BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Frankrijk is door de zuiverheid zijner begin selen gewaarborgd tegen verleidingen in eigen boezem, terwijl het door zijne militaire en diplomatieke positie evenzeer bestand is tegen alle gevaar van buiten. Het belangrijkste uit dit betoog is wel de passage over Frankrijks verhouding tot Rus land: deze groote natie „a formé alliance avec elle" (Frankrijk) zoo heeft Bourgois gezegd 't is voor de Duitsche persmannen omal het reeds zoo dikwerf gezegde opgewarmd weder eens aan den man te gaan brengen De koning van Belgie is Zaterdag voor eenige dagen naar Londen vertrokken, voor de Kongo waarschijnlijk. Een van de Fransche bladen vermoedt dat Leopold II naar Londen is om Wilhelm II met zijn grootmoeder te verzoenen De zaak-Lebaudy neemt steeds grootere af metingen aan. Naar het schijnt zou Jacques Saint Cère (Rosenthal), de oud-redacteur van de Figaro, ook gemengd zijn in de zaak van den verrader Dreyf,;s. Er heeft een huis zoeking plaats gehad in de particuliere woning van Max Lebaudy, met het gevolg dat een aantal zeer belangrijke papieren brieven registers, ontvangbewijzen, enz. in beslag zijn genomen. De laatste arrestatie is die van den publicist Labruyère, die redacteur was van een zeker aantal bladen, waaronder van le Cri du Peuple en van de Cocarde. Wat Chiarisolo betreftdie tusschenpersoon zou geweest zijn van Labruyère bij de Cestiis op de vlucht. Over dezen Chiarisoli zijn aan den rechter Meyer eenige mededeelingen gedaan door Hébraid, directeur van de Temps, bij welk blad Chiarisoli een tijdlang reporter is geweest. Men spreekt ook van een ge pensioneerd generaal der cavalerie, die bij de zaak Lebaudy gecompromitteerd zou zijn. Vóór zijn vertrek naar Lyon, heeft Bourgeois op het Elysée een onderhoud gehad met Bcrthelot en Godetroy Cavaignac. Men gelooft, dat de zaak-Lebaudy het onderwerp der besprekingen is geweest. Aan boord van het Fransche stoomschip Alexandre Bixio, vertrokken van Martinique, zijn bij kaap Teneriffe 200 Japanners aan het muiten geslagen. Geholpen door de Spaansche passagiers wist de equipage hen te bedwingen. Vijf hunner en een Spanjaard werden gewond. Latertoen de rebellie opnieuw losbarstte vroeg de kapitein hulp aan de Spaansche autoriteiten, waarop een Spaansche kanonneerboot ter zijde van het schip voer en de bemanning de Japanners ontwapende. De Bixio heeft daarop haar reis naar Barcelona voortgezet. Te Raccain de Cubaansche provincie Matanzas, heeft een troep opstandelingen dertig huizen in brand gestoken. Een bataljon mariniers joeg de brandstichters op de vlucht. Maar de huizen waren intusschen afgebrand. Vijf millioen pesetas zilver en een millioen goud is naar Cuba gezonden. Campos seint uit Havana dat generaal Navarro y Arizon den aanvoerder der sepa ratisten Maceo op diens vlucht te Brigona van zulk een ontzettenden angst, dat alle kler ken opstonden en naar hem toegingen. Hij liet zich, half buiten kennis, bijna in hun armen vallen en moest gaan zitten. Zijn collega's omringden en ondervroegen hem allen tegelijk, hem dringend toch duidelijker te zijn. Bestolen, zeiden zijwaar, hoe en door wien Langzamerhand kwam Prosper bij. Men heeft alles weggenomen wat ik in kas had, antwoordde hij. Alles Ja, drie bundels, ieder van honderd bank biljetten van duizend francs en één van vijftig duizend francs. Die vier pakken waren in één papier bij elkaar gebonden. Bliksemsnel had zich het gerucht van een dief stal door het huis verspreid; van alle zijden kwa men de nieuwsgierigen aanloopen, het kantoor werd vol. Dus, zei de jonge Cavaillon tot Prosper, heeft men de brandkast opengebroken Neen, zij is ongeschonden. Maar wat dan Wat dan? Het is gebeurd. Gisteravond waren er driehonderd duizend francs in en van ochtend vind ik ze niet. Iedereen zweegeen oude bediende alleen deel de niet in de algemeene ontsteltenis. Maar mijnheer Bertomy, laat het hoofd niet zoo gauw hangen, zei hij, misschien heeft de patroon het geld noodig gehad. De ongelukkige kassier herademde bij die woor den en klampte zich aan die gedachte vast. Ja, riep hij, dat kan wel, de patroon zal het geld hebben. Doch na even nagedacht te hebben, vervolgde hij weer geheel ontmoedigd: neen, dat is niet mogelijk. In de vijfjaar, dat ik de kas heb, heeft mijnheer Fauvel de brandkast nog nooit zonder mij geopend. De twee of drie keerendat hij geld noodig had, heeft hij op mij gewacht of mij laten halen, maar nooit kwam hij er bij mijn afwezigheid aan. Dat doet er niet toe, merkte Cavaillon op, alvorens te wanhopen dienen wij hem te waarschuwen. Maar mijnheer André Fauvel had het reeds vernomen. Een der jongste bedienden was naar zijn kamer gegaan en had hem verteld wat er heeft achterhaald en verslagen. De opstan delingen zijn geheel uit de provincie Pinar del Rio verdreven en worden steeds vervolgd. Alle politieke gevangenen, die ter zake van de revolutie op Hawai nog in hechtenis waren, zijn met Nieuwjaar in vrijheid gesteld. Uit Cape Coast Castle komt het bericht dat prins Hendrik van Battenberg, die de Asjantijnsche expeditie medemaakte maar wegens koorts naar de kust terugkeerde, te Prasoe is moeten blijven, daar zijn toestand verergerde. Kapitein Curtisvice-captain Benson en luitenant Davis staan op de ziekenlijst. Een telegram uit Nyisa meldt, dat de Achantyuen zich om Coomassi verzamelen. Negenendertig menschen zijn te Londen van gebrek omgekomen gedurende 1894 volgens een officieel rapport der desbetreffende lijkschouwingen. Dat cijfer is minder hoog dan in het voor gaande jaar, toen het 51 bedroeg, maar toch treurig genoeg. En het koude rapport is in zijne droog medegedeelde bijzonderheden treffender dan menige sensatie-roman. De ongelukkiger), die in de groote wereld stad van honger stierven, waren voor een groot deel lieden, die betere dagen gekend hadden en te trotscb waren om hulp te vra gen van het armbestuur. Er was onder hen een taalleeraar in de tachtig en een oude procureursweduwc. Verscheidenen ook kon den niets anders aangeduid worden dan als »cen onbekend man» of „eene onbekende vrouw." Vorst Bismarck was, zooals nu blijkt, in een »sehr gnadiges" schrijven van den keizer uitgenoodigd tot bijwoning der feestelijkheden, die 18 Januari a. s. in het koninklijk slot zullen plaats hebben. De keizer heett besloten een nieuwe ridderorde in te stellen, die hoofdzakelijk toegekend zou worden aan hen, die tot de stichting van het Duitsche rijk hebben mee gewerkt. Groot opzien verwekken de berichten omtrent den gezondheidstoestand van den rechter Brausewetter. Een aantal personen, die door de zoogenaamde „Brausewetter- strafkamer" tot min of meer zware straffen werden veroordeeld zouden trachten een herziening van hun vonnis te verkrijgen, daar er twijfel bestaat of Brausewetter in den laatsten tijd wel toerekenbaar kon geacht worden. Voorloopig heeft Brausewetter een verlof voor den tijd van 6 maanden gekregen. Zaterdag is te Rome ministerraad gehouden. De bladen zeggen dat daar besloten werd de bijeenkomst der kamers tot Februari te ver dagen. De bezorgdheid over den toestand in Erytrea blijft groot. Generaal Baratieri, zoo meent men in politieke en zelfs in militaire kringen, zal het op den duur niet kunnen volhouden. Het ontbreken van nieuws ver meerdert de heerschende bekommering niet weinig. De Esercito Italiano herhaalt het gerucht van een aanstaande aftreding vau den mini- ter van oorlog generaal Mocenni. Naar Zondag door Reuter uit Rome voorging. Op het oogenblik, dat Cavaillon voorstelde hem te gaan halen, verscheen hij. ftlijnheer André Fauvel, een man van ongeveer vijftig jaar, van middelmatige grootte en met grijzende haren, gezet, loopt een weinig voorover, zooals alle werkezels en heeft een min of meer waggelenden gang. Nog nooit heeft een zijner handelwijzen de goede uitdrukking var. zijn ge zicht gelogenstraft. Hij heeft een rondborstig ui terlijk, levendige, openhartige oogen, roode la chende lippen, en daar hij in den omtrek van Aix geboren is, vervalt hij, als hij zich opwindt, altijd eenigszins in het dialect dier provincie, wat aan zijn geestigheid een bijzonderen geur geeft want hij is zeer geestig. Hij scheen van het bericht, dat de bediende hem gebracht had, zeer te zijn geschrokken, want, niettegenstaande hij meestal nogal veel kleur heeft, zag hij nu zeer bleek. Wat zegt men, vroeg hij aan de bedienden, die met eerbied voor hem op aij gingen wat is er gebeurd P Het hooren van mijnheer Fauvel's stem gaf den kassier die gekunstelde energie, die bij een be langrijke crisis noodzakelijk is. Het beslissende en gevreesde oogenblik was aangebroken, hij stond op en naderde zijn patroon. Mijnheer, begon hij, daar ik, zooals u weet, hedenmorgen driehonderd vijftigduizend francs terug te betalen had, heb ik die som gisterenavond bij de bank laten halen. Waarom gisteren, mijnheer, onderbrak hem de bankier, ik geloof, dat ik u wel honderd keer bevolen heb tot den dag zelf te wachten. Dat weet ik, mijnheer, ja, ik had het niet moeten doenmaar gedane zaken nemen geen keer. Gisteravond heb ik het geld weggesloten en nu is het verdwenen, zonder dat de brand kast opengebroken is. Maar je bent gek, riep mijnheer Fauvel, je droomt. Deze weinige woorden ontnamen Prosper alle hoop, maar de afschuw van zijn rol in deze zaak gaf hem wel niet de tegenwoordigheid van geest om na *e denken, alvorens te antwoorden, maar tenminste dat soort van doffe onverschilligheid, die op alle onverwachte ontdekkingen volgt. Zonder bemerkbare verlegenheid antwoordde hij dan ook Ik ben niet gek en droom onge- geseind werd, zijn de Sjoanen bij hernieuwde aanvallen op Makalle den östen en 9den dezer met verliezen teruggeslagen. De Paus heeft het hem aangeboden eere lidmaatschap van de keizerlijke Russische akademie van wetenschappen aanvaard. De Ca. itale meldt dat de minister van oorlog besloten heelt, nieuwe versterkingen naar Massaua te zenden. Met minder schijn van waarschijnlijkheid beweert het blad ook dat de regeering besloten heeft, een nieuwe expeditie van tienduizend man uit te rusten om Harrar te bezel ten, als de veldtocht is geëindigd, waar het tusschen twee haakjes nog weinig van heeft. Nu Makalle aange vallen iszou de regeering die expeditie eerder uitrusten en afzenden dan haar plan was geweest. Volgens de Italia militare zou generaal Baratieri Zondag in Adigrat 1500' man en 28 veldstukken hebben, terwijl nog 5000 man van Massaua nair Adigrat onderweg zijn. WAALWIJK, 15 Jan. 1896. i'Espérnnce. Maandagavond hadden de werkende leden van de harmonie l'Espérance een huishoudelijk feestje. Door de erven Van Riel, eigenaars der Harmoniezaal was hun een soupeetje aangeboden, waartoe ook HH. bestuursleden uitgenoodigd waren. In opgewekte stemming werd de avond doorgebracht. De leden hadden elk in zijn genre getracht zooveel mogelijk tot veraan genaming van het samenzijn bij te dragen. Opgevoerd werd o. m.een aardige operette Humbuchs Cacao; verder comische en andere voordrachten, farcen, acrobatischen gymnasti sche toeren enz. 't Was in één woord een heel gezellig feestje, dat lang in aangename herinnering zal blijven en de prettige verhouding tusschen de leden onderling en van dezen met het bestuur stellig zal bevorderen. Branden. In 't afgeloopen jaar hadden in het kanton Waalwijk (behalve Vlijmen) 14 branden plaats; de schade daardoor veroorzaakt wordt be groot op 132,415 gedekt door assurantie groot f 36,625. Ontvreemd. Ten nadeele van C. v. K. alhier zijn jl. Vrijdagavond door insluiping ontvreemd 3 bankbiljetten groot f 60 en 3 groot f 40. Gegronde verdenking hadt de politie wel maar toch bleven haar nasporingen tot nu toe zonder resultaat; men twijfelt echter niet of de dader zal wel bekend worden, want door middel van een kaartlegster houdt men zich op de hoogte en op deze inlichtingen stelt men vertrouwen. We dachten werkelijk niet aan de moge lijkheid, dat er in onze gemeente nog perso nen waren, die aan dergelijken onzin eenige waarde kunnen hechten. Teiitooiistcllingslotcrij. In de Maandag middag te Amsterdam aangevangen trekking der voorwerp-loterij viel de gouden zuil ter waarde van f 100,000, ten deel aan-No. 905.336. Nog werden o.a. de volgende prijzen ge trokken 477103 collier van paarlen en diamanten. 318692 zilveren vaas. 1467984 diamanten broche. 433384 eetkamer ameublement 22 stuks. 1462662 bureau Louis XIV. lukkigcr wijze niet, ik zeg de waarheid. Deze kalmte op zulk een oogenblik. scheen mijnheer Fauvel te verbitteren. Hij vatte Prosper bij den arm en hem ruw heen en weer schud dend, schreeuwde hij Spreek, spreek wie denkt gij, dat de kast geopend heeft Ik kan het u niet zeggen. Gij en ik alleen weten het woord, wij alleen hebben een sleutel. Dat was een'formeele beschuldiging, tenminste alle toehoorders vutten het zoo op. Maar de kassier verloor zijne merkwaardige kaluite niet. Hij maakte zich bedaard uit de handen van zijn chef los en zei heel zachtjes: Werkelijk, mijnheer, niemand anders dan ik kan dat geld genomen hebben. Ongelukkige! Prosper deinsde terug, en, terwijl hij zijn oogen onafgebroken op het gelaat van den heer Fauvel gevestigd had, voegde hij er bij Of u. De bankier maakte eene dreigende beweging, en wie weet, wat er gebeurd zou zijn, als men bij de deur, die op liet portaal uitkomt, niet een driitig gesprek had gehoord. Een klant wilde bepaald naar binnen en niet tegenstaande, dat de klerken het hem poogden te verhinderen, kwam hij in het kantoor. Het was mijnheer Clameran. Alle bedienden, die in het kantoor waren, bleven onbeweeglijk, als versteend staan; er heerschte een volslagen plech tige stilte. Men kon duidelijk zien, dat er iets vreeselijks gebeurd was, dat er een zaak op leven en dood tusschen al deze mannen besproken werd. De bezoeker scheen dat niet te willen zien. Hij naderde met zijn hoed op het hoofd en zei op onbeschaamden toon Mijne heeren, liet is over tienen. Niemand antwoordde en mijnheer De Clameran wilde voortgaan, toen hij den binkier bemerkte, dien hij nog niet gezien had. Hij ging recht op hem af: mijnheer, riep hij uit, eindelijk vind ik u en dat is zeer gelukkig. Ik ben van mor gen reeds eetmaal hier geweest, maar de kas was nog niet geopend, de kassier was nog niet gekomen en u afwezig. U vergist u, mijnheer, ik was inmijnprivé- kantoor. 1005225 salon ameublement 24 stuks. 1 136225 marmeren beeld „la Pécheuse" op kolom. 1261112 eikenhouten kist met tafelzilver. 750513 vitrine Louis XV. 578357 zilveren beeld. 805508 geborduurd portret van den Paus. 656711 vleugelpiano. 32999 gebeeldhouwd hout. beeld „l'Aurore" 1181299 „l'Adieu" bronzen groep. Bossche Gemeenteraad. Men schrijft uit 's Hertogenbosch In de Vrijdag jl. alhier gehouden raads vergadering waarin al de leden aanwezig waren, werden opnieuw de rapporten in zake de afrekening met den aannemer A. B. Dec kers en den bouw der eerepoort aan den Vuchteruitgang in het breede besproken. Daaina kwam ter tafel het voorstel van het lid jhr. mr. Van Sasse van Ysselt om den ingenieur-architect der gemeente, den heer Kerkhof, met ingang van 1 Mei a. s. onge vraagd, doch eervol uit die beirekking te ontslaan. Zooals bekend is, was dit voorstel eerst gegrond op het begaan van „knoeierijen" door deu ingenieur-architect en, na de ver dediging van dien ambtenaar, door den voor steller, op zijne in de praktijk gebleken ongeschiktheid. Door jhr. mr. Van Meeuwen warm bestreden .en door den voorsteller en "t lid Bogaerts verdedigd, werd het voorstel daarna met 14 tegen 7 stemmen verworpen. Met het oog op het door de heeren leden jhr. mr. Van Sasse van Yssel, Bogaerts en Dobbe in openbare raadsvergadering uitge sproken plan oin, bij handhaving van den ingenieur architect door den raad, hun mandaat als raadslid neder te leggen, sprak hun medelid Maurits van den Bergli de hoop uit, dat zij termen zouden kunnen vinden om op dat besluit terug te komen. Naar de Nbr. verneemt, heeft de heer jhr. mr. A. van Sasse van Ysselt heden zijn ontslag genomen als lid van den gemeente raad. Ook de heer L. J. C. Boogaerts heeft, om dezelfde redenen als jhr. mr. Van Sasse van Ysselt, ontslag genomen als lid van den ge meenteraad. Naar we vernemen, zal het ontslag-nemen dezer twee heeren worden gevolgd door dat van nog meer leden, die Vrijdagavond be hoorden tot de voorstemmers voor het voorstel van het lid jhr. mr. Van Sasse van Ysselt om eervol ontslag te verleenen aan den in genieur-architect der gemeente. In een Maandagavond te dezen aanzien gehouden vergadering dier heeren is men echter nog niet tot een beslissing gekomen. (P. N. B. Ct.) Tilburgsclic K. v. K. Te Tilburg zijn tot voorzitter en onder voorzitter der Kamer van Koophandel her kozen de heeren H Eras en G. J D. Pollet. Suikerbieten. De agenten der suikerfabrieken hebben bericht ontvangen, dat de suikerbieten dit jaar 'tegen f 10 per 1000 K.G. kunnen worden gecont acteerd, mee, zooals vroeger, f 70 voorschot per HA. Mocht er evenwel ver andering van accijns komen, dan zal de prijs f 9 bedragëu. Het is te hopen, dat de Kamers het belang van duizenden landbouwers zullen behartigen en den suikeraccijns niet verhoogen, anders zal menig bietenteler genoodzaakt worden dit belangrijk product vaarwel te zeggen, hetgeen tevens een groote ramp zou wezen voor den veldarbeider. Men heeft mij toch het tegendeel verzekerd, en op Cavaillon wijzenddeze heer zei het mij, Maar dat doet er weinig toe, hernam hij, ik kom terug en nu is riet alleen de kas gesloten, maar men weigert mij zelfs den toegang tot de kan toren. Met moeite ben ik zoover gekomen en nu zult u mij openlijk wel willen zeggen, of ik mijn geld kan krijgen, ja of neen? Mijnheer Fauvel hoorde hem zwijgend aan. Ilij beefde van woede en van doodsbleek was hij vuurrood geworden, toch hieid hij zich in. U zoudt mij zeer verplichten, mijnheer, zei hij op doffen toon, mij een klein uitstel te willen geven Ik dacht, dat u gezegd hadt Ja, gisteren, maar van morgen, op het oogenblik verneem ik, dat ik het slachtoffer ben van een diefstal van driehonderd vijftigduizend francs, Mijnheer De Clameran maakte een spotachtige buiging. En zal ik lang moeten wachten? vroeg hij. Den tijd die noodig is, om liet geld van de bank te halen, en daarop den graaf den rug toekeerend, wendde mijnheer Fauvel zich tot zijn kassier: Maak een briefje klaar, zei. hij tot hem en zend u er zoo gauw mogelijk om; laat met een rijtuig het disponibele geld aan de bank halen. Prosper bewoog zich niet. Hebt ge mij verstaan herhaalde de bankier met nauwelijks ingehouden woede. De kassier rilde, het was alsof hij uit een droom ontwaakte. Het is onnoodig er om te zenden antwoord de hij kalm. De schuldvordering van mijnheer bedraagt 300000 francs en aan de b nk zijn niet meer dan 100000 francs meer van ons. Men zou zweren, dat mijnheer De Clameran dat antwoord verwacht had, want hij prevelde: Natuurlijk. Hij sprak dat woord wel niet bepaald uit, maar zijn stem, zijn bewegingen, zijn gezicht, schenen te zeggen Die komedie wordt goed gespeeld, maar het is een komedie en ik laat er mij niet door misleiden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2