Amerika. BINNENLAND?"" Laatste Berichten. Ingezonden stukken. Handel ^berichten. X. I veeris EeTC Kijkjes in de Maasstad. ko^X, - stuks' Ter- va^?a8?rfarik22°pgeer8lka|en e" VCrk0eht 1786 kS- schikken. De Italianen zouden z. i. voor een tocht naar het binnenland 40000 man noodig hebben en de kosten van dezen veldtocht raamt hij op 50 millioen. President Cleveland heeft bekend gemaakt dat tot leden der Venezuelaansche grensre gelingscommissie benoemd zijn de heer Bre wer, rechter in het hooggerechtshof, de heer Alvey, van het hof van appèl, de heer White, oud gezant te Berlijn, de heer Coudert, advo caat, en de heer Gilman, president der John- Hopkins Universiteit. De heer Coudert moet zich reeds ten gunste van Venezuela hebben verklaard, wat in Europa vo r een groote onbetamelijk heid zou worden gehouden, maar dat ons hier over den oceaan wordt geseind als ware het een deugd De noodlottige brand moet ontstaan zijn door het omvallen van een pot met kokende meubelpolitoer. Wa nu rdel ij k heden De militairen in Den Haag hebben Oude jaarsnacht der politie zeer veel last veroor zaakt. Herhaaldelijk werden er aan de ver schillende commissariaten aangebrachtdie beticht werden burgers en politie verwondin gen te hebben toegebracht. In de Raamstraat is de kastelein J. C. C. zeer gevaarlijk in den ug verwond een ge deelte van de long is doorgesneden. De verwonde, die, na aan het politiebureel een grenadier van de daad te hebben beschuldigd, naar het ziekenhuis werd vervoerd wilde daar niet blijven en is toen weder naar zijn woning gebracht. De dader is tot dusver onbekend gebleven. De toestand van den kastelein moet zorgelijk zijn. Bij een vechtpartij in de Bagijnest raat tus schen militairen onderling werd een der po litieagenten. die tusschenbeiden kwam, ver moedelijk doo" een veldartillerist op versch 1 lende plaatsen over het hoofd gesneden en aan het linkeroog verwond, tengevolge waar van die politiebeambte zijn dienst niet verder kon waarnemen. Later werd het daar zoo Het nas:likje „de bankroeiier of tie ont vluchting in de wijnmand" miste zijn effect niet en deed ons even als het voorstuk van tijd tot tijd haitelijk lachen. Het had iets kalmer kunnen gaan en er had wat meer zorg kunnen worden besteed aan den zang en het comisch element. Een geanimeerd bal, lang niet het slechtste nummer van het program, besloot dezen prettigen avond. Uw dienaar, WAALWIJK, 4 Jan. 1896. Benoeming. Bij kon.'besluit van 3 dezer is A. II. van - ,IV.1VI Wilrtl Honsewijk benoemd tot bu-gemeester der rumoerig, dat de politie krachtig met den gemeente Dussen. wapenstok moest optreden. Concert liedertafel. 0ok werd l,0§ een artillerist in het hospi- Onder de concerten, in den loop desjaars ^L^e"°men clie do0!". fen tot dusver door de liedertafel „Oefening en Vermaak" d Persoon over de linkerwang is ge- van Waalwijk en Besoijen gegeven munt gewoonlijk uit de soirée in Januari; dan stelt de directie in den regel alle moeite in 't werk om den abonné's buitengewoon muzikaal genot te verschaffen door "t engageeren van uitstekende zangers of 't opvoeren van meer dan gewone nummers Ook thans is zij aan deze gewoonte ge sneden. Ook op den Nieuwj tarsavond hebben de militairen het der politie lastig gemaakt. Een cavalerist, een grenadier en een jager, als de belhamels van een troep van 40 manschappen, moesten in arrest worden gebracht. Verwijderd. De heer F., chef van het kassierskantoor trouw gebleven en heeft zich voor het concert F. en Zn. te Leiden heeft zonder orde op van 20 dezer de welwillende medewerking verzekerd van de heeren Hohman, van Son en Biénbar, leden der Bossche liedertafel. De gelegenheid om deze gunstig bekende dilettanten hier te hooren, zal zeker voor de abonné's aanleiding zijn om dat concert bij te wonen. Een druk bezoek is dan ook te verwachten. Nieuwjaar. Nieuwjaar liep hier en in de naburige ge- zijne zaken te stellen zijne woning aan de Breestraat verlaten. (I,. C In den trein. Dinsdagavond lag in een waggon van den trein welke te 11.17 te Schagen aankomt, een militair in vasten slaap, blijkbaar ondei den invloed van het gebruik van sterken drank. Nadat de conducteur Bargerbos, voor het controleeren van de kaartjes, den man ww I na herh^lde pogingen eindelijk had wakker meenten nog al goed af; alleen werd een gemaakt, werd deze daarover zoo woedend, inwoner van Sprang onder Kaatsheuvel met dat hij een scherp mes zoogenaamd hort een mes vrij zwaar verwond. Kleine vecht- jan" trok en daarmede den conducteur te partijen kwamen verder hier en daar voor. lijf ging. Bargerbos, die dooreen behendige 1 8 9 6. beweging den wellicht doodenden messteek Dit is geheel deelbaar door !7st a* te wenden, kreeg daarbij echter een l-f-8-f9-f-6 24 diepe, hevig bloedende, wonde aan de hand. De deeling geeft ^et treinpersoneel, dat op het rumoer da- 79 1 -j- 8 x 9 -f- 6 delijk ter hulp snelde, maakte zich van den Alzoo 1896 (l-f-8-f-9-f-6) (l-f- 8x9 +6) worteling meester en ontwapende hem, ter- 1896 is het laatste schrikkeljaar dezer eeuw wijl per telegraaf van het gebeurde kennis zoodat we niet vóór 1804 weer een da* meer w.^rd Se8even naar Den Helder, alwaar hij in de maand Februari hebben. aa"komst van den trein oogenblikkelijk Volgens de Gregoriaansche tijdrekening, ln hechtenis werd genomeu. afkomstig van Aloysius Lilius van Verona conducteur, wiens ernstige wonde aan zou om de 4 jaar een schrikkeljaar zijn, maar |]et staticm werd verbonden, kon nog met niet het le, 2e, 3e volle honderdtal, wel het I denzelfdeu trein naar den Helder vertrekken. BERLIJN, 3 Januari. Uit bijzondere bron wordt van Pretoria, dd. 2 Januari vernomen: De Boeren hebben de troepen der Chartered Company onder Jameson bij Krugersdorp volkomen verslagen en tot overgave gedwon gen. De hooge commissaris komt uit Kaapstad morgen hier. De keizer heeft aan president Kruger het volgende telegram gericht „Ik betuig u mijn oprechten gelukwensch, dat het aan uw volk, zonder een beroep te doen op de hulp van bevriende mogendheden, gelukt is uit eigen kracht tegenover dc Ge wapende benden, die als rustverstoorders in uw land gevallen waren, den vrede te her stellen en de onafhankelijkheid van het land legen aanvallen ran buiten te verzekeren. WILHELM." Hier heerscht overal de grootste vreugde over de overwinning van de boeren en'hel gevangennemen van Jameson. De keizer, die persoonlijk met volle sympathie aan de zijde van de Transvaal staat, reed vanochtend heel vroeg naar Hohenlohe, en ook de staats secretaris Marschall werd daar ontboden. Na een gesprek van verscheiden uren werd het keizerlijk telegram van gelukwensch aan Kru ger afgezonden, waarin de keizer zijn vreugde uitspreekt dat de boeren uit eigen kracht en zonder hulp van buiten met zooveel geluk hun onafhankelijkheid hebben verdedigd. De staatssecretaris Leyds en de gezant Beelaerts van Blokland werden onmiddellijk verwittigd van deze daad van den keizer. LONDEN 3 Jan. Tengevolge van de bijna volkomen stremming in de telegrafische gemeenschap worden allerlei geruchten ver spreid. Volgens een van die geruchten zou Jameson door den krijgsraad summier gevon- nisd en reeds gefusilleerd zijn Ook zou er gevochten worden in de straten van Johan nesburg. Men gelooft dat zich onder Jame son s officieren verscheidene leden van den hoogen Britschen adel bevinden. Het telegram van den keizer van Duitsch- land heeft te Londen groot opzien teweeg gebracht. 4e, zoodat in 400 jaar 97 schrikkeljaren komen. De nieuwe stijl, in 1582 ingevoerd, bracht het jaar op 365 dagen, 5 u., 45 min., 48 sec. De ruim 5 uren werden weggelaten en bij het vierde jaar voor 6 uur gerekend, vandaar in het schrikkeljaar 4 maal 6 uur of één dag meer. Daardoor werd weer te veel gerekend 4 min. en 12 sec. per jaar, en, om dit weer te herstellen, werd bepaald, dat niet alle eeuwjaren schrikkeljaren zouden zijn, maar alleen die, waarvan het honderdtal een vier- (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Capelle, 3 Jan. 1896. Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleefd verzoeken mij een plaatsje in uw veel gelezen blad af te staan, waarvoor ik u bij voorbaat mijn dank betuig. In uwe courant van jl. Woensdag dacht ik ,1W4_ een verslag te kunnen lezen omtrent de uit- was van 1600 en 2000 dus wèl, maar V05"ug der rederijkerskamer Vriendentrouw, gehouden op gepasseerden Maandagavond. Echter, nu schiet mij iets in 't hoofd: als ik 1700, 1800 1900 niet. Falb's weervoorspellingen. De winter van 1895/96 zal even mild na Nieuwjaar verloopen als hij vóór dien dag begonnen is. Natuurlijk wordt het nu en dan wat koud, ook krijgen we wel eenige vorst en sneeuw, echter blijft het weer betrekkei k wel heb, is een dier werkende leden een uwer correspondenten,voor wien het dus slécht gaat eene beoordeeling hierover te vellen. Daarom ben ik zoo vrij een kleine recensie te laten volgen Met vele belangstelling gingen wij de uit- v. J - ^-.V. uv.iau6on,iiiiig gjllgci: Wil ue llli- zacht en de temperatuur den geheelen winter voering onzer rederijkerskamer „Vrienden- aoor betrekkelijk hoog. S leeuw zal er vooral trouw» alhier, te gemoet. Zij bleek die be vallen in Januari en in de eerste helften van langstelling ten volle te verdienen. Februari en Maart. Het einde van Maart zal Mocht het gezelschap sedert het vorig jaar reeds vrij lauw zijn terwijl het begin van enkele leden verloren hebben, de plaatsen April ons buitengewoon warm droog weer die zij ledig achterlieten, waren dit jaar op rwVküi7 #v waardige wijze vervuld en zeer zeker heeft Dat belooft een mooie Paschen Vriendentrouw door hare nieuwe leden goede JJe laatste helft van April daarentegen, klachten gewonnen. Wij willen hier de oude maar vooral het midden, zal koud en vochtig garde niet over 't hoofd zien, die zoowel i7. u ii er "0g wat regen' over ernstiS als comisch emplooi kan beschik- over het geheel als een droog warm tijdperk ken op eene wijze, die ons doet verseten kan worden aangeduid. Met Juni evenwel dat wij hier met dilettanten te doen hebben! begint het eerst goed te regenen en daalt Wel laboreerdenbij het eerste optreden tevens de temperatuur. enkele spelers aan een „plankenkoortske" Daar is wat te doen doch spoedig herstelden deze patiënten zich Aan het hoofd- en de bijkantoren van de fn sPee^den ZÜ niet losse opgewektheid en in Rijkstelegraaf te Amsterdam werden in 1895 beschaafden toon. Wij schrijven de be- aangeboden 424,6/6 telegrammen, besteld doelde zenuwaandoeningen voor het eene 561,130, opgen. en verder geseind 4.016,000 gedeelte toe aan gebrek aan routine, voor rechtstreeks gewisseld tusschen Engeland en et andere aan gemis aan rolvastheid. De soirée werd geopend met „de dwaze Janssen" een blijspel in drie bedrijven, dat ver boven het algemeene peil der rederijkers stukken bleek te komen. Het spijt ons, dat Duitschland over Nederland 400,924, te zamen 5,402,730 telegrammen. Noodlottige brand te Vlissingen. Donderdagmorgen, omstreeks 10 stond brand in een woning^an deXewa-' zóó snel om zich heen grepen, dat vier kin deren van den meubelmaker Born in het vuur het leven lieten, niettegenstaande alle pogin gen waren aangewend om hen aan de vlammen te ontrukken. schouwingen van het spel, waarin zeer veel goeds zou zijn op te merken; de eenige raad, dien wij geven kunnen aan hen, die'er meer van wenschen te weten, is: de volgende uitvoering bij te wonen. MADRID, 3 Jan. Een officieel telegram uit Havana meldt dat de opstandelingen onder bevel van den aanvoerder Maceo, de provincie Havana zijn binnengedrongen. Ver scheidene kolones zijn uitgerukt om hen te vervolgen. De telegraaflijnen en spoorwegen worden door de opstandelingen vernield. Rotterdam, Oudejaarsavond. Er wordt buiten druk geschoten. Ze schiefen net jaar uit. Nog enkele uren en 1895 is dood Dan is 1896 geboren. Iunn'n avond is iels hoog-plechtigs. Ik ben (joddauk idealist genoeg om dat te gevoelen an ik wensen m:jn lezers van harte datzelfde gevoel. YVe zitten hiyr bij elkaar, gezellig om de tafel. De lamp brandt. Onder de donkerroode kap wolkt een zwaarmoedig licht in de kamer r.eer. We hebben, gelukkig bij elkaar gezeten, zitten bab beien over 't jaar dat dood gaat. Nu moet ik even mijn brief schrijven en als die af is, babbelen wij verder, tot twaalf uur. Er is baubelensstof tot overmorgen, maar de traditie wil dat om 12 uur onze herdenking uit zij, als herboren moeten wij 't jeugdige jaar in. Dat wil zeggen, wij hebben dan veel te verge ten, dingen van ons af te gooien die ons bezwaren en bemoeielijken in 't gaan. De wandeling is toch al moeiel.jk genoeg, we willen zoo min mogelijk ballast meenemen. Een oude oom van me placht te zeggen Op Oudejaarsavond zei ten we een paar kisten en een paar pakken van onze zorgen aan den levens- dijk. Daar is zoo'n avond prachtig voor. Je staat eyen stil en je zet wat van 't vrachtje neer. Het olijtt op die plaats staan, hoe lang weten wij met, dat gaat ons ook niet aan. YVe hebben alleen, humaniteitshalve, te hopen dat er geen vinder voor komt, want eer. vinder zouden we met zoo n vondst niet kunnen feliciteeren. Die oom was in zijn soort een wijsgeer. Als hij dit gedeelte van zijn filosofie kwijt was, stopte hij zijn pijp opnieuw, dronk een fiksche teug van zijn cognacgrokje (van punch hield hij niet) stak zijn pijp aan, keek heel ernstig en vervolgde: Een mensch is krek een schip, met tuigagie en al. Aan elk station neemt hij kolen aan boord en daar laat hij wat ballast voor in de plaats achter. Soms, midden in zee, moet hij ook wel eens wat van zijn lading overboord zetten Jonge-jonge, wat heb ik al veel van mijn lading moeten missen. En veel van mijn personen ook! Mijn schout bij nacht (dat was zijn vrouw) ein/r al heel gauw v.m boord. Die kwam nooit meer terug. En mijn andere bemanning (zijn dochters) gingen in andermans dienst over. Die komen alleen van tijd tot tijd nog wel eens bij me aan b00rdEn nou ben ik bijna waar ik wezen moet. Nog een paar oudejaarsavonden misschien, en dan loopt ook ondergeteekende de haven binnen Prosit Neujahr Sedert is die oom behouden de haven bin nengelopen', maar hij is en zal blijven een van de herinneringen, die tot mij komen op den ster- vensavond van het jaar. Hij met zijn gezonde humoristische levensbeschouwing was één van de figuren, die de jaren niet kunnen wegdoezelen. .....Iedereen heeft ze zóó Ze schieten als rezenden buiten. Soms ploft er eon dreun als van een kanonschot in de lucht. Dat mag op oudejaarsavond. In andere lijden is 't gevaarlijk voor paarden en, pardon, en voor da mes. Op oudejaarsavond kijkt de politie wat door de vingers. Nu mogen «prosit Neujahr' alle koffiehuizen tot twee uur openblijven. En of die 't vol hebben YVeet-je, er loopen in Kotteidam een massa oude vrijers los, heeren oie op kamers wonen en heeren die zich te groot voelen om thuis het «oude in 't nieuwe* te vieren. Die doen dat dan onder-ons, in de kroeg! De kasteleins hebben op zoo'n avond voor hun stamklanten een bijzondere tractatie. Meestal geven zij vrij-drinken. En daarbij hoort een lekkernij. De gewone lekkernij is saucisebroodjes, dat is goedkoop en dat geeft dorst, weet je. Anderen hebben hun vrouwen wat ganzen la ten braden en olfreeren hun klanten een boutje, o ik heel lekker I J Boneski bezorgt zijn luitjes een formeel souper met een menu dat van 10 tot 2 duurt. Het dessert begint zoowat tegen 12 uur, en dan slaan de heeren aan t toosten op Boneski en zijn zaak en zijn vrouw en op zichzelven. Er 7ijn er, die zoo'n oudejaarsavond gezellig vinden Ieder zijn smaak. In een handelsstad al9 Rotterdam, wordt het oude in t nieuwe in sommige kringen niet ge vierd. De handelaars sluiten met de laatste brie ven eu telegrammen hun balans en die maken dan t oude in t nieuwe mee voor hun boeken. Mevrouw gaat met de kinders vroeg naar bed en morgenochtend zal meneer hen, blij over 't resultaat van 't vorige jaar hen rveel heil en zegen' wenschen ook daar moet men van houden. l.i een omgeving van zóóveel mensehen, staat men voor heel veel onpoëtische dingen. Voor een massa is oudejaarsavond niet meer dan een gelegenheid om zich af te vragen: Hoe heb ik t van t jaar gehad en hoe ziet het er uit voor t komend jaar Nu dat is nog al dun Voor Rotterdam is dit jaar een jaar van belang geweest. Eenige duizende hectaren zijn m<t de dorpen Charlois en Kralingen bij 't oude Rotter dam gevoegd en wij nemen nu met al ons heb ben en houwen 5583»/« H.A. van de aarde in. Dat 18 ",YVu- i11-61 Z^° heel veel' maar er is op die zesdehalt duizend H. A., heel veel saamge- brachtgroote gebouwen pakhuizen havens schouwburgen, kantoren, parken, kerken enz. enz! en daarvan gaat het geluk, de voorspoed en de vreugde van duizenden uit. Schaars zal men 5*/. duizend H.A. grond zoo goed gebruikt vinden! «o p "ieuw.e raad, die op den dag der annexatie, 28 Februarivoorde eerste maal bijeenkwam, bestond voor de eerste maal, zoolang Rotterdam bestaat, uit een billijk aantal niet- en wel-libe- ralen. De met-liberalen brachten de oppositie, en met de oppositie veel noodeloos geredeneer in den raad. Ja, dat is ook wat moois van 1895. Dat brengt me ons een onreerende raad. Zoo kalm waren de heeren, zoo stil en zoo evreden, zoo welwillend voor t dagelijksch bestuur, en nu is dat voorbij nu praten en bestrijden de heeren. Er zijn dit jaar ruim 300 redevoeringen uitgesproken, of, gemiddeld in elke raadzitting 10! Dat kan schik ken. De bode die mij deze cijfers verschafte en die op zijn bodeëer voor de juistheid ervan in staat, noemde 't schande. -- Als we er vroeger 100 hadden sloegen wij de handen al in mekaar. En nu Ja, en nu Het moet billijkheidshalve erkend worden, dat de rnad veel goeds heeft gedaan. Hij heelt om maar eens op te noemen; nieuwe havens en nieuwe straten in plannen goedgekeurd, een school voor achterlijke kinderen bepaald, een verandering van 't politiewezen aangenomen, een verordening op de openbare reinheid vastgesteld en (lest best) een begrooting van f 6.651,011.71 bepaald. Er zijn raden die hun tijd minder goed gebrui- 7jaar 00H niet ade raden hebben over zóó veel geld te beschikken. Natuurlijk blijft er nog een massa te wenschen over o ja, een groote massa. Tevredenheid met den toestand is hier nog niet van dezen tijd. Maar als die er was zou de raad niets meer te doen en-.... te praten hebben. En dat zou jammer we zen voor dien raad. Morgen is het de groote dag van wenschen en kaartjes. Dan is er den geheelen dag druk visi tegeloop en een druk bezorgen van kaartjes. Dat eerste en dat tweede zijn niets dan forraa- teilen, alleen nu en dan oprecht gemeend. Een kaartje in de bus of een handdruk en een paar woorden zeggen zoo weinig, precies wat er te zeggen is. Daar wordt dan een glaasje bij ee- dronken (bij de visite) en nog een glaasje en dan is in vele gevallen de hartelijkheid vooreen jaar U1- Nu dit is precies als overal elders. Maar die kaartjes, o, dat is verschrikkelijk. Een lawine van kaartjes rolt op onze goede stad neer in deze dagen. De brievenbestellers kannen 't niet at. Er moeten een paar bataljons mariniers aan te pas komen, want voor den kaartjesvloed die het postkantoor komt binnenvloeien, moeten minstens een paar honderd man in 't veld Ge bracht worden. e Honderd bestellers van de Maatschappij tot Dienstverrichting loopen van 7 tot 7 met kaar- knecht of knechtje, meid of schoon- maakster, klerk of bediende, zoontje of dochtertje jongste broertje of jongste zusje is, loopt met kaar tjes Kaartjes hier, kaartjes daar, kaartjes overal! Nu het zoo gemakkelijk is in de courant een zoogenaamd .compliment van den dag// onder ieders aandacht te brengen, moest dit postmarte- lend gebruik als middeneeuwsch worden afee- schaft. Een deskundige schatte het aantal kaar tjes, dat in Rotterdam aankomt, op acht raillioenlll D. WAALWIJK, 3 Jan. De handel was vlug ter veemarkt. De aanvoer die met groot was, ruimde dadelijk aan ferme prijzen op. J ue Kalfkoeien golden f 140.—f210.— if Dito vaarzen f 125.— A 185.— f Eieren f 4 50 A 6,— per 100 stuks. De huidemarkten zijn over het algemeen nog goed voorzien maar de voorraad bestaat wel in hoofdzaak uit tweede en derde kwa liteit. De laatste weken werd er veel in prima soorten gekocht. De prijzen zijn nog p.m. 30 pet. hooger dan verleden jaar op

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2