Erfhuis te Sprang Notaris RANT, Max Govaerts, EXPEDITEUR, Verhuizingen KLIPPER-A4KSC11IP Sigarenzakjes. HELM CACAO See-Rose. 3Cts.SIGAAR, FRANS DE GORTIE. Advertentiën, Assurantie Maatschappij Klipper'Aakschip, Direct te koop aangeboden ANTOON TIELEN, Specialiteit Ingezonden stukken. Si Handelsberichten. tegen Brandschade De Leercrisis. HET BESTUUR. te Waalwijk, zal op Dinsdag 19 November 1895, OM CONTANT GELD, publiek verkoopen Meubels en HuisraadTuinge reedschap 3 Geiten, Kip pen enz. IjW DE 11 LU L HL/111 IJLilj van 1845. BRE DA, Prinsenkade. Grondkapitaal 2.000.000. Beveelt zich aan tot het doen van lilP op nader over een te komen voor waarden. Tarief van Waalwijk, van huis boot- of spoor f 1,50 per wagen. een NIEUW-GEBOUWD met volledig rondhoutzwaarden en lieren. Lengte 22,4 M., breedte 4,3 M., diepte 1,68 M., geschikt voor de Zeeuwsche stroomen a CONTANT GELD f4650.—: Onbedrukt en met firma be drukt verkrijgbaar bij VRAAGT T»" onverbeterlijk van brand en kwa liteit uitmuntende door zacht en fijn Aroma, wordt H.H. Roo- kers bijzonder aanbevolen. Uitsluitend verkrijgbaar bij hebben alleen dit gewonnen, dat op sommige fabrieken de werktijd eenigszins verkort is doch het zal nog moeten blijken of dit op den duur een voordeel is voor de werklieden. Geen enkel voordeel is bij deze stakingen door de werklieden behaald, en daarentegen hoevele nadeelen worden er geleden Aan de industrieën zelve is groote schade toegebracht. Dit geldt vroral voor de si garenfabrieken. Dat stilstaan gedurende zoo langen tijd van fabrieken blijft natuurlijk niet ongestraft. Neem echter aan, dat dit nadeel zich langzamerhand herstelt. Maar er is meer kwaad gesticht. Hoe komen de werklieden zoo spoedig de schade te boven, in hun welvaart geleden? Zij hebben alle hulpmiddelen uitgeput, alles opgeofferd, zijn verarmd en de winter staat voor de deur En dan hoe is de verhouding geworden tusschen patroon en werkman Elke oorlog laat een wrok achter, die lang nawerkt. In plaats van eene goede verstand houding is er vijandschap en wantrouwen gekomen. De werklieden hebben daarbij het gevoel, d at zij overwonnen zijn; dat werkt terug op de stemming, en een der vele ge volgen is, .dat de arbeid zwaarder valt. Zal men eindelijk geleerd hebben, dat zij, die op de lichtvaardigste wijze tot werkstaking drijven, valsche leidslieden zijn Er zal geen rust komen, er zullen geen betere toestanden in het leven treden, zoolang de werklieden zich tot slachtoffers laten maken van de gewetenloozen, die zich ter bereiking van politieke doeleinden van de werklieden als van instrumenten bedienenen in de werkstaking vooral een middel zoeken om een helschen haat te koelen tegen hen, die meer in de wereld bezitten. Amsterdamsehe tentoonstelling. Over de Amsterdamsche tentoonstelling schrijft het Hbld Alles aan 't afbreken Rutsbaan, olifant, Duister Afrika, schip,Oud Holland, wielerbaan, alles wordt afgebroken. De wereldbazar is ontdaan van winkeltjes en begint meer en meer transparant te worden, evenals de olifant die alleen van beneden naar boven niet doorzichtig is. Doojzichtigheid is thans de kwaal van alles, wat op het terrein staat. Zelfs de mailboot lijdt er aan en als men het paaid voor de huifkar in het rechteroog ziet, kijkt men het linker uit. Met hangenden kop staat het dier en treurt. Het wordt tijd dat de vilder er bij komt. Veel valt er van de afbrekerij niet te ver tellen. 't Zie: er alles woest uit en de regen maakt het niet beter. In het hoofdgebouw lekt het door, maar geen nood: bijna alles is reeds ingepakt. De mannen met bascule en duimstok hebben druk werk. De perskamer dient als bivak voor solda ten. De lange tafel op de zes magere pootjes wiebeliger gedachtenisse is met meer van die tafels weggenomen. Eu terwijl alles aan het afbreken is, heeft de Amsterdamsche IJsblub ploegen grondwer kers aan den gang gezet om dijkjes aan te leggen voor de baan De halve omtrek aan de zijde van de Ruyschdaelkade is reeds af gepaald en gedeeltelijk ook reeds voltooid. Aan de groote tribune wordt het noodige timmerwerk verricht. Enkele inzenders der tentoonstelling te Am sterdam hebben Zaterdag beproefd buiten de transportmaatschappij „Holland" hunne goe deren van het terrein te krijgen. Zij hadden ter sluike reeds een deel der goederen over de schutting en de sloot bij het Concertge bouw „weggewerkt" toen dè beambten der maatschappij den toeleg bemerkten en er een stokje voor staken. De maatschappij „Arena" had van den eigenaar der stoelen, die om den muziek tempel en op enkele andere plaatsen gestaan hadden, een honderdtal stoelen voor 50, vrij in den circus te leveren, overgenomen. Heel veel winst zal de eigenaar daarmede niet behalen, indien hij ten minste voldoet aan den eisch der transportmaatschappij „Hol land", om 100 „uitvoerrecht" te betalen. Alvorens daartoe over te gaan is de stoelen bezitter bij een advocaat te raad gegaan. Rijwiel of paard In de jongste gemeenteraadszitting te Nieu- wer-Amstel is heel wat te doen geweest over de vraag of men voor eenige agenten van politie paarden of rijwielen zou aanschaffen. Ten slotte werd aan rijwielen de voorkeur gegeven. Juristen rechtschapenheid. Omtient het pas) overleden lid van den Hoogen Raad, mr. I. Telting, herinnert de Leeuward. Ct. aan het volgende bewijs van juristen rechtschapenheid, toen Telting nog advokaat te Leeuwarden was. Een heer, die in vele zaken zat, kwam zich aanmelden en wenschte zijn hulp in eene zaak van aanvaring tusschen zijne stoom boot en eene strooschuit, waardoor aan de laatste averij was veroorzaakt. Nadat de heer Telting zich had laten vertellen hoe de zaak zich had toegedragen, gaf hij op de vraag, of zij kon gewonnen worden, een bevesti gend antwoord. Toen zijn bezoeker daarop afscheid wilde nemen met de woorden Nu, ga dan uw gang maar, ik zal de papieren overmaken, viel hem de advokaat in de rede met de Vraag Maar moet ik nu pleiten voor de boot of voor de schuit En ge zegt, dat de zaak gemakkelijk kan worden gewonnen Ja, maar ronduit gezegd is Git nu eens een echte advokaten-quaestie, geschikt om boot en schip beide te verpleiten. Weet ge wat Maak die zaak met den schipper af, zoo gauw gij kunt, en geef hem een aardige som toe voor schadevergoeding. Eens minden zij elkaar Te Nijmegen aan de Eerste Walstraat, hadden een paar echtelieden in hun woning ruzie, welke zoo hevig liep, dat bijten en snijden volgden. De vrouw verloor een halven duim en de man werd dermate gesneden, dat de vloer der kleine woning veel op een slachtplaats geleek. Nadat de man door dr. Nicolai verbonden was, werd hij naar het R. K. Ziekenhuis ter verdere verpleging gebracht. Een merkwaardige Ilocd Iemand te Hilvarenbeek is in het bezit van een hoed, die al 13maal bij een huwe lijk dienst heeft gedaan en 16maal bij een begrafenis. Bij de viering van het 25jarig kroningsfeest van wijlen Z. M. Koning Willem III schitterde hij in den optocht. Dagen, datums en jaartallen zijn in den hoed te lezen. Nog altijd is deze merkwaardige hooge hoed voor de dorpelingen gratis te leen Wielersport. Men leest in een Fransch weekblad „Het tweewielig rijwiel heett niettegen staande zijn onverwachten opgang bij ons nog niet de verbazende groote verspreiding verworven, welke men in sommige steden in de Vereenigde Staten waarneemt. Zoo moeten o. a. te Denver in Colorado, op eene be volking van 110,000 inwoners 10,000 rijwielen in dagelijksch gebruik zijn en zou de exploi tatie der tramwegen een zeer gevoeligen invloed van deze nieu.ve zeden ondervinden. Inderdaad, wanneer ieder rijwiel de tram maar een enkele reis heen en terug per dag ontrooft, van b.v. 50 centimes, dan is dit reeds een dagelijksch verlies van 5000 francs en een jaarlijksch verlies van meer dan anderhalf millioen. Bij ons heeft het rijwiel nog slechls nadeeligen invloed uitgeoefend op het biljartspel, het roeivermaak, 't huren van rijpaarden ende lectuur." Mijnheer de Redacteur Wilt u zoo vriendelijk zijn onderstaand artikel, geplaatst in no 1045 van «de Tele graaf», in uw geacht blad over te nemen Er bestaat een crisis in leer. Waarom niet? Wij leven tegenwoordig in den tijd der crisissen. Nu zal de leercrisis wel niet van dien aard zijn, dat men op kousen of op een schoen en een klomp langs boulevards of over geasphalteerde straten moet schuiven of klossen doch zij is ernstig genoeg. Er spreekt tenminste niet weinig ernst uit het volgende opschrift van een artikel in een te Parijs verschijnend blad „Crisis in leer. De Fransche regeering is in geval van oorlog overgeleverd aan Amerikaansche speculanten.* Zoodat eigenlijk bij slot van rekening de Ame rikaansche speculanten de handhavers van den vrede zijn. Geen leer, geen oorlog; want „trek eens van leer,* wanneer 't leer ontbreekt. Zoo lang dus de Amerikaansehe speculanten hun leer in de magazijnen houden, blijft het vermoedelijk in Europa rustig. De bewering, dat de Fransche regeering in tijd van oorlog alhankelijlc is van de willekeur van Amerikaansche leerhandelaarsis afkomstig van den heer Allain, „een der voornaamste leerhan delaars van Europa*, en die in een interview eenige belangrijke bijzonderheden omtrent den leerhandel hoofdzakelijk in Frankrijk, heeft me degedeeld. Sedert 1874 is de leerhandel niet zoo slecht geweest als thans; hij is bijna zoo slecht als vijftien jaar geleden in Engeland. Daarvoor zullen verschillende redenen zijn ge weest en om die te kennen zou misschien die gansche periode aan een nauwkeurig onderzoek moeten worden onderworpen. Dat heeft de heer Allain niet gedaan. Hij heeft zich bepaald bij de redenen, welke vcor de hand liggen en gaat slechts terug tot 1893. Dit was een buitengewoon droog jaar. Door de groote droogte waren de veelokkers genood zaakt een groot deel van hun vee te slachten het gevolg was dat er veel huiden aan de markt kwamen; de huiden vermeerderden de hoeveelheid leer en die vermeerdering deed de prijzen snel dalen. De Fransche looiers toonden een groote bedrij vigheid, doch de winstenwelke zij behaalden waren zoo klein, dat een aantal huiden ongebruikt bleven liggen. Toen verschenen de leerhandelaars van Noord- Amerika ten tooneeledie reeds iaren lang de ledermarkten over de gansche werela beheerschen. Voor Europa laat zich dit begrijpen, omdat, naar de heer Allain verklaart, de productie van leer in Europa niet gelijk is aan de consumptie, en uit Amerika een groote hoeveelheid huiden moet worden ingevoerd, om te kunnen voldoen aan de aanvraag. De Amerikaansche fabrikanten begonnen in 1888 de Europeesche markten met hun leer te overstroomen en deden de prijzen gevoelig dalen. Na het droge jaar 1893 hebben zij de zaken eens een paar jaar aangekeken, wachtende op de dingen welke zouden komen en gereed oin dezen gebeur tenissen zulk een loop te geven als overeenkwam met hun belangen. In 1895 kochten zij al het leer op, dat zij machtig konden worden in Frankrijk, Rusland, Duitschland, Zweden en Noorweger.. Een groot deel van dat leer is waarschijnlijk gebruikt de heer Allain acht het ten minste zeer goed mogelijk in den oorlog tusschen China en Japan en beide landen trachten thans nog groote hoeveelheden aan te koopen. Er is dus geen leer; en er is behoefte aan leer. Groote wiskunstige kennis is er niet voornoodig om in te zien, dat twee voorname elementen voor een leercrisis aanwezig zijn. Vooral de Franschen zijn aan handen en voeten ebonden en de Amerikanen zijn de mannen, om ie banden zoo sterk aan te trekken, als de Fran schen het kunnen verdragen. Het gevolg is, zegt de heer Allain, dat Frank rijk nu is overgeleverd aan de Amerikaansche speculanten. In geval van oorlog zal Frankrijk groote hoeveelheden leer noodig hebben, en dat zal het niet kunnen krijgen dan niet de grootste moeite en tegen buitensporig höoge prijzen. Dit is niet de schuld van de leer handelaars in Frank rijk, doch van de militaire autoriteiten. Zij hadden maatregelen moeten nemen om zich de levering van leer over een lange periode te verzekeren, toen de prijzen nog bespottelijk laag waren; dat zou een uitstekende handelwijze zijn geweest, zoowel uit een financieel als uit een vaderlands lievend oogpunt. P.S. Dit artikel ter overweging aan HH. looiers. Vooral in de tegenwoordige omstan digheden is het meer dan noodzakelijk, dat wij op de hoogte blijven van alles, wat ons vak van verre of nabij betreft. Meer dan ooit moeten wij op ons qui vive zijn. Laat sommige beweringen in bovenstaand artikel voor hetgeen zij zijn ééne zaak is zeker, dat onze industrie in een toestand verkeert, die elk oogenblik groote verrassing brengen kan. Dat de looiers zich du9 niet laten misleiden door de verlaging van 5 a 6 francs der goede huiden Dat zij met energie de Fransche collegas volgen, die met hand en tand den verhoogden leerprijs verdedigen, ja zelfs in de laatste dagen weer nieuwe prijsverhooging voor som mige artikels verkregen hebben. Ook in Holland zal de behoefte aan goed leder zich spoediger doen gevoelen, dan men denkt, en vooral te beginnen met den zomer van 1896 zal het velen duidelijk worden dat, door kleinen voorraad in de kuipen, ook in Nederland een leercrisis zeer goed mogelijk is. Mijn dank Mijnheer de Redacteur voor de verleende plaatsruimte. X. GOR1NCHEM, 11 Nov. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,25 a 6,50, roode dito f5,80 a 6, witte dito f5,90 4 6.15, inl. rogge f4,60 a 4,70, buitenl. dito f4,10 a 4,20, gerst t 4,50 a 4,60, haver f3,00 a 3,20, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten fO,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 422 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f220 4 240 Kalfvaarzen f150 4 160 Melkkoeien f160 4 170 Ilokkeling ossen 4 IV2 jarige ossen f 100 k 110 Guiste vaarzen f 80 k 90 Pinken f 60 a 70 Graskalveren f 40 a 50 Nuchtere kalv. f 10 a 14 Aangevoerd 12 varkens van 16 a 18 c., per half kilo, 282 biggen van f 4,a 9.per stuk Eieren f 1.70 a 2.per 26 stuks. Boter 70 4 75 ct. per i/3 kilo. ROrTERDAM, 11 Nov. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 6.f 7-25. Mindere en geringe f0.4 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f4.2,5 4 :4.60 dito mindere f0,4 0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 3,40 a 4.20 mindere f 0,a 0,beste Zomei f3,50 a 3.90; mindere fO,a 0. Haver. De beste f2.4 3.20. Mindere f 0.a 0. Paardenboonen. De beste f5.4 5.40. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 9,25 a 10, Mindere f 0.4 0. Blauwe erwten. De beste f5.50 a 8.25 Witte boonen. De beste f1150 4 12.50. Mindere f0.4 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zalc- goed tot f0.4f0,Zomerzaad f0,totf 0. Xanariezaad „f6.25 tot f 7-75 Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f 26,50 p. ton. n bruinblanke Bergertraan f33, blanke Bergertraan f 43, u Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f 30.— p. 100 L 0 Maaslevertraan f26.p. ton Nat. Med. levertr le soort f78.p. u (stroogeel) 2e u f p. Stoommedicinale levertr. le f88.p. 0 2e f—p. ton. ton ton. ton. De Tooneelvereeniging Volharding in den Strijd" betuigt bij deze haren oprechten dank aan de zoo talrijke ingeze tenen die door het aanvaarden van het honorair lidmaatschap hunnen steun aan genoemde vereeniging verleenden. Zij zal het genoegen hebben hun in den loop dezer maand hare eerste Winteruitvoe- ring aan te bieden. des voormiddags ten 10 ure, ten huize van TH. VAN WOENSEL te SPRANG, Kantoren tc Zutphen Amsterdam, Sophiaplein, 's tiravenhage, N^belstraat 20, Rotterdam Zuidblaak 50. Reserves ruim 1.145.000. Betaalde Brandschaden ruim 13.700.000. Verzekering tegen vaste en billijke Tre- miën, zonder Inleggelden of Nabetalingen. Tot vertegenwoordiger der Maatschappij te W ASPIK is aangesteld de heer J. Brokx Pzn.bij wien alle inlichtingen zijn te verkrijgen. ook te aanvaarden met aanbetaling van f2300.—. Brieven franco letters AN. H. Alge meen Advertentie-Bureau NIJGH VAN DITMARRotterdam.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3