Notaris BINK, MEUBELEN en HUISRAAD, Notaris BINK, Looiersknecht. Advertentiën, SCHORS. BINK, te Waalwijk en TACX ts Vlijmen, Een flinke TO UWER ONTVANGEN: Antoon Tielen, Handelsberichten, Notarissen finaal ver koopen VERKOOPEN Alles tegen scherp con- curreerende prijzen. OM CONTANT GELD, publiek verkoopen op Dinsdag 7 April bij INZET en 21 April 1896 bij TOESLAG, GEVRAAGD, Een groote sorteering van de allernieuwste ARTIKELEN als: Thermometers Milieu's, Coupes, Jardinières, VazenBustes BeschuitdoozenRooklampjes, Aschbakjes HorlogedragersMuurborden Verschillende ARTIKELEN NIKKEL enz. WAALWIJK. dat de lijst reeds vóór 19 April moet geslo ten worden, wijl in een extratrein, die tevens sneltrein is, niet zoovele wagens worden meegenomen als anders, Degene, die hunne namen in het Album der Hollandsche Kaptl vermeld wenschen, worden verzocht tijdig hunne inzendingen voor het Altaar te bezorgen. Moord op F. A. Hoogsteden. Maandagavond om 6 uren, is te Rotterdam met het Staatsspoor door een rijksveldwachter uit Utrecht gevankelijk binnengebracht en naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overgebracht Maria Cornelia Hoogsteden, echtgenoote van Willem van Berkel, verdacht betrokken te zijn bij den moord, op den jongen Hoogsteden gepleegd. De verdachte is '27 jaren oud en woonde in d;n laatsten tijd in de Koekoekstrait te Utrecht, schuin tegenover haar zwager, een slagersknecht. Voor twee maanden is zij te Utrecht beval len. Vóór vier of vijf weken zou zij zoo wordt ons bericht een ongeteekenden brief uit Rotterdam hebben ontvangen, waarin zij gewaarschuwd werd alles maar mede te dee- len, daar anders de schrijver de justitie kennis zou geven van hetgeen hij wist. D.en brief zou zij zelf aan de politie te Utrecht hebben ter hand gesteld, die hem aan rle bevoegde autoriteit te Rotterdam deed toe komen. Het kind, waarvan zij te Utrecht beviel, is met haar naar de strafgevangenis overge bracht. Vrouw Van Berkel heeft nog een ander kind (van 4 jaar) dat te Utrecht bij hare familie blijft. It rand. In den nacht van Zaterdag op Zondag zagen twee agenten van politie te Rotterdam rookwolkjes te voorschijn komen uit de stoom- houtzagerij van de firma Van Mierop Co staande op het open erf dier firma aan den Zwaanhals no. 10*2 106. Het werd den agen ten weldra duidelijk dat voor hen aan blussching van den brand niet te denken viel, waarom zij met spoed de brandweer alarmeerden. In het ruime gebouw, waar de houtzagerij gevestigd was en waarin groote partijen hout voorhanden waren, nam de brand inmiddels groote afmetingen aan, en sloeg de vlam weldra aan alle zijden uit. Toen dan ook de spuiten 26, 16 en 15 kort na elkander op het terrein verschenen, had de brand een ernstig aanzien. In het bene dengedeelte ontstaan, sloeg de vlam van daar naar de machinekamer en het bovengedeelte van hei gcbou.v over, om zich door het dak een uitweg te banen en zich hoog in de lucht te verheffen. Ontzagelijke rookwolken belemmerden aanvankelijk de brandweer zich een juist deukbeeld van den omvang van den brand te vormen. Inmiddels waren ook de spuiten 9, 14, 7, 10, 11 en de stoomspuiten vau het Oostelijk en Westelijk stoomgemaal verschenen, die alle op last van de ter plaatse aanwezige hoofdlieden der brandweer in wer king gesteld werden. Het terrein liet toe het brandend gebouw van alle zijden te naderen; niettemin had de brandweer eene zware taak voor zij den brand onder de knie had. Eerst tegen 10 ure in den morgen konden de brandspuiten inrukken, waarna met slangen op de waterleiding geplaatst, de nu en dan nog opflikkerende vlammen verder gedoofd werden. Nadat het vuur gebluscht was, bleek het dat het hout in het benedengedeelte voor handen, gedeeltelijk gespaard gebleven was; de houtzagerij en de machinerien daarentegen zijn geheel vernield. Ook de machinekamer met de daarin aanwezige machinerieën had geen belangrijke schade. De burgemeester hield zich geruimen tijd op het terrein van den brand op. De machinerieën, het gebouw, en de daarin aanwezige voorraad, zijn tegen brandschade verzekerd. Verschillende partijen hout, buiten het gebouw op het terrein opgestapeld en niet tegen brandschade verzekerd, bleven gespaard. In een perceel aan den dijk te Millio- gen, bewoond door de wed. G. Reymers en kinderen,brak Maandagmiddag een felle brand uit, die zulk een snel verloop had, dat in minder dan U/2 uur djds woning, stallen in de asch waren gelegd. Aan hlusschen was geen denken. Later rukte de brandspuit aan, om de nog smeulende balken en binten uit te doven. Van den inboedel kon alleen een trom meltje met papieren en geldswaarden in veiligheid worden gebracht. Ook het vee is gered. Een dertienjarig meisje geraakte een oogenblik door een instortend dak in levens gevaar, doch kwam gelukkig zonder noe menswaardig letsel vrij. De oorzaak vau den brand is onbekend. Alles was verzekerd, doch laag. Aanhouding. Door den brigade-commandant der mare chaussee te Valkenburg is aangehouden en gevankelijk naar Maastricht overgebracht F. L. H. postbode, wonende te Hulsberg, ver dacht van - verduistering en valschheid in geschrift. Hij wordt nl. beschuldigd van gelden, hem door personen ter hand gesteld, ten einde die per postwissel of anderszins aan aangeduide personen te verzenden, ten eUen bate aangewend, cijfers op bewijzen van storting aan het postkantoor veranderd en grootere bedragen ingevuld te hebben. Smokkelen Jl. Zondagavond trokken drie karren aan de Clinge over d* grens teneinde eenige daarop aanwezige balen tabak te smokkelen. Nauwelijks op hetv Belgisch grondgebied ge reden, sprong een aantal kommiezen te voorschijn, die, op hun „halt" geen gehoor ontvangende, dadelijk begonnen te schieten In woesten galop ging het er van door; de paarden waren door zoogenaamde harnassen beschut. De twee eersten gelukte het door te rijden, maar de wagen van den laatste was tinaal stukgeschoten. De voerman daarvan ook geen uil, sneed ras de strengen van het paard los en vluchtte daarmee dadelijk op het Nederlandsch grondgebied. wttbtetuuifcr Kijkjes in de Maasstad. ROTTERDAM, *26 Maart 1896. Wij zitten op dit oogenblik midden in een werkstaking van zeer emstigen aard, met een minimum-kans er spoedig uit te komen. De erts- werkers hebben er iiet bijltje bij neergelegd. Ertswerkers het zal goed zijn voor mijn niet- Rotterdamsche lezers, dii even te releveeren, erts werkers zijn werklieden, die zich uitsluitend be zighouden met het lossen van ijzererts uit de groote zeeschepen in spoorwagons of in Rijnaken. Dit is zeer zwaar werk en alleen zeer krachtige llinke mannen kunnen daarbij gebruikt worden, die dan een zeer hoog loon verdienen. f 35 a f 30 is daarbij geen zeldzaamheid als weekloon Tot heden werd dit werk gedaar. met ploegen van 12 man. Die stonden op den wal, één op 't schip, boven het open ruim, en de anderen ver spreid beneden. Nu heeft de gemeente, in navolging van Duit- sche en Engelsche havenplaatsen electrische kranen laten makengroote gevaarten die met ijzeren kettingen over een stel katrollen de volgegooide ketels uit het ruim trekken en die dan overdra gen naar de spoorwagon. Dit gaat gemakkelijker en voor 't hanteeren zijn minder man noodig; wat voortdurend bij nieuwe machines het geval is geweest, men denke slechts aan de heimachine 1 Maar de werklieden wilden geen vermindering, 't Betrof slechts drie man voor elke ploeg, doch de geheele ploeg sprak als één man haar voornemen uit, niet te zullen gaan werken als de voorgenomen vermindering plaats gehad. Zij beweerden veel meer moeite met de kranen te zullen hebben en veel meer gevaren te door staan, vandaar dat zij dezelfde ploegen wilden houden. Daar kwam natuurlijk ook bij een me delijden met de drie lui, die ontslagen zouden worden, dat collegiaal, maar niet bijster handig was. Want het is een feit, ik heb me daarvan per soonlijk kunnen overtuigen, dat het gebruik der electrische kranen aan wal enkele werklieden meer eischt, dan de oude winsen, terwijl het zeer vermeerderd verkeer van ertsbootenontstaan daardoor dat in Rotterdam het vlugst en het goedkoopst wordt gewerkt, nog meer werklieden noodzakelijk zou maken. Mijn stellige overtuiging is het, dat het gelijk ditmaal aan de zijde der werklieden niet is. Hun optreden tegen de firma was niet vrij te pleiten van zekere gewildheid, er was iets ge zochts in hun onderhandelingen. De firma Muller Co. heelt daarentegen gedaan wat zij doen kon, dit is werkelijk waar. Maar zij is de zondebok geworden van de werklieden, dit was trouwens lang te voren te zien. De oorzaak ligt bij de vorige werkstaking. Toen hadden alle cargadoors patroons een verklaring onderteekend waarbij zij zich verbonden in de eischen te treden, door de werkstakers gesteld o.a. een bepaald aantal werklieden in elke ploeg, een overeengekomen uurloon bij dag en bij nacht enz. enz. De firma Muller Co. had die verklaring niet mee onderteekend, doch op haar belofte, dat zij zonder noodzakelijkheid de ge stelde voorwaarden niet overtreden zou, hervatten ook haar werklieden den arbeid. Maar er bleef iets zitten bij de werklieden. Allereerst natuurlijk een zeker wantrouwen, dat met arglist de daden der firma naging en in al wat zij deed, iets verdachts zag. Dat wantrouwen groeide en openbaarde zich van tijd tot tijd ook wel op bootwerkers bijeenkomsten. Doch nu zal de firma de electrische kranen in gebruik nemen, met drie overbodige mannen per ploeg minder en daar hadt je de poppen aan het dansenStaken. 't Gerucht van de staking verwekte in Rotter dam een niet geringe opschudding. Want men vreesde dadelijk voor de kameraden van de stakers. Groote tevredenheid is er onder de bootwerkers nog altijd niet en elke gelegenheid zouden zij aangrijpen om daarvan getuigenis af te leggen. Maar die bleven rustig. Terecht begrepen zij, dat zonder weerstandskas en die bestaat absoluut niet, een algemeene werkstaking een doodgeboren kind zou wezen. Toen kwam de berekening wat de werkstaking de gemeente kosten zou: f 4U0Ü wordt gerekend dat elke boot in de stad brengt en dat geld is natuurlijk nu verloren, andere gemeenten als Amsterdam en Vlissingen zullen 't krijgen 1 De burgemeester trad ditmaal eens ais burger vader op. Hij riep een deputatie van werkstakers bij zich en besprak met hen de zaak langdurig. Tenslotte gaf hij de deputatie, na ruggespraak met de firma in overweging een door hem gevonden bemidde lingsvoorstel aan de stakers over te leggen. Volgens dat voorstel zou een commissie van drie, te benoemen door den burgemeester, de firma en de stakers elk één, onderzoeken gedurende drie maanden of de grieven der stakers gegrond zijn. Blijkt dit het geval, dan zal de firma de ploegen tot de oude sterkte terugbrengen. Het comité verklaarde daarover eerst met de bootwerkers te moeten onderhandelen en de ver gadering daartoe was bepaald op Zondag. Het was toen Vrijdag. Goed zei de firma Muller Co., »dan zullen wij nog twee dagen op jullie antwoord wachten.' Dit was werkelijk aprëciabcl vau de firma. Inmiddels had zij echter, om op alles voorbereid te wezeneen groep werkvolk uit Brabant hier laten komen en die zoolang geïn stalleerd op een oude Rijnboot, waar zij, zorg vuldig door de politie bewaakt, niet voor aansla gen te vreezen had. Zondag kwam en met hein de boolwerkersver- gadering. Daar ging 't heel kalm toe. Eerst werd in overweging genomen algemeen te staken teneinde de firma Muller te dwingen, doch zeer terecht werd daartegen aangevoeld, dat dan allen broodeloos zouden wezen, terwijl nu. uls de mees ten aan het werk bleven en een deel van hun loon voor de stakers afstonden, dezen den strijd lang konden volhouden. Tn dien zin werd beslist. Alle werklieden be loofden 10 pCt. van hun loon te zullen afstaan en de werkstaking was een feit geworden. De stad ontving de mededeeling met groot leed wezen zij had van het bemiddelingsvoorstel van den burgemeester alles gehoopt. De burgemeester trok zich nu terecht uit de geheele zaak terug en nam nu met den hoofdcommissaris van politie uitgebreide maatregelen. Nu ik dit schrijf, duurt de staking reeds enkele dagen en ongeregeldheden zijn niet voorgevallen. Nu is er iets dwaas in de voortgezette angstige bewakingszorgen. Honderd man politie aan den wal en in bootjes op de rivier bewaken de haven, des nachts ligt er zeif9 een oorlogschip, de rDufa" voor En de stakers zijn heel, heel kalm. Toch kon ik in een gesprek met verschillenden hunner niet den indruk krijgen, dat zij mei ver trouwen het einde van den strijd afwachten. Want de hulp die van de Amsterdarnsche en Vlissing- sche kameraden komen zou, bestaande in eenvou dige dienstweigering op de Rotterdamsche booten, bleef uit. Er wordt zoowel te Amsterdam als te Vlissingen druk op de booten van Muller Co. gewerkt. Dan kan uit den aard der zaak de overtuiging niet ingeworteld wezen, dat de finantieele hulp der andere bootwerkers lang genoeg duren zal, om de zaak tot een voor de stakers gelukkig einde te brengen. Ja, als er een waarborgfonds bestond, dat een geregelde rente gaf, dan zou 't een ander geval wezen. Ik kan dan ook niet aannemen dat de poging gelukken zal. De firma Müller Co. is vastbe sloten niet toe te geven. Liever breng ik mijn zaken naar Antwerpen over, dan toe te geven in deze woorden moet één der patroons zich hebben uitgelaten. En zoo zijn we dan nu midden in een ernstige werkstaking. Deze week zal alles kalm blijven, mnar hoe het op den duur gaan moet, weet ik niet; zekerheid dat de firma de stakers terug zou willen nemen, heb ik ook niet en dat zou dan misschien toch nog aanleiding kunnen gever, tot een algemeene werkstaking. Wij hopen er natuurlijk 't best van. Maar 't zijn nare dagen. Zitting kantongerecht Waalwijk. Op 27 Maart 1896. W. J. M. v. d. II. te Gcertruidenberg, nachtge rucht, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. F., on bekende woonpl., dronkenschap, 3 dagen h. P. S. te Loonopzand, overtred. velap., f3 b. of 3 d. h. J. V., onbek. woonpl., dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. W. S. te Waspik, overtr. veldp., f 1 b. of 1 d. h. J. T. P. te Oosterhout, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. J. van R. te Capelle, voerwezen, f 1 b. of 1 4. h. P. van W. te Loonopzand, stroo- perij, f 1 b. of 2 d. h. J. de R. te Capelle, overtr. pol. verord. op de brandweer, f 1 0. of 1 d. h. A. J. V. te Capelle, alsvoor, vrijgesproken. C. v. Z. te Capelle, alsvoor, f 1 b. of 1 d. h. T B. te Capelle, alsvoor, f 1 b. of 1 d. h. C. B. te Ca pelle, alsvoor, f 1 b. of 1 d. h. P. Q. te Capelle, alsvoor, vrijgesproken. A. v. B. te Kaatsheuvel, dronkenschap, f 2 b. of *2 d. h. C. M. te Loon opzand, alvoor, f 5 boete of 3 d. h. P. M. T. te Sprang, overtr. drankwet, f 15 b. of i 10 d. h. A. v. H. te Loonopzand, overtr. wet bevolkings registers, f 6 b. of 3 d. h. L. M. te Loonopzard, overtr. jachtwet, 7 dagen hechtenis en verbeurd verklaring der klem. T. J. v. C. te Baardwijk, nachtgerucht, f 5 b. of 3 d. h. L. v. d. B. te Kaatsheuvel, dronkenschap, f '2 b. of 2 d. h. '1 H. v. d. A., 2 J. H., 3 P. v. V. allen te Vlijmen, nachtgeruchtno?. 1 en 3 ieder f 3 boete, no. 2 f 2 b. of ieder 2 d. h. A. de L. te Vlijmen, dron kenschap, f 1 b. of 1 d. h. A. v. G. te Baardwijk, alsvoor, f 5 b. of 3 d. h. C. ten FI. te Waalwijk, alsvoor, f 5 b. of 3 d. h. T. T. te Bezooien, nacht gerucht, f5 b. of 3 d. h. P. v. d. V. te Uden- hout, overtr. veldp,, 1 5 b. of 3 d. h. H. IJ. te Loonopzand, alsvoor, 3 maal f l boete of 1 d. h. iedere boete. P. F. G. woonpl. onbekend, politie overtr., f 1 b. of 1 d. h. A. IC. te Waalwijk, alsvoor, f 1 boete of 1 d. h. H. K. te Waalwijk, overtr. wet bevolkingsregister, f 1 b. of 1 d. h. F. K. te Waalwijk, overtred. veldp., 1" 1 b. of 1 d. b. J. v. H. te Tilburg, strooperij, f 3 b. of 3 d. h. M. V. woonpl. onbekend pol. overtr., f 1 b. of 1 d. h. awl.■■hh—iiibi—Trw»——m—1 1 iKgmntnyyrttTwr rf,i ROTTERDAM, 31 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd77 paarden, O veulens, 0 ezel, SOU vette runderen, 1493 magere dito, 331 vette en graskalveren, 583 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren4 varkens, 336 biggen, 3 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 70 act. 2e kw. 64a ct. 3e kw. 56 a ct. Kalverenle kw. 110 ct., 2de kw. 95 a ct.3de kw. 85 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGFNDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f29,p. ton. bruinblanke Bergertraan f38, blanke Bergertraan f53, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L r Maaslevertraan f 28.p. ton Nat. Med. levertr le soort f p. ton. u (stroogeel) 2e f110.p. ton Stoommedicinale levertr. le f135.p. ton. 2e f p. ton- I— J—gg 1 1 jmmmmmmm111 Iemand in de 'gelegenheid jaarlijks 70 a 80 duizend kilo prima akkei schors op te koopen zoekt hiervoor een afne mer tegen billijke provisie. (Geldersche schors.) Fr. brieven lett. C. O. aan het Alg. Adv. bur. ROUMA Co., Amsterdam. zdllen voor de erven Schoenmakers op Dinsdag 14 April 1896, des avonds 7 ure ter herberge van Th. GIJSM&NS te WASPIK, Onder WASPIK Een heerenhuis met tuin, groot 7.30 aren, ingezet en gehoogd op f 4200. HooilandAchter de Ganten en over de Gantel, groot 2 53.18 heet. in mas sa op t 2200. Weiland Dellen, groot 1,15,45 heet op f 3350. Onder RAAMSDONK Hooiland de Aanwassen, groot 97.30 aren, op f 1400. te Waalwijk, zal Woensdag 8 April 1896, voorm. 10 ure, ten sterfhuize van Mejuf. Dew. JAN DIRKS te BEZOOIEN waaronder een Eikenhouten Kabinet, Kastje, KookkachelStoelen Tafels, 2 Veeren Bedden met toebehooren Koperen Ke tels Ledikanten Koper-Tin- en AardewerkSpekSteenkolen2 Geiten enz. te Waalwijk, zal voor de erven van Mej. dewed. H. van den Brand te NIEUW- KUIK telkens des avonds 7 ure, ter herberge van W. LOEFF te NIEUWKUIK Onder Nieuwkuik 3 perceelen BOUWLAND, (op het Hoog, groot 33,60 aren, 15,80 aren en 11,70 aren. Onder Drunen Een perceel BOUWLANDden Dekker groot 67,50 aren. Onder Vlijmen Een perceel BOUWLAND, in Naakten hoekgroot 34,80 aren. Een perceel HOOILANDin Hembrands hoef, groot 40,40 aren. Onder Engelen De onverdeelde helft in HOOILAND, Be- verspijk, geheel groot 1,15,20 heet. Onder Cromvoirtin het Bossche Veld Een perceel HOOILAND, groot 46,90 aren. Een perceel HOOILAND, groot 1,20 heet. op eene paardenleerlooierij. Brieven franco onder no 74 aan 't bureau dezer Courant.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3