Notaris RANT, Advertentièn, NIET doorgaat, Handelsberichten. Huidenberichten. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. BINNENLAND, UITVOERINGEN. Luabala, waar een militair oproer uitgebarsten is, nog altijd ernstig blijft. De muiters hebben zich begeven naar Kabindawaarvan het garnizoen te zwak was om hen te weerstaan, doordien de ter versterking gezonden troepen niet bijtijds konden aankomen. Bij het gevecht met de muiters is kapitein Bollen gesneuveld, maar kapitein Shaw, dien men gedood waande is kunnen ontsnappen en er in geslaagd te Kabinda terug te komen. Van Kabinda zijn de muiters verder getrok ken naar Gandu, maar zij durfden de Lomani niet overtrekken. De inboorlingen beweren echter dat de muiters ook daar een succes hebben behaald. Zij schijnen zich nu te bevinden in de nabijheid van de Lulefo, met het plan naar Lusambo vourt te trekken. De kommandant Gillain trekt hen met geregelde troepen tegemoet. Kapitein Lothaire bevindt zich te Stanley Falls en stelt zich voor naar Hyangwe te gaan waar de basis der operatien. van baron d'Hanis zal zijn. volgde, waai in verscheiden slachtoffers vielen Volgens een ander bericht zouden de Tur ken begonnen zijn. Een telegram uit Konstantinopel behelst dat 5000 man van de reserve en 16 Redif- bataljons, 20,000 man omvattend, onder de wapenen zijn geroepen, waardoor de strijd krachten in Klein-Azie verdubbeld zullen worden en krachtig genoeg zullen zijn om iedere, ook de allerergste oproeren te onder drukken. WAALWIJK. Op Zondag 8 dezer des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Ouverture: Dichter und Bauer. Suppé. 2. Fantaisie de l'opéra „la Favorite". Donizetti. 3. Soldatenleben. Keler Bela. en omgekeerd niet konden doorgaan. De reizigers moesten van den eenen trein in den anderen overstappen waardoor de treinen aanzienlijke vertraging ondervonden. l)e vermiste In'antcrist. Hel Nieuws v. d. Dag deelt thans zelf mede, dat een nader onderzoek omtrent het bericht van een op de Zeisteiheide omge komen soldaat, het vermoeden heeft beves tigd, dat het geheele verhaal een praatje is geweest. Drie lijken gevonden. Een hoogst treurig ongeval had Dinsdag avond te Zevenhuizen (bij Gouda) plaats. Een daar vertoevend schipper uit Willeskop bracht mei zijn beide zoons den avond in de gelagkamer door. Viij laat keerden zij naar hun vaartuig, dat met steenen geladen was, liggende in den Prins Alexanderpolder aan het Oude Verlaat, terug om zich ter ruste te begeven. Den volgenden morgen werden op de schuit geen teekenen van ontwaken vernomen, zoo dat men spoedig een nader onderzoek in stelde. Daarbij kwam men tot de vreeselijke ontdekking, dat van den schipper en diens twee zoons slechts de ontzielde lichamen te bed lagen. Algemeen \ermoedt men, dat het drietal gestikt is door gebrek aan lucht, daar het luik gesloten bevonden werd. Vermoedelijk was dit den vorigen avond opzettelijk ge sloten voor de koude. Mogelijk is ook, dat het luik door een noolottig toeval is dicht gevallenterwijl van andere zijde gemeld wordt, dat schipper H. Kuehn en zijn kin deren gestikt zijn in kolendamp. Weereen vergiftiging? Te Surhuizum kwam dezer dagen een be jaarde vader bij zijn alleen wonenden zoon en gebruikte daar het middagmaal, waarna de zoon eenigen tijd afwezig was. Toen later de overgebleven aardappelen zouden worden gebruikt, zagen deze er opmerkelijk vreemd uit. De kat begon er van te draaien en twee kippen stierven er dadelijk van, zoodat de zoon er niet van at. De zoon deed terstond aangitte bij de politie, die een en ander in beslag nam. De inmiddels verdwenen vader had even te voren van den schipper van Doezum voor een kwaitje rattenkruid gekregen! Men heeft den vader tot nu toe niet verder kunnen nasporen dan tot aan de „De Laatste Stuiver" op de grenzen van Groningerland. Verzekering tegen ongelukken. Aan de weduwe van den schilder Rozen- daal, die op het werk van 't nieuwe station te 's Hertogenbosch het ongeluk had van een aanzienlijke hoogte te vallen met het gevolg dat de dood er snel op volgde, zal f 1000 worden uitgekeerd, daar de man tegen on gelukken was verzekerd. Treurige statistiek. In de afgeloopen maand kwamen binnen Rotterdam op noodlottige wijze om 't leven 10 personen te weten Een man in de Touwsteeg in de jenever gestikt; eene vrouw in de Noordmolen dwars straat in de jenever geslikt; een werkman in de Delistraat verpletterd, door instorting van een huis; eene vrouw in de Trouwsteeg in de jenever gestikt; een graanweger in de Maas bij het Park verdronken; eene juffrouw op den Goudschensingel doodgebleven; een lo gementhouder in de Valkstraat doodgeschoten; een 4jarig knaapje in de Havenstraat over reden; een wijnkoopersknecht in een pakhuis op de Wijnhaven doodgevallen; eene vrouw in den Schiedamschensingel verdronken. Bo vendien worden twee personen vermist, die vermoedelijk verdronken zijn. Brand. Vrijdagmiddag ontstond er onder de ge meente Papendrecht brand in eene hoepen schelf, toebehoorende aan J. van de Graaf Tz. Door den lagen waterstand was er geen water in de nabijheid om den brand in den aanvang te stuiten, zoodat nog een hoepel schelf, een groote hooischelf en eene hoe veelheid spanen mede verbranden. Door het wel late, doch flinke optreden der brandweer werden de belendende en tegenoverstaande huizen bewaard en was men na anderhalf uur de vlammen meester. Men meldt uit Harlingen Van den ongeveer honderd voet hoogen watertoren der fabriek„Perseverentia" viel een Duitsch werkman van de stelling. Met een gebroken kaak, een schedelbreuk en een paar gebroken ribben werd hij naar het gesticht tot ziekenverpleging gebracht, waar zijn eerste vraag was, nadat hij tot bewustzijn was ge komen, of hij soms gevallen was." Naar omstandigheden maakt de patient het vrij wel. Een jongmenschaan het kanaal te Meppel werkzaam, geraakte in een machine, waai door hem beide beenen en een arm verbrijzeld werden. De toestand van den jon geling is deerniswaardig. Zekere E. K., veenbaas te Hillegora, is in den avond met paard en rijtuig aan den Ringdijk, b j Hillegom door vier personen aangehouden, van den wagen getrokken en in de Ringvaart geworpenwaaruit hij zich zwemmende wist te redden. Paard en wagen waren inmiddels verdwe nen, doch zijn later teruggevonden door de rijksveldwachters Hellendoorn en Van Heu- men. De daders zijn bekend. De gestolen voorwerpen in de kerk te Eijgelshoven zijn te Sittard, waar zij verkocht waren, in beslag genomen. Teven is gebleken, dat W. S., uit Geleen, die zich te Roermond in de gevangenis bevindt wegens kerkdiefstal te Itiervoort, ook den diefstal te Eijgelshoven gepleegd heeft. Te Maastricht zijn gevankelijk binnen gebracht S v. W. en J. K., beiden wonende te Rotterdam, beschuldigd van de weduwe S. te Maastricht bij den verkoop van eene partij manufacturen te hebben bedrogen. De zaak zou zich aldus hebben toegedra gen Terwijl de eerste beklaagde in een sigarenwinkel staat, komt de tweede beklaagde binnen en vraagt naar de bank van leening, waar hij eene partij manufacturen wil gaan beleenen. Door tusschenkom9t van den eersten beklaagde worden die maufacturen voor f 35 aan de winkelierster verkocht, die later tot de ontdekking komt, dat zij in de val is ge- loopen en de goederen te duur betaald heeft. Capellc1 Nov. De oudsten onzer inwo ners zijn op 't oogenblik de heeren M. Ko- nings, H. v. d. Leij en J. de Rooij, die allen in October hun twee en negentig jarigen leeftijd bereikt hebben. Alle drie zijn geboren Capellenaarsiets of wat gebrekkig, maar genieten nog eene goede gezondheid. Bij een kind van den stationschef alhier heeft eene muis, die in haar bedje, was de punt van haar vingertje bijna afgekauwd. Door het hevige geschrei van het kind, dat direct opgenomen werd, bespeurde men de muis, die ijlings verdween. De heer H. de Noo Bz., tijdelijk on derwijzer te Capelle, is benoemd tot onder wijzer aan de tusschenschool te Goes, op eene jaarwedde van 575 gulden. WAALWIJK, 31 Oct. De handel was vlug in hoornvee bij redelijk goeden aanvoer. Kalfkoeien golden f 140.(205.a f Dito vaarzen f 130.190.f Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van f3.75 a f8.f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 396 kt:, van 10,99 f 1.11 per kg. Eieren f 6.7,per 100 stuks. De huidenveiling te Antwerpen is zeer flauw afgeloopen. Slechts 1/3 gedeelte van de aan geboden huiden zijn verkocht aan fr. 10 a fr. 12 beneden taxaat. De meeste werden opgehouden. Er wordt gezegd, dat de impor teurs zelven]voor een groot gedeelte de oorzaak zijn van de depriciatie, dewijl deze dienst moet doen om de prijzen te drukken op de nieuwe slachting in Laplata. Als het waar is, dan acht men den maatregel niet slecht en zeer in 't belang van de de looierij, die nog veel voor winterbehoefte moet koopen en dit nu kan doen geövenredigd met de tegenwoordige lederprijzen. De ledermarkt blijft intusschen gunstig ge stemd, voor alle soorten bestaat vraag aan flinke prijzen. In schors gaat weinig om even als in vreemde looimiddelen. Er schijnt in die artikelen uil hoofde van het mindere inwerken van ruwe huiden eene daling op til te zijn. Alles is flauw bij veel aanbod. HAVRE, 20 October.] Bericht van BERGERAULT en CREMER. De veiling te Antwerpen heeft een slechten uitslag gehad. Van de 83000 aangeboden huiden zijn slechts 30000 verkocht tegen een gemiddelde daling van fr. 12 per 50 kilo beneden taxaat. 't Is waar, deze waren zeer hoog en de koersen te Antwerpen minstens 10 pCt. hooger dan de te Havre bestede. Zoo taxeerde men Montevideo os saladeros, 25-32 kilo, fr. 85 koe 20-35 lr. 71 k 88. gez. os mat. 25-32 fr. 79 a 83. koe 20-25 r fr.72a78. Rio-Grande os saladeros 25-32 fr. 82. koe ff 20-25 fr. 80. Santa Elena os v 25-32 fr. 85. Rio-Janeiro gezouten os 3072 kilo fr. 65. gez. os lichte ongev. 23 k. fr. 60. Wat hiervan zij, erkend moet worden dat zich eene werkelijke daling heeft doen gevoelen en de vraag is te weten of zij nog zal toenemen of thans blijven staan. 't Is duidelijk, dat het meerendeel der houders te gemakkelijker de hand gelicht hebben, daar de aangebodene huiden hun goedkoop te staan kwa men en hun een goede winst lieten. Van den anderen kant hebben vele koopers geen bod dur ven doen bij een zoo bespottelijk hoog taxaat. Wij houden ons dus overtuigd dat de vraag terug zal komen tegen de verkregen daling, want behoelte bestaat ervooral in Duitschland en Rusland. te Waalwijk, MAAKT BEKEND, (lat de TOESLAG op 6 November 1895, van de op 23 October bevorens geveilde vaste goederen van den heer W. SWOLFS te Waspik, en de VEILING en TOESLAG dier goe deren op nader aan te kondigen dagen zal plaats hebben. Maandag zal het kabinet mededeeling doen van zijn program in de kamer. Ivlcu gelooft niet, dat het lang zal blijven leven. De ra- V Ie en socialisten, waarop het in hoofd- "moet steunen, bezitten geen meerderheid - le kamer. Slechts de vrees voor een .oinding der kamer houdt de opportunisten van terug reeds dadelijk den oorlog aan jfrt kabinet te verklaren. Daar het op Aller- 'endag zal gevormd zijn, noemt men het tend: „le ministère des morts." Débats zegt, dat het nieuwe kabinet, dol het tractaat van Madagascar te willen omwerken, Frankrijk aan verwikkelingen bloot stelt. De verantwoordelijkheid zal zwaar zijn. De rol van beschermheer over Madagascar zal aan de belangen van Frankrijk een nadeel veroorzaken, dat onmogelijk te berekenen is. De Figaro zegt dat het een kabinet van desorganisatie is Dc Justice bezweert Bourgeois zich flink en krachtig te doen gelden. De Gaulois zegt, dat het kabinet alles in zich bevat wat noodig is om het land te veront rusten. In een nonnenklooster te Cordejuala in Biscaje heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor belangrijke materieele schade werd veroorzaakt, terwijl verscheidene zusters ziek werden van den schrik. Ook uit het zuiden van Spanje komen weer berichten van overstroomiogen, die reeds enkele menschenlevens hebben gekost. De Guadalquivir heeft een dreigend aanzien gekregen. Te Londen is een particulier telegram ontvangen uit Sjanghai, het bericht inhou dende dat tusschen Rusland en Japan een minnelijke schikking ten aanzien van Korea tot stand gekomen zou zijn. Tusschen Engeland en Ashanti, West kust van Afrika, zal het nu waarschijnlijk tot vijandelijkheden komen. Immers de Britsche commissioner Stewart is met zijn gevolg uit Coomassie teruggekomen met het bericht, dat de koning het Britsche ultimatum verwierp en de voorkeur geeft aan den oorlog, waar voor hij is toegerust. De scheepsbouwers te Beliast hebben nu die van Glasgow gesommeerd, de over eenkomst uit te voeren en volgens afspraak 25 percent der bij hen in dienst zijnde ma chinisten te ontslaan. In beginsel moet te Glasgow tot toegeven zijn besloten, maar tevens komt het bericht dat eenige firma's zich aan die beslissing niet zullen storen. Aan de processen wegens majesteitsschennis heeft men blijkbaar nog niet genoeg. Uit Gera („Reuss") komt het bericht dat geen mindere corporatie dan de Landdag door het ministerie is uitgenoodigd den uitgever van een socialistisch vlugschrift wegens be- leediging van den Landdag ter verantwoor ding te roepen voor den rechter. WILDSPARK, 1 November. De koning van Portugal is hedenavond met een extra- trein hier aangekomen. Plij werd aan 't station door den keizer begroet. De ontmoeting der beide vorsten was zeer hartelijk. Op den weg van het station naar het nieuwe paleis vorm den de manschappen van de instructie batal jons infanterie, met magnesiumfakkels in de hand, een haag. Op het paleis werd de hooge gast door de keizerin begroet. ROME, L November. Hedenmorgen vroeg is in de geheele stad een hevige schok van aardbeving gevoeld. De bevolking, die plot seling wakker schrikte, vluchtte op de pleinen. Eenige huizen hebben scheuren in de muren. Volgens een telegram uit Konstantinopel hebben de Armeniërs te Erzeroem de regee- ringsgebouwen overvallen en den commandant van de gendarmerie gedood; een gevecht WAALWIJK, 2 Nov. 1895. Openbare vergadering van den gemeente raad op Maandag 4 dezer des namiddags 7 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Begrooting voor 1896. 3. Wijziging begrooting 1895. 4. Wijziging algemeene politie-verordening. 5. Suppletoir kohier hoofdelijken omslag. 6. Bezwaarschriften hoofdei, omslag 1895. Sluiting der Anistcrdamschc Tentoonstelling. Duizenden en duizenden hebben de Am sterdamsche wereldtentoonstelling Donderdag avond met gejoel en gejuich uitgeluid. Hoe later het werd, hoe dichter htt oogenblik der onherroepelijke scheiding naderdedes te doller weerde zich de menigte als om nog een zoo groot mogelijke portie uitgelaten pret machtig te worden. Het was er als op den laatsten avond van een monsterkermis. Het kwam er nu niet meer op aan of men zich al schor schreeuwde en zong, den volgenden dag zou de welda dige rust wederkeeren voor langen tijd. In satanische processie trokken de bandelooze horden achter vlammende toortsen, de wel bekende paviljoenen en kiosken langs, thans tot afbraak gedoemd, het werk der vernieling zeiven reeds aanvangende door de omrastering der grasperken onder den voet te treden en zich uit te storten over de tot dien oogenblik nog maagdelijke gazons. Voor de laatste maal stond men in den overvloedigen rook van Pain's vuurwerk, dat, in Amsterdam eene zeldzaamheid, verre be neden de raming bleef. Van de 1000 aan gekondigde vuurpijlen bleven 990 in Pain's koker steken. Deze 990 schijnt hij te bewaren voor eene volgende wereldtentoonstelling althans hij riep den bewonderaais zijner kunst met zijn slotnummer ook nu „tot weerziens" toe. Binnen Oud Hollandts poorten was het op het laatst van den avond een goedige Janboel. Het aangekondigde concert, dat toepasselijke nummers vol weemoed en scheidenssmart beloofde als „Es ist bestimmt in Gottes Rath" loste zich op in luchtige marschen, Io vivats en fanfares ter eere van den dirigeerenden toonkunstenaar Wolff. In den vooravond kon men dezen waardi- gen man reeds in Fislethalers tempel ontwaren, de eerbiedige hulde ontvangende van poorter en vreemdeling. En later, weder aangeland op zijne estrade, deed hij, een „patertje langs den kant* leidende, in bevallige lichaamsbe weging niet onder voor den eenigen Strauss De klarinet voerde het woord tot Wolff en Wolff beantwoordde de klarinet: de waldhoren verkondigde zijnen lof en Wolff huldigde den waldhoren; de trompet schetterde zijnen roem over de markt en Wolff, zich niet langer bij den dirigeerstaf kunnende bepalen, zwaaide de maat van het Wilhelmuslied met zijn rood bepluimden hoed. Maar of hij onderwijl ook gevoelvol de hand drukte van een scheidenden poorter of de ovaties der saamgestroomde schare met glimlach en buiging aanvaardde, hij bleef zijne muzikanten aanvoeren tot den jongsten noot. Hem werd in zijne tent eene gade toege voegd, vertegenwoordigster van het zwakke geslacht, dat hem dankbaar is voor de gie- gelende pret der vermaarde „ommegangen". De laatste der ommegangen was een zege tocht, een serenade gebracht aan Fislethaler en den braven Doris, aan den deftigen kaste lein uit »de Prins» en aan dien van de stadsherberg. Bij het luiden der torenklok verscheen de Nieuwer Amstelsche politie op het terrein des vermaaks om de poorters en poorteressen achter Wolff aan met zachten drang ter poorte uit te drijven. Met den avond van Donderdag, die een laatst succes incontestable mocht heetenis het aantal van hen, die de Amsterdamsche we reldtentoonstelling bezochten, verre boven het millioen gestegen. (N. R. Ct.) Déraillement. Bij het rangeeren met een goederentrein ontspoorde Donderdag te Bommel een ba gagewagen op een wissel in het hoofdspoor, waardoor treinen van Utrecht naar Den Bosch

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2