Turkije. Rusland. BINNENLAND» UITVOERINGEN. Kijkjes in de Maasstad. overtuigd dat de regeering het gezag der Italiaausche wapeueu zal weten te handhaven en hoog te houden, den vrede in Afrika zal weten te herstellen en voor de toekomst de rust en de veiligheid zal weten te verzekeren, voorts zich kantende tegen alle politiek van uitbreiding, nota neemt van de verklaringen der regeeriug en overgaat tot de behandeling van de artikelen. Deze motie wordt eerst door de verschil lende partijen, daarna door de geheele kamer met een groote meerderheid aangenomen. Daarna worden de kredieten goedgekeurd met 247 tegen 36 stemmen. De kamer gaat uiteen tot 20 Januari. Naar aan de Times uit Konstantinopel wordt gemeld heeft de ministerraad op Jildis Kiosk vergaderd, om middelen te beramen tot voorziening in de dringende geldelijke behoeften. De schatkist is leeg, de Ottcmaan- sche Bank weigert verdere voorschotten te geven, wegens de onvoldoendheid van de onderpanden. De gouverneurs van de provin ciën en dc commandanten van het leger dringen er op aan dat hun geld wordt toe gezonden. In het paleis zijn twee nieuwe dreigbrieven tegen den sultan gevonden. De prefect va" politie gelooft dat hij de daders op het spoor is. Uit Petersburg wordt gemeld, dat het Russische ministerie van meening is, dat de mogendheden de pogingen van den suil an behooren te steunen, om de rust in KleinAzie te herstellen en zijn prestige te versterken, en dat de financieele operaties van de Porte zooveel mogelijk moeten gesteuud worden. WAALWIJK. Zondag 22 dezer, 's midd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd RROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 21 Dec. 1895. Posterijen. Ter bevordering van een geregelde bezor ging der bij de a. s. jaarswisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gelegen heid opengesteld, om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari a. s. aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van den 23 Dec. at ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen, ter onderscheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet ge schieden, behooren voorzien te zijn van een op in het oog vallende wijze over de geheéle lengte van het adres getrokken kiuis en uiter lijk den 31 Dec. te 12 ure middag ter plaatse van bestemming moeten zijn aangebracht. Het publiek wordt verzocht om, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, van de aangeboden gelegenheid tot vroegere terpostbezorging bij de jaarwisseling zooveel mogelijk gebruik te maken. (Stct.) Vee invoer in Belgie Blijkens een bericht van onzen gezant te Brussel zal de Belgische grens vóór 26 dezer worden opengesteld voor invoer uit Nederland van mager vee en den 10 Januari voor den invoer uit Nederland voor fokvee. Ter waarschuwing. In het laatst der vorige week vestigde zich in de Raamstraat te Rotterdam een Duit- scher, die aldaar wilde vestigen een bureau van plaatsing onder den naam „Comptoir International de Placement pour le Commerce et l'Industrie." In verschillende bladen werden advertentien geplaatst, waarin hij mededeelde, dat door zijne lusschankomst betrekkingen waren te bekomen als bediende te Brussel of te Antwerpen, ook als gouvernante en onderwijzeres. De brieven door hem op deze advertenties ontvangen, beantwoordde hij als volgt „WelEd. Heer Tengevolge van Uw geacht schrijven deel ik u mede dat ik eene passende betrekking voor u heb. Eene betrekking kost f 6. Daarvan moet bij vooruitbetaling f 3 per Postwissel voldaan worden. Onmiddellijk na het nakomen der condities zal ik u eene goede betrekking bezorgen. In afwachting van Uw spoedig antwoord Hoogachtend" Volgen naam en adres. Maandag jl. is de hierbedoelde persoon op het vreemdelingenbureau aan de Kaasmarkt ontboden en van daar overgebracht naar het huis van bewaring. Er zal waarschijnlijk een klacht tegen hem worden ingediend. De burgemeester der gemeente Krab- bendijke verzoekt in de G. Ct. namens hem te waarschuwen tegen zekeren HenriWalraven, zich noemende koopman in groenten en aard appelen, wonende te YVoensel, Noordbrabant. Deze persoon heeft zich te Krabbendijke schuldig gemaakt aan praktijken, welke men tegenwoordig met den naam van flesschen- trekkerij bestempelt. Volgens bericht van den burgemeester van Woensel aan zijn ambt genoot te Krabbendijke staat genoemde Walraven in zijne woonplaats als flesschen- trekker bekend. Moord op A. F. Hoogsteden. Naar wij vernemen, staat de man, van wien het verhaal met den handwagen af komstig is, in zijne verklaring geheel alleen. Niemand is er, die tot nog toe zijne ver klaring bevestigd heeft. Zijn er personen, die de juistheid van het verhaal met den hand wagen naar waarheid kunneTr~bevestigen, zij zouden met verklaringen te geven aan justitie en politie een dienst bewijze i. Van Berkel en zijn gevangen genomen schoonzuster blijven ontkennen aan den moord medeplichtig te zijn. Weder zijn verschillende lieden, waaronder familieleden, gehoord. Het dreggen is, daar het geen het minste resultaat opleverde, gestaakt. Goutlcu priesterfeest. Donderdag vierde de HEerw. heer J. L. van Dijk, deken en pastoor te Ginneken, zijn gouden jubilé als piiester. De zeer beminde leeraar ontving talrijke geschenken. Door den jubilaris werd aan de aanen een exira- bedeelmg verstrekt. Z.H.E. is benoemd tot ridder der Oranje- Nassau orde. Begrafenis v. tl. Linden. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Woensdag had hier onder veel deelneming de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot. van den zoo treurig om het leven gekomen ladiugmeester Van der Linden alhier. Voor het lijk het gasthuis, waar Van der Linden verpleegd werd, verliet, sprak dr. Van der Flier, predikant bij de Herv. Ge meente alhier een treffend woord, waarin hij deed uitkomen, hoe groot het verlies is, dat de achterblijvende weduwe en kinderen door het verscheiden van dezen ijverigen man, die al plichtdoende zijn dood vond leden Alle ambtenaren van het station, niet onver mijdelijk voor den dienst noodig, volgden den lijkwagen, waaraan twee prachtige kran sen waren vastgehecht, terwijl de collega's van den overledene der verschillende na burige stations, de slippen van het lijkkleed droegen. Op het kerkhof gaf de zwager van den overledene aan de open groeve getuigenis van de vele goede hoedanigheden dezen eigen. Drenkelingen opgehaald Onder de gemeente Someren is uit de Zuid Willemsvadrt het lijk opgehaald van den schipper A. de Haas., die onder Neder.vcert over boord geslagen is Woensdag is te 's Hertogenbosch aan de Vischmarkt het lijk van de sedert 12 Dcc. vermiste 20jarige dochter van den heer Arons opgehaald. In arrest. Te Maastricht is gevankelijk binnen ge bracht M. H. oud 23 jaren, koopman te Meersen, verdacht van valschheid in geschrift en het gebruik maken daarvan. Vermorzeld. Een melkboer te Amsterdam wilde Woens dagavond omstreeks 6 uur met juk en emmers den overweg bij den Wijttenbachstraat pas- seerenniettegenstaande hij daarvoor was gewaarschuwd, daar de trein in aantocht was. Midden op de spoorbaan werd hij door de locomotief gegrepen en totaal vermorzeld. De ongelukkige laat vrouw en kinderen achter. De verminste politieagent. In een stuk land aan het Winschoterdiep te Groningen is. door een jongen een oud versleten geldbeursje gevonden, hetwelk naar alle waarschijnlijkheid heeft toebehoord aan den vermisten agent van politie Van Vliet. Dientengevolge is door de politie wederom een zoo nauwkeurig mogelijk onderzoek ter plaatse en in dc aangrenzende slooten gedaan, 't geen tot op heden tot geen gunstig resul taat heeft mogen leiden. Brand, Uit Westervooit wordt van 18 dezer gemeld: In den afgeloopen nacht, tegen ongeveer 3 uur, brak er brand uit in eene woning, be woond door twee arbeidersgezinnen, in de Klapstraat. Tot beide gezinnen behooren, behalve man en vrouw, ook kinderen en een van deze kreeg behoefte aan moeders hulp, toen het huis reeds in lichte laaie stond. De vrouw kon nog juist tijdig genoeg door hare noodkreten eigen gezin en dat der buren wekken, om te voorkomen dat allen levend verbrandden. Nu ontkwamen gelukkig allen dat gevaar, doch zonder iets van het hunne te kunnen redden. Een enkel kleedingstuk had nog door sommigen der ouderen kunnen gegrepen worden, de later ontwaakte jongeren, onder wie, die nog te jong waren om zich zonder hulp te kunnen redden, moesten vluch ten zoo als zij het bed verlieten. Huisraad en winter-voorraad de vier geiten en de kippen een geslacht varken in de kuip evenals het levende, alles ging verloren of kwam om. Men verneemt dat een en ander gelukkig, hoewel laagdan toch eenigermate tegen brandschade verzekerd was. Capelle. De verpachting van kaai- en havengelden over 1896 heett f 250.— opge bracht. Pachter is geworden den heer J. de Visser, alhier. De petroleum ten dienste der gemeente werd gegund aan den heer Joh. de Rooij, voor f 8.95 per 100 liter. Hoe komt het nog terecht Dezer dagen ontving men een brief vol gens onderstaand adres Den heer Schrevel in veevoeder te Kapellen bij Sneep. Hetwelk moet beduiden den heer Sneep in veevoeder te 's Grevelduin Capelle. Waspik, 17 Dcc. Eindelijk was dan de lang verwachte dag aangebroken, dat de Wel Edele lieer De Wintei zijn veertigjarig jubilé als hoofd der school zou vieren. Reeds voor het aanbreken van den dag wapperde gis teren allerwege de Nationale driekleur. Te negen uur werd door den eerw. heer J. de Winter, zoon van den feestvierende, geassisteerd door de eerw. HH. kapelaans een plechtige H. Mis tot dankzegging opge dragen, bijgewoond door een talrijke schare. Na den H. Dienst afgehaald en naar de net versierde school begeleid door de school kinderen, werd den jubilaris door deze het Wien Neerlandsch bloed toegezongen en vervolgens in gepaste woorden welkom geheeten door den heer Burmanje onderwijzer alhier. Treffend was daarna het lied door de kin deren zoo uitmuntend uit volle borst gezongen. Vervolgens nam de heer Van Rossum, onder wijzer, het woord, schetste in gevoelvolle woorden de verdiensten van den jubilaris als ondeiwijzer en als mensch en bood hem, mede namens het onderwijzend personeel een prachtig cadeau aan, waarna de feestvierende met een hartelijk woord dankte. Niet minder treffend was het lie 1, dat daarop door de schoolkinderen werd gezongen, wederom onder leiding van den heer De Groot, wien daarvoor alle lof toekomt. Een der oudste leerlingen, de jonge juffrouw G. van Dordt, bood den jubilaris het geschenk der schoolkinderen aan, onder een allerliefste toespraak. Na een „lang zal hij leven" verlieien de schoolkinderen onder een daverend „hoera" in uitstekende orde de school, in het blijde vooruitzicht van het hun toegezegde tractaat op Woensdag en Donderdag. Nu trad de commissie van oud-leerlingen, die van den beginne at deze feestviering bijwoonde vooruit en de voorzitter, de heer Van Son, complimenteerde den jubilaris na mens oud-leerlingen en vereerders, overhan digde hem een smaakvol uitgevoerd album, waarin de namen van hen, die aan het bij gevoegd geschenk hebben bijgedragen. Den bewerker van het alburr, de heer J. van Velthoven, mede een oud-leerling van den jubilaris, komt een woord van lof daar voor toe. Om circa elf uur verscheen het gemeente bestuur. De burgemeester feliciteerde den jubilaris met dit heugelijk feest, uitte den wensch, dat hij nog lang moge blijven weiken tot heil van Waspiks jeugd en bood hem namens de gemeente een stoffelijk bewijs van hulde aan. Daarop volgde eene zeer geanimeerde receptie, waarop onder meer verschenen de districts- en arrondissements schoolopzieners. De WEd.Geb. heer jh. Verheijen bracht de felicitatie over van den heer Inspecteur, die tot zijn groot leedwezen zelf verhinderd was. De WEd.Gestr. heer Vau Oppenraay hield een treffende, gevoelvolle toespraak, roemde den verdienstelijken arbeid* van den heer De Winter, zijn goede school, die met de beste van zijn district kan wedijveren en eindigde met den wensch, dat de jubilaris nog vele jaren zou besteden aan het onderwijs; ondanks zijn gevorderde leeftijd bezit hij nog den ijver der jeugd. Een alleriefste verrassing werd den jubilaris bereid door het oudste dochtertje van den heer Van Son, die een prachtig bouquet aanbood. Talrijk waren de geschenken, die den jubi laris nog van al'e zijden werden aangeboden, Begunstigd door het mooie weer werd na de receptie een rijtoer gehouden door den jubilaris, zijn familieleden, de commissie en onderwijzers in open landauers en vereenig- den zich daarna met het gemeentebestuur en andere genoodigden aan het dine-hun door den jubilaris aangeboden. Tijdens het diner bracht de harmonie der vereeniging „Virtus Nobilitat Artem" een serenade en voerde, bijgestaan door eenige dilettanden zangers, na een paar flinke mu ziekstukken nog een toepasselijk feestlied uit, dat den grootsten bijval inoogstte. Dokter Freerichs, eerevoorzitter bood den feestvie rende het eerelidmaatschap der vereeniging aan, dat doorhem dankbaar werd aanvaard; als blijk van waardeering offreerde de heer De Winter het gezelschap een instrument naar keuze. Onder toasten en gezelligen kout bleef men tot na middernacht bijeen.De armen werden mede niet vergeten. Vermeld dient nog te worden, dat een woord van lof toe komt aan den heer Burmanje, die met een ware kunstenaarshand de school versierd heeft. ROTTEiTdAmT 19 December 1S95. Vandaag heb ik Hoogsteden gesprokenden vader van het vermoorde knaapje. Ilij is in de weinige weken, die sedert het ontdekken van de misdaad zijn heen gegaan, wel tien jaren verou derd. Bleek, met gebogen hoofd en stom gaat hij zijns weegs. Hij doet zijn werk, het ophalen van contributies van fondsklanten, met al de kentee- kenen van onwil in gedwongen arbeid hij moet ervan eten Elke klant meent, na het betalen van zijn dubbeltje contributie, recht te hebben hem een gansche serie vragen voor te leggen, waarop hij dan als hij deed naar hun zin, een uitgebreide beschouwing ten beste had te geven. Maar dat doet hij niet, en terecht. Hij haalt zijn schouders op, werpt zijn geld in 't zakje en gaat heen. Zeker zullen er wezen die hein dat kwa lijk nemen en die dat op hun manier toonen. Het leit dat Hoogsteden van den beginne af, een stilzwijgen tegenover vreemden heeft welen be waren, is zeker wel niet een van de minste oor zaken geweest van de massa praatjes, die over 's mans persoon, 's mans leven en 's mans mora liteit in omloop zijn gebracht. Voor welke leelijke dingen Hoogsteden in deze zaak al niet is uitgemaaktMen heelt hem ver dacht gemaakt van heling, van bekendheid met dc. zaak, van vroegere wandaden, van onzedelijken levenswandel, van... ja, van wat niet al. Het heeft er maar aan ontbroken dat men hem beschuldigde zelf den moord te hebben begaan En van al deze praatjes is, voor zoover ik uit mijn betrouwbare informatiën opmaken kan, niet één gegrond, alle zijn ze leugenachtig en belee- digend, alle getuigen zij van niet groote huma niteit, die getoond wordt tegenover een zeer wreed beproefden vader, tegen wien men dan toch zeker niet één overtuigend bewijs van immoraliteit, of hoe de term luiden moge, kon inbrengen. Hij heeft zich al deze dingen hevig aangetrok ken, gansch en al onschuldig is hij gemengd in een geschiedenis van misdaad en ellende. Geen stuk van zijn moreel leven is onaangetast geble ven en er past voorzeker een woord van deernis met dezen beklagenswaardigen man. Er zijn nu, zooals den lezer bekend is, een serie onthullingen gedaan, die nog wel niet volkomen de zaak in het licht brengen, maar die toch veel, wat eerst duister en onbegrijpelijk scheen, helder en verklaarbaar hebben gemaakt. Hier is een familiedrama afgespeeld, zóó hui veringwekkend als de annalen der menschheid er maar weinig kunnen toonen. De oorsprong is, terwijl ik dit schrijf, nog niet bekend. De geschiedenis der twister, schijnt te zijn begonnen, toen Catharina Hoogsteden, die nu in arrest is, bij haar zwager Van Berkel, destijds kastelein te Amsterdam, is gaan inwonen. Van een verboden omgang tusschen Van Berkel en zijne schoonzuster ontstonden aldra vermoedens en het is zeer verklaarbanr dat er in deze hoogst pijnlijke om standigheden twist ontstond in de familieeD wij kunnen aannemenuit de gebleken feiten, dat Hoogsteden de bosbode, zich daarbij het meest gelden liet. Hoe toen echter de haat aar. het. groeien is gegaan zóó sterk, zóó hevig, dat er dit gebeuren kon, het is voor den gewoon-denkenden mensch onbegrijpelijk. Meer nog, het is. onmo gelijk er zich in te denken, dat men zóó ontzet tend haten kan, dat men tot zóó onmetelijk een wraak zijn toevlucht neemteen weerloos kind vermoorden om den vader te grieven. Neen dat was niet denkbaar. En de volks- meening die voor alles een verklaring zoekt en desnoods een verklaiing maakt, is voor dit, het haar onbegrijpelijke: aan het zoeken en maken gegaan. En zij heeft ie s voortgebiacht, dat van haar vindingrijkheid behoorlijke getuigenis geeft. Zie hier: De kinderen van Hoogsteden zijn feitelijk Hoogstedens kinderen niet. Zij eerste vrouw, die diende bij een notaris te dezer stede toen zij nog niet getrouwd was, bracht van dien notaris twee kinderen mee ten huwelijk; voor een goede som gelds aan Hoogsteden en een goede som op naam der kinderen vastgezet, kocht de notaris Van Hoogsteden de naasting. Om hem nu geld af te persen, werd de kleine gestolen. Brandbrieven werden geschreven aan den notaris, die ze onbe antwoord liet en toen volgde, misschien meer uit onzekerheid wat met den Knaap aan te vangen dan wel ait wraaklust, de moord. Er worden namen genoemd, bewijzen gebracht... Maar de geheele zaak, zooals die nu verteld wordt, is leugen niets dan leugen. Ik weet dat zeker. Het vermoorde knaapje was tien jaren oud, het meisje negen. Hoogsteden is, nu twaalf jaren geledenmet zijn eerste vrouw gehuwd. 'Dadelijk bij zijn huwelijk begon hij een raelk- winkel in de Aert van Nestraat alhier en zijn vrouw heeft de echtelijke woning nooit verlaten. Trouwens, zij heeft nooit bij den notaris gediendi Van den notaris werd verteld, dat hij, toen de vrouw bij hem huishoudster was, jonggezel was. Welnu, deze notaris is reeds tientallen jaren ge huwd en hij heeft kinderen die meer dan twintig jaren oud zijn Hij is een geacht ingezetene en in den tijd van zijn notariaat heeft hij immer de algemeene achting gehad en verdiend. Ook de naim van dezen heer is aanhoudend over de tong gegaan. En gansch en al onver diend. Waarschijnlijk heeft hij, als notaris van Hoogstedens bemiddelden schoonvader, zich in de zaak gemengd en namens zijn cliënt, bedoelden schoonvader, den prijs voor het ontdekken van den moordenaar, der politie aangeboden. Dit simpele feit bewijst genoeg hoe hoog hier de verlangens naar nieuws gegaan zijn, hoe in de groote onbevredigdheid, die op het geduldig zwijgen van politie en justitie volgde, alle zin tuigen werden in het werk gesteld, en geruchten gecombineerd en tot nieuwstijdingen vervormd werden. Ik weet niet of dit in andere steden zou kunnen gebeuren; voor mij heb ik de vaste overtuiging, aat een dergelijke schandaalbroeierij op groote schaal, alleen in het kleinsteedsche Rotterdam kon ontstaan. Voor 't oogenblik heb ik den lezer niet anders kunnen mededeelen dan wat hier reeds mede gedeeld werd, maar ik achtte lift mijn plicht hem voor te lichten wat er van de stroom be richten, die van de Maasstad geregeld afvloeit, waar is. Ik acht het overigens beter te zwijgen tot dat de instructie zal hebben uitgemaakt, dat de afschuwelijke bijzonderheden, die men nog voortdurend ter algemeene kennis brengt, op goede gronden berusten. Ander nieuws van belang hebben de laatste weken hier niet gebracht. Wel enkele onaangename dingen dagenlang- durende regenbuien en hoog water. De regenbuien hebben, zooals zij dat in de Maasstad gewoon zijn en waren, de straten in modderpoelen ver vormd. Hier en daar waren die straten zeil ge woonweg onbegaanbaar en de nijvere huismoeders hebben handenvol werk gehad om de door modder verteerde broekspijpen te verstellen. Het klinkt als een overlevering uit de Middeleeuwen, dat een stad als Rotterdam door een regenbui van enkele dagen niet meer begaanbaar is. Eengrint- ondergrond die gemakkelijk was aan te brengen zou een wel duur- doch zeker ook wei-afdoend middel daartegen wezen. Men denkt er niet aan, men gaat zich nu in den raad bezig houden met een hervormd belastingvoorstel, dat, als het aan genomen wordt, van de kleine burgerij en de winkeliers nog erger offers eischen zal dan de toch ook lang niet billijke inkomstenbelasting die thans bestaat en die zij verdringen wil. Ik kom daar nader op terug. Nog middeleeuwscher is het dat de geheele oude stad bij een vloed van eenige bijzondere

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2