Notaris RANT, «IELS I huisraad: Advertentiën, publiek verkoopen: Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Handelsberichten. UITVOERINGEN. op Maandag 4 November 1895 OM CONTANT GELD is, wil hij b'i voorkeur werklieden, te Car- maux woonachtig, weer toelaten. Een zeer bijzonder spoorwegongeluk heeft zich Dinsdagmiddag om 4 uur voorge- gedaan aan de Gare Montparnasse te Parijs. De sneltrein van Granville naar Parijs had om 8,45 's morgens de eerste plaats verlaten. Hij bestond uit een locomotief met tender, 3 bagagewagens en 10 passagiers rijtuigen waarin 123 personen hadden plaats genomen. Aan het station te Versailles was de trein 7 minuten te laat, waarom de snelheid op 70 K. M. werd gebracht. Bij het bereiken der Parijsche ceintuurbaan werd de snelheid op 60 K. M. verminderd, maar toen de trein het station Montparnasse, een „gare terminus", begon te naderen, weigerde de Westinghouse- rem zijn dienst. Tevergeefs sloot de machinist den stoom af, tevergeefs remden op zijn waarschuwing de conducteurs in de bagage wagens met de kleine remtoestellen in duizelingwekkende vaart vloog de trein het station binnenverbrijzelde het stootblok tilde zich zelf op den aarden wal daarachter sloeg een kiosk aan stukken en deed den gevelmuur, die het station aan den kant van de place de Rennes afsluit, in puiu storten. En daar het platform, waar de treinen aan komen, tien meter boven dat plein ligt, stortte het gevaarte van 45000 kilogrammen met donderend geraas van het balkon aan de voorzijde van het station (door een balustrade met bovenvlak van D/2 meter breed heen) naar beneden op straat. De tender viel eveneens en bleef op de locomotief rusten, de eerste bagagewagen hing in de bres van den muur, de rest van den trein stond met hevigen schok binnen het station stil. Men moet zich verbazen dat dit onge val zoo betrekkelijk goed is atgeloopen. Toen de machinist en de stoker begrepen dat een ramp onvermijdelijk was, sprongen zij binnen het station van de locomotief; de een kwam op het perron, de ander op het naastliggende spoor terecht. Beiden bekwa men kneuzingen, maar er bestaat geen vrees voor hun leven. De kiosk-juffrouw, die den trein recht op zich zag komen, vluchtte uit haar huisje, twee seconden voordat het in splinters geslagen werd. Geen der talrijke omnibussen, die op de place de Rennes sta- tionneeren, werd door de vallende locomotief getroffenvan een werd het ijzeren hekje afgeslagen, maar er zaten geen passagiers op. Juist op de plaats waarde locomotief terecht gekomen is, stond een tramwagen vol men- schen: maar op het geweldig geraas, waar mede de trein het stootblok verpletterde schrikten de paarden en trokken den wagen mee, juist onder het neerstortende gevaarte vandaan Het eenige slachtoffer was ten slotte een krantenverkoopster, die door de vallende steenen van den verbrijzelden muur doodelijk getroffen werd. Een komisch incident deed zich voor nadat het ongeluk had plaats gehad. Een der rei zigers, die zijn kalmte had behouden, begaf zich naar de place de Rennes, tot vlak bij de gevallen locomotief, waar hij een tiental meter boven zich den bagagewagen zag hangen. Een conducteur zat er nog in en riep om hulp, daar ook deze wagen naar beneden zou kunnen storten. De reiziger echter antwoordde den man door hem om zijn bagage te verzoeken en speelde geweldig op, toen deze zich liet bevrijden zonder naar zijn koffers om te zien. Het officieele onderzoek heeft nog niets zekers bekend doen worden aangaande de vraag, aan wie de verantwoordelijkheid voor het onheil, dat nog zoo goed afliep, te wijten is. Een paviljoen van het kinderhospitaal Trousseau te Parijs is afgebrand. Gelukkig konden de 40 kleine lijders aan roodvonk, die er verpleegd werden, intijds worden gered. Met belangstelling werd in de kringen der scheepsbouwers de conferentie te Carlisle gevolgd van werkgevers en werknemers uit Belfast en van de Clyde. Uit goede bron werd verzekerd, dat de gedelegeerden der werklieden, na zoo ver gegaan te zijn, zich niet met leege handen zouden laten afschepen terwijl de werkgevers niet voornemens waren eenige verandering in de loonen te brengen, nu zooveel contracteu gesloten zijn. Te Gera is de schoenmaker Behr uit Zwickau, die zich in een herberg op belee- digende wijze had uitgelaten over keizer Wilhelm, wegens majesteitschennis tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee moordaanslagen te Leipzig. De directeur van politie Brettschneider kreeg een revolverkogel tegen de borst, die hem echter niet kwetste, daar hij gelukkig een portefeuille, waarin o.a. een 25 vel dik stuk over het leggeD van den eersten steen voor het nieuwe rijksdaggebouw, onder den arm droeg, en de kogel na het doorboren van die paperas sen z'jn kracht verloren had. De dader werd door het publiek astgehouden tot de politie hem in ariest kon nemen. Dan is nog de directeur der „Leipzigsche Katoenspinnerij" door zijn boekhouder, Niezel genaamdvermoord. Peger, de directeur, was dadelijk dood, en de moordenaar joeg zich een kogel door de hersens. Evenals in het andere geval heeft men hier met wraak van een ontslagen beambte te doen. Maandag was de Würtembergeen pantserschip 3e klasse, met de Baden en de Sachsen uit Kiel vertrokken om een oefe- uingstocht te doen in de Oostzee. In het Zuiden der Belt liep eerstgenoemd schip op de ondiepte Stenrö, tusschen Funen en Alsen; tevergeets trachtte het zich met eigen stoom kracht weder los te maken van den steen- achtigen bodem. Lichters namen nu kolen en ammunitie van het oorlogsschip over. De Würtemberg leed vrij belangrijke averij aan de buitenhuid de waterdichte schotten onder de ketels zijn volgeloopen. Later is het schip weer vlot gekomen. Generaal Baratieri heeft uit Erytrea geme'd, dat met de versterking van Makalla en de organisatie van het bestuur een aanvang gemaakt is. Hij benoemde Ras Sebat en Ras Dezjakali tot onder-gouverneurs. Vooris deelt de generaal mede dat hij te Adoea feestelijk is ingehaald. Koning Menelik heeft, op de tijding van den inval der Italianen, een eerste leger van 150000 man op de been gebracht; 60000 man zijn naar Magdala gezonden, om er de Italianen af te wachten: de rest der troepen bevindt zich in het kamp van Baromeda waar een aanzienlijke hoeveelheid levens middelen is bijeengebracht. Menelik zou besloten hebbenhardnekkig weerstand te blijven bieden. WAALWIJK. Zondag 27 dezer,'s rnidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Sakrische Bass. Koschat. 2. Kriegers Scène. Tischer. 3. Looft den Heer. de Vliegh. WAALWIJK, 26 Oct. 1895. Aetc examens. Aan onzen medeingezetene den heer A. Froklage, leerling aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen, is, na goed afgelegd examen te Amsterdam en Arnhem, uitgereikt een acte van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in het handt eekenen. Dit succes heeft hij in hoofdzaak te dan ken aan den heer Th. van Delft, directeur der teekenschool alhier, die hem gedurende drie jaren, in den vacantietijd, daartoe het noodige onderricht verstrekte. Aan denzelfden Froklage is eveneens een acte van bekwaamheid uitgereikt in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. Onze gelukwensch Benoeming. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Bezooien, de heer J. Gerris, van Waalwijk. Landlooperij. Een persoon, die zich gisterenavond bij de marechaussée alhier vervoegde om nacht verblijf, is heden wegens landlooperij ter be schikking der justitie gesteld. Belastingen. Dezer dagen is door den deurwaarder der belastingen hier en in de omliggende ge meenten een bezoek gebracht bij wanbetalers in de personeele belasting; bij eenigen hadden inbeslagnemingen plaats, terwijl vele anderen ter voorkomidg daarvan, intijds betaalden doch met de reeds gemaakte kosten. Ieder zij dus op zijn hoede. Konijnen diefstal, 't Schijnt dat er te Baardwijk lui zijn, die veel van andermans konijnen houden. Zoo zijn Woensdag nacht vier vette dieren weggehaald uit de schuur van den wethouder, den heer J. Loeff. De hond, die altijd in de nabijheid lag, was juist dien nacht binnen. Gisteren nacht zijn er weder drie ontvreemd bij de wed. Pullens. De daders zijn tot nu toe niet spgespoord. Breda—Antwerpen. Een nieuwe verbinding van Antwerpen met Breda is in het verschiet. De stoomtram van Antwerpen, welke loopt tot Hoogstraten zal doorgelegd worden tot Bredaten minste indien de betrokken Hollandsche gemeenten de noodige concessiën verleenen. De gelden zijn bijeengebracht en de concessien op Belgisch grondgebied zijn reeds verkregen. De bestuurders der Belgische tramwegmaat schappij hebben een onderhoud gehad met het gemeentebestuur van Ginneken, dat naar genoegen is afgeloopen. Het plan bestaat de tram te laten loopen van af de Belgische grens over Ulvenhout, langs den Bustelberg, door de Klappeij en Karnemelkstraten te GinuekenGinnekensche steenweg en zoo langs de gevangenis te Breda naar het station. Geen waarschuwingen meer Te Nieuwe-Pekela is een vereeniging van bijzonderen aard opgericht. Zij wil hare leden vrijwaren van het betalen van onkosten op de belastingen. Eens per maand zal van de leden het verschuldigde 1/10 van personeel en grond belastingen worden opgehaald en aan den ontvanger worden betaald op de zitdagen. De menigvuldig voorkomende gevallen van waarschuwingen hebben tot het plan van oprichting geleid. Oude uniformen Voor onze oude legeruniformen worden dikwijls nog goede pr jzen besteed daar handels firma's op Afrika ze opkoopen om deze bij de negers in te ruilen tegen ivoor, palmpiiten en andere artikelen, die door de negers uit de binnenlanden van Afrika naar de kustplaatsen met karavanen worden aan gebracht. Zoo deelt men uit het Congogebied mede, dat aldaar de uniformen der rijdende artillerie, de beroemde gele rijders uit Arnhem, veel aftrek bij de negers, voornamelijk bij de prinsen vinden. De veelkleurige uitmonste- ling dezer uniform boeit natuurlijk hun oogen. Ook wordt in den Congo staat veel gedragen de oude uniform van den Londenschen po litieagent, met het volgnummer er nog op. Het geheim der Zeistersche heide Een officier van het 5e regiment infanterie schrijft aan de Tel. het volgende: „Het terrein, waatover in het bericht van het Nieuws wordt gesproken, is in de 10 tl 12 dagen, volgende op den laatsten manoeu vredag, iu alle richtingen dagelijks doorkruist. Er was namelijk aan eene afdeeling, circa 50 tot 80 man sterk, van het 5de reg. inf. onder bevel van een luitenant opgedragen, om de gaten en kuilen, die zich bevonden in het terrein tusschen het Konijnenbosch, den straatweg naar Utrecht, de Piramide van Austerlitz en den grintweg van Amersfoort naar Maarn, en die gevaar opleverden voor ruiters en voetgangers, dicht te maken. De afdeeling is, zooals ik zeide, 10 12 dagen aan het werk geweest (gedurende den ge- heelen dag) en gebruikte meestal het brood en de koffie in de nabijheid van 't genoemde Konijnenbosch. Er is geen plek van het uitgestrekt terrein ondoorzocht gebleven want dc afdeeling doorzocht iederen dag, verspreid in een breed front, een strook van de heide, en den volgenden dag werd eene naastliggende strook doorzocht Uit dit bericht is af te leiden dat de me dedeeling omtrent het vinden van het lijk van den vermisten soldaat twijfelachtig is. Ontbranding. Maandagmiddag zou op de binnenplaats van de Oranjekazerne in Den Haag een rijproef gehouden worden met infanteriepa- tronen, wegens klachten, die in den laatsten tijd waren ingekomen over het losgaan van kogels uit de hulzen. Bij het vullen der patrooncaisson ontbrand den door een onbekende oorzaak eenige patronen, vermoedelijk door het hard neer plaatsen van den zak, waarin de patronen worden overgebracht. Een onderofficier werd daardoor, hoewel niet ernstig, verwond. Terwijl alle aanwezigen zich dadelijk weg spoedden, sneed een der officieren den zak, waaruit kruitdamp zich ontwikkelde, snel open en voorkwam, doordat de patronen zich toen konden verspreiden, waarschijnlijk grootere on heilen. Brand te Bcminel. Omtrent den brand in de boerderij van den heer J. O. v. Olst te Ressen (gem. Bem- mel) meldt men Een knecht werd te ruim 12 uur gewekt door het gestamp der paarden; de schuur, waarin hij sliep, stond toen reeds in lichte laaie. Nauwelijks had hij ongekleed verlaten, of het dak stortte reeds in. Aan redden der levende have in die schuur viel toen niet meer te denken, zoodat de beide rijpaarden van den heer v. O., 8 kalveren en eenige varkens een prooi der vlammen werden; de andere paarden en runderen waren in de weilanden. De vlammen sloegen terstond over op de overige bejrgen en schuur; een voorraad van 200000 pond hooi en 600 vim tarwe, haver en boonen verbrandde. Met vereende krachten kon men het woonhuis behouden. Oogstvee en landbouwbenoodigheden zoowel als de gebouwen waren verzekerd. Men meldt van Terschelling: Op de Westergronden is gestrand de Duit- sche stoomboot Mhasos, met stukgoed van Hamburg naar de Zwartezee bestemd. Het schip heelt het ruim vol water. De sleepbooten Adsistent en Hercules zijn er bij. Bij het verlaten van het schip sloeg de boot om, doch het volk werd door visscherlui opgepikt. Mishandeling. In het Haagsche Bosch is, nabij het pad, dat de Laan van Nieuw Oost Indie met den Leidschen straatweg verbindt, iemand door vijf mannen op gruwelijke wijze mishandeld. Hij is door voorbijgangers gevonden en naar het ziekenhuis in Den Haag ter verpleging overgebracht. De man kan geen inlichtingen omtrent zijn aanranders geven, waardoor de zaak nog dui sterder wordt. De politie doet scherp onderzoek. Oponthoud. De gemengde trein no. 1067 die te 8.40 v, m. van Groesbeek naar Nijmegen vertrekt, bleef op een kilometer afstands van van eerst genoemd station steken, wegens het groote aantal goederenwagens, dat zich in dien t-ein bevond en was genoodzaakt het station we Lr binnen te loopen. Na een oponthoud van 20 minuten konden de reizigers van dien trein naar Nijmegen worden vervoerd Dok de sneltrein naar Amsterdam, die teu 9.10 Groes beek passeert, ondervond hierdoor eenige vertraging. Dure petten. Dat de Staphorsters en Rouveenschen er een eigenaardige kleederdracht op nahouden, is algemeen bekend. Minder bekend is ech.er de versiering van de petten der „lotjongens" (lotelingen). D igen te voren is men hiermede reeds bezig. Het is bijna een wedstrijd wie haar het mooist en het rijkst versiert. Aardig ziet zoo'n pet er uit. Uitgenomen een klein plekje vooraan worden rondom de pet zijden linten aange bracht, van verschillende breedte en kleur zoowel effen als gebloemd doch zwart en wit worden uitgesloten. Elk lint is een half el lang soms zit er aan één pet niet minder dan 100 el zijden lint, ter waarde van twintig gulden en meer. Hiermede is de versiering echter niet voltooid. Achter op de linten worden van die rozen vastgemaaktwelke op verschillende plaatsen de meisjes des zomers op de hoeden dragen. De bodem der pet wor lt met dergelijke bloemen ver sierd. Een klein plekje vooraan is nog open gelaten hier moet het getrokken nummer geplaatst worden. Deze versierde pet krijgen de lotelingen eerst op ,als zij van Hasseltwaar de loting gehouden wordtteruggekomen zijn aan de Lichtmis. Jongere zusjes of broertjes of buur kinderen brengen tegen dien tijd de versierde petten in blauwgeruite reiszakken daarheen en nemen dan de andere petten ince terug. Een loteling, met zulk een versierde pet opis bijna niet te herkennen. De linten hangen hem rondom het hoofd tot op de schouderszoodat alleen een klein gedeelte van het aangezicht te zien is. WAALWIJK, 23 Oct. De jaarmarkt werd zeer druk bezocht. Bij een aanvoer van ongeveer 500 stuks hoorn vee was de handel in kalfbeesten en vaarkoeien tamelijk vlug. Voor vetvee werden ook betere prijzen besteedt. Kolfkoeien golden f 145.f210.a f Dito vaarzen f 130.h 185.f Vaarbeesfen f130 f150. Jonge varkens aangevoerd 170 stuksver kocht van f2.25 a f9.25 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 429 kg. van f0,99 k f 1.09 per kg. Eieren f 5 50 a 6,50 per 100 stuks. In granen ging nog al wat om voor consump tie. Prijzen tamelijk vast. Zooals in ons vorig marktbericht reeds gemeld, is de huidenmarkt buitengewoon stil. En dit is nu nog in meerdere mate het geval. De berichten uit Antwerpen en Havre en van andere hoofdmarkten spreken van eene ongekende lusteloosheid. Men durft niet te koopen en toch houden vele importeurs vol, dat er nog zeer veel gekocht moet worden omdat de groote Engelsche en Duitsche looierijen nog niet voor */4 gedeelte van hunnen gewonen najaars- en wintervoorraad hebben opgedaan Het oog blijft door de geheele looierswereld gevestigd op de groote huidenveiling van 29,dezer te Antwerpen. Men verwacht daar een grooten toevloed looiers en huidenhandelaars. Hoogstwaarschijnlijk zullen de prijzen van prima zware huiden er niet op dalen maar wel de bijsoorten. Lichte huiden zijn er over 't algemeen ook weinig voorradig en ook die zullen vermoedelijk hare prijzen kunnen handhaven. De leerkoopers houden zich eveneens voor alsnog geretireerd. Deze zullen eerst geruster gaan doorkoopen als de prijzen der huiden wat lager en dus weer in eveuredigheid zijn met de lederprijzen. Er bestaat veel hehoefte voor goed zooileder in alle wichten en qua- liteit en deze zal zich nog lang laten gevoelen. In schors en alle andere looimiddelen is het zeer stil. Er gaat bijna niets om. De prijzen zijn over 't algemeen wat flauwer. te Waalwijkzal ten woonhuize van Hendrik van den Bosch te WAAL WIJK, in de Stationsstraat, 's voormiddags 11 uur als Eikenhouten Kastje Klok Spiegels Schilderijen Kachels, Kabinet, Glas- en Aardewerk, Tinnen-, Koperen-, IJzeren- en Blikken Keukeugerief Linnen en PellenDekens. VerderLandbouwgereedschappen, kruiwa- wagen en Waschkuipen.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2