Staatkundig overzicht. Engeland. BUITENLAND. Beigie. Duitschland. Italië. Egypte. terugtrekken voor de met teederhcid op gekweekte vogeltjes komt het oogenblik, waarop zij het koesterend nest zullen ver laten, en wat zou het dan zijn, als zij niet geleerd hadden op eigen wieken te drijven, door eigen inzicht zich te vrijwaren voor al hetgeen het stoffelijk en. zedelijk leven bedreigt. Het is uitmuntend, dat we ons met de toe komst bezighoudenGod heeft ons niet daarvoor het verstand gegeven, dat wij het uitsluitend zouden aanwenden voor hetgeen voor oogen is. Doch ook dit heeft zijn grenzen. Laten wij in aanmerking nemen, dat wij slechts tot op zekere hc ogte de bouwmeesters zijn van ons lot, dat er oorzaken op inwerken, buiten het bereik onzer krachten gelegen. Zich voor te stellen, dat al die oorzaken in ons nadeel zullen zijnverraadt een gemis van vertrouwen waarin een element van ondankbaarheid niet is te miskennen. Vaak ook doet het geval zich voor, dat wij, met het oog op de mogelijkheden der toekomstmaatregelen hebben genomen waarvan later blijkt dat zij niet aan het doel beantwoorden. Wij spreken dan van teleurstelling, van misrekening, en niet zeld zaam is de verzuchtingOch, had ik dat maar anders gedaan Dat is een soort van zelfbeschuldiging, die gemakkelijk tot moedeloosheid voert en de lust doet vtrdwijuen om verder te doen wat onze toekomstige belangen en die van hen, voor wie wij de verantwoordelijkheid dragen, vereischen. Maar is zij billijk Niet zelden doen wij, aldus sprekende onszeiveu onrecht. De vraag, waar het hier op aankomt, is deze Waren we, toen we na rijp overleg besloten aldus te handelen, volkomen te goeder trouw Hebben we gebruik gemaakt van al de gegevensdie ons toen ten dienste stonden, en ons niet laten leiden door overwegingen, vreemd aan het vraagstuk dat we toen moesten oplossen? Kuunen we hieromtrent de zeltcritiek, eerlijk toegepast, afwachten welnu, dan maar weer moedig voorwaarts. Wij hebben nieuwe ervaringen opgedaan, de grond, waarop we staanis breeder en vaster geworden, en voor verdere besluiten is ons oordeel meer gerijpt. Maar al staat het boven allen twijfel, dat we wederom aan vergissingen en misreke ningen zijn blootgesteld, toch is onze plicht, een weg te kiezen, niet besluiteloos stil te staan en ons lijdelijk over te geven aan den loop der omstandigheden. Onfeilbaar zijn wij niet, wij allen hebben te leeren tot aan liet oogenblik, dat de schooltijd voor ons zal zijn geëindigd. Laten wij dan moedig het hoofd omhoog houden, vrij den blauwen hemel aanstaren, die zich daar boven ons welft, zonder het hart beklemd te voelen door de gedachte dat hij vallen zal. Want rie geslachten der menschen zullen elkander opvolgen, en ieder zal bedeeld worden met lief en met leed zij zullen elkaar nalaten den schat van lee- riugen, die het leven doet vinden en ver meerdereu, maar bij al die wisselingen zullen de hemellichamen hun loop volgen, geleid door de hand van Hem, op Wien te huizen afgebroken waren. De heer Verduret scheen onrustig, en al pra tende, keek hij telkens om, alsof hij iemand verwachtte. Weldra slaakte hij een kreet van voldoening. Aan den anderen kant van die plek kwam Ca vaillon blootshoofds hard aanloopen. Hij scheen zoo gehaast en onrustig, dat hij er niet aan dacht, zijn vriend Prosper geluk te wenschen en hem de hand te drukken. Hij wendde zich dadelijk tot mijnheer Verduret: Zij zijn vertrokken, zei hij. Sinds lang? Neen, ongeveer sedert een kwartier. Duivels, zei mijnheer Verduret, dan hebben vrij geen minuut te verliezen. En aan Cavaillon het briefje gevend, dat hij Prosper had geschreven, zei hij: Hier, laat hem dat geven en ga gauw naar 't kantoor terug, opdat men uw afwezigheid niet bemerke; zonder hoed uitgaan is een onvoorzichtigheid, die opzien kan verwekken. De kleine Cavaillon liet zich dat geen tweemaal zeggenhij liep hard weg, zooals hij gekomen was. Prosper was verbluft. Wat, zei hij, kent u Cavaillon? Dat schijnt wel zoo, antwoordde mijnheer Verduret glimlachend, wij hebben nu geen tijd tot spreken, wij moeten ons haasten. Waar gaan wij dan heen Dat zult ge wel zien, kom gauw, gauw. Hij gaf zelf het voorbeeld en in een oogenblik waren zij in de rue Lafaye, al looper.de, of liever al hollende, sprak .hij half hardop en scheen on verschillig of Prosper liem al of niet kon verstaan. Ja, zei hij, met stil zitten komt men niet tot zijn doel. Als men eenmaal een aanwijzing ge vonden heeft, moet men geen minuut meer rust hebben. De wilde, die in een bosch de voetsporen van zijn vijand ontdekt heeft, volgt die, zonder zelfs even op te houden, want hij weet, dat de wind of regen deze onzichtbaar kan maken. Zoo is het ook bij ons. De minste gebeurtenis kan de sporen, die wij volgen, vernietigen. Voor het huis num. 81 stond hij plotseling stil. Hier moeten wij zijn, treed binnen. Zij gingen de trap op, naar de tweede verdie ping en hielden voor een deur stil, waarop een koper bord met het opschrift: «Modes et Con- vertrouwen alle bezorgdheid als een uevel doet optrekken. (R. N.) Het kabinet Di Rudini van Italië heeft zonder het votum van vertrouwen te stellen (volgens den een een be .vijs van zelfvertrou wen; volgens ''en ander juist een teeken, dat de heeren lang niet zoo zeker zijn van hun meerderheid)! Zaterdag in den laten avond het door haar ten behoeve van Afrika aan gevraagde krediet van 140 millioen, goedge keurd gezien door dc kamer met 214 tegen 57 stemmen cd 72 onthoudingen, dus met een heel meroie meerderheid, welker samen stelling de Riforma, Crispi's orgaan, evenwel doet spreken van „een bewind bij de gratie der radicalen Het tastbare resultaat van de laatste sa menkomst der kamer vóór het recès tot 28 April, is geweest een drietal duels: een tus- schen den ex-minister van oorlog generaal Mocenni en den afgevaardigde BarzilaY (Zon- ydag kruisten de degens elkaar reeds en Barzilai kreeg een houw, meer pijnlijk dan ernstig, over den linkerwang); een tusschen de afgevaardigden Ferri en Muratori en een tusschen den afgevaardigde Colajanni en een iournalist. De geheele zitting was wonder rumoerig, de beraadslagingen ontaardden af en toe in formeele kibbelpartijen vol persoonlijke verwijtingeu afgewisseld door heftige inci denten als twee der volksvertegenwoordigers elkaar eens duchtig den mantel uitveegden, onder een luid gebrul en gehuil van de wederzijdsche aanhangers. 't Begon met Mocenni's formeele loochening van de beweringen, den vorigen dag uitge sproken door den radicaal Barzilai, dat hij (Mocenni) Baratieri alleen aan 't hoofd der troepenmacht in Afrika heeft gelaten, omdat hij lid van het parlement is. Barzilai had gezegd 't van Mocenni zeiven te hebben Mocenni gaf Barzilai zijn aantijgingen met rente terug. Zeker, hij had wel bezoek gehad yan Barzilai, doch dat gold de aanbeveling van een vriendje, een legerleverancierdie graag 10000 lire schadevergoeding zou heb ben Dat was een door Barzilai in't geheel niet gewenschte wending der zaken: terwijl de agitatie in het huis ten toppunt was ge stegen, schreeuwde hij Mocenni allerlei lie felijkheden toe, waarvan „gemeene leugenaar" een der minst erge was. 't Werd zóó erg, dat de zitting een tijd moest geschorst worden juist lang genoeg om den wederzijdschen getuigen der heeren gelegenheid te geven de bepalingen voor het duel, reeds vermeld vasttestellen. Nauwelijks was de kalmte zoover hersteld, dat de heropening der zitting kon plaats vinden, of de afgevaardigde Muratori, lid der vorige regeeringspartij nam 't woord om Crispi's politiek te verdedigen en hij getuigde, zich tot de linkerzijde wendenddat hij en zijn partijgen ooten ook den vrede wenschten maar den vrede met eere! Dat had de uitwerking van een vonk in een vat bus kruit de geheele linkerzijde sprong op er werd geroepen en geschreeuwd en 't zou zeker tot een formeel gevecht zijn gekomen als niet ten tweeden male de zitting geschorst ware. Onderwijl was duel nummer twee tot stand gekomen op de journalisten tribune, waar een der verslaggevers Colajanni den radicaal verweet, dat hij zoozeer gekant was tegen de Afrika politiek. Met schurkschelm eo dergelijk moois eindigde dit amicaal onder houd en juist op 't zelfde moment was duel fections" prijkte. Langs den deurpost hing een prachtig schellekoord maar mijnheer Verduret trok er niet aan. Met de vingers tikte hij op zekere wijze tegen de deur en dadelijk, alsóf er iemand achter stond, die op dat teeken wachtte, werd zij geopend. Het was een vrouw van ongeveer 40 jaar, een voudig maar netjes gekleed. Zonder te spreken leidde zij de twee heeren ïn een kleine eetkamer, waarin verscheidene deuren uitkwamen. Zij boog voor mijnheer Verduret als een be schermeling voor haar meester. Hij beantwoordde dien groet nauwelijks. Vragend zag hij haar aan, zijn blik zei: Welnu De vrouw knikte toestemmend met het hoofd: Ja. Daar, nietwaar, zei mijnheer Verduret zach tjes, op een der deuren wijzend. Neer, antwoordde zij, eveneens fluisterend, aan den anderen kant in de kleine kamer. Mijnheer Verduret opende daarop de hem aan gewezen deur, en Prosper zachtjes voor zich uit duwend, zei hij in zijn oor: Treed binnen en wees kalm. Maar waartoe dienen die vermaningen? 'Zoodra Prosper een blik in die kamer had geworpen waar men hem tegen wil en dank had heenge voerd, zonder hem gewaarschuwd te hebben slaakte hij een gil: Madeleine. Het was werkelijk de nicht van mijnheer Fauvel, die hij zag, mooier dan ooil, met die kalme strenge schoonheid, die bewondering op wekt en achting gebiedt. Zij stond in het midden van de kamer voor een tafel, die met stoffen be zaaid was en schikte de plooien van een rood fluweelen met goud doorwerkten rok, zeker haar costuum als eeredame van Catherina de Medecis. Toen zij Prosper zag, week al het bloed uit haar gelaat, haar oogen sloten zich half, als of zij op het punt stond flauw te vallen. De krach ten begaven haar, zoodat zij genoodzaakt was op de tafel te steunen, ten einde niet te vallen. Madeleine behoorde, zooals Prosper wel wist, niet tot die vrouwen, wier koud hart den geest altijd vrij laat, die gewaarwordingen hebben, maar nooit oprecht gevoel; zij was geen roman heldin, die voor alle omstandigheden een kunst middeltje weet. (Wordt vervolgd). nummer drie er: tusschen Ferri (socialistisch afgevaardigde) en Muratori. Nu zou men eindelijk ernstig aan den arbeid zijn kunnen gaan, als een nieuw inci- dent dezen toeleg niet was komen verijdelen. Cavallotti hield een heel interessant betoog j over de kansen op den vrede, toen opeens j een groote kat e vergaderzaal kwam bin- nenwandelen en zich deftig naast Di Rudini nederzette. Dat had een effect als ware de volksvertegenwoordiging een lagere school geweest: er werd van alle zijden gemiauwd en opnieuw werd de zitting onderbroken. Toen poesje eindelijk was verjaagd, was 't met de rust gedaan of lieverkwam 't niet meer tot rust onder de nog volgende re devoeringen werd er wat gekheid gemaakt tot om half acht generaal Ricotii plechtig verklaardedat d" eer der Italiaansche wapenen in den oorlog in Afrika ongerept was gebleven. Toen kwam de premier aan 't woord. Hij wees op de hartelijke relation met Engeland (nu kwam de aandacht terug)loochende de mededeeling, dat met Abessinie de vrede reeds zou geslóten zijnweersprak de der regeering toegedichte plannen tot verovering van Tigre en in 't algemeen tot elke uitbrei ding van koloniaal bezit en eindigde met de bedreiging dat hij, zoo noodig, niet ongeneigd was de kamer te ontbinden een soort bedreiging, die haar uitwerking niet miste. Alle moties werden op des premiers verzoek ingetrokken, op die van Sonnino na, een ding zonder kleur, vaag en onbestemd, dat met 219 tegen 119 stemmen en 72 onthou dingen, werd verworpen, waarna hetzelfde lot met veel grooter meerderheid, ten deel viel aan het voorstel van sociaal-democratische zijde tot onmiddellijke terugroeping der troe pen uit Afrika. De goedkeuring der kredieten was de finale een, die Di Rudini niets kwaads spelt, den mannen der oppositie onder Crispi, ten spijt Uit Afrika weinig nieuws hoewel de kans op beëindiging der vijandelijkheden door een formeel vredestractaat geenszins verkeken is (men spreekt nu van de aanstaande benoeming van twee gévolnrachtigden, ter voorbereiding van een tractaat) neemt Baldissera toch zijn maatregelen, om krachtig te kunnen optreden als de Sjoanen eventueel op Massowah moch ten aanrukken. Adigrat met een bezetting van 1500 man, waaronder 400 zieken, moet in een hachelijke positie zijn: generaal Bal dissera zou gaarne dezelfde voorwaarden bedingen voor den uittocht der bezetting als vroeger voor Makkale, doch Menelik wil niet. Een aanvai van de Dervischen op Sabderat bij Kassala is afgeslagen tot viermaal toe en men hoopt nu op een spoedigen afrocht der Dervischen in de richting van Dongola. Terwijl Zaterdag) in Frankrijks kamer de beraadslagingen zijn geopend over de veel besproken inkomsten belasting, heeft de re geering voorzorgsmaatregelen genomen om een formeel échec te ontgaan. De radicale linkerzijde zal een voorstel indienen, dat de goedkeuring van het kabinet draagt en af komstig is vau de ultra-radicalen, eu waarin eigenlijk alleen wordt betoogd de noodzake lijkheid om de personeele meubilaire belasting en die op deuren en vensters, te vervangen door een progressieve inkomsten belasting. De begrootings commissie zou, met de ver schillende voorstellen als grondslag, een wetsvoorstel voorbereiden. Zoo heeft dus de regeering een ezelsbrug getje gevonden daarbij behulpzaam geweest ziin. Bij een huiszoeking werd dan ook inderdaad een gedeelte van het gestolene in zijn bezit ge vonden terwijl de koopman, bij wien de lont en het kruit gekocht zijn, reeds bekend is, Ontzettende misdaad te Luik. Een gruwelijke misdaad is te Luik gepleegd. Een jong student, een zoon van een der geachtste families van België, ontvreemdde uit de brandkast zijus vaders, waarvan hij den sleutel had laten namaken, een som van t 5000 en nam daarop de vlucht, na een helsche machine te hebben aangestoken, die hij iu gereedheid had gebracht, om zijn ouders te dooden eu het huis in braud te steken. Gelukkig slaagde hij met dit plan slechts gedeeltelijk. De moordenaar had twee opge sloten hoeveelheden kruit, door een lont ver- eenigd, onder de beide hoofdkussens in het bed zijner ouders verborgen. De ontploffing had plaats doch door het dons werd de kracht der gasontwikkeliug sterk verminderd, zoodat de beidé$bejaarde lieden alleen uit bed werden geslingerd eu het bed in brand geraakte. Op den knal en de kreten der hevig verschrikte ouders, snelden de andere kinderen ter hulp. Men constateerde toen de afwezigheid van den misdadigen zoon en tevens den diefstal, dien hij gepleegd had. Een brief, door hem aan zijn ouders geschre ven, maakte overigens alle twijfel onmogelijk. Hij vroeg in den brief vergiffenis voor zijn ontzettende misdaad en deelde mede, dat hij zich van kant zou maken. De misdadiger bleek spoorloos verdwenen te zijn en het onderzoek door de jusiitie ingesteld, bleef tot heden zonder resultaat. Men heeft echter een vriend van den vadermoorder gearres teerd, onder ernstige verdenking van mede plichtigheid. Deze vriend zou deu schuldige tot het misdrijf aangespoord hebben en hem In het Bntsch lagerhuis heeft de heer John Morley, die onder het laatste kabinet Gladstone minister voor Ierland was, voor gesteld het door de regeering aangevraagd crediet met 10 p. st. te verminderen, bijwijze van veroordeeling der nieuwe staatkunde, die men in Egypte schijnt te willen gaan volgen. Minister Chamberlain verdedigde die staat kunde als noodzakelijk en in het belang van Egypte. Het is eene staatkunde, die niets te maken heeft met de aangelegenheid der vroegere of latere ontruiming van Egypte. De regeering heeft zich in deze nooit los gemaakt van vroeger afgelegde beloften, hoe wel vorige regeeringen op het stuk van het tijdstip der mogelijkheid van de vervulling dezer belotten zich te groote illusien hebben gemaakt. De moeielijkheden, die men daarbij ontmoet, zijn veel grooter dan men verwacht had, en het zal lang duren, eer men Egypte geschikt heeft gemaakt op zich zelf te staan. De zaak wordt daarenboven voor Engeland niet gemakkelijker gemaakt door de houding van sommigen onzer vrienden. Van iederen patriottischen Egyptischen staatsman dus ging de minister voort is de herovering van Soudan een ideaal. De tegenwoordige hulpbronnen van Egypte laten dit niet toe, maar men kan wel tot eene kleine grens - uitbreiding overgaan. Werd Kassala door de Derwischen aan de Italianen ontnomen, dau zou er gevaar voor Egypte outstaan. Ons oprukken, hopen wij, zal den val van Kassala voorkomen. Het is duidelijk, dat wij, in deze in Egyptes voordeel han delend, ook Italië helpen; maar in deze staatkunde zijn wij niet geïsoleerd. Duitschland steunt onze staatkunde in deze, Oostenrijk schenkt er zijne warme goedkeuring aan en Italië is er dankbaar voor. Ik zie niet in dus besloot minister Chamberlain waarom Frankrijk en Rusland het in deze niet met de overige mogendheden zouden eens worden. Nadat de minister trog verklaard had, dat het van omstandigheden eu behoeften zou afhangen of men zou voortrukken tot op Dongola, werd de afkeurings-motie van John Morley met 288 tegen 145 stemmen verworpen* De Times verneemt uit Kairo: De Engel- schen hebben vruchteloos met de Bedowienen onderhandeld tot levering van hulptroepen aan den Westelijken oever van den Nijl. De Bedowienen bedongen onaannemelijke voor waarden. De Times verneemt uit Caracas: Het Ve- nezokansche huis van afgevaardigden heeft het voorstel om de Cubanen als oorlogvoe rende partij te erkennen, verworpen. De Times verneemt uit Melbourne: Ruim duizend Fransche gedeporteerden zijn uit Nieuw Ca'iedonie naar Sydney ontsnapt. Van daar hebben zij zich over geheel Australië verspreid. De regeeringen der koloniën zullen hunne uitwijzing aan de wetgevende vergaderingen voorstellen. In het Bristol Kanaal zijn de Forest Dell uit Newport en de Zenith, uit Falmouth, in botsing gekomen; laatstgenoemd schip zonk, en van de bemanning werd slechts één per soon gered. Keizer ilhelm is met de keizerin en de beide oudste prinsen gisterenmorgen om half 12 naar Genua vertrokken, aan het sta!ion door een aantal hoogwaardigheidsbekleeders uitgeleide gedaan. De Italiaansche minister-president heeft Maandag een lange depeche ontvangen van generaal Baldissera, waarin rekenschap ge geven wordt van den stand der vredesonder handelingen. De inhoud van het telegram is dadelijk medegedeeld aan koning Humbert, die daarna een onderhoud had met di Rudi ni, Ricotti en de Sermonela. Het ministerie blijft vasthouden aan zijn besluit, de eischen van den Negus af te wij zen deze verlangt o. a. schadeloosstelling- van 25 millioen in goud. Het ministerie heeft ook beraadslaagd over de wijziging, die in den toestand in Afrika gebracht wordt door de Engelsche expeditie naar Dongola. De Tribuna outvin'g uit Massoua een be richt, inhoudende dat majoor Salva bij Kar- bara den Frauschen kapitein Clochette ont moette, die twee dagen voor den slag bij Adoea met 50 man in het kamp der Sjoanen zou zijn aangekomen. De Sjoanen vermees terden op een na alle kanonnen, door de Italianen achtergelaten, maar 14 er van zijn onbruikbaar. Ras Makonnen is op twee plaatsen gewond. De chalief moet Egypte den heiligen oorlog verklaard en alle weerbare Derwisjen opge roepen hebben, zich onder de groene vlag te scharen. Osman Digna heet den omtrek van Kassala te zullen verlaten om zich bij de troepen om Dongola te voegen.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2