I Hi II BUITENLAND. Frankrijk. Turkije. Spanje. BINNENLAND. Engeland. i Volgens een schatting van dr. Jean Lemure, die dezer dagen van Madagaskar is terug gekeerd, zijn niet 3500 soldaten tijdens den veldtocht aan ziekte overleden of gesneuveld, zooals de officieele opgave luidde, maar 4450. Daarenboven stierven op de transportschepen nog 500 man gedurende den overtocht, en volgens raming zullen er wel evenzooveel overlijden op de transporten die nqg volgen, zoodat dat de expeditie in ronde cijfers aan Frankrijk 6000 man gekost zou hebben Daarvan werden er et meer dan 20 ge dood in de gevechte:^ tfn 94 gewond. Den 26 September werd het 100,000e ziektegeval op de lijsten a&ngeteekend. De maitre chanteur Arton schijnt te Londen zelf de ondervinding opgedaan te hebben, dat het niet prettig is afgezet te worden. Een „blonde jonge man", die hem herkend had, moet hem hebben laten betalen, tot hij niets meer had en toen heeft 't iogge mensch de Fransche politie aangeboden,voor geld Arton over te leveren. De Intransigeant heeft verteld, dat de als spion veroordeelde kapitein Dreyfus uit Guyana ontvlucht is. Het is waarschijnlijk een canard. Lenoir, die met los kruit geschoten heeft in de kamer der afgevaardigden, schijnt wat overspannen en verlangend van zich te doen spreken. Men heeft anarchistische ge schriften bij hem gevonden en aanteekeningen, die doen vermoeden, dat hij niet goed bij het hoofd is. In „de vereeniging van handel en nij verheid in Frankrijk" heeft Charles Roux de protectionistische plannen aan een scherpe critiek onderworpen. De vergadering was het met hem eens. gezichten op de stad, het gouvernementsge bouw en het binnenplein van de gevangenis, en ten slotte nog een afbeelding van twee vrouwenlijken, waarbij een andere vrouw staat te schreien. Toen de correspondent haar voor bijging en zij in hem een Engelschman her kende, hield zij haar tranen in en zeide „Mag je huis op je hoofd neerkomen Jelui Engelschen hebt ons bedrogenWel een teeken dat ook de Armeniërs zelf de over tuiging krijgen dat Engelschen voor een deel de schuld zijn van hun ongeluk. Maar de gruweldaden van de Turken blijven niet te min gruwelijk. Niettegenstaande eenige overwinninkjes van de generaals Valdez en Navarro zijn de troepen van Gomez en Maceo doorgedrongen in de provincie Santa Clara. KONSTANTINOPEL, 10 December. De sultan heeft hedenavond ten 10 uur eenirad uitgevaardigd, waarbij aan de vreemde wacht schepen verlof wordt gegeven, de Dardanellen binnen te varen. Vreeselijke getuigen van de gruwelen in Erzeróem op 30 October zijn de platen in de Graphic van deze week, naar fotografieën door een correspondent daar op de drie volgende dagen genomen. Een groote kuil (16 meter in 't vierkant) ziet men gegraven, met een lange rij van lijken, terwijl eenige Armeniërs bezig zijn, een tweede rij neer te leggen. Somber staan langs het groote graf Armeensche mannen en jongens, starende op de lijken van hun broederen. Een tweede plaat toont twee vermoorde Armeensche kindertjes, de kleertjes met bloed bevlekt; het lijk van de moeder ligt er bij. Op andere platen ziet men vier Armeniërs een doode ten grave dragen, maar 't vreese- lijkst gezicht levert de afbeelding van de lijken van Armeniërs, zooals ze lagen op 't kerkhof voordat de gemeenschappelijke kuil was ge graven; Armeniërs dwalen tusschtn de lijken rond. De verschillende cijfers die de corres pondent (of de Graphec) in zijn bijschriften opgeeft van het aantal slachtoffers, loopen uiteen tusschen 350 en 1000. De andere platen zijn een port et van den Armeenschen aartsbisschop van Erzeróem, Door overreding en bedreigingen tracht hij Va lentine te bewegen met hem te vluchten, immers als zij dat doet, heeft hij haar in zijn macht. Ziin berekening faalt. Zij toont hem haar ver achting en nu verandert zijn liefde in haat. Als zii de zijne niet wil wordenzal zij toch aan seen ander toebehooren Hij dreigt haar ten ondergang te zullen brengen en brengt zijn be dreiging op waarlijk duivelachtige wijze ten uitvoer. De flesch, die hij om geheel andere re denen verborg, gebruikt hij nu als een midde om haar te betichten. Haar onbekendheid met de wereld en haar angst maken de oude dame tot zijn werktuig, zonder dat zij er zelf iets van vermoedt. Zijn verklaringen tijdens het voorloo- pie onderzoek vormen een meesterstuk van listige verdachtmaking onder den schijn van de beklaagde te willen ontlasten, en welk een boosaardig weef sel van leugens en waarheid hij hier heden ten beste heeft gegeven ligt nog versch in het ge heugen van alle aanwezigen. En toch heeft hii zich in zijn eigen strikken gevangen. Ik beschuldig Adolf Bauerlicli, een flesch met ver giftigden cognac ten huize van den heer Zier te hebben gebracht met het doel, dien heer daarmee te dooden. Ik beschuldig hem van meineed, daar hii met voorbedachten rade hier onder eede val sche getuigenis tegen Valentine Zier heeft afge- ^Laeeraan had met het vuur der overtuiging gesproken; hij had de rollen omgekeerd; de ver dediger was aanklager geworden. Deindruk van ziin rede was zoo overweldigend, algemeen werd de waarheid zijner woorden zoo zeer gevoeld dat allen werden meegesleept en niemand er aan dacht hem in de rede te vallen, ofschoon hij de hem toekomende vrijheid als verdediger verre te buiten was gegaan. Toen hij ophield met spreken, heersclite diepe stilte en ontsteltenis het viel moeilijk om op staanden voet het geding op de gewone manier voort te zetten; doch daar kwamen juist de beide deskundigen, die de flesschen onderzocht hadden. Zii verklaarden op hun eed ec toonden ook duidelijk aan, dat de flesch met vergiftigden cognac opengemaakt en daarna met kunstvaar dige hand precies dichtgemaakt waszooals ze uit de fabriek afgeleverd werd Een weinig lood van de capsule, dat aan den hals der flesch was blijven zitten, en de vergelijking met een andere flesch uit dezelfde fabriek, deden hun geoefend WAALWIJK, 1L Dec. 1895. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den gemeente raad heden Woensdag avond 7 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van a. de giscommissie, b. een lid van het armbestuur, c. een lid van het gasthuisbestuur, d. een havenmeester, 3. Machtiging verpachting marktgeld. Handel in dc Langstraat. In hooi was de handel de laatste dagen iets levendiger. Verscheidene partijtjes werden tegen f 10 a 11 per 500 kg. verkocht. De handel in groenten en aardappelen was bij flinken aanvoer vrij levendig. Groenten werden tegen tamelijk lagen prijs verkocht terwijl aardappelen f 1,25 a 2,— per hectol. golden. Valschc bankbiljetten. In verband met de mededeeling dat aan verschillende kassiers en wisselkantoren de waarschuwing is verstrekt, dat voor een bedrag van f20000 aan valsche bankbiljetten van f 100 in omloop is gebracht, vernemen wij dat deze bankbiljetten afkomstig zijn van Krause cs., die verleden jaar wegens het vervaardigen van valsche bankbiljetten te Amsterdam terechtstonden en veroordeeld werden. Deze biljetten, toen in omloop gebracht, moeten door particulieren zijn opgehouden wijl het uitgeven er van destijds te veel ge varen opleverde. Thans schijnt men den tijd gekomen te achten om het geleden verlies te dekken, door de valsche biljetten anderen in handen te spelen. Met het oog hierop herinneren wij dat op de achterzijde bij een echt biljet de eind- cirkels om het getal 100 den bovensten regel raken, wat bij de va sche niet het geval is, terwijl bij de echte biljetten de middelste cirkel den ondersten regel raakthetgeen evenmin het geval is bij de valsche. Octeldonk. Men schrijft ons uit 's Hertogenbosch: „De »Oeteldonksche Club", voorheen zoo machtig, maar die in de laatste jaren weinig van zich deed spreken heeft dezer dagen weer pogingen gedaan om haar ouden naam te heroveren. De zoons van eenige der aan zienlijkste en meest bemiddelde familiön in deze stad zijn toegetreden en hebben reeds bijeenkomsten gehouden, om te beraadslagen over de wijze, waarop de club in de eerst volgende carnavalsdagen zal optreden. Wat ons uit die vergadering ter oore komt, mag natuurlijk op dit oogenblik nog niet worden medegedeeld alleen dit, dat de pogingen welke' de club aanwendt om zich van de medewerking te verzekeren van een geschikt persoon, die bereid is de rol van «Preinz Carnaval» op zich te nemen alle kans heb ben te zullen slagen. En wanneer zulk een geschikt persoon gevonden is, dan loopt al het andere als van zelf. „Nog steeds betreurt men het, dat de vroegere „Prins", eene zoo echt prinselijke figuur een Bosschenaar die hoewel in Engeland woonachtig toch steeds zijn tijd en zijn geld er voor over had om voor die gelegenheid zijne geliefde Oetel lookers te bezoeken en te helpen, ongeveer twee jaren geleden is gestorven. Moge de club voor hem een waardig opvolger vinden." 1000 Kilometer boekjes. De vroeger aangekondigde boekjes, hou dende „Bepalingen voor het gebruik der 1000 kilometer-boekjes" zijn verschenen en a 10 cent verkrijgbaar bij onzen uitgever. Moord Hoogstede. Zondag waren een aantal geruchten, den vader van het vermoorde jongentje betreffende, in omloop. In Rotterdam en daarbuiten wer den de meest zonderlinge en huiveringwek kende dingen verteld De waarheid is, dat Hoogsteden zich te zijnen huize bevindt, waar hij te bed ligt, ziek van de geweldige in spanning die in de laatste weken van hem gevergd werd. Het onderzoek van den rechter commissaris wordt inmiddels geregeld voortgezet. Een aantal getuigen zijn in het huis van bewaring door hem gehoord. Maandagmorgen is ook Van Berkel van de strafgevangenis aan den Noordsingel wederom per celwagen daarheen overgebracht, en voor den rechter commissaris geleid. Hij is nog altijd heel kalm, en op alle hem gedane vragen geeft hij met omzichtigheid antwoord. Het zal moeielijk zijn hem van schuld te overtuigen. Ook zijn vrouw is in hare antwoorden zeer voorzichtig. Toch is, naar wij vernemen, Maandagmid dag een bevelschrift uitgevaardigd waarbij een verlenging van zes dagen wordt bevolen van de gevangenhouding van Wilhelmus van Berkel, thans gedetineerd in de strafgevange nis aan den Noordsingel, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan doodslag. Naar de kleertjes van het vermoorde kind wordt nog voortdurend overal gedregd. Zware mishandeling. In de Korte Wagenstraat no. 9 te Rotter dam woonde sedert èenigeu tijd de 34jarige weduwe J. P. Klerks samen met haarl3jarig zoontje. Drie maanden geleden maakte de weduwe kennis met den graancontroleur J. Z., die in een logement in dezelfde straat verblijf hield, en af en toe haar kwam bezoeken. Nog nooit was de deur voor hem gesloten geweest, zoodat toen hij Zaterdag middag om half twee de weduwe wilde op zoeken, doch geen antwoord kreeg in de meening dat men hem niet wilde ontvangen zwoer wraak te zullen nemen. Met dit plan in 't hoofd ging hij zijns weegs, om eerst 's avonds terug te keeren. Hij stelde de vrouw voor een wandeling te maken, doch in be schonken toestand verkeerend maakte hij op de Boompjes gekomen zooveel kabaal, dat vrouw Klerks de schrik om het hart sloeg en zij weg liep, hein aan zijn lot overlatend. Dat deed de grams ;hap van den graanweiker eer toe dan afnemen, en toen hij 's nachts om 2 uur zich andermaal ten huize der vrouw bevond, besloot hij zijn wraakplannen uit te voeren. Hij greep de arme vrouw beet, en smakte haar tusschen twee stoelen, waar zij bewusteloos bleef liggen, om haar daarna op de meest afschuwelijke en bestiale wijze te mishandelen. Het knaapje, dat terstond voor zijn moeder hulp wilde halen en naar buiten snellen, werd door den woestaard tegenge houden tot 'smorgens 7 uur. Toén eerst verliet de onverlaat de woning en kon de knaap de buren en de politie gaan waarschuwen. Men vond de ongelukkige vrouw bewusteloos op den grond liggen, in een ontzettenden toestand. Op advies van dr. Eshuijs werd zij naar het Ziekenhuis overgebracht, waar zij aankwam in een staat, die het ergste doet vreezen. De dader bevindt zich in arrest. Nog steeds met opgehelderd Tegenover de moorden te Schagen en te öussum, waarover het volle licht is opgegaan, staan de nog altijd duistere zaak van Hendrik de Jong en zijne twee spoorloos verdwenen vrousven, de vermoording van den slager Schut te Amsterdam, het raadselachtig ver dwijnen van de dienstbode van den heer Viotta aan de Prinsengracht aldaar, de dub bele vrouwenmoord te Haarlem, de moord op een bedelares te Hillegersberg en de vrouwenmoord te Gouda. Ontspoord. Op de lijn Den Bosch—Helmond is Zater dag een ontsporing voorgevallen ditmaal gelukkig zonder persoonlijke Bij de remise te Vechel ontspoorde de eerste tram, welke naar Den Bosch zou vertrekken, waarschijnlijk door dat de wissel verkeerd stond. De locomotief kwam in eeu sloot terecht. De machinist en stoker waren nog in tijds er af gesprongen. Geknipt. Te Rozendaal is Zaterdag een vreemde dame aangehouden, die aldaar in verschil lende winkels nieuwe guldens inruilde. Een bakker, die Vrijdag na haar vertrek vijftien gulden vermiste, waarschuwde de politie, doch de dame was niet te vinden. Den volgenden ochtend echter kwam zij opnieuw den winkel binnen, en vroeg, na een kleinigheid te hebben gekocht, nog eenige nieuwe guldens te mogen inruilen. De bakker liet met opzet juist 20 gulden zien, doch merkte spoedig, dat zij er twee op zeer behendige wijze in haar zak liet glijden. Thans werd de diefegge door de knechts van den bakker, die haar hadden bespied, gegrepen en aan de politie overgeleverd. Eeu renpaard tegen wielrijders. De bekende ruiter Cody heeft zich dezer dagen te Zurich op een zijner beste renpaar den gemeten met drie wielrijders uit Lyon; afstand acht kilometer. Reeds waren negentien ronden gemaakt, en de wielrijders spurtten naar de eindstreep, toen Cody de teugels vierde; het dier haalde in, kwam de fietsers opzij, daar sprong de ruiter in eens uit het zadel; het paard stond stil, naast hem lagen de drie wielriiders....bloedend op de baan over hun ver^ .cs heen.' Dc: prach tige renner haci een paardlengte achter de fietsers op een steen getrapt en zijn rechter oog dit feit ontdekken; het viel nu ook den rech ters gemakkelijk dit op te merken. Aller oogen werden nu op Bauerlicli gevestigd die alle moeite deed om een flinke houding te bewaren. Doch te vergeefs., de man, die altijd zijn gladde tong zoo goed tot zijn dienst had, kon nu slechts eenige afgebroken woorden uitbrengen; zijn gelaat was vaalbleek geworden en was kramp achtig vertrokken op zijn voorhoofd parelden groote zweetdroppels. Erken de waarheid, zeide de president plech tig, het is zooals de verdediger zegt. Een hoo- gere macht schonk hem het vermogen om in het verborgene te kunnen zien. Daar zeide de president iets, waarvan hij de eigenlijke beteekenis zelf niet vermoedde. Om die beteekenis te weten, had hij in het gemoed van Lageman moeten zien; hij had ook de oogen van Agnes Von Beeren moeten zien, die met vreugdetranen gevuld waren. 'Zij beiden wisten, welke hoogere macht den verdediger van Valentine had gesterkt, hem zoo scherp van doorzicht had gemaakt. Bauerlicli bekende niets, maar evenmin ontkende hij. Zijn trotsche zelfbewustheid had hem ver laten daarenboven waren zijn houding en zijn zwijgen bekentenis genoeg. De openbare aan klager hield een kort redevoering, waarin hij schorsing van het geding tegen Valentine Zier benevens verlof tot gevangenneming van Adolf Bauerlich vroeg. Aan deze beide aanvragen werd door de rechtbank na kort beraad voldaan. Toen een gerechtsdienaar Bauerlich de hand op den schouder legde en hem verzocht mee te gaan, begon Bauerlich's bloed te werken, hij maakte zich gereed tot verzet en raasde vreeselijk. Doch in het gelaat van alle aanwezigen las hij zijn veroordeeling: hij schikte zich in zijn lot, wel begrijpende dat zijn rol uitgespeeld was. In groote opgewondenheid werd de zitting ge sloten; het duurde zeer lang eer de zaal ledig was. Daar binnen en buiten, in de gangen, op de trappen, op het plein voor het gerechtsgebouw, overal werd druk gesproken over den ongewonen keer dezer zaak. De naam van Lageman was op aller lippen; hij had als verdiger schitterend zijn roem gehandhaafd en men prees hem om de ni.eii.we lauweren, die hij had behaald. Op zulk een afloop had niemand gerekend, zelfs zij niet, die de drijfveer gsweest was; Agnes Von Beeren. Zij had geweten dat Lageman den pseu- do Araerikaau bij verrassing tot bekentenis wilde brengen dat hij de flesch met vergiftigden cognac onder den gootsteen had verborgen om zich op Valentine te wreken; maar hij had haar niet ge zegd hoe ver hij het spoor van dien man met behulp van den rechercheur gevolgd had. Lageman trachtte te ontkomen aan de ge- lukwenschen zijner vrienden en collega's en zocht zich een weg te banen naar Agnes, die hem door een wenk te kennen had gegeven, dat hij hij haar moest komen aan het rijtuig, dat beneden stond te wachten. Reeds geloofde hij vrij te zijn; doch hij had niet gerekend op Koemaad liechling.' De jonge reus kwam op hem toesnellen, sloot hem in zijn armen, zonder zich aan de omstanders te storen, en omhelsde hem onder luid snikken. Laat mij los, Rechling, riep de advocaat in zijn benauwdheid, als ge mij dooddrukt, hebt ge niemand,die u verdedigt tegen de beschuldiging van opzettelijken moord. Ik gelo«<f, dat ge het nog zoudt klaar spelen al waart ge dood, riep Koenraad. O, hemel, mijn waarde advocaat, hoe zal ik u bedanken Daar zullen wij later wel over spreken,ant woordde Lageman, terwijl hij zich loswerkte! Koenraad greep hem echter weer bij den arm en vroeg: Wat zal er nu met dien ellendeling gebeuren? Voor hem is geen straf hard of wreed genoeg 1 Eerst gespietst en dan gehangen! antwoordde Lageman schertsend. Kon ik hem maar eens onder mijn handen krijgen. Daar hebben wij juist voor gevreesd, en daarom hadden wij zooveel geheimen voor u; ge waart er boos om, antwoordde Lageman gevat, ge mocht ons werk niet bederven. Ja, ik ben erg ongeschikt voor zulke dingen, zei Koennad met treffende oprechtheid, voor veel moet ik u en Agnes verschooning vragen. Maar beste vriend, waarom heeft men de arme Valen tine niet dadelijk in vrijheid gesteld Daarvoor worden nog formaliteiten vereischt.. O, die formaliteiten. Koenraad stampvoette. Elke minuut, die men haar langer tusschen die afschuwelijke muren houdt, doet men haar leven en gezondheid te kort! Rechling, kom van avond eens bij mij, dan zal ik u dit ophelderen, verzocht Lageman, die wel deelneming gevoelde voor Koenraad en Va lentine, maar nu zijn ongeduld niet langer kon bedwingen; neem me niet kwalijk, mevrouw Von Beeren wacht mij. O, dan ga ik mee! Koenraad schreed vooruit, doch Lageman bleef staan en keek hem op ei genaardige manier in het gelaat. Rechling, zie: daar ginds in dien hoek zit die arme oude tante van Valentine; zij is in ver legenheid, niemand bekommert zich om haar. Doe nu een goed werk en zorg voor haar; daartoe zij t gij de naaste. Ik ga, antwoordde Koenraad met een stevigen handdruk. Eindelijk had hij dan toch begrepen, dat de advocaat en Agnes Von Beeren liefst met elkaar alleen zouden zijn. Zoodra Lageman aan het rijtuig kwam, stak mevrouw Von Beeren hem beide handen toe en onder haar tranen lachende, zei zeZiet, daar komt hij met lauweren overdekt! Dat moest u van daag uit duizenden kelen toegezongen worden. Ik ben reeds gelukkig, als slechts een mond mijn werk prijst, antwoordde Lageman, naast haar in het rijtuig plaats nemende. Het rijtuig rolde voort. Dus is mijn geëerde bondgeuoote over mij te vreden vroeg hij en zag haar te gelijker tijd in haar donkere oogen. Tevreden? herhaalde zij. Welk een koel, nuchter woordIk weet voor mijn bewondering en dankbaarheid geen gepaste woorden te vinden; ik ben er trotsch op u mijn vriend te mogen noemen. AgnesHij greep haar hand Zij trok die niet terug, maar zeide met schalk- schen lach Ik heb nog een appeltje met u te schillen Als bondgenoote hebt gij mij toch slecht behandeld! Terwijl ik er schik in had, dat wij den armen Koenraad dom hielden, hebt ge mij met gelijke munt betaald. Waarom hebt ge mij niet vooruit gezegd, waar de terechtzitting van daag op moest uitloopen Ik zou kunnen zeggen: omdat men bij zulke ondernemingen altijd een gewaagd spel speelt, en nooit bij voorbaat zeker is van een goeden uitslag. Ik zou ook kunnen zeggen: omdat ik u eene ver rassing wilde bereiden en dan zou ik geen on waarheid spreken. Maar de volle waarheid is dat ik niet tevreden was met den weg te gaan. dien mijn verstandige bondgenoote mij had aan gewezen; ik wilde geheel alleen voorwaarts gaan om alleen het doel te bereiken. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2