Frankrijk. Spanje. Portugal. Duitschland. Transvaal. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Woensdag 26 Februari jaarmarkt te Waalwijk. UI TV O ERIN GEN. Zitting kantongerecht Waalwijk. Toen de dame haar daarover onderhield, 0 vloog het meisje woedend op, greep een bijl j en bracht haar vier wonden toe, van welke j twee zeer ernstig zijn. De barones had nog de kracht naar boven te vluchten, waar zij j bewusteloos neerviel. Mevrouw de.PIemptinne, die naar de keuken snelde, werd ook door de woedende keuken meid met den dood bedreigd. Maar de politie, die inmiddels door een andere dienst bode geroepen was, kwam nu tusschenbeide, ontwapende de moordenares en nam haar gevangen. Elise moet groot berouw hebben over de misdaad welke zij in een vlaag van drinkerswaanzin bedreef en waai van zij nu zich niets herinnert. Zoomin de gezant te Berlijn Herbette als de minister Lockroy laten met zich spotten, Weet men wat er gebeurt met den armen maritiemen attaché aan de Fransche am bas sade te Berlijn den edelman de Mandat- Grancey, die het zoo goed had aan het hot in de Duitsche hoofdstad en die in zoo bla kende gunst stond bij keizer Wilhelm Na afloop van zijn \erlof wordt hij in dienst gesteld aan boord van het schip La Manche, belast methet toezicht op de IJslandsche vischvangst Hij wordt dus pécheür d'Islande." En men scheidt hem van zijn vrouw, de Oosten- rijksche gravin, van wie sommigen beweren dat zij in dit duistere geval de rol van >pé- cheresse" gespeeld heeft. Andrieux heeft zijn pleidooi geëindigd met vrijspraak te eischen. Zijn cliënten waren te goeder trouw en de publicatie der lijst van 10-1 was op touw gezet door de politie. Na een langdurige beraadslaging verklaart de jury de beklaagden schuldig. Lalou en Aubay worden veroordeeld tot één maand, Gaspard en Bonneterre tot 15 dagen, Boussignaud en Colleville lot 8 dagen gevangenisstraf, allety gezamenlijk tot 2000 francs schadeloosstelling aan de civiele partij. Vitrac Desroziers is bij verstek veroordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf Aanslag. Te Madrid ontploften Woensdagavond om half 10 in de tuinen van het koninklijk paleis een vijftal knalbommen, zonder kwaad aan te richten. Men houdt dit voor een anar- chistischen aanslag of eene republikeinsche manifestatie. Het wordt bevestigd, dat de Cubaansche opstandelingen aanvoerders Maceo en Gomez hunne strijdkrachten vereenigd hebben. Brand op een balmasqué. Terwijl er in de zalen der Kuustclub te Santarem een bal masqué werd gegeven, ontstond er brand en spoedig stond het geheele gebouw in lichter laaie. Vrouwen, mannen en kinderen spron gen in hun radeloosheid uit de ramen. Er ziju reeds 84 lijkeu gevonden enjvelen liggen nog onder de puinhoopen. Uit enkele fa milies zijn drie leden omgekomen. Onder de slachtoffers zijn er vele, die niet op hei bal waren, doch gekomen waren om bloed verwanten te redden en zelve den dood vonden in de vlammenzee. Te Kempen werd dezer dagen, naar de Deutsche Tagesztg. meldr een vrij talrijk bezochte vergadering gehouden, door belang hebbenden bij landbouw en veeteelt. Men beraadslaagde over de quaestie van de sluiting der Nederlandsche grens voor den vee-invoer. Dit strekte tot groote schade van het naburige Duitsche gebied, waar sedert meer dan 30 jaar. het verkeer met Nederland zeer levendig is, hetgeen ook ten goede komt aan de ver edeling van het ras. Besloten werd aan de regeering een adres te zenden, waarin men zou betoogen dat de grens alleen dan voor het i'.ollandsche vee gesloten kon blijven indien ook de invoer van vleesch, melk, boter, enz. verboden werd, en men tegenover andere landen Denemarken b.v., evenzoo handelde; maar zoo de regeering dit laatste niet wenschelijk achtte, moest ook de invoer van vee uit Holland, onder zekere voorwaar den in het belang der gezondheid, toegestaan worden. Dynamictontplofiing. Eene geweldige dynamietoutploffing heeft plaats gehad in de Tranvaalsche stad Johan nesburg, in de laatste dagen zooveel bespro ken, en op het eerste bericht dachten wij niet anders of wij hadden hier te doen met nog een droevig naspel van het uitlanders- schandaal. Nog steeds werd namelijk door de boeren vermoed, die er ijverig genoeg naar gezocht hebben dat hier of daar de voorraad dynamiet werd verborgen gehouden, waarmede men den spoorweg had willen vernielen, en de vrees was gewettigd, dat het deze verborgen voorraad was, die door een of ander ongelukkig toeval in de lucht was gevlogen. Maar dit blijkt toch het geval niet. Het waren niet minder dan acht goederen wagens van den spoorweg die, met de ge vaarlijke stof geladen, omstreeks de, meest door armen bewoonde, voorstad Viederdorp op de rails stonden, welke plotseling, door eene nog niet verklaarde omstandigheid, met een geweldigen slag ontplotten en in de lucht vlogen, een gat van dertig voet in den grond slaande De uitwerking was verschrikkelijk en ge weldig. De geheele voorstad sloeg tegen den grond, en op eene halve mijl uitgestrektheid werden letterlijk alle huizen geraseerd Hon derden liggen er in puin, en, wat erger is, ook het verlies van menschenlevens, schoon het op het oogenblik nog niet met juistheid bekend is, moet zeer aanzienlijk wezen. De politie, geholpen door de bevolking van Johannesburg zoekt ijverig onder .de puin hoopen, maar vindt meest dooden. Veertig zijn er reeds te voorschijn gebracht, veelal vreeselijk verminkt. Van de tweehonderd zwaar gekwetsten die men vond, stierven reeds velen in het hospitaal. Onder de slachtoffers zijn maar weinig blanken. Zoo sterk was de ontploffing, dat geen ruit te Johannesburg is heel gebleven. De Standard and Diggers News verneemt nader dat de dynamiet-ploffing bij Johannes burg veroorzaakt is doordien tien met dyna miet geladen spoorwegwagens gedurende drie dagen aan de zon blootgesteld hebben ge staan. Er zijn tien tonnen dynamiet ontploft. Bij deze ramp zijn meer dan 100 menschen omgekomen en verscheiden honderdtallen gekwetst. De meesten waren arme Hollan ders („pauvres blancs Hollandais" zegt het telegram, waarmede wel, overeenkomstig het gebruik der Engelschen om de Hollandsch sprekend bevolking van de republiek „Dutch men" te noemen Afrikaanders en niet, of niet uitsluitend althans, Nederlanders zullen bedoeld zijn. Red.) WAALWIJK. Op Zondag 23 Febr. des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Fautaisie „Faust". Gounod. 2. Bouquet de mélodies sur l'opéra Carmen. Bizet. 3. Brigade marsch. Van Keten. WAALWIJK, 22 Febr. 1896. Arrest van het hof. Donderdag heeft het gerechtshof te 's Her togenbosch uitspraak gedaan in de zaak van H. v. d. M., 38 jaar stoomtramconducteur te Vechel, appellant van een vonnis der rechtbank te 's Hertogenbosch; dat vonnis is in hoofdzaak bevestigd, doch vernietigd wat betreft de daarbij opgelegde straf: beklaagde is schuldig verklaard aan 1. het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg welks feit iemands dood ten gevolge heeft gehad, en 2. het in de uitoefening van eenig beroep door schuld aan een ander veroor zaken van zoodanig lichamelijk letsel, waaruit tijdelijke verhindering in de uitoefening zijner beroepsbezigheden is ontstaan, en veroordeeld tot 6 weken hechtenis. Opsporing. De commissaris van politie te Dordrecht verzoekt opsporing en bericht van twee per sonen, de één 25 26 jaar, tamelijk lang en gezetspraak Zeeuwsch die in den avond van 13 Februari jl. onder een samenweefsel van verdichtsels aan een winkelierster een lap zwart kamgaren van zeer geringe waarde te koop heeft aangeboden, terwijl de andere, van gelijken leettijd, schijnbaar met den ver- kooper niet in betrekking staande, de win kelierster heeft bewogen de lap kamgaren voor t 15 te koopen, onder belofte deze later met eenige winst over te nemen, waaraan niet is voldaan. Gepakt. Uit Monster wordt gemeld G. O., oud 13 jaar, te Loosduinen woon achtig en sedert 13 dezer vermistwerd hedenmiddag door de politie alhier na een wedloop van 10 minutenwaartoe hij haar noodzaakte, aangehouden. Sedert zijne ver missing had hij al wandelende de groote stedeD van Noord- en Zuidholland bezocht. Brand. Te Tilburg is eene boerderij, bewoond door Mej. Van den Hout, met stal en schuur door een onbekende oorzaak geheel afgebrand. Alleen de inboedel uit de woning werd gered. Alles was verzekerd. Ongelukkige val. 1 e Dalem is een arbeider, weduwnaar en vader van twee kinderen in dienst bij den landbouwer De G., van een boerenwagen gevallen en weinige uren daarna overleden. Een razende koetsier. Dezer dagen te middernacht werd door de politie uit Den Bosch naar het lijkenhuis te Orthen gebracht het lijk vau zekere H. T., die aan zeer kwaadaardige pokken gestorven was. Bij terugkomst wilde de politie naar gewoonte dm koetsier en den lijkwagen ontsmetten doch daartegen verzette zich de koetsier, ('ie tegen de politie schold en raasde. Toen werd met geweld tot ontsmetting over gegaan. Tegen genoemden koetsier is geverbaliseerd. Nbr. Een nette bezoeker. Maandagavond omstreeks 6 uur trad een als heer gekleed persoon met grijze broek en bruine ovetjas het café „Welgelegen" van den heer G. van Kooien Boomstraat te Dordrechtbinnen en maakte aldaar aan brood, visch en bier een vertering van 50 cent, die hij betaalde en waarna hij vertrok. Een oogenblik later kwam hij terug, voorge vende een portefeuille met f 200 te missen en bewerende dat de kastelein die gestolen had. Deze, zich geen kwaad bewust, wist op die aantijging niet veel te antwoorden, waarna de vreemdeling opnieuw vert-ok en de politie in den arm nam. Het vermiste bedrag was intusschen tot t 300 gestegen De politie onderzocht onder leiding van een inspecteur het café en de geheele woning, doch niets werd gevonden. Daar de man bleef volhouden dat Van Kooten het geld moest hebben, werd deze aan den lijve ge visiteerd, doch ook thans werd niets ontdekt Eindelijk besloot de politie den beschul diger zelf eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en zij bevond toen, dat het heerschap drie pantalons aanhad, en dat in de derde broek de portefeuille met 2 bank biljetten van f 100 was verborgen. De vrouw van Van Kooten, die in angstige spanning het onderzoek had gevolgd, werd bij dit resultaat de aandoening te sterk en zij viel in zwijm. Dr. J. Benjamins verleende haar de eerste hulp. Van Kooten vraagt nu schadeloosstelling voor de valsche beschuldiging en voor den hem aangedanen overlast. Carnaval. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Wel had op raad van de plaatselijke ge zondheids commissie de Gemeenteraad de Carnavalsviering dit jaar afgekeurd en had de burgemeester als gevolg daarvan de Bosschenaren bij proclamatie dringend aan gemaand zich te onthouden van alles wat met de Vastenavond gebruikelijk is, het volk heeft het gevaar eener pokken-epidemie blijkbaar niet zoo donker ingezien. Althans Zondag reeds vertoonden zich, buiten een groote massa nieuwsgierigen, verscheiden ge- maskerden op straat, naar hun keuze van kostuum en wijze van grimeeren te oordeelen, vermoedelijk voor een groot deel uit de Tolbrug- en Diepstraat komende. Maandag namen ook meer beschaafde lieden deel aan de pret, welke zich evenwel, daar de bals in Casino en Liederiafel niet doorgingen, be paalde tot een straatparade en het afloopen of liever afhossen van de verschillend café's. En tot het einde toe is aldus voortgegaan want Dinsdag zoowel des middags als 's avonds was het vrij druk nam Fe fees telijkheid nog een grooter vlucht; aan zingen en schreeuwen geen gebrek; het geklos der klompen en het ratelen op de straatsteenen der slokken van de „boeren," die met een mand of een kippenkorf zich door de menigte drongen; het gegalm van „Sien, Sien, Sientje, laat me loshet gejoel der jongens achter een wagen met „verkleeden," die de jeugd op sinaasappelen tracteerden; de massa's confetti op straten en in goten; dat alles leverde ten minste toch een geringe afspiegeling van de drukte, die er onder gewone omstandigheden in deze dagen hier heerschen. Toch was het niet het ware geweest, bij lange nietGeen bals, waar altijd gezellig heid en vroolijkheid den boventoon voereu; geen latere sluiting van de koffiehuizen; geen optocht, die altijd honderden vreemdelingen zelfs naar onze stad trekt; geen vrije mid dagen voor de schooljeugd. Hoewel er toch door de deelnemers heel wat pret gemaakt is, was deze carnavalsviering toch weinig meer dan het gevolg van den trek naar het verbodene, een protest van den minderen man tegen het besluit van den raad, dat thans, nu aan de uitvoering toch niet de hand is gehouden, even goed achterwege had kunuen blijven. Te Bergfinopzoom is het Carnaval met veel opgewektheid gevierd. Donderdag gaf sociëteit Casino een gemaskerd bal, en Za terdag en Maandag de overige sociëteiten. In Thalia werd Maandagavond o. m. hulde gebracht aan de Transvaal door een 12tal gemaskerde paren in het costuum van Trans- vaalsche boereu en boerinnen. Deze fantas tische groepfde boeren gewapend met geweren voorafgegaan door een banierdrager) voerde, onder het zingen van het Transvaalsche volkslied, begeleid door het orkesteen keurigen dans uit, welke eindigde met een apothéose, waarin voorkwam het portret van president Kruger, onder een lauwerkrans, gedekt door de banier. Onder begunstiging van prachtig weder bewoog zich Dinsdag door de stad een groote menigte, om de optochten in oogenschouw te nemen; daar onder muntten vooral uit die van de sociëteit „Hooger zij ons Streven," welke tot onder werp koos „De giftmengster," in 3 praal wagens. De grootste aandacht werd gewijd aan de groep, voorstellende den „Intocht van Prins Maurits in Rergenopzoom," eene episode van de jongste Leidensche studenten feesten, keurig uitgevoerd, gedeeltelijk met costuüms van dien optocht. Vooral de ge- harnastev Prins Maurits werd bewonderd en overal gul onthaald. Te Maastricht is het Carnaval met groote opgewektheid gevierd, waartoe voorzeker het fraaie weder veel heeft bijgedragen. Het glanspunt was de „bataille de confetti," waaraan oud en jong, arm en rijk deelnamen. Geen mensch op straat, of hij was voorzien van een zak met confetti, en alles verzamelde zich op het Vrijthof, de geliefkoosde wandel en flaneerplaats der Maastrichtenaren. Ook de bals, welke gedurende-de drie avonden plaats hadden, waren zeer druk bezocht en gaven een aantal keurige toiletjes te aan schouwen. Ongeregeldheden kwamen gedu rende die dagen niet voor. Ter gelegenheid van het Carnavalsfeest heeft de sociëteit „Momus" te Maastricht 2200 (1 1x200) brooden aan de armen uitgereikt. Een der treurige gevolgen van 't gehouden Carnaval te Breda is, dat een zwaar mishan delde soldaat dood in een sloot achter de Wilhelminastraat is gevonden. Een andere soldaat is tengevolge van een zware wond aan het hoofd- in 't hospitaal opgenomen. Capclle. Het concert, verleden Donderdag onder leiding van den heer Frans de Cortie, in het lokaal van den heer L. F van Dongen gegeven door de liedertafel „Oefening kweekt Kunst",^ met medewerking van het dameskoor »Ons Genoegen" (directeur de heer Van Beeck), alsmede van de heeren Monté en Van 'Boxtel, van Kaatsheuvel, was overdruk bezocht. Nu, zij die het hebben bijgewoond zullen zeker in alle opzichten tevreden zijn geweest, want de uitvoering der verschillende nummers, zoowel door dameskoor als lieder tafel, was zeer goed. In bijzonderheden treden willen wij liever nietuit vrees van een of ander te vergeten alleen wenschen wij te vermelden dat naar onze meening het duet no 4, „'t Is om hem dat moeder schreit" en no 8, «de laatste Zwaluw» het glanspunt van den avond waren De heer Monté zorgde voor het comisch gedeelte als altijd op uitstekende wijze en verwierf dan ook veel bijval. Een zeer geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht voortduurde, besloot den gezelligen avond. aiLüLJJJ'JJL-f CAPELLE. Van 115 Februari. GEBORENPetrus Antonie, z. van Thomas Smits en Adriana van Boxtel. Maria Anna, d. van Arnoldus Konings en Anna Zwart. Johannes Hendrikus, z. van Hendrikus Jan Oerleraans en Francisca Heurter. •OVERLEDEN Janus Paans, 3d. Leendert Verduijn, 8 m. Jan Boer, 86 j. weduwe naar van Maria Pols. Dingena Rosenbrar.d, lm. Bernardina Timmermans, lm. Hendrika Rosen brand, 3 j. Johanna Ro- senbrand, 1 m. Teuntje de Bruijn, 54 j., echtgenoote van Arnoldus de Roon. Ger- dina Straver, 43 j., echtgenoote van Adriaan Joost van den Hoek. GEHUWD: Martin us van Iersel, 21 j. te Dassen en Anna Maria de Haas, 19 j. HUWELIJKS-AANGIFTEAntonie van der Kolk, 25 j. te Drongelen en Gijsbertje Neeltje de Jong, 23 j. WAALWIJK, 21 Febr. De handel ter veemarkt was heden weer flauw. Slechts in prima nagenoeg rijpe kalfbeesten was eenige kooplust. Kalfkoeien golden f 130.— f205.—h f Dito vaarzen f 110.— it 195.— f— Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van f4.25 a f 13.f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1147 kf van f 1,06 it f 1.23 per kg. Eieren 13 a 4,per 100 stuks. De huidenmarkt is niet geanimeerd. Er werd de laatste tijd nog al veel verkocht doch telkens tot min of meer lagere prijzen. De voorraad groeit op alle hoofdmarkten aan, zoodat indien de groote Engelsche, Duitsche en Fransche looierijen niet meer koop- en werklust aan den dag leggen, de gaug van zaken weer tot lusteloosheid zal komen te geraken, tenzij Amerika de stoot geeft in eene andere richting. Het is gelukkig voor de looierij anders gesteld met het artikel leder. De prijzen blijven zeer vast en er schijnt veel behoefte te bestaan en een feit is het, dat in geheel Europa de laatste jaren veel minder huiden verwerkt zijn, zoodat er een bepaald deficit bestaat, dat niet zoo spoedig kan aangevuld worden. De handel in schors en alle andere looi- middelen is zeer stil. Van 2J. Februari 1896. P. L. te Drunen overtr. veldpolitie f 2 of 2 d.- P. B. te Rozendaal nachtgerucht f 5 of 3 dagen"' B. v. d. H. te Baardwijk, dronkenschap f2 of 2 dagen; T. J. v. C. te Baardwijk alsvoor, f 1 of 1 dag; G. van D. te Loonopzand overtr. pol. verord 2 boeten van fl of 1 d.; iedere boete; J. B. té Besoijen, overir. arbeidswet fö of 3 d.; A. R. te Waalwijk, overtr. Zondagswet, f 15 of 5 dagen C. v. V. te Oosterhout, dronkenschap en voerwe- zen, lo f2 of 2 dagen,- 2o. f 2 of 1 dag; W. v. Z. Besoijen, alsvoor, f 5 of 3 dagen; H. B. Baardwijk jachtdelict, hechtenisstraf van 2 maal 4 dagen- M. V. te Veen, voerwezen, boete van f10 off d.' G. A. D., Besoijen, dronkenschap, 1 week hechte nisstraf; H. T. B, te Waalwijk, alsvoor, f2of2d-

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2