BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. BINNENLAND. met de vorming van een nieuwe formatie welke zal worden een bewind Di Rudini daar de generaal het presidium zal overdragen aan Di Rudini, met de portefeuille van bin- nenlandsche zaken. Dat Ricotti zelf oorlog neemtBrin buitenlandsche zaken, Pirazzi schatkist, admiraal Racchia marine, Guicciar- dini financien en Ganturco justitie, is wel wetenswaardig, doch het frappante, het tref fende, is de vorming van een kabinet met Di Rudini als premier. Di Rudini dat is niet de man, die alles wat Italië met de grootste opofferingen in Afrika verkregen heeft, die de geheele kolonie Erythrea na elfjarig streven, zoo maar op eens in den steek zal laten, doch hij is de man, die als hoofdvoorwaarde stelde dat de campagne in Abyssinie zou worden geëindigd, de voorstander dus van houden wat men heeft, zonder ten koste van alles en met de grootste offers, te dingen naar het eigendom van anderen. Wat koning Humbert wel mag hebben bewogen zich tot Di Rudini te wen den We weten het niet en we zullen 't misschien met zekerheid nimmer weten, doch er naar gissen, met vrij groot kans op succès, kan men wel. Zaterdag had de koning nog geen besluit genomenal de mannen die gelanceerd wtrden, waren niet veel meer dan ballons d'essai" en op 't middaguur werd Crispi ten paleize ontboden, waar hij een uur lang ver- loefde. Crispi had koning Humbert's volle vertrouwenCrispi's politiek was ook des konings politiek en men heeft dezen zelfs de uitspraak toegedicht, dat hij liever afstand zou doen van den troon, dan de ontruiming van Abessinie goed te keuren, terwijl er zelfs geruchten hebben geloopen, dat de kroon prins, de prins van Napels, die te Florence in garnizoen was, van zijn vader kamerarrest in het Quirinaal heeft gekregen omdat hij Crispi een „charlatan» had genoemd! Wat wonder dus dat men Zaterdag avond de formatie Di RudiniRicotti beslist onwaar schijnlijk heette, hoezeer zij dan ook mocht strooken met de wenschen des lands en hoezeer een formatie Saracco Sonnino Damiani (dat was een kabinet Crispi!) mocht worden bestreden De koning, zoo heette 't, stelde de volgende voorwaarden aan een kabinets formeerder voortzetting van den oorlog in Afrika, behoud van de twaalf legercorpsen en handhaving van de triple-alliantie. Zulk een programma kon Saracco aanvaarden hoewel hij in de Afrikaansche politiek minder ondernemend was dan Crispi, doch Di Rudini niettwee punten (de beide eerste) moesten hem onaannemelijk zijn. Zoo stonden de kansen voor Saracco heel mooi, toen deze Zondagmorgen deu koning eerbiediglijk deed aanzeggen dat hij, in verband met den alom ondervonden tegen stand, zich niet kon belasten met de vorming vau een kabinet. Dat is heel verstandig geweest van Saracco: hij heeft den koning een lesje gegeven en 't lijkt wel dat deze zijn plan om ten koste van alles tegen den stroom in te roeien, er aan gegeven heeft Zondag nog werd Di Rudini op het Quirinaal ontboden en de combinatie hierboven genoemd, is het voorloopige resul taat: Ricotti stelde het bewind samen en Di Rudini wordt er de ziel van en geeft er ook zijn naam aan. Of koning Humbert zoo iets heeft gegist van een naderende revolutie, of de ongunstige beoordeeling van zijn raad pleging met Crispi hem eenigszins heeft ingelicht omtrent de stemming der openbare meening 't een is evenzeer mogelijk als het ander, misschien heeft het totaal der hem nog dikker, dat heb ik laten onderzoeken. Dus de schrap, die gij hebt ontdekt, kan door geen bevende hand gemaakt zijn, die den sleutel er langs liet glijden. Sapperloot, riep Fauferlot verbaasd, daar was ik nooit achtergekomen. Het is waar, dat er veel meer kracht voor noodig is. - Ja, maar waarom? Zooals ge me nu ziet, heb ik daar al drie dagen mijn hoofd over ge broken en gisteren pas heb ik het eindelijk ge vonden. Laten wij samen eens probeeren, of mijn veronderstellingen aanneembaar zijn en het uit gangspunt van mijn onderzoek kunnen worden. Mijnheer Lecoq had zich van de teekening af gewend en van ae deur, die toegang tot de slaap kamer geeft, den sleutel afgenomen en hield die nu in zijn hand. Kom eens hier, zei hij tot Fauferlot, ga daar naast mij staan, goed zoo. Veronderstel, dat ik die deur wil openen en dat gij me dat verhin deren wilt. Als ge mij nu den sleutel naar het slot ziet brengen, welke beweging maakt ge dan onwillekeurig. Ik leg mijn twee handen op uw arm die ik krachtig naar mij toetrek, zoodat gij den sleutel niet in* het slot kunt steken. Juist, doe het eens. Fauverlot gehoorzaamde en de sleutel, dien den heer Lecoq in de hand hield, gleed langs de deur en maakte er een kras op, die schuin van boven naar beneden liep, juist als die op de photo- grafie. Oh, riep Fauverlot uit, oh, oh, ohl en vol verwondering bleef hij voor de deur staan. Begint ge nu iets ie begrijpen? vroeg de heer Lecoq. Ot ik het begrijp, patroon. Maar een kind kan dat nu raden. O, wat zijt ge knap! Ik zie het nu of ik er bij was. Op het oogenblik van den diefstal stonden er twee personen bij de brandkast, de eene wilde het geld er uitnemen de andere het verhinderen. Het is zeker, het spreekt van zelf..... Aan nog geheel andere overwinningen ge wend. amuseerde de heer Lecoq zich met de verbazing en verwondering van den agent. Nu gaat ge weer te ver, zei hij kalm, ge neemt voor zeker en bewezen aan wat niet meer dan waarschijnlijk is. Neen, patroon, neen, riep Fauverlot uit, een bereikende geruchten (mondelinge mededee- lingen zoowel als schriftelijke) gepaard aan hoogst bedenkelijke betoogingen hem wel aan 't nadenken gebracht 't werd werkelijk hoog tijd dat êr een beslissing werd genomen: sociaal democraten en anarchisten vierden hoogtij, de massa toonde zich zoo hier en daar reeds wonder wel bereid hun zaak te dienen In enkele Fransche bladen en ook in enkele Italiaansche oppositie-organen, is de meening uitgesprokendat de koning wel anders wilde, maar niet anders kon Duitschland dat bijzonder gesteld is op het militaire prestige van zijn bondgenooten, pousseerde Italië tot de revanche-politiek in Afrika en zelfs zouden Engeland en Duitsch land geneigd zijn Italië bij te springen met de noodige fondsen. Deze veronderstelling zal wel behooren tot de moeielijk te controleeren en daardoor gemakkelijk gelanceerde „on-dits," doch er is wel iets aannemelijks in: wat toch kan koning Humbert anders bewogen hebben met werkelijk gevaar voor zijn dynastie de open bare meening te trotseeren, dagen achtereen? De meest op den voorgrond tredende elementen uit de formatie—Ricotti (kabinet- Di Rudini) zijn: Ricotti zelf, die in deu senaat de partij vertegenwoordigt, welke het leger wil verminderen Brin, de vroegere minister van buitenlandsche zaken thans vertegen woordigend de Giolitti groep en Di Rudini zelt, die zich tegenover den koning inzake de Afrika politiek als volgt heett uitgelaten. Om in Afrika ernstig revanche te nemen - dus zeide hij heel openhartig zou er, mils rekenende op succes, een milliard noodig zijn en een leger van 200000 man. Dat nu laat de economische toestand niet toe en bovendien zou Italië in ernstig gevaar komen als 't in Europa tot complicatiën kwam. Zoo wilde Di Rudini dat men zich zou bepalen tot den driehoek Massowah—Asmara—Keren. 't Schijnt ten slotte nogal kras te zijn gegaan. Toen de koning Di Rudini bedankte en zeide, dat hij de eer van de Italiaansche vlag en van de Italiaansche wapens vóór alles deed gaan, antwoordde de markies „Uwe majesteit zal mij in elk geval niet kunnen verwijten dat ik de waarheid ver zwegen heb," waarop koning Humbert ant woordde „Dat is waar, markies, maar gij zult ook toegeven dat ik met groote aandacht naar u geluisterd heb." Nu deze zelfde, conservatief in zijn hart, een man „sans reproche," aan 't hoofd van een bewind komt, dat rekenen kan op den steun van verschillende groepen der gematig den en in zijn Afrika politiek op de welwil lendheid der radicalen, kan men de gedrags lijn vis a vis Afrika vaststellen als volgt: Italië kan aan een nieuw offensief optreden niet denken, het moet zich bepalen tot een krachtige defensieve positie en kan dan revanche nemen te zijner tijd, in October b.v. als de openbare meening (misschien wel door algemeene verkiezingen) zich dui delijk in dezen zin heeft uitgesproken. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou de regeering trachten vrede te sluiten op de meest voor- deelige (dat isde minst vernederende) voorwaarden. Dat is werkelijk niets voor de voorstanders van den oorlog outrance 't Is verstandig en gematigd en 't houdt rekening met de ten dienste staande middelen, al strookt 't dan ook niet met de wenschen en verlangens van den koning, die van den nood een deugd heeft moeten maken, die zijn persoonlijke man als u vergist zich niet, er bestaat geen twijfel meer. Maak gij dan eens uw gevolgtrekking van die ontdekking. Eerstens bewijst het, dat mijn ingeving juist was, dat kassier onschuldig is. Waarom Omdat hij vrij was, de brandkast te openen en te sluiten, wanneer hij wilde en er dus geen getuigen bij had laten zijn. Zeer waar, maar dan zou de bankier ook onschuldig moeten zijn, denk maar eens na. Fauverlot dacht na en zijn verrukking werd minder. Ook dat is wa r, zei hij wanhopig, maar, wat dan Den derden man zoeken, dat wil zeggen, dengeen, die de brandkast opende en het geld er uit nam, die nu rustig slaapt terwijl wij an deren verdenken. Onmogelijk, patroon, onmogelijk. Heeft men u dan niet gezegd, dat de heer Fauvel en zijn kassier elk een sleutel hadden, dien zij altijd bij zich droegen Pardon, op den avond van den diefstal had de bankier zijn sleutel in zijn schrijftafel laten liggen. O, die sleutel alleen is niet voldoende, men moet het woord ook kennen. De heer Lecoq haalde ongeduldig de schou ders op. Welk was dat woord vroeg hij. Gipsy. Dat is de naam] van de beminde van den kassier. Zoek nu maar toe, mannetje. Op den dag dat ge een man gevonden hebt., die intiem ge noeg met Prosper is, om te weten, waarvoor hij dien naam aan wendde, en die den weg zoo goed bij den heer Fauvel weet, om in zijn slaapkamer te kunnen doordringen, hebt ge den waren schuldige gevonden en zal alles opgehelderd worden. Egoïstisch, als alle groote kunstenaars heeft de heer Lecoq nog nooit leerlingen gevormd en poogt ook niet ze te vormen. Hij werkt alleen en haat alle medewerkers, de eer der overwin ning, zoomin als de teleurstelling eener nederlaag willende verdeelen. Wordt vervolgd. sympathien heeft moeten ten offer brengen aan het algemeen belang ot aan den wil van de massa 't begon er met de betoogingen te Milaan, te Rome, te Turijn, te Napels, te Pavia en te Piacenza heel ernstig uit te zien en 't was nog maar een begin De bestendige deputatie heett de gemeen- leraadsvei kiezingen te Mechelen, waarbij de liberalen de meerderheid hadden, ongel lig verklaard. Tengevolge van dit besluit hebben te Mechelen ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Terwijl Zaterdag en Zondag o. a. gekwetst werden kapitein Avelange en kapitein Van Dooren, drie poiitie-agenten, en twee burgers, zijn Zondag nacht nog twee personen ernstig gewond. Een dier gekwetsten Van den Broeck genaamdligt op 't uiterste. Een dertigtal personen zijn in hechtenis genomen. De reis van den president der republiek is geëindigd met het bezoeken ran Aix, Tarascon, Valence enz. Te Aix is de pre sident toegesproken door den aartsbisschop mgr. Gouthe Soulard. Na in de Arena te Arles een stierengevecht te hebben bijge woond is Felix Faure naar Avignon vertrok ken, waar hij slechts enkele minuten vertoefde. Zondagmorgen is hij te Parijs teruggekeerd. Te Nancy is een zekere Maurice Levy Meyer in hechtenis genomen als verdacht van spionneering. Hij zou in relatie staan met een sergcant-fourier van hel 153e regi ment te Toul, die diep in de schuld stekende, hem belangrijke documenten heeft verkocht. Een Duitscher, gewezen onderofficier bij de Pruisische garde, die sedert eenigen tijd te Nancy woont, is eveneens aangehouden. De oorlogszuchtige beweging in Spanje is nog niet tot rust gekomen. Rijke particulieren bieden de regeering geld aau voor het geval dat een oorlog mocht uitbreken, en in de provinciën worden inschrijvingen geopend om gelden voor een nieuw oorlogsschip bijeen te brengen. Sedert het sluiten der universiteit te Madrid zijn aldaar geen ongeregeldheden meer voor gekomen. Te Barcelona daarentegen moest de politie de betoogers te keer gaan en te Valencia waar verscheidene personen gekwetst werden bij een bots.ng tusschen politie en manifes tanten die zich naar het Amerikaaosche consulaat wilden begeven is de staat van beleg afgekondigd. Üii Bilbao wordt gemeld dat in den schouwburg de Spaansche en de Fransche vlag naast elkander werden opge- heschen, waarop het publiek riep Leve het Fransch-Spaansche bondgenootschap Weg met Amerika! Leve Weyler! De Times verneemt uit Konstantinopel dat de toestand in het noorden van Albanië veregertde bevolking weigert om aan den eisch van het overgeven der wapenen te voldoen er gebéuren botsingen tusschen het volk en de troepen. Graaf Goluchowski, minister van buiten- laudsche zaken der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, is hier aangekomen; hij werd aan het station door den Oostenrijkschen gezant en het personeel der ambassade ontvangen. De Nordd. Allg. Zt. schrijftdat de gebeurtenissen in den Italiaansch-Afrikaan- schen kolonialen oorlog voor Duitschland en Oostenrijk geen invloed kunnen hebben op de positie van Italië in het drievoudig ver bond. Het bezoek van Goluchowski heeft in de gedach'en der leidende Duitsche staatslieden ook geene beteekenis, waardoor de twee mogendheden los van Italië zouden worden. De hatelijke opmerkingen van enkele En- gelsche bladen zijn enkel en alleen een nieuw gevolg van de liefhebberij die een deel de Engelsche pers er in heeft om op het conti nent te beproeven brand te stichten, een doen dat aan de beoordeeling der bezadigde En gelsche politie kan worden overgelaten. Bij het instorten van een in aanbouw zijnd huis te Hamburg zijn, volgens de nu bekend geworden officieele opgaven, 7 per sonen gedood, en 5 levensgevaarlijk en nog vele andere lichter gekwetst. De verongelukten waren alle metselaars. In het geheel waren 60 man aan het gebouw werkzaam, 10 van hen werden onder het puin begraven. De begrafenis der 105 slachtoffers van het ongeluk in de mijn te Kattowitz heeft Zaterdag plaats gehad. Alle autoriteiten en een talrijke menigte woonden de plechtigheid bij. Iu het dorp Zalenze zal ter herinnering aan de ramp een kerk worden gesticht. De Rijn en zijn bijrivieren stijgen snel, wegens de aanhoudende regens. De dijk aan den linkeroever van de Kinzig is doorgebro ken bij ElgersheimSchutterwald en Bühl en loopt tegenover Óffenburg gevaar. De Italiaansche generaal Baldighcra of Baldissera, gelijk men den naam ook wel schrijft, die als opvolger van generaal Bara - fieri in het zoo deerlijk geteisterde Erythrea het opperbevel heeft overgenomen, seinde huiswaarts, dat de toestand, schoon zeer ernstig, toch nog niet hopeloos is. Maar hij heeft groot gebrek aan krijgsvoorraad en verzoekt om nieuwen toevoer. Die klacht is ïe begrijpen, wanneer men weet, dat bij de nederlang bij Adowa door de Italianen zijn verloren een milioen ge weerpatronen. 5000 geschut-ladingen. 10,000 geweren en 50ü0 van de onontbeerlijke, met zoo groote kosten verkregen muilezels. Men kan nagaan wat het kosten zal deze verliezen aan te vullen. Van de 550 officieren, die den slag bij Adowa bijwoonden zijn er 189 nog in leven. Er worden dus 361 officieren vermist. ROME, 10 Maart. De koning heeft zijn goedkeuring verleend aan een "kabinet ge- vormd als volgt voorzitter en minister van binnenlaodsche zaken di Rudinioorlog Ri cotti, marine Brin, buitenlandsche zaken hertog di Sermoneta, justitie de senator Casta, financien Bianco, schatkist Colomboopen bare werken de senator Pirazzi, onderwijs Granturco, landbouw Guicciardini, posterijen Carmine. De Senaat en de Kamer zijn bijeengeroe pen tegen Maandag. De werkstaking in de Ostrau-Karwiner mijnen neemt een dreigend karakter aan. Te Dombrau werden vele vrouwen in hech tenis genomen, die de aan het werk gaande mijnwerkers zout in de oogen wierpen. Hét aantal voortvluchtige Italiaansche soldaten, die zich op Oostenrijksch grond gebied begeven, neemt dagelijks toe. Te Ala alleen bevinden zich 180 deserteurs. Ook in andere Zuidelijke steden vertoeven vele vluchtelingen. WAALWIJK, 11 Maart 1896. Schutsluis Met belangstelling wordt vernomen dat het gemeentebestuur, in vereeuiging met de kamer van koophandel, op nieuw bij de Hooge Regeering zal aankloppen om de zoo zeer gewenschte schuitsluis aan de monding onzer haven te verkrijgen. Op den steun van de omliggende gemeentebesturen en vooral van Tilburg zal meu zeer zeker zooals vroeger kunnen staat maken. Mooi weer. Als bewijs van de zachte weersgesteld heid kan dienen dat dezer dagen in een gesloten tuin reeds een paar vogelnestjes werden aangetroffen met 1 en 2 eitjes. Maar nog meer trekt de aandacht het geval, dat men in een naburig dorp, reeds eenig stuks hoornvee in de weide ziet loopen, en wat meer zegt, het zijn beesten die den geheelen winter op stal hebben gestaan en nu gretig in het malsche gras happen. Dus geen jong vee dat op vele plaatsen bij goed weder, ook in den winter nu en dan wordt buiten gelaten. De boeren vragen zich af wie gelijk heefthun collega die het voorbeeld geelt tot eene ongekende vroege inscharing of zij die het katje uit den boom willen zien. Er komt nog bij te kort dat de koekoek zijn eentonig maar toch vroolijk-spottend geluid laat hooren, dan wanen wij ons terecht in de Meimaand, want waarlijk alles begint in de tuinen, akkers en weilanden al mooi groen te worden en te geuren en meenig bloempje te ontluiken 't is maar te hopen dat de nachtvorsten ons geen parten spelen. Lijk gevonden. Het lijk van den reeds geruimen tijd ver misten Z.... uit Raamsdonk, is opgehaald uit den Nieuwen Maasmond onder Capelle. Lage streek. Tusschen Zondag en Maandag hebben een of meer onverlaten bij een behoeftige weduwe, die door eene kleine winkelnering in het onderhoud van haar talrijk gezin tracht te voorzien, een paar ruiten stnk geslagen, waarna zij eene schaal met eieren, benevens eenige stukken rookworst hebben medegenen. Het is te hopen, dat de politie die brutale in brekers op het spoor mag komen. Atjeh. Het Hbl. ontving volgend telegram uit Batavia „Een patrouille uit Anagaloeng (Atjeh,) sterk 74 bajonetten, is bij Glieng onverhoeds overvallen. Licht gewond werden kapitein Blokland, de luitenant Stakman, Van Hasselt en van der Meer en 23 minderen ernstig gewond is de luitenant Westendorp. Zeven minderen zijn gesneuveld. Vermist worden de wapens van een ser geant en drie minderen. De N. R. C t. ontving volgend telegram »Een ronde uit Anagaloeng is aangevallen geworden 2 minderen werden gedood lui tenant Stakman, chirugijn Van der Meer adjudant Kruger, beuevens 13 minderen ge wond. Eeu later telegram meldde

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2