buitenlandT" Frankrijk. Spanje. Engeland. Belgie, Rusland. BINNENLAND. Italië. V die in elk geval verkieselijk kon worden geheeten boven een plotselingen geweldda- digen dood en die middelweg kan nu be wandeld worden de eer is wel niet gered, doch men behoudt de portefeuilles, zij 't ook na drie gispingen van seoaatswege. Zoo kan dus de regeeringsmachine voort- werken zoo behoeft dus Felix Faure geen gebruik te maken van het hem door de grondwet verleende recht tot ontslagverlee- ning aan het kabinet met daarop volgende kamerontbinding. Nu kan men wel op goede gronden beweren, dat het radicale bewind versterkt uit het conflict is te voorschijn ge komen en de ultra s zullen wel blijven ageeren tegeu het recht van zijn van den senaat, doch dat is van veel minder beleekenis: we staan misschien heel na tot een ministerieele of wel een kabinetscrisis, doch een congres, dat heeft uit te maken of de senaat een bewind kan omverwerpen (ja zeiden de se natoren, neen, antwoordden de ministers) is heel wat minder waarschijnlijk dan voor het senaatvotum van Vrijdag. Bedenkelijk nieuws voor de Italianen uit Erythraea. De legermachtwaarmede de Abessyniersin onneembare rotsstellingen genesteld, den troep van generaal Baratieri omsingelen, moet reeds tot 120000 man zijn aangegroeid en door onderscheidene Itali- aansche militaire vak- bladen wordt de positie der belegerden reeds vergeleken met die van Bazaine te Metz of van het Frausche leger te Sedan. Alleen ontzet met een flinke troepenmacht zou hier kunnen baten, maar de versterkingen komen tragelijk aan. Indien de nieuwe versterkingen tijdig te bestemder plaatse komen, zal Baratieri be schikken over 40000 blanken en 11000 zwar ten, welke laatsten, zooals pas is gebleken, niet te vertrouwen zijn als 't er op aankomt en als tegenspoeden, zooals de overval van Amba Alaghi en de capitulatie van Makkale, het prestige schokken. Wel waren de uit- getredenen nu juist geen heeren „sans peur et sans reproche" (avonturiers zonder vader land en zonder familie waren 't voor 't mee- rendeel en wie *t meest betaalt heeft ze!) doch hun doodsverachting of juisterlevensver- achting, maakte hen tot zeer bruikbare ele menten voor de gevaarlijkste baantjes. De prins van Loos Corswarem; die te Brussel terecht stond wegens oplichterijen in Belgie, Frankrijk en Engeland gepleegd, is ontoerekenbaar verklaard en vrijgesproken. Het gerechtshof verklaarde, "dat hij aan hoogmoedswaanzin leed en behept was met erfelijk verval (dégénérescence héréditaire) en dat hij dus niet verantwoordelijk was voor zijne daden in den zin van het wetboek van strafrecht. Een van de twee personen, die verdacht worden van den diefstal van mijnwaarden, eenige dagen geleden in een Brusselsch hotel gepleegd ten nadeele van den heer Baducei, uit Konstantinopel, is door de politie gepakt. Hij heet Chenout en komt uit Parijs. Hij ontkent hardnekkig alle schuld of medeplich tigheid aan den diefstal, maar de hotelier herkende in hem een van de twee jongelui, die van Maandag op Dinsdag in de kamer naast die van den heer Baducci hebben ge slapen, terwijl hij in een portret, dat de ge arresteerde in zijn kofter had, den ander herkende. Chenout gaf toe dat de hotelier de waarheid sprak, maar bleef zijn schuld aan en medeplichtigheid in den diefstal loochenen. Hij noemde ook den naam van den ander, die vermoedelijk met den „aap" verdwenen is. Chenout is in voorloopige hechtenis gesteld Zaterdagmorgen is generaal Duchesne en zijn staf te Parijs ontvangen door den pre sident der republiek, omringd van alle minis ters. Voor het hof van assises heeft het derde proces plaats inzake de door de France openbaargemaakte lijsten. De rechter van instructie is begonnen met het ondervragen van Arton. Het eerste verhoor heeft in hoofdzaak geloopen over de millioenen, die hij ontvreemd heeft van de dynamiet maatschappij. Arton verdedigt zich voet voor voet tegen de beschuldiging, maar zijn antwoorden zijn vaak erg ontwijkend. Generaal Weyler moge niet in staat zijn de zaakjes op Cuba in enkele dagen of weken tot het door de heeren te Madrid gewenschte einde te brengen, de tevredenheid van zijn koningin en de dank van zijn volk heeft hij toch reeds verworven door zijn energie. Hij wil klaarblijkelijk de opgestanenen opdrijven en belemmeren in hun bewegingen en hoewel zijn troepenmacht lang niet voldoende is, zijn er toch reeds gunstige resultaten verkre gen, ja zelfs schijnt Weyler de vereeniging lusschen Maceo en Maximo Gomez, de beide hoofdleiders der beweging, te hebben ver hinderd. Wat nu de uit Madrid gemelde „groote voordeelen" betreft, daarmee zal 't wel zijn als met de „enorme verliezen den vijand toegebracht" de wensch is den volke voorgezet als werkelijkheid. Maarschalk Campos schijnt niet voornemens van zijn hart een moordkuil te maken. Wel heeft hij in een eerbiedig schrijven het hem aangeboden presidium van den hoogen krijgs raad van oorlog en marine atgewezen of eigenlijk nederig verzocht voor de aanvaarding van dit hem aangeboden ambt te mogen worden ontheven, om gezondheidsredenen en familieomstandigheden, doch het een zal hem evenmin verhinderen te spreken als hij het daartoe tijd acht (in den senaat) als het ander. En hij meent nogal wat te zeggen te hebben Zijn terugroeping in de eerste plaats, dan de pensioDeering van tal van zijn vrienden en protégés op Cuba en eindelijk de gispiug van zijn daden in 't openbaar door tal van conservatieve autoriteiten. De Matin verneemt dat de benoeming van een burgemeester van Antwerpen eerstdaags in hel Staatsblad zal verschijnen; maar niet Jan van Rijswijck, doch de katholieke senator Cogels, niet eens 'lid van den raad, zou de benoemde zijn. We zullen afwachten. toegevendheid, noch genade noodig. ^Ve rechter kon een spijtige beweging niet weerhouden. Hij zweeg even en hernam toen plotseling: Wat zoudt u mij antwoorden, als ik zon zeggen, wat er van die 350.ÖÜ0 Ir. geworden is? Prosper boog treurig het hoofd. Als men dat wist, antwoordde hij eenvou dig, zou ik vrij zijn en niet hier. Dit gewone middel werd door de rechters vaak met succes aangewend. Maar hier bij een be schuldigde, die zoo vast in zijn schoenen stond, had hij weinig kans van slagen. Hij had het op goed geluk af gewaagd. Dus, vervolgde hij, u blijft bij uw eerste systeem. Gij houdt vol uw chef te beschuldigen? Hem of ieder ander. Pardon, hem alleen, want hij alleen wist het woord. Had hij er eenig belang bij, zichzelf te besteler. Ik heb er over nagedacht mijnheer, maar weet er geen reden voor te vinden. Welnu, zei de rechter op strengen toon, ik zal u zeggen, welk belang u er bij hadt, hem te bestelen. De rechter sprak als iemand, die volkomen zeker van zijn zaak was, maar die zekerheid was slechts schijnbaar. Hij had gedacht een ver pletterden gevangene te kunnen treffen, en was geheel uit het veld geslagen, toen hij hem zoo kalm zag en vast besloten zich te verdedigen. Wilt u mij zeggen, begon hij op strengen toon, hoeveel u sedert een jaar hebt uitgegeven Prosper behoefde noch na te denken, noch te rekenen. Ja, mijnheer, zei hij zonder aarzelen. De omstandigheden waren van dien aard, dat ik orde op mijn wanorde hpb gesteld, ik heb onge veer 50.000 francs uitgegeven. En waar hebt gij d,.e vandaan gehaald Ten eerste mijnheer, bezat ik 12.000 francs, die ik van mijn moeder geërfd had. Ik heb bij mijnheer Fauvel 14,000 francs, n.m. mijn salaris en mijn aandeel in de veinst. Ik won ongeveer 8.000 francs aan de beurs. De rest heb ik geleend, ik ben ze nog schuldig, maar kan ze betalen, daar er nog 15.000 francs voor mij bij mijnheer Fauvel liggen. Die rekening was precies, gemakkelijk na te gaan; hij moest waarheid spreken. Het schijnt wel of al wat in slapelooze nachten den Britschen Jingo's door het hoofd komt spoken, den volgenden dag, in den vorm van ecne beschuldiging of verdachtmaking der Transvaalsche Boeren, in The Times moet of in een ander blad. Zoo liep laat stelijk door de pers weer de mededeeling dat de Boeren van plan waren op 27 Febr., den verjaardag van de nederlaag der Etigel- schen op den Spitskophunne algeheele Wie leende u dat geld? De heer Raoul de Lagars. Die getuige, die den dag van den diefstal ver trokken was, kon dus niet verhoord worden, en de rechter was dus genoodzaakt zich met Prospers verklaringen tevreden te stellen. Het zij zoo, sprak hij, ik zal op dat punt niet doorgaan. Zeg mij, waarom u, tegen de orders van uw diet in, liet geld den vorigen dag reeds hebt laten halen en niet op den vervaldag zelf. Dat deed ik, omdat de heer De Glameran my gezegi had, dat het hem zeer aangenaam zou zijn en dat het zelfs noodzakelijk was, dat hij het geld vroeg in den morgen had; hij kan liet getuigen, indien u hem laat roepen. Buiten dien dacht ik, dat ik dien dag laat op het kantoor zou komen. Is die mijnheer De Clameran een vriend van u. Neen, ik voel voor hem zelfs een soort van oiiverklaarbaren afkeer, maar hij is zeer intiem met mijn vriend, den heer de Lagors, De rechter dacht eenigen tijd na, dien de griffier zich ten nutte maakte om Prospers antwoorden op te schrijven. Hij vroeg zich af, welk tooneel er tusschen vader en zoon had moeten plaats vinden, om Prosper zoo te doen veranderen. Iets anders, hernam de rechte/, hoe bracht u den avond, waarop de diefstal plaats had, door. Nadat ik om vijf uur het kantoor verlaten had, ging ik met den trein nau. Fèoinet, waar zich het buitenverblijf van mijnheer Raoul de Lagors bevindt. Ik bracht hem 1500 francs waarom hij mij verzocht, had en die ik, daar hij afwezig was, bij zijn bediende achterliet. Heeft men u gezegd, dat mijnheer de Lagors op reis ging Neen, mijnheer, ik weet niet eens, dat hij niet in Parijs is. llitstekend. En wat hebt gij daarna gedaan? Ik ben naar Parijs teruggekeerd en heb met een mijner vrienden in een restaurant op den boulevard gedineerd. En toen Prosper aarzelde. - Gij zwijgt, hernam mijnheer Patrigent, dan zal ik u zeggen, hoe u uw tijd doorbracht. Gij zijt naar uw huis in de rue Chaptal gegaan, hebt u gekleed en naar een dier vrouwen begeven onafhankelijkheid te proclameeren, niet andere woorden: het bekende artikel der overeen komst op te zeggen, waarop Engeland zijne veelbesproken suzereiniteits rechten grondt. Hoewel de Transvaalsche regeering wel dagen werk zou hebben, wanneer zij tegen al dergelijke beweringen opkwam en dus doorgaans daarop ook wijselijk zwijgt, hcett president Kruger het toch noodig geacht tegen dit beweren, dat in de gegeven om standigheden veel kwaad bloed zou kunnen zetten, met ernst en nadruk op te komen. In een gesprek met eenen berichtgever van Reuter's agentschap noemde hij het gerucht een malignant falsehood, een met boos opzet verspreide onwaarheid, er bijvoegend, dat* het land nooit rustiger geweest was, dan op het oogenblik. Koningin Victoria heeft een zeer har telijk telegram aan president Kruger gezonden, waarin zij haar deelneming betuigt met de ramp te Johannesburg, die aan zooveel men- schen het leven heeft gekost. De Trans vaalsche regeering heeft 25000 beschikbaar gesteld ten behoeve van de noodlijdenden, de Nederlandsche Z.-A. Spoorwegmaatschappij 10000 en de dynamiet-maatschappij 5000. Er is nu reeds ongeveer lOüOOO bijeen. Alle nationaliteiten in Johannesburg wedijveren om het lot der noodl denden zooveel mogelijk te verzachten. Nader is gebleken, dat 55 dynamietkisten op de spoorwagens waren geladen en 90 detonatorkistendeze ontploften. De voor schriften der Ned. Spoorwegmaatschappij blijken op vele punten geschonden te zijn. Een brandend ontplofbaar stuk is tot het magazijn der Dynamiet-maatschappij in de na bijheid der stad, waarin 400 tonnen met dyna miet geborgen waren, doorgedrongen, gelukkig zonder schade aan te richten. De regeering zal tot verplaatsing van dit magazijn naar verderop last geveu. Het transportschip Victoria, met Dr. Jameson en diens officieren aan boord, is in den Zondagnacht te Plymouth aangekomen, Omtrent de landing was toen niets bekend, en er werd niemand aan boord gelaten. Men vermoedt, dat de heeren in een stiller zee plaats verderop zullen worden aan wal gezet. Elk oogenblik kan de telegraaf daaromtrent licht brengen. De Harle Castle, met een aantal gewone manschappen (troopers) van Jameson's expe ditie aan boord, kwam iets vroeger te Ply mouth aan. Ook daar mocht niemand aan boord. Aan wal heerschte zoo groote o^e wondenheid, dat de politie, door militaïen versterkt, slechts met moeite de orde kon handhaven. De deelnemers aan den mislukten rooftocht, die dermate zekere snare in het gemoed der tehuis geblevenen aan het trillen brachten schijnen echter iu goede orde outscheept te zijn en werden rechtstreeks verder naar Londen gebracht. i oewel men daar alles gedaan had om de aankomst geheim te houden was eene groote volksmenigte aan het station, (het perron zelf was atgesloten) en juichte de mannen hartelijk toe, die zulks met geestdrift beantwoordden. Zij brachten als laatste nieuws uit Zuid Afrika mede, dat de Boeren in de gevechten bij Krugersdorp 280 dooden en gekwetsten hadden. Zij geven hunne stuivers uit voor ponden sterlingWant eene zoodanige verhouding ongeveer is die van hun gelogen cijier tot het ware, dat 8 is. van openbare werken een havenplan heeft goedgekeurd, ontworpen naar dat van Port- Elizabeth (Kaap de Goede Hoop). De haven zal worden aangelegd in zee, eenige honder den tr eters van Ostia,aan welke plaats het door een groote kade zal worden verbonden. Een spoorweglijn zal Ostia, dat op 14 minuten treinsafstand van Rome ligt, met de hoofdstad verbinden, waar een station bij den Portico d'Oitava (de plaats van het oude Ghetto) zal verrijzen. Het werk moet aangenomen zijn door een vereeniging van Engelschen Nederlanders en Belgen. Naar uit Odessa aan de Times wordt ge meld, hebben zware stormen op zee gewoed, en is schipbreuk geleden door drie Russische stoomschepen, vier vreemde stoomschepen en achttien zeilschepen; het verlies van levens wordt op ruim honderd geschat. WAALWIJK, 26 Febr. 1896. Raadsvergadering. Heden avond ten 7 ure openbare verga dering van den gemeenteraad, tot behandeling van 1. Ingekomen stukken 2. Wijziging begrooting 1895. Ontploffing. Zaterdagavond, ongeveer om kwart voor achten, werd hier en in de omstreken alge meen een hevige schok of stoot gevoeld, die gru°L°pZ1Cn venvekte- Deuren en ramen schudden, voorwerpen aan den wand kwamen in beweging, zelfs vielen minder goed beves tigde lampen naar beneden. Groot was de nieuwsgierigheid om te hooren. waaraan dit verschijnsel was toe te schrijven. We lezen nu in de N. R. Ct. eeu bericht uit Tilburg dat in de kruitfabriek te Arendonk (Belgie) tot tweemaal toe eene ontploffing heeft plaats gehad, die hare uitwerking dus zelfs tot hier zou hebben doen gevoelen. Men zal zich herinneren dat terzelfde plaatse voor ongeveer 14 dagen een dynamietont- ploffing heeft plaats gehad. Toezicht op den arbeid. Blijkeus een mededeeling in de Staats courant kunnen 6 adjunct-inspecteurs van den arbeid geplaatst worden en zal er voor hen die voor genoemde betrekkingen in aanmer king wenschen te komen, gelegenheid zijn, bewijzen hunner bekwaamheid in de aange geven vakken te toonen. Naar aanleiding daarvan schrijft „een werk man" m de Telegraaf; Er zal dus geëxamineerd worden, en nu begrypt iedereen zeer goed, dat werklieden, al zijn er onder ons die tamelijk goed ont wikkeld zijn, geen leerlingen der polytechni sche of handelsscholen zijn, eu dus in de onmogelijkheid zijn aan die eischen te vol doen, of zich in dien tijd daarvoor te bekwa men. Uit Rome wordt nu bericht, dat de minister die zichzelf artisten op dramatisch gebied noemen, maar die het tooneel /onteeren, waarop zij zich' vertoonen, naar juffrouw Wilson. - Ja mijnheer, dat is waar. - Wordt er bij die juffrouw Wilson hoog gespeeld Tusschenbeide. Overigens bezocht gij zulke gezelschappen dikwijls. Was u niet in een 1 eel ij ke geschiedenis betrokken, die plaats vond bij een juffrouw, Cres- cenci genaamd Dat wil zeggen, dat ik als getuige moest voorkomen omdat ik bij een diefstal aanwezig was. Ja, het spel leidt tot diefstal, en gij hebt bij juffrouw Wilson baccarat gespeeld en 1800 francs verloren. Pardon, mijnheer slechts 1000 francs. Het is mogelijk, en hebi gij 's morgens 1000 francs betaald Ja, mijnheer. Overigens waren er den dagdat gij in hechtenis werd genomen, nog 500 francs in uw secretaire en hadt gij nog 4000 francs in uw portemonnaie; dus hadt gij binnen 24 uur 4500 francs in kas, Prosr/r werd niet verlegenmaar was ten zeerstie verwonderd. Daar hij zelf geen beset had, 0ver welke middelen tot onderzoek de Pa- rijsche politie beschikt, vroeg hij zichzelf af hoe de rechter in zulk een korten tijd zoo op de hoogte van alles was. Gij zijt goed ingelicht mijnheer, zei hii eindelijk. J YVaar vandaan hadt u dan dat geld, als u toch den vorigen dag geen geld in kas hadt om een kleine rekening te voldoen Mijnheer, ik verkocht dien dag, door middel van een wisselagent eenige mij toebehoorende eilecten ongeveer ter waarde van 3000 francs, ik nam 2000 francs op mijn salaris vooruit uit de kas. Ik heb niets te verbergen. Klaarblijkelijk wist de aangeklaagde op alles een antwoord. Indien gij niets te verbergen hebt, wat be- teekent dat brielje en hij toonde het hem, dat ge een uwer collega's op geheimzinnige wijze toegeworpen hebt Die beschuldiging miste zijn uitslag niet. Prosper sloeg de oogen neer. Maar daar er bij de besprekkingen over de arbeidswet in de Tweede kamer, ju st op aangedrongen is werklieden in dezen tak van dienst op te nemen, omdat zij door een langdurigen werkkring op de fabrieken, bekend zijn met de gebreken en misbruiken inrichtingen, zouden zij juist door dit examen geweerd worden. Maar zou er in deze niet een middelweg zijn; zou men de eischen voor de werklieden niet wat minder kunnen stellen? Zou men voor de som, uitgetrokken voor zus adjunct- Ik dacht, stamelde hij, ik wilde... Gij wildet uw beminde verbergen Ja, mijnheer, dat is zoo. Ik weet'dat, als iemand van diefstal beschuldigd wordt, iedere zwakheid uit zijn leven hem ten laste kan wor den gelegd. Dat wil zeggen, dat gij begrepen hebt, dat de tegenwoordigheid van een vrouw ten uwent uw zaak veel kwaad deed. Mijnheer, ik ben jong Genoeg, de justitie kan voorbijgaande af dwalingen vergeven, maar kan zulke verhouding niet verontschuldigen. Mijnheer Gij weet toch zeker, wie die vrouw is? Toen ik haar leerde kennen, was juffrouw Gipsy onderwijzeres. Zij is i„ Oporto geboren en met eene Portugeesche familie naar Frankriik schouders op' reCh'er inS"'aCtie haalde Zij heet niet Gipsy, zei hij; zij is nooit on derwijzers geweest en is geen Portugeesche I rosper wilde tegenspreken, maar de rechter legde hem het stilzwijgen op. Hij doorbladerde een menigte stukken, die voor hem lagen en zei toen O, daar heb ik het luister: Pal ray re Chocareille, dochter van Jacques Chocareille, bedienaar der begrafenissen, en van Caroline Piedlent, zijn vrouw, werd in 1840 te Parijs geboren. e De aangeklaagde maakte een ongeduldige be weging. Hij begreep niet dat de rechter hem wilde toonen, dat niets aan de waakzaamheid der noli- tie ontging. F OP twaalfjarige leeftijd, vervolgde de rechter werd Palmyre Chocareille in de leer gedaan bi een schoenlabrikant en bleef daar tot haar zes tiende jaar. Van het volgende jaar ontbraken de inlichtingen. Op zeventienjarige leeftijd trad zii als dienstmeid in diensf bij het echtpaar Dombas kruidenier in de rue Saint Denis en bleef daar dne maanden In datzelfde jaar 1857 had zij acht of tien diensten. In 1858 had zij genoee van het dienen en werd winkeljuffrouw in een waaierwinkel in de passage Choiseul. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2