BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Transvaal. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Donderdag 30 Jan. jaarmarkt te Waalwijk. gehandhaafd wordt, een keizer van Duitsch- land laat men niet komen en gaan als» den geringste der stervelingen; er moet een prefect aan te pas komen, er moet wat militair ver toon zijn. In elk geval zou het terrein voor een proefneming voortreffelijk gekozen zijn: er is daar in Frankrijks zuidelijk deel minder rassenhaat en ook wel minder echte en ge veinsde revanchelust dau aan de boorden der Seine Makalle zou reeds Zondag 11. door de Abessiniers genomen zijn en 't is alleen om politieke redenen dat Crispi, Italie's premier, van dit feit tot dusver geen melding heeft gemaakt. Alzoo de Figaro, een blad dat ten aanzien van de Italië rakende gebeurtenissen geen onbeperkt vertrouwen verdient en in het onderhavige geval allicht den wensch voot de werkelijkheid heeft genomen: 24 uur geleden lanceerde het Parijsche blad dit nieuwtje en 't is nog altijd niet bevestigd. In afwachting van eenige zekerheid omtrent den toestand van de Italianen in Makalle (inen weet nu alleen, dat er een kleine bron is ontdekt) hielden de bladen te Rome zich bezig met de quaestie van een vredesverdrag. Terwijl de pers der oppositie meent, dat men vrede moest nemen met het reeds behaalde succes, wordt in regeeringskringen door een aanzienlijke meerderheid geijverd voor vol harding tot het einde (Menelik moet worden overwonnen), terwijl slechts de minderheid zich schijnt te verheugen in het bezit van verstand en doorzicht: daar zijn er die ernstig waarschuwen tegen voortzetting van den krijg en in 't algemeen tegen de veroveringspoli tiek, als zijnde niet overeen te brengen met den internationalen toestand en nog minder met de toestanden van Italië op sociaal en economisch gebied. Deze laatste worden wel gehourd maar hun raad zal niet worden opgevold, tenzij er iets bijzonders mocht gebeuren. De Soir meldt dat de gezondheidstoestand det koningin zorgbarend is. De koningin is uiterst zwak en verlaat hare vertrekken niet. De ministersin rade vereenigd, hebben beraadslaagd over den vorm, waarin zij aan de kamers en de vreemde mogendheden zullen mededeeling dom van het nieuwe verdrag van Madagaskar dat voor een Fran- sche bezitting is verklaard. De koningin van Madagaskar en het inlandsch bestuur zullen behouden blijven. Eeu nieuw tolsysteem zal toegepast worden, bij decreet, als in Tonkin. Het ministerie-Bourgeois zal in het budget van 1897 een ontwerp van een inkomsten belasting opnemen. Deze belasting zal glo baal van alle inkomsten worden geheven. De inkomsten beneden 2500 frs. zijo vrijgesteld. Daarboven zal de belasting tusschen 2500 Irs. en 500U0 frs. inkomen, 1 tot 5% bedra gen. Boven 50000 frs. zal er 5°/0 worden geheven. De personeele belasting en die op deuren en vensters zouden afgeschaft worden. He: ontslag van Martinez Campos wordt op den voet gevolgd door eene onafgebroken reeks van gevechtsberichten uit Cuba. De bende van Maceo dus luidt het werd door de Spanjaarden verslagen. De rebellen verloren 27 dooden; de Spanjaarden hadden er slechts 2 en 14 gewonden. Bij Guatamayo is eene andere bende ver slagen. En Donderdag kwam een officieele depêche uit Havana melden, dat kolonel Vienna bij Pedrono 1200 opstandelingen aanviel en met een verlies van 12 man uit hunne positiën verdreef. Het Britsche hof is in rouw door het overlijden, op slechts 38jarigen leeftijd, van prins Heinrich Von Battenberg, een jongeren broeder van wijlen den ridderlijken Alexander, echtgenoot van prinses Beatrice, het achtste kind en de jongste dochter der koningin. Het was een met eenige moeite en na het overwinnen van veel verzet tot stand gekomen, misschien juist daardoor ook zeer gelukkig huwelijk, waaruit drie zouen en eeu dochter zijn gesproten. Prins Heinrich was opdat zijne vrouw steeds dicht bij hare moeder zou kunnen wezen gouverneur van Wight; maar hem was juist onlangs, op zijn dringend verzoek, gelegenheid gegeven zich eens op wat de gelijker en mannelijker wijze te onderschei den, en zoo liet men hem, als kolonel de expeditie tegen de Ashantijnen medemaken. Maar op dergelijke vergunuingen men zag het in Zulu land met den „Keizerlijken Prins" schijnt wel geen zegen te rusten. De prins kreeg het aanstonds te kwaad met het moordend klimaat, en hoewel aanstonds naar de kust teruggekeerd en zoo spoedig mogelijk vandaar naar Madera geëmbarkeerd, overleed hij aan boord aan cenen aanval der zich weer verheffende koorts. Het schipde kruiser Blondeis toen met het overschot teruggekeerd tiaar Sierra Leone. De weduwe en hare moeder zijn ontroost baar, en geen wonder, dat uit Cowes bericht komt, dat de hoogbejaarde koningin zich na een onrustig doorgebrachten nacht, lang niet wel gevoelt. Het droevig verlies der koninklijke familie wekt onder het Britsch publiek veel deel neming. Woensdagmorgen was heel Berlijn eenige uren in de grootste opgewondenheid. Op nog onverklaarde wijze was in Hamburg het bericht rondgestrooid, en naar Berlijn gete- legrapheerd, dat Bismarck dood was. Alle redactiën werden bestormdwant als een loopend vuurtje had het volkomen ongegronde gerucht zich door de heele stad verspreid. Bij officieele lichamen en bij ieder die maar ondersteld werd, eenige betrekking te hebben met Friedrichsruh, werd om inlichtingen ge vraagd. Eindelijk kwam het antwoord uit het Saksenwald zelf: De prins was volkomen opgewekt, zoo gezond als ooit, had voortref felijk geslapen en was -op 't oogenblik in zijn badkamer, zooals iederen morgen. Er was toen een algemeen gevoel van verlichting merkbaar alsof men van een nachtmerrie bevrijd was. Aan de buitengewone ont-oe- ring, die reeds door een onbestemd gerucht ontstond, kon men ongeveer zien welk een plaats de oude man in weerwil van zijn teruggetrokken leven nog in alle harten inneemt. Een mijnbrand. Te Ostrau in Moravie is Woensdagmorgen omstreeks half twaalf, door een onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de Hermenegildeschacht der groote kolen- bedding aldaar. Onmiddellijk toog men aan het reddingswerk en laat in den middag waren reeds 6 dooden en 12 zwaar gewonden naar boven gebracht. De schacht, die juist door de meeste arbeiders was verlaten, werd later gedeeltelijk afgesloten, zoodat het vuur, door gebrek aan luchttoevoer gestuit werd. Zeventien arbeiders zijn gered terwijl 15 arbeiders den dood vonden. Volgens de geredden is de brand niet door een ontplof fing veroorzaakt. Uit Rome het weinig opwekkend of goeds spellend bericht, dat Makalle den 18n nog weerstand bood en dat tnen hoopte binnen de omwalling van het fort water te vinden. De zaak is, dat de belegerende Abessyniers de bron, vanwaar het fort van water werd voorzien, met steenen en zand hebben bedekt en streng doen bewaken. Majoor Galliano moet van zijne superieuren al vroeger verlof hebben ontvangen op eer volle wijze te capituleeren, en men vreest wel dat hij er toe zal moeten overgaan. Naar aanleiding van de terugroeping van den Franschen gezant bij het Vaticaan Lefèbvre de Béhaine wordt gemeld, dat de Paus binnenkort de gronden zal openbaar maken, waarom de Curie tegenover de re publiek een vastberadener houding wil aan nemen. Verder zal de Paus in een schrijven aan president Faure zich er over beklagen dat de bemoeiingen der Curie ten gunste der republiek in Frankrijk met allerlei maatrege len tegen de kerk zijn beantwoord geworden Volgens bericht aan de Pall Mall Gazette uit Konstantinopel hebben Rusland en Turkije een ot- en defensief verbond gesloten, dat te Konstantinopel geteekend en te Petersburg bekrachtigd is. Vermoedelijk doet Frankrijk daaraan mee de Fransche gezant heeft een onderhoud van twee uur met den sul'an gehad. Het nieuwe verdrag is gebaseerd op het RussischTurksche van Hoenkjar Iskelesi van 1833, tegenover Mehemed Ali's over winningen. Door dat verdrag werd Turkije feitelijk een vazalstaat van Rusland, maar de uitvoering werd destijds door Frankrijk en Engeland gezamenlijk verhinderd. Naar Daily Chronicle verneemt, zullen ter gelegenheid van de kroning van den czaar per ukase de lichaamsstraffen in Rusland worden algeschaft. De Novoïe Vremja stelt in een merk waardig artikel voor in Rusland de Gregori- aansche tijdrekening in te voeren. De Russische regeering schijnt het denkbeeld wel in overweging te willen nemen. Jameson, en zijne officieren, op de Na- talsch—-Transvaalsche grens aan de Britsche autoriteiten uitgeleverd, zijn te Durban aan gekomen en tersloud gebracht aan boord van het transportschip Victoria om naar Engeland vervoerd te wojden. Wat het lot zal zijn van Jameson en van de anderen, valt moeielijk te zeggen: volgens de Westminster Gazette zou de minister van koloniën, Chamberlain, van de regeering van den Transvaal een officieele mededeeling hebben ontvangen met zeer ernstige beschul digingen tegen de Britsche Zuidifrikaansche maatschappij. Eerst na dc samenkomst van het Engelsche parlement, kan oen beslissing worden genomen met betrekking tot het in testellen onderzoek. Niet zeer vriendelijk voor de gecharterde maatschappij, zegt de Daily News: »Twee zaken zijn duidelijk: ten eerste, dat de Chartered Company wet telijk en zedelijk verantwoordelijk is voor de daden van haar administrateur, ten tweede, dat het de plicht is van het parlement, uit- temaken onder welke omstandigheden Jame son's inval heelt plaats gehad. Indien onze ministers zoo besluit het blad goed keuren, dat de Company haar vrijbrief en haar macht om onheil te stichten behoudt, dan zal daaruit met recht en reden het gevolg worden getrokken, dat zij een openlijke mis daad goedkeuren." Een Duitsch blad had't niet juister kunnen zeggen 't Zal John Buil niet zoo heel ge makkelijk vallen het zaakje te verdonkere manen of Jameson te laten gaan met een lichte straf. WAALWIJK. Tweede Winterconcert, op Zondag 26 Jan., 's avonds half zeven precies, te geven door de looneelvereeniging „Volharding in den Strijd," met medewerking van heeren dilet tanten muzikanten, in de zaal van den heer Ant. Gei ris, Café, Markt. (Zie programma's). WAALWIJK, 25 Jan. 1896. Tooneelverccuiging. Zondagavond jl. gat de tooueelvereeniging //Vreugdendal" hare eerste winteruitvoering in het lokaal van den heer Besier alhier. De zaal was stampvol toehoorders. Opgevoerd werden de blijspelen „Dokters spreekuur", „Mop de Visscher" en Loon naar Werken Wanneer men in aanmerking neemt, dat deze vereeniging nog slechts enkele maanden be staat en men t| us aan hare leden nog geen te hooge eischen stellen kan, mag men gerust zeggen, dat genoemde stukken verdienstelijk werden afgespeeld en de leden blijkbaar met veel zorg hun rollen hadden bestudeerd. Vooral „Mop de Visscher", dat keurig werd uitgevoerd verdient een afzonderlijk woord van lof. Van harte hopen wij, dat deze vereeniging ook op hare later te geven uitvoeringen denzelfden steun en belangstelling van de zijde van het publiek moge genieten, opdat zij naast hare zustervereeniging „Vlijt en Volharding" levenskracht moge verkrijgen en behouden. Singer Mij. De tentoonstelling, welke de Singer Maat schappij gedurende deze week in „Eensge zindheid," Spui 12, te Amsterdam houdt van een 2u0tal op hare naaimachines geborduurde kunstvoorwerpen, trekt van dag tot dag méér de aandacht. Werd ze Maandag terstond na de opening reeds door 251 personen bezocht, Dinsdag den tweeden dag, bedroeg het aantal bezoe kers bijna het dubbele, nl. 426. terwijl op den derden dag dit aantal tot 1063 steeg. Voor wie 't misschien nog niet mocht weten, brengen wij in herinnering dat de toegang tot de tentoonstelling totaal vrij is, en een uitvoerige catalogus aan iedereen, die ze be zoekt, gratis wordt uitgereikt. Wij zouden der Mij in overweging durven geven hier in Waalwijk dezelfde tentoon stelling te houden. In geen enkele streek zullen zooveel van hare machines in gebruik zijn als in Waalwijk en aangrenzende gemeen ten. Een geschikte zaal is voorhanden. Tcntoonstcllingslotcrij. Nu het blijkt, dat aan de behandeling van de loterij, de Irekkingslijsten enz. meer omslag verbonden is, dan men gedacht heeft, heeit het uitvoerend comité der Amsterdamsche tentoonstelling besloteu, dat de afhaling der prijzen eerst op 3 Februaii een aanvang zal nemen. De trekkingslijsten zullen eerst Zaterdag avond te verkrijgen zijn. Voor den handel! De officier van justitie te Groningen waar schuwt tegen Cornelis Remkès, zich noemen de graanhandelaar, wonende te Groningeu in de Barrestraat. Hij biedt in vele bladen granen ten verkoop aan, tracht gegadigden over te halen tot vooruitbetaling van het gewenschte en blijft nalatig in de levering of zendt, in plaats van het bestelde, eenig kaf of onkruid waarin slechts enkele graan korrels. Overlijden. De HoogEerw. heer F. A. Clercx, pastoor en deken van Vechel, kanunnik van het kathedraal kapittel van St. Jan, geheim ka merheer s. n. van den Paus, is Donderdag morgen overleden. Veel liefhebbers. Te 's Hertogen bosch hebben zich voor de betrekking van klerk ter gemeente secretarie zooveel sollicitanten aangemeld, dat de bur gemeester heeft besloten de keuze door middel van een vergelijkend examen te doen uit maken. De betrekking geeft f 250 'sjaars. Alunt gasmeters. In de vergadering van den Tilburschen gemeenteraad, is o. a. besloten tot invoering op kleine schaal, bij wijze van proefneming, van munt gasmeters. Ieder kan zich daarmede eene bepaalde hoeveelheid gas verschaffen, b.v. voor 2]/o, 5, 71/2 ct, enz. De aanleg met één lamp is vrij. Op de gasfabriek te Waalwijk is een dusdanige munt-meter in werking. Wie van onze lezers gunt aan de Turken die duizendjes Van schier alle loterij-leeningen blijven tal van getrokken prijzen onafgehaald. Zoo ook van de Turksche Spoorwegleening van 1876. Tot 31 Dec. 1894 waren 3700 getrokken prijzen totaal twee millioen gulden nog niet opgevraagd Daaronder bevinden zich: 2 nummers (717.355 748.040) elk van f 300.000; 3 nummers (346.827374 718 471.668) elk van 150.000; 4 num. (86.929 154.448-366,208-557.060) elk van f 30,000; 5 nummers 134 154-565.478 764.397 994.102- 1.424.473) elk van f 10.000; 1 num. (1.966.467) van f 5000 enz. De prijzen getrokken van October '75 tot 31 Dec. '81 worden met 20 pCt. betaald, de latere met 58 pCt. van het getrokken bedrag. Verjaring (dus ongeldig verklaring) der tot Augustus 1875 getrokken loten in 15, der later getrokkene in 30 jaren. Vaische bankbiljetten. Daar thans weer vaische bankbiljetten ia omloop zijn, achten wij het niet ondienstig nog eens te herinneren aan de letters, cijfers en dagteekeningen. die de vorige vaische bankbiljetten van Krausse c.s. droegen 300 EE 5996 4 Mei 1886 200 AA 9966 9 Juni 1890 100 EE 5996 4 Mei 1886 100 EE 5996 23 Juni 1890 100 DF 3482 23 Juni 1890 100 DV 3420 4 Mei 1886 100 DV 3437 4 Mei 1886 100 DV 4164 8 Maart 1892 100 DV 5635 8 Maart 1892 100 DV 5636 8 Maart 1892 100 DV 5637 8 Maart 1892 100 DV 5638 8 Maart 1892 100 DV 5667 8 Maart 1892 100 DV 6710 4 Mei 1886 Wanneer men een dier biljetten tegenkomt, zij men voorzichtig. Spoorwcgougeluk. Op den ceintuurspooi weg van Parijs heeft Vrijdagmorgen tegen 9 uur een ernstig on geluk plaats gehad. Door den dichten mist liep de trein die uit het station Saint Lazare kwam op een trein, die deu Gare du Nord had verlaten. Ofschoon laatstgenoemde trein sedert een paar minuten stilstond, was de schok hevig, twee eerste klasse waggons van den stilstaanden trein werden in elkaar ge schoven; een passagier, de heer Gaucheron werd gedood, negen andere passagiers werden gewond. Een der reizigers, die ongedeerd was gebleven, had de schrik zoo aangegre pen dat de man bij zijn thuiskomst een be roerte kreeg en overleed. Te dik. Dezer dagen werd te Vechel een dokter ontboden bij een zieke. De dokter begaf zich onmiddellijk derwaarts, doch daar hij buitengewoon corpulent is, bleek de deurope ning van het huis van den patient te nauw te zijn om hem binnen te laten. Hoe de dokter zijn lichaam ook wrong, hij kon er niet door. Er bleef nu niets anders over dan den zieke uit bed naar de deur te dragen terwijl de dokter buiten bleef. De bedriegerij gaat ver Een tapper in de Nes te Amsterdam heeft aan de politie kennisgegeven, dat zijn vrouw van een korporaal der mariniers aldaar, een bankbiljet van f 60 in bewaring heeft ont vangen. De eigenaar ontving hierop f 29,50 in afkorting. Bij nadere beschouwing bleek, dat het biljet niets anders was dan een papier' waarop staat„goed voor 6u eieren." Laugs bet kantje af! Te Luinjeberd werd zekere J. P. bij het plukken van hooi door een groot gedeelte van een hooiberg bedolven. Zijne schoon moeder, die dat zag en hem alleen niet kon helpen, snelde naar de buren, die ongeveer tien minuten van daar verwijderd wonen. In allerijl schoten dezen toe, en het gelukte hun J. P., ofschoon bewusteloos, onder het hooi weg te halen. Het hooi was in den val gelukkig eenigszins gestuit door een muur waardoor een kleine ruimte ontstond en hij eenige lucht kon krijgen. Door goed toegepaste middelen werd hij weer tot bewustzijn gebracht. Eapclle24 Jan. Plotseling stond heden middag ongeveer 2 uur de hooimijt van den landbouwer P. C. de Roon in lichte laaie. Deze mijt stond achter het huis van den heer A. van Beek in de kom onzer gemeente zoodat de dorpsspuit direct aanwezig was, en binnen enkele minuten water gaf. Nadat' het vuur een uur gewoed had kwam ook spuit no 2 uit de Heijstraat, die na herstelling van een klein defect, ook volop water gaf. Daar de mijt een gewicht vertegenwoordigde van ca. 90 a 95000 halve kilo's, was er het eerste uur aan geen blusscheu te denkeu, maarten

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2