Frankrijk. Spanje. BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Turkije. De karavaan van Stoken is aan de kust van Duitsch—Oost Afrika aangekomen, met een lading ivoor ter waarde van 40000 pond sterling. Zoo is dus eindelijk, zegt de Indépendance, die lading waarover men zoo veel misbaar gemaakt heeft terecht. Voor die lading heelt de Kongo Staal de familie Stokes een schadevergoeding moeten geven, omdat men de Belgische officieren beschuldigde ze te hebben gerooid De Franschman Evariste verleende in het begin dezer maand loodsdiensten aan de En- gelsche kanonneerboot Bengali, die door de Engelsche regeering was afgezonden naar aanleiding van het Britsch Venezolaansche grensgeschil. De loods werd aan land gaa ide gegrepen door Cubral, een inlandsch roover- hoofd, die hem aan een boom bond en levend liet verbranden. Fransch Guyana is in verontwaardiging over dezen moord ontstoken en vraagt dadelijke toezending van een oorlogsschip aan de Fransche regeering. Er is, zoo betoogt men, geen voldoende troepenmacht aanwezig, om de belangen der Fransche kolonisten naar behooren te beschermen. De werkstaking van Carmaux schijnt nu toch werkelijk geëindigd te zijn. De werk- loozen melden zich weer bij Rességuier aan, die ieder geval nauwkeurig onderzoekt alvorens over de toelating te beslissen. Het denkbeeld der „eigen glasfabriek," waarvoor nogal zulke sommen waren opgebracht, schijnt voorloopig opgegeven. Een nasleep van de ramp te Bouzey. Onder de door de ramp van Bouzey getroffen bewoners der landstreek in de nabijheid van het Oostkanaal, heerscht groote ontevreden heid over de wijze van verdeeling der 12600000 schadevergoeding. Vooral de landbouwers en arbeiders klagen over de geheel ontoereikende schadeloosstelling, terwijl de aanspraken der rijke industrieeh n en grondeigenaars,die tegen een langdurig proces niet opzien, tot den laatsten cent zijn bevredigd. Een correspondentie uit Madrid aan de Kölnische Ztg. meldt De staatkundige gedragslijn van maarschalk Campos daarheen leidend om zoo spoedig mogelijk vrede te sluiten i»et de separatisten op Cubaen .dafrtfë hervormingen in te voejtw?, heeft nu allerwege goedkeuring weg gedragen. Ook de minister Romero Robledo verklaarde dat hij zoo noodig dadelijk de hervormingen op het eiland zou willen in voeren. Wat hem daartoe bewogen heelt hetzij de gedachte dat hij zijn portefeuille zou kunnen verliezen, of de omstandigheid dat zijn onverzoenlijke tegenstander Silvela een andere raeenin» is toegedaan, kan niet uitgemaakt worden; misschien ook heeft hij eindelijk de quaestie uit een hooger gezichts punt bekeken en ingezien dat het zóó niet lang meer gaan kan, ook al werden op Cuba de schitterendste overwinningen behaald. Men hoopt dat nu het uitvoeren der hervormingen ook zal plaats hebben in den zeer ruimen zin zooals Campos ze opvat, en dit is niet zoovtr verwijderd van zelfbestuur voor de Cubanen. Een andere gedachte is dezer dagen weer opgekomenom namelijk, daar de hervor mingen op dit oogenblik op Cuba zelf toch niet toegepast kunnen worden, er op Portorico mee te beginnen, ten einde de separatisten uw gang maar, mijn waaide Lehnert, doe maar wat ge het best acht. Hij was anders flink bij zijn zaken, even goed als de oude patroon zaliger, ofschoon hij het niet meer noodig had, liet een der oudste mannen zich hooren. Er zou dit jaar een spoorweg gemaakt wor den om de klei uit de groeven aan te voeren; komt daar niets van -Dat weet ik niet, antwoordde Lehnert, tot wien deze vraag gericht was, de jonge heer zegt niet veel. Dat is ook niet te verwachten, zei König op beslissenden toon. Men moet er eerbied voor hebben, dat hij liet hoofd nog boven houdt en het oog over de zaken laat gaan; het is om gek te worden, zijn moeder dood en zijn beminde.... Ja, was zij al met liera verloofd? vroeg een der mannen, toen König ophield. Hij noemt haar zijn beminde, ik heb het zelf gehoord, bevestigde Lehnert. Thans ook nog? vroeg de schipper, en toen Lehnert knikte vervolgde Tij Dan kan zij den moord op zijn moeder niet gepleegd hebben I Hij geloolt het niet E.n ik geloof het ook niet, viel de oude König in. Zoo n mooi, lief meisje, ze leek wel een zonnestraaltje, toen zij den vorigen zomer hier kwam en dikwijls vriendelijk met mij praatte. Die heeft het niet gedaan Van zijn moeder kon de jonge heer geen toestemming krijgen om met haar te trouwen, merkte de schipper op. Dat was dom en slecht genoeg van haar riep König heilig uit, doch onmiddellijk voegde hij er deemoedig bij God vergeve mij de zonde; van de dooden T;een kwaad. Maar daarom behoefde juffrouw Va- 'ntine haar niet te vergiftigen, ze zou wel toe- £eteven hebben. Nu, zij was zoo raalsch niet, God hebbe iel i En onze jonge patroon had niet tra rne oneenigjgjjj n,ej haar. i ~~f> we! z0°' zei raaar daarom neeit junronv Valentine toch die verschrikkelijke misdaad niet gepleegd, dat zeg ik en daar blijf i i'. u'd genoeg om wat menschenkennis te hebben. Het is waar; 7,ij was lief en goed. Zij sprak met iedereen, speelde met de kinderen en toen en alle overige ontevredenen te laten zien dat men het ernstig meent. Te Madrid heerscht groote verbittering tegen den gemeenteraad, waarvan een aantal leden onder sterke verdenking liggen hun mandaat ten eigen voordeele geëxploiteerd te hebben. De markies van Cabranina, die dit heeft aan het licht gebracht en die deswege reeds aan eenen aanslag heeft blootgestaan, is het voorwerp van talrijke ovaties. Vooral de studenten roeren zich en trekken de stad door, roepende „Weg met de dieven! Leve Cabranina!" Verscheidene studenten, die al te levendig werden, zijn in hechtenis genomen. Wat Cuba betreft, blijft het bedenkelijk verschijnsel aanhouden, dat men meer hoort van de opstandelingen dan van de exploiten der Spaansche troepen. Uit Amerikaansche bron komt bericht, dat de insurgenten onder Roloft de stad Kinade Mande, eene plaats van 4500 inwoners, hebben veroverd, na eene heldhaftige verdediging door het kleine Spaan sche garnizoen. Voorts verneemt de Impaicial, dat Maximo Gomez twee suikerplantages, aan Amerikanen toebehoorend, deed in brand steken, waardoor 250 00 quinlalen suiker zijn vernield Een verklaring in die. is aan den deken van het diplomat ent. (jen heer j)e Calice, gezonden alsook a\'^e rpurksc.he vertegenwoordigers in het bu\njan(j ^ie ze aan de regeerirg moeten nue(jeeien met het verzoek den eisch niet vol houden. De Turks;he ministerpresident Athene is plotseling teruggeroepen. Reden bekend. De zaak wekt algemeen verbazing. nisterpresident heeft last gekregen onn^^el- lijk naar Konstantinopel terug te keerei. De Times verneemt uit Athene, dat bij Canea op Kreta Woensdag een bloedig gevecht is geleverd tusschen de bewoners en Turksche troepen. De Turken hadden 16 dooden en 20 gewonden, onder wie hun bevelhebber. De opstand der Kretensers schijnt een beslissend tijdperk in te gaan: er heerscht groote opwin ding in de kringen der Kretensers, die in Griekenland wonen. Te Berlijn schijnt onder de huurkoetsiers een beweging te ontstaan ter verkrijging van een belangrijke loonsverhooging. Waarschijn lijk zullen zij van de aanstaande groote nij verheidstentoonstelling gebruik maken om aan hun eischen kracht bij te zetten, daar het publiek dan hun diensten zooveel te meer noodig heeft. De ie Leipzig verschijnende sociaal democratische Volkszeitung had bij het ver nielden van den uitslag van het Liebknecht- proces eenige opmerkingen gemaakt het openbaar ministerie heeft nu in den aard van die opmerkingen aanleiding gevonden om tegen den verantwoordelijken redacteur dezer courant een aanklacht in te dienen wegens majesteitsschennis. Volgens de Germania is de uitgever van de Frankenstein Ztg. veroordeeld tot geldboeten wegens een artikel, waarin de wetsbepalingen tegen de jezuiten „op min - achtende wijze worden besproken." Het is bijna ongeloofelijk. De toestand in de Aziatische provinciën schijnt rustiger te zijn. Er wordt niets bericht van verdere onlusten. De Porte heef;, met erkenning van het recht der mogendheden op een 2e station- neerend schip verklaard te gelooven, dat de aanwezigheid van tweede schip een slechte uit werking hebben en de Muzelmansche bevol king verontrusten kon. Daarenbven is een tweede schip niet noodig, bij de maatregelen door de Porte genomen tot handhaving van de orde. J - - - m~' 1 -Hij» Hankel en Maurer ziek waren, zorgde zij, dat hun alle dagen soep gestuurd werd van hetheo- renhuis; dat was anders de gewoonte niet van me vrouw Rechling, zei weer een ander, maar om niemendal brengen ze u niet in de gevangenis. Oho, dat is wel meer gebeurd. Daarom is er reeds een wet voorgesteld om schadevergoeding te geven aan onschuldig veroordeelden, riep König, die een ijverig courantenlezer was. Zij is ook nog niet veroordeeld, zei Lehnert. Binnen weinige dagen zal de zaak voor de recht bank te Berlijn in het openbaar behandeld worden en daar heeft de jonge patroon veel verdriet van. - Maar zij wordt veroordeeld, beweerde de schipper met overtuiging; dezen morgen ben ik pas met mijn schuit van Berlijn gekomen, ik had mijn lading bij de Molktebrug gelost, dat is dicht bij het gerechtsgebouw. En toen hebt ge een potje bier met de rechters gedronken, spotte König. Dat juist niet, antwoordde de schipper, maar men hoort zoo toch heel veel praten, en ik zeg u de zaak staat slecht, zeer slecht. Zij wordt veroordeeld. Ter dood Dat kan niemand vooruit zeggen. Nu, als zij die misdaad gepleegd heeft, is zij niet te beklagen. Maar zij heeft het niet gedaan. Wie zou het dan gedaan hebben Dat moet het gerecht uitmaken, oordeelde de oude König, en ge zult zien, de rechte dader zal wel gevonden worden. Zou de patroon naar Berlijn gaan, om de zitting van de rechtbank bij te wonen? vroeg de schipper aan Lehnert. Hij heeft er niets van gezegd, antwoordde deze, maar dat zal hij wel doen, hij is altijd op weg tusschen Berlijn en hier. Ach ja, het was een ander leven, toen de, oude patroon met zijn familie hier woonde, zeide1 een der mannen, doch plotseling verstomde het' gesprek en ieder nam iets ter hand om bezig te schijnen. Op het pad in de grasvlakte tusschen het machinegebouw en de ovens kwam Koenraad Rechling aanstappén. Hij was geheel in 't grijs gekleed en droeg een slappen vilten hoed met breeden rand. Zijn vroegere militaire houding misle hij geheel, zijn vroeger blozend gelaat was nu aschgrauwen zijn oogen, welke anders nooit WAALWIJK, 27 Nov. 1895. Kon. besluit Bij kon. besluit van 25 November is het konink besluit van den 26en October hou dende benoeming van J. Bolk tot notaris te Delft, op diens verzoek, ingetrokken, en is benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment 's Gravenhage, ter standplaats Delft, P. Bron, candidaat-notaris te 's Gravenhage. Benoeming. Benoemd !ot pastoor te Altforst (Maas en Waal) de Z.Eerw. Heer P. A. J. van Heijst, thans kapelaan te Leeuwen. Verkiezing K van K. Bij de gisteren plaats gehad hebbende ver kiezing van twee leden der kamer van koop handel en fabrieken alhier, zijn herkozen de aftredende leden, de heeren Timmermans van Turenhout en P. van Loon Gz., respectievelijk met 39 en 41 van de 49 geldig uitgebrachte stemmen. De heeren B FanoAlph. Hoffmans, Fl. van Baal, W. van der Sluijs, H. H. Jansen en A. H. van Schijndel bekwamen iedereen stem. Een briefje was blanco. Dienst S. S Bij de Exploitatie Mij. zijn op 1 December overgeplaatst: De klerk telegrafist L. M. yan Doorn van Waalwijk naar Osch De klerk-telegrafist J. H. L. van Riet, van Esscnen naar Waalwijk. Verlichting station. Naar wij met genoegen vernemen is men druk bezig met de werkzaamheden, noodig voor de verlichting van het station alhier door middel van gas. Als nu het gemeentebestuur kon besluiten ook den toegangsweg naar 't station beter te verlichten dan tot nn toe't gefal i-, zou zeker aan het reizend publiek een groote dienst worden bewezen, maar tevens de zedelijkheid zeer bevorderd worden. De 1000 kilomctcrbockjcs De invoering op l December van deze boekjes heeft alom vraag doen ontstaan naar afstandswijzers tusschen de verschillende sta tions. Eerstdaags zal in die behoefte voor zien worden. De firma Broese Co. zal namelijk uitgeven Bepalingen voor het ge bruik van de ÏOOU kilometerboekjes op de Staatsspoorwegen, benevens afstandwijzer in kilometers tusschen verschillende stations." In t geheel zullen er 14 verschillende ver schijnen; dat voor de stations Geeitruidenberg en Waalwijk zal onmiddelijk bij uitgaaf (in den loop dezer maand) verkrijgbaar zijn bij den boekhandelaar Antoon Tielen alhier; prijs 10 cent. Werkmanskaarten. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zullen werkmanskaarten iets ontging, stonden drooraerig en flets. Hij was zoo in gedachten verdiept, dut hij de groep mannen eerst bemerkte, toen hij nog slechts weinige schreden van hen verwijderd was. Nu bemerkte hij ook de verlegenheid van deze men- schen, die niet gewoon waren te veinzen, en on middellijk begreep hij, waarover zij gesproken hadden. Dat veroorzaakte hem innig leed. Zijn noodlot, de dood zijner moeder,daar spraken zijn arbeiders over! Zijn aangebeden Valentine door hen beoordeeld en veroordeeldMaar dat deed men ook te Berlijn en in geheel het land Als een van zijn werklieden een dag vrijaf nam om naar Berlijn te gaan en haar op de bank der beschuldigden te zien Eerst wilde Koenraad zijn treurig gelaat zoo spoedig mogelijk aan de blikken aer raanneu onttrekken; doch hij bedacht zich. De gewoonte van te gebieden kwam hem te hulp. Hij richtte zich op uit zijn gebogen houding, beantwoordde vriendelijk het eerbiedig groeten der mannen, sprak een paar woorden met den ouden König en ging zelfs met Lehnert naar het heerenhuis terug, onderweg met hem over aangelegenheden der fabriek sprekende. Toen Lehnert echter afscheid had genomen en naar zijn woning gegaan was, voelde Koenraad, dat zijn kracht ten einde was. Haastig stapte hij het huis binnen en ging op de canapé liggen, terwijl hij zijn gelaat met beide handen bedekte. Ik kan het niet meer verdragen, kermde hij en het ergste moet nog komen Overmorgen, overmorgen! En na een poo9 vervolgde hij: Verlaten, geheel verlaten! Arme,arme Valentine, ze hebben u allen verlatenGe hebt niemand tneer dan mij En ik ben machteloos, en van mij wilt ge niets meer weten! Ik ben immers de oorzaak van uw wreed noodlot. O, Agnes, Agnes, riep hij verbitterd uit, waarom hebt ge me eerst in den waan gebracht, dat ik een steun aan u zou hebben En Lage- man schijnt me ook zoo lauw, alsof hij nu reeds overtuigd is, dat hij voor een verleren zaak strijdt. Koenraad meende ten volle gerechtigd te zijn tot deze verwijten aan het adres zijner bondge- nooten. In de twee maanden, dat de drie ver bonden waren om Valentine te redden, was hij meermalen met Agnes en Lageman samengekomen; maar dit had, meende hij niet veel nut gedaan, worden uitgegeven geldig voor eer. week tegen zeer billijken prijs. De aanvrage daartoe moet vergezeld gaan van eene verklaring, volgens een op de stations te verkiijgen model, waaruit moet blijken, dat men werk man is. Met deze kaart kunnen werklieden lederen dag heen en weer reizen in den regel heen met den eersten en terug met den laat sten trein. De prijzen dezer kaarten zijn van 1 tot 10 K.M. f 0,60, van 11 tot 20 K.M f 1.20 van 21 tot 30 K.M. f 1.80, enz, Staartje van de zaak—Beffers. Ii de te Schiedam gehouden gemeente- ■aadszitting was o.a. aan de orde het voorstel V\n burgem. en wethouders tot het instellen vat. eene rechtsvordering tegen den oud- b'irgïmeester dier gemeente, den heer P. J. Van Dijk van Malenesse, tot vergoeding aan de geneente van de door haar geleden schade in zake het geconstateerde tekort (van onge veer f 80,000} in de kas van den voormaligen gemeente ontvanger VV. Beffers. Groote schade. De invoer van melk uit Nederland in het „Regierungs Bezirk" Dusseldorf is door de Daitsche regeerings sedert 20 dezer verboden. Dit was voor onderscheidene boeren die dicht bij de grenzien wonen, een treurig be richt dat hun ge&n voordeel brengt. Een schade van ongeveer f 600.000 in het jaar. Alleen langs de Ö^ldersch-Overijselsche grens worden niet mini.ler dan 20000 liters Nederlandsche melk eiken over degrenzen gevoerd. Ook in het graafschap ]Zutfei 1 ,zu"en de gevolgen van dit verbod niet wein,'g ,vï°rf gevoeld Alleen in de Lmdbfr' Gendringen toch worden dagelijks boOO uitgevoerd. Voor V .L ^oeren is het verbod een groote rarr Vele belangheLbenden, zoowel Nederlan ders als Duitsche... hebben zich tot den minister van binnenlandse1-j*ken te Berlijn gewend om te verkrijgen, dat gedurende 14 dagen het verbod geschorscht wordt, in welken tijd adressanten bewijzen zullen bijeenbren gen, dat in Nederland en West Duitschland, besmettellijke veeziekte slechts bij uitzondering een enkel maal voorkomt; in de overige dee- len van Duitsche rjk daarentegen in veel ernstiger mate heerscht en dat derhalve de genomen maatregel ter voorkoming van be smetting allen redelijken grond mist. Voorts zal onze minister van buitenland- sche zaken zeker niets onbeproefd laten om zoo mogelijk opheffing van het verbod te verkrijgen, Gruwelen in het Liinburgsche Te Klimmen heeft bij eene vechtpartij de landbouwer R. niet minder dan 19 mes steken gekregen. De laudbouwers H. en R. verkeeren in levensgevaar. De daders zijn aangehouden. Waardeloos papier. Door de gemeentepolitie te Roermond zijn aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld j. Kirsch uit Brazilië en J. Rusing uit Rusland, wegens het uitgeven van een biljet van 50 dollar, welk papier niet meer geldig is. Men vond bij hen voor eene som van 125U van dat papier, verborgen in hunne kousen. liet graf van generaal Van Ham. Een correspondent van 't B. Hbl. schrijft Er kwam geen verandering, niets kwam aan net licht ter ontlasting van V. lentine, en de openbare meening keerde zich meer en meer tegen haar. Hoe zorgvuldig hij zijn vrienden en bekenden ook ontweek, toch ontmoette hij er soms, en gewoonl ijk spraken ze er onverholen hun afkeuring en verwondering over uit, dat hij de moordenares van zijn moeder nog in bescher ming nam en bijna haar eeuige verdediger was. Meer dan eens hoorde hij ook, dat mevrouw Von Beeren, die aanvankelijk met warmte haar on schuld verdedigde, ook van dien verkeerden waan genezen scheen te zijn en nu weinig meer van het geval sprak. Dit scheen helaas, maar al te waar en maakte Koenraad nog zooveel ongelukkiger, omdat die verandering plaats gegrepen had, nadat Agnes, op aandringen van Valentine's advocaat, bij de gevangene was toegelaten. Dit geschiedde echter niet voordat het voorloopig onderzoek was afgeloopen en de beschuldigde naar de openbare terechtzitting verwezen was. Lageman had zich aangemeld om Valentine te verdedigen. Zij had tegen die keuze van haar vrienden geen bezwaar gemaakt en meermalen met haar verdediger in de gevangenis gesproken. Doch Koenraad kreeg noch van Agnes noch van den advocaat die inlichtingen over die bijeen komst met zijn geliefde, die hij verlangde. Zij zeiden weinig meer dan dat Valentine den moed niet liet zakken en dat ze bleef volharden bij haar beweren, dat zij mevrouw Rechling geen vergift had toegediend, dat zij geen verklaring kon geven omtrent de bewezen vergiftiging en niets wist van de flesch met vergiftigdea cognac,welke onder den gootsteen gevonden was|iln verzocht de rechtbank verlof om bij de gevffffgène te wor den toegelaten en deze maakte geen bezwaar, doch Valentine weigerde hem te zien üp dé smeekende brieven, die hij haar zond, antwoordde zij hem slechts kort geen pogingen te doen om haar te zien, om de volgende redenen „Gebukt gaande onder de beschuldiging dat ik uw moeder vergiftigd heb, kan ik u niet onder de oogen komen. Uw hand mag de mijne niet aanraken, zoolang ik niet gezuiverd ben van deze beschuldiging en dat zal niet gebeuren. Zelfs al gebeurde het onmogelijke, al werd ik vrijge sproken, dan staat toch haar schim tusschen ons. Wij mogen niet meer aan onze vereeniging denken 1" Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2