Nummer 96. Zondag 1 December IH95. I8e Jaargang. li lit ui: ovïiunïï. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. UITGEVER Waalwijk. De Echo van het Zuiden. Waal wij lische cd Langstraatsche ('ouranl, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnemen tsp rijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever üe geheele Fransche kamerzitting van Woensdag is gewijd geweest aan de aange legenheden van Madagascar. De hoogleeraar in de scheikunde Berthelot, die in het mi- - i)ir.'.-*4e de portefeuille van buitenlandsche zaken waarneemt, op de interpellatie be treffende het bij de expeditie gevolgd beleid antwoordend, stelde daarbij allereerst in het licht hoe een roemrijk slot alles bekroonde, dank zij den heldenmoed en de tucht van het leger en de geestkracht des opperbevel hebbers en der officieren. Madagascar, zeide de minister is nu eene Fransche bezitting geworden. Na de gebrachte offers mag eene uitgebreide, deugdelijk gewaarborgde vergoe ding worden verlangd. De regeering zal te harer tijd hare beslui ten doen kennen, die van dien aard zullen wezen, dat geenerlei verwikkeling kan ont staan met andere mogendheden. De aange gane verplichtingen zullen worden nagekomen. Dat de Hovas zulks ook doen, daarvoor kan Frankrijk wel is waar niet instain; maar het kan toch zorgendat de regelen van het internationale recht met volkomen eerlijkheid worden in acht genomen. De met de koningin gesloten overeenkomst wordt door de tegenwoordige regeering over genomen; maar enkele wijzigingen zullen toch worden voorgesteld, uitsluitend ten doel heb bende om voor de toekomst misverstanden te voorkomen. Een in dien geest vernieuwd tractaat zal aan de goedkeuring der kamer worden onderworpen. Met dit voorbehoud zeide de minister zullen wij op Madagascar de rechten oefenen, die ons krachtens de bezitting toe komen. Het binnenlandsch bestuur zal wor den gereorganiseerd, maar op eene wijze, dat aan de waardigheid der koningin niet worde te kort gedaan, want het inlandsch bestuur "moet niet door een Fransch worden vervangen. Deze verklaringen maakten heel wat op schud.ling. Later volgden nog verschillende opgewonden scènes, tot eindelijk werd goed gekeurd een voorstel van den republikein- m—sm———«mm ■mi ii CTegpa 18 Ik zie niet van haar af, nooitnooitIk wil, ik moet haar zien riep Koenraad uit, toen hij den brief gelezen had. Lageman, die hem den brief gebracht had, bestormde hij met smeekbe den om Valentine tot toegeeflijkheid te bewegen. Doch de advocaat weigerde en keurde Valentine's gedrag goed. Ook Agnes was het hierin met den advocaat eens. Even als altijd, schikte zich Koenraad, en om niet geheel werkeloos te blijven, wilde hij zich met tante Constance in betrekking stellen. Hij reed naar Wilmersdorf, maar vond de woning gesloten. Een buurvrouw, die dagelijks de ka mers liet luchten, zeide hem dat mejuffrouw Zier op reis was. De Amerikaansche heer, die met de oude juffer zeer bevriend was, had haar voor een paar weken meegenomen om haar op reis afleiding te verschaffen. Ze zou zich dood gekniesd hebben over het lot van haar nicht. YVaarheen ze gereisd waren wist de vrouw niet. Toen Koenraad over deze teleurstelling zijn hart bij Agnes uitstortte, meende hij in haar ge laat een glimlach van leedvermaak op te merken, en haar eenig antwoord wasZij moeten toch terug zijn als de terechtzitting plaats heeft. Sedert dien dag ontmoette Koenraad zijn bond- genooten weinig meer: hij hield zichzelve voor overbodig bij hunne samenkomsten. Rusteloos trok hij heen en weer tusschen Zeckta en Berlijn, voortdurend gekweld door zijn bezorgdheid over Valentine's lot. Onder zulke kwelling verliep de tijd. Eindelijk was de dag der terechtzitting aangebroken. TWAALFDE HOOFDSTUK. Het was een heerlijke Meidag. In het tentoonstellingsgebouw zou een der groote jaariijksche tentoonstellingen geopend worden en een bonte menigte vau kijklustige lieden was samengestroomd om den keizer en zijn hofstoet Advertenties 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. schen afgevaardigde Codetwaarmede de regeering zich had vereenigd, strekkende om te verklaren, dat de kamer genoegen neemt met de mededeelingen der regeering en de troepen gelukwenscht met den uitslag der expeditie. Deze motie werd aangenomen met 426 stemmen tegen 54. Een voorstel van den socialist Grousset tot dringendverklaring van zijn verzoek om het voiig kabinet in staat van beschuldiging te stellen, werd mei 417 tegen 48 stemmen verworpen. Woensdag is de zitting in de Italiaansche kamer vrij stormachtig geworden, ten gevolge van een beschuldiging van knoeierij bij de verkiezingen. De president moest de ver gadering schorsen. Bij de heropening stelde Crispi voor, een enquête commissie van vijf leden te benoemen, wat goedgekeurd werd Het feit, dat tot den storm van Woensdag aanleiding gegeven heeft, is het voorstelaan den gekozen candidaat Barzilai gedaan, om tegen een zekere compensatie zijn candida- tuur te Anagni in te trekken, ten gunste van den cabinetschef van den premier. Onder de Noord Italianen heerscht groote ontevredenheidomdat de regeering de peraequatie der grondbelasting niet in uitzicht gesteld heeft. Het Oostenrijksch huis van afgevaardigden besloot met 120 tegen 5 L stemmen ook legen Lr. Lueger eene gerechtelijke vervolging toe te staan, wegens ophitsende redevoering tegen de Israëlieten. Het Hongaarsche volkshuis besloot de algemeene beraadslaging over de begrooting en maakte een aanvang met de artikelsgewijze behandeling. Ondanks de verzekeringen van Tewfik Pasja aan sir Philip Currie, zijn de firmans over de wachtschepen nog niet uitgevaardigd. Het vraagstuk is herhaaldelijk in bijeenkomsten van de ministers behandeld. In antwoord op de nota, waarin de Porte de mogendheden te zien, die de opening zouden bijwonen. De menigte wilde het oog verlustigen aan de schoone unilormen en ridderorden der heeren en aan de fraaie toiletten in het gevolg der keizerin, terwijl een flink muziekkorps het oor streelde met zij i welluidende tonen. Welk een tegenstelling vormde het tooneel hier met dat in het gerechtsgebouw. Een breede schare heeft daar staan wachten tot de deuren voor het publiek geopend werden. Onder veel gedrang zijn de lieden binnengekomen en wach ten op de slotakte van een drama, dat nu drie maanden geleden de bewoners der hoofdstad ten zeerste had ontroerd en dat nu weder op den voorgrond kwam. Heden zou de rechtbank de aanklacht behandelen, die Valentine Zier be schuldigde van vergiftiging harer gewezen mees teres, mevronw ReGhling. Uit alle kringen der maatschappij waren zoo veel aanvragen ingekomen om een plaats op de publieke tribune bij de behandeling dezer zaak, dat slechts aan een klein deel dier aanvragen kon voldaan worden; ofschoon de grootste zaal van het gebouw in gebruik was genomen, was deze reeds lang voor het begin der zitting geheel gevuld. Na herhaalde aanmaningen werd het eindelijk stil in de zaal, toen de leden van de rechtbank binnentraden, de openbare aanklager en de ver dediger hun plaats innamen en het oproepen, loten en beëedigen der gezworenen begon. Dit vorderde betrekkelijk weinig tijd, want de aan klager en de verdediger maakten geen van beiden gebruik van hun recht om eenige aanmerkingen op een of meer gezworenen te maken. Zij, die wisten hoe nauwlettend Lageman in den regel toezag op de keuze der gezworenen, oordeelden dit geen gunstig teeken voor de beschuldigde. Hij acht de zaak nu reeds verloren; hij hecht er geen waarde meer aan, wie als gezworenen het oordeel zullen vellen, fluisterde men, en tevens zocht men op het gelaat van den beroem der. verdediger de bevestiging van dit vermoeden te lezen. Zijn trekken verrieden ecliter niets van wat in hem omging. Slechts eenmaal schitterden zijn oogen; dat was toen een kleine bevallige dame in eenvoudige grijze kleedij eo zwaar gesluierd, verzoekt, niet aan te dringen op de inwilliging van het verzoek om de wachtschepen te mogen vermeerderen, hebben Groot Britannie, Rusland, Oostenrijk Hongarije, Italië en Frank rijk te kennen gegeven, dat zij geen enkele reden inzien, waarom zij af zouden wijken van he: verzoek van hun ambassadeurs. Millioencn diefstal. Hennin, de ontrouwe kassier der So^iété Générale te Brussel, die 250f 000 fr. verduis terd heeft, is thans door de Parijsche politie aan de Brusselsche overgeleverd en in de gevangenis van St. Gillis opgesloten. Hij onderging eên verhoor bij den rechter van instructiewaarin hij bekende de gelden verduisterd te hebben in een tijdperk van tien jaren. Vrceselijke mijnramp Woensdagmorgen omstreeks 10 uur had er een instorting plaats in de kolenmijnen „La Paix" en „Saint-Vaast" te La Louvière, in schacht no 7 genaamd „l'Avaleresse". Een ploeg van vijf man en een wagenla ler waren aan het werk. Eensklaps geraakte er een reusachtig rotsblok van het bovengewelf los en stortte op de arbeiders neer. Zoodra het ongeluk bekend werd, toog men aan het werk om de ongelukkigen te bevrijden. De wagenlader en één mijnwerker werden spoedig ongedeerd te voorschijn gehaald. Eerst na den middag kon men de anderen bereiken. Twee werklieden waren met wonden bedekt, doch leefden nog, de twee anderen, Francois Meert van Jolimont en August Godinne van Bois d'Haine waren geheel verpletterd door derotsblokken die een gewicht van ten naastenbij twee duizend kilo vertegenwoor digden. Meert en Godinne waren bij de verkiezing van den 17en dezer lot raadsleden in hun gemeenten benoemd. op een"gereserveerden stoel plaats nam. Doch on middellijk stond zijn gelaat weer ernstigzijn blik rustte doordringend op de getuigen, die bin nen traden om den vereischten eed af te leggen. De toeschouwers vestigden het meest hun aan dacht op Koenraad Rcdiling en op Constance Zier; deze laatste was in zwaren rouw. Leunende op den arm van een donkerblonden lieer, kwam zij langzaam binnen, meer voortgesleept dan zelf loopende. Als een automa' t scheen zij zich naar 'hem te richten; evenals hij deed zij den eed, zonder zich te storen aan de voorafgaande vermaning van den president, dat naaste bloedverwanten konden weigeren getuigenis af te leggen. De getuigen verlieten de zaal en nu volgde een aangrijpend oogenblik; de presiddht gaf bevel de beschuldigde binnen te leiden. Diepe stilteeen licht gedruischweder diepe ademlooze sti te. Geleid door twee gevan genbewaarders in uniform, was Valentine Zier binnengekomen en had achter haar verdediger plaats genomen op de bank der beschuldigden. Zij was gekleed in een zeer eenvoudige japon van zwart wollen stof en droeg een hoedje van zwarte crêpe. Het eenige witte dat men zag, was haar zakdoek en haar gelaat. Elke droppel bloed scheen uit wangen en lippen geweken te zijn'; haar oogen, waaronder donkere randen zicht baar waren, schenen onnatuurlijk groot. Zij hield de oogen neergeslagen, zij wierp geen enkelen blik- op de toeschouwers, de rechters of de ge zworenen, zelfs den groet, die haar verdediger haar toefluisterde, beantwoordde zij slechts met een zwak knikje. De president liet haar opstaan en richtte tot hau- de gebruikelijke vragen, die zij op doffen toon zoodanig beantwoordde, dat men gedacht zou kunnen hebben, dat de geheele zaak haar niets aanging, doch een ander persoon betrof. Na afloop daarvan zonk zij weer op haar zitplaats neer, doch al haar krachten inspannende stond zij een oogenblik later weer op en geleund tegen de bank, luisterde zij naar het voorlezen der akle van beschuldiging. Die akte had een grooten omvang en was zoo scherpzinnig samengesteld en met zooveel juistheid werd van alle omstandigheden gebruik gemaakt, dat den aanklager voor zijn redevoering niet veel In een onder presidentschap van den heer Félix Faure, op het Elysée te Parijs gehouden ministerraad, is besloten admiraal Gervais voor een raad van onderzoek te doen terecht staan. Admiraal Gervais, weet men, commandeert het Middellandsche zee-eskaderwaarvan onlangs een viertal schepen aan deu grond geraakten en slechts met groote moeite weer werden vlot gebracht. Brest is feestelijk versierd wegens de aankomst der Russische oorlogschepen Rurik, Dmitry, Donskoj en Groziastchy. Donder dag gaf de gemeenteraad een feest ter eere van de officieren; Vrijdag gala-voorstel ling in den schouwburg, en Zaterdag diner in de prefectuur. Woensdagavond is de groote Fransche schrijver Alexandre Dumas overleden. Op 17 jarigen leeft ij 1 had de t: overle dene reeds een bundel gedichten "even, getiteld „Péchés de jeunes^e wer ken volgdenmaar vooral „la D.. e aux Camélias" en „le Roman d'une femme," vestigden zijn reputatie. Als romanschrijver en polemist heeit Dumas veel geproduceerd. Ook heeft hij het voorbeeld gevolgd, dat dezer dagen de algemeene gewoonte geworden is, om de voornaamste romans tot tooneel- stukken om te werken. „La Dame aux Ca mélias" was de eerste roman, die ten tooneele gebracht werd. Dit gebeurde in 1852. In 1874 werd hij gekozen tot lid der Académie frau^aise terwijl hij sedert 1888 commandeur was van het Legioen van Eer. Hij bereikte den leeftijd van 71 jaar. Over New-York komt bericht van eene belangrijke overwinning, door 4000 Cubaan- sche opstandelingen, onder Maximo Gomez, (later door 3500 onder Maceo versterkt), bij Taguasca, provincie Santa Clara, behaald op 10000 Spanjaarden. Het gevecht zou 36 uur geduurd en aan de Spanjaarden 600 dooden, overbleef. Wat zou de verdiger nog ten gunste van zijn cliente kunnen aanvoeren? vroeg men zich al. Hoogstens zou hij op ontoerekenbaarheid in een oogenblik van drift en verzachtende omstan digheden kunnen aandringen, doch op vrijspraak zou hij niet kunnen pleiten Dat de beschul digde bekende, was niet noodig, de verklaringen der getuigen waren voldoende, men was overtuigd van haar schuld. Gedurende de behandeling kon den alleen nog een paar punten van minder belang opgehelderd worden. Zoo afgrijselijk het geval was, zoo gemakkelijk te begrijpen was het ook. Mevrouw Rechling had ontdekt, dat haar juf frouw van gezelschap in liefdesbetrekking stond met haar zoon. Ze had zich daar krachtig tegen verzet en volgens haar inborst, daarbij niet altijd de keurigte woorden gebezigd. Na een heftig tooneel had Valentine Zier haar huis verlaten en was naar haar vader te Wilmersdorf teruggekeerd. Mevrouw Rechling vermiste zeer korten tijd daarna een halssnoér van kostbare paarlen en meende dat de gewezen juffrouw van gezelschap dit hals snoer ontvreemd had. Zij reed daarom naar Wil mersdorf om verantwoording te eischentoen bleek, dat mevrouw in dwaling verkeerde. Het kwam tot een schijnbare verzoening tusschen de dames, zoodat mevrouw Rechling, die zeer ont roerd was, een verfrissehing vroeg. De beschuldigde haalde cognac en water voor haar; zij dronk daarvan herhaaldelijk, reed naar huis terug, werd onder zeer bedenkelijke verschijnselen ziek en stierf, nadat zij ja haar laatste oogenblikken her haalde malen Valentine Zier genoemd had als haar moordenares. Valentine Zier werd gevangen genomen, de flesch met cognac werd in beslag genomen, doch men vindt geen vergift. Een paar dagen later vindt men echter op een verborgen plaats een andere flesch cognacdie een vrij groote hoeveelheid atropine bevat, juist hetzelfde vergift, dat in maag en ingewanden \an de ongelukkige me vronw Rechling is aangetroffen. Bij deze woorden richtte de president zijn blik naar een zijwaarts geplaatste tafel, die met een kleed bedekt was. De beschuldigde beefde zicht baar. Zij wist, dat onder het eindsche kleed de be wijzen van haar schuld: flesscnen met vergiftigden cognac, ingewanden, enz. te vinden waren. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1