Nummer 92. Zondag 17 November 1895. 18" aargang. LIEFDE OVERWINT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwijkschc m Langslraalstbe Courant, Dit Bind verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp r ij s per 3 maanden i' 1, Franco per post door het geheele rijk f1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advektentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiobureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamp tusschen cle Oostenrljksche anti semieten en het kabinet Badeni om den leider van eers'.getiocmden dr. Lueger, of eigenlijk om diens verkiezing tot burgemeester van Weenen, is geworden een politieke strijd van groote beteekenis de nieuwe verkiezing van Lueger tot burgemeester der Donaustad met 92 stemmen (45 briefjes werden blanco in geleverd), de daarop volgende plechtige aan neming van het eervolle ambt door den gekozene en onmiddellijk daarop de voor lezing van het decreet ter ontbinding van den gemeenteraad op grond van het feit, dat de gemeenteraad in tegenspraak is met den wensch des keizers dat alles verheft zich ver boven de plaatselijke aangelegenheden waarover de buitenwereld zich niet warm behoeft te maken. Toen Lueger in antwoord op de hem namens den gouverneur vau Beneden Oostenrijk ge dane vraag of hij de verkiezing aannam antwoordde in bevestigenden zin, stond der regeering wel niets anders te doen dan den gemeenteraad te ontbinden. Lueger motiveerde zijn besluit tot aanneming in een breedvoerig betoog, dat veel toejuiching vond bij zwakke protestkreten. Hij loochende, dat de aanne ming van de herkiezing een verzet was zij nerzijds tegen den wil des keizers, een on eerbiedigheid tegenover dezendan zou de oppositie tegen de door den keizer benoemde ministers ook zoo iets als een oproerige daad zijn. De onthouding van de keizerlijke goed keuring aan mijn verkiezing, is een regee ringsdaad de tegenwoordige regeering wil niet dat ik burgemeester word dus ging hij voort. De nakoming van de rechtvaar dige wenschen des volks tegenover elkeen kan alleen dan geschieden, wanneer de regeering weet tegenover zich te hebben een man, die ora eer «wp--voeden blik niet aan 't loopen gaat. LJfrcgcl"' heinde, (Jat hij stond voor een keus tusschen het machtwoord der rcgcering en den wil des volks en hij gat een overzicht p—M—M—Kfl 14 Integendeel ge komt juist van pas zeidezij. Wij hebben zooeven over u gesproken. Mag ik de lieeren aan elkander voorstellen Koenraad Rechling, een vriend uit mijn kinderjaren, advo- kaat Lageman.. die zoo goed wil zijn zich te be lasten met Valentine's verdediging. Ik hoop dat die verdediging niet noodig zaL zijn, antwoordde de heer Lageman. Deze was een slank man van middelbare grootte, met donkerbruin haar, hoog voorhoofd en een zeer verstandig uiterlijk. Hij was eenvoudig maar met zorg gekleed, en scheen diep in de dertig jaren oud te wezen. Na alles wat ik van de zaak ge hoord heb, schijnt 't mij bijna onmogelijk daarop een aanklacht tegen mejuffrouw Zier te gronden, zeide hij en drukte vluchtig de hand, die Koen- raad hem toestak. -r—Ach, u weet het laatste nieuws nog niet! zei Koenraad, terwijl hij mismoedig op een stoel plaats nam. Ik kom regelrecht van het rechtsgebouw. Wel, heeft men nieuwe ontdekkingen gedaan? vroeg Agnes nieuwsgierig. Ja, iets zeer ergs, en Koenraad vertelde met somber gelaat en doffe stem, dat men een tweede flescli gevonden en daarin vergift aangetroffen had. Agnes uitte een kreet van ontzetting en het gezicht van den advokaat betrok merkbaar. O, dat verandert de zaak geheel, zeide hij en legde peinzend de hand onder de kin. Gedurende Koer.raads verhaal had Agnes in spanning naar den advokaat gekeken, om den indruk waar te nemen, dien zijn woorden op den rechtsgeleerde zouden maken. Ofschoon zij hem nog niet lang kende, scheen zij reeds goed in zijn gelaat te kunnen lezen, en daarom vroeg ze o, mijnheer, n vat toch geen verdenking op tegen onze Valentine? Hij glimlachte even en antwoorddelioe spoedig kunt ge u in den gang mijner gedachten verplaatsen, mevrouw. Ik moet u inderdaad be kennen, dat ik begin te twijfelen. van cle deugden, waarop hij naar zijn meening zich beroemen kan; hij sprak van de vrijheid en de eer van Weenen en van het arme onderdrukte Oostenrijk en eindigde met wat phrases over volharden in den strijd en trouw aan 't volk. Onder jubelkreten voor Lueger verlieten diens aanhangers de zaal en hun agitatie sloeg over op het volk buiten, dat een betooging hield voor het parlement, waar geschreeuwd werd: „Leve Lueger, weg met Badeni, pereal het parlement, weg met HongarijeOok voor den Hofburg (het paleis van den keizer) schoolde de menigte samen, eenigen drongen zelfs door tot binnen het afgesloten gedeelte, doch 't kwam niet tot eeuig incidentde macht en de gendarmes bleven het terrein meester en velen werden gearresteerd. Dat is het verloop geweest van den dag te Weenen: voor Badeni e s. zal de moeielijkheid nu eerst recht komeu. De sultan, overtuigd van de onhoudbaarheid van het tegenwoordig ministerie, heeft tever geefs getracht Sai Pasja over te halen om weer zijn raadsman te worden. Het ministerie heeft besloten, een commissie van vijf leden naar de provinciën te zenden, om den stand van zaken te onderzoeken en er een verslag over uit te brengen. Naar de Standard uit Konstantinopel ver» neemt, is men op Jildis Kiosk hevig ontroerd door den toost van Salisbury op Guild Hall: De paleispartij vreest een Europeesche con ferentie of een gewapende tusschenkomst. De gezanten van Frankrijk en de Vereenigde Staten zijn zeer sterk voor het laatste, daar de berichten uit Klein Azie steeds ernstiger luiden en ook het leven van Fransche en Amerikaansche burgers in gevaar komt. Brieven uit Erzeroem moeten allen twijfel wegnemen dat de aanval van de Turken op de Armeniërs met voorbedachten rade ge schied is, dat op zijn minst duizend Armeniërs zijn gesneuveld, eu dat een algemetne plun dering en uitmoording volgde. Officieuse berichten uit Rome en Weenen U moogt aan de beweging der aarde twij felen en aan alles, wat u verkiest, maar niet aan de onschuld mijner Valentine, riep Koenraad uit, van zijn stoel opspringende. Ondanks haar ernstige deelneming, moest Agnes glimlachen om deze spontane uiting zijner gevoelens. Doch de advo kaat antwoordde: Neem mij niet kwalijk, mijnheer Rechling, als ik u zeg, dat iemand, die verlietd is, zelden onbevangen kan oordeelen. Ik weet dat bij ondervinding aan mijn eigen persoon. Vergeet niet, dat het hier den moord op mijn moeder geldt, riep Koenraad. Daartegen zou ook de meest verblinde liefde geen stand kunnen houden. Uw liefde is niet blind, ze is helderziende, Koenraad, en mevrouw Von Beeren legde de hand op zijn arm. Voor mij zelye durf ik op die eigen schap geen aanspraak maken, mijnheer Lageman. maar ik ben toch van hetzelfde gevoelen als mijnheer Rechling. Ja wel, u is het ook, antwoordde de advo kaat met een steelschen blik op haar schoone trekken. Ik heb dat reeds bemerkt toen u mij opzocht om mijn hulp voor uw beschermeling in te roepen. Mijn oude vriend, de raadsheer Ring heeft u aanbevolen als den bekwaainsten verdediger van geheel Berlijn. De heer Lageman boog bij dit compliment en Agnes vervolgde: Ik kon niet weten, dat het met de verdediging niet zoo spoedig gaat; ik wi9t niet, dat weken en maanden verloopen kunnen En dat ik gedurende al dien tijd overtollig ben, viel de advokaat in, doch hij scheen recht tevreden, toen zij levendig antwoordde: 01., zeg dat niet! Het is zeer vriendelijk van u, dat ge u reeds van te voren met de zaak bezig houdt, en voor mij uw kostbaren lijd opoffert. 11c heb u gezegd, dat ik dit uur vrij had... Neen, uw uur van koffiedrinken riep me vrouw Von Beeren, en ik sta hier te praten en vergeet dat de koffie koud wordt. Laten wij weer plaats nemen; Koenraad, ge ziet er uit ol uw levensgeesten een kleine opfiissching noodig heb ben. Ik veroorloof de lieeren een cigarette te roolcen. Zii schonk koffie voor de lieeren, nam zeil ook een kopje en zeide, terwij zij zclt plaats nam Welnu mijnheer Lageman, zeg ons eens op recht, hoe u over het geval denkt. bevestigen dat de regeering te Weenen bezig is de verschillende groote mogendheden te bewerken om vooralsnog niet afzonderlijk tegen de Porte op te treden, maar alle stappen gemeenschappelijk te doen nadat zij he: vooraf daarover eens geworden zijn. Over de ge meenschappelijke demonstratie der vloten is (volgens de berichten) nog niets overeenge komen. Van anderen kant wordt hier bij gevoegd dat dit zich laat verklaren, omdat zulk eene demonstratie eerst werkelijk van beteekenis zou zijn, als zij plaats greep vlak voor Konstantinopel onder forceering van de Dardanellen, en hiervoor deinst men tot op het laatste oogenblik terug. Uit Weenen wordt aan de Frankfurter Ztg. geseind, dat de mogendheden tot overeenstem ming zijn gekomen ten aanzien van de tegen over Turk je te volgen gedragslijn. Oostenrijk zal aan de vloot demonstratie deelnemen. Ook uit Rome komt een bericht van de zelfde strekking. Volgens de Neue Freie Presse zou beoogd worden op zoodanige wijze te handelen, dat alle groote mogendheden, in gemeen overleg optredend, volkomen eenheid bewaarden ten aanzien van inzichten en middelen. In de Spaansche militaire kringen spreekt men druk over de particuliere berichten, uit Havana ontvangen, volgens welke Maximo Gomez eene beweging in noordelijke richting zou hebben gemaakt, waardoor hij zich van de tegenwoordige positien van Campos, die 2ich te Santa Clara bevindt, zou afkeeren. Het doel van Gomez is, in de provincie Malanzas door te dringen, daar den suiker- oogst te verwoesten, verder Havana te nade ren, en den opstand veld te doen winnen in het westelijke gedeelte van Cuba. Men ge looft hier niet dat de opstandelingen zich meester zullen kunnen maken van eene enkele stad van beteekenis. Hunne taktiek is door het voeren van een guerilla-oorlog schrik te zaaien in het land en de oogsten te vernielen, zoodoende Spanje geruïneerd worde. De regeeiing beeu" moge Ik denk dat de zaak voor mejuffrouw Zier heel bedenkelijk staat. Koenraad kermde, Agnes zuchtte. Mevrouw Rechling had mejuffrouw Zier zwaar beleedigd en en zij was de eenige persoon, die bij haar sterven kon winnen. Me vrouw Rechling had zich beslist tegen liet huwelijk verklaard. O, dat is verschrikkelijk 1 dat mag u niet zeggen! zei Koer.raad en hij nam een bijna drei gende houding aan. Ik zeg alleen, wat de aanklacht zal zéggen, antwoordde de advokaat. Nu, dan zal ik eens zeggen, wat de verde diger zeggen raoutl riep Agnes. Hoe moet Valen tine plotseling aan vergift gekomen zijn? Waar om heeft zij niet enkele droppels in het glas gedaan, in plaats van den geheelen inhoud der flesch te vergiftigen Ik zal u nog met een andere tegenwerping te hulp te komen, sprak Lageman. Hoe kon het verstandige meisje zulk een dwaasheid begaan? Zij moest immers begrijpen, dat de verdenking op haar alleen, moest vallen. Maar daar staan de volgende feiten tegenover: Mevrouw Rechling is werkelijk vergiftigd, zij heeft Valentine aangewe zen als de persoon, die haar het vergift toediende en de llesoh met vergiftigden cognac is op een verborgen plaats gevonden. Daarachter steekt juist de duivelachtige toe leg riep Agnes uit. De heer Lageman keek haar verwonderd aan. Koenraad, die voorovergebogen met de handen voor _'t gelaat gezeten had, richtte zich open vroegWat wilt u daarmee zeggen De flesch is daar naderhand verborgen, op dat de commissaris ze zou kunnen vinden. Dan vergist ge u, ik ken den commissaris Kuhnel als een eerlijk man; hij is niet in staaft om tot zulk een lage daad mede te werken, ver zekerde mijnheer Lageman. Dan heeft hij er toe medegewerkt zonder hef zeil te weten, beweerde Agnes. Dat zou de eerste maal zijn Kuhnel i( zeer geval; hij laat zieh niet gemakkelijk beet-! nemen, zei de advokaat, en daarop vroeg Koen-i raad Wien verdenkt u toch eigenlijk van dienl schurkenstreek Mevrouw Von Beeren keek in 't rond of nie- kosten wat het wil, zoo veel mogelijk ver sterkingen te zenden buiten en behalve de reeds gereed staande 350J0 man. Men wijdt veel aandacht aan eene redevoering, door generaal Barrero gehouden, waarin de geheele verantwoordelijkheid voor den tegenwoordigen toestand geschoven wordt op het stelsel van bezuinigingen, door het vroegere ministerie- Sagasta toegepast. De nieuwe minister van oorlog Cavaignac heeft de soldaten en onderofficieren, die per „Notre-Dame-du-Salut" terugkeerden vau Madagascar, persoonlijk ondervraagd. Allen klaagden over gebrek aan geneesmiddelen en dokters. Cavaignac deed iederen geëvacu eerde vijf francs ter hand stellen; de gemeen teraad gaf hun melk, de dames tabak, sigaren koekjes enz. Onderweg waren 45 man gestorven. Uitr Toulon wordt gemeld, dat drie Fransche pantserschepen, de Formidable, de Courbet en de Admiral Baudin, in de Badine baai bij Hyères aan den grond geraakt zijn. Bij den openbaren verkoop der onroe rende goederen, die aan den Graat van Parijs hebben toebehoord, nam de familie Orleans het kasteel en het lanögoed Eu voor 5 mil- lioen frs. over. H<* kasteel Amboise ging voor 147,000 trancs, de overige bezittingen hebben voor minder groote sommen koopers gevonden. Donderdag is voor de correctioneele rechtbank te Saint-Amand het tweede proces tegen den markies de Nayve begonnen in gesteld door de markiezin wegens slagen en verwondingen haar en haar beide zonen toegebracht. Met groote hardnekkigheid getuigde de markiezin tegen haar man, wien zij na den voor hem zoo gunsiigen ailoop van het vorige mand haar beluisteren kon en fluisterde toen Den Araerikaanschen neef, mijnheer Baueriich. Wie is dat? vroeg Lageman. Baueriich riep Koenraad met luide stem. De eerstemaal, dat ik dien kerel ontmoette, maakte hij reeds een ongunstigen indruk op mij. Ik zou veel slechts van hem verwachten; maar ik begrijp niet waarom hij zulk eene laagheid begaan zou hebben. Agnes glimlachte in stilte; het was niet de eerstemaal, dat de goede, eerlijke Koenraad iets niet begreep, wat zij als bij instinct doorzag. Lageman vroeg echter Heeft die heer zich dan vijandig tegen de familie Zier betoond Neen, integendeel, hij was een soort van huisvriend, ofschoon mijnheer Zier en zijn dochter hem weinig genegen schenen te zijn, antwoordde Koenraad, die blijkbaar weinig gewicht aan dit gesprek hechtte. Lageman integendeel werd oplettender en vroeg: Wat hadden zij tegen hem Dat weet ik niet, hij is verscheidene jaren in Amerika geweest, misschien vreesde mijnheer Zier, dat hij zijn vermogen op niet altijd eerlijke wijze had verkregen. Valentine sprak ongaarne over hem en hij boezemde mij te weinig belang stelling in om veel naar hem te vragen, ant woordde Rechling. Tegen mij heeft zij nooit over hem gespro ken. Ik heb zijn naam eerst gehoord toen juffrouw Constance hem aan ons voorstelde als haar eenige steun; anders zou ik hem niet opgemerkt hebben. Ik weet zeker, dat ik in mijne kindsheid van hem heb hooren spreken, en niet op loffelijke wijze, zoo ik het mij goed herinner, zeide Agnes. Koenraad, weet gij daar niets meer van Rechling schudde het hoofd. U heeft me dat reeds gezegd, toen wij hem in het rechtsge bouw ontmoetten, maar ik herinner me niets van hem. Ik zal en moet er meer van weten, zeide Agnes. Wat zou dat baten? vroeg Koenraad neer slachtig. Dat kan men niet weten, antwoordde Lagemanheeft hij getuigenis afgelegd ten nadeele van mejuffrouw Zier? Neen, integendeel, hij spreekt in haar voor deel. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1