Spanje. Engeland.. Duitsehland. Oostenrijk. Bulgarije. BINNENLAND. -wa Jaarmarkt en boteimijn te Waalwijk Donderdag 14 November. houdt, is het einde der werkstaking een groote moeilijkheid nrnder. De berichten uit Cuba blijven zeer schaarsch, en de openbare meening te Madrid is daar over niet gesticht. Wel hoort men telkens van kleine botsingen, maar de volgens de officieele berichten onveranderlijk gunstige uitkomst dezer gevechten, schijnt tegen den opstand, vreemd genoeg, niet de minste uit werking te hebben. Voor een deel kan dit worden toegeschreven aan de aanhoudende regens, maar voor een grooter deel wellicht aan de tactiek der separatisten, die nu steeds de gedragslijn volgen zich terug te trekken, zoodra de eenigszins talrijke regeeringstroepen tegenover hen staan. Een proces over de nalatenschap van koningin Maria Christina van Spanje, dat meer dan twintig jaren geduurd heett, is thans geëindigd met eene schikking tusschen de partijen: de ex-koningin Isabella en de infante Louise Fernande aan den eeuen en de kin deren van den tweeden man der koningin den hertog van Riansares (een winkelierszoon, gewezen soldaat van de lijfwacht) aan den anderen kant. Het werd tijd, dat er een eind aan kwam. Want naar men verzekert, is het grootste ge deelte van het ontzaglijk vermogen van Maria Christina aan gerechtskosten opgegaan. Van de gl 00 millioen gulden zijn nog slechts 5 millioen te verdeelen. g? Met den Schotschen exprestrein is een ongeluk gebeurd: bij St. Neots sprongen ver scheidene waggons uit de rails, naar men meent omdat een der rails gebroken was. Een wagon werd geheel aan stukken geslagen. Een jong meisje bleef op de plaats dood en vijf andere passagiers werden ernstig gekwetst. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat naar het oordeel der buitenlandsche ge zanten de Christenen in geheel Klein Azie gevaar loopen. De Stamboelsche paleispartij heeft de onlusten zelf meerendeels aange sticht, misschien buiten medeweten van den sultan, ten einde Kjamil Patja's plannen te verijdelen. Deze stond op de vervanging van eenige hofcreaturen door mannen van karak ter. Kjamil Pasja is ter elider ure tot gou- terneur van Smirna benoemd en daarheen vertrokken. Volgens een bericht aan de Daily Chroni cle uit Konstantinopel heeft een buitenlandsch consuldie daar is aangekomen, de streek tusschen Erzeroem en Trebizonde afgeschil derd als een woestenij. Al de Armenische dorpen zijn er puinhoopen, die massa's lijken bedekken. De grootste winkelzaak der wereld, of althans een der grootste, bevindt zich te Berlijn. Voor de inrichting er van zijn 21 huizen in de Kaiser Wilhelm-Rosen- en Neue Friedrich- strasse weggebroken. Het front beslaat eene lengte van 250 meter. Het huis is 4 ver diepingen hoog24 liften zorgen voor het bezoek aan de bovenverdiepingen. Er is niets aan verwerkt dan steen, ijzer en glas. Er zijn 40 magazijnen van koopwaren in. Een wanhopige daad. Te Misburg in Hannover spreekt de bevolking sedert Maan dag jl. met ontzetting over een vreeselijk dramadat aldaar is afgespeeld. In een cementfabriek werkte een zekere Kiekebusch bezwoer ook, dat ze niets wist van een geheime bergplaats onder den gootsteen, waarop de rechter vroeg, hoe de flesch daar dan mo°st gekomen zijn. Valentine schudde het hoofd, daarop maakte zij een beweging alsof zij wilde spreken, doch de half geopende mond sloot zich weer en na een poos van dof stilzwijgen, mompelde zij Ik weet het niet 1 ik weet het niet Daarmee was de rechter niet voldaan. Hij bracht haar onder het oog, dat het opbergen van de flesch en het -omspoelen van het glas op een tijddat zij door smart over haars vaders dood overweldigd moest zijn, haar onder sterke verden king brachten. Hij herhaalde telkens weder, dat zij stellig in drilt had gehandeld, daar de ontdekking niet lang kon uitblijven, en om haar een beken tenis gemakkelijk ie maken, wees hij er op, dat ze bijna ontoerekenbaar was toen ze de daad pleegde, llij kon haar echter niet tot bekentenis brengen. Met angstige zorgvuldigheid vermeed zij Koenraad Rechling in liet gesprek te noemen, en toen de rechter dit opzettelijk deed, week zij terng en alsof zij een spook zag, riep zij Stil stil wek de dooden niet. Duistere sch'adnwen scheiden ons. Elke gedachte, elk gevoel, dat hij nog voor mij zou hebben, zou een zware zonde zijn. Was dat geen verdekte bekentenis van haar schnld? Daarentegen berichtte de opzichteres, die haar 's nachts bewaakte, dat Valentine vele uren van den nacht slapeloos doorbracht, den naam van haar geliefden telkens riep, hem zacht vleide of een volgend oogenblik hem verweet, dat hij haar geheel vergeten en verlaten had en eindelijk hem vergiffenis vroeg voor alles, wat ze hem had aangedaan. Zulk een gevangene heb ik nog nooit ge had; ik kan niet gelooven, dat zij een moorde nares is, verkaarde de vrouw, doch door den rechter werd zij onzacht terechtgewezen over die meening; misschien juist wel omdat hij zelf niet zeker van zijn zaak was. Ik wou dat het \oorloopig onderzoek ge sloten kon worden, dacht hij, het is om 't verstand er bij te verliezen. Laten anderen zich er het hoofd eens mee breken. Er zouden echter nog weken verloopen voor dat die wensch vervuld werd. als stoker. Daar hij een hartkwaal had, kon hij sedert vier maanden niet meer werken en teerde hij met zijn gezin op een kleine on dersteuning uit een particulier fonds, welk geld wekelijks door zijne vrouw werd gehaald. Terwijl de vrouw tot dat doel was uitgegaan, beroofde hij zijn vier kinderen, twee jongens en twee meisjes van één tot negen jaar, door ophanging van het leven. In het Oostenrijksch huis van afgevaardig den heeft het lid Steinwertez den minister president Badeni geïnterpelleerd over de redenen, waarom de benoeming van Dr. Lue- ger tot burgemeester van Weenen door Z. M. den keizer niet bekrachtigd was. Deze antwoordde hierop, dat de regeering niet gehouden was hier ophelderingen te geven over eene zaak, die er eene was tus schen den keizer en diens geweten. Maar wèl wil zij zeggen, dat ook naar hare meening eene dergelijke goedkeuring onmogelijk was, zoeder behooi lijken waarborg, dat de gemeen telijke administratie zou worden geleid in eenen onpartijdigen geest, wars van alle on- ruststokerii. Met 108 tegen 64 stemmen heeft het huis hierna, op verzoek van graaf Badeni, gewei gerd deze aangelegenheid verder, gelijk door den interpellant gevraagd was, als eene drin gende zaak te behandelen. Door overgroote edelmoedigheid is een jong YVeener, Silbermann, er leelijk ingeloopen Hij kwam onlangs een ouden schoolmakker tegen, Julius Kroner genaamd, die hem in grooten aangst vertelde, dat hij te Hall a. d. Saaie een firma bestolen had voor 700 mark en naar Weenen gevlucht was, maar dat hij nu bang was, door de politie gevat te worden. Silberman had medelijden met zijn ouden vriend en besloot hem te helpen. Hij gat hem f10 en beloofde, zich bij de politie aan le geven in plaats van Kroner, om diens vlucht gemakkelijker te maken. Hij werd dan ook als Julius Kroner gevangen genomen. Het gerecht stelde zich in verbinding met dat te Halle, voor het aanknoopen van on derhandelingen voor zijn uitlevering; maar uit Saaie kwam bericht, dat men. om de groote kosten, van de vervolging afzag. Silbermann zou nu in vrijheid gesteld zijn, als niet uit Halle een photographie en een persoonsbe schrijving van Kroner waren overgezonden. Zoo kwam het uit, dat Silbermann de justitie misleid had, en hij zal nu deswege vervolgd worden. Het bericht wordt bevestigd, dat vorst Fer dinand den Paus verlof gevraagd heeft, Boris in den orthodoxen godsdienst te doen op voeden. De Paus heeft ten stelligste zijn toestemming geweigerd, zooals te wachten was. WAALWIJK, 18 Nov. 1895. De Woalwijksehe Brandweer. Veel is er den laatsten tijd gesproken over de Waalwijksche brandweervooral in de raadsvergaderingen der vorige week heeft zij stof geleverd tot heel wat beschouwingen. Of ze et beter op zal worden We weten het niet, dit zal nog moeten blijken; maar toch NEGENDE HOOFDSTUK. Op denzelfden dag., bijna op hetzelfde uur, dat de heer Zier op het Invaliden kerkhof begraven werd, kreeg mevrouw Rechling een plaats naast haar echtgenoot in het familiegraf, dat haar man bij zij leven op bet kerkhof te Zeckta had aangekocht. Den dag na de begrafenis was Koen- raad naar Berlijn teruggekeerd; hoe eenzaam hij zich ook in de Victoriastraat gevoelde, hij kon toch niet op de fabriek blijven. Het kwam hem voor of hij ontrouw pleegde tegenover Valentine als hij verder van liaar verwijderd bleef dan noodig was. In zijn vertwijfeling zocht hij den rechter Bausler weer op om naar den loop der zaak te informeeren, en kreeg de verpletterende mede- deeling, dat een tweede flesch cognac in een verborgen plaats was gevonden, en dat deze een groote hoeveelheid atropine bevatj#. Had de rechter verwacht, dat deze medeeling Koenraads vertrouwen in zijn geliefde aan het wankelen zou brengen, dan werd hij daarin teleurgesteld. Geen oogenblik wankelde hij; alleen zei hij Het arme kind 1 Welke booze machten hebben toch tegen haar samengespannen De rechter wees hem nu op alles, wat de ver denking tegen Valentine scheen te rechtvaardigen. Koenraad luisterde aandachtig en antwoordde toen Dat klinkt alles heel geloofwaardig voor iemand, die Valentine niet kent zooals ik haar ken. Het is onmogelijk dat zij het gedaan heeft. Maar als het in drift gebeurd is vroeg de rechter. Een oogenblik zweeg Koenraadmaar toen verklaarde hij, dat ook dit onmogelijk was. Zelfs in drift was zij Diet in staat om zulke booze gedachten te koesteren. Nu vergist ge u toch ze heeft zelf gezegd, dat zij booze gedachten had, merkte de rechter op. Ge maakt mij waanzinnig, ge maakt mij waanzinnig 1 riep Koenraad uitaoch op eens sprak sprak hij zoo vleiend, zoo aandoenlijk, als de rechter van zoo'n man niet verwacht had. Laat mij eens met haar spreken. Hier moet een treurige vergissing in het spel zijn; aan mij zal het gelukken licht in deze duisternis te brengen. moeten wij ronduit erkennen, voor 't oogen blik niet veel hoop te koesteren op beter schap, en dat wel om de eenvoudige reden, dat personen, in de eerste plaats geroepen om tot die beterschap mede te werken, niet schijnen te willen erkennen dit di toestand der brandweer veel te wenschen overlaat. Bij gelegenheid van den brand op 3 Oc tober constateerden wij, dat er iets bij het corps haperde; dat er geen orde heerschte bij de bediening der spuiten, dat er materieel een tijdlang zoek was, dat samenwerking geheel ontbreekt enz. Dit waren dingen, die iedereen kon waarnemen; leden van het corps opperbrar.dmeesters en brandmeesters erken den dit volmondig en het hoofd der gemeente heeft het even goed als anderen gezien, en, als wij ons niet vergissen, op dat oogenblik zich er over geërgerd. YVij durven daarom gerust beweren, dat toen autoriteiten en par ticulieren zonder onderscheid overtuigd waren, dat de toestand onzer brandweer dringend voorziening vereischte. Bij de behandeling der begrooting nu hebben wij vernomen 1°. Dat er brandmeesters eervol zijn ont slagen en andere beuoemd; 2°. Dat de Northonputten niet deugen, (iets wat reeds lang van algemeene bekend heid was) en dat het gebrek aan water voor de brandweer een punt van overweging uit maakt bij het dag. bestuur. Verder ni:ts, dus al zeer weinig. Goede gevolgen van het vervangen van enkele brandmeesters door andere (meer dan een jaar geleden N. B.) hebben we waarlijk niet kunnen bespeuren, en dat het waterge brek een punt van overweging uitmaakt bij het dagelijksch bestuur is een schrale troost. Overwegen, natuurlijk, moet vooraigaan, maar dat moet geen weken en maanden duren. Daden moeten we hebbendoeltreffende maatregelenwant het geldt hier de veiligheid van alle gemeentenaren en van hunne be zittingen. 't Gaat niet aan de brandweer te willen schoonwasschen, als personen, geen deel uit makende van het collegie van burgemeester en wethouders, zich veroorloven hun gevoelen er over uit te spreken. Aldus den waren stand van zaken te willen verbloemen is struisvogelpolitiek, die wellicht tot groote rampen zou kuunen aanleiding geven. En dan zoude de zedelijke verantwoorde lijkheid zeker op het dagelijksch bestuur te rugvallen, maar intusschen zouden de ingeze tenen, die door de nalatigheid van het college matei iëele schade lijden, er toch de slachtofters van zijn. Concert liedcrtnfcl Het concert, verleden Maandagavond door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien gegeven, was een ware triomf voor directeur en zangers. Hoe goed het gezelschap in den regel zingt, zoo in alle opzichten uitmuntend als Maandag avond gebeurt dit toch maar zelden. Jammer, dat er zoo weinig toehoorders waren, om van zooveel heerlijks, als er geboden werd, te profiteeren. Ongelukken Maandagavond had de zoon van den heer T. v. T. alhier het ongeluk, op de machinale schoenenfabriek in het voorbijgaan zijn rech terhand te leggen op het wiel van de in werking zijnde snijmachine; de hand werd gegrepen door een zich aan de binnenzijde bevindenden ronsel, en zoodanig gehavend, dat verwijdering van de toppen der drie laatste vingers is noodig gebleken, welke operatie gisteren heeft plaats gehad. De rechter zeide, dat hij tot zijn leedwezen, dien wensch niet mocht vervullen; gedurende het voorloopig onderzoek mocht niemand met de gevangene in gemeenschap komen. Sta mij dan toe, dat ik aan haar schrijf. Ook dat kan ik niet toestaan. Moet zij dan denken, dat ze geheel verlaten, geheel vergeten is Mag ik haar dan niet de verzekering geven van mijn trouwe onwankel bare liefde? De rechter haalde de schouders op. Het gaat niet. Gaat het dan niet, dat u dat u haar mijne groeten overbrengt vroeg Rechling wei felend. Het is toch te wreed dat het arme meisje van elke troost beroofd is. De rechter antwoordde ontwijkendhij zou zien wat hij doen kon. Hij nam zich echter voor aan het verzoek van den door liefde verblinden jonkman niet te voldoen en acht te geven, dat deze niet langs andere wegen zijn doel bereikte, want hij wilde de gevangene geen nieuwen moed laten scheppen om bij haar ontkentenis te vol harden. Koenraad zwierf om het gerechtsgebouw rond als wilde hij de dikke muren met zijn blikken doorboren. Hij betreurde zijn overleden moeder oprechtdoch de smart over haar verlies werd op den achtergrond gedrongen door zijn kommer en zorg over Valentine's lot. Voor welk duister raadsel stond hij? Welke hand had zijn moeder den giftbeker gereikt? De schemering viel in en nog altijd kon hij de plaats niet verlaten waar hij zoo dicht bij zijn Valentine was. Hij beminde haar met die innigheid, welke men bij zulke weinig prikkel baren juist aantreft. En nu was zij hem nog veel dierbaarder geworden daarbij kwam nog mede lijden en verontwaardiging over hetgeen haar werd aangedaan en waarbij hij machteloos moest toezien. Dat peinzen zal me nog krankzinnig maken, dacht hij ten laatste en met een vastberaden houding keerde hij het gerechtsgebouw den rug toe om naar huis te gaan. In het park bij de ijsbaan was het electrisch licht reeds ontstoken, vroolijke dansmuziek klonk den schaatsenrijders opwekkend in de ooren. Hoe Denzelfden avond vervoegde zich aan de apotheek van den heer Zeegers een looier A. v. d B., die zich bij het aanzetten van eeu mes een stuk van den duim had gesneden. Maandag sprongen eenige jongens te Tilburg achter op eene kar, waarop een land bouwer gezeten was. De kar sloeg om en de man kwam met het hoofd op de steenen terecht Vieeselijk gewond, werd hij eene nabijzijnde woning binnengedragen, waar hij door een geneesheer werd verbonden, en waarna hij naar huis werd vervoerd; 's nachts is de man aan de gevolgen overleden. Ontsporing. Gisteren avond ontspoorde alhier de loco- motiet van de goederentrein 593, waardoor het opgaand spoor naar Zwaluwe werd ver sperd. Werkvolk uit Den Bosch werd ont boden en de kruising met de treinen 271 en 1112 werd verlegd naar Drunen Heusden. Dit een en ander gaf een half uur vertraging. De schade is gering. Veeinvocr. Naar wij vernemen, is Zwitserland langs de Fransch-Zwitsersche grens voor onzen veeinvoer opengesteld Protestkosteii Bij breed gemotiveerd vonnis is onlangs door de rechtbank te 's Hertogenbosch beslist dat de protestkosten van een door den ver- kooper op zijn kooper getrokken, doch door dezen niet betaalden wissel, ten laste van den verkooper blijvenwanneer niet blijkt dat tusschen partijen uitdrukkelijk was overeen gekomen, dat de verkooper zich door middel van wisseltrekking betaling zou verschaften dat in dat geval de trekker ook slechts rente kan vorderen van den dag der dagvaarding en niet van af den dag van het wisselprotest. Kilometcrbockjes. Volgens eene berekening in het Hblad zullen de kilometerboekjes in alle geval een zeer belangrijke prijsvermindering geven op de enkele reizen. Maar wat de prijzen heen en terug betreft, strekt de verlaging zich alleen uit tot de kleine trajecten. Op groote afstanden zal het wat voordeeliger blijven, een retour biljet te nemen dan gebruik te maken van het kilometerboekje. Na "1 Dec. zal men reizend op S.S. of N. C. S., wèl doen wan neer men: le. op kleine trajecten nooit meer van retourbiljetten maar van het boekje ge bruik maakt; 2e. op groote trajecten het boekje altijd gebruikt, wanneer men öf niet terug denkt te reizen, öf te lang wegblijft om eenr etour- biljet te kunnen gebruiken. Gevolgen der werkstakingen. Langer volhouden was voor de Amster- damsche sigarenmakers en diamantbewerkers onmogelijk zegt de Kamper Ct. want er werd door de gezinnen der stakende werklieden gebrek geleden; de meesten had den niet meer te eten; zij hadden alles ten offer gebracht, om den strijd voort te zetten, altijd vertrouwende op de verzekering van de leiders, dat ten slotte aan hen de over winning zou zijn; maar nu konden zij niet langer strijdenzij waren uitgeput en de wanhoop nabij. Beide werkstakingen zijn eene jammerlijke mislukking geweest. Er is niets bij gewonnen. De eisch: bondsfabrieken is atgewezen, en de werklieden, die dezen eisch stelden, hebben ervaren, dat de fabrikanten liever hun onder neming laten te niet gaan, dan ijpjmllr een eisch te bewilligen. De staken* o^aren- makers zijn genoodzaakt geweest zich aan al de eischen der patroons te onderwerpen, en de opruiersde kwaadwilligen zijn van de fabrieken verwijderd. De diamantbewerkers was het mogelijk Hoe konden menschen vroo- lijk en gelukkig zijn terwijl weinige schreden van daar hun medemenschen in den kerker aan smart en wanhoop ten prooi waren? Hij verhaastte zijn schreden en was weldra op de stille paden van den Thiergarten. Toen hij de plaats bereikt had, waar de Siegesallee op de Thiergartenstraat uitloopt, wilde hij de Victoria straat inslaandoch hij bleef staan. Hij dacht aan de ledige woningwaar hem weer het pijn lijke alleenzijn wachtte. Plotseling nam hij een .besluit en volgde verder de Thiergartenstraat. Het verlangen om een vriendelijk, deelnemeud gelaat te zien, een goed woord te hoorenwas te levendig bij hem ge worden hij besloot naar mevrouw Von Beeren te gaan. Mevrouw is thuis en verzoekt u binnen te komen! Met vreugde hoorde Koenraad Rechling deze woorden van den huisknecht. Hij had reeds ge vreesd onverrichter zake te moeten terugkeeren. Zij was thuis en met een gevoel van behagelijk heid trad hij de smaakvol gemeubileerde kamer binnen. Een uitbouwing, die aan de kamer den vorm van een hal ven cirkel gaf, diende tot een soort van wintertuin, waarin de joDge vrouw verschillende zeldzame bloemen kweekte. De geur dezer bloemen vermengde zich met het fijne aroma der koffie, die mevrouw Van Beeren juist bezig was te zetten. Wel Koenraad, dat is goed dat ge eens hier komt! riep zij hem toe. Als ge vandaag niet gekomen waart, zou ik morgen bij u geweest zijn. Ik raag u thans niet alleen laten, arme vriend 1 Hij drukte zijn lippen op haar kleine witte hand, die in de zijne geheel verdween en zeide Ach, u is zoo engelachtig goed. Wat zou ik be ginnen zonder u Ik ben zoo naamloos ongeluk kig, ik.... Hij brak af en op eenigszins linksche wijze terugtredende zeide hij Neem me niet kwalijk, ik stoor, ik had niet bemerkt dat.... Uit een leunstoel was een heer opgestaan, dien Koenraad bij het gedempte licht eerst niet be merkt had. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2