Notaris RANT, Notaris RANT, Notaris BINK, Aan de Haven te Waalwijk, Tuingrint. Advertentiën, mooie fijne Gemengd Nieuws. Ingezonden stukken. publiek verkoopen publiek verkoopen VERKOOPEN is te bekomen op Dinsdagen 17 en 31 Maart 1896, op Donderdag 19 Maart 1896 150 koopen HeinsparrenHop en Boonstaken droog en groen Brandhout. In het Loonsch Hoekje, te begin nen bij SOIJER. te Waalwijk, zal 30 Maart 1896 bij INZET en 13 April 1896 bij TOESLAG, Een Huis met Koperslagerij, Erf en Tuin, sectie B Nos. 361 en 362 groot 9.76 aren, zeer gunstig gelegen te Kaatsheuvel in de Groote Straat, in eigendom toebeboorende aan ADRIA- NUS VAN OIJEN. „Een ronde van ,74 bajonetten werd bij Glieng overvallen. Licht gewond werden ka pitein Blokland, luitenant Stakrnan, Van Has selt, Van der Meer en 23 minderen. Zwaar gewond luitenant Westendorp, ge dood 7 minderen, vermist 1 sergeant en 3 minderen en wapenen." (Anagaloeng is de naam van een Atjehsche kampong, gelegen aan den linkeroever van de Atjeh-rivier 9 K. M. van de monding.. Op 1 December 1893 is deze plaats door Toekoe Djohan veroverd en door onze troe pen bezet.) Aan het Nieuws wordt uit Batavia geseind dat sergeant Van Oost, korporaal Willems en 6 soldaten sneuvelden, terwijl 21 man gewond werden. Van de Aljehers sneuvelden o. a. 6 pan- glima's. De vijand had een totaal van 37 dooden en gewonden. Sluitingsuur van koflichuizcn. Te Nijmegen heeft Zaterdag de Gemeen teraad naar aanleiding van het bekende arrest van den oogen Raad. in zake de sluiting dee koffiehuizen te Zwolle de bestaande delegatie aan den Burgemeester (zie ons nummer van 8 d;zer) om naar ei gen inzicht eene wijziging in het sluitingsuur der koffiehuizen, tapperijen enz. aldaar na 12 uur des nachts te brengen, uit de alge- meene politie-verordening geschrapt. Deze delegatie is nu, ingevolge art. 179a der Ge meentewet, aan B. en W. opgedragen. Het voorstel tot deze opdracht aan B. en W. werd gedaan door den Heer Mr. Waiter, Kantonrechter te Nijmegen. De Raadscom missie voor de strafverordeningen had voor gesteld de beslissing over eventueele aan vragen om verlof tot het langer openhouden van deze inrichtingen voorlaan op te dragen aan den Gemeenteraad. Een verblijdend versehijnsel. Uit de statistiek omtrent de rijkspostspaar bank leert men, dat deze van de verschillende Nederlanders tezamen nu ruim 45 millioen gulden in bewaring heeftverdeeld over 509,300 boekjes, welk laatste cijfer in Januari van dit jaar weer met 9300 was vermeerderd. Als men nu tegelijkertijd in een volksblad vermeld vindt, dat de tijden zoo slecht zijn en de werkloosheid steeds grooter wordt dan schijnt het, dat men, zonder in overma tig optimisme te vervallen, de juistheid daar van met bovenstaande cijfers toch wel zou mogen betwisten. Want 'k weet wel, dat de spaarbank voor velen slechts een gemakkelijke en goede rentegevende depositobank is en dus de 45 millioeu niet alles spaarduiteu zijn alsook dat menige gulden in die bank komt en blijft, waarvoor men vroeger een papiertje" kocht. Maar die 509,300 boekjes zijn toch welsprekend, en de toeneming met 93ü0 nog meer. Als de nationale welvaart in de kringen van den kleineren man werkelijk afnam, dan moest 't getal boekjes verminderen. En nu weet ik ook wel, dat er buitendien nog ruimte genoeg is voor een groot getal on wel varenden, en dat ook de ellende van een arme niet minder wordt, al was hij de eenige; maar dat de bevolking' in haar geheel vooruitgaat, dat is in elk geval toch een goed teeken ook voor hen, die hulp behoeven. (N. v. d. D.) Pcrsonccle belasting. Wij hebben dus nu een nieuwe wet op de personeele belasting, waarvan een der grond slagen »nader bij de wet zal worden geregeld" en waarvan ook de geheele invoering „nader bij de wet zal wonder geregeld." Dar is inderdaad wettenmakerij „fin-de- siècle» zegt het Hbl. Begrafenis Van der Scbricck. De begrafenis van luitenant generaal Van der Schrieck, op de katholieke begraafplaats te 's Gravenhage ondervond Maandag bui tengewone belangstelling. De ministers van justitie, van marine, van koloniën, van oorlog, nagenoeg alle leden der tweede kamer de bureaux der eerste en tweede kamer (de voorzitter Gleichman was afwezig, daar zijne tegenwoordigheid dringend el Iers geüischt werd) leden der hofhouding, schier alle actief dienende generaals in de residentie met hunne staven, een aantal hoofd-en andere officieren. In de volgkoetsen zaten de Pauselijke InternuntiusMgr. Lorenzelligeneraal Bergansiusde staatsraad Heijdenrijck, het tweede-kamerlid Travaglino en het eerste kamerlid Van Ziannicq Bergman. Alle officieren sloten zich achter de rouw- wagen aan, welke overdekt was met bloem takken en voorafgegaan werd door de Kon. Militaire Kapel, die treurmuziek uitvoerde en eenige Metalen Kruis ridders. Na een korten dienst in de kapel hield Dr. Sehaepman een indrukwekkende lijkrede, waarin hij Van der Schrieck kenschetste als christensoldaat, en zijn eenvoud, liefde en vaderlandsliefde huldigde. Boerenbond. De heer L. Ridder de Van de Schueren een der oprichters van den boerenbond, heeft naar aanleiding van tot hem gerichte vragen zijn meening omtrent den bond uiteengezet. Daaruit blijkt dat men zich voorstelt te vormen een centraal bestuur, dat hoofdzakelijk zal bestaan uit heeren, uit de verschillende provinciale besturen gekozen. Dealgemeene voorzitter moet zoo mogelijk lid zijn van de tweede kamer. Ook de provinciale besturen en het dage- lijksch bestuur zullen uit heeren bestaan; maar al de verdere leden de afgevaardigden uit de afdeeüngen, zullen boeren wezeu. In die afdeelingen zullen in principe uit sluitend boeren in het bestuur zitten. Zoo zijn het bij slot van rekening toch de boeren, die spreken en hun wenschen te kennen geven: de heeren of hoogere besturen zijn maar de trechters of filters, de spreekbuizen van den boerenbond. De bond moet verder zijn protectionistisch: op deze voorwaarde alleen heeft hij zijns inziens recht van bestaan. „Wie is ooit in de wereld iets geworden of tot iets gekomen zonder protectie? vraagt de heer v. d. Schueren. De grootste vrij- handelaren hebben, wat ze ooit hebben ver kregen of zijn geworden in hoofdzaak te danken aan de protectie van hun kiezers of van invloedrijke personen. „De boerenbond kan niets anders zijn dan tot onderlinge bescherming. Deze is nummer een, en de protectie, waarom het te doen is, komt dan later van zelf, namelijk wanneer de boud zal zijn de slem van alle boeren in Nederland." Moordaanslag- te Zutfen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Zutfen een moordaanslag gepleegd. Een koloniaal van de reconvalescenten- compagnie, aldaar, die uit een stoomcaroussel op het sluitingsuur moest verwijderd worden, heeft een der bedienden, die daarbij behulp zaam was, in de borst gestoken. Long en lever moeten ernstig getroffen zijn. Zondag middag was de ongelukkige nog in leven doch er bestond geen hoop op herstel. De man was gehuwd. Ook een andere bediende werd hevig, doch niet levensgevaarlijk verwond. De dader is terstond in hechtenis genomen. Overboord geslageu. Met het jongste stormweer in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de roef overboord geslagen van een schip, liggeude in de Waal, bij Huihuizen, gemeente Gent. De schipper B. G. van der Wiel, uit Werkendam, die zich ging overtuigen van het ongeval, werd door de planken der roef mede in het water gesleurd en verdronk jammerlijk. Hij laat eene weduwe met drie kinderen achter. Asperen. Maandag heeft een 13jarig meisje, J. V., bekend den brand te Asperen aangestoken te hebben. Zij loopt met negotie, waaronder ook lucifers. Zij had willen probeeren of de lucifers nat waren geworden door den regen en er een aangestoken, welke zij brandende in een hooimijt had geworpen. Het meisje moet niet wel bij het hoofd zijn. Brand. Te Kaatsheuvel ontstond Zaterdagavond omstreeks 10 uren brand in de bouwmans- woning van M. v. D., die in betrekkelijk korten tijd totaal werd in asch gelegd, met nagenoeg den geheelen voorraad van hooi, granen, meubelen enz. Ook drie runderen en een paard zijn in de vlammen omgekomen. Treurig. De schoenmaker A. R. te Alkmaar, die Maandagmiddag wegens niet betaling van de verschuldigde huurpenniDgen door den deur waarder met zijn gezin en inboedel op straat was gezet, heeft zich deze zaak zoo aange trokken, dat hij het noodlottig besluit nam zich te verdrinken. Om 4 uur werd zijn lijk uit het Groot Noord Hollandsch kanaal opgevischt. Hij laat eene vrouw met eene dochter achter. Brandstichting. In verband met den de vorige week te Lage Zwaluwe p aats gehad hebbenden brand bij den landbouwer Kelderswaarbij een schuur met vlas afbrandde, is door de ma rechaussee aldaar aangehouden en. zwaar geboeid naar Breda overgebracht zekere L. I) verdacht dezen brand te hebben gesticht. Gesnapt. Bij een slager te Vlissingen, werd in den laatsteu tijd telkens als er versch geslacht was, uit zijne slachtplaats vleesch vermist. Hiervan gaf hij kennis aan de politie, die besloot een agent in de slachtplaats op post te zetten. Zondagavond deed een man de deur van de slachtplaats met een valschen sleutel open, stak daarna zijn lantaarn op om van het versch geslachte rund met zijn groot slachtersmes, waarvan hij was voorzien, een stuk af te snijden. Voor hij daartoe overging, werd hij door den politieagent gearresteerd. Nieuwe waggons. In de werkplaats der Ned. Centraal Spoor wegmaatschappij zijn thans in aanbouw een paar rijtuigen van bijzondere constructie en afmetingen. Elk rijtuig heeft twee baleons, 4 compar timenten 2e klasse, in 't midden een ruime bagageafdeeling, en is voorzien van zooge naamde Lenkachseti. De rijtuigen die op drie assen loopen, hebben met inbegrip der balcons eene lengte van 13,65 M. en gemeten lusschen de uiterste punten der buffers, een totale lengte van 14,878 M, terwijl de bak van het rijtuig 3,13 M. breed is. De 2e klas compartimenten zijn van het gewone systeem met een doorgang in het midden, stoomverwarming en gasverlichting, en bieden elk plaats voor 8 personen. De balcons zijn zeer geconstrueerd ruim (2,90 M. breed, en 1,2/Vs ^ang) en kunnen zoo noodig plaats verleenen aan 8 d 10 personen elk, terwijl een ijzeren balustrade met een draaibaarvan goede afsluiting voorzien hek, alle gevaar buitensluit. Ter bevordering van een rustigen gang is de radstand, d. i. de afstand tusschen voor- en achteras, zeer groot genomen en bedraagt 8.50 M. De rijtuigen zullen zoo mogelijk met den a. s. zomerdienst in gebruik worden genomen. Waspik, 9 Maart. Blijkens de daarvan op gemaakte statistiek werden alhier in 1895 vervaardigd 20 nieuwe ijzeren schepen, als 10 zeilaken, 2 rijnschepen, 4 boeieraken, 3 hevelaken en 1 tjalk met een gezarnenlijken inhoud van 4276 tonnen. Op 1 Januari 1895 waren ter reparatie op stapel 2 zeilaken, 2 paviljoenaken en 1 rijn schip en op 31 December jl. 5 zeilaken, 2 rijnschepen en 1 paviljoenaak. i liniB—oawraaai ww» Be noodlottige brand te Gnesen, waarbij zes personen het leven verloren, werd door brandstichting veroorzaakt en wel door den later gearresteerden koopman Ototnanski. Volgens de verklaringen van geneeskundigen, is Otomanski reeds sedert lang lijdende aan ziekelijke storingen der hersenen en thans lijdt hij aan hersen verweeking De b: and stichter werd ter verdere observatie naar een krankzinnigengesticht vervoerd. Boor ceil hevigen brand is de chemische fabriek van Heil Cie. te Komorau in Bohemen bijna geheel in asch gelegd. Drie werklieden bekwamen levensgevaarlijke ver wondingen. De schade is aanzienlijk, daar behalve de gebouwen talrijke fabrieksproduc- ten en machines geheel vernield werden. Hevige brand te Liverpool. Een zware brand brak Zaterdag uit in een groote opslagplaats te Liverpool, waar hoofdzakelijk balen katoen geborgen waren. Vijf duizend balen werden door het vuur verteerd. De schade moet niet minder dan f 360,000 bedragen. Ecu ontzettende brand. De groote linnen- fabriek vau Romanow te Borrissoglebs (Rus land) is door eeu hevigen brand geheel in de asch gelegd. Alle machines en de geheele voorraad ruwe en bewerkte stoffen werden vernietigd. Bij het onderzoeken der puinhoopen werden de verkoolde lijken van zes arbeiders gevonden, terwijl men nog acht werklieden vermist. Door dezen brand zijn ongeveer 4000 werklieden zonder werk geraakt. net weder in liet buitenland. De storm, die gedurende eenige dagen in ons land bij tusschenpoozen gewoed heeft, heeft ook onze oostelijke naburen niet verschoond. In den nacht van Zaterdag op Zondag woedde hij met het geweld eens orkaans uit hel westen boven Lubeck. Op het platteland stortten van vele woningen de daken in. Men vreest dat de storm op zee verscheidene ongelukken zal hebben veroorzaakt. Te Eisenach ging de orkaan in den nacht van Zaterdag op Zondag vergezeld van zware hagelbuien en omstreeks 2 uur in den morgen van een hevig on weder, dat geheel westelijk Thüringen teisterde. De Werra en de Fulda zijn door de zware hagelbuien enorm gestegen en dreigen buiten hare oevers te treden. Uit Norden in Hannover wordt gemeld dat Zaterdag de verbinding met de eilanden verbroken was en dat aan de Noordzeekust twee vaartuigen strandden. Ook uit Northeim wordt gewag gemaakt van een hevigen orkaan, die van het noordwesten naar het zuidoosten trok en vergezeld ging van onweder en ha gelslag. Te Koburg in Thüringen en in het naburige plaatsje Kipfendorf werd tijdens het onweder en den storm, een zware aardschok van het westen naar het oosten waargenomen. In Italië is het nog steeds winter. Sedert 1783 is drar nog nooit zooveel sneeuw ge vallen. Het omnibus- en rijtuigverkeer werd door een waren sneeuwstorm onmogelijk gemaakt. Alle telegraafdraden zijn vernield. De treinen kwamen öf uren te laat öf bleveu geheel in de sneeuw steken. En dat in het zonnig Italië. Twee spoorwegongeluliken Een telegram uit Modane (Fransch dep. Savoie) meldt, dat een goederen- en veetrein bij den uitgang van een der Mont Cenis-tunnels is gederail leerd. De trein en de machine werden verbrijzeld, waarbij de machinist en de stoker om het leven kwamen. Uit Londen wordt een niet minder ernstig ongeluk geseind. De sneltrein van Leeds ontspoorde op 16 mijlen van het station Peterborough. Twee rijtuigen werden vad de rails geslingerd, waarbij twee reizigers gedood en drie gewond werden. Het voorste gedeelte van den trein kon zijn weg vervolgen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van een schrijven in uw blad De Echo van 8 dezer, blijkt wel dat de inzender daarvan wel eenige punten omtrent den toestand der Waalwijksche haven hem bekend, aanhaalt, maar niet erg op de hoogte schijnt daarvan en voor uitbreiding vatbaar is. De bewering dat het aan den grond liggen der schepen geen bezwaar oplevert, is een ve. keerd gedachtdaar de schepen gebouwd worden om in het water te liggen, terwijl geen schip beter wordt door aan den grond te liggen, en vooral op ongelijkèn bodem. Door eene sluis aan het einde der haven te brengen ware dit te voorkomen, als ook zooals voor eenige dagen drie schroefbootcn van Vrijdag tot Dinsdagavond niet vlot kwa men, om te kunnen vertrekken met ongeveer ledige schepen. Wat betreft de uitwatering van binnen- en buitenpolder, daarvoor is gemakkelijk uitweg té vinden daar de platte grond van den bui tenpolder, aan het Z tiderkanaal lager is dan aan den Waaivijksoh.en dijk. Van de Waalwijksche financien schijnt ZEd. ook geen voodeelig gedacht te hebben, maar dit is 'toch niet toepasselijk op haven en sluis, terwijl beiden een algemeen belang is. Waarom worden de steenkolen te Capelle en Vrijh -Cappcl (Labbegat) 15 A 25 ets per kar en bij hooge vrachten zelfs méér, minder aangenomen dan naar Waalwijk. Ook wordt in gemeld schrijven aangehaald dat het eene levenskwestie is voor Waalwijk eene sluis te hebben. Dit is eene werkelijkheid, daar het aanlei ding geelt de correspondentie op Tilburg zoo als de zelve thans is, te behouden, anders zal die plaats genoodzaakt worden, al mogt dat met buitengewone groote kosten gepaard gaan, uitkomst ie z :eken daar de Waalwijksche haven, al noemt men dezelve een gat, net voornaamste vervoermiddel en tegenhanger der staatsspoor iszoodat wanneer dit op andere wijze mocht worden verlegd, het ge regelde vervoer voor Waalwijk ook wordt ondermijnd, door gebrek van te vervoeren en vervoermiddelen. Het is geene noodzakelijkheid dat die sluis in de Maasmond uitloopt, deze kan ook op 100 a 200 meter aan het einde der haven gemaakt worden, in geval dit veel mindere uitgave zoude aanbrengen. Elke andere verbetering aan de haven is wenschelijk, maar nimmer zal het zoo ver gebracht worden, of de oude ongevallen blijven bestaan na verloop van enkele jaren, zoo als baggeren, oneftenplaatsen en opont houd, dit ondervinden alle havensbesturen, welke aan dit euvel onderworpen zijn. X. woe11'"i—mm pimm te Waalwijk zal voor L. J Dumouliu en kinderen te WAALWIJK, telkens 's avonds 7 uur, in het koffiehuis van den heer GERUIS op de markt aldaar Een huisschuurtje, erf en tuin te Waalwijk achter de Gasfabriek, sectie B no. 1263, groot l are 90 centiaren, bewoond door den eigenaar. Te aanvaarden bij de betaling der koopsom. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de heeren Gebrs. v. d. BEEK, te HEEM STEDE 's morgens 10 uur, telkens des nam. 6 ure(er herberge van JAC. LOMBART te KAATSHEUVEL

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3