Engeland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Jaarmarkt te Waalwijk Donderdag 5 December; Botermijn Vrijdag 6 December. UITVOERINGEN. Een gruwelijke misdaad gepleegd aan de Cubanen slechts 270 gekost hebben. Bovendien zouden 700 Spanjaarden krijgs gevangen zijn gemaakt. Van Spaansche zijde wordt van dit gevecht, waarvan hier blijkbaar een overdreven voor stelling wordt gegeven, nog niet gewaagvl. Te Palrnas, op Majorca, het grootste der aan Spanje behoorende Balearische eilanden is, bij het ontladen van een schip, een kist met patrouen gesprongen. Het schip geraakte in brand en een groot aantal personen tot nu toe werden 63 lijken gevonden verloren het leveo. Ontzettende ontplof ting van een patronen magazijn. Te Palma op het eiland Majorca heeft een ontzettend onheil plaats gehad. Terwijl on geveer 100 werklieden bezig waren in het kruitmagazijn bij de vestingwerken een aan tal geweerpatronen te ontladen, ontploften verschoidene kisten met nog gevulde patroon - hulzen, waardoor het gebouw gedeeltelijk in stortte en in brand geraakte. Poor de ont ploffing werden 37 arbeidsters en 1-1 werk lieden gedood en onbeschrijfelijk was de paniek, die na het onheil volgde. De werk lieden, die niet door de ontploffing vermorseld of in de lucht geslingerd waren, verstikten door den kruitdamp, verbrandden of werden onder het puin bedolven. Onmiddeliijk toog de hevig verschrikte bevolking \an Palma met de soldaten van het garnizoen aan het werk om te redden, wat nog te redden was, doch mer kon het brandende gebouw niet naderen daar de brand dreigde over te slaan op een tweede kruitmagazijn Vier en twintig ernstig gewon den werden naar het hospitaal vervoerd terwijl rnen later bij het doorzoeken der puin- hoopen 70 vreeseliT' verminkte lijken, waar onder 37 van vrouwen, te voorschijn bracht. Verscheidene gewonden zijn in het hospitaal reeds bezweken. De geheele stad is in rouw en verslagenheid gedompeld. Aanvankelijk meende men, de ramp te moeten wijten aan kwaadwilligheid van een ontslagen arbeider, doch volgens een gewonde werd het ontzet tende ongeluk veroorzaakt, doordien een werk man bij het ledigen van een patroou de onvoorzichtigheid beging, op het slaghoedje te slaan, waardoor de geheele voorraad kruit en patronen in zijn nabijheid ontplofte. De kon ngin-regentes van Spanje heeft 10.0C0 peseta's (5000 gulden) voor de betrekkingen der slachtoffers geschonken. Etn nader bericht uit Palma meldt, dat men den brand thans meester is Van de gewonden zijn er reeds 17 bezweken en onder de puinhoopen worden nog steeds vreeselijk verminkte lijkeu gevonden, zoodat het aantal slachtoffers nog aanzienlijk hooger is, dan het vroeger gemelde aantal. De beweging van „gedaan geven" onder de scheepsbouwmeesters van het Britsche rijk breidt zich uit. De patroons sluiten zich meer en meer aaneen, en aan het eind dezer week zullen waarschijnlijk al de arbeiders op de scheepswerven in het noorden van Enge land, hoewel zij geen geschil hebben met de patroons, gedaan krijgen, omdat de patroons «le scheepsbouwmeesters van Belfast willen steunen tegen de werkstakers aldaar. Enkele patroons zijn echter eerlijk genoeg te verklaren, dat zij deze gelegenheid aan grijpen om krachtig op te treden tegen de arbeiders en hunne lastige bonden. De Westminster-Gazette noemt de bewe ging „een schandaal van de eerste grootte," en het blad dringt er op aan, dat de regee ring tusschenbeide moge komendoor te verklaren, dat de Admiraliteit geen contrac ten meer zal sluiten met firma'sdie hunne werklieden zonder reden buiten verdienste brengen. In de kapel van het groote paleis te Tsars- koje Selo had de doopplechtigheid plaats van grootvorstin Olga. Als peet fungeerde grootvorst Wladimir, als meter de keizerin weduwe Maria Feodorotna. De tsaar nam volgens het gebruik deel aan den feestelijken optocht uit de binnenvertrekken van het paleis naar de kapel, maar verliet tleze vóór de eigenlijke doopplechtigheid. Hij was eenvou dig in de uniform van kolonel der infanterie gekleed. De jonge grootvorstin werd naar het Alexanderpaleis gebracht, waarheen zich ook de tsaar, de keizerin weduwe en het gevolg begaven. Te Tsarskoje Selo en Petersburg werd druk gevlagd en geillumineerd. De stormen in de Zwarte Zee moeten buiteugewoon hevig geweest zijn, de laatste dagen. Ook te land is veel verwoesting aan gericht, 80 personen zouden door ongelukken om het leven zijn gekomen. Een hevige storm heeft Dinsdag in ver schillende sta'en van Noord Amerika gewoed, de grootste verwoestingen zijn aangericht iu OhioMichigan, Indiana en Illinois, waar geheele gebouwen instortten en brokstukken van muren en daken ver over het land ver spreid werden. Op de groote meeren zijn verscheidene schepen vergaan. De maatschap pij tot redding van schipbreukelingen te Chi cago bericht, dat in de nabijheid van die stad drie groote schepen gestrand zijn. Het is te vreezen dat, wanneer nadere bijzonderheden bekend zullen worden, men een belangrijk verlies aan menschenlevens te vermelden zal hebben. iijMin hjii i mi ijf jMMDinBnHMwnuw' WAALWIJK. Op Zondag 1 Dec. des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Zampa, ouverture Herold. 2. Frühlingskinder, Walzer Waldteuffel. 3. Italiana, fantaisie Beaudonc. WAALWIJK, 30 Nov. 1895. Opening der Belgische grenzen Blijkens bericht van onzen Belgischen ge zant zal eerstdaags een besluit van diens regeering verschijnen waarbij, met ingang van 5 December e. k., de invoer in Belgie wordt toegestaan van rundvee herkomstig uit Nederland en bestemd voor de groote abat toirs. Hetzelfde besluit zal den invoer van schapen toestaan. Postpakketten St Nicolaas. Met het oog op de bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest te verwachten drukte wordt de vergunning om meerdere per pakketpost te verzenden pakketten aan hetzelfde adres vun slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December ingetrokken, en zal derhalve bij elk, gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket, een adreskaart gevoegd moeten zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen, om bij de onderwerpelijke gelegenheid lo. voor een doelmatige en stevige ver pakking der te verzenden voorwerpen zorg te dragen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zijn 2o. de adressen, zoo mogelijk, op den omslag der pakketten zelf te schrijven en waar opplakking of aanhechting van het adres onvermijdelijk is, dit in ieder geval zoo te doen plaats hebben, dat voor het verloren geraken daarvan, tijdens het vervoer, redelij kerwijs geen vrees behoeft te bestaan; 3o. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag geschreven is, een tweede los in te sluiten. Te Rotterdam is gezocht naar een lOjarig knaapje. Na Maandagmiddag op den gewo nen tijd naar school gegaan en daaruit ge komen te zijn, zag een knaap van zijn leeftijd, op dezelfde school gaande, dat de vermiste bij de school in de Josephstraat door een onbekenden man, wiens signalement bekend is, werd aangesproken; ook hoorde hij dat die man aan het kind vijf centen bood, indien hij hem den weg naar den Nieuwen Binnen weg wilde wijzen. De vijf centen, voor een schooljongen een heele schat, bewogen den knaap naar het aanbod te luisteren en er aan te voldoen. Ruim 6 uren daarna zag de zoon van den hoofdonderwijzer, bij wien de jongen op de school gaat, hem met een man op den 's Gravendijkwal aan den Nieuwen Binnenweg op vertrouwelijke wijze gearmd loopen en des avonds te 7 uur zag weder een ander scholier den knaap met dien man op het Haagsche- vecr. Sedert werd van hem geen spoor ontdekt. De vader gaf reeds Maandagmiddag om 6 uur aan de politie kennis van het vermissen van zijn kind. Officieel. Donderdag in den vroegen morgen is op last van den hoofdcommissaris van politie de afdeeling recherche onder leiding van een inspecteur uitgerukt, gewapend met een aantal dreggen om alle slooten gelegen rond de landerijen tusscKen den Binnenweg, de Kruis kade en het voormalig Delftshaven af te dreggen in verband met het vermissen van den lOjarigen schooljongen A. F. Hoogsteden. Reeds ten 10 uur 's morgens kwam het bericht dat het lijkje van den jongen, van alle kleederen ontdaan, onder gras verborgen, hoogst waarschijnlijk geworgd, nabij een sloot gelegen aan den Schoonenbergerweg was gevonden aan de buitenzijde van het onlangs opgehoogde terrein in den Coolpolder. Onmiddellijk is het parket hiermede in kennis gesteld cn is de officier van justitie met den hoofdcommissaris gegaan naar de plaats waar het lijkje werd gevonden. Na voorloopige schouwing is het lijkje van den knaap per raderbrancard overgebracht naar het Ziekenhuis ten einde gerechtelijk te worden geschouwd. Een belooning f 1000 is gesteld op de aanwijzingen, welke de aauhouding zullen ten gevolge hebben van den moordenaar, wiens signalement is als volgt Van ruim 30jarigen leeftijd, niet groot van gestalte, met donkeren knevel en sik,poney- haar, gekleed met pilow broek en ve~t, ruige lange zwarte jas, aan een der armen losge tornd en donker laken pet met blajwen rand. Het sedert eenige dagen verdwenen knaapje A. F. Hoogsteden is Donderdagmorgen terug gevonden. H-daas, in welken toestand Tot het uur van de vondst toe had men den moed nog niet opgegeven het levend terug te vinden. Alom werden in strijd met de gemeenteverordening, biljetten aangeplakt met het portret van het knaapje er op. Woens dagmiddag werden aan het parket alhier eenige medescholieren van den verdwenen knaap door den officier van justitie, in tegen woordigheid van den procureur generaal, in verhoor genomen. Het verhoor duurde tot vijf uren en het had dit gevolg, dat er Donderdagmorgen met grooten ijver een on derzoek op de landen en in de slooten aan den Verlengden Binnenweg werd begonnen. 20 politiebeambten tarnen daaraan deel. Het was omstreeks elf uur, dat enkele rechercheurs het gedeelte land naderden, dat begrensd wordt door de sloot van den Schoo nebergerweg. Daar zagen zij een verhooging van gras, die hvin verdacht voorkwam. De brigadier J. H. Ha-leman liep er heen, rukte het gras op zij en de mannen zagenhet lijk van het arme kind, geheel naakt, roet akelig vertrokken gezicht, het tongetle een eind uit den mond hangend, door verworging gestorven. Het was een ingedrukte plek in de aarde van het rustige land met een verhooging van ruwen grasgrond er onmiddellijk aan grenzend. Het is daar stil en de misdaad kan gepleegd zijn zonder dat iemand iets hoorde van de smartkreten van den knaap. Welk verschrikkelijk drama is daar afge speeld Het aardebed, waarop het lijkje gelegen had, was omgewoeld, vertrapt, met groote en kleine voeten er in, duidelijk is het, dat een hevige worsteling aan de gruwelijke daad is voorafgegaan, dat de ellendige moorde naar een heftigen tegenstand heeft ondervon den. Het het lijkje werd, zooals 't officieel bericht meldt, naar het Ziekenhuis overgebracht. Daar werd het in tegenwoordigheid van den rechtercommissaris van strafzaken door de doctoren Simon Thomas en Van Krimpen geschouwd en de dood door verstikking ge constateerd. Aan den hals vonden de doctoren een bloedrooden kring, onder den druk van vingers ontstaan, benevens een roode plek op de linkerheup. Dadelijk na het vernemen van de vondst zijn wij naar het huis gegaan waar de ouders van den armen vermoorden jongen wonen. Politie hield den ingang afgezet en de zeer groote volksmenigte die zich daar verzameld had, bedreigingen uitende tegen den misda diger, op een behoorlijken afstand. De arme verwanten vonden wij daar, lievig ontsteld en snikkend van smart. Wel hadden zij iets heel ernstigs gevreesd, maar dit, het was niet te gelooven. Hun lief jong kind door een verfoeielijken misdadiger vermoord Juist, vóór het lijk gevonden was, hadden zij een ongefrankeerden brief ontvangen, een brief, waarvan de inhoud een nog scheller licht werpt op dezen laffeu moord, aan een kind bedreven De enveloppe van den brief was ambtshalve gesloten en verzegeld. Op een daarin beslo ten smerig stuk papier was met potlood het volgende vol taalfouten geschreven „Hoog stede dat valt je niet erg mede dat je zoon weg is, maar ik heb wraak genomen den 18 November, ik was om tien uur. Hij is dood. Hij lijd begrave op dat land bij die polder huisjus naar achter in die laagten in dat vierkante stuk grond met gras verlengden Binnenweg daar de school is. ik ben gisteren naar Mooken (Amsterdam) vertrokken en kom nog eens terug om wraak te nemen met jullie, ik ben een persoon tot alles in staat en ben sjaak, ik heb een lange harige jas aan, ik bene tamelijk van lengte. Soms gaan ik naar Antwerpen, Snor en sik is weg met geel engels broek heb ik. Ik hoop dat je hem vind. Om acht uur was ik met hem Haagsche veer en om 7 uur ook nog om oliekoeken te gaan koopen voor zijn galgmaal. tot Julie als ik hier kouip van Mooken, denk dan om je dochter van 11 jaar, nu dag schobbert Hoe de onderteekening luidt, is niet uit te makeö; wij lezen Halteo Mooken Amster dam Zoo luidt de brief Op den 28 November tusschen 11 en 12 uur is hij, volgens het postmerk, te Rotterdam in de bus gevonden. Dit was vóór het lijkje ontdekt werd, althans, dit is gereedel jk aan te nemen. Is deze brief een poging om de justitie het spoor van den midadiger bijster te doen worden Zal hij e;n middel zijn om den moordenaar spoediger te doen vinden Moge de uitkomst het laatste bewijzen. Donderdag middag, toen bliksemsnel de tijding van de vondst door de stad was ge gaan, vormden zich overal groepen van men- schen, die opgewonden en ontsteld 't gebeurde bespraken. Er werd vreeselijk veel bij ver zonnen en hoewel het geval akelig genoeg is, werd het door allerlei bijwerk nog akeliger gemaakt. Nog eens herleefde in aller mond de zaak van den kleinen Marius Boogaert, die door De Jong onder dezelfde omstandigheden vermoord werd. En in aller hart was even levendig de wensch dat spoedig de ellendeling, die deze daad op zijn geweten heeft, gevon den moge worden. (R.N.) Van onderstaande kennisgeving, zijn een groot aantal exemplaren niar verschillende gemeenten in ons land verzonden 1000 GULDEN BELOONING. Het lijkje van den vermisten scholier Alouisius Franciscus Hoogsteden werd heden gevonden door de politie op een afgelegen terrein :n den Coolpolder nabij den Schoonen bergerweg, verborgen onder gras en van kleederen ontdaan en vertoonde sporen van gepleegd geweld. Als vermoedelijke dader wordt verdacht een man van ongeveer 30jarigen leeftijd, niet groot van gestalte, hooge schouders, donkeren snor en sikje, poney-haar, kort dik gezicht, dikke handen, zachte stem, gekleed met pilow broek en vest, ruige lange zwarte jas, aan een der armen losgetornd, donkere laken pet met blauwen rand en werkschoenen; die aan den knaap des namiddags te 4 uur van den 13 November 1895, bij het uitgaan der school aan de Josephstraat den weg heeft gevraagd naar den Nieuwen Binnenweg en te 4.30 nm. aldaar met hem is gezien. Bovenstaande belooning zal worden uitge reikt aan hem, die zoodanige inlichtingen zal geven aan den hoofdcommissaris te Rotterdam, welke zullen leiden tot de aanhouding vau den verdachte. Rotterdam, 28 November 1895. De hoofdcommissaris van politie, W. Voormolen. Naar wij vernemen vertrokken Donderdag eenige ervaren politiebeambten naar het buiten- en binnenland tot het doen vau nasporingen naar den vermoedelijken moor denaar. Er is in het aangevangen onderzoek een zekerheid, die wijst op een bestaand ver moeden. Moge dat blijken Vrijdag morgen, aldus vernemen wij, heeft een vrouw, in de Zandstraat woonachtig, zich bij den heer hoofdcommissaris aangemeld met een brief, waarvan het handschrift op dat van den bewusten brief geleek. Ook het signalement van den haar bekenden brief schrijver, komt met dat v.;n den vermoede- lijken moordenaar overeen. Zekerheid hebben wij daarvan echter niet kunnen krijgen. De vader van het vermoorde jongetje heeft niet de minste vermoedens. Naar hij ons mededeelde, herinnert hij zich niet ruzie met iemand te hebben gehad, waarvan een wrok, op zoo ontzettende wijze getoond, het gevolg kan wezen. De ougelukkige man ging Donderdagmorgen nog onwetend van wat er gebeurd was, in den Zwaanshals, toen hij plotseling achter zicb hoorde zeggen „Het vermiste jongetje is terecht, 't is naakt in een sloot gevonden!" Men kan zich den ontzettenden indruk voorstellen, dien deze woorden op den armen vader maakten. Moeielijk loopend, snikkend, liep hij naar huis, maar hij kon het niet verder brengen dan tot het Ziekenhuis. Daar moest hij vernemen, dat de woorden, die hij gehoord had, waarheid bevatten. Het kind was gevonden, vermoord. Den geheelen middag moest de diep ont stelde man voor al de te vervullen formali teiten op de been blijven. Het viel hem zwaar genoeg (R. N.) Vermist. Woensdagnacht is te Rotterdam door agen ten van politie op aanwijzing van oer. tapper aangetroffen een jongen, van 11 jaar, wonende in de Sleutelsteeg, die door dien tapper in gezelschap is gezien van een onbekend man, die blijkbaar slechte voornemens met den knaap had. Uit de woning van een bakker in de Wollefoppenstraat no. 9 wordt diens 14 jarig pleegkind vermist. Weer een moord? Te Hamdijk (onder Nieuwe Schans) is Zondag het lijk van den arbeider Roeit Kui per Jz. uit eene sloot opgehaald. Aan verdrinken kan niet gedacht worden, wijl dc kleeren slechts tot het midden nat waren en het geheele bovenlijf droog was gebleven. In het gezicht waren sporen van geweld zichtbaar, maar hoe die veroorzaakt zijn is nog niet bekend. Naar uit Bellingwolde gemeld wordt, moeten een zestal arbeiders Zaterdagavond onder den invloed van sterken drank ruzie hebben gekregen bij de stoom dorschmachine van den heer J. Boltjes, te Boneschans. De anderen zijn 's avonds en 's nachts te huis gekomen, waarvan één geheel doornat. De verongelukte stond overigens altoos als zeer oppassend bekend en was vader van twee jonge kinderen. Het gebeurde is ook treurig voor zijne ou ders, die verleden jaar ook een volwassen zoon hebben verloreu, bij het instorten van eene brug te Nordenham Des avonds is het lijk naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats le Bellingwolde gebracht, waarschijnlijk ter afwachting van een gerechtelijke schouwing. (Nws Overreden. Dinsdagavond 7 uur had te 's Hertogen bosch een droevig ongeluk plaats. Door trein 234 werd de ladingmeester Van der Linden overreden, waarbij hem beide voeten werden afgereden en hij overigens nog ernstige ver wondingen bekwam. Zijn toestand is zeer

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2