BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. te komen, nan de voldoening, die hij smaken zal, wanneer de moeielijkheid overwonnen is. Zoo kunnen we, in donkere dagen, de ge- j dachle het meest rich1 en naar de blijdschap, 1 die komen zal. Na duisternis licht. Die gemoedsstemming moeten we aankwee- ken; het is een plicht der dankbaarheid. Zij »eett opgewek'heid en kracht zij stelt ons in staat om met vrucht te arbeiden aan onze taak. Om dit met goed gevolg te doen, hebben wij in de eerste plaats noodig geloof. Geloof in de Vaderlijke macht, die alle dingen ten goede doet strekken van den inenschdie zich aan Zijn leiding overgeefthebben we noodig hoop en een vast vertrouwen, dat de donkerheid verdwijnt en het licht eeuwig is als Hij, die het aldus verordende; hebben wij vooral noodig liefde van alle drie de meeste. Want wie liefheeft, den God wiens hand hij voelten de menschheid die met hem lijdt en hoopt, ziet nooit het licht ver dwijnen door de nevelen heen schijnt voor hem de zon; er is in zijn hart een licht, dat nooit wordt uitgebluscht. Wandelt gij met moeite voort in donkere, dagen Laten wij elkanders hand omvatten; gezamelijk zullen we met meer vastheid voor waarts gaan, tot het punt daarginds, dat zich steeds helderder afteekent naarmate wij het naderen en waar geen nevel meer ons pad zal verduisteren. (R. N Een vreeselijke ontploffing had Zaterdag avond plaats in het kruitmagazijn van Eugène Jungbluth te Arlou, in de Grand Rue. Een onafzienbare menigte snelde onmiddellijk naar de plaats des onheils, waar ontzettende ver woestingen werden aangericht, want het huis stond in brand en werd tot den grond toe vernield. I)e oorzaak van het ongeluk moet een boer zijn, die met een brandende pijp in den mond kruit kwam koopen. Drie per sonen zijn ernstig gekwetst, de heer Jungbluth en twee van zijn werklieden. Eerstgenoemde bekwam brandwonden aan het gelaat, de handen en de beenen. Een vrouw en twee .kinderen heeft m:n nog met groot gevaar kunnen redden. Wegens gebrek aan water kon men zeer weinig tot blussching doen en ook de belendende huizen zijn zeer bescha digd door denbrand, die bij het afzenden van dit bericht in hevigheid begon af te nemen. De gouverneur der provincie en andere over heidspersonen begaven zich ter plaatse. Luitenant Lothaire heeft, naar de In- dépendar.ce verneemt, in den Kongostaat een nieuwe overwinning behaald. De opstan delingen aan de Lomani zijn den 13 October door hem verslagen. Zaterdag was er een ongewone drukte op hat Elysée; ieder wilde van de receptie van mevrouw Faure gebruik makenom zijn eerbiedige hulde te betuigen aan de gade van Frankrijks eersten burger. Twee gemeen teraden, die van Tours en Amboise, hebben Faure een adres van sympathie gezo iden. La Lanteme geeselt het plan van eenige leiders, om de campagne tegen Faure weer te beginnen, maar enkele bladen gaan toch met hun hatelijke opmerkingen voort. Zoo de Libre Parole, welke schrijftIn Frankrijk mag geen gendarme, op straffe van ontslag, een vrouw huwen, wier vader ook maar de na— li" Hij houdt mij voor te arm daarvoor. Oh neen, maar ik zou me zeer ongelukkig gevoelen, als ik niet zelt betalen mocht. Zij zeide dit op zoo'n eigenaardigen toon, dat Valentine opmerkzaam werd en haar een licht opging omtrent de beteekenis van haar woorden. Agnes! versta ik u goed? Ilebt ge..,, zijt ffC. Ja, sedert gisteren ben ik met Karei Lage man verloofd, viel zij in, terwijl zij haar vriendin in hare armen sloot. Het gaat toch vreemd, niet waar? Bauerlich heeft u veel kwaads aangedaan, maar hij krijgt nu loon naar werken. Ik heb getracht uw eer en lev<pi te helpen redden, en nu ben ik daardoor zelf gelukkig geworden. Zoo innig verheugd Valentine ook was over het geluk van haar vriendin, zoo pijnlijk was voor haar de vergelijking met haar eigen lot. Onmogelijk kon ze getuige zijn van Agnes ge luk, dacht ze. Zeg den koetsier, dat hij een anderen weg inslaat, wilt ge? sprak ze op eens. Maar kind, waarom dat? Ik moet naar tante Constance, die ongeluk kige is nu geheel verlaten. O, neen, er is gezorgd, dat zij een goed on derkomen heeft. Later zult ge haar wel zien Agnes, ik bezweer u, laat mij heengaan. Met mijn rouwkleeding en mijn droevige stemming pas ik niet bij een gelukkig minnend paar; ik zou uw geluk bederven Neen, mijn geluk zal u weer oprichten en u leeren om weer gelukkig te worden, antwoord de Agnes. En ge wildet Lageman spreken. Dien vindt ge nu zeker in de Rauchstraat ha! wij zijn er al. Voor de villa van mevrouw Von Beeren in de Rauchstraat, hield het rijtuig stil; het tuinhek werd opengemaakt; daar kwam Lageman het rij tuig reeds te gemoet. Weinige schreden achter hem werd een grootc gestalte zichtbaar, die ach- ter een acacia scheen gestaan te hebben. O, Koenraad, dat is tegen de afspraak, riep mevrouw Von Beerenterwijl zij leunende op Lageraan's arm uit het rijtuig stapte. Achter haar klonk een hartsverscheurende kreet; Valentine was in onmacht gevallen. Lageman en de koetsier kwamen er bij om hulp te verleenen doch Rechling stiet hen heftig terug. Haar hootd tegen zijn borst geleund droeg hij het geliefde geringste straf gehad heeft, opdat zijn aanzien ouder het volk niet lijden zon. En wat is de autoriteit van een gendarme, vergeleken bij die van den president der republiek Men ziet, dat het bezoeken van de zonden der ouders aan de kinderen nog niet alge meen schandelijk gevonden wordt. De Estafette verzekert, dat Delahaye zelf als directeur van het Journal de l'lndre et Loire 3U000 francs gestolen heeft, waarvoor hij niet vervolgd is, omdat zijn familie de som betaald heeft. Overigens is Faure niet de man, om met zich te laten sollen. Toen hij 15 jaar geleden een aanbesteding van leer en haar presi deerde, beleedigde iemand hem. Den eersten keer deed hij, of hij het niet hoorde, maar den tweeden gaf hij don man een geducht pak ransel. Slechts door den invloed van hooggeplaatsto personen diende de geranselde geen aanklacht in. Duchesne heeft getelegrafeerd, dat de onlusten ten Zuid Westen van Tananarivo met kracht onderdrukt zijn en datdeMada- gassische regeering hiertoe haar medewerking verleende. Admiraal Gervais moet den dag, nadat hem verzocht was, geen nachtmanoeuvres meer te doen houden zonder lichten, daar toch toe overgegaan zijn en daardoor een Italiaansche brik belangrijke schade toege - bracht hebben. Is het werkelijk waar, dan zal hij er ditmaal wel niet zoo goed afkomen als vroeger. Het gereconstrueerde kabinet zal bij zijn economische, financieele en koloniale politiek volharden. Het zal de regentes de ontbinding der cortes voorstellen, wanneer het 't juiste tijdstip gekomen acht. Het geknoei te Madrid wordt aan de rechtbank ter beoordeeling gelaten. Een hervorming van het gemeente wezen zal aan de nieuwe cortes onderworpen worden. Hosch heeft geweigerd met den markies van Cabrinana te duelleeren, daar deze bekend staat als een eersten vechtersbaas. Natuurlijk geeft Bosch alleen op, dat hij het resultaat van het proces wil at wachten voor hij vol doening geeft aan den markies. Een telegram uit Havanna luidt Achthonderd opstandelingen hebben een Spaanrche kolonne van 72 man overvallen. Een luitenant en 29 soldaten werden gedood, 8 gewond en de overige gevangen genomen, behalve een kapitein en 4 soldaten, die ont kwamen. Op de Mersey heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de Indiana, van de Ameri- kaansche lijn, en het stoomschip Zamora. Eerstgenoemde boot werd zoo beschadigd, dat zij naar den wal van Cheshire gestuurd moest worden. Keizer Wilhelm moet beloofd hebben, in het voorjaar naar Frankfort a/d M. te zullen komen om tegenwoordig te zijn bij de ont hulling van een gedenkteeken voor keizer Wlihelm I. De leden van den Rijksdag zullen, nu de keizer heu heeft uitgenoodigd om den 18 Januari de vestiging van het Duitsche Rijk in zijn paleis te komen herdenken, die ge- meisje in zijn armen het huis binnen, de trap op naar de voor haar bestemde kamer, waar hij haar op een sofa zachtjes neervlijde. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Kr waren reeds uren verloopen, sedert Rechling zijn beminde bewusteloos naar bo^en droeg, en nog immer wachtte hij te vergeefs, dat het hem veroorlould zou worden haar te naderen en haar de verzekering te geven van zijn onwankelbare liefde en trouw. Als de engel met het vurige zwaard stond Agnes bij de deur van Vabntine's kamer enbelette hem zijn paradijs binnen te gaan. Wilt ge haar dooden vroeg zij in antwoord op zijn herhaald sraeeken om bij zijn geliefde toegelaten te worden. Het gaat niet, zij kan u nog niet zien heb geduld tot morgen, Koenraad, voegde zij hem toe. Geduld! geduld! heb ik niet genoeg geduld moe en hebben? klaagde hij. Nu is mijn geduld ten einde. Dan blijft er niets over dan weer nieuwen voorraad op te doen, arme vriend. O, Agnes, Agnes, scherts toch niet! smeekte hij. Ik kan liet niet verdragen. Erbarm u over me,als ge eens wist, hoe ik te moede ben Ik weet het Koenraad, zei ze met een glim lach, die echter door het innig medelijden met den jonkman dadelijk weer teruggedrongen werd. Ge moest me geen verwijten doen, maar liever inzien dnt alles, wat ik doe, strekt tot uw e;n Valentine's bestwil. Oh, ik ben ondankbaar, Agnes! Ik moest geen oogenblik vergeten, wat ik aan u en aan Lageman te danken heb, en dat doe ik ook niet. Maar ik kan mijn verlangen niet bedwingen. Waarom mag ik haar niet zien, terwijl zij toch met Lageman gesproken heeft? Begrijpt ge dat werkelijk niet, Koenraad Is het u dan niet mogelijk dit in een gunstiger zin voor u uit te leggen vroeg ze om liem kal mer te stemmen. Doch het hielp niets; vastbe sloten zeide liij: ge moogt zeggen, wat ge wilt, Agnes, ik kan niet anders. Het is mij onmoge lijk uw huis te verlaten, zoolang ik Valentine niet gesproken heb. Ik heb niet gezegd, dat ge moet heengaan, mijn vriend Blijf hier zoolang ge wilt, mijn huis is ruim genoeg om u ook nachtverblijl te kunnen geven, antwoordde zij half in ernst, half scheit- beurtenis niet vieren door een feestelijke bijeenkomst in het rij ksdags gebouw, zooals het plan was, maar in plaats daarvan den 21 Maart, de opening van den eersten Duit - scheu Rijksdag herdenken. Bismarck is, volgens sommige bladen, voornemens den 18 Januari het feest in het keizerl jk pileis mede te maken, als zijn gezondheidstoestand het hem mogelijk maakt. Bij het afleggen van den eed door de recru'.en voor de marine hield de keizer een toespraak. Naar gemeld wordt, zeide Z. M. dat de recruten goede christenen moesten blijven, nimmer te kort schieten in hun trouw aan keizer en vaderland, en den eed, waardoor allen de verplichting op zi:h nemen, onder geschikt te worden aan éénen wil, als iets heiligs hebben te beschouwen, opdat behouden worde wat de vaderen hebben tot stand ge bracht. De keizer herinnerde aan de over winningen van 25 jaar geleden, en zeide te vertrouwen dat de recruten bereid zouden zijn, zich op dezelfde wijze te gedragen; hij uitte zijn tevredenheid over de houding der marine buiten de Duitsche wateren en ook in die wateren, bij de feestelijke opening van het Kaiser Wilhelinkatiaal, De marine moge zoo voortgaan De chel van het maritieme station, vice- admiraal Thomson, bracht een drievoudig hoera op den keizer uit. Maandag heeft de keizer zich naar Friediichsiuhe begeven en is daar te 5 ureu per extratrein aangekomen. Hij liet stil houden voor het paleis, waar hij op het perron ont vangen werd door Bismarck, die gekleed was in kurassiers uniform met den helm en in wiens gezelschap zich zijn schoonzoon graaf Rar.tzau en dr. Sheweninger bevonden. Bismarck betuigde den keizer zijn erkente lijkheid voor diens komst en geleidde hem in het paleis, De keizer vertrok te ruim 7 uur naar Berlijn. De conservatieve partij is met lamheid geslagen door de brieven van Hammerstein, welke zich in handen der sociaal-democraten bevinden. Die leden der consei vatieve partij, die niets te vreezen hebben, wenschen, dat er energiek gehandeld wordt, daar anders de tegenwoordige machteloosheid der partij voortduren zal, tot op het oogenblik, dat de sociaal-democraten haar den doodsteek toe brengen. Men ziet in een bezoek van Wilhelm aan graaf Waldersee een bewijs, dat eerlang een groote mutatie zal plaats hebben in het personeel der hooge politiek. De Stettiner Abendztg. heeft zich onle dig gehouden met het maken eener statistiek van de processen wegens majesteitschennis, die sedert 1 Augustus van Uit jaar veroor deeling van den beklaagde ten gevolge had den. Het blad telt 53 gevallen op; de op gelegde straf is gemiddeld 7 maanden ge vangenis. Onder die 53 veroordeelden waren 17 dagblad-redacteuren. Te Breslau is de losse werkman Kerby tot 21/2 jaar, een glazenmaker Pfordt tot uegen maanden verooideeldwegens majesteits schennis. De kamer bevatte Maandag de beraad slagingen over Afrika, en hoorde allereerst de interpellation aan van Luzzatli, San Juliano Gaetani en Costa. Crispi, weer aanwezig antwoordde, dat het gevecht van Amba Aladzji een deel uitmaakte van de noodzakelijke gevolgen van den kolonialen oorlog. Hel doel was niet, zeide hij, een zeker gebied te bezetten maar enkel eene strategische be weging uit te voeren. De regeeriug zal de voor het herstel van den vrede en voor het voorkomen eener herhaling van eene neder send. Er bleef hem dus niets over dan zich in zijn lot te schikken. Rusteloos liep hij in het huis en in den tuin rond, zonder eenig doel doorkruiste hij den Thier- garten hij deed een loop rond den Neuen See en keerde toen in stormpas naar de Rauchstraat terug. Werkelijk begon het er allen schijn van te krijgen, dat hij de gastvrijheid van Agnes op de proef zou stellen, want de Meidag liep reeds ten einde en nog steeds bleel voor hem de deur van Valentine's kamer gesloten. Hij had reeds alle hoop opgegeven haar vandaag weder te zien hij was in vertwijfelingdoch daar verscheen plotseling Agnes om hem te roepen. Onder de teedere zorgen van Agnes was Va lentine weldra van haar onmacht bekomen. Zij vroeg onmiddellijk naar Lageman; aan hem en aan Agnes betuigde zij nu op roerende wijze haar innigen dank. Nu eerst vernam zij den geheelen samenhang van alles wat Agnes en Lageman voor haar gedaan hadden. Zonder haar zoudt ge bezwaarlijk nu hier zitten, bevrijd van elke smet, zei Lageman op Agnes wijzendewant ik moet bekennen, dat ik sterk aan uw onschuld twijfelde. Met volle recht, zei Valentine zacht. En zonder een vast vertrouwen in de onschuld van een beklaagdekar. ;men hem verdedigen maar de overtuiging, die den doorslag moet geven, ontbreekt. Men ziet dan iets over het hoofd, dat schijnbaar onbelangrijk is, en dat toch den afloop van het proces beheerschen kan. Agnes heelt zich verdienstelijk "gemaakt door mij op zulke punten te wijzen. En uw verdienste is nog veel grooter, want van die aanwijzing hebt ge op geniale wijze gebruik gemaakt, zeide mevrouw Von Beeren met warme overtuiging. - Uw geloof heeft ons geholpen en de liefde heeft wonderen gewerkt, antwoordde Lageman en hij bedekte de hand van Agnes met vurige kussen. Wordt vervolgd. aag genomen maatregelen aan cle kamer mededrelen op het daarvoor wenschelijke tijdstip. De regeering blijft vertrouwen stellen in generaal Baratieri. Door verscheiden algevaardigden werden motiön ingediend, waarover Crispi voorstelde te beraadslagen tegelijk met de behandeling van het regeeringsvoorstel, dat heden bij de kamer zal inkomen. De kamer keurde dit goed, en daarna werd de vergadering gesloten. Uit Eritrea wordt gemeld dat luitenant Scala een der officieren, die den slag bij Amba Aladzji bijwoonden, zich in gevangenschap bij ras Makonnen bevindt, inaar goed be handeld wordt. Waarschijnlijk is ook een adjudant-onderofficier door de Sjoanen ge vangen gehouden. Volgens de Times-correspondent te Kon- stantinopel gaan de Koerden voort met het uitplunderen en verwoesten van Armeensche dorpen in het wilajet Van. In de laatste drie weken moeten 160 dorpen verwoest zijn, en 70 menschen gedood. Door de autoriteiten worden volstrekt geen pogingen gedaan om de Koerden te straffen. Vele Armeniërs zegt men, gaan tot den Islam over, om hun leven en goederen te redden. Een keizerlijk iradé is verschenen, bevelen de dat alle personen die zich aan moord brandstichting of veediefstal schuldig maken, met de uiterste gestrengheid gestraft moeten worden. Wie met de wapens in de hand gevangen genomen wordt, zal aan de krijgs wetten onderworpen zijn. De plechtige intocht van den csar te Moskou is bepaald op 9 (21) Mei; de kro- nings-plechtigheid zelve op 12 (24) Mei. - De prefect van politie te Petersburg Wahl, is vervangen door Kleinhals, nu com missaris te Warschau. Men verzekert dat Wahl ontslagen is wegens zijn overdreven streng optreden tegen de studenten, verleden jaar. Kleinhals gaat voor een humaan en ontwikkeld mensch door. WAALWIJK, 18 Dec. 1895. Dctiicheei'ing. De off. van gez. 2e kl. J. H. M. van Dortmond, van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, wordt 10 Januari gedetacheerd te Amsterdam, ter bijwoning van een cursus in de chirurgie aan de gemeentelijke universiteit aldaar. Bekroning. Door de jury der Wereldtentoonstelling te Amsterdam zijn nog bekroond met de gouden medaille, (hoogste onderscheiding) de heeren Arie M. de Zanger en Anton Bos, chefs d'atelier aan de Stoom-Leder- en Drijfrie— menfabriek der iirma T. H. Haagen te Rot terdam, voor de door die firma ingezonden collectie drijfriemen en proeven der leder industrie. Examen in Hoefbeslag. Ten overstaan van het dagelijksche bestuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw is 12 en 13 December 1895 te 's Hertogenbosch exaraeu afgenomen beslag. Tot het examen werden alleen toegelaten smeden, welke dit jaar een cursus hebben gevolgd bij een der provinciale veeartsen. Dit jaar werden de cursussen gehouden door 8 heeren, onder wie de heer A. de Jong te Capelle. Het aantal deelnemers bedroeg 31, van welke 22 zijn geslaagd), o a. Th. Keeris te Vrijhoeven Cappel, J. F. van Onzenoort te Waspik, M. Schreuder te Cflpelle, en A. H. Verbaandert te Kaatsheuvel. Sedert 1887 heeft de Noordbrabantsche Landbouw Maatschappij de opleiding van hoefsmeden met ernst ter hand genomen en tot heden alzoo in Sjarig tijdvak, hebben niet minder dan 187 personen van die gunstige gelegenheid tot theoretische en practische ontwikkeling gebruik gemaakt. Aan 125 hunner kon na afgelegd examen een diploma van voldoende bedrevenheid in het vak wor den uitgereikt. Voorwaar wel een bewijs, dat in Noordbrabant aan bekwame hoefsme den groote behoefte bestoud. Prof. Boltini. De voorstelling, verleden Zondagavond op Musis Sacrum alhier, gegeven door prof. Bol tini, was zeer druk bezocht, en 't geen hij te zien gaf op 't gebied van goochelkunst en agioscopische wereldtableauxuitmuntende door schitterende kleurenpracht, voldeed uit stekend. Donderdag geeft hij eene kindervoorstelling op Musis en ook zal hij in naburige gemeen ten, oa. te Capelle optreden. Wij mogen een bezoek gerust aanraden. Uit den Bosch. Te 's Hertogenbosch worden door het da- gelijksch bestuur voorstellen aan den raad voorbereid, om vanwege de gemeente elec- trisch licht verkrijgbaar te stellen. De raad heeft besloten het rapport van den ingenieur-architect der gemeente met bijlagen naar aanleiding van het door de

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2