Nummer 93. Donderdag 21 November 1895. 18e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, LIEFDE OVERWINT. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk.. De Echo ran het Zuiden, Wuivyksrhf en Langstraalsclie Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De gciiieciiteraiulsverkieziugen in Belgie. De nieuwe wet regelende de samenstelling van de gemeenteraden des lands, de na hef- tigen strijd tot stand gekomen sluitsteen van den grooten arbeid der grondwetsherziening, is Zondag in Belgie aan de praktijk getoetst. Eerst zijn de beide kamers der wetgevende vergaderingen ontbonden daarna de negen provinciale raden en nu ten slotte de ge meenteraden. Het algemeene verplichte stemrecht ligt ook aan deze uitspraak des volks ten grondshgalle mannelijke leden der gemeenten van 30 jaar en daarboven hebben recht tot stemming niet alleen, doch zijn er toe verplicht tevens op straffen bij de wet bepaald. Er is voor deze verkiezin gen wellicht niet minder drukte gemaakt dan voor de kamerverkiezingen in 1894, er is niet minder gelasterd en geïnsinueerd, doch "t is toch tijdens de kiescampagne, allen ijver der partijleiders en de hooge beteekenis van deze raadpleging der natie ten spijtvrij kalm gebleven voor Belgie, wel te verstaan. En toch, de inzet was van groote betee kenis: de schoolwet, die vele besliste tegen standers teltwas een ernstige worsteling wel waard. Bovendien zijn de gemeente raadsverkiezingen in Belgie immer van groote beteekenis geweest: in 1857 kwam het bewind er door ten val en werd Frère Orban premier, later hebben Victor Jacobs en Woeste, de leider der kath dieken hun portefeuilles er aan moeten geven. Eigenaardig genoeg, is de strijd ditmaal in de provincie heftiger geweest dan in de groote steden: hier stonden de partijen ongeveer in gelijke kracht tegen over elkander en de toepassing van het sy steem der proportioneele vertegenwoordiging maakte een inspanning van alle krachten zooal niet overbodig, dan toch niet bepaald noodig: men vergfttej,..,. die voor haar candidaten het ^uCri-mdat is het wettelijk vastgestelde aantal stemmen krijgen, zijn zeker van een aantal zetels in den gemeenteraad, evenredig WB—WWB—IMWWUMB—g| 15 Lageraan schudde het hoofd. - Eu de oude juffrouw is geheel en al dank baarheid jegens hem, zei Agnes, maar toch.... Ge hebt inmmers gezegd, dat de flesch in zijn tegenwoordigheid in dekeuken der familie Zier gevonden werd, Koenraad tJa, maar dat was een toeval. Agnes haalde de schouders op. Men kan het toeval ook wel te hulp komen, zei ze. Mevrouw, in u steekt een bekwaam rechts geleerde, verklaarde Lageman, terwijl hij haar met onverholen bewondering in het schoone ge laat keek. U zou mij kuunen overreden om te gèlooven, dat de zaak zoo gelegen is, als u die voorstelt, als ik maar een reden kon vinden voor zulk een handelwijze van dien heer Bauerlich. Dat moet juist onze taak zijn, verklaarde mevrouw Von Beeren vastberaden. Reeds morgen breng ik een bezoek aan Valentine's tante te Wilmersdorf. Ik zal eens zien, of ik daar iets kan vernemen, dat ons van nut is. En ik zal den commissaris Kuhnel eens aan klampen, zei Lageman. Hij heeft een klein zwak, hij vertelt gaarne zijn heldendaden. Het zal mij niet moeielijk vallen van hem haarfijn te verne men, hoe het bij het vinden van die flesch is toe gegaan. En wat moet ik dan doen Ik ben er het naaste in betrokken, zoudt ge mij tot werkeloos heid willen veroordeelen vroeg Koenraad. Wie bij zulke aangelegenheden het meest is betrokken, is gewoonlijk de minst bruikbare, ant woordde Lageman, maar als wij reden vinden om het spoor van den heer Bauerlich nauwkeu riger na te vorschen, zal u uwe taak wel aange wezen worden. Voor zulk werk heelt men evenals ▼oor den oorlog drie dingen noodig: geld, nog maals geld en alweder geld. O, dat zult ge hebben, dat bezit ik genoegl Dat klonk niet als pocheiij, maar diep treurig. Zou .ik nog iets kunnen doen Wacht maar, ge krijgt ook uw taak wel, aan de door haar aanhangers uitgebrachte stemmen. Zoo is 't niet meer de vraag alles of niets," de regel is zooal niet alles, dan toch iets." Dat werkt verlammend op den ijver en kalmeerend op de gemoederen: met Hollandsche berusting wacht men de resulta ten af, zonder er zelf al te krachtig op in te grijpen. Tegenover de clericalen stonden ditmaal de gematigde liberalen of doctrinairen, de radicalen en socialisten. Zoo was 't in de sleden. In de centra der industrie hebben de sociaal democraten nog altijd de over macht en daar,waar door de radicalen gepoogd is om voeling te houden met de socialisten om te zamen op te trekken tegen het cleri- calisme, is die toeleg mislukt. Het resultaat, dat uit de namen- en cijfer reeksen in de Belgische bladen, slechts in algemeene trekken valt af te leiden is, dat in het grootste gedeelte der kleinere gemeenten de meeste aftredenden herkozen zijn. In de groote steden Brussel, Gent, Antwerpen en Luik, waar de liberalen tot nu toe het over wicht hadden, zullen de gemeenteraden be staan uit liberalenclericalen en sociaal democraten. Zoo is er dus wel geen bepaalde zege, geen verpletterende meerderheid aan de zijde der clericalen, doch zij hebben toch terrein gewonnen op hun tegenstanderswaar de liberalen tot dusver het rijk alleen hadden of ten minste een aanzieulijk overwicht, daar zal nu ook gehoord moeten worden naar de beide uiterste partijen. Vele gemeenteraden zullen samengesteld zijn uit groepen, er zullen dus bij vraagstukken van beteekenis telkens gelegenheidsmeerderheden gevormd worden combinaties van een dag of korter nog De Lueger-quaestie heeft Zaterdagmiddag weder eens geleid tot een onrustige, rumoe rige zitting met incidenten van het Oosten- rijksche huis van afgevaardigden een samen komst der volksvertegenwoordigers, zooals tot vóór eenigeti tijd alleen Frankrijk ze kende. Reeds vroeg in den morgen was 'tzóo druk troostte Agnes. Wij zijn nu de drie saaragezwo- renen zij stak de heeren, die opgestaan waren elk een hand toe en komen hier elke week een paar malen bij elkaar om verslag te geven van onze werkzaamheid en om nieuwe stappen te overwegen. Maar Agnes, hoe is dat Was het uw voor nemen niet deze week naar Italië te gaan Ja, dat was mijn plan. Oh, dan kunnen wij hier, ook niet samen komen, zei Koenraad zichtbaar teleurgesteld. Ik heb van de reis afgezien, antwoordde Agnes en voegde er zacht en verwijtend bij Zoudt ge nu denken dat ik op reis ga, terwijl gij zoo diep ongelukkig zijt en onze lieve Valen tine onder een zware beschuldiging in de gevan genis zit? Ik wilde op reis gaan omdat ik niets beters te doen had, maar nu heb ik een taak te vervullen, ik blijf hier. Ach, Agnes, wat zijt gij goed! was alles, wat Koenraad vermocht uit te brengen. De beide heeren namen afscheid en verlieten gezamenlijk de villa in de Rauthstraat. Er ver liep echter een geruime poos voordat Koenraad zijn niet verafgelegen woning in de Victoriastraat bereikte, want de advocaat liep met hem ver scheidene keeren de Thiergartenstraat heen en weer. Hun gesprek liep nu niet over Valentine Zier, doch Lageman liet zich door Koenraad ver tellen van mevrouw Von Beeren's kinderjaren en van haar kortstondig huwelijk. Toen zij eindelijk afscheid van elkaar genomen hadden en Lageman zijn weg naar het café Kaiserhof voortzette, waar hij eenige vrienden zou ontmoeten, mompelde hij: Hoe is het mogelijk, dat die man zulk een vrouw van kindsbeen kent, en dan nog oogen heeft voor eene andere Wel verduiveld, Lageman, welk slachtoffer wilt ge morgen weer uit de klauwen van den beul redden? hoorde de advocaat plotseling, ter wijl hij een zware hand op zijn schouder voelde. Ik loop al een heel eind achter u, en ge be merkt er niets van en praat halfluid met u zei ven. Ah, goeden avond, kapitein! antwoordde Lageman en drukte den ander de hand. In derdaad houd ik me bezig met een geval, zooals ik nog nooit bij de hand heb gehad, en waarover ik.... Het stilzwijgen moet bewaren, vulde de ka pitein aan. Ik ben niet nieuwsgierig, waarde in en vóór het parlementsgebouw te Weenen, dat de politie de handen vol had: de anti semieten zouden dit wist men de urgentie vragen voor hun interpellatie over de ont binding van den gemeenteraad van Weenen en dat beloofde een schandaaltje. De ver wachtingen in deze werden verwezenlijkt de lui, die in den namiddag tevergeefs tracht ten den toegang tot het pai lementsgebouw te foreeeren door de politie cordons te verbreken, hebben veel gemist Om 11 uur begonnen, eindigde de zitting eerst t; 8 uur. Het eigenlijke schandaal van deze ongeëvenaarde zitting van het huis van afgevaardigden werd om half drie in den namiddag ingeleid door een interpellatie, ge lijktijdig aangekondigd door den clericalen afgevaardigde Dipauli van de Hohenwart-club en den anti-semiet Pattay, over de ontbinding van den raad van Weenen. De president van het kabinet, graaf Badeni wachtte geen stemming over de urgent verklaring dezer interpellatie)) af, hij stond onmiddellijk op en sprak voor de vuist weg over de plichten van een constitutioneel bewind en over de con stitutioneel rechten en vrijheden, die hij noch zijn ministers ooit zullen aantasten. Het ver wijt, dat de regeering zich van het hof bedient als schild tegen de aanvallen van de zijde van Lueger c. s. weerlegde Badeni, die zich bereid heette de verantwoordelijkheid van de onthouding der keizerlijke goedkeuring aan Lueger's verkiezing, geheel voor zijn rekening te nemen. De ontbinding van den gemeente raad noemde de premier het onmiddellijk gevolg van de nieuwe verkiezing van Lueger; men had toch niet verwacht dat de regeenng in enkele dagen van meening zou veranderen, dus vroeg Badeni. Toen stak de orkaan nog niet opeerst kwamen nog aan het woord de minister van justitie graaf Gleispach, die de wettigheid betoogde van de ontbinding zrowel als van de onthouding der goedkeuring aan Lueger's verkiezing, en eenige afgevaardigden. Reeds enkele woorden van den minster van justitie, die zijn „maiden speech" hield, lokten protest heer. Kom mee en spoel voor vandaag uw zorgen weg met een glas Marcobriiner. Ge zijt immers op weg naar het Kaiserhof? Lageman antwoordde toestemmend, de kapitein stak zijn arm in den zijne en zoo stapten beiden voort. Als men wist, welk geval mij bezighoudt en wie daarbij het arme slachtoffer is, dan zou ik behalve de schade ook nog den spot hebben, .dacht Lageraan. Maar waarom schade? waarom spot? vroeg hij zieh af, terwijl hij een manhaftige houding aannam. Waarom zoo kleinmoedig? In onze kracht ligt ons geluk, zei mijn vader al tijd. Waarom zou ik al mijn krachten niet in spannen om het schoonste, reinste geluk te winnen? Zie zoo, daar zijn de laatste twee van onze tafelronde! riep men den kapitein en den advo caat toe, terwijl zij een afzonderlijk, fraai gemeu bileerd zaaltje van het Kaiserhof binnentraden, waar twaalf of veertien heeren, enkele in uniform, op het oogenblik wachtten, dat zij aan tafel zou den gaan om in den laten avond nog eens lekker te eten. WelLagemanhoe is het Hebt ge een twijfelachtig proces gewonnen? Hebt ge den hoogsten prijs uit de loterij getrokken hoorde men den advocaat dien avond herhaalde malen vra gen, daar zijn opgewekte stemming aller aandacht trok. Zij wisten echter niet, edit die vroolijke stemming te danken was aan zijn hoop op den hoogsten prijs uit de loterij des levens: een goede, schoone, verstandige vrouw. TIENDE HOOFDSTUK. Mevrouw! welk een verrassing I welk een eer! riep mejuffrouw Constance en voerde mevrouw Von Beeren met veel buigingen en met ouder- wetsche beleefdheidsbetooning naar de bruine sofa van de woonkamer te Wilmersdorf. Duid mij mijn vrijmoedig bezoek niet ten kwade, mejuffrouw, zeide mevrouw Von Beeren met innemende vriendelijkheid. Zij ging op den aangeboden stoel zitten en liet haar blik rond dwalen in de kamer, die bij haar een beklem mend gevoel opwekte. Daar ik Valentine altijd innig heb liefgehad, nieende ik daaraan het recht te mogen ontleenen om naar den welstand van hare tante te mogen vernemen. U is zeer goed, mevrouw! Hoe zou het mij gaan? Mijn arme broeder dood en Valentine nog erger uit van de autisemieten, doch de eigenl-'jke groote sensatie bracht Lueger zelf aan. Hij vertelde kalm en bedaard, dat het eigenlijk aan hemzelven heeft gelegen, dat hij geen burgemeester is geworden. Badeni zoo zei hij heeft mij door een tusschenpersoou voorgesteld dat ik een ander, een strooman, zou laten fungeeren als burgemeester tot na het millennium van Hongarije; ik zelf zou zoo lang onder-burgemeester zijn geweest. Na de feesten zou ik dan de functie hebben over genomen onder keizerlijke goedkeuring. Dat heb ik niet gewild ging Lueger voort en het overige weet gij. Dat alles had Lueger nogal kalm verteld en het huis had het nogal bedaard aangehoord ook, doch nu kwam Lueger opeens uit den hoek. De leden der linkerzijde heette hij „Hongaarsche hand langers;" hij sprak van de joden en magyaren, die het land verkoopen en verraden; hij beleedigde Badeni persoonlijk door hem alle eergevoel te ontzeggen en schreeuwde te mid den van een hevige sensatie, dat de regeering zich aan wetsverkrachting had schuldig ge„ maakt. Lueger's laatste woorden werden natuurlijk niet meer verstaan; op de galerijen werd gejuicht en gejubeld, gebruld en geschreeuwd „Leve Lueger" en meer dan een kwartier lang duurde het schandaal voort, de bevelen van den president tot ontruiming der galerijen ten spijt. En toen eindelijk de beide galerijen en de diplomaten loge (deze laatste vrijwillig) ontruimd waren, bleef'het rumoer voortduren in het huis zelf. Eindelijk kon de liberaal dr. Menger tegen Lueger een redevoering houden en toen kwam het tot stemming: alle voorstellen der anti semieten, der clericalen en der Duitsch-nationalen werden verworpen, met groote meerderheid. dan dood.... De oude dame die altijd spoedig de tranen bij de hand had, voelde ook nu weer de oogen vochtig worden. Schrei niet, juffrouw Zier, troostte Agnes en haar naast zich op een stoel trekkende nam zij de rimpelige hand der oude juffer in de hare. Alles zal wel goed te recht komen, het kan niet lang duren of gezuiverd van de onzinnige ver denking wordt Valentine ons terug gegeven. Deze woorden hadden de verwachte uitwer king niet. Constance liet het hoofd nog dieper op de borst zinken; haar tranen vloeiden nog rij kelijker en snikkend antwoordde ze: Hoopt u dat dan werkelijk P Wel zeker! U niet? Constance schudde het hoofd. Maar beste juffrouw, wees toch niet zoo moe deloos De waarheid moet toch eindelijk aan het licht komen De oude dame antwoordde slechts met een die pen zucht, doch in haar droevig gelaat merkte Agnes iets opdat haar verontwaardigd deed vragen Maar u gelooft toch niet dat Valentine schul dig is? O God, barmhartige Godl kermde Constance handenwringend. Juffrouw Zier! Agnes bedwong haar mis noegen en zei vriendelijker: Hoe kan u op zulke gedachten komen Koenraad Rechling, ik. de dienstboden van het huis, kortom ieder die Va lentine kent, is overtuigd van haar onschuld en zou u haar naaste bloedverwante daaraan twijfelen? Hoe is het mogelijk? Weer hoorde zij een zwaren zucht, doch zij kreeg geen antwoord. Het vinden van de flesch met vergiftigden cognac heeft u zoo doen schrikken, vervolgde Agnes, maar dat moet ook opgehelderd worden. Ach God, dat is het niet alleen, riep Constance met een wanhopig gebaar; ach mevrouw, ik wist ik dacht ik geloofde reeds vroeger dat zij het gedaan heeft. Agnes sprong op, Hoe komt u op die afschu welijke verdenking? Wie heeft u dat ingeblazen? Niemand, niemand, maar wie anders zou het gedaan hebben Eu zij was zoo vertoornd op mevrouw Rechling. Mijnheer Bauerlich zegt het ook. Mijnheer Bauerlich? Maar die heeft toch

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1