Buitschland. Engeland. BÜ1TENLAN1 Belgie. iN EN LAND. Italië. Amerika. Transvaal. Spanje. "5 UITVOERINGEN. hZTt 4 ,harer zuster* Haar Bull zijn traditioneel flegma toch wel eens kan afleggen jammer genoeg is dat nu juist niet in hem lot eer strekkende gevallen: bokspartijen, hanegevechten, plumpudding en daden van vrijbuiterij brengen hem uit den plooiOf zulk een natie moreel wel zoo heel hoog staat Lijkt het riet of de zucht tot overheer- schmg op commercieel en politiek gebied, gepaard aan een bijna ziekelijke expansie manie bij de eersten van Brittanies burgers, alle gevoel van recht en billijkheid over- heerscht, alle betere gevoelens doodt en moet de begunstiging van de utiliteitspolitiek, volkomen onafhankelijk en zoo noodig in strijd met alle moraal, niet leiden lot ernstige misdrijven, tot aanslagen op anderer leven en eigendom onder de hooge bescherming van lordschappen en toongevende politici De regeering van Engeland heett zich in de moeielïjke omstandigheden correct ge dragen, doch zij kon wel niet anders Duilschlands houding was duidelijk en klaar en de overige staten van Europa kozen allen partij tegen den iuval in vredestijd, in een bevriend land. Nu is voor een deel wellicht juist Duilschlands, aan duidelijkheid niets te wenschen latende houding, niet geheel vreemd aan de den vrijbuiters bereide „joyeuse eutrée" doch in elk geval is het een zeer ernstig precedent, dat een eigenaardig licht werpt op de rechtsbegrippen van een deel der Engelsche natie en op de eigenaardige voor stellingen, die men zich vormt van een ..held!" Het schijnt, dat de Sultan van Turkije, driest geworcien door den makken toon der jongste Engelsche blauwboeken en van de verklaringen der regeering ten opzichte der Armenische gruwelen, tot de Britsche regee ring de uitnoodiging heeft durven richten regeling te brengen in de Egyptische tos- standen en verhoudingen. Zulks blijkt eerst thans uit eèn antwoord, door den markies van Salisbury gegeven, en waarin verklaard wordt, dat hetgeen door den Turkschen gezant is aangevoerd „in te algemeene termen is vervat." Naar thans nader wordt vernomen, heeft de Sultan hierop den groot-vizier, den mi nister van buitenlandsche zaken en den president van den Raad van State gelast in» deze „meer concrete voorstellen" te ont werpen. teerde aanvoerder is tegen borgstelling in vrijheid gesteld. Lieve schooljongensVerscheidene schoollieren der stadsschool te Lauenburg liepen volgens de Pos. Ztg. reeds sedert ge- ruimen tijd rond met de gedachte den rector Gerlach dood te schieten. Een der jongens stal geld om een revolver te koopen en spoedig was het wapen aangeschaftwaarop men schietoefeningen in den „Jagergarten» hield. De zaak kwam echter uit en de knapen kregen van den schoolsuppoost voor het front der geheele schooljeugd zulk een wel geap- pliceerde tuchtiging, dat hun de lust tot ver dere schietproeven Wel voor altijd zal zijn vergaan. Jameson en de zijnen worden vervolgd op grond van de bepalingen der Foreign Enlist ment Act van 1870. Art. 13 van die wet o.paalt dat het maximum gevangenisstraf twee jaar zijn zal. De Times brengt in her innering dat nog slechts eens een vervolging volgens die wet plaats had; in 1887 namelijk, toen generaal Sandoval, sir Call en anderen vervolgd werden wegens het uitrusten van een expeditie ter zee tegen den bevrienden staat Venezuela. Call was aandeelhouder in de Panama and Venezuela Mining Company, en de Justitia, op zijn last uitgerust, raakte slaags met een Venezolaansch oorlogsschip. De jury sprak sir Call echter vrij, maar achtte generaal Sandoval schuldig, omdat hij het delict zelf gepleegd had. Hij werd veroordeeld tot 1 maand, 500 p. boete en de kosten. De Daily News verneemt van 25 dezer uit Konstantinopel dat, volgens een verhaal mt particuliere bron, den 14 dezer de Turken te Marsowan alle Armeensche inwoners som meerden om den Islam aan te nemen, en 150 weigerachtigen doodden. WAALWIJK, 29 Febr. 1896. Benoeming. De Moniteur bevat de koninklijke besluiten, waarin ontslag wordt verleend aan De Burlet, als minister van buitenlandsche zaken. De Faverau is benoemd tol minister van buiten landsche zaken. De Burlet is benoemd tot minister van staat. De heer De Smet de Naijer, minister van financien, is tot minister president benoemd. De heer I)e Burlet, de afgetreden minister president, gaat als gezant naar Lissabon. Een hevige brand te Gent. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. heeft- te Gent een hevige brand gewoed. Het oudste huis van Gent, het „Koornstapelhuis", geleden aan de quai aux Herbes, op korten afstand van het prachtige maison des Bateliers, werd een prooi der vlammen. Des nachts om streeks l8/4 uur bemerkte de nachtwaker der wijk een hevigen gloed. De eerste en tweede verdieping van het oude gebouw dienen tot fouragemagazijn de benedenverdieping, die in tweeön verdeeld is, wordt bewoond door een koopman in fruit en een herbergier. De truitkoopman werd onmiddellijk gewekt en verliet het gebouw in allerijl, doch de bewoners der herberg konden slechts met moeite, dank zij de tegenwoordigheid van geest van den waker, gered worden. In eenige oogenblikken stond het gebouw, waarin voor f 1000 hooi en stroo geborgen was, in lichterlaaie en de brandweer kon slechts de naburigeeveneens zeer oude panden in bescherming nemen. Bij dit werk viel een spuitgast van een der belendende daken, zoodat hij met ernstige kneuzingeu naar het hospitaal moest worden gebracht. Van liet oude pand bleef niets over dan de voorgevel en de twee uitgebrande localiteiten gelijk vloers. Dinsdagmorgen woedde het vuur no? steeds voort en een massa nieuwsgierigen verdrong zich op de plaats des onheils. De oude koornstapelplaats is waarschijnlijk het oudste gebouw van Belgie. Zooals men weet, bezat Gent een soort monopolie voor het graan uit geheel Vlaanderen, evenals Brugge de stapelplaats van wol was. Aan het eind der 11e eeuw werd het koornstapelhuis ge bouwd en uit een historisch-architectonisch oogpunt was het een der belangrijkste be zienswaardigheden van Belgie. De keuze van een nieuwen opperbevel hebber voor de troepen in Afrika, wordt zeer geheimzinnig gehouden. Generaal Bal- dissera is sedert eenige dagen uit Rome verdwenen; er wordt beweerd, dat hij reeds op weg is naar Afrika. Tegenstanders van Crispi verklaren de positie van 't ministerie onhoudbaar. In de ministerieele kringen ge looft men, dat de meerderheid 't ministerie tot het einde van den oorlog getrouw zal blijven. De politie te New York heelt een complot ontdekt, waarbij een dertigtal personen be - trokken zijn en dat ten doel had het Sub- Treasury gebouw, waarin op het oogenblik ongeveer 70.000.000 dollars bewaard worden, door dynamiet in de lucht te laten springen! De bedoeling der samenzweerders was gebruik te maken van de door de ontploffing ontstane verwarring om voor de komst der brandweer en politie zooveel goud machtig te worden als ze konden. Eenige samenzweerders zijn reeds achter slot. Levend verbrand. Volgens een telegram uit Baltimare onstond aldaar deze week op een avond door onbeken de oorzaak brand in de woning van den lieer James R. Amiger. De vlammen grepen zoo verbazend snel om zich heen, dat de bewoners van het pand geen gelegenheid meer hadden, het te verlaten. De heer Amiger en zeven andere personen, tot zijn gezin °en dienstpersoneel behoorende, kwamen in de vlammen om. Bij de poging tot redding der ongelukkigen, bekwamen 6 personen ernstige brandwonden. Deze ramp heeft te Baltimore een levendige emotie veroorzaakt. Vijf dagen onder puinhoopen begraven. Volgens een telegram uit Johannesburg, werd Woensdag onder de puinhoopen der door de dynamietexpiosie vernielde wijk redenbu-g nog een slachtoffer der ramp gevonden. De man, een Kaffer, leefde nog tn hoewel hij vijf dagen onder het puin had gelegen, was hij- na eenige uren weder ge heel van den schrik en de'geleden ontbering bekomen. Op Cuba moeten weer verscheidene bot singen tusschen de regeeringstroepen en de separatisten plaats hebben gehad. Zoo zou de afdeeling van Maceo, 4000 man sterk, uit haar positien verdreven zijn met een verlies van 42 dooden. De Amerikaansche journalisten, te Havana in hechtenis genomen, zijn op hun eerewoord vrijgelaten maar moeten onmiddellijk het eiland verlaten. De te New York gearres- LIJST VAN BRIEVENgeadresseerd aan on bekenden. Verzonden gedurende de le helft der maand Februari 1896, Van Baardwijk Wed. van Hout. Rotterdam. WAALWIJK. Zondag 1 Maart, 's midd. 12 uur, zal door de liedcrtafel „Oefeningen Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis öacrum worden uitgevoerd 1. Neerlands taal. Stille Bede* Heinze. 3. O Welt du bist so wunder- schön. Meijroos. Bij ison. Bes!, is benoemd met ingang van L Maart tot Burgemeester van Meeuwen, Th. J. van Buuren, secretaris dier gemeente. Verkiezing. Ie Tilburg is bij de Dinsdag plaats gehad heubende'herstemming tot raadslid gekozen de heer Antoine Arts met 433 stemmen. De heer H, D. Jansen bekwam er 424. Pensioen. Kapitein Seret van de artillerie, afgevaar digde oer tweede kamer voor de district Gonnchem, heeft pensioen gevraagd opgrond van ongeschiktheid voor dienst wegens li chaamsgebreken. Lezing I)r. van 't üoff. Wij vestigen bij deze de aandacht op de lezing, aanstaanden Dinsdag op Musis Sacrum door dr. van 't Hoff te houden. Het te be handelen onderwerp verdient zeker aller oelangstelling, vooral in eene gemeente als de onze, waar het drinkwater in 't algemeen veel te wenschen overlaat en dus gemakkelijk oorzaak kan zi;n van besmettelijke ziekten; de projecties zijn zeer interessant. De ge ringe entree-prijs van 10 cent, kan zeker niemand terughouden. (Zie advertentie.) Tcntooiistellings medaille. De medailles, toegekend aan inzenders ter wereldtentoonstelling te Amsterdam, zijn thans gereed en zullen binnenkort aan de bekroonden worden toegezonden. Tegenspraak. Det bericht dat in het stationsgebouw te s-Hertogenbosch een kaart van Nederland' wordt aangebracht uit tegeltjes vervaardigd, spreekt het .bl beslist tegen. Verlichting. Be Ias' d'reclenr der gasfabriek te Noordwijk, heeft een üieuwe wijze van ver lichting uitgevonden, waarmede reeds 18 lantaarns te Noord wijk zijn voorzien. Bij ge bruik van een gewonen brander reeds heeft inen uitmuntend licht, doch als gloeilicht aangewend, moet hel alle bestaande soorten overtreffen. De inrichting is zeer eenvoudig In een motor, welke gevuld is met een vloei stof die het geheim is van dc-n uitvinder, wordt eene hoeveelheid lucht gepompt, die als gas te voorschijn komt. Vergiftigingszaak te Krommenie. In de zaak tegen mevrouw Van Wermes- kerken-Junius zijn Zaterdag te Haarlem 5 getuigen gehoord. De instructie duurde van 10 tot 4 uur. Maandag zijn de rechter-commisaris voor strafzaken mr. J. De Clercq van Weel, en de griffier, le Krommenie geweest om daar als getuigen te hooren den heer van Wermes- kerken, zijne huishoudster, zijne dienstbode en twee veldwachters. Twist. Te Utrecht kreeg een echtpaar, dat de 70 reeds lang gepasseerd is, over eene kleinig heid een hevige twist, waarbij de vrouw zich zoo anftig maakte, dat zij plotseling in een zakte en het bewustzijn verloor. Hoewel on- nnddelijk de hulp van een geneeskundige werd ingeroepen, mocht deze echter niet meer baten, daar de vrouw door een beroer te bleek te zijn getroffen en reeds kort daarna overleed. Onaangename ontdekking De bierbottelaar K. te Grave ontdekte omstreeks drie uren gisternacht eene brand lucht in zijne woning. Na onderzoek bleek, dat de deur van het huis, die hij gesloten wist thans was geopend dat hij uit een vat JU liters jenever miste, terwijl de kleederen, oie hij op een der vaten had liggen, en waarin hij f 70 aan papieren geld geborgen had, nagenoeg verbrand waren, zoodat ook het geld gevlogen was. Al deze omstandig heden doen denken aan diefstal met inbraak en poging tot brandstichting. Het be^in van brand werd spoedig gebluscht. Zeemeeuwen De zeemeeuwen trekken bij deze felle koude weder stadwaarts, om aan grachten en pleinen haar aas op te duiken.Voor een perceel aan dc Heerengracht te Amsterdam had een botboerlje zijn kar met spiering een oogenblik onbeheerd laten staan, 't Boertje was in-koud, zijn wangen en handen waren blauwrood, het stompje c reigde van zijn beverige lippen te glijden geen wonder dat het hart van de keukenmeid der bewuste woning door medelijden getroffen werd en zij het 'boertje binnen noodigde, om eventjes een „bakkie" dampende koffie naar binnen te slaan. Nou zoo n „voerinkie" leek het boertje, en met wellust slurpte hij het verwarmende vocht „Nou nogmaals dank hoor, hoe hiet" erder kwam hij nietmet gapende mond en ontsteltenis in het oog zag hij, hoe een zwerm meeuiven knjschend zijn laatste spie ringen in tnomt medevoeren En dan nog wel onder de oogen der politie YVat hebt je nou aan zoo'n politie he die met eens een kar met onbeheerde spiering beschermen kan (Tijd) lievige brand. Donderdag morgen omstreeks half vijf is in den grooten bazaar van galanterieartikelen van den heer Van de Bung, hoek YVaterige- weg en Dorpstraat te Zeist een felle brand uitgebroken, die zich al spoedig, door den vrij sterken wind, zeer dreigend liet aanzien. Gelukkig eenter bleef de brand bepaald tot het perceel, dat geheel uitbrandde en bekwam het aangrenzende perceel slechts eenige, hoe wel nogal beduidende brandschade aan 't'dak. Naar men verzekert zijn hel gebouw en de inventaris verzekerd voor f 125.000. De eigenaar van den bazaar is niet in het perceel woonachtig, maar woont in de 81ot- laan. De oorzaak van den brand ligt cehee1 in het duister. Men meldt nog, dat een der spuiten no* steeds in werking blijven moet, om 't wede? uitslaan der vlammen te beletten. (U.D.) - Donderdag morgen te half negen werden de bewoners van perceel 107b aan de Oude Gracat bij de Smeebrug te Utrecht plotseling opgeschiikt, door dat de dienstbode geheel in vlammen de huiskamer binnenvloot. Bii het aanmaken der kachel in een naburig vertrek, had haar boezelaar vlam gevat en toen zij dit met spoedig genoeg kon losruk ken, stond zij weldra in lichtelaaie. Bevreesd voor erger drong rneu haar ijlings naar buiten en doofde daar de vlammen door haar m een dekeu te wikkelen. De arme meid is vreeselijk verminkt. Hare armen zijn verbrand; de rug is bedekt met wonden eu het haar geheel verzengd. Een Slaapwandelaarster Toen M. Leiker te Heerenveen Dinsdag morgen o nur wakker werd, vermiste hij zijne rouw. Dadelijk stond hij op en zag hij hare bovenxleeren en kousen nog op den stoel liggen. Hij begaf zich op straat maar nergens kon hi; iets gewaar worden. Den geheelen dag daarop zijn alle mogelijke nasporingen gedaan totdat men eindelijk gewaar werd, dat zij in haar nachtgewaad en op bloote voeten te Bovenkmjpe (een uur van Heeren veen) was gezien en dat zij verder langs Bovenkmjpe was gegaaD. Dinsdagnamiddag o uur is zij opgespoord te Oudehorue (twee uur gaans van Heerenveen), waar zij zich neett haar daarop huiswaarts vergezeld. Zij kan zich van de geheele reis bijna mets herinneren. t Is een wonder, dat haar geen ongeluk is overkomen, want ze moest over tal van draaien, die over de wijken liggen, gaan. Smokkelen. Uit Koewacht schrijft men aan de Midd. Ct. Donderdag omstreeks acht uur reden twee rijtuigen in woeste vaart door deze gemeen- te in de richting naar Belgie een oogenblik later op ongeveer 7 minuten afstand buiten het dorp werden 12 revolverschoten gelost. hoHrf eljpsche dot,anen De Geest en Allein hadden daar dienst, hoorden de rijtuigen aankomen en riepen den voerlieden toe halt te houden toen aan hun bevel niet werd voldaan, maakten zij van hunne vuurwape nen gebruik. Het voorste rijtuig ontkwam aan de kogels en vervolgde met den be- kwaamsten spoed zijn weg: den voerman van het volgende was echter een ander lot beschoren. Hij werd door twee kogels in den rug getroffen terwijl zijn paard een schot bekwam dat doodelijk was. Door den plot- seiingen stilstand viel de man uit het rijtuig over het stervende paard heen buitelend. Hij bevond zich nu in de handen der ambtena ren, die inmiddels toegeschoten waren; door een vlugge en krachtige beweging wist hij z.ch evenwel los te rukken en spoedde zich erug naar de grens. Zijne verwonding was dus met van een zeer ernstigen aard. Op de kar lagen 9 balen tabak, die een ge wicht hadden van c. a. 500 KG De voerman zekere S. B. van Hulst, werd vefvoerd" aV°ud naar z*Jne woonplaats Z°oa,s gewoonlijk, bracht ook dit geval in de buurt van het Belgische grenskancoor heel wat volk op de been. Inbraak. De inbrekers zijn Donderdagavond te Am- sterdam aan het werk geweest, en als ae- woonlijk glng het met de noodige brutaliteit. De heer Willem Cronselaaragent van buitenlandsche huizenSpuistraat 216, had gasten over gehad, die tot ongeveer half acht te zijn ent bleven. Daar de heer Cronselaar dooi bezigheden iets vroeger moest vertrek ken, was de afspraak, dat de huissleutel bij ken nissen zou gedeponeerd worden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Om acht uur had de heer Cronselaar de sleutel weder gehaald daar hij zich moest gaan verkleeden. Binnen gekomen, vond hij het vreemd, dat de deur der achterkamer openstond en het licht niet brandde, terwij. hij eenige oogenblikken later op bet kantoor eemg geritsel hoorde. De heer C. dacht terstond aan zijne gasten meenende dat zij gebleven wareu en nu eene aardigheid wilden maken. Daarbij vergat hij dat de huissleutel reeds was afgegeven. toen^ h rerd de Jfmp 0PSest°ken, en toen de heer C. nogmaals geruisch hoorde ging hij kalm een deuntje fluiten en dacht aan geen kwaad. Ter sluiks keek hij eens naar de glazen deur van het kantoor, en zag achter een stapel goed, die op een tafel stond twee beenen. Nog steeds dacht de heer a,. aan zijne gasten, en de deur openende vroeg hij ironisch „zijn hier dieven Op hetzelfde oogenblik kwam er op den heer C. een kerel van ruw uiterlijk aanvliegen die hem een stomp in de maagstreek gaf

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2