Nummer 99. Donderdag 12 December 1895. 18e Jaargang, LIEFDE m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER- Waalwijk. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren ontvan gen de nog deze maand verschij nende nummers GRATIS. V r j De Echo van het Zuiden, Waalwyksfbe ra Ung^natsehe Courant, X.ST rrri'Vfu Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,I5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Buitengewone toestanden kunnen buiten gewone maatregelen wettigen, doch het zou toch wel interessant zijn van de gezanten der zes groote mogendheden te Kunstantinopel te vernemen, op grond van welk artikel van het volkenrecht zij eenparig besloten hebben, dat Saïd ICoutschouk, de vroegere grootvizier van Turkije, niet zal worden uitgeleverd aan den sultan, ondanks diens uitdrukkelijk ver langen, kenbaar gemaakt aan den gezant van Oostenrijk. Deze bescherming van den ten doode opgeteekenden staatsman strekt den heeren van het standpunt der menschelijk- heid zeker tot eere en van een politiek standpunt zal hun doen ook wel te verdedigen zijn, doch het recht hebben zij nie: aan hunne zijde. Of Said pacha nu werkelijk naar den vreemde zal trekken dan wel of hij er reeds in geslaagd is den Turkschen bodem te ver laten, alle voorzorgsmaatregelen van de zijde van Abdul Haraid ten spijt, is vau onderge schikt belang, waar 't een beginsel geldt. Terwijl het bericht, dat Philip Currie, Engelands gezant, de ambassade zou hebben doen bewaken door schepelingen van de „Imogene" en de „Cockatrix" niet bevestigd is (dit zou een schending van des sultans grondgebied zijn geweest,) wordt nu uit Konstantiuopel gemeld, dat genoemde vaar tuigen gedurende den nacht bewaakt worden door kleine bootjes van de Turksche overheid jm Sip.-1 --pacha's -iv beletten een "maatregel, die Brittana! een energiek protest heeft doen richten tot den sultan. Ook wordt het gezantschapsgebouw bewaakt 21 Ik verzoek u, niet r.aar het publiek te zien, zei de president verschoonend. lladt ge den cog nac ten geschenke gekregen. Ja. Van wien Ach Godach Godmijn broeder mocht het niet weten en Valentine ook niet, dat Adolf altijd mijn provisiekast vulde, jammerde zij. Dus kreeg u den cognac van mijnheer Bau- erlich vroeg ae president. Waarom hebt ge daar nooit iets van gezegd Hij heeft het mij verboden Omdat mijn broeder nooit zou toegelaten hebben, dat ik zoo iets aannam, moest ik hem ook na zijn dood dien smaad niet aandoen zei Adolf. En wat komt dat er opaan Ik zou het nu ook gezwegen heb ben, maar de eed de eeden zij sloeg liet oog op naar Bauerlich, als smeekte zij hem om ver giffenis. Doch Lageman kwam onmiddellijk met een andere vraag. Liet mijnheer Bauerlich den cognac bij u thuis bezorgen, ot bracht hij ze mee? Weer weifelde Constance, maar na eenig zwijgen antwoordde zijHij bracht ze meeals de flesch leeg raaktezei ik' het hem, als er niemand bij was, en dan bracht hij weer wat mee. En wanneer bracht hij het laatst? In den voormiddag van den dag, dat mijn broeder gestorven isden vori'gen dag had ik hem gezegd, dat ze bijna opwas, en toen kwam liij uit eigen beweging om weer nieuwe te brengen. Hoeveel flesschen Dat weet ik niet. Ik liad mijn bezigheden en daarom zette hij de flesschen zelf in de keu kenkast. Dus mijnheer Bauerlich wist goed dei weg bij u Zeer goed, hij Hier maakte Valentine zulk een heftige bewe ging, dat de verdediger zich omkeerde en vroeg: Heeft u iets te zeggen Zij knikte en na bekomen verlof van den pre en zelfs worden de leden van de ambassade allerwegen gevolgd, terwijl er een gestrenge censuur wordt uitgeoefend op de telegrammen, welke inededeelingen bevatten omtrend Said pacha het een zoowel als het ander weinig geschikt om de mogendheden, met name Engeland, tot zachtheid en toegevendheid ten aanzien van den sultan te stemmen. Het door den sultan uitgevaardigde bevel tot arrestatie van Said pacha heeft op hen, die met den staat van zaken aan den Bosporus vertrouwd zijn, eerst een zeer ongunstigen indruk gemaakt: Abdul Hamid, dus redeneerde men, moest wel van opinie zijn veranderd, daar Said tot vóOr korten tijd nog het vol komen vertrouwen bezat van den Grooten Heer. Die verandering kon moeielijk een verbeteiing zijn Said pacha geldt als een der bekwaamste staatslieden van Turkije en heeft groote sympathie gewekt bij de diplo maten van westelijk Europa. In des sultans directe omgeving is waarlijk geen overvloed van bekwame en vertrouwbare mannen; de bedreiging van het leven der goede, getuigt dus wel van de macht en den invloed der kwade elementen in des sultans naaste om geving. 't Lijkt nu echter toch of Abdul Hamid de teekenen des tijds niet geheel en al wil negeeren: van zijn souvereiniteit behoeft hij zich waarlijk geen illusie meer te vormen op 't moment, dat de vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid zich vermeet te beschermen en verblijf te verleenen aan een van des sultans onderdanen, wiens doen hij (de sukan) strafwaardig heet. Zoo zou Abdul li amid, nadat door de gezanten der mogendheden van hun regee ringen opnieuw in last was ontvangen aan te dringen op den eisch betreffende een tweede stationsschip, besloten zijn den firman uit te vaardigen, waarbij het binnen - komen dier schepen wordt toegestaan. In elk geval lijkt afwachten de boodschap zoo vaak reeds bleek men verder van een oplossing der moeielijkheden dan imrner te voren, als men meende juist 't dichtst bij het sident vertelde zijOp den dag van mijn vaders dood, toen Bauerlich voor de tweede maal bij ons kwam, viel de schemering in. Mijn tante bracht de koffie binnen. Hij vroeg ook een kopje, maar wilde niet toegeven, dat een van ons beiden in de keuken zou gaan om een kopje te halen, hij wilde dit volstrekt zelf doen en bleef wel tien minuten weg. Is dit zoo gebeurd vroeg de president nu aan de oude juffer. Ja, ja, nu herinner ik me dat ook; ik zou er niet aan gedacht hebben en het beteekent nie mendal. Misschien toch wel iets, merkte Lageman op en lijj vroeg den presidentZou u den getuige Bauerlich hier over nog eens willen ondervragen? Bauerlich werd ondervraagddoch verklaarde met minachtende houding, dat het wel zoo wezen kon hij begreep niet wuarom de verdediger daar zooveel drukte om maakte. Zoo, zool zei Lageman. Nu, ik denk er anders over. Ik begrijp, dat tien minuten ruim voldoende zijn om de eene flesch tegen de andere te verruilen en de eene op een geheime plaats te verbergen. Mijnheer, wat durft ge daar, zeggen riep Bauerlich toornig; doch de president gebood hem te zwijgen en Lageman zei heel kalm Ik vorder dat de flesschen onderzocht wor den, om te zien of een daarvan niet reeds te voren geopend en daarna op handige wijze weer dicht is gemaakt. "'"'ilé i-echtbank besloot aan deze vordering te voldoen. Er meldden zich twee deskundigen aan: een blikslager en de meesterknecht van een fles- schenfabriek, die onder het publiek aanwezig waren. Zij legden den eed af en begonnen hun onderzoek onder toezicht van een beambte. Ondertusschen wendde Lageman zich tot Bauer lich, die slechts mei moeite zijn ontsteltenis kon verbergen, en zei: Da-r straks hebt u Lands berg aan de YVarthe als uw geboorteplaats ge- uoemd; maar u is toch zeker dezelfde Bauerlich, die als kind van vier jaar met uw vader naar Havelberg verhuisde? Als dat zoo was, wat dan Dan zou de jeugdige dwaasheid, waarom ge naar Amerika zijt gegaan, niets minder zijn dan een poging tot moord op de oude dame, die met uwe ouders in hetzelfde huis woonde en bij einde te zijn In Frankrijk schijnt men maar niet goed te kunnen leven zonder schandalen. Zoo zouden nu eenige onverzoenlijke vijanden der., republiek voornemens zijn een pers campagne te openen tegen der familie van president Faure, om daardoor dezen ten val te brengen. Maandag vond men in den Figaro een met de veder geteekend artikeltje en in de Libre Parole een «premier Paris» van Drumont over die campagne tegen Felix Faure. Men kan niet zeggen, dat de genoemde artikels een onthulling doen; maar toch, wanneer nog een paar dagen op die wijze wordt voortge gaan, zal ieder weten wat er eigenlijk gaande is, al kan aan geen enkel persorgaan verweten worden iets bepaalds te hebben gezegd. Uit het Figaro-artikeltje de volgende zin sneden Een samenzwering wordt beraamd tegen het hoofd van den staat en hoewel het onrechtvaardig zou zijn. om het radicale kabi net te beschuldigen vau een medeplichtigheid, welke op het zwartste van alle verraden zou neerkomen, zoo mag men toch betwijfelen of dit in de mogelijkheid zal zijn om die samenzwering te verijdelen daar zij door zijn partijgenooten zoo niet door de eigen vrienden op touw is gezet. De Figaro meent overigens dat met de bestaande wetten een aanval als waarmede men den president bedreigt, zou kunnen worden tegengegaan en wil niet gelooven dat hij zoo „violemment odieux" zou zijn als men zegt. Drumont wijst doodkalm Dupuy aan als den persoon, die dit zaakje aan den gang zou maken, terwijl de „men" van het publiek juist een vriend van de Libre Parole als den aanstoker heeft genoemd nl. den gewezen boulangistischen afgevaardigde Delahaye. Het schijnt dat de Italianen in Eritrea het aanbod om in vredesonderhandeling te tredenhun namens Menelik gedaan, niet vertrouwen. Vlak bij de grens van het lta- liaansche gebied, bij Ambalagi, kan men het kamp zien van de krijgslieden uit Sjoa, die op 15 a 20000 man geschat worden. Door majoor Toselli en Ras Makonnen, werden iederen dag onderhandelingen gevoerd, maar generaal Baratieri geloofde dat het maar geschiedde om tijd te winnen. 't Heeft er wel iets van, want volgens een telegram uit Rome van Maandag, is sedert uit Massowah gemeld dat de Italiaansche kolonne onder majoor Toselli, bestaande uit vijf compagnieën, werd aangevallen en om singeld bij Ambalagi door het vijandelijke leger. Generaal Arimondi kwam te hulp en raakte slaags. Van majoor Toselli zijn geen berichten ontvangen. Het Sjoa'sche leger bestond uit 20UÖ0 man en leed belangrijke verliezen. 3 Een later telegram luidt Er is nog niets bekend over het lot van majoor Toselli, van 17 officieren en 900 in- landsche soldaten de kolonne bestond uit 20 officieren 1200 soldaten en een batterij. Alles bij elkaar niet zeer bemoedigend. Duitschlandsch keizer, die Zaterdagavond plotseling te Berlijn is teruggekeerd uit Han nover, waar hij volgens het oorspronkelijk vastgestelde plan nog eenige dagen zou blijven jagen, heeft Zondag in den avond een lang durig Onderhoud gehad met den rijkskanselier van Hohenlohe. Dat het gesprek niet geloopen heeft over de geschoten of gemiste herten en hazen doch over de ministerieele crisis en de oplossing door de benoeming van een nieuwen staatssecretaris van buitenlandsche zaken is veilig aan te nemen. Maandag heeft de keizer dan ook het verzoek van Von Köller om ontslag aangenomen. Von Köller behoudt den titel en den rang van staatsminister en heeft de orde van den Rooden Adelaar le kl. ontvangen. Tegelijk is de „Regierungs-Prasidentc Von der Recke tot staatsminister van binnenlandsche zaken in Pruisen benoemd. wie ge u zoodanig in vertrouwen had gedrongen, dat zij u tot erfgenaam van haar klein vermogen benoemde. Wat durft ge daar zeggen? Mijnheer de president bescherm mij toch tegen de aanvallen van dien lieer, riep Bauerlich uit. Het zal u niet aan bescherming ontbreken. De verdediger zal moeten bewijzen wat hij zegt. Dat kan ik. antwoordde Lageman. Hetgeen ik van de beklaagde vernam en nog andere dingen brachten mij op het vermoeden, dat mijn heer Bauerlich haar vijandig is en haar ten ver- derve wil voeren. Het kwam mij voor dat hij opzettelijk de ontdekking van de flesch met ver giftigden cognac had veroorzaakt en van die gedachte is slechts één schrede tot 't vermoeden, dat hij die flesch zelf onder den gootsteen heeft verborgen. Weer viel Bauerlich heftig in, doch de president gebood hem te zwijgen en hij deed dit op een toon, die merkbaar verschilde van de beleefde voorkomendheid, welke hij tot dusver dezen ge tuige betoond had. De reden voor zijn handelingen is hier duidelijk genoeg gebleken, maar ik wilde die ook uit zijn vroegere leven afleiden en heb dit met de hulp van een bekwamen rechercheur nage speurd. Hier zijn de authentieke verklaringen van drie ie goeder naam en faam bekend staande burgers van Havelberg, die zich het bedoelde geval nog zeer goed weten te herinneren. Zij wisten ook dat dc heer Zier, die toen te Havel berg in garnizoen lag, de poging tot vergiftiging verijdeld heeft en de oude dame bewoog om geen vervolging tegen den schuldige in te stel len. Met zijn hulp werd Bauerlich naar Amerika gezonden. Lageman had een pak schrifturen op de tafel gelegd en voegde er nu weer andere bij, terwijl hij vervolgde Ik heb hier verder authentieke bewijzen dat mijnhaer Bauerlich zijn vermogen in Amerika niet op de eerlijkste manier heeft verkregen, doch daar zullen wij later wel over spreken, liet vcidient thans meer onze aandacht, dat Bauerlich na een twintigjarige afwezigheid in Duitsehland terugkeerende, zijn weldoener den heer Zier op zocht en bij hemde rol van den berouwhebbenden verloren zoon speelde. Ik wil gaarne erkennen dat dit hem ernst was, doch hij ziet de dochter van zijn weldoener en vat een hartstochtelijke liefde voor haar op. Tot eiken prijs wil hij haar bezitten, doch hij weet dat haar vader nooit zijn toestemming zal geven. Wel heeft de heer Zier hem beloofd dat hij nooit over het v'erledene zal spreken, maar vergeten en geheel vergeven zal hij nooit. Hij ziet in, dat het leven van mijnheer Zier een hinderpaal js voor de vervulling zijner wenschen. Zier is ernstig lijdende, eiken dag kan men zijn dood verwachten, maar hij kan ook nog jaren leven; zoolang hij leeft, verkeert Bauerlich in gevaar, dat hij zijn woord breekt en Bauerlich's geheim aan zijn dochter verraadt. Dat de heer Rechling tot haar in teedere betrekking staat, prikkelt zijn harts tocht nog meer, en na wat er tusschen Valentina en mevrouw Rechling is voorgevallen, schijnt het oogenblik hem bijzonder gunstig om zijn doel te bereiken, waarom zou hij dien man niet uit den weg ruimendie toch reeds ten doode is opgeschreven Hij brengt een flesch cognac, waarin hij atropine heeft gegoteneen kleine hoeveelheid daarvan denkt hij, zal den dood brengen, zonder dat men de oorzaak weet, en op een plotseling einde is men reeds lang voorbereid. De dingen schijnen het beloop te nemen, da' hij zich heeft voorge steld; er is alleen een kleine afwijking. Mijnheer Zier, die gewoonlijk alleen 's avonds cognac ge bruikt en dien men naar zijn berekening den volgenden morgen dood zal vinden, moet reeds in den loop van den dag daarvan gedronken hebben en is plotseling gestorven. Zoodra hij daarvan bericht ontvangt, ijlt hij naar Wilmers- dorf. Men heeft niets verdachts bespeurd; en om elke aanleiding tot verdenking onmogelijk te maken, gaat hij onder een voorwendsel naar de keuken, verruiit de flesch met vergiftigden cognac tegen een andere met onschadelijken inhoud en verbergt ze onder den gootsteen om ze later te kunnen meenemen. Intusschen doet hij echter eene ontdekking: Mijnheer Zier heeft niet van den vergiftigden cognac gedronken, doch is tengevolge van een lievige aandoening aan zijn hartkwaal gestorven. Door een toeval werd een ander uit het leven weggerukt. Valentine's onschuldige hand heeft aan mevrouw Rechling den vergiftig den drank gereikt; men klaagt haar aan wegens moord en onmiddellijk is hij gereed met een plan om van deze omstandigheden gebruik te maken tot bevrediging van zijn waanzinnigen hartstocht.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1