Nummer 27. Donderdag 2 April 1896, 19e Jaargang» Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Bankiersvrouw. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER- Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche cd Langslraalsclic Courant, Dit Bind verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Adveiiïentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiabureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De aftreding als minister van buitenland sche zaken van Frankrijk (na nog geen vijl maanden in functie te zijn geweest) van den beroemden scheikundige Berthelot, kau zijn het begin van een periode van heel ernstige evenementen, zij kan zich ook bepalen tol een poriet.uille-verwisseling tusschen de leden van het radicale bewind Bourgeois onder ling en zij knn aanleiding geven tot tal van gebeurtenissen, liggende tusschen deze beide uitersten. Berthelot heeft nadat er Vrijdagavond reeds iets van vernomen was i-i intiemen kring, Zaterdag zijn ontslag aangeboden aan Felix Faure, den president der Republiek, naar 't officieus heet om gezondheidsredenen en familieomstandigheden (vóór korten tijd verloor Berthelot achtereenvolgens door den dood zijn dochter en zijn schoonmoeder). Onverwijld is Bourgeois, premier en minister van binnen'iandsche zaken, belast met Ber- thelot's porteteuille, terwijl Dourner bij finan ciën ad interim binnenland waarneemt; op 't oogenblik is #de oud minister Sarrien waarschijnlijk reeds benoemd als minister van binnenlandsche.zaken. Waarom is Berthelot teruggetreden juist op zoo kritiek oogenblik, aan den vooravond van belangwekkende beraadslagingen en aan 't begin van de parlementaire vacantie ziedaar een vraag, waarop vele antwoorden mogelijk zijn. Door de aanhangers van het radicale kabinet is onverwijld gepoogd Ber thelot (die aardig gevaar liep als minister den goeden naam te verliezen, dien hij als scheikundige draagtvoor te stellen als Jonas hij zou Frankrijk gebracht hebben in de moeilijke positie, waarin het op 't moment verkeert en dat wel ondanks den goeden wil van Bourgeois. l)at is een al te doorzichtige manoeuvre Berthelot moge zich niet hebben doen kennen als een man van ondervinding op politiek terrein alles wat er tegenover Engeland is gedaan, of nagelaten, is 22 Door welke geheimzinnige macht beschikte toch die onbekende, om alle omstandigheden naar zijn wil te regelen 1 lij scheen alles te raden en te voorzien, hij kende Cavaillon, wist precies wat Madeleine deed en had de onafhankelijke Nina tot gehoorzaamheid weten te dwingen. Hij had zich op het oogenblik, dat mijnheer Verduret bin nenkwam, zoo opgewonden, dat hij, als een woe dende, bleek en dreigend op hem afging en hem op barschen, ruwen toon vroeg: Wie zijt gij Deze scheen over dien uitval slechts matig verwonderd en antwoorddeEen vriend van uw vader, weet ge dat niet? Dat is geen antwoord, mijnheer. In een oogenblik van vervvarriDg heb ik mijn vrijen wil in handen van een onbekende gelegd, maar nu O, wilt gij mijn levensbeschrijving? Wie ik ben, wie ik geweest ben? Wat kan u dat sche len Ik heb u gezegd, dat ik u redden zal en nu is de hoofdzaak, dat ik u red. Haar ik heb toch het recht te weten, op welke wijze u mij redden wilt. Waarom Ten einde mij daarin te voegen of mij er tegen te verzetten. En als ik er voor insta, te zullen slagen Dat is mij niet genoeg, mijnheer, en ik zal er mij niet mee vereenigen, nog langer geen meester over mijn vrijen, wil te zijn en zonder voorbereiding aan zulke ontmoetingen blootge steld te worden, alss die van zooeven. Een man van mijn leeftijd moet weten wat hij doet. Een man van uw leeltijd, Prosper, neemt, als hij blind is, een gids, en is niet zoo vermetel hem, die hem leidt, d?n weg te willen wijzen. I e toon, waarop de heer Verduret sprak, half spottend, half medelijdend, was niet geschikt de steeds aangroeiende drift van Prosper tot bedaren te brengen. Als het er zoo mee gesteld is, mijnheer, riep hij uit, dan bedank ik u voor uw verdere diensten. Waar ik den strijd opvatte, mijn eer vastgesteld door deu ministerraad in zijn geheel en 't gaat nu niet aan Berthelot den geheelen last te laten dragen, waar hij niet veel meer is geweest dan de uitvoerder van deu wil zijner collega's. Bourgeois heeft Berthelot het leven waarschijnlijk moeielijk genoeg gemaakt, zelfs moet de titularis van buitenlandsche zaken in verband met wat er tusschen hem en den premier is voorgevallen in den kabinetsraad van Zaterdagmorgen, zijn besluit tot terugtreding eerst defini tief hebben genomen Bourgeois verweet Berthelot diens houding in de Egyptische aangelegenheid. 't Was tusschen Berthelot en Bourgeois reeds sinds lang niet in den haak van 't oogenblik at, dat door de agence Havas de veel besproken officieuse nota werd verspreid betrekkelijk het tusschen Beithelot en den Engelschen gezant Dufferin gevoerde onder houd (Berthelot stond even verbaasd over den inhoud van Bourgeois' communiqué als Dufferin waren collegiale relatiën niet wel mogelijk Berthelot had door Bourgeois toedoen een al te dwaas figuur gemaakt tegenover de geheele beschaafde wereld. Dan heeft Bourgeois achter Berthelot om intieme relatien onderhouden met Von Morenheim, Ruslauds gezant te Parijs, die ten rechte of ten onrechte zich gepasseerd gevoelde. Het kabinet had namelijk inzake de Dongola- expeditie reeds een bepaalde houding aan genomen voordat Rusland geraadpleegd was en zelfs is noodig geweest de tusschenkomst van Hanoteaux, den minister van buitenland sche zaken onder Ribot, om Mohrenheim weer een beetje op zijn gemak te brengen. De verontschuldiging dat Berthelot nog zoo weinig ondervinding had en dat in onwetend heid bedreven kwaad aanspraak maakt op vergeving, verhinderden den gezant evenwel niet een formeele campagne tegen Berthelot te doen beginnen doer Judet in het Petit Journal. Hoe 't zij, of Berthelot is gegaan vrijwillig (hij meende dat het bewind Bourgeois niet het noodige prestige meer had tegenover het te verdedigen, deed ik het in de hoop, dat Ma deleine nog eens tot mij zou terugkeeren. Nu ik weet, dat alles tusschen ons uit is, trek ik mij uit den strijd terug. Dit besluit van Prosper kwam zoo onverwacht dat de heer Verduret er van schrikte. Gij wordt gek, zei hij. Neen, ongelukkiger wijze, neen. Madeleine bemint mij niet meer, al het andere is mij on verschillig. Hij sprak zoo beslist en overtuigend, dat de heer Verduret er door bewogen werd. Dus, hernam hij, vermoedt gij niets? Hebt gij de beteekenis van hare woorden niet kunnen vinden Hebt gij geluisterd vroeg Prosper driftig. Ik beken het. Mijnheer Ja, het i9 misschien niet zeer kiesch, maar het doel wettigt de middelen. Ik feliciteer er mijzelf mee, d- t ik geluisterd heb, want nu kan ik tot u zeggen Wat meer moed, mejuffrouw Madeleine bemint u en heeft u altijd bemind. De zieke, die weet, dat hij verloren en op het punt is te sterven, leent toch nog gaarne liet oor aan beloften van den dokter. Deze zoo besliste verklaring van den heer Verduret gaf Prosper weder eenige hoop. O, sprak hij, op een bedaarden toon, als ik kon gelooven Geloof mij, ik kan mij niet vergissen. Ach, gij hebt het verdriet van dat edele jonge meisje niet kunnen voelen, dat meisje dat in tweestrijd is tusschen hare liefdeen wat zij "oorhaar plicht houdt. Heeft uw hart bij haar afscheid niet feller geklopt? Zij bemint me, is vrij en ontvlucht me Vrij, neen, dat is zij niet. Toen zij u uw woord terruggaf, gehoorzaamde zij aan een ster ken en on weerstaan beren wil. Zij offert zich op. Voor wien Dat zullen wij weldra weten en dat geheim harer opoffering zal het geheim der samenzwering onthullen, waarvan gij het slacht offer zijt. Terwijl de heer Verduret zoo sprak, voelde Prosper de hoop en het vertrouwen in zich terugkeeren. Als gij de waarheid spraak t, zeide hij, indien het waar kon zijn Ongelukkige jongeling, waarom wilt gij toch buitenland, zoo vertellen zijn vrienden) dan wel gedwongen door de tegenover hem op gezette intriges de schijn is tegen zijn doen men verwisselt niet ongestraft de studeerkamer voor een ministers zetel, als men behoort tot de beroemdheden op het gebied dat men verlaat en tot de leeken op het terrein dat men betreedt. Berthelot is in die weinige maanden veel ervaring rijker geworden, zijn ondervinding kan anderen tot leering zijn In de Fransche kamer is 't Maandag kalm toegegaan. Er is een ontspanning waar te nemen in de politieke atmosfeer. Van de in de kamer over de buitenlandsche aangele genheden ingediende interpellaties is de be handeling in gemeenschappelijk overleg tot Donderdag a. s. uitgesteld; in den Senaat zal Bourgeois Woensdag schriftelijk antwoorden op de vragen van Bardoux, welker inhoud de steller aan den premier heeft medegedeeld. Er kunnen zich groote incidenten voordoen; de gezant van Frankrijk te Londen is te Parijs sinds Zaterdag en hij heeft reeds eenige malen ruggespraak gehouden met Bourgeois, ja hij zou zelfs in verband met de negeering van zijn wenken en raadgeviugen (door Ber thelot natuurlijk!) zijn ontslag hebben aan geboden. De hoofdquaestie is of Frankrijk zich evenals vóór dezen in vereeuiging met Rusland zal blijven bepalen tot platonische protesten tegen Engelands doen in 't land der Farao's, dan wel of onder Bourgeois de energie zal weerkeereu. Het is wel teekenend, dat Rosebery de ex-premier van Groot-Brittanie, in een samen komst der liberalen te Huddersfield, juist heett gereleveerd het gebrek aan consequentie der tegenwoordige Engelsche bewindvoerdeis: eerst wordt het zonderlinge Siam-tractaat gesloten om in Frankrijks gunst te komen en daarna wordt de Soedan-expeditie onder nomen, waardoor Frankrijk gekwetst en waar door de triple-alliantie gewonnen wordt. Melding kan worden gemaakt van het gerucht, dat Bourgeois, in overleg met den bepaald de oogen voor de werkelijkheid sluiten? Begrijpt gij dan niet, dat Madeleine den naam van den diel kent? Onmogelijk. Neen, het is zeker, maar geloof mij, dat geen menschelijke macht haar dien naam zal ontrukken. Ja, zij offert u op, maar daar heeft zij bijna het recht toe, daar zij begint met zich zelf op te offeren. Prosper was overtuigd, maar hij kon de kamer, waar hij Madeleine ontmoet had, niet zonder weemoed verlaten. Helaasriep hijde hand van den heer Verduret drukkend, uit, ik moet u belachelijk voorkomen, maar gij weet niet, neen gij kunt niet weten, wat ik lijd. De heer Verduret boog treurig het hoofd en op eens veranderde de uitdrukking van zijn gelaat, zijn oogen werden dof en zijn stem beefde toen hij antwoordde: Wat gij nu lijdt, heb ik ook eens geleden. Ook ik heb eens bemind, geen edel en rein jong meisje van goeden huize, maar een meisje uit het volk; drie jaar lang dacht ik dat zé mij beminde, tot ze mij op een goeden dag plotseling verliet, om zich in de armen van een anderen man te werpen, die haar verachtte. Toen heb ik, even als gij nu, willen sterven. Geen tranen of smeekredenen voerden haar tot mij terug. De liefde redeneert niet, zij beminde dien andere. En kent gij dien andere? Ja. En hebt gij u niet gewroken Neen, antwoordde den heer Verduret en op zonderlingen toon voegde hij er aan toeHet toeval heeft zich met mijn wraak belast. Gedurende eenige minuten zwegen beiden. Toen zei Prosper: Mijnheer, mijn besluit staat vast, van mijn eer ben ik mijn familie rekenschap verschuldigd, ik ben bereid u te volgen, waarheen gij wilt; beschik over mij. Denzelfden dag kwam Prosper zijn belofte ge trouw na, verkocht zijn meubelen en schreef aan zijn vienden dat hij weldra naar San-Francisco zou vertrekken, en 's avonds nam hij evenals de heer Verduret zijn intrek in het bekende hotel fdeft. Aartsengel." Vrouw Fauverlot had hem de mooiste kamer Russischen gezant, het Fransch lid der com missie inzake Egypte's reserve-fondsen, zoh hebben aangeschreven opnieuw te protesteeren tegen het gebruik der fondsen voor een expeditie, terwijl de reserve-eskaders te Toulon, te Brest, te Lorient en te Cherbourg bevel zouden hebben gekregen om alle ge reed te zijn. En Frankrijk zou met Rusland het initiatief nemen tot de samenroeping van een internationale conferentie inzake de fondsenquaestie en de ontruiming van Egypte. Dat alles te zamen is te ernstig om waar te zijn zooals de zaken staan is 't wer kelijk ruim voldoende De liberale partij in Belgie heeft een proclamatie over ''e aanstaande kamerver kiezingen uitgevaardigd, waarin zij verklaart, dat het liberalisme zoowel de clericale als socialistische tyrannie zal bekampen en overal eigen candidaten zal stellen. Daarmede is de scheiding tusschen de beide deelen der anli-ciericale oppositie voltrokken. Een der kruisers van het actieve Fransche eskader der Middellandsche zee heeft bevel ontvangen stoom op te houden. Eenige berichtgevers verzekeren dat ook op andere eskaders toerustingen gemaakt worden. Het gerechtshof der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak van den machinist Pélerin en den stoker Mariette, die zich op de loco motief bevonden van den trein, waardoor een gedeelte van het station Montparnasse te Parijs vernield werdterwijl de locomotief tusschen de eerste verdieping van het station en de straat bleef hangen. Pélerin is voorwaardelijk tot 2 maanden gevangenisstraf, en Mariette tot 25 frs. boete veroordeeld. amaanaimarjiwwviwiiiMMBMMmMBWWMMwaw gegeven, die echter in vergelijking met hetsalou uit de rue Chaptal in geen vergelijking kon staan. Op een canapé uitgestrekt, dacht hij over al de gebeurtenissen van dien dag na en genoot van de eenzaamheid. Tegen elf uur wilde hij, daar hij zich niet fri8ch gevoelde, het raam openen, doch de hevige wind dwong hem het te sluiten. Maar er was toch even een tochtje door de kamer gegaan, de gordijnen bewoger. en raidden in de kamer dwarrelde opeens een snippertje papier. Prosper nam het op en zag dat het met een fijn schrift bedekt was, er viel niet aan te twijfelen, het was de hand van Nina Gipsy. Het was een stukje van een verscheurden brief en hoewel de afgebroken zinnen niets duidelijks te lezen gaven, waren zij voldoende, om Prospers verbeelding overal heen te voeren, zelfs tot liet onmogelijke. Op het stukje papier stond van dén heer Raoul,. ben ik zeer tegen hem, waarvan ik nooit Prosper waarschuwen en dan, besten vriend, die houd van juffrouw Madeleine Prosper sliep dien nacht niet. IX. In de rue Saint-Honoré, niet ver van het Palais Royal, staat een klein huis met een uithangbord »de Goede Trouw." Het is half koffiehuis, half herberg en wordt door de kantoorbedienden uit die buurt druk bezocht. In een der kamers van dit bescheiden koffiehuis wachtte Prosper den dag na zijn invrijheidstelling op den heer Verduret, die hem daar tegen vier uur rendez vous had gegeven. Het sloeg vier uur en de heer Verduret ver scheen. Hij was nog rooder dan den vorigen dag en zag er even vergenoegd uit. Zoodra de kellner, bij wien hij een glas wijn besteld had, zich verwijderde, vroeg hij aan Prosper:Welnu, zijn allen boodschappen gedaan? Ja, mijnheer. Zijt ge bij den costuumverhuurder geweest P Ik heb hem uw briefie gegeven. Alles wat gij gevraagd hebt, zal morgen in *den Aartsengel* gebracht worden.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1