BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Portugal. Engeland. Transvaal. BINNENLAND^ UITVOERINGEN. VERSLAG der algemeene vergade ring der afdeeling //Langstraat" van de Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw, gehou den op de bovenzaal bij W. Pul lens Az. te Baardwijk. I-Iet huwelijk van prinses Henrielte van Belgie, dochter van koning Leopold's broeder, den graaf van Vlaanderen, met prins Ema nuel vau Orleanshertog van Vendóme, is met veel pracht en plechtigheid te Brussel voltrokken. De koning en de koningin der Belgen met priuses Clementine de graaf en de gravin van Vlaanderen, de koningin van Saksen en vele andere vorstelijke personen woonden de burgerlijke en de kerkelijke plekhtigheid bij. De kerkelijke plechtigheid geschiedde.onder leiding van kardinaal Goossens, in de manége vao het prinselijk paleis welke voor deze gelegenheid tot een prachtige kapel was ingericht. Volgens de Soir komt in den gezond heidstoestand van De Burlet geen verandering ten goede. Het heet waarschijnlijk dat, voor het geval de minister er niet meer aan denken kan om de taak van de leiding van het kabinet op zich te nemen, deze zal overgaan in handen van den heer Van den Peereboom, minister van spoorwegen, terwijl De Burlet de portefeuille van buitenlandscke zaken behoudt. Het gerucht omtrent de zoogenaamde sa menzwering op Madagaskar (waarbij 4000 Howa's in opstand gekomen en 3000 gedood zouden zijn is blijkbaar een boosaardig verzinsel. Althans de brief, op Reunion ontvangen die daaromtrent bijzonderheden mededeelde, was gedateerd 24 Januari. En heden maken de bladen een officieel telegram openbaardoor den minister van koloniën van den resident-generaal Laroche ontvangen, op 28 Januari van Tananariwo, op 5 Februari van Tamatawe, en op den 9den van Port- Louis verzonden, en waarin wordt medege deeld dat de toestand op het eiland in alle opzichten bevredigend is. Generaal Weijler heeft aan een interviewer verklaard dat de toestand op Cuba slecht is. Hij bevond alles in een staat van volkomen desorganisatie; de vijand stond op slechts 15 kilometer afstand van de hoofdstad. Er moet krachtig en snel gehandeld worden, zal eene algemeene nederlaag vermeden worden. Het leger is ontwricht. De generaal zal de ca valerie en het troepenkorps concentreeren. Hij hoopt dat de toestand ofschoon onrust barend, spoedig beter zal worden. Het aan de dagbladcorrespondenten gegeven verlof om het leger op den voet te volgen, is inge trokken om misbruiken te voorkomen. De generaal zal geen militaire chefs benoemen tot maires. Hij verklaarde zich voldaan over de ontvangst die hij heeft gevonden. Omtrent het vallen van een meteoor te Madrid bericht men dat hel verschijnsel ge beurde bij helderen hemel. Men zag alleen een witte wolk met een rooden rand welke naar het Oosten dreef en een witachtig spoor achterliet. Het licht bij de ontploffing was oogverblin dend en de knal geleek op een hevigen don derslag. De schrik door de stad, vooral ook op de markten, was onbeschrijflijk. Veel menschen vielen flauw. Verscheidene bijgeloovige lieden zagen in het verschijnsel een straf des Hemels. In het koniuklijk paleis was men ook zeer verschrikt, maar de gouverneur des konings maakte spoedig een eind aan de ontsteltenis. Uit de scholen en colleges, waar de lessen pas begonnen warennamen de leerlingen de vlucht. In een tabaksfabriek vluchtten de arbeidsters, die meenden dat er een aard beving was, in wilde haast naar de deur en een trap bezweek daar onder den dringenden troep. Zeventien vrouwen of meisjes werden gewond; een doodelijk. Een jongmensch bezeerde zich door in zijn angst uit een venster te springen. In vele huizen vielen tusschenmuren in en in den omtrek van Madrid is een huis geheel ingestort. Men vond eenige stukken grijsachtigen steen nog warm op den grond. Het verschijnsel was te Guadalajara 57 kilometer van Madrid evenzoo als in de hoofdstad, en te Saragossa, op 341 kilometer afstand van Madrid, is de ontploffing waar genomen. Volgens de officieele mededeeling van het observatorium te Madridis de eerst waargenomen vuurbol op grooten afstand van de aarde ontploft, in aanmerking nemende den tijd die verliep lusschen het zien der uitbarsting en het hooren van den knal. Het was precies 9,25 uur 's morgenstoen men een schitterend licht ontwaarde, dat scheen te komen uit een klein wit wolkje, dat van het Zuidwesten naar het Noordoosten dreef. Onderhalve minuut later volgde een geweldige detonatie, gevolgd door eenige minder zware ontploffingen. De grond trilde en de ge bouwen wankelden op hun lundeeringen. Een purperkleurige wolk bleef langen tijd na de ontploffing aan den oostelijken hemel zicht baar. Talrijke fragmenten van het vaste gedeelte van den aëroliet zijn op verschillende plaatsen te Madrid en in de omstreken ge vonden. De politie te Lissabon heeft de hand gelegd op den anarchist, die den dynamiet-aanslag pleegde voor het huis van den geneesheer Joyce, die den heeren ergernis had gegeven door den anarchistischen werkman, die met een steen naar den koning wierp, voor krank zinnig te verklaren. De aanslag was beraamd door eene com missie van 9 anarschisten, die nu gezamelijk zijn ingerekend. Er loopen zonderlinge geruchten over het haastig vertrek van Rhodes naar Boeloewajo; men zegt dat hij daartoe besloot om te trachten Jameson te spreken onderwegdoor het transportschipdat Jameson en zijn lieden aan boord heeftergens aan te klampen. Ten einde dit te verijdelen zou Chamberlain den hoofdinspecteur van politie hebben af gevaardigd om Jameson in hechtenis te nemen en streng te bewaken zoo zou dan elke gemeenschap tusschen Rhodes en Jameson worden verhinderd. Tevens zou de comman dant van het transportschip Victoria in last hebben gekregen om niemand, behalve En- gelsche rijksbeambten daarop toe te laten en om desnoods rechtstreeks van Port Said naar Malta te stevenen, zonder Malta aan te doen. Men kan niet zeggen dat de. Johannes- burgers geheel aan het gevaar ontsnapt zijn, zich belachelijk te maken. Al die wapenen en dat geschut, met de grootste list binnen gesmokkeld, het inslaan van groote hoeveel heden levensmiddelen als voor een lang beleg, het organiseeren van een volledige intendance en ambulance, het drillen van manschappen, en het eind dat zij geen schot gelost hebben. Zeer belachelijk zijn ons vooral die kleine 300 ruiters van Bettington voorgekomen. Men kon dezer dagen in eene Engelsche illusratie de bende zien, op trappelende paar den uittrekkende Jameson tegemoetde bandelier met patronen hing den dapperen om het lijf en het geweer rustte op de heup. Het was werkelijk fraai. Men herinnert zich ook het verhaal, van eene onbeschrijflijke vis comica in zijne kortheid, hoe, den 2n Januari, deze helden buiten de sfad een soldaat van Jameson ontmoetten die van den eersten tegenspoed verslag gaf en toen naar Johan nesburg doorreed en Bettington's Horse wendden den teugel en volgden deu vluchte ling naar de stad. Een der officieren van dit keurkorps heeft nu voor deu rechter te Pretoria verklaarddat de troep, toen hij Jamesou tegemoet trok, strikt bevel had onder geen omstandigheie op de Boeren te schieten. Deze humbug is toch wel te groot. Niet twee zware kanonnen, maar twee batterijen zwaar geschut heeft de Transvaal- sche regeering besteld, de eene in Duitsch- land, de andere in Frankrijk. WAALWIJK. Matinee, op Zondag 16 Februari, 's mid dags 12 uur, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. (Zie programma's). Matinée, op Zondag 16 Febr., 's middags 12 uur, door de harmonie „St. Crispijn"van Waalwijk en Bezooien, in de zaal bij den heer Ant. Gerris. (Zie programma's). Op Zondag 16 Febr. des middags 12 uur, zal door de harmonie PEspérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Hiel, worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. BAARDWIJK. Concert, op Zondag 16 Febr 's avonds 7 uur, door de liedertafel „Tot bloei der toon kunst", in de zaal van den heer L. van Cromvoirt. (Zie programma's). CAPELLE. Concert, op Donderdag 20 Febr., 's avonds 67s uur, door de liedertafel „Oefening Kweekt Kunst", in het lokaal van den heer L. F. van Dongen, Heijstraat. (Zie programma's). WAALWIJK, 15 Febr. 1896. PEspérance. Voor het Vastenavond Maandag te geven concert van PEspérance is geëngageerd de heer Léon BoedelsHollandsch karakter komiek, sedert geruimen tijd met groot succes optredende in het établissement Flora te Amsterdam; de heer Chr. Breuer zal accom- pagneeren op de piano. Het muzikale gedeelte van het program belooft buitengewoon veel een overdruk bezoek kan dan ook niet uitblijven. Volharding in den Strijd. Dat de tooneelvereeniging Volharding in den Strijd" ook buiten onze gemeente goed staat aangeschreven, en een welverdienden naam heeft verworven, blijkt uit het feit, dat zij dezer dagen is uitgenoodigdom ar. Maandagavond bij gelegenheid van het Car naval eene uitvoering te geven in hel lokaal de „Korenbeurs" bij den heer Van Koot te Heusden. De vereenig'ng zal behalve eenige komieke voordrachten, opvoeren het bekroonde drama „Liefde en Wraak", dat in rerschillende groote steden reeds is opgevoerd, en waar mede „Volharding in den Strijd" den laatsten tijd een welverdie d succes heeft behaald. Naar wij vernemen zijn door den heer Frits Mtlller, president der vereeniging, prachtige nieuwe decoraties voor gemeld stuk vervaar digd. Van harte wenschen wij der ijverige ver eeniging het beste succes toe. Tot bestuursleden zijn den 9 Februari 1896 jl. gekozen de heeren Frits Müllers, tot president; G. L. ITen- kelman, tot vice-president; A. L. Peters, tot lste commissarisW. van Hooft 2de com missaris, M. Berens, tot secretaris; N. Pro veniers, tot 2de secretaris. Voorzichtig In den loop der week ontvingen wij eene briefkaart uit Dokkum, met verzoek aan schrij ver te zenden de Waalwijksche Courant over het loopend jaar. Wij zonden hem de courant van Donderdag en reeds Vrijdag ontving onze uitgever, op eene in dat nummer voor komende advertentie, van dezelfde persoon een verzoek, om hem per postpakket tot ken nismaking te doen geworden een monster- ordertje zeep b.v. (hier volgden de verlangde soorten, van elk 1 dozijn). Onze uitgever die er ook een lijst van bekende en gesignaleerde flesschentrekkers op na houdt, zag nu spoedig met wien hij te doen had en zond natuurlijk niets at. Als er onder onze lezers soms zijn, die dergelijke bestellingen ontvangen, zullen zij wel doen alvorens iets te zenden, goed te informeeren. Onze uitgever wil gaarne aan belanghebbenden nader mondelinge inlich tingen verstrekken. Nationale .Militie. Op last van deu minister van oorlog zullen de militieplichtigen voor de lichting 1896, die tusschen 1 en 15 Maart a.s. bij de onder scheidene korpsen van het leger worden ingelijfd, met uitzondering van de vesting- telegrafisten en van hen, die wegens vrijwillige oefening in den wapenhandel aanspraak op vermindering van oefeningstijd kunnen doen gelden, tot eerste oefening gedurende het geheele eerste jaar van hunnen diensttijd ouder de wapenen gehouden. Adjunct-inspcctcur van deu arbeid In den loop van dit jaar kunnen worden benoemd adjuct-inspecteurs van den arbeid. Aan die betrekking is verbonden eene jaar wedde van f 1500, welke bij gebleken ge schiktheid kan opklimmen tot f 2500. Voor hen, die in aanmerking wenschen te komen, zal in Juli gelegenheid worden gegeven om bewijzen te geven van geschiktheid en van bekwaamheid in wetgeving, gezond heidsleer, kennis van werktuigen, leer der bedrijven. Aanmelding vóór 1 Juni. Zie verder de Staatcourant no. 36. Abuizen van telegrafisten De beweging, uitgaande van de kamer van koophandel te Gorredijk, om te verkrijgen dat bij de wet geregeld wordende financieele aansprakelijkheid van den Staat voor de nadeelen, door de schuld der telegrafisten in hun dienst veroorzaakt, loopt op niets uit. De minister van waterstaat heeft te kennen gegeven, dat-de regelen voor 't binnenlandsch verkeer in volkomen overeenstemming zijn met het internationaal verkeer, waarbij in 1875 is vastgesteld, en sedert van kracht is gebleven, de bepaling dat de Staten geen verantwoordelijkheid op zich nemen voorliet correct overseinen van mededeelingen. Voorts bestaat er volgens den minister overwegend bezwaar om een wetsvoorstel in te dienen teneinde bedoelde aansprakelijkheid te leggen op den Staat. Afzenders van telegrammen is het, zooals men weet, in de hand gegeven om de juiste overbrenging zoo goed als geheel te verzeke ren, door het vragen der collationeering van den geheelen inhoud der telegrammen, voor welke collationeering men slechts een vierde gedeelte der kosten van een overseining heeft te betalen. Naar aanleiding van dit antwoord van den minister wordt in het Hbl. de opmerking gemaakl, dat, al mogen de betrokken Staten niet verantwoordelijk zijn voor verloren gaan, verminken of vertragen van telegrammen, daarmede niet is uitgesloten de aansprake lijkheid van den telegraaf ambtenaar, door wiens schuld of nalatigheid schade is ont staan. Voor zoover bekend, werd dit vraag punt hier te lande nooit voor den rechter gebracht, maar bij vonnis van het „Berliner Laudgericht I" van 7 Januari 1884 is op vordering van een koopman, die door ver minking van een telegram schade geleden had, de betrokken telegrafist veroordeeld tot algeheele vergoeding dier schade, niettegen staande hij (even als onze minister nu) aan voerde dat de afzender van het telegram zich van de juiste overseining had kunnen verze keren, door, tegen extra betaling, collatio neering te verlangen. De firma Nivcttc. Deze week kwam voor het kantongerecht ie Zevenbergen de zaak voor van de firma Nivette te Parijs, eischeresse tegen een LStal landbouwers, allen uit Etten cn Leur afkomstig in zake levering bloedmest eu weigering van betaling. Voor Nivette trad op de heer J. A. M. Lindeman, uit Rotterdam, voor de gedaagden rar. IT H. Hariog, uit Bergenop- zoom. De eerste zaak die voorkwam was tegen A. Grauwmans, landbouwer te Leur, en onmiddellijk werd door mr. Iiartog tegen Nivette de eisch gesteld, in deze. zaak, daar het een buitenlandsche betreft, voor en aleer te kunnen procedeeren, cautie te stellen tot een bedrag van f 100 voor eventueels kosten van getuigen, registratie enz. Lindeman kon deze cautie niet stellen, en moest eerst Nivette hierover berichten; hij vond f 100 ook te veel, zoodat de kantonrechter de cautie bepaalde op f 80, en de voortzetting dezer zaak bepaalde op 27 Februari. Vervolgens kwamen de twaalf andere zaken voor, waarin de kantonrechter dezelfde be slissing nam. Nivette moet dus f 1040 cautie stellen voor de dertien zaken. Vrijhandel of bescherming. Scheen de provincie Groningen den vorigen winter het bolwerk der protectionisten, thans hoort men er bijna niet over spreken en waar nog het jongste adres der protectionis tische vereeniging te Utrecht ter sprake komt, is wel eens de uitkomst een geheel onver wachte. Zoo besloot de Nieuwe Landbouw vereeniging te Nieuw-Pekela met groote meerderheid, geen adhaesie te betuigen en nog minder adressen inzake protectie te richten, daar men bescherming noodzakelijk in het belang der groot grondbezitters en graanboeren en zeer in het nadeel van den minderen man achtte. Dynamiet—ontploffing. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks halfvier werden de bewoners van Reuzel, Bladel en omliggende dorpen door een zwaren slag uit hun slaap opgeschrikt. Sommigen liepen de deur uit in den waan dat er op de ruiten werd gebonsd, anderen geloofden aan een ontploffing in het naburige Arendouk (Belgie) waar een dynamietfabriek is, wat ook later bleek waar te zijn. Een bewaarplaats van deze gevaarlijke stof is vernield met muur en wal, waar binnen het huisje lag. Binnen betrekkelijk korten tijd zijn reeds drie of vier dergelijke lichte ontploffingen voor gekomen. Geen wonder dus, dat de bewoners uit den omt, ek der fabriek bevreesd worden voor een groote ontploffing. Pokken Een der manschappen van de marechaussee te Zevenbergen werd ongesteld, nadat hij uit 's Bosch was overgekomen. De geneesheer moest pokziekte constateeren. De zieke is getransporteerd naar Breda. De Bosche Ct. noemt de berichten van daar aan andere bladen gericht in zake de pokziekte in Den Bosch overdreven, waar tegenover onze Bossche correspondent doet opmerken, dat de berichten in gemeld blad zelf niet juist zijn; o. a. geeft het voor Woensdag 12 dezer geen nieuwe gevallen, terwijl er feitelijk twee zijn, geen verzwegen, maar werkelijk aangegeven gevallen. De pokken worden de heele stad door aange troffen, zegt de berichtgever. (R. N.) De voorzitter opent de vergadering, waar behalve velen uit deze gemeente, verschillende belangstellenden uit andere gemeenten der afdeeling waren opgekomen, geeft het woord aan den heer Van Hoek die zal spreken over de veehouderij. Spreker begon in algemeene trekken te spreken over den landbouwtoestand; het in getreden jaar gaf te weinig lichtpunten om op spoedige verbetering te hopen. Als wij een blik richten naar de landen, waarmede wij moeten concureeren, dan zien wij dat ze met Rusland en Amerika minder wordt daarentegen met Voor-Indie en Argentinië toeneemt, dat voor ons nog meer concurrentie zou komen als het Panamakanaal tot stand kwam, wijl daardoor de weg met 10000 mijlen verkort zou worden. Voor de zuivelbereiding treden ons Dene marken CanadaAustralië en de kolonie Victoria 't meest in deh weg; coöperatie en verbetering der zuivelbereiding is het eenige wapen tegen dien vijand. Op z:jn onderwerp komende stelde de gevierde spreker zich de vraag: Wat moet het doel der veehouderij zijn? en antwoordde: Om op de minst kostbare wijze er veel uit te halen. Om daartoe te geraken stond vooraan de geschiktheid van het dier waartoe het dienen moet, n.l. de melkgeving of de vetmesterij bij beiden te letten op uitwendige en inwen dige eigenschappen; deze tot in bijzonder heden te verklaren volgde nu térwijl wij eenige daarvan zullen trachten weer te geven. Van het melkbeest moet de kop fijn, klein en tamelijk lang zijn, het moet hebben een

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2