Spanje. Engeland. BINNENLAND. Rusland. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. proces een nog feller haat scheen toe te dragen. Zij ontkende, dat haar zonen haar gevraagd hadden haar aanklacht in te trekken; dit bracht sensatie onder het publiek teweeg. De dienstboden, de vrouwelijke althans, ge tuigden allen tegen den beklaagde die zijn kalmte geen oogenblik verloor. Van verschillende plaatsen in Frankrijk komen berichten over hevige regens en over stroomingen. Een wolkbreuk teisterde Epinal, de Moezel rees 1 meter 85 en bereikt een waterstand van 3 meter 50. De dijk van het Oostelijk kanaal in dat departement is door gebroken; het plaatsje Fontenay staat geheel onder water. Van persoonlijke ongelukken word: niet bericht. Spoorweglijnen zijn op vele plaatsen in het departement afgebroken. Te Nomexy brak c'.e kanaaldijk door op de drie zelfde plaatsen als na de bassijnbreuk van Bouzey. Het is bekend, hoe treurig de toestand van vele onderwijzers der openbare scholen i., Spanje is. Vooral in de provincie Malaga is het slecht gesteld met de leidslieden der jeu^d. Te Velez-Malaga nebben veertien onderwijzers, die altijd maar te vergee s wachten op uitbetaling van hun traktement hun school verlaten, om elders hun fortuin te zoeken. Te Malaga zijn acht dier onderwijzers als bedelaars opgepakt, omdat zij met visite kaartjes aan de huizen de liefdadigheid der burgers inriepen. De gouverneur der pro vincie, voor wien zij gebracht werden, beloofde hun te zullen zorgen, dat zij hun geld kregen; maar hij dreigde, hen naar een bedelaars kolonie te zenden als zij voortgingen met de openbare liefdadigheid in te roepen. De groote plaat van Punch stelt ditmaal dtn sultan voor, onverschillig den tchibouk rookend en vadzig uitgestrekt op kussens in eene boot zonder stuur ol roer, die langzaam stroomafwaarts drijft naar de plaats, waar de vloed in een waterval, met rotsen-afgrond er onder, eindigt. Kismet het Turksche woord voor „noodlot" en hun geliefde uit drukking voor: „laat maar loopen!" —staat onder de plaat, die ons een denkbeeld geeft van den staat der openbare meemr.g in Engeland dat aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Ofschoon den Ashantijnen de oorlog nog niet verklaard is, schijnt toch reeds tot de expeditie naar Coomassie besloten. Alles is daartoe gereed. Slechts 300 Europeesche troepen gaan mede. De overige manschappen worden gekozen uit verschillende inlandsche regimenten. LONDEN, 15 Nov. Er loopt een gerucht dat een sloep, behoorende tot het Engelsche pantserschip Edgar, in de Janansche pt.erc" veronpehikt zou zhn zaal van den heer Ant. Gerris, café', Markt. Zie programmas. Eerste winter-concert door de harmonie l'Espérance, op Maandag 18 Novemb., in de harmoniezaal der Erven A. N. van kiel, met vereerende medewerking van den heer Bern. J. A. Rehl, kapelmeester van het 2e reg. inf. en solo violoncellist der Uirechtsche Orkest Vereeniging,en den heer Willem Timmermans, pianist. Aanvang half acht. Zie programmas. De bij deze gelegenheid te bespelen piano is at k<mistig uit het gunstig bekende maga zijn van den heer Louis d Helft, te T ïlburg. SPRANG. Uitvoering door de Zangvereeniging Harpe Zions, in het kerkgebouw der gereform. gem., op Maandag 18 Nov. Aanvang 7 uur. Zie programmas. WAALWIJK, 16 Nov. 1895. Benoeming. Het bestuur van het Provinciaal Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant heeft in zijne vergadering van 5 Nov. 11. benoemd tot lid deu heer J. v. d. Hammen Nz. Bezooien. Een lastig lieer. Verleden Donderdag bevond zich hier een persoon met houten been die de reis van Rotterdam herwaarts expres gemaakt had met het doel, om een onzer meest geachte ingezetenen eens t:rni uit te schelden. Toen de politie hem dat spelletje wilde beletten en trachtte hem tot reden te brengen, kreeg ook zij ruimschoots haar deel; zoowel het hoofd als de mindere politiebeambten werden door hem schoften genoemd en hand langers der groote lui. Dit uitstapje zal voor den reiziger nog wel een mindere prettige nasleep hebben. Vreemde munt. Nu in het buitenland vele muntspeciën buiten omloop zijn verklaard tracht men deze stukken voor gangbaar geld uit te geven; men kan dus niet te voorzichtig wezen bij het in ontvangst nemen van vreemde munt. Het zijn vooral de frank- en vijffrank stukken die in Belgie niet meer gangbaar zijn en slechts waarde hebben als oud zilver. In Noord Brabant zijn reeds velen daarvan de dupe geworden. Te Breda is er de aandacht der justitie reeds op gevestigd. Veesmokkclurij op groote sebnal Indien de Belgische minister van landbouw wisthoeveel vee dagelijks Belgie wordt binnengesmokkeld, h<j zou niet langer aar zelen de Belgische grenzen voor onzen ge zonden veestapel te openen. Dag aan dag kan men langs Rozendaal transporten van 20 stuks over de grenzen zien brengen, zrï in Belgie's schatkist komt. hebben de Armeniërs Delootdhen niet te zullen verontrusten als zij de Turksche ge vangenen en den door hen buitgemaakten krijgsvoorraad uitleveren. De Amerikaansche zendelingen te Karpoet seinden, in antwoord op een vraag van den gezant, dat zij tot nog toe niet aangevallen werden maar in groot gevaar verkeeren. Een commissie van vijf ledeu is door de Turksche regeering naar de Aziatische pro vinciën gezonden, om verslag uit te brengen over den toestand. Te Odessa is een buskruitmagazijn in de lucht gevlogen, waarbij vijf menscheo gedood en verscheidene huizen vernield zijn. ST. PETERSBURG, 15 Nov. Officieel is bekend gemaakt dat de keizerin hedenavond om 9 uur voorspoedig bevallen is van een dochter. WAALWIJK. Eerste winteruitvoering door de tooneel- vereeniging «Volharding in den Strijd» met medewerking van heeren dilettanten zangers, op Zondag 17 Nov., 's avonds 7 uur, iu de uiuuuu «uiuei eener- en Resse. loo anderzijds. Daarentegen abonnementska; ging met 10 p» dier klasse, h zonder 3e klas: In den nach is te Ginnekec bij dr. Hubei Er is veel zilve van historische was, is onaan hebben een 1 wellicht dat d zal leiden, nabijheid van zeer gunstig. De heeren verzekerd. Omtrent de Het eerst i: van dr. Hube van de gesle verschaft tot kasten en me alles wal van buit verklaa gemonteerd (b.v. schoteltjes met zilveren hengsel) werd medegenomendoch in den tuin sloeg men het porcelein stuk en nam het zilver mede. Voor een vrij aanzienlijk bedrag is de heer Huber bestolen. Toen de inbreker ten huize van den heer Huber met zijn misdrijf gereed was, heeft hij uit diens tuin een ladder medegenomen en zich begeven naar de naastbijliggende huizen, waar hier een ruit werd ingedrukt, elders een gat geboord of gezaagd, maar waar de poging tot binnenkomen toch mislukte; eindelijk kwam hij in de enkele huizen verder gelegen .voning van den heer Gefken. Hier heeft men van die medegenomen ladder echter geen gebruik gemaakt. Eenmaal in des heeren Gefkens huis, is de inbreker de trap opgegaan naar het balkon, dat langs de achterzijde der eerste étage van het huis loopt. Het slot van de deur heeft men geforceerd, (men vond gisteren morgen een nijptang en bijtel door den dief achtergelaten) en op deze wijze toegang verkregen tot de achterkamer, alwaar een hond voor het buffet lag te slapen. Of dit beestje van een zeer kalmen aard is, dan wel of men een middel heelt gevonden het dier te doen zwijgen, moet nog worden uitgemaakt. Zeker is het echter, dat geen der huisgenooten gewekt werd noch door het blaffen van den hond, noch door het geraas, dat toch onvermijdelijk gepaard gaat aan hel met geweld verbreken eener afsluiting. Ook in deze kamer heeft men de kasten het buftet, enz. opengebroken en zich meester gemaakt van alles wat zich a.an zilver daar bevond. Zoo werd bijvoorbeeld al het tafel zilver buit gemaakt, doch blinkende voorwer pen. die niet van zilver waren, liet men staan, o. a. een aschbakje. Kenners dus Een paar kaarsen zijn door de dieven aangestoken, die oa. rustig al de laden eener schrijftal hebben doorzocht en den inhoud op tafel uitgespreid De dieven hebben zich vervolgens met het gestolene verwijderd. Te Rijsen is wederom eene poging tot inbraak gepleegd, ditmaal ten huize van den kastelein J. t. H. l)e dief wist zich door opschuiving van een raam toegang te ver schaffen, doch werd in zijn voornemen ge stoord, doordien de dochter van genoemden t. II, door het dichtwaaien eener deur, werd gewekt en opstond, waarna de inbreker zich uit de voeten maakte. Men vermoedtdat deze inbraak en de vorige door denzelfden persoon gepleegd zijn. Gesignaleerd. De Pruisische politie heeft de onze kennis gegeven, dat te Mozelwijs de koopman D. S. vermoord en beroofd is. De dader is naar alle waarschijnlijkheid een Pruisisch militair; zijn pet werd bij het lijk gevonden. Hij zou naar Limburg de vlucht genomen hebben. Een nauwkeurig signalement is bekend. Bijna gestikt. Men herinnert zich nog, hoe te Zevenber gen eenige jaieti geleden in een suikerfabriek twee menschen door verstikking om het iL- den heer De Bruijn na hetzelfde ongeluk. D., was opgedragen i nder zich j was of waagden gas, dat was, dat ?ervielen, zich deze bijstaan, de gevaar beneden i de fris- ogelijk de i, hetgeen ;e gedaan; doch den -burg (Fr.) ii het feest j onder de it de maré- enden met dzaakt was t flesschen, Is razenden .uü'«: iaeei»': on van den en uit den van hij een ;1 verbrijzeld :t Diacones- hertogin van :al bewonen, Blenheim en ïlbroek" ge- :ich met zijn in de wereld n „paleis der voorhal be- „Ik wenschte schepsel ter :mand kwaad, eerzucht be halve die van rustig bij u te zijn, mijn liefelijke hertogin." Groote sleenen muren, die op de zwakste plaatsen tien voeten dik zijn, omgeven het kasteel. Het beslaat een vierkant, waarvan elke zijde V8 Eng. mijl lang is. In't midden bevindt zich een binnenhof, waar men ge makkelijk te paard een luchtje kan scheppen. Van de torens heeft men een verrukkelijk gezicht over den geheclen omtrek, men ziet nagenoeg het geheele graafschap Oxford. De kamers, die voor de nieuwe hertogin zijn gereed gemaakt, zijn dezelfde als 200 jaren lang door opvolgende hertoginnen van Marlborough bewoond werden. Zij zien uit op het Oosten et) Zuiden. Boven zijn de kamers harer dienstboden, beneden een kleine eet zaal, zoodat de hertogin dit gedeelte van het kasteel desnoods nooit behoeft te verlaten. De bibliotheek is 200 voeten lang, en langs eene zijde daarvan staan levensgroote stand beelden van alle Engelsche souvereinen en de hertogen van Marlborough sedert den bouw van Blenheim tot heden. Het gebouw is ontzettend groot en zeer onregelmatig ge bouwd; het is niet indrukwekkend maar zeer huiselijk. In de lente waren de tegenwoordige her togin en hare moeder hier de gasten van den jongen hertog. Het kasteel bevat 150 kamers, en daarvan 40 die voor gasten gebruikt kunnen worden. Ze zijn altijd gereed om desverlangd dade lijk gebruikt te worden. Een uur te voren gewaarschuwd zou men 40 gasten kunnen opnemen; 40 trappen leiden van de le naar de 2e verdieping. De inrichting van het huis is zoo gecompliceerd,dat menschen hier weken lang kunnen wonen zonder elkander anders dan aan het diner te ontmoeten. Als een feit wordt vermeld, dat de vader van den tegenwoordige!) hertog verscheidene maanden met zijne vrouw te Blenheim woonde nadat ze echtscheiding verkregen hadden, zonder dat ze elkander ooit zagen. Een vorige hertog, bekend wegens zijue gastvrij heid, werd dikwijls bedrogen door lieden van goede families, die weken lang te Blenheim kwamen logeeren, niet aan de algenieene tafel aten, maar de paarden uit den stal ge bruikten en een geheel stel kamers bewoonden, zonder dat de heer en meester er iets van wist. CAPELLE. Van 15 October tot 15 November. GEBOREN Maria d. van Peter Paans en Jenneke van Dommelen. Arnoldus Adrianus z. van Johannes de Jong en Johanna Nieuwen- huijzen Machiel z. van Hendrik Ros en Maaike van Beek. Manrits z. van Machiel Koenen en Wilhelmina Hoefnagel. Adriana d. van Adriaan Wagemakers en Johanna van der Schans. Marinus Johannes z. van Jo hannes PieterdeRoon en GerarJina van Beek. Cornelia Adrianajd. van G r.ielis van Saij- lekora en Elisabeth Snijders. OVERLEDEN Teuntje Schilders, echtgenoote van Cornelis Barel, 50 j. Teuntje van Oversteeg, 7 m. Helena Roelofs, 3 ra. Wouterina Hatenboer, weduwe van Gerrit Treffers, 79 j. Teuna Gouda, weduwe van Huibert Koe nen, 71 j. Maurits Konings, laatst weduw naar van Johanna Dolk, vroeger van Huiber- dina Stam, 91 j. Willem Broeks, 1 m. HUWELIJKS-AANGIFTE: Antonie Sterrenberg, 22 j. en Lucia Antonetta de Bruijn, 28 jaar. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN Nicolaas Nieu- wenhuijzen, 25 j. en Aantje Arisn* Goedhart. 26 j. te Bezooïcu. GEHUWD' Johannes Adrianus Meeuwis, 23 j. te Dongen en Jacoba Verduijn, 20 j. WAALWIJK, 14 Nov. Het was zeer druk op de jaarmarkt, waartoe het prachtige najaarsweer v'eel bijdroeg. Ter veemarkt bedroeg de aanvoer van hoornvee 517 stuks. Kalfkoeien golden f 135.1*250.a f Dito vaarzen 1125.k 200.f Vaarkoeien f 120.— tot 140.— alles met goede kooplust. Slachtvee daarentegen kon niet dan tegen min of meer lagere prijzen worden verkocht. Jonge varkens aangevoerd 200 stuks, ver kocht van f2.75 a f8.50 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 863 kir van f0,82 A f 1.02 per kg. Eieren f 6 a 7,— per 100 stuks. De graanmarkt was goed bezet er ging echter weinig om, daar verkoopers wegens de lage prijzen terughoudend zijn. Er werd verhandeld Ristarwe f 7.25 k 7.75 per 80 K.G. Roode dito f 6.— a 6.25 per 80 K.G. Witte dito f 7.— k 7,50 per 80 K.G." Zeeuwsche rogge f 6.— a 6.25 per lïect. Helena f 130.— per 2250 K.G. Odessa f 12j.— per 2250 K.G. Russische f 122.50 per 2250 K.G. Inlandsche haver f 0(— a 6.50 perJIOOK.G. Buitenl. haver f 5 50 k 6 per 100 K.G. Voeder erwten f 5.— k 5.10 per 80 K.G. Duivenboonen f 6.25 a 6.50 per 85 K.G. Sedert vorig bericht is er geen veraudering gekomen in den toestand der huiden- en le- dermarkt. Looiers zoowel als leerhandelaars aarzelen om inkoopen te doen, zoodat er zeer weinig omgaat. Er wordt slechts gekocht voor onmiddellijke behoefte. Leder houdt zich intusschen flink op vorige prijzen, dat is voor zwaar naar qualiteit f0.80 tot f 1.— en licht zooileder f 0.70 0 80 per halve K.G. In schors en alle andere looimiddelen gaat bijna niets om. Prijzen zijn flauw. Dit vooral is een bewijs dat er iu de looierijen niet druk gewerkt wordt en dat is het eenige middel om de huidenprijzen op behoorlijk niveau te

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2