mer 80. Zondag 12 April 1896. 19" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen De Bankiersvrouw. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. n't 1n '5 UITGEVER: Waalwijk. 1,4 l iL k -r-.wni Eebo fan W Zuiden. Waalwytsfhe rn Lanptraatsche Courant, Dit Bind verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f "1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever crjuK-jrzrr nrwaf kmuzait "vr. r*~r,.ri&.rejTnra?»^ri.-xTia. imnciiwa'nrimn :.-.iit Advertentiën 1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Met een variatie op een bekend spreek woord, zou men kunnen zeggen, dat Frankrijk wil wat Rusland wil en daar Rusland nu niet wil politieke overeenkomsten met het radicale bewind-Bourgeois eu wel met een kabinet, waarin Hanotaux aan 't hoofd staat van buitenlandsche zaken, zou men op goede gronden de dagen van de radicaal-socialisti sche formatie geteld kurraen heeten ol wel toegemeten in eenheden. Altijd aangenomen dat de berichtgever ziju nieuws niet van verdachte zijde heeft, wat wel mag worden aangenomen, daar de Fransche gezant graaf Montebello, die Maandag 11. van Petersburg naar Parijs is vertrokken, gezegd wordt te zijn de overbrenger van Ruslands wenschen te dezen aanzien. En een samengaan tusschen het Czarenrijk en „la belle France» is nu meer gewenscht dan immer in 't belang van beide partijen: de Egyptische quaestie staat in nauw verband tot het Oost Aziatische vraagstuk door het bezit van Egypte, Gibraltar en Maltakan Engeland de verbinding verbreken tusschen Rusland en Frankrijk en hun bezittingen in Oost Azie. Hooiddoel van beider streven te zamen en in vereeniging, moet dus zijn de definitieve bezetting van Egypte door John Buil te beletten. Dat men te Petersburg onaangenaam verrast is geweest door Duitsch- lands houding inzake Engelands voorstel, is op zich zelf verrassend aan de Newa weet men toch ook heel wel, dat Germanic, hoewel geen persoonlijke belangen hebbende bij den staat van zaken in Egypte of Soedan, ge meend heeft de belangen van Italië te dienen met een toestemming zonder voorbehoud ten aanzien van de fondsen-quaestie het hemd is immers nader dan de rok Intusschen is prins Hohenlohe te Parijs aangekomen en zijn reis wordt in verband gebracht met een mogelijke nieuwe wending van de politiek van Duitschland in zake Egypte. Men veronderstelt, dat Duitschland, 25 Madeleine zocht er drie uit, die zij opvouwde en in haar zak stak en stootte de andere ver achtelijk op zij. Ru scheen zij vast besloten heen te gaan, want op een woord van haar nam llaoul de lamp op om haar bij te lichten. Den heer Verduret had niets meer te zien en voorzichtig afdalend, herhaalde hij Lombardbriefies, wat voor schurkerijen jcliuilen er achter die zaak. Voor alles moest de ladder verwijderd worden, llaoul kon den inval krijgen, als hij Madeleine uitliet, den tuin door te gaan, hij zou dan, on danks de duisternis zien, dat die ladder tegen den muur stond. Haastig legden de heer Verduret en Prosper haar op den grond, onbezorgd over de takken, die zij daardoor afbraken en gingen ergens in de schaduw staan, waar zij de deur, het huis en het hek konden zien. üp hetzelfde oogenblik verschenen Madeleine en Raoul in het portaal. Raoul had de lamp op een der onderste tredeu van de trap gezet en bood het jonge meif-je zijn hand aan, welke zij echter met beleedigende trots afweerde. Dit gaf Prosper balsem op zijn wond. Die verachting scheen Raoul noch te verwon deren, noch te ergeren, hij antwoordde slechts met spottenden blik, die zooveel zeggen wilde, zooals ge verkiest. Hij begeleidde haar tot aan het hek, opende en sloot het en keerde daarop naar zijn kamer terug, terwijl het rijtuig met Madeleine in draf wegreed. Nu mijnheer, zei Prosper, die zijn ongeduld niet langer bedwingen kon, zeg nu, wat ge mij beloofdet en zeg mij alles. Spreek, vrees niets, ik ben sterk. Dan moet gij sterk tegen de vreugde zijn. Voordat wij een maand verder zijn, zult ge berouw hebben over de gedachten van zooeven, en zult gij blozen bij de herinnering, dat gij Madeleine voor de beminde van een Lagors hieldt. de expeditie naar Dongola verder beschou wende als van geen belang voor Italië omdat Kassala zal worden ontruimd het plan zou koesteren om met Rusland en Frankrijk een overeenkomst aan te gaan zooals die, welke verleden jaar tot regeling van de Chineesch—Japansche quaestie is tot stand gekomen. Wat de positie betreft van de ministers, kan geconstateerd worden een kleine tege moetkoming hunnerzijds aan de rechten van den senaat. Bourgeois zelf en Sarrien (mi nister van binnenlandsche zaken, het jongste lid der formatie, wat diensttijd betreft) schij nen wel wat water in hun wijn te willen doen. Deze heeren meenen dat men 't niet tot het uiterste moet laten komen een votum van wantrouwen gaat nog, dat kan beschouwd worden als een platonische betooging wanneer zij uitgaat van de eerste kamer, doch 'l gaat toch niet wel aan een besluit van den senaat tegen een bepaalde kredietverleening, een- voudig-weg voor kennisgeving aan te nemen en doodleuk over te gaan tot de orde van den dag Dat de ministers heel ijverig doende zijn in 't belang van Frankrijk, zou moeten blijken uit een soort verdediging van het kabinet misschien wel geïnspireerd door henzelven. Daarin heet het, dat Rusland en Frankrijk geenszins beoogen de samenroeping van een internationale conferentie met betrekking tot Egypte en dat de onderhandelingen met de Britsche regeering alleen tot een stilstand zijn gekomen, omdat minister Bourgeois een ernstig onderzoek is begonnen naar de vele geschillen tusschen de republiek en het vereenigd koninkrijk in den loop der jaren gerezen naar aanleiding van Egypte. Dat kan in elk geval heel interessant wi.rden uit een historisch oogpunt, alleen zal 't een beetje lang duren eer 't tot verwezen lijking komt van den nadrukkelijk geuiten wensch tot algeheele oplossing der moeie- lijkheden het pogen der mogendheden van Mijnheer, de schijn Ja, schijn bedriegt. Achterdocht berust altijd ergens op. Maar we kunnen hier niet overnachten, die schurk van een Raoul heeft het hek gesloten, wij moeten er juist zoo uit, als we binnenkwamen. En de ladder Laat die maar staan, wij kunnen evenmin onze voetstappen nitwisschen, alles zal op reke ning van dieven worden geschoven. Weer klommen zij over den muur. Zij hadden nog nog geen vijftig passen gedaan, ol zij hoor den een hek sluiten. Zij onderscheidden voetstappen en zagen weldra een 'man, die hun voorbij en naar 't station ging. Toen hij een eind verder was, zei de heer Verduret Dat is Raoul, onze Joseph zal ons zeker straks meedeelen, dat hij alles aan Clameran is komen vertellen. Als zij nu maar Fransch spreken. Hij zweeg toen, en trachtte den draad zijner gedachten weer op te vatten. Hoe komt het toch, vervolgde hij plotseling, dat Raoul, die toch steeds de wereld eo alle pretjes naloopt, zoo een afgelegen huis in Vesinet kiest Omdat het zomerverblijf van den heerFau- vel op een kwartier afstand van hier aari de Seine ligt. Ja, dat verklaart, dat hij er des zomers woont, maar in den winter? O, des winters is hij in het hotel du Louvre en bovendien heeft hij te allen tijde te Parijs een kamer tot zijn beschikking. De heer Verduret werd door dit alles niet veel wijzer, hij begon harder te loopen. Als onze koetsier nu maar niet weggereden is, wij kunnen niet met den trein mee. om het gevaar van Raoul te ontmoeten. Hoewel het meer dan een uur geleden was, dat zij het rijtuig verlaten hadden, stond dit nog voor de door den lieer Verduret genoemde herberg. De koetsier had zich niet kunnen weerhouden, voor de door zijn paarden verdiende honderd francs zich eens te goed te doen, hij had zich eens 'lekker getrakteerd en daar de wijn hem goed smaakte was hij blijven plakken. Gij zijt lang weggebleven, riep hij, toen de twee verschenen. Prosper antwoordde, dat zij een vriend hadden de triple-alliantie in tegenovergestelden zin, ten spijt Op de vreugde der Italianen over de over winning, Woensdag voor een week juist door de kolonue Stevani op de derwisjen bij Tucruf bevochten (aan Italiaansche zijde was het verlies 330 man aan dooden en gewonden) is alweder een kleine ontnuchtering gevolgd. Terwijl de derwisjen na hun nederlaag ge vlucht waren in de bosschen en verschansin gen rond Tucruf, probeerde Stevani 3 dezer de vluchtelingen uit hun schuilhoeken te verdrijven, wat hem echter niet gelukte waarna hij generaal Baldissera in kennis stelde met zijn plan om 't den volgenden dag opnieuw te probeeren. Dat oordeelde de opperbevelhebber niet wenschelijkhij verbood het Stevani en beval hem naar Agordat te komen, alles in 't belang van den algemeenen toestand. Dal zal wel een bevel tot retireering zijn aliééu voor de kolonne Stevani. Kassala zelf houdt zijn bezetting en is goed geprovian deerd. In elk geval schijnt Baldissera de dervvishen rond Kassala heel talrijk te weten, te talrijk voor de waagstukken met een kleine troepenmacht. De Dongola-expeditie heeft nu reeds ver slonden de 5.200.000 francs, door de schuldkas voorgeschoten aan den minister van financien, plus de 12.300.000 francs, vormende het ter beschikking van dezen minister staande spe ciale reservefonds. En 't is nog maar een begin. Spoedig zullen de resteerende 7800000 francs uit de reservekas er aan moeten ge- looven en dan is het sommetje van 500000 pond .sterling gevlogen. Dan zal er om 26 millioen worden gevraagd aan de schuldkas ter voorbereiding van de najaarsoperatiën. 't Kan schikken 51 millioen voor er een schot is gewisseldZoo kan de geheele reserve er aan gaan ut» 1 <PUU If rt IWBMPMgaMMgMMM'l IIllgjglII HBgjjfi willen bezoeken, dat zij verdwaald en in een modderpoel gevallen waren alsof die in de bosschen van Vesinet bestonden 1 O zoo, is het dut, zei de koetsier, die deed, alsof hij hem geloofde, maar overtuigd was, dat die twee iets geprobeerd of misschien wel uitge voerd hadden, wat niet precies in den haak was. Dat moesten eenige andere gasten, die in de herberg zaten, ook wel denken, want deze wis selden zonderlinge blikken. Maar de heer Verduret sneed een verder ge sprek af en zei zoo gebiedend mogelijk Laten wij vertrekken. Even afrekenen, mijnheer, antwoordde de koetsier en dan ben ik tot uw dienst. Stapt maar vast in. Prosper had eerst getracht zijn metgezel aan het spreken te krijgen, maar, daar deze nauwe lijks antwoordde, besloot hij te zwijgen. Hij ergerde zich over de steeds toenemende macht, welke die man op hem uitoefende. Zijn lichame lijke toestand verhoogde zijn ontevredenheid. Hij was ijskoud, door en door nat en voelde zich zoo vermoeid, dat hij nauwelijks nadenken kon, want al kent de macht der verbeelding geen grenzen, onze lichamelijke kracht heeft die wel. Na inspanning volgt reactie. In een hoekje gedoken, zijn voeten op de voorbank steunend, scheen de heer Verduret te slapenmaar hij was nooit meer wakker geweest dan toen. Hij was zoo ontevreden mo gelijk. Die tocht, die hem zekerheid had moeten verschaffen, had hem slechts meer van den weg gebracht. De- draden, die hij meende beet te hebben, braken af onder zijn' handen. Zeker, de leiten bleven dezelfde, maar de omstandigheden veranderden. 11 ij kon niet ontdekken, welke ge zamenlijke drijfveer, welke zedelijke ol geldelijke overeenkomst,,' welke invloeden de vier tooneel- spelers van zijn drama: mevrouw Fauvel, Made leine, Raoul én Clameran zoo eenstemmig lieten handelen. En hij zocht in zijn vruchtbaar brein, dat met listen doorweven was, het een en ander, dat hem licht kon bezorgen. Het sloeg twaalf uur, toen het rijtuig voor het hotel „den Aartsengel" stil hield. Toen kwam de heer Verduret eerst tot de ontdekking, dat hij nog niet gegeten had. Gelukkig had de vrouw van Fauverlot ailes bij de hand en na eenige oogeblikken was een Te Froidmont, bij Doornik is een hevige brand geweest in het krankzinnigengesticht. De brand was aangekomen op een zolder boven de idiotenzaal, waar twintig zieken lagen,aan wie voor een deel reeds het 11.oliesel was toegediend. De monniken brachten da delijk de idioten naar de ziekenzaal over en trachtten den brand te beperken, wat hun met behulp van de spuitgasten uit Doornik en den omtrek tamelijk wel gelukte; maar een geheele vleugel is vernield. De krankzinnigen schepten een kinderlijk vermaak in het kijken naar de vlammen vijftien zijn in de verwarring ontsnapt. De schade wordt geschat op fr. 50,000 De Fransche ministerraad heeft zich ook beziggehouden met de buitenlandsche aan gelegenheden. Onjuist is het dat de onder handelingen ten aanzien van Egypte geschorst zijn zij hebben echter nog geen doel getroffen. ITet is evenzeer onjuist dat Frankrijk en Rusland den eersten stap gedaan zouden hebben om een congres over Egypte te doen bijeenkomen. De minister van koloniën heeft verschillende stukken medegedeeld, die hij uit Madagaskar ontvangen had, o. a. den tekst van het wets ontwerp op de mijnconcessien, Er hebben eenige ongeregeldheden op Madagaskar plaats gehad. Maar de resident-generaal ziet de toekomst gunstig in, en verzekert dat de inlandsche bevolking en de vreemdelingen vertrouwen in elkaar stellen. Uit Havana wotdt bericht, dat den 29sten Maart de tioepen van Maceo een heftigen aanval op Palma hebben gedaan, de stad binnengedrongen zijn en de winkels geplun derd hebben. De vrijwilligers verdedigden WlilI'MlI'lW"».» ÉiMnMiSaBaWlBKSUBMai souper gereed. Zij bediende haar gast met over dreven respect en' gedienstigheid. Terwijl hij at zag Pros per, dat zij zijn metgezel met groote verwondering aanstaarde. Toen hij verzadigd was, stond hij op en zeide tegen Prosper Morgen in den dag, zult ge mij niet zien, maar tegen den avond zal ik hier zijn. Misschien heb ik het geluk op het bal bij de heeren Jan- didier te vinden wat ik zoek. Prosper dacht verkeerd verstaan te hebben. Wat! de heer Verduret ging op een feest, dat door den grootsten bankier van Parijs gegeven werd Daarom dan had hij hem naar een costu mier gestuurd. Zijt gij dan geïnviteerd? vroeg hij. De heer Verduret glimlachte en antwoordde: Nog niet, maar het zal wel gebeuren. O, wellc een tegenstelling in dien menschelijken geest 1 Prosper, die toch aan zooveel ernstigs te denken had, zuchtte, toen hij alleen in zijn kamer was Hé, hij is gelukkig, hij zal Madeleine morgen zien, schooner dan ooit in dat mooie kostuum, als eeredame. XI. Ongeveer in het raidden van de rue Saint- Lazare staan de tweelinghuizen van de heeren Jandidier, twee beroemde bankiers, die, zelfs als zij van de macht hunner millioenen zouden be roofd zijn, toch nog veel invloed zouden hebben. Dat kan inen niet van iedereen zeggen. Die twee huizen, waarover de pers voor eenige jaren, na hun voltooiing in bewondering kwam, zijn van elkaar gescheiden, maar kunnen zoo nóodig tot een huis vereenigd worden. Als de heeren Jandidier een feest geven, worden de dikke beweegbare muren weggeschoven en zijn hun salons de mooiste van Parijs. Vorstelijke weelde, de smaak waarmee alles is ingericht, onbegrensde gastvrijheid, alles draagt er toe bij, die feeste tot de mee6t gezochte en aangenaamste van de hoofdstad te maken. Op den avond van dien Zaterdag om tien uur wera er reeds in twee zalen gedanst. Het was een bal masqué. Alle costuums waren rijk, sommige zelfs origineel. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1