Notaris RANT, Notaris BINK, Notaris BINK, Bovenhuis TE KOOP: een nieuwe Advertentiën, Bovenhuis te HUUR, waalwijk. Eene bascule, „kroonmangel," BINNENLAND, Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. publiek verhuren VERPACH1BN: finaal verkoopen: A. A. Swolfs, Waspik. op Woensdag '15 April a.s., te Waalwijk, zal Vrijdag 10 April 1896, te Waalwijk, zal DINSDAG 21 April 1896, Onder Drunen, Bouwland ,/den Dekker// groot 67,50 aren, ingezet en gehoogd op f1020. Onder Vlijmen, Onder Cromvoirt, Bossche Veld, Hooilandgroot 46,90 aren, ingezet en gehoogd op f 490. Wegens vertrek uit de hand diverse winkelmaterieel en resteerende winkelvoorraad. Te BEVRAGEN bij de eengerukte vaartuig. De tweede kon zwem mende den wal bereiken. De vrouw verdronk dus in de kooi, De dooden zijn de stuurman en de machi nist van de Virginie de zoon van kapitein Tulpinck, de vrouw van Van Hoeck en hare vier kinderen en schipper Huygebaert met zijne vrouw en vier kinderen. Totaal'dertien dooden. De brokken van de Virginie, ijzeren platen, buizen en stangen werden -3 tot 400 meter ver op den oever terug gevonden. Al die voorwerpen zijn verwrongen, als waren het verfrommelde stukken papier. De schepen die achteraan voeren, hebben voor zooveel wij tot hiertoe wetengeen letsel bekomen. Te Jette Saint Pierre, bij Brussel, is gisteren nacht te twee uren brand uitgebioken in het koffiehuis ,,A la Cour de Flandre" in de rue de Laeken. Toen de alarmklok geluid werd en de brandweer ter plaatse kwam, stond alles reeds in lichte laaie. Eerst zag men op het dak van het brandende gebouw een twaalfjarige jongen, den zoon van den koffiehuishouder, die om hulp riep. Door het dakvenster van een belendend huis werd de knaap in vei ligheid gebracht. Hij vertelde dat hij wakker was geworden door den rook, en dat zijn elfjarig broertje hem toen op zijn rug had laten klimmen om zoo het dakvenstertje te bereiken. Zijn vader hoorde hij nog zeggen „Ik zie niets meer." De Brusselsche brandweer moest haar hulp verleenen. Toen men tegen vier uur de vlammen meester was, begon men in de puinhoopen te zoeken. De bewoners sliepen op zolder, maar de vloer daarvan was inge zakt. Op de eerste verdieping vond men geheel verkoold, vijf lijken. De hoofden vormden een onherkenbare massa. Het waren de treurige overblijfselen van Frangois Geyssens, den koffiehuishouder, zijn vrouw, hun dochter Marie, hun zoontje Pierre, en een jongen van zes jaar, Rampelberg genaamd, die bij hen inwoonde. Wat de oorzaak van deze verschrikkelijke ramp was, weet men nog niet. lengevolge van deze overwinning heeft btevani de karavaan kunnen doorzenden, die levensmiddelen had gebracht voor Kassala. Het blijkt thans dat de Italiaan- sche Majoor Galliano, die in Erythraea Makalle zoo langen tijd en zoo heldhaftig tegen den Abessynschcn Negus verdedigde, van dezen slechts de bekende gunstige at- tochts-voorwaarden kon bedingen op zijn eerewoord als soldaat, dat hij in dezen oorlog niet meer tegen de Abessvnicrs zou vechten. Dat hij nu in het jongste gevecht bij Adua met de wapenen in de hand werd gevangen genomen bewijst dus helaasdat hij dat eerewoord brak, en maakt de geruchten verklaarbaar e.i waarschijnlijk, dat hij op bevel van den Negus wreedelijk zou zijn ter dood gebracht. Op de Fransche vloot is het sedert on heuglijke jaren gewooutedat op Goeden Vrijdag de vlaggen halverstok worden ge- heschen en om het half uur een kanonschot wordt gelostwat dan eindigt met een salvo van 21, gelost door het vlaggeschip. Den radicalen was dit gebruik steeds een doorn in het oogmaar de ministers van Marine schroomden steeds het vroom geb-uik af te schaffen, wijl de oorlogsmatrozen allen behooren tot de doorgaans zeer geloovige kustbevolking. Ditmaal echter werd minister Lockroy zoo geprest, dat hij een decreet uit vaardigde tot afschaffing van het gebruik, daarbij echter den slag om den arm houdend, dat elk commandant, bij gemotiveerd schrij ven, het behoud van het gebruik voor de onder zijn bevelen staande schepen kon aan vragen. Het werpt een eigenaardig licht op de verhoudingen en toont duidelijk het verschil van geest aan tusschen den minister en de Marine-bevelhebbers, dat van allen een der gelijk verzoek tot behoud van het gebruik inkwam, en zoo is van alle Fransche oorlogs schepen op Goeden Vrijdagnaar overoud vroom gebruik, de vlag halverstok geheschen. Tegeuover de aanstellerige en noodeloos anderen ergerende openbare vleesch -diners die in de groote steden van katholieke landen door vr denkers op dezen dag plegen gehouden te worden, is deze oudgeloovige demonstratie der Fransche marine wel der vermelding waard. Eer „de Godvruchtige zeeman" de wereld uit is trouwens zal er nog heel wat water naar zee moeten loopen. Van Cuba komen weer berichten van tal regeeringsoverwinningen. Onder deze een van generaal Oliver, die tusschen San Luiz en San Diego een bende rebellen moet ver slagen hebben, welke onder bevel stond van... Maceo. Dus ook thans is Maceo niet dood! Zijn troep is aan alle zijden door de Span jaarden ingesloten, die hem naar de kust drijven. Dat is echter al eens meer gebeurd. Als Maceo en de zijnen de bergen maar bereiken, dan kunnen de Spanjaarden hen insluiten, maar niet vinden. WAALWIJK, 8 April 1896. Cecilia. Naar wij uit goe Ie bron vernemen is de zangvereniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien, die een tijdje ingesluimerd was dank de ambitie van den directeur en den secretaris, herleefd. Deze tijdelijke rust zal het gezelschap geen kwaad gedaan hebben daar er een kleine schifting heeft plaats gevonden, waardoor zij, die minder ambitie hadden en slecht opkwa men, bij de reorganisatie geweigerd zijn ge worden. Wij wenschen Cecilia een goede toekomst toe, en een druk bezoek op de matinee, die Zondag 12 dezer zal gegeven worden. Station 's Bosch. Naar de Noordbr. uit vertrouwbare bron verneemt zal de opening van het nieuwe stationsgebouw aldaar niet plaats hebben op 1 Mei, zooals bepaald was, doch op 1 Juni. Een straat met verrassingen. Men schrijft aan de Tijd Toen ik gisteren geen „Beurs* had, liep ik met mijn ziel onder den arm te kuieren op, of in de nieuwe Raadhuisstraat te Am sterdam met haar verlengstukken. Een echte straat voor een kuieraar, want ieder oogenblik stuit hij op verrassingen: eerst kan hij niet verder de straat in, omdat er huizen in den weg staan; dan stuit hij aan de Keizersgracht, omdat er geen brug is; dan raakt hij op de Westermarkt de straat kwijt, met vragen en zoeken komt hij op de Rozengracht, die geen gracht maar een ver lengd stuk van die Raadhuisstraat is; en zoo komt hijals hij niet tegen den molen stuit, buiteu, en daar wordt het kijkje alleraardigstdaar vindt hij een straat, die geen weg isomdat zij vol hoogtens en laagtens en kronkelingen is, en wat verder een weg, die geen straat is, eenvoudig een hoop zand met wat slijk bedekt. Dus een straat zonder huizen, en daarnaast huizen zonder straat. Langs den voet van de straat gaspijpen zonder lantaarns, en op de straat gaslantaarns zonder pijpen. Aan de Potgieterstraat waLr zonder brug, en aan de De Clerq-straat een brug zonder water. Het Schuttingspad zonder begin en de Bilderdijkstraat zonder einde. Het is of het er om gedaan is tot vermaak van de Am- sterdamsche kuieraars. Wielrijdersvoorzichtig Men meldt uit Zwolle van 5 April De heer C. Honigh, directeur der rijks- hoogere burgerschool alhier, was gisteren gaan fiets rijden op de wandelwegen in het Nieuwe Werk. Toen hij des namiddags niet te huis kwam, is men des avonds en hedenochtend zeer vroeg naar hem gaan zoeken. Men vond hedenochtend eerst zijn rijwiel en daarna zijn lijk in den grooten vijver ter zijde van den hoogen afrit. Vermoedelijk heeft hij bij het afrijden van dien afrit niet voldoende kunnen remmen eu is hij in den vijver terecht ge komen. De heer Honigh was hier eerst sedert 7 maanden in genoemde betrekking werkzaam. I Ook het bericht omtrent het verminderen j van de vijandelijke benden draagt tot ge- I ruststelling bij. j bovenstaande werd geschreven, voor dat wij kennis kregen van het door De Tel. i ontvangen telegrammen. Deze stellen den toestand geheel anders voor. Opmerking verdient echter, dat daarin geen feiten ge noemd worden, die tot alarmeerende opvatting aanleiding geven, terwijl in onze telegrammen wel feiten voor eene tegenovergestelde be schouwing worden aangetroffen. Laat ons daarom hopen, dat ons telegram blijken zal den toestand juist te hebben weergegeven. De telegram, van De Tel. luiden als volgt: I. De toestand is zoo ernstig, dat de vrouwen der ambtenaren en militairen zich aan boord van de oorlogsschepen hebben begeven. II. 9e bataljon met generaal Vetter verliet Batavia; het 6e verliet Semarang uitgeleid door een geestdriftige menigte; 5e, 7e"en2e zullen weldra volgen. Volgens oordeel militaire autoriteiten geeft toestand Aljeh redenen tot ernstige bezorgd heid. Bij het departement van koloniën werd ontvangen het navolgende telegram vau den gouverneur-generaal van Nederl. Iudie „Generaal Deijkerhoff ontving bericht, dat Toekoe Djohan den pretendent-sultan op 31 Maart verzocht had naarGroot-Atjeh te komen, daar hij ons verlaten had en dat Panglima Poli'm te Lampisang i9." N. R. Ct. Brand te 's Bosch. Gisteren morgen te halfzeven ontstond brand in een pand, gelegen aan de Pensmarkt te 's Hertogeubosch, toebehooreude aan jhr. mr. L. van Meeuwen en bewoond door den manufacturer De Winter en het bovenhuis door den heer Bouwmeester, leeraar aan de hoogere burgerschool. Bij dezen laatste is vermoedelijk de brand ontstaan, die al spoedig een dreigend aanzien nam en zich niet bleef bepalen tot de woning van den heer B. maar ook de goederen van den heer De W. aantastte. Ruim acht uur was de brandweer den brand meester. Den opstand van het ruime huis mocht men behouden, doch de aangebrachte schade is toch zeer aanzienlijk. Alles was verzekerd. Atjeh. De correspondent te Batavia van de N.R: Cl. seint onder dagteekening van Maandag De stand van zaken op Atjeh is bevreili- In Whitechapel (Londen) zijn een man en een vrouw vermoord gevondeu. Toen de politieagenten het huis binnenkwamen hoorden zij iemand de trap op vluchten. Zij achtervolgden den man, en deze sprong uit de derde verdieping naar beneden, zoodat hij ernstig gekwetst werd. De man, die ver moeder, k de moordenaar iswerd in het hospitaal opgenomen. Een uit Massaua ontvangen telegram, gedateerd 3 April, meldt dat de colonne Stevani den 2e een groole nederlaag heeft toegebracht aan vijtduizend Derwisjen bij Sabderat. De verliezen der Derwisjen waren aanzienlijk. De Italianen hebben honderd dooden en gekwetsten. gend. Toekoe Oemar versterkt het door hem bezette gebied, maar neemt een afwachtende houding aan. Van regeeringswege wordt het bericht omtrent de loopgraven tegengesproken. Er zijn teekenen, dat de vijandelijke benden verminderen. Drie bataljons zijn gereed. Dit telegram is inderdaad geruststellend. Er blijkt uit, dal het bericht van eene insluiting van Oleh-leh door Toekce Oemar met 2000 man uit Pedir in loopgraven een loos gerucht is geweest. Dit kon reeds ver moed worden na het telegram van 't Nieuws van den Dag, dat. de suppletietroepen van Padang, die immers te Oleh-leh moesten ontscheept worden, aangekomen en over de linieposten ingedeeld waren. Het feit, dat loekoe Oemar eene afwach tende houding aanneemt, wekt de hoop, dat de bataljons uit Java. die voor Atjeh bestemd zijn, daar zullen aankomen, voordat het tot een ernstig treffen komt. Instorting te Nijmegen Omtrent de instorting van een kerkgewelf te Nijmegen deelt de Geld. het volgende mede Onder een 150 M* groot stergewelf was men bezig, het hout, waarop het was gemetseld uit te nemen, toen het gewelf instortte en in puin door 4 verschillende steigers heenviel. Op de steigers bevonden zich de opperlieden Gerrit van Megen en Hendrikus Aalbers. Van Megen werd geheel onder de neervallende steenen en hout bedolven en levenloos te voorschijn gehaald, terwijl Aalbers zulke zware inwendige kneuzingen bekwam,dat dr. Nicolaï, die hem de eerste hulp verleeude, zijn op neming in het ziekenhuis noodig achtte. De heer B. J. Claasse, opzichter bij het werk, bekwam eenige verwondingen aan hals en hoofd, die door denzelfden geneesheer op de plaats werden verbonden. Vier andere werklieden, die zich onder het vallen der materialen wisten te redden, kwamen met lichte verwondingen vrij. Van Megen was gehuwd, doch had geen kinderen. Aalbers is vader van drie kinderen. Zijn toestand was gistermorgen redelijk wel. De heer Claasse werd per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Zijne kwetsuren zijn zonder gevaar. Door de politie is een rapport opgemaakt, dat door den commissaris persoonlijk te Arnhem is ingediend. Van deskundige zijde vernam het blad, dat het gewelf reeds gedurende ruim een uur geheel vrij stond. Als oorzaak veronderstelt men, dat bij het neerlaten der groote formeelen één dezer tegen de graadbogen heeft gestooten, waardoor het gewelf is ontzet. De werklieden zija tegen ongelukken ver zekerd. Baardwijk7 April. Zondagmiddag ten drie ure bracht de liedertafel eene ovatie aan den WelEd. Gestr. Heer Mr. J. Loeff, om hem te complimenteeren bij gelegenheid zijner verkiezing tol lid van de 2e kamer. De beschermheer der liedertafel sprak hem toe, als tolk tevens der gemeente Baardwijk en drukte den wensch uit, dat Mr. Loeff, nu wellicht 't jongste lid der kamer, eenmaal haar Nestor moge zijn.' Zeer getroffen door dit onverwachte blijk van vriendelijke be langstelling beantwoordde Mr. Loeff deze toespraak; hij zeide, dat van alle felicitatien bij gelegenheid zijner verkiezing ontvangen, deze hem de aangenaamste was en voor hem onvergetelijk zoude zijn. Eene deputatie van den doelen Soranus was met de liedertafel aangekomen om Mr. J. Loeff, hun bescherm heer, te complimenteeren. Na 't zingen van eenige nummers, werd op vei zoek van den president der liedertafel tot slot 't „Hij leve lang van Van Paeschen gezongen. ONDERTROUWD P. J. M. SWEENS Arts en A. C. P. J. DE WIT. Waalwijk, Veldhoven,) 4 April 1890 te Waalwijk, zal voor den heer PIETER LIPS te W a s p i kter herberge van Gijsmans aldaar, des namiddags ten 2y2 ure, BOUW— en HOOILAND te Waspik, bij biljetten breeder omschreven. voorin. 11 urein de Korenbeurste WAALWIJK Voor de heeren Regenten der Godshui zen te 's Bosch. Onder B A A R D W IJ K 2,04<,20 heet. Hooiland op de Voorweide. 0,64,80 u in de Laageindsche Wetering. 1,32,70 t/ over de Hooigracht. 1,09,00 f, als voor. 0.93,70 Weiland Laageindsche Voor- weide. Onder BEZOOIEN: 3,00,80 heet. Hooiland over de Oude Straat. 1,61,50 Dijkland. Voor het R. C Kerkbestuur van Kaatsheuvel, 1,16,70 heet. Hooiland over de Oude Straat. 's av°nds 7 ure, ter herberge van W. Loeff te Nieuwkuik, voor de erven van Dewed, iï. VAN DEN BRAND Onder Nieuwkuik op het Hoog. Bouwland groot 33,60 aren, ingezet en gehoogd op f 895. u groot 11,70 aren, ingezet en gehoogd op f 130. groot 15,80 aren, ingezet en gehoogd op f190. Bouwlandin den Gr. Naakten Hoek groot 34,80 aren, ingezet en gehoogd op •i f 87°' Hooiland, „Luisbroek in Heinbranthoef' groot 40,40 aren, ingezet en gehoogd op f550. Onder Engelen, Onverdeelde helft in hooiland Beverspijken, geheel groot 1,15,20 heet., ingezet en gehoogd op f925. Hooilandgroot 1,20 heet., ingezet en gehoogd op f750. Onmiddellijk TE HUUR voor klein net gezin een wèl-onderhoudenruim en ge riefelijk met afzonderlijken opgang en voorzien van alle gemakken. Te bevragen bij HENRI DE JONG, boekhandel, Waalwijk. gebruikt doch in goeden staat, weegvermo gen duizend kilo, met bijbehoorend gewicht, volledig tot 1500 pond. Verder een bijna nieuwe ijzeren

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3