u fiimer 18. Zondag 1 Maart 1896. 19e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk. De Bankiersvrouw. ANTOON TIELEN FEUILLETON. Staatkundig overzicht. \T UITGEVER Waalwijk. TM De Echo van het Zuiden, Waal wij ltschc en Langsfraalsclie Courant - l.-L' ï.'MO't.VTtX' "Kia -.nr i Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp r ij s per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Woensdag 26 Februari 1896, n/m. 7 ure. Te behandelen 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging begrooting over 1895. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van den heer Baijens. De Voorzitter de heer Burgemeester opent ten 7.20 de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing zonder wijziging vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Gedepu teerde Staten, inhoudende de goedkeuring op het besluit betreffende de jaarmarkt Donder dag vóór den laatsten Vrijdag in October. Verder een verzoekschrift van Antoon Cop- pens, behelzende het verzoek tot oprichting van een petroleumbergplaats. De voorzitter zegt hierbij dit verzoek behoort bij Burgemeester en Wethouders; en aangezien het verzoek niet op gezegeld pa pier is geschreven, behoeft het niet in behan deling te worden genomen. De heer Timmermans Bz. zegt, dat de verkeerde inkleeding van dit request geheel uit onkunde voortkomt, en zou daarom gaarne zien, dat aan Coppens de oorzaak der niet- behandeling werd medegedeeld. De voorzitter zegt dat hiervoor zal wor den gezorgd. Aan de orde komtWijziging begrooting 1895. De Secretaris leest de verhoogingen. Voor eu na iedere verhooging geeft de Voorzitter eene korte aanduiding. Hoofdstuk III art. 3 verhoogd met fl 100. (Haven.) Hoofdstuk III art. 5 verhoogd met f. 110 (Gemeente reiniging) Hoofdstuk IV art. 1 verhoogd met f. 113 (Griffie en Secretarie) Postkantoor verhoogd met f. 85 (vestibule) De Voorzitter verzoekt het publiek (ver- 13 Onder het lezen sloeg hij Prosper gade en zocht op zijn gelaat den indruk te lezen, dien zijn onthullingen maakten. Op het eind van 1858, vervolgde hij, kwam zij in dienst bij een mevrouw Nunès, met wie zij naar Lissabon vertrok. Hoe lang zij daar bleef en wat z'.j daar deed vermelden de rapporten niet. Zeker is, dat zij in 1861 weer in Parijs terugkwam, en er door het gerecht tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld werd voor diefstal. Uit Portugal bracht zij den naam Nina Gipsy mee. Maar, mijnheer, waagde Prosper te zeggen, ik verzeker u Ja, ik begrijp het, die historie is niet zoo romantisch, als die zij u vertelde, maar fln-/-p heeft de verdienste van waar tenzijn.Nadat "Palrayre Cliocareille, (Nina"GTpsy)' uit dff gevan genis ontslagen was, verliezen wij haar uit het oog, tot dat wij haar zes maanden later terug vinden, nadat zij kennis gemaakt had met een handelsreiziger, Oaldas genaamd, die door haar schoonheid verblind werd en voor haar een wo ning in de nabijheid der Bastille huurde. Zij woonde daar en droeg zijn naam, totdat zij hem verliet, om u te volgen. Hebt gij haar nooit over dien Caldas liooren spreken Neen, mijnheer. Die ongelukkige was zoo aan dat schepsel gehecht, dat hij bij het vernemen van haar trouwloosheid bijna krankzinnig werd. Het scheen dat hij een moedig man was en hij heeft luid gezworen, dat hij dengeen, die hem haar had had ontnomen, zou dooaen. Men gelooft, dat hij zellmoord gepleegd heeft. Zeker is het, dat hij kort na hei vertrek van haar de meubelen van zijn woning verkocht heeft en verdwenen is. Alle pogingen, hem op te sporen waren te ver- geefsch. De rechter hield even op, om Prosper tijd te geven even na te denken, en op ieder woord drukkend, voegde hij er bij: en dat is de le vensloop van het meisje, voor wie gij gestolen hebt. slaggever en bode) even de zaal te verlaten; na D/o minuut waarschuwt de ha mer van den Voorzitter, dat de geheime bespreking is geëindigd. De heer Mombers zegt dat het z. i. thans tijd is om eens te spreken over de schut sluis.^ Hij weet mede te deelen dat de Raad van Tilburg en de Trammaatschappij groote steun aan de totstandkoming zullen verleenen. Verder brengt spreker in herinnering het verkrijgen van eene losplaats voor schepen aan de groote rivier. De Voorzitter zegt dat door het Dag. Be stuur reeds maatregelen dienaangaande zijn getroffen. Niemand meer het woord veilangende, sluit de Voorzitter de openbare vergadering, die daarna in geheime zitting overgaat. De verslaggever niet de gewone, die verhinderd was téekcnt hierbij aan 7,20 opening 7,30 sluiting af H/s m*~ nuut geheim, duur der openbare vergadériog acht en een halve minuut. Dit is record! Men zegt en naar 't schijnt met recht en reden dat generaal Weylerde op perbevelhebber over de Spaansche troepen op Cuba, op een hem door de regeering te Madrid gedane vraag geantwoord heeft, dat de toestand op Cuba, uit een militair en politiek oogpunt beschouwd, veel verbeterd is, reden waarom hij den raad geeft te pro- fiteeren van dezen staat van zaken om de verkiezingen uitteschrijven. En de regeering heeft niet getalmdCanovas is naar de koningin regentes gesneld en heeft in overleg met deze de verkiezingen voor de kamer vastgesteld op 12 April en die voor den senaat op 26 April, terwijl de samenkomst van de nieuwe Cortes bepaald werd op II Mei. Dat is alles tusschen de twee ff. drie Ditmaal geraakte de rechter tengevolge van onvolledige inlichtingen van Fauverlot weder op den verkeerden weg. Hij had gedacht, dat Prosper, na dit alles ge hoord te hebben, een hartstochtelijken gil zou uiten, maar deze bleef kalm. Van alles wat de rechter gezegd had, had hij niets onthouden, dan den naam van dien armen reiziger, die een eind aan zijn leven had gemaakt, Caldas. Beken tea minste, drong de rechter verder aan, dat dit meisje de schuld van uw ongeluk is. Ik kan dat niet bekennen, mijnheer, want het is niet waar. Zij heeft u toch het meeste geld gekost. Kijk eens, en de rechter nam een paar rekeningen uit het dossier, alleen in de vorige maand hebt gij bij een modiste, Van Klopen, voor haar be taald twee dagjaponnen 900 francs, een avond japon 700 francs, een domino met kant, 400 fr. - Al dat geld heb ik vrijwillig gegeven, zon der dat het mij eenigzins zwaar viel. De rechter haalde zijn schouders op. Zult gij misschien ook volhouden, dat het niet ter wille van dat meisje is, dat u uw lang jarige gewoonte om uwe avonden bij de familie Fauvel door te brengen, hebt opgegeven Ik verzeker u, dat het niet haar ter wille was. Waarom zijt gij dan op eens niet meer in het huis gekomen, waar u een jong meisje het hof maakte, wier hand mijnheer Fauvel u, zoo als hij mij zeide, gaarne had gegevenoverigens sehreeft ge dit aan uw vader. Ik heb daarvoor redenen gehad, die ik niet kan noemen, antwoordde Prosper met een tril lende stem. De rechter herademde Eindelijk haperde er dus iets aan zijn verdedigingen. Heeft mejuffrouw Madeleine u genood zaakt, u te verwijderen vroeg hij. Prosper bewaarde hel stilzwijgen, hij was zicht baar ontroerd. Spreek, zei mijnheer Patrigent, ik moet u waarschuwen, dat die omstandigheid zeer zwaar weegt. Hoe groot het gevaar ook is, ik moet zwij gen. Neem u in acht, hernam de rechter, het gerecht laat zich met gewetenszaken niet afschepen. Mijnheer Patrigent zweeg. Hij wachtte op een heeft de verlokking zijn positie in de dat hij kon blijven regeeren aankwam weken later dan men eerst heeft gmeld, doch daar zal de regeering haar gegronde reden wel voor hebben: misschien zijn haar vriendjes nog niet heelemaal gereed voor de campagne, die nogal levendig kan worden Sagasta schijnt wel gezind voor de verkiezingen saam- tegaan met de andere oppositie-groepón, die allen evenzeer gekant zijn tegen de ontbin ding der Cortes. Canovas, de premier niet kunnen weerstaan Cortes was juist zóó leven, doch als 't op moest er naar des premiers zin te veel ont zien worden. Waarom zou hij nu zoo sobertjes blijven voortleven als hij het toch zoo goed hebben kon Geen enkel land ter wereld is immers zoo wel geschikt voor schijnbaar avontuurlijke proefnemingen als Spanjede man, die op 't oogenblik aan 't bewind is, kan in den regel staat maken op een enorme meerderheid bij de algemeene verkiezingen. Doch 't is de vraag of Canovas niet al te zeer bedacht is geweest op eigen voordeel, of hij wel terdege rekening heeft gehouden met de omstandighedenof hij zijn eigen belangen niet laat gaan vóór 's lands belang. Men zou inderdaad zeggen, dat de staat van zaken op Cuba de Spanjaarden moet nopen tot eensgezindheid buiten allen partij strijd om en een algemeene raadpleging der natie is mogelijk wel het minst geschikte voor de bereiking van dit doel! Een kiescampagne leidt nimmer tot vereeuiging, verbroedering en concentratie en de toelichting, dat Cuba den maatregel eischt, neemt wei niemand als ernst op, zelfs Canovas' vurigste aanhangers niet Van wat waarde zullen de verkiezingen op het eiland zijn? Gesteld dat zij vrij waren in het door den opstand beroerde gebied en aangenomen dat dc „paarl der Antillen" mannen naar Madrid zendt, die tegen de autonomie gekant zijn (dit gebeurt natuurlijk!) hebben die dan het recht te spreken namens de bevolking van het eiland en verdienen hun woordan als zoodanig eenige belang stelling antwoord dat echter niet volgde. Gij weigert nog, hernam hij welnu, laat ons voortgaan. Gij hebt, zegt ge, in een jaar 50000 francs uitgegeven. De beschuldiging luidt 70000, francs, maar laat ons uw cijfer aannemen. Uw bronnen zijn uitgeput, uw geld is uitgegeven, blijven leven als u tot nu deedt, is onmogelijk. Wat dacht gij te beginnen? Ik had geen plan gemaakt mijnheer, ik had gedacht, dat net zoolang zou gaan, als het ging en daarna En daarna hadt ge in de kas geput, niet waar O mijnheer, riep Prosper uit, ik zou niet hier zijn als ik schuldig was. Ik zou niet zoo dom zijn geweest, naar het kantoor terug te gaan. Dan was ikintusscheu gevlucht. Mijnheer Patrigent kon zich niet weerhouden, met zelfvoldoening te glimlachen. Ja, zei hij, dat is een antwoord, dat ik ver wachtte. Het is iuist door niet te vluchten, door te blijven en den storm het hoofd te bieden, dat gij uw schranderheid bewijst. Verscheidene pro cessen hebben onlangs aan slechte kassiers bewe zen, dat naar het buitenland vluchten een gebrek kig redmiddel is. De spoor rijdt gauw maar de telegraaf is nog vlugger. Belgie is vlak bij. In Londen vindt men gewoonlijk binnen de 48 uren een Franschen dief. Amerika is zelfs geen veilige schuilplaats meer. Gij zijt voorzichtig geweest en gebleven en hebt tot u zeiven gezegd: ik zal er mij wel doorredden en in het ergste geval zal ik, na drie of vijf jaar in de gevangenis te zijn geweest, wel weer fortuin maken. Menigeen offert 5 jaar van zijn leven op voor 350.000 francs. Maar mijnheer, als ik zoo gerekend had, als u daar zegt, had ik mij niet met 350.000 francs tevreden gesteld; dan had ik op gelegenheid ge wacht en in eens een milioen gestolen O, zei de rechter, men kan niet altijd wachten. Prosper dacht even na. Zijn gedachten waren op zijn gelaat te lezen. Eindelijk zei hij: Mijnheer, ik heb nog vergeten, u een klei nigheid te zeggen, die mij juist te binnen schiet en mijn onschuld kan helpen bewijzen. Verklaar u nader. De klerk, die het geld van de bank heeft gehaald, bracht het inij, toen ik er reeds op wachtte om te kunnen vertrekken. Ik weet zeker, Het middel, door Canovas aangegrepen om te trachten het conflict tussehen Spanje en Cuba te bezweren, is niet meer dan een lapmiddel en kan zelts erger blijken te zijn dan de kwaal zelve alle democraten zullen zich aansluiten in den strijd, er is dus kans op een betooging ten gunste der autonomie, zij 't ook niet op een meerderheid ten gunste ervan Jameson of dr. Jim, zooals hij in Engelsche bladen veelal vertrouwelijk wordt genoemd heeft zich schuldig gemaakt aan schending van het internationale recht; hij en zijn te Londen onder politiegeleide aangebrachte medebeschuldigden hebben, zooals de aan klacht luidt, ,,in de maand December 1895 op net gebied van hare majesteit in Afrika en zonder machtiging van hare majesteit, voorbereid een militaire expeditie met het doel het grondgebied te bedreigen van een bevrienden staat, tegen de bepalingen van het verdrag van 1870.» Dat wil dus zeggen, altijd met de beschul diging in de hand, dat Jameson c.s. eens anders eigendom hebben aangetast, dat zij vrijbuiterij hebben gepleegd. En deze mannen zijn te Londen, door de menigte eerst, door de vertegenwoordigers der hoogste aristocratie later, ontvangen als helden, als martelaars voor een goede zaak; 'Sraaniiestaties zijn er gehouden, eerst op straat door het volk daarna in de zittingzaal van Bow street door de lords en ladies, die zich, tot ontzetting en ergenis van sir John Bridge, den president van deze zitting, bij Jameson's binnenkomst van hun zetels verhieven 'onder het geroep van bravo doctor!" „Dat heb je flink gedaan Jim„Eere aan de helden" enz. Het schandaal (want dat was het) en als zoodanig gispte sir John Bridge het) duurde vele mi nuten alleen de bedreiging met ontruiming maakte indruk, het beroep op het „selfrespect" der heeren en dames nietwat kan dezen waardigen zonen en dochteren Engeland's de rest van de wereld schelen Zoo komt men tot de conclusie, dat John ja heel zeker, dat ik de bankbiljetten wegsloot, waar hij bij was. In ieder geval, verliet ik voor hem het kantoor. Het is wel, zei de rechfer, die klerk zal ondervraagd worden. Men zal u nu naar uwe cel terug brengen en beloof mij daar nog eens goed na te denken. Dat de rechter den beklaagde zoo plotseling deed wegbrengen, was, omdat dat nieuwe feit, dat zich op eens voordeed, hem verontrustte. Het verhoor van dien klerk zou van veel gewicht zijn. Wat er van te denken, als die man zou bevestigen, dat hij den kassier het geld had zien wegsluiten en hem had zien vertrekken. Kon hij niet al vooruit door Prosper] omgekocht zijn Zoodra de gevangene vertrokken was, vroeg hij aan den griffier: Die klerk, die Antonin, dien Prosper daar noemde, is dat niet dezelfde, die niet is opgekomen en zich door een bewijs van den dokter heeft laten verontschuldigen. Juist, mijnheer. Waar woont hij Fauverlot heeft mij gezegd, dat hij niet meer thuis is. Daar zijn wond van ernstigen aard was en hij lang bedlegerig zou zijn, heeft hij zich naar het hospitaal Dubois laten brengen. Welnu, ik zal hem dadelijk gaan onder vragen. Neem al het noodige mee en laat een rijtuig voorkomen. Het was ver van het paleis van justitie het hospitaal Dubois, maar de koetsier, door de be lofte van een flinke fooi aangespoord, liet zijn paard er dapper van doorgaan. Zou Antonin in staat zijn te antwoorden Dat was nu de vraag. Doch de directeur van het ziekenhuis stelde den rechter op dit punt gerust. De ongelukkige klerk had bij een val zijn knie gebroken. Hij lijdt ontzaglijk, maar zijn geest is helder. Als het zoo is, mijnheer, zei de rechter van instructie, verzoek ik u, mij bij hem te brengen, ik moet hem ondervragen, maar zoo mogelijk, mag er niemand in de nabijheid zijn, die ons kan hooren. O, er zal niemand binnenkomen, antwoordde de directeur; hij is wel is waar in een kamer met vier bedden, maar hij ligt alleen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1