Een R, C. in het Schoenen- en Ledervak, VERHURING ran WEILAND. tot Not van tiet Algemeen. HELM CACAO Levertraan. LANS' liXTKA STOUT den heer MAX (JO VA KRIS, Advertentiën, chef of zetbaas N.G. Orie-Dumoulin, Verkrijgbaar bij; W AALWIJK. Handelsberichten. verhuren: Maatschappij Dr. H. ,T. van 't Hoff, Prijs per fl. 80 cent, paart aan een zeer hoog extractgehalte een aan- genamen smaak en is daarom door pl.m. 1000 geneeskundigen aanbevolen. Donderdag 27 Februari 1896, Dinsdag 3 Maart 1896, 99 99 ^2 A* 40 inspecteu s a f1500 tot f '2500 'sjaars geen tien, wat waarlijk voor onze geheele industrie niet te veel is, kunnen hebben, om zoodoen de de overige vier plaatsen door werklieden te doen bezetten De minister van Waterstaat zou als proef vier ontwikkelde werklieden voor den tijd van een jaar aan kunnen stellen en hun ge durende dien tijd de gelegenheid schenken, zich door ondervinding en studie te bekwa men, en hun practische kennis en ervaring te ruilen voor de meer theoretische en admini stratieve bekwaamheden hunner medebeamb ten. Zoodoende zou zonder grootere financieele opofferingen aan ,de wenschen der werklieden voldaan zijn en zij naar behooren in dezen voor hen zoo belangrijken tak van dienst vertegenwoordigd zijn. En de eerste schrede zou gezet zijn tol de hervormingen die wij bij de geheele industrie en het fabriekswezen ver wachten. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding van een huis voor den heer M. van der Kolk, te Besoijen E. Maas f 34(50; M. van Berkel f3441; A. v. d. Vliet f3395; G. IClerx f 3365; Jos. v. d. Lee f3329; G. v. Huiten i 3248. Gegund aan den minsten inschrijver. Röntgen stralen. In het laboratorium der hoogere burger school te Maastricht zijn Donderdagavond door dr. Hoffmans, directeur der H. B. S. en dr. Van Kleef, directeur van het gesticht Calvariënberg, opnieuw interessante proeven genomen met Röntgen-stralen. Een der paters Jezuïten, die in zijne jeugd op de jacht door een schot met hagelkorrels ernstig aan hand, borst en hoofd was ver wond, (welke korrels indertijd slechts gedeel telijk verwijderd waren,) had zijn hand als voorwerp van proefneming geleend. Depose duurde 5/4 uur- Op hel schaduwbeeld, dat in fraaiheid kan wedijveren met de afleel- ding van de hand met polsgewricht, verkre gen bij de proet op 30 Januari door dr. Hoffmans in zijn brochure beschreven, ver- toonen zich duidelijk op verschillende plaat sen drie groote hagelkorrels en nog eenige kleinere stukjes ijzer. Een hagelkorrel in een der vingers is te voelen en was reeds vroe ger door dr. Van Kleef ontdekt de plaats van de andere korrels en van de stukjes ijzer echter konden door de gewone middelen der diagnose niet aangewezen worden. Pokkeu. Men schrijft ons uit 's-Hertogenbosch „Naar het zich laat aanzien, breidt de pokziekte alhier zich niet verder uit. Don derdag jl. deed zich een nieuw geval voor. doch Vrijdag geen enkel. Ongetwijfeld heeft de gelegenheid tot vaccinatie en re/accinatie, welke in den laatsten tijd overvloedig gegeven werd, veel bijgedragen tot dezen gunstigen toestand. De ontsmetting, zooals die door de politie wordt toegepast in tegenwoordigheid van geneesheeren wordt zeer geroemd. „In het gasthuis worden echter heden (Vrijdag) nog 19 poklijders verpleegd en nog altijd heeft men te kampen met de verre gaande onverschilligheid van den minderen man. Zoo kwam ik dezer dagen voorbij een herberg, alwaar, blijkens het briefje op het raam van de gelagkamer, de pokken heersch- ten; dit belette echter niet, dat het estaminet een buitengewoon druk bezoek had, hetgeen viel op te maken uit het gezang van vele mannen en vrouwenstemmen dat daar uit op straat mij vroolijk tegenklonk." Sedert vier dagen zijn geen nieuwe geval len aangegeven. Een valse he munter. In den laatsten lijd werd te Utrecht veel valsc.h geld voornamelijk kwartjes en dub beitjes uitgegeven zonder dat men er in mocht slagen den dader te ontdekken, hetgeen voor een groot deel een gevolg hiervan was, dat het meeste valsche geld eerst bij het opmaken van de kas werd opgemerkt. Vrij dagmorgen werd echter in de Damstraat aldaar door een inspecteur van politie en twee rechercheurs zekere De H. aangehouden, een man, die reeds allerlei bedrijven heeft uitgeoefend om aan den kost te komen en die door enkele winkeliers is herkend valsch geld in betaling te hebben gegeven. Of De H. ook de vervaardiger van dat geld is, zal uit het verder onderzoek moeten blijken. Een landkaart van 4000 gulden. In de vestibule van het nieuwgebouwde spoorwegstation te 's Hertogenbosch wordt een reusachtige kaart van Nederland aange bracht, samengesteld uit gekleurde tegeltjes. De kosten van dit werk worden op i 4000 geraamd. Goede vangst. Uit Vierlingsbeek wordt gemeld Donderdag weiden in een berucht logement niet minder dan 7 personen gearresteerd, die na diefstal en inbraak onder Siebengewald in het Pruisische gedeelte en na mishandeling van en verzet tegen de Pruisische gendarmen, op Hollandsch groudgebied gevlucht waren. Het was geen gemakkelijke taak voor onze marechaussees dat beruchte 7-tal te over meesteren, dat door kracht en brutaliteit uitmuntte. Dank echter der flinke houding en den geladen karabijnen waren zij weldra over meesterd en geboeid, en werden zij aan el kander gebonden en vergezeld van de gehee le brigade van Boxmeer per spoor aan de Uuitsche justitie overgeleverd. Een wocstaard. Te Helmond ontstond op Vastenavond in een herberg ruzie, die later op straat werd voortgezet en daar al spoedig in een vecht partij ontaardde. Zekere S. die de vechtenden wilde scheiden, werd nu op zijn beurt door v; d. V., die dit wilde verhinderen aangevallen. S. werd door v. d. V. zoo toe getakeld, dat hij half bewusteloos in een droge sloot rolde. Bij onderzoek bleek, dat S. aan het hoofd eenige gevaarlijke wonden had ontvangen en dat wegens een begin van uit storting van bloed in de hersenen, gevaar voor zijn leven bestond. De woestaard v. d. V. werd door de rijkspolitie in hechtenis genomen en is naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. S. verkeert nog in zorg voller! toestand. De moordaanslag te Eist. De politie te Eist (Over-Betuwe) heeft eene goede vangst gedaan met de arrestatie van den dader der aanranding van den landbou wer Vlemingh. Hij heelt nl. ook bekend de pe soon te zijn, die op Zaterdagavond 8 dezer b:j den heer Costermans op „Biesterveld", geld geëischt heeft onder bedreiging met brandstichting. Opmerking verdient, dat dezelfde B. als boerenknecht in dienst was bij den heer J. O. van Olst te Ressen, toen iu den nacht van Dinsdag 22 October 1895 diens kapitale boerderij door onbekende oorzaak in asch werd gelegd. De vergiftigingszaak te Krommenie. Men herinnert zich, dat toen mevrouw Van Wermeskerken—Junius eenige weken geleden uit het voorloopig arrest werd ontslagen waarin men haar gebracht had onder ver denking, dat zij haren man had willen ver giftigen tevens gemeld werddat de Haarlemsche politie deze zaak geenszins van de rol genomen, had maar het onderzoek nu in eea andere richting voortzette. De verdere instructie is nu opgediagen aan den rechter-commissaris mr. De Clercq van Wee!, nadat de rechter die het eerste ge deelte van het onderzoek geleid had, mr. 't Hooft, de instructie geëindigd en de stukken in handen van den officier van justitie gesteld had. (Hbl.) Met vuur spelen. Te Rozendaal speelden eenige jongens in eene weide met vuur. Eene hooiberg in de nabijheid geraakte daardoor in brand. Ruim 20000 pond hooitoebehoorende aan de landbouwer Van der Heijden, zijn verloren gegaan. De marechaussée heeft de jongens opge spoord en proces-verbaal opgemaakt. Aanranding Toen dezer dagen de heer T., uit Doesburg, met zijn gezin des avonds van Baak (bij Steenderen) huiswaarts keerde, trachtten drie personen het rijtuig staande te houden. Twee hunner grepen het paard aan, terwijl de derde op de trede van het rijtuig sprong en de daarin zittende personen wilde aanranden Van den heer T. ontving hij evenwel zulk een slag, dat hij achteruitweek, evenals zijne medeplichtingen, die door eenige zweepslagen werden afgeweerd. Van dat oogeublik wist de koetsier gebruik te maken, om de zweep over het paard te leggen en den aanvallers te ontkomen. De daders zijn nog onbekend. Sneeuwstormen In Rusland. Volgens een telegram uit Moskou hebben zware sneeuwstormen gewoed in het gouver nement Pensa, waardoor overal het verkeer verbroken ,verd. Verscheidene menschen kwamen in de sneeuw om het leven. Een spoortrein in brand. Uit Preszburg in Oostenrijk wordt onder dateering van 17 dezer gemeld: Een vreeselijk schoon schouwspel werd gisteravond in de nabijheid van Karlburg waargenomen. De te 9 uur 8 minuten aldaar uit Steinamanger binnengekomen personentrein, had ook een met petroleum geladen waggon aangekoppeld. Niet ver van Karlburg geraakte deze waggon, door een onbekende oorzaak in brand, terwijl de trein in volle vaart voorisnorde. Toen reeds reusachtige vlammen achter den trein aan fladderden en de geheeie omgeving schit terend verlicht was, benrerkte de machinist het gevaar. De trein stopte onmiddellijk en de passagiers sprongen verschrikt uit hun coupes. Na een inspannenden arbeid gelukte het, den brandenden waggon los te koppelen en hem aan zijn lot over te laten. Aan blusscheu viel niet te denken, daar de ge weldige vlammen een onverdraaglijke hitte verspreidden. De petroleumvaten ontploften met ontzettend geweld en de wegspattende brandende olie liep in alle richtingen over d€n grond, alles verterend wat in de nabijheid was. Rond den brandenden waggon vormde zich een vuurmeerwaarop de smeltende sneeuwdie den bodem bedekte, niet den minsten invloed had. Door de enorme hitte werden de rails gloeiend en bogen krakend omhoog, onophoudelijk besproeid door bran dende petroleum die bij stroomen uit den waggon liep. De locomoiief reed door naar Preszburg om hulp te halen en eenigen tijd later konden de verschrikte passagiers hun reis voortzetten. De brand iu den schouwburg te Kiew. De nationale schouwburg te Kieuw, werd in den nacht van Zondag op Maandag der vorige week totaal vernie d. Thans is vast gesteld, dat de brand Zondag, na afloop der namiddagsvoorstelling, waarin de Russische opera „Eugen Onegin" van Tschajkowski gegeven werd, moet zijn ontstaan in de gar derobe. Sommigen beweren echter dat de brand in de coulissen ontstond en veroorzaakt werd door een schot, dat in de laatste akte door Onegin gelost werd. Des 2vondshad in het gebouw de laatste Russische voorstel ling moeten plaats hebben, daar \oor de vastendagen een Italiaansche stagione was aangekondigd. De brand greep zoo snel om zich, dat een kwartier na het uitbreken er van, 't geheele gebouw één vuurpoel was. Zooals men weet, werd niets gered en kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De directrice der opera, mevrouw Sethofer-Siel, verloor haar geheele vermogen in de vlammen, terwijl de tenor Philippi Myszaga groote schade leed, daar zijn kostbare costumes verbrandden. Hoe wel de schouwburg die sedert 1856 bestond, electriscb verlicht was, voldeed hij niet aan de vereischten in geval van brand. Nood uitgangen waren er niet, zoodat men huivert bij de gedachte aan de ramp, die een brand tijdens de voorstelling zou hebben veroorzaakt. Het gebouw was voor f 272,000 verzekerd en behoorde aan de stad Kiew. Capelle. Met 1 April a. s. wordt het hulpkantoor der posterijen naar de Groote Straat verplaatst. Ruim elf jaar was het in een gangetje geplaatst en wel zoodanig dat de bus al dien tijd onder den drup hing, nu echter zal het huis van den heer v d H. daarvoor worden ingericht zoodanig, dat de bus en ingang voor aan de straat komen. Twee gevallen van brand deden zich deze week voor, Een in de kerk en een bij den heer V. Dat in de kerk werd door den koster spoedig gebluscht daar het bleef bij eene bank; bij den heer V. was het in den schoorsteen en werd men machtig met eenige emmers water. GORINCHEM, 24 Febr. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,30 a 6,40, roode dito f6,— a 6,20 witte dito f6,10 k 6.25, inl. rogge f4,20 a 4,30, buitenl. dito f4,—a 4,10, gerst f4,50 a 4,60, haver f3,00 a 3,20, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,— a 0,— alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 179 runderen. Ie qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien Ilokkeling ossen D/a jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f220 230 f140 a 160 1170 k 180 k f110 k 120 f100 k 110 f 60 a 70 f 50 a 55 f 10 a 14 Aangevoerd 2 varkens van 16 a 17 c., per half kilo, 177 biggen van 14,— a 8.— per stuk Eieren f 0.90 a 0.95 per 26 stuks. Boter 60 a 65 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 24 Febr Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 5.25 f 6.65. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 3.50 k 4.dito mindere f 0,0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 3,— a 4.— mindere f 0,— a 0,—beste Zome) f3,25 a 3.80; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 1.75 k 2.90. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f4.60 k 5.05. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 9,— a 10,50 Mindere f 0.0. Blauwe erwten. De beste f6.a 7.50 Witte boonen. De beste fk Mindere f0.k 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f0.afO,— Zomerzaad f 0,totf 0. Kanariezaad f 5.- tot f6.25 ROTTERDAM, 25 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 85 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 600 vette runderen, 1309 magere dito, 282 vette en graskalveren, 412 nuchtere kalveren, 11 schapen of lammeren5 varkens, 78 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 68 a ct. 2e kw. 62 a ct. 3e kw. 56 a ct. Kalverenle kw. 110 ct., 2de kw. 95 a ct.3de kw. 85 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f27,—p. ton. n bruinblanke Bergertraan f33, blanke Bergertraan f44, v Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L 0 Maaslevertraan f26.p. ton Nat. Med. levertr le soort f78.p. ton. 00 h (stroogeel) 2e 0 f p. ton Stoommedicinale levertr. le f96.— p. ton. r 2e y f p. ton* nette familie voorzien van prima referen tiën in T bezit van eenig kapitaal en bo vendien nog voldoende en solide waarborgen kunnende stellen, zoekt eene betrekking als of wel in beide BRANCHES samen. Hij bezit daarin de noodige bekendheid en be drevenheid en is ook genegeu eene soortge lijke ZAAK of BEDRIJF over te ne men. Reflectanten adresseeren zich onder het motto schoenen en leder, met franco brieven aan het bureau van dit BLikD. 's morgens 10 uur, ter herberge van A. van der Zaken te Besoijen zal NOTARIS MIDDELKOOPgevestigd te Capelle voor den heer VAN DAM Van Brakel in het openbaar Voor 4 jaren 1896 tot en met 1899, Ruim 52 hectaren best Weiland onder Drongelen en Eethen in 29 perceelenals van ouds. Bij biljetten breeder omschreven. 's avonds 77s uur, zal te Rotterdam, op Musis Sacrum te Waal wijk eene VOORDRACHT houden over: CholeraTyphus en drinkwater, (met projecties.) Niet leden hebben toégang tegen betaling van 10 cents. De door ondergeteekende in den handel gebrachte LEVERTRAAN voldoet volgens persoonlijk scheikundig onderzoek aan al de eischen der Nederl. Pharmac. en aan die welke Prot. PLUGGE te Groningen in Sept. 1895 heeft gesteld. buiten de flesch. WEDERVERKOOPERS gevraagd tegen billijk rabat. WAALWIJK. APOTHEKER N.W. Aangezien de meeste van buiten inge voerde flacons niet maathoudend (375 gram) zijn, lette men daarop bij de beoordeeling van den prijs.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3