BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. plaats de zekerheid worden erlangd, dat beide partijen er vrede mee nemen en zich bij alles vrijwillig willen neerleggen dwang raag er niet zijn, opgedrongen met de wet in de hand raag het scheidsgerecht met al den aanhang er van, niet worden, 't Best wel is dat de wensch naar een scheidsrech terlijke uitspraak uitgaat van de partijen zei ven hoe neutraler de justitie blijft ten aanzien van conflicten op sociaal gebied, hoe beterzij kan ze evenmin voorkomen als oplossen. Bij het scheidsrechterlijk proces moet in de scheidsrechters door beide partijen een onbeperkt vertrouwen worden gesteld en de rechtspraak mag niet zijn een vonnis, opgedrongen door geweld, mag niet lijken op een gewelddadige fnuiking met de wet in de hand Intusschen is te Carmaux de toestand weer ernstigerreeds hebben de leiders der stakers twee manifesten gezonden elk als protest egen Résseguier's handelwijze en Bourgeois heeft er een beambte van hoogen rang heen gezonden om zich van den toestand op de hoogte te brengen en hem verslag te doen. De beraadslagingen in de Bulgaarsche Sobranje in verband met het adres van ant woord op prins Ferdinands troonrede hebben een zeer interessant verloop gehad en het eindresultaat is geweest, dat de wenschelijk- heid zal worden betoogd van den overgang van prins Boris, den eventueelen troonop volger, tot den orthodoxen godsdienst in het adres van antwoord. Dat is nog maar een wensch, doch hij draagt geheel het karakter van een eisch en met deze mededeeling uit Sofia valt samen de tijding, dat de doop van het nog niet volkomen twee jaar oude kereltje, zal geschieden op zijn aanstaanden verjaardag (30 Januari 1896) of tegelijk met den doop van het spoedig te verwachten broertje of zusje. Dit is het es^entieele uit de breedvoerige debatten, waaraan 16 afgevaardigden deel namen en die liepen over de binnenlandsche zoowel als over de buitenlandsche politiek, terwijl Stoiloff, de premier, er gelegenheid door vond zich eens uit te spreken over de relatien van het vorstendom met Oostenrijk, Turkije, Servie, Rumenie en Rusland. V Het wordt bevestigd, dat keizer Frans Jozef geweigerd heeft de verkiezing van den anti-semilischeu leider, dr. Lueger, tot bur gemeester van Weenen te bekrachtigen. Dit besluit maakt in parlementaire kringen groot opzien. Lueger zelf zeide tot zijne vrienden„Nu moogt ge mij gelukwenschen. Want nu ben ik vrij man. En een frissche, vroolijke, oor log gaat nu beginnen. Nu zal men kennis met mij maken De houding der Verheven Porte met be trekking tot het vervullen harer beloften ten opzichte van Armeuie voldoet blijkbaar de mogendheden geenszins. Immers uit Konstan- tinopel wordt gemeld, dat nu niet alleen de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Rusland, maar die der gezamenlijke mo gendheden deswege b:j de Porte vertoogen hebben ingediend. In eene door de gezanten der gezamenlijke mogendheden persoonlijk aan de Porte over gebrachte identieke nota naraenlijk wordt ten ernstigste de aandacht gevestigd op de toestanden in Klein-Azie, die, dus zeggen de gezanten, aller gemoed met bezorgdheid vervullen. In de nota wordt herinnerd aan de lus- schenkomst der mogendheden in Syrië naar aanleiding der moorden van 1860. Zij eindigt met het verzoek om te mogen weten welke maatregelen de Porte denkt te nemen tot herstel der orde. Niet onwaarschijnlijk staat in verband met dezen stap het bericht, dat de sultan nu het ontslag van Kiamil pacha heeft aangenomen en een nieuwen grootvizier aangesteld. Halil Rifat pacha, minister van binnen landsche zaken, zal nu grootvizier worden. Dinsdag liep het storm op de Ottoma- nische bank om goud. Woensdag werd het iets minder. De beurs was flauw wegens de schaarschte aan Tursche ponden, in plaats waarvan nu 20 francs stukken en ponden sterling werden gebezigd. De ministerraad heeft zich de zaak aangetrokken. Generaal Duchesne meldt utt Tananariwo van 21 October De toestand is verbeterd, de wegen naar Tamatawe en Majoenga zijn nu vrij en veilig.In het Westelijk gebied hebben de aanvoerders der inboorlingen de posten weer bezet die zrj tijdens de expeditie ver laten hadden; aan de Oost-kust is alles rustig, de ontwapening in Tamatave is geëindigd. De koningin heeft heden (dus 21 Oct.) een volks vergadering laten bijeenkomen en daarin het sluiten van den vrede en het optreden van een nieuw ministerie medegedeeld. De op perbevelhebber der eerste brigade vertrekt morgen uit Tananeriwo met twee bataljons. De Parijsche juwelier Satis, die mevr. de Rute (vroeger prinses Ratazzi) voor een aanzienlijk bedrag bestal, door echte steenen uit hare sieraden door valsche te vervangen, is door het gerechtshof der Seine veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Uit Madrid komt bericht van het overlijden van maarschalk Concha, markies van Havana Hij bereikte den leeftijd van 85 jaren en on derscheidde zich zoowel op militair als op staatkundig gebied. Herhaaldelijk was hij mi nister en ook in verschillende qualiteiten op Cuba werkzaam. Zoodra de patroons aan de Clijde hun woord hielden tegenover hun collega's te Belfast en 25 pCt.van hun arbeiders afdankten, staakten ook de anderen het werk. Men weet dat de staking ontstaan is door den eisch der werklieden, om een loonsverhooging van f 1.20 per week. Het huwelijk van Maud van Wales met den prins van Denemarken zal waarschijnlijk in Juli a.s. te Windsor of te Londen voltrok ken worden. Een vergiftiging op groote schaal is dezer dagen te Chindevara (Bengalen) ont dekt. Daar zijn een man en eene vrouw gevatdie getracht hadden al de inwoners der stad te vergiftigen. Zij hadden zich daar als meel- en graanhandelaars gevestigd en leverden hunne waren zoo goedkoop, dat geen concurrent er tegen opkon. Weldra brak in de stad een ziekte uit, welke men voor een soort van pest hield en dag aan dag in hevigheid toeuam. Vele inwoners vluchtten, en de duivelachtige meelleveranc.ier, die de vermeende epidemie veroorzaakte, kocht van hen voor een spotprijs allerlei goederen. Maar de regeering liet een onderzoek instellen om trent de geheimzinnige epidemie, en eindelijk werd nu de vergiftiging ontdekt en het echt paar gevangen genomen. Het bestuur van den Bund der Landwirthe in Duitschland maakte Woensdag het aange kondigde manifest openbaar, waarin tot op lossing der oeconomische vraagstukken in de eerste plaats op kunstmatige verhooging van de graanprijzen wordt aangedragen. Te Prenzlau (Brandenburg) is een moordenaarspaarde winkelier Hermann Springstein en zijn zuster, de weduwe Bock, ter dood veroordeeld wegens het vergiftigen van Springsteins vrouw. Zij werden voorts beschuldigd zes andere personen, ouder welke hunne ouders, de man en de zoon der we duwe, vermoord te hebben, tusschen 1886 en 1892. De vrouw van Springstein en de man zijner zuster hadden levensverzekeringen ten bate hunner echtgenooten. Te Rome is een nieuwe aardschok gevoeld die vier seconden aanhield. Inbrekers hebben te Rome uit de Santa Mariakerk al de juweelen van het Madonnabeeld en kostbaar vaatwerk gestolen, ter waarde van 100,000 lire. De dieven zijn nog niet ontdekt. Een gedeserteerde ulaan te Lubosrow, die zich spoedig weer aanmeldde, werd door een korporaal aan den staart van zijn paard gebonden en zoo in galop zeven KM. ver vervoerd. Daar de ulaan onderweg gevallen was kwam slechts een vormlooze klomp ter plaats van bestemming. De korporaal werd gearresteerd. Te New-York heett Dinsdag avond een brand gewoed, die drie gebouwen vernielde en alzoo een schade veroorzaakte van ruim zeven millioen gulden. Nu weer is te Detroit tengevolge eener ketelontploffing een gebouw ingestort, waarin o. a. het dagblad Journal gedrukt werd. Men meent dat onder de puinhoopen, die nog in brand geraakten, ook een twintigtal personen bedolven moeten zijn, en reeds zijn vier lijken gevouden. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 10 dezer, 's midd. 12 uur, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum Programma ad Libitum. Maandagavond 7 uur concert. (Zie progr.) Jaarmarkt en boteimijn te Waalwijk Donderdag 14 November. WAALWIJK, 9 Nov. 1895. Politieverordening. In de laatste raadsvergadering vond de heer Baijens het wel wat gekreeds nu over te gaan tot wijziging van de Algemee- ne plaatselijke Politieverordening in onze gemeentezooals die is afgekondigd den 25 Augustus j.l. Oppervlakkig beschouwd had hij wel ge lijk 't klinkt wèl zotdat de na zooveel moeilijkheden eindelijk tot stand gekomene verordening nu al behoefte zou hebben aan herziening. Maar tochals meu zich de moeite getroost ze eens aandachtig door te lezen en te bestudeerendan komt men onwillekeurig tot de conclusie (n'en déplaise aan heeren opstellers) dat het allerverkies- lijkst zou zijn zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het maken van een heel nieuwe verordening, en dat wel onder voorlichting van competente personen op rechts- en taalkundig gebied. 't Lust ons niet op 't oogenblik in bij zonderheden te tredenom de wenschelijk- heid daarvan aan te toonen wij verlangen ons te bepalen tot het door den heer Baijens behandelde onderwerp. De heer Baijens verlangde dat de trottoirs niet meer zouden mogen worden gebruikt door wielrijders, kinderen uitgezonderd. Naar onze bescheiden meening en ook die van de meeste fietsers, heeft de heer Baijens groot gelijk bij de tegenwoordige construc tie der rijwielen kan men gemakkelijk over de keien rijden. Maar dit is niet de quaestie. De raad besliste met algemeene stemmen tegenover den heer Baijensdat de veror dening op dat punt ongewijzigd zou blijven. De raad is nu van meening dat de wiel rijders mogen rijden over de Zuidelijke trot toir in de Groote Straat en over de Weste lijke in de Stationsstraat. Nu staat echter duidelijk te lezen in art. 7, 15o: Het is verboden Met voertuigen op of over de trottoirs enz. te rijden. Niemand nu zal ontkennendat een velocipede een voertuig is vergissen wij ons niet, dan is dit zelfs bij rechterlijke uit spraak uitgemaakt. Het is dus verboden met velocipedes over de trottoirs te rijden. Iu art. 8 nu staat nietdat men de Zui delijke trottoir in de Groote en de Weste lijke in de Stationsstraat met velocipedes mag berijdenmaar wel dat dit verboden is voor zoover betreft de Noordelijke en Oos telijke trottoirdaar is 't dus dubbel ver boden De gevallen beslissing heeft hieraan niets veranderd. De raad wil toelaten dat er op de Zuidelijke en Westelijke trottoir gewie- lerd wordtmaar zijdie het doen, loopen gevaar van geverbaliseerd te worden krach tens art. 7,15o. Gasfabriek. In verband met het in de laatste raads vergaderingen verhandelde over de gasfabriek, schrijft men ons nog het volgendeDe kosten van geleverd gas aan gemeentege bouwen betreffen alleen het verbruik op het raadhuisde kazerne teekenschoolveld wachters woning en openbare school. Een en ander wordt bij meterverbruik aangewe zen en de publieke verlichting wordt be rekend volgens de dagelijks aangeteekende brander urende brander uren worden be rekend naar de grootte der onder de bran ders geplaatste regulateurs, die het verbruik juist aanwijzen. Het jaar 1894 is het ongunstigste geweest uit den laatsten tijddoor de bovenmatige drukte kon de directeur de zaak niet naar behooren nagaande hoogere rente zal dit jaar ruimschoots verdiend worden. Sedert het bestaan der gemeente-exploitatie, is nog al oppositie gevoerd tegen de wijze van beheer der gasfabriek Toch heeft de directeur in 12 jaren tijd de productie en het debiet kunnen verdubbelen en den gas- prijs van 12 op 8 ets. kunnen terugbrengen, terwijl deze in veel grootere gemeenten onder anderen Bergen op Zoom Helmond, Rozendaal en Oosterhout, nog op 9 ct. staat. Klacht tegen een raadslid. Naar men ons heden mededeelt, is door de tegenwoordige opperb rand meesters en brand meesters alhiereen klacht bij de justitie ingediend tegen het raadslid Aloys Verbunt, wegens eene uitdrukking, gebezigd in de raadsvergadering van den 4e 11., rakende de brandweer van Waalwijk. (Art. 47 gemeentewet luidtZij (leden van den raad) zijn niet gerechtelijk vervolg baar wegens de stem of meening door hen in de vergadering geuit. Rbd.) Nieuwe tooneelverceniging. Naar men ons mededeelt, heeft zich deze week een nieuwe tooneelvereeniging gecon stitueerd onder de benaming Vreugdendalx/ en wel bij den heer Besier. 't.Schijnt dat verschillende leden reeds bij vorige gelegenheden blijk hebben gegeven talent voor het tooneel te bezittenzoodat men goede verwachtingen van hun optreden mag koesteren. Wij wenschen hun veel succes. Wereldtentoonstelling. Men seint uit Amsterdam Donderdag deed het gerucht de ronde, dat de transport-maatschappij „Holland» beslag had doen leggen op alle goederen der Fran- sche en der Belgische afdeeling. Voor zooveel wij hebben kunnen ervaren komt de ziak slechts hierop neer, dat de Fransche en Bel gische exposanten, die bij den aanvang der tentoonstelling de transportkosten niet hebben betaald, thans hunne goederen niet vervoerd kunnen krijgen, tenzij eerst de oude schuld door hen wordt voldaan. Zij hadden tot dit oogenblik er op gerekend, dat de invloed der commissarissen hunner afdeelingen hen voor deze moeielijkheid zou hebben gevrijwaard. Omtrent het conflict tusschen het uitvoerend comité en de exposanten, die zich tegen de tarieven verzetten, kan nog worden medege deeld, dat enkele hunner bezoeken hebben afgelegd bij gemeenteraadsleden, uit welk feit het jongste debat in den raad over de ten toonstelling wordt verklaard, en dat diezelfde heeren thans ook de leden der kamer van koophandel met hunne grieven in kennis zullen stellen. Het ligtnaar men zegt, in hunne bedoe ling, de kamer van koophandel te verzoeken de handelingen van het consortium van ex pediteurs in de voornaamste steden van Europa openbaar te maken. Spoorwegen. Naar het U. D. verneemt, zullen de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de Nederlandsche centraal spoorweg maatschappij binnenkort overgaan tot een maatregel, welke voor het reizend publiek van overwegend belang zal zijn. Deze beide maatschappijen zullen namelijk van 1 December af op al hare stations kilo meterboekjes verkrijgbaar stellen, welke recht geven om, op hare lijnen, 1000 kilometer af te leggen; de prijs dezer boekjes is bepaald op 1 klasse f30, 2 kl. f22, 3 kl. f 15; alzoo, op den normalen prijs der enkele reisbiljetten eene vermindering van 40 pet. en op dien der retourkaarten eene vermindering van 25 pet. De boekjes zullen 12 achtereenvolgende maanden geldig zijn, en zal de houder daar van, gedurende dezen geheelen tijd, gerech tigd zijn naar goedvinden en in alle rich tingen, op de lijnen der beide maatschappijen te reizentotdat hij 1000 kilometer heeft afgelegd. De kilometerboekjes zullen niet alleen door den eigenaar daarvan gebruikt mogen worden, maar ook, mits onder zijne begeleiding reit zende, door leden van zijn huisgezin. (De invoering van de kilometerboekjes zal zeker door het reizend publiek met voldoe ning worden gezien. YVij begrijpen echter niet goed waarom alleen de eigenaar van zoo'n boekje of de leden van zijn huisgezin, mits onder zijne begeleiding reizende nog wel, er gebruik van mogen maken. Dat is een bezwarende bepaling, die veel afbreuk aan het debiet doen moet. De 1000 kilo meter worden betaald bij afgifte van 't boekje; wat deert 't nu de spoorwegmaatschappijen wie die kilometers aflegt? Een wijziging in den door ons bedoelden zin zou zeker de bruikbaarheid en doelmatigheid veel verhoo- geu. Red.) Doorvoer. Volgens te Rozendaal ontvangen officieele telegrammen uit Brussel en Esschen, is de doorvoer van varkens in Belgie weder toe gestaan. Veesmokkelen. De controle langs de grenzen op Duitsch gebied is in den laatsten tijd zoodanig ver scherpt dat de smokkelarijdie door de grensbewoners nog steeds werd gedreven, nu te bezwaarlijk wordt en zij er zich niet meer aan durven wagen. Het rundvee en de varkens zijn in een controleboek ingeschreven, en ieder veehouder is verplicht dat op zware boete bij te houden. Alleen langs de gemeente Eibergen zijn drie gedarmeposten gevestigd. Ër gaan meer stemmen op! Thans heeft ook de kamer van koophandel te Hengeloo besloten het adres der kamer van koophandel te Kampen te steunen, waarin verzocht wordt alle quitantien en wissels tot t 50 vrij te stellen van zegel. l'it Limburg. Weder wordt uit de provincie Limburg een zware misdaad gemeld. In het bij Maaseik gelegen dorpje Aartwijk heeft een landbouwer een anderen landbouwer, den heer H. met een mes dood gestoken. De dader is terstond in arrest genomen. De aanleiding tot dezen moord moet gezocht worden in een sedert langen tijd bestaande oneenigheid tusschen den dader en zijn slachtoffer. Ingcrckeud. Op last van den officier van justitie te Breda zijn door de rijkspolitie te Rozendaal drie schippersknechts in arrest genomen, die door de politie op heeterdaad betrapt werden op vernieling, inbraak en diefstal aan boord van een schip in de haven aldaar. Boven dien is een vierde proces verbaal tegen hen opgemaakt wegens mishandeling onder ver zwarende omstandigheden. Men vermoedt, dat zij in dronkenschap hebben gehandeld. Het drietal is zwaar ge-- boeid onder politie geleide naar Breda overgebracht.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2