Nummer 102. Zondag 22 December 1895. 18e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EÊÊÊs** Evenals vorige .ia- Nieuwjaars-Advertentiën, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Italië. UITGEVER- Waalwijk. Met het oog op het Kerstfeest, zal het vol gend nummer Dinsdagavond ver schijnen. Advertentiën v_oor dat blad bestemd, worden ingewacht dien dag utterHjfctot 12 uur 's middags. ren zal ook nu we derom in ons nummer van 1 Januari aanstaandegelegenheid bestaan tot het plaatsen van tegen den prijs van 30 cent. Vanaf HEDEN tot DINSDAG 31 December, 's middags 12 uur, kan de inzending geschieden. De Redactie. Broeder Jonathan contra John Buil. Daar is 't tusschen de broeders vau eenzelfden stamtusschen Jonathan en John Buil, tot een ernstig conflict gekomen de reeds zoo langen tijd aan de orde zijnde quaestie over de grenzen van Britsch-Guyana (Venezuela en Groot-Brittannie waren de partijen) heeft een onverwachte wending genomen door het optreden van den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die per boodschap aan het Congres te Washington, onder vol komen aanvaarding van alle uit zijn doen voortvloeiende gevolgen, rondweg zich verzet tegen Eugelands heerschzucht en geweldple ging, Hij zegt te betreuren, dat Engeland het voorstel, om het geschil scheidsrechterlijk le laten beslissen, afgewezen heeft. In deze omstandigheden gaat hij verder voort is het voor de Vereenigde Staten plicht, de ware grens tusschen Venezuela en Engelsch Guyana vast te stellen. Hij verzoekt daarom het Congreseen som toe te staan, opdat een bijzondere commissie de zaak kunne onderzoeken en er zoo spoedig mogelijk verslag over uitbrengen. Is dat verslag gereed, dan zal het de plicht der Vereenigde Staten zijn, met alle middelen, die in hunne macht staan, er zich tegen te verzetten, dat Enge land bezit neme van land, dat door het on derzoek als tot Venezuela behoorend is. Geen ramp acht hij grooter dan laf te buigen voor onrecht en daardoor het verlies van de na tionale eer. Dat is een hoogst ernstige stap van Cleve land en men moge een casus belli" in ver band er mede niet waarschijnlijk heeten; men moge de eigenlijke aanleiding te onbeteeke- uend achten om een oorlog tusschen twee zoo machtige rijkenals uiterste gevolg mogelijk te wanen 't gaat toch waarlijk niet aan omwat de Engelsche pers doet Clevelands boodschap terug te brengen tot de handige politieke manoeuvres, hem geen andere bedoeling toe te dichten dan een reclame voor zijn herkiezing als president der Unie. Dat is een poging van de „leading papers" om Engelands positie te redden, om geen al te mal figuur te maken in de oogen der overige mogendhedendie John Buil eene kleine terechtwijzing wel gunnen. Enge land zit weer lot over de ooren in de quaesties de nalatenschap voor een groot deel van Rosebery. In Europa is 't Turkije, dat met de bijzondere belangstelling van Groot-Brit- tannië wordt vereerd; - in Afrika is 't iu Egypte en in Birmah, dat Engelands belangen steeds nauw grenzen aan die van Frankrijk; in Azie zijn China, Perzie en Siam de brandpunten, waar Rusland, Frankrijk en Engeland tegen over elkaar staan en in Zuid Amerika is John Buil kwestie gaan zoeken met Venezuela. 't Loopt tusschen de Bondsrepubliek en Groot-Brittanie reeds sinds jaren over een landstreek aan de grens van Britsch Guyana en Venezuela, waar goud gevonden is. Tot recht begrip der quaestie het volgende. Venezuela heeft een oppervlakte van 1,000,000 K.M. en wordt begrensd door de zee der Antillen, Columbia, Brazilië en Engelsch Guyana. De hoofdrivier de Orenoque is 2370 K.M. lang en vormt een delta van meer dan 2 51)00 K.M. Dat delta-gebied nu is voor Venezuela steeds een groote bron van in komsten geweest, doch tevens een van veel verdriet. In 1883 werd een quaestie over een deel der deltalanden met Columbia, on derworpen aan het scheidsgerecht van Spanje en in 1891 viel een Venezuela niet gunstige beslissing. Toen had men met Brazilië reeds een conflict gehad dat ook niet beslist in gunstige» zin was geëindigd. Engeland, dat in 1814 bezit had genomen van het door Nederland afgestane gebied, aan gene zijde van de Esiquibo gelegen, had reeds lang een begeerig oog geslagen op de streek, tusschen de Esequibo en de Orenoqne gelegen, en in den loop der tijden waren den verschillenden presidenten der republiek reeds verschillende concessien ontfutseld, terwijl telkens weer de grenslijn verlegd werd, natuurlijk ten nadeele van Venezuela. Toen kwam in 184U de grenslijn van den ingenieur Robert Schom- burgh en deze lijn nu wenschen de Engelsch en gewijzigd te zien, terwijl Venezuela de ver legging in oostelijke richting eischt. De quaestie tusschen Engeland en Venezuela loopt nu over de geheele provincie Yurnari en over het bezit van de rivier Cuyany. In de jaren 1885 tot 1887 is door presi dent Guzman Blanco al 't mogelijke gedaan om met Engelands regeering een vergelijk te treffen, doch tevergeefs en onderwijl werd door Engeland gedaan als ware het betwiste gebied zijn rechtmatig eigendom. Door de Vereenigde Staten van Noord Amerika is deze zaak steeds met groote belangstelling gevolgd, getrouw aan de leer, welke wordt toegeschreven aan den staats man Monroe en volgens welke de vrije Ame rikanen van hun bodem moeten uitsluiten alle Europeanen. De radicale nakoming van dezen wijzen raad is natuurlijk niet wel mogelijk maar toch is er steeds waarneembaar geweest een sterke neiging van de noordelijken, om de zuidelijken te steunen waar 't geldt een bestrijding van Europa's aanmatigingen. Zoo heeft de Unie het haar plicht geacht den zwakke in bescherming te nemen tegen den sterke, eerst door aan te bieden haar scheids rechterlijke hulpnu door de samenstelling van een uitsluitend Amerikaansche commissie, belast met het onderzoek van het geschil. 1et scheidsgerecht heeft Engeland hoog hartig en beslist geweigerd en het nieuwe voorstel wordt gedaan in zóó duidelijke termen, dat John Buil zich wel geen illusie zal maken over den hem te wachten kampVenezuela zal heel wat meer moeite geven dan Portugal en Nicaragua De lezing van Cleveland's boodschap in den senaat werd begroet met applaus een heel ongewone manifestatie en dat terwijl de republikeinen er zetelen naast de democraten. Voor het geval de uitspraak der commissie, tot welker instelling reeds besloten is met algemeene stemmen, niet zou zijn conform aan Engelands pretentiën zegt Cleveland duidelijk en klaar, dat de Unie niet zou blijven fungeeren als lijdelijk toeschouwer. De ver- leeuing van een krediet van lOüOOO dollars voor de commissie, is de eerste daad van praktischen aard, geïnspireerd door de be ginselen der Monroeléer. De senaat reageerde eveneens op de boodschap in sympathieken geest, door zijn besluit om naar de commissie voor de aan gelegenheden der landsverdediging te ver-(' zenden eeu voorstel van den republikeinschen senator Chandler, tot versterking der strijd krachten. Hij wil honderd millioen dollars ter beschikking der regeering gesteld zien tot den aankoop van een millioen geweren, dui zend veldstukken en 5000 vesting kanonnen. Echt groot en dik en veel, echt Ame- rikaansch! De Engelsche regeering heeft nog geen bericht ontvangen van de Amerikaansche regeering, betreffende de boodschap van Cle veland en zijn plan, om een commissie te belasten met het bepalen der grens tusschen Engelsch Guyana en Venezuela. In officieele kringen is men overtuigd, dat het raoeielijk zou zijn den vrede te bewaren, wanneer deze commissie haar taak werkelijk ging uitvoeren. Als de commissie vertrekt, zal de regeering er dadelijk de koloniale autoriteiten in Guyana kennis van geven, en alle maatregelen nemen, om de Britsche belangen te beschermen. In de Belgische kamer hebben bij de voort gezette beraadslagingen over het voorstel der sociaal democraten tot onmiddellijke indie ning van een ontwerp tot reorganisatie van het leger heftige woordenwisselingen plaats gehad tusschen den minister van oorlog generaal Brassineen den socialistische» afgevaardigde Üefnet. Het kwam zelfs tot zulke hooge w jorden, dat na afloop der zitting beide partijen getuigen aanwezen tot voor bereiding van een tweegevechtdoch na eenige besprekingen is de zaak toch in der minne geschikt. Dupasde gewezen secretaris van den veiligheidsdienst, is gearresteerd. Hij lag nog :e bed, toen de agenten belden, en stond op om open te doen. Hij was volstrekt niet verbaasd over zijn arrestatie. Per rijtuig werd hij vervoerd en na aankomst door den rechter van instructie Espinasse verhoord. Een huis zoeking had tegelijk in zijn afwezigheid plaats. Dupas is gemeten en gephotografeerd door Bertillon. Er wordt beweerd dat de man niet voldaan heeft aan de militiewet en dat hij schuldig zou zijn aan bigamie. Een Parijsch wisselhandelaar is, tenge volge van tal van aanklachten gearresteerd. Het passief zou verscheidene honderd duizend francs bedragen. Cochefert en Martin zouden belast zijn met een huiszoeking bij een persoon, waarvan de naam nog niet genoemd wordt. Het gerucht loopt, dat de gezant Lozé naar Parijs zal geroepen worden, om inlichtingen te geven over de maatregelen, die hij indertijd geno men heeft als prefect van politieom Arton te arresteeren. Een snuffelaar heeft in het marine-archief een curieus document gevonden, heel toepas selijk op hetgeen dezer dagen met den presi dent gebeurd is. De minister van marine had Napoleon I voorgesteld de benoeming van een scheeps klerk te vernietigen omdat een van diens bloedverwanten tot galeistraf veroordeeld was. De keizer schreet „Afgewezen. Hij wordt gehandhaafd. Fouten zijn persoonlijk." De rechter van instructie moet feiten ont dekt hebben die een vervolging tegen nog vijf raadsleden en tegen den tegenwoordigen burgemeester van Madrid tengevolge zullen hebben. In den loop van de instructie van den aanslag tegen Cabrinana hebben de deskundige zwaardvegers op nieuw er op gewezen, dat hun eerste verklaringen vervalscht zijn men weet niet door wie. De rechter wilde het procesverbaal behouden zooals er in geknoeid was, de markies en de deskundigen drongen er op aan, dat men de waarheid en niets dan de waarheid zou zeggen. Uit Madrid wordt gemeld, dat eene expeditie vrijbuiters te Manzanilla, op Cuba, is geland met kanonnen en 5 Amerikaansche artilleristen. Om der merkwaardigheid wille zij hier melding gemaakt van een over New York ontvangen bericht, volgens hetwelk Cuba aan Engeland zou worden verkocht met teruggave aan Spanje van Gibraltar. Gelijk men weet, heeft Amerika reeds herhaaldelijk tevergeefs een bod op den „parel der Antillen" gedaan. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat dit zaakje op het oogenblik geëxploiteerd wordt door hen, die zich verheugen in de, op het oogenblik tusschen Amerika en Engeland bestaande spanning. Lord James moet verklaard hebben, dat het nutteloos was vooreerst een nienwe con ferentie te houden, om de geschillen tusschen de machinisten en hun werkgevers bij te leggen. Woensdag heeft weer een firma ver klaard, dat zij het werk zal doen hervatten op dezelfde voorwaarden, als andere fabri kanten reeds aan de werklieden toegestaan hebben. Hans Blümdie de sociaal democraten beschuldigd had, met generaal Boulanger in betrekking gestaan te hebben, om diens plan nen tegen Duitsehland te begunstigen en die o.a. door de Vorwarts op een alles behalve zachte manier overtuigd werd, een lasteraar te zijn, heeft tevergeefs zich deswege tot den rechter gewend. Deze gaf toe, dat de feiten, door den Vorwarts aangehaald, iuist waren, zoodat het blad zichzelf, al was het dan ook wat hardhandig, slechts verdedigde, om welke reden het blad vrijgesproken en dr. Hans Blüm in de kosten veroordeeld werd. In de kamer herinnert Crispi er aan, dat de Afrikaansche onderneming niet zijn werk is. Hij zou een andere Afrikaansche politiek gewild hebben. Hij herinnert aan de uit- noodiging van Engeland om met haar samen te handelenten einde den opstand van Arabi Pasja te onderdrukken. Reeds in '85 bleek het datwaar de vlag ontrold was men in Massowa blijven moest en dat men de toestanden in het geheele land verbeteren moest. Het is een eer voor Italië door Me- nelik aangevallen te zijn, omdat Italië aan dezen vorst den slavenhandel had verboden. Italië heeft Sjoa nooit willen veroveren. 8a- ratieri heeft in de meening verkeerd dat hij geen versterking zou noodig hebben. De nederlaag van Ambalaghi kan niet aan het kabinet geweten worden. Yoor het oogenblik vraagt de regeering alleen de middelen om in de behoeften te voorzien, met de belofte dat zij zich geen enkele daad buiten het noodzakelijke veroorlooven zalmaar wel alles zal doen wat voor de eer van de vlag noodig is. Na deze rede begint de kamer de beraad slaging en de ontwikkeling van verschillende ingediende raotiën. De president deelt den uitslag mede van de geheime stemming betreffende de militaire decreten, waarover den 4en December is ge debatteerd. De decreten worden met 218 tegen 182 stemmen goedgekeurd, Een reeks van motiën wordt nu verdedigd. Crispi aanvaardt een motie van Torrighiani en Menotti Garibaldi, houdende dat de kamer, waalwyksche en Langstraatschc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1