Advertentiën, N ieu wj aar s-cadeaux. Th. Neukirchen, Spanje. Frankrijk. Belgie. Engeland usland. niiorika. ÏINNENLAND. Handelsberichten. N ieu wj aars-cadeau H" IT'1- til* A NI) Correspondentie. Zuiverheid uiterst moeielijk te verkrijgen is, zullen wij met onze systemen en doctrines niet ver komen, indien wij ons verbeelden dat we er nu maar veilig mee ter ruste kun nen gaan. Neen,niet rusten: steeds meer, steeds beter, steeds verder en hooger is des levens wacht woord. En om aan dien eisch te voldoen, hebben we niet te vertragen. Maar voortgaan, niet als een hollend paard, dat slechts de ruimte ziet en weldra ook deze niet meer. Wij vliegen niet, wij schrijden voort, met goed gemeten stappen. De eene voet blijft een oogenblik op de plaats, die we verlaten hebben, en we berekenen met juistheid, waar we telkens terecht zullen komen, om niet in gevaar te geraken, dat we over onze beenen struikelen. In onze dagen schijnt het niet overbodig, tegen dat gevaar te waarschuwen. De groote meerderheid der werkende en denkende menschheid wil wel vöoruit, maar gaat met onberaden drift. Men haalt alles overhoop, omdat op elk gebied verbetering, hervorming noodig wordt geacht. Dat laatste is niet ver keerd gezien, maar daaruit volgt niet, dat ieder individu aan alles zijn krachten be hoort te wijden. Niet het minst op 't gebied van den gees', werkt de wet der arbeids verdeling heilzaam. Wijs is hij, die zijn krachten kent en dienovereenkomstig zijn taak bepaalt; zelfbeperking is de hoofdvoor waarde voor het meesterschap. En wie eenmaal zich een heldere voor stelling heeft gemaakt van den weg, dien hij kan en moet bewandelen, die zal ook, als hij karakter en volharding bezit, stap voor stap voorwaarts gaan. Een vliegend leger, hebben we eens hooreu zeggen, is een krijgs macht,die rret gematigden pas voortmarcheert. Of deze omschrijving in tactischen zin juist is, kunnen we niet uitmaken maar zeker is het, dat overhaasting de grootste vijandin is van haast, Waaraan is het toe te schrijven, dat tal van welgezinde en voortvarende menschen zoo weinig vorderen Het antwoo d op die vraag is niet moeielijk te geven. In rustelooze vaart stuiven zij van 't eene punt naar het andere; hun gedachten loopen over allerlei dingen tege lijk; concentratie van de aandacht is hun onbe kend. Twee zaken, die den geheelen mensch vorderen, moeten afzonderlijk verricht wor den, eerst de eene, dan de andere, alles op zijn tijd. Machtig is hij, die zich rustig houdt, en in kalmte arbeidt; sterk, wie de kracht van spieren en zenuwen op één punt weet te richten. Wie dat niet doet, brengt zijn ziel in de war, maakt zich voor het werk ongeschikt, holt in den blinde rond. Van wat hij te voorschijn brengt, kan met recht worden gezegd Ik hoor wel het geklepper van het molenrad, maar ik zie geen meel In edelmoedige neigingen, in begeerte naar nuttigen arbeid, ook zonder dat deze een stoffelijk loon als hoogste doel beoogt, be hoeft ons geslacht niet te worden achterge steld bij vroegere, al is ook in deze 't toppunt van toewijding nog lang niet in het gezicht gekomen. Maar wat ons ontbreekt is een goede methode, en deze kunnen we niet uit de boekjes halen. Ondervinding en nadenken moeten haar ons ten deel doen vallen. En als we nu zien, dat door al te haastig te willen zaaien, geen honderdste deel van de „korrels" daar terechtkomt waar een vrucht- Geestdiift cc langzaamheid schijnen elkander. iïh te sluiten, cmdat rnen nu eenmaal he! laatste wooru »u e-.a. kwaad gerucht heeft gebracht, '.aten v.i; dan' ccr.s beproeven het in gerondeo 'in op te vatten: de vervuiling op: 'r levenstaak 'ai crzeker bi; v\unen. (R.i--. JÖU Te Gent heelt een ontploffing plaats gehad in eene der zalen van de gasfabriek, waar het gas door drie groote scrubers naar de zuiveringszaal gedieven wordt. De vloer en de zoldering geraakten in brand en zijn met het dak zoo goed als vernield; het materiaal leed groote schade. Het gas kan thans met moeite slechts de helft van de stad bedienen: De straten zijn verlicht met enkele lantarens, gelijk anders gewoonlijk na middernacht. Verscheiden groote fabrieken kunnen n et werken bij gebrek aan verlichting. I)e begrooting van oorlog is ongewijzigd aangenomen. In den loop der debatten over marine, zeide de minister Lockroy, dat met den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen ijveriger dan ooit werd voortgegaan, terwijl de houten schepen, die geen gevechtswaarde meer hadden, langzamerhand en met groote voorzichtigheid ontwapend werden. Wat den toestand der vloot betruit, deze woog niet op tegen die van het geheele Drievoudig Verbond, hoewel het Middellandsche zee-eskader iets sterker was dan de vloot van Italië en Oos tenrijk samen. Aan een vergelijking van de Fransche vloot met de Engelsche wilde de minister zich niet wagen; maar hij meende te mogen zeggen dat, indien op deze wijze werd voortgegaan, Fiankrijk's zeemacht weldra zeer aanzienlijk zou wezen. Geregeld ontvangen wij in de laatste maan den tegelijkertijd of althans met weinig tus- schenruimte twee telegrammen over den toe stand op Cuba. Vroeger kwam het een uit New Ycrk, het andere uit Madrid; den aller- laatsten tijd komen beide uit New York. Van die twee telegrammen behelst geregeld het eene het bericht van een overwinning, een succes, een vooruittrekken van de opstande lingen en het andere de mededeeling van een zegepraal, een gewonnen veldslag, een gelukte manoeuvre van de Spaansche troepen. Zoo ook thans. Werden wij voor een paar dagen verschrikt door de tijding, dat de op standelingen de provincie Matanzas door trokken en op Havana, de hootdstad van het eiland aanrukten fluks bereikte ons het telegram, waarin gemeld werd dat Campos de rebellen bij Matanzas had verslagen, 700 hunner gedood en zelt onbeteekenende ver liezen had geleden. Die „onbeteekende ver liezen" zijn op zich zelf al voldoende om wantrouwen te wekken. Want de opstande lingen mogen voortdurend ernstige ontmoe tingen en groote gevechten in het open veld ontwijken, raken zij eenmaal slaags dan wordt er met zooveel verbittering en zoo hardnek kig gevochten, dat geen der beide partijen het er met onbeteekenende verliezen" afbrengt. Dit wantrouwen wordt door den Temps gedeeld, die naar aanleiding van deze „re geeringsoverwinnirig" schrijft„Het zal goed zijn te wachten. Het uur der beslissende actie zal wel binnenkort slaan." De uitbreiding van den opstand is ontzaglijk geweest. In de provincie Santiago de Cuba, in den uitersten Oosthoek van het eiland begonnen heeft hij zich allengs naar het Westen voortbewogen zoodat thans nog slechts de twee westelijkste provinciën: Hava na en Piuar del Rio vrij zijn. Een' kaartje, door de Frankfurter Ztg. gegeven, vertoont vijf zesden van het eiland gestreept (aandui dende de provinciën, over welke de opstand zich heeft uitgebreid) en slechts een zesde wit. Dat wil uiet zeggen dat de rebellen van die streken volkomen meester zijn, want overal zijn de hoofdplaatsen nog door de Spanjaar den bezet. Maar in die provinciën trekken hun benden, van het gebergte uit, rond brandschatten de planters, maken zich van de proviandtreinen meestervernielen de spoorwegen en wachten de Spaansche troepen- aldeelingen in hinderlagen op. Iedere suiker en tabaksplantage in die landstreken heeft bescherming noodig en daar er meestal niet meer dan een tien of twintig man voor afge zonderd kunnen worden, zijn deze in vele gevallen de slachtoffers van de rebellen, die de plantages des nachts aanvallen. De ver nieling der spoorwegen geschiedt meest door dynamiet, waarvan de rebellen groote voor raden bezitten. In de Oostelijke provinciën; Santiago de Cuba, Puerto Principe en Santa Clara zijn aldus langzamerhand bijna alle spoorwegverbindingen vernietigd en thans begint ook de provincie Matanzas aan de beurt te komen. Een leger van 78000 man, als waarover maarschalk Campos heet te beschikken, lijkt een ontzaglijke krijgsmacht. Toen is het geheel onvoldoende. Want van die 78000 bevinden zich 9000 in de hospitalen, en liggen er 24000 in de vele garnizoensplaatsen ge ne:; duik n -- an-'i meeste zijn eer. ger detiagei voor r/- s/rapat' en goe it. der oevo'kmg de Spaansche intantcne dit deels met oude Remingtons 1 model, deels met Mausergew. is, hetgeen haar slagvaardighe De opstandelingen worde langer hoe stoutmoediger. Z in de nabijheid van Campo: te Colon. De hoofden Co Maceo geven manifesten uit werd den volke verkondigd c het einde des jaars het beleg stad Havana zou slaan. De hulp, die van Zuid en uit heimelijk aan de Cubanen w; is krachtdadig. In de Veree een leening uitgegevendi dan volteekend werd en die rebellen geld in overvloed maar tevens de zeer talrijke t bij hun zaak geïnteresseerd ht gen slagen er telkens in beze kende wapens, kanonnen van overvloed van krijgsvoorraad willigers ergens aan de kust aire: De laatste storm heeft op kust menig schip en boot do« de dooöenlijst is lang. Trefi geluk, eene reddingboot van I komen. Uitgegaan om van e< de opvarenden te redden, i de 17 man, die er in waren, v< Eene tweede reddingboot, di hulp kwam sloeg ook om, dadelijk weer drijven en de net de kiel naar beneden annen konden het lijf bergen. Een vrecsel Russischen spc brand uitgebn graaf Golotnii der koninklijke met de zijnen van den graa vlammen oirtge „Zijn bagage g bijgevoegd in richt ontleende ongeluk is gebeurd in een trein uaar Siberie. Daar is ;n in een waggon, waarin nieuwbenoemd boekhouder iank te Chabarowsk (Siberie), ;zeten was, en twee kinderen zijn voor zijn oogen in de imen. Hij zelf werd gered r verloren,» wordt er nuchter blad, waaraan wij dit be- De nieuwe orlogswapenen van Edison. Wij hebben al iet: gehoord van de vreeslijke toepassingen yn de electriciteit, waarmede de verbluffende Ameïikaahsche uitvinder in geval van oorlg zijn vaderland wil dienen. Ziehier eenige bijzonderheden, die hij tegen over een verslggever heeft uitgelaten. Hij heeft ene machine bedacht, welke water op groofn atstand kan werpen. Met 5000 volts elelriciteit geladen zou dat water een leger wegagen. Dan wil hij den vijand met electricite geladen kettingen toeslinge ren. Dood erjverderf maaiende zouden die door de lucht vliegen. Om eene belegerde stad wilde hijeen kabel spannen, onzichtbaar voor het ooi en doodelijk voor allen, die hem overseinden. Dan wil ij luchtballons laten opstijgen met dynatnijladingen, die van den ballon afgesneden, lp een aangegeven tijd zouden ontploffen, {en schip b.v. zou niet bepaald geraakt hoeen te worden, als het maar in de nabijbeidiwas zou het zinken. In de haleningangen wil hij een kabel zonder eind onder water laten loopen over een rad. Atn dien kabel zijn torpedo's be vestigd. lbo eene vinding van Edison kan eene torpedo op een bepaald oogenblik wor den losgebtei zij komt naar het oppervlak en ontspringt Edison heeft de kabels al klaar. Dan hefft hij nog een snelvurend dyna- mietkanon, rret vierdubbelen loop in elkaar, zoodat de.dre buitenste loopen den binnen ste sterk naken om de spanning van het schot te weerstam. Ook een kanon, dat 24 mijlen ver schiet Als er jorlog komt Edison hoopt van niet lat hij al zijn werk in den steek en geeft ziel geheel aan den dienst van zijn vaderland t 'liet O'.:- jslown over- hip ID POOG WAALWIJK, 28 Dec. 1895. Maasmond. Ten gjvolge van de aanwezigheid van drijfijs in den Nieuwen Maasmond, is gisteren te Droogden en te Capelle het overzetten met de pant gestaakt. De geregelde com municatie tusschen de Langstraat en het Land van Heifcden en Altena is dus weder ver broken. Verpachting inarktgcld. Bij de verpachting van het marktgeld over 1896, onller de door den raad gestelde be paling nopens de kermisweek, is het hoogste bod, f 8C'5,gedaan door H. van Poppel <-->► gegund is. Gestraft. Verzoekt men ons 't volgende den onlangs plaats gehad h vloed, waarbij de keet van Visser nabij den Maasmond d eene muis redding gezocht vond ze een half fleschje, met melk gevuld zij wist deed zich daar blijkbaar t, ze kon er niet meer uit; hals bracht ze het, maar 5l zitten en moest hare te net den dood bekoopen. muis er in is ons vertoond. A E. Hoogsteden, zich voor eenige dagen te onkenschap bekend maakte ir van het knaapje A. F. :h sedert den 22 December de strafgevangenis bevond, uldig aan die zaak, gisteren vergiftiging. usden wordt gemeld: m v.an den veehouder C. leden week bij het slachten deine won 1 in den arm. ia zwol de arm op, en de er constateerde bloedver- eene operatie noodig. Na luis te Utrecht ondergaan toestand van den patient ensdag overleden. erreden. dagavond een jongmensch, n op de stoomtram wilde en eenige uren later in ar aan de bekomen ver- ;n. erbrand. is te 's Hertogenbosch ïaar de kerk was zonder er te laten, een vijfjarig ne O. ééner Enkcla ontboei l; f 1 kind, welks kleederen met de brandende kachel waren in aanraking gekomen, als het ware levend verbrand. Verdronken. Uit Amsterdam meldt men Reeds heeft het ijs twee slachtoffers ge- eischt. Van 7 jongens, die zich op het ijs der wetering waagden en te water geraakten, werd één als lijk, een ander bijna levenloos opgehaald. Brand. Donderdag avond omstreeks acht uur ontstond er aan de Uiterste gracht te Leiden een uitslaande brand in de blooterij en dro gerij van den vellenbloo'er T.eske. Het luiden der brandklok bracht eene ontzaglijke menigte op de been. Het perceel is geheel uitge brand, Gisteren morgen te ruim 5 uur is te Zwolle een hevige brand uitgebroken in de petceelen van den heer A.Willemsen, staande in de Voorstraat en de Drostensteeg, waarin een bakkerij van De 1 faen jr. en een hoeden en pettenwinkel van A. VVillemsen. Het ge heele perceel, zoomede 2 daarachter staande huizeii, bewoond door de gezusters Willemsen en den heer H. Willink, z n geheel verbrand. De inboedels van laatstgenoemde en van een paar heeren, op kamers wonende, waren niet verzekerd. Gearresteerd. Woensdag werd door de politie te Leiden aangehouden eene 17jarige dienstbode, die ten huize haars meesters, een handelaar in gouden en zilveren werken, verscheidene gouden en zilveren voorwerpen en ook een ring met juweelen steen ontvreemd en deze successievelijk in twee huizen van koop met recht van wederinkoop verkocht en de op brengst met eene vriendin versnoept had. Capelle27 Dec. Aanstaanden Maandag avond zal de rederijkerskamer „Vrienden trouw" in de zaal van den heer Van Dongen, haar eerste winter uitvoering geven. Opge voerd zullen worden „De dwaze Jansen" en de „Bankroetier of de ontvluchting in de wijnmand." De- heer A. Oomen verzoekt ons mede te deelen, dat de advertentie betreflende het correspondentschap der Maatschappij Minerva (zie ons vorig nummer) buiten zijne voor kennis is geplaatst. WAALWIJK, 27 Dec. Tengevolge van het strenge weder en de om standigheid dat de communicatie met de Ooste lijke zijde der Langstraat wegens inundatie van den Baard wij kschen Overlaat is afgesneden, was er weinig aanvoer ter veemarkt. De handel was flauw. Enkele stuks hoornvee werden (kalfkoeien) tegen prijzen van f 135 tot f 205 per K.G. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 2170 kg. van fO,83 f 0.98 per kg. Eieren 15 a 6,per 100 stuks. In huiden en leder is het stil zooals ge woonlijk op 't einde van 't jaar, maar de tendentie is veel beter, vooral voor ruwe huiden als gevolg van belangrijke aankoopen voor Engelsche looierijen. Op alle hoofd markten wordt veel gekocht, waardoor niet alleen de prijzen hoogpr gaan maar ook de voorraad der beste qualiteiten sterk vt.min dert. Voor leder is de markt goed gestemd en het laat zich overal aanzien, dat onze industrie een druk voorjaar te gemoet gaat. In schors en alle andere looimiddelen schijnt er eveneens wat meer vraag te komen. Wij sluiten onze berichten voor 1895 met den wensch aan onze belangstellende lezers, dat het a. s. Nieuwjaar voor hen in alle opzichten een gelukkig jaar moge zijn. Pros- periteit in zaken en in al hunne onderne mingen mogen zij in ruime mate ondervinden. "Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen ZOON, betuigen wij bij deze oprechten dank. Waalwijk, 28 December 1895. H. VAN WELL en Echtgenoote. In het MAGAZIJN van Tabak en Si garen, Zeepen en Reukwerken van COIFFEUR, MARKT, WAALWIJK, zal, te beginnen met Nieuwjaar tot 6 Ja nuari, aan ieder kooper van boven de 25 cent (geen tentoonstellingsloten) een gegeven worden, bestaande in een Sigaren koker of een fleschje Eau de Cologne. Men zie de étalage. Geen verhooging van prijs.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2