Engeland. Duitschland. Afrika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND, Donderdag 16 Apiil jaarmarkt te Waalwijk en botermijn. De botermijn zal van af dien da tum aanvangen ten 9 ure. UITVOERINGEN. Kijkjes in de Maasstad. de plaats met verlies /an 6 dooden en 7 gewonden,terwijl de opstandelingen 39 dooden achterlieten en 100 gewonden meevoerden. De Spaansche ministerraad heeft zich langdurig beziggehouden met de door de Amerikaansche Kamer aangenomen resolutie. De studenten zetten manifestaties op touw tegen de Vereenigde Staten. De gemeente raad van Barcelona zal een bataljon vrijwil ligers uitrusten. De regeering schijnt niet van plan betoogingen te dulden. Door Kardinaal Gibbons, aartsbisschop van Baltimore,is een manifest uitgevaaidigd,waarin de vestiging wordt verlangd van een per manent scheidsgerecht, welks uitspraken ouder de Engelsch-sprekende volken het wapenge weld moet vervangen. Het manifest is mede onderteekend door kardinaal Logue, aarts bisschop van Armagh, primaat van Ierland en kardinaal Vaughan, aartsbisschop van Westminster. Op den berg Snowdon, in Noord- Wales, is Zaterdag een spoorweg geopend, en dienzelfden dag is daar een ongeluk ge beurd. Twee treinen waren 's morgens ieder met ongeveer honderd passagiers den berg opgereden. Toen tegen 12 uur, de eerste trein naar beneden reed, ontspoorde de locomotief, welke in een afgrond viel eu verpletterd werd. De machinist en de stoker konden gelukkig nog intijds er af springen. De waggons werden door de remtoestellen tot staan gebracht; maar verscheidene pas sagiers sprongen in hun angst voor dien tijd er uit en werden daarbij meer of minder ernstig gewond. Ongelukkig had de locomotief in haar val een paal geraakt, waardoor een electrisch sein werd overgebracht naar den top. Dit sein werd beschouwd als een teeken, dat de tweede trein kon afrijden die vertrok en kwam in een dichter, mist, waardoor de ma chinist niet voor zich uit kon zien, in botsing met den eersten trein. De achterste waggon viel daardoor in den afgrond maar de rei zigers waren gelukkig uitgestapt. Te Berlijn moet een comité gevormd zijn, dat zich de olifanienteelt en het invoeren van die dieren in Duitschland ten doelstelt. Hertog Johan Albert van Mecklenburg Schwe- rin en de koning der Belgen, zoo verzekert laSieoce Frangaise, zijn leden van dit comité, te zamen met de directeuren der dierentuinen te Berlijn, Frankfort, Hamburg, Keulen enz. De olifanten zouden in Kamerun grootge bracht en vandaar naar Duitschland gezonden worden, om gebruikt te worden als last- en tiekdieren. Ken honderdtal Derwisjen hebben zich vertoond in de buurt van Tamaniel, bij Soeakin. De telegrafische verbinding met Moerad Wells is hersteld. Menelik heeft een gemachtigde gezonden naar de Derwisjen om met hen te onderhan delen en geschenken te brengen hij is in het bezit van een groote hoeveelheid koffie. De Times-correspondent te Kaapstad seint aan zijn blad dat 70 vrijwilligers den 6en dezer uit Salisbury naar Boeloewajo zijn vertrokken Nog 75 volgen te paard, maar wanneer dit geschiedt, zal afhangen van Rhodes' toestand. Zoodra deze versterkingen zijn aangekomen, zal kapitein Gibbs de op standelingen te Movene aanvallen en trachten het Gwelo-District van hen te zuiveren. Het blijkt nu dat Maurice Gifford's troep door de opstandelingen is aangevallen. De blanken hadden een sterke positie bezet en de paarden waren in veiligheid gebracht. Van alle kanten stormden de Matabilen op hen in, maar de Engelschen hielden stand en schoten goed. De opstandelingen schenen met allerlei soorten van geweren te zijn gewapend, maar er waren goede schut ters onder hen. De gewonden der Engelschen zijn buiten gevaar. Tusschen Tuli, waar zich 70 ongewapende blanken bevonden, en Gwanda schijnen de inboorlingen met de opstandelingen gemeene zaak te zullen maken. Deze laatsten hebben veel vee geroofd, naar schatting wel 5000 stuks. Volgens een bericht uit Kaapstad aan de Times heeft de regeering bevolen, het aanwerven van zoogenaamde vrijwilligers voor Rhodesia te Johannesburg te staken, als zijnde onwettig, De Times verneemt uit Pretoria, dd. 8 AprilDe landdrost heeft heden alle le den van het hervormingcomité onder beschul diging van hoogverraad naar de eerste rechts zitting van het hooggerechtshof verwezen. De landdrost behoudt zich de beslissing over de borgtochten voor. Gardner Williams, directeur der De Beers—maatschappij, zal voor het gerecht ge daagd worden onder beschuldiging van on- wettiglijk wapenen in Transvaal te hebben ingevoerd. De beschuldigde heeft te zijner verdediging een memorie ingediend, waarin hij verklaart, dat de te Kimberley ontvangen wapenen en munitie afgezonden waren door de Chartered Company met de last, dat zij in het depot moesten bewaard blijven. Een beambte der Chartered Compagny gaf later bevel een gedeelte van de wapenen en de munitie weg te voeren. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f 1466.50 terugbetaald f 1625.77. Het laatste door dut kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1221. WAALWIJK. Zondag 12 April, 's middags 12 uur zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Omhoog. Heinze. 2. Die Betende. Diabelli. 3. Vom Rhein. Max Bruch. Buitengewone Matinee, op Zondag 12 April, voorin. 12 ure, te geven door de liedertatfcl //Cecilia^, in de bovenzaal bij den heer H. F. van Kregten. 1. Sterrenacht, koor. Storch. 2. Die Vesperkoor, Beethoven. 3. Wanderers Heimkehr, tenor solo. Heine, 4. Frdhlingsmorgeii, koor, 1ste uitv. Abt. 5. O Isis und Osiris, aria voor bas. Mozart. 6. Necrlands Mannenzang, koor, 1ste uitv. De Vliegli. WAALWIJK, 11 April 1896. Overleden. Zoo even vernemen wij datna eene ongesteldheid van eenige weken, betrekkelijk nog onverwachtte Grave op Rustoord waar hij sedert jaren eene welverdiende rust genoot, overleden is de WelEd. heer F. A D. van der Klokken gedurende bijna 25 jaren burgemeester onzer gemeente. De overledene bereikte den hoogen leeftijd van 88 jaren. Examen. Het examen lager-onderwijs is te Arnhem met gunstig gevolg afgelegd door den heer A. Froklage, van de rijks-kweekschool te Nijmegen. Gered Voor een paar dagen klom een jongen achter op een in gang zijnde» wagen hij raakte met zijn voet beklemd, sloeg achter over en wer 1 zoo met het hoofd over den straatweg gesleept. Gelukkig dat dit opge merkt werd door den heer de B., die den voerman waarschuwde en den jongen uit zijn gevaarlijke positie bevrijdde. Zaak Arts. De heer A. Arts, te Tilburg, onlangs tot raadslid gekozen, en daarna, om de bekende reden, (hij is in pauselijken krijgsdienst geweest), van de kiezerslijsten geschrapt, zal, alvorens zijn geloofsbrieven bij den raad in te zenden, zijn naturalisatie aanvragen. Wedrennen zonder jockeys. Een ieder, die een wedren bezocht, heeft dikwijls met belangstelling den loop van een paard gevolgd, dat, na zijn jockey verloren te hebben, toch zijn weg zeer geregeld ver volgt, geen enkele hindernis overslaat eu vaak no. 1 aankomt Met het oog op deze vaak voorkomende feiten, heeft het leidend comité der wedrennen in Engeland besloten bij wijze van proef wedrennen zonder jockeys te or- ganiseeren. Natuurlijk moet het paard de baan goed kennen. De eerste wedren zal plaats hebben op een baan van 1000 meter voor paarden van vier jaar. Sterfte onder het rundvee. Buitengewoon is de sterfte ouder de koeien te Krimpen aan de Lek; op de Noord is bij vijf verschillende boeren de vorige week een koe gestorven. Velen schrijven dit verschijnsel toe, aan de omstandigheid dat er pulp is gevoederd, dat reeds onder water heeft ge legen. Verwonding. Woensdag kreeg een werkman uit Vucht, werkzaam aan de overkapping van het in aanbouw zijnd station te 's Hertogenbosch, een zwaar stuk ijzer, dat met acht man moest vervoerd worden, op het onderste gedeelte van zijn lichaam. Zwaar gewond, is hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Vechtpartij. Op Paasch-Maandag heeft te Rhenen een hevige vechtpartij plaats gehad. Een 24jarige matroos, M. Kreuze genaamd en afkomstig uit Zutphen, varende op de stoomboot Lom- bokker, gelegen op den Rijn te Rhenen, werd daar iD den avond opgemerkt met J. Laros uit Lienden, en D. van Baaren uit Rhenen. Na een vechrpartij, die Kreuze twee gevaar lijke messteken aan het hoofd had bezorgd, is hij nog op de stoomboot terug geweest, doch schijnt toen overboord geslagen te zijn, althans,de kapitein zou een slag in het waier hebben gehoord, en op het geroep om hulp zouden bovengenoemde» het hazenpad hebben gekozen. Dinsdag is het lijk van Kreuze door de politie uit de rivier opgevischt, en Woensdag is een onderzoek ingesteld door den officier van justitie, den rechter commissaris en twee dokters uit Arnhem. Uit de lijkschouwing moet gebleken zijn, dat ieder der toegebrachte messteken doodelijk kon geweest zijn. Als vermoedelijk dader is naar Arnhem overge bracht I). van Baaren van Rhenen. Laros is nog op vrije voeten. Kinderen zonder toezicht. In het grensplaatsje Geilenkirchen, niet ver van Sittard, in een 3jarig meisje, dat met een 5jarig knaapje en een kind van nog geen jaar door de moeder, die eenige boodschappen te verrichten had, alleen was thuis gelaten, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Het 5jarig knaapje had namelijk op zusjes schortje eenige brandende kooltjes geworpen, die hij uit de kachel had genomen; het schortje vatte vuur, en in een oogwenk stond het k nd iu lichte laaie. Op het geschreeuw der kinderen snelden buren toe, die terstond de vlammen doofden. De bekomen brand wonden waren echter zoo hevig dat de kleine spoedig onder hevig lijden is bezweken. ATJEn. Iichiiigrijk nieuws. Bij het departement van koloniën is onder dagteek sning van Woensdag het volgende telegram ontvangen van den gouv.-generaal Generaal Vetter eu 9e bataillon gisteren aangekomen. Gouverneur Deykerhofi eervol ontslagen. Toekoe Djohan (Oemar) nog in afwach tende houding versterkt de zes Moekims (zijn eigen gebied) geducht. Zoodra Vetter was aangekomen zijn de poppen direct aan 't dansen gegaan, zooals blijkt uit onderstaande Donderdag ontvangen telegrammen Gisteren zijn de posten Biloel en Lara- koenjit (ten zuiden onzer postenlinie) afgelost. De vijand bood veel tegenstand. Een officier gesneuveld. Twee officieren gewond. Onge veer 25 minderen gesneuveld en gewond. Generaal Vetter is met zijn paard gevallen en heeft daarbij het sleutelbeen gebroken Dit belet hem alleen het paard rjden. Het Nieuws ontving Woensdag volgende telegrammen uit Batavia I. Kolonel J. W. Stemfoort is belast met het militair en de heer Van Langen met het civiel beheer van Atjeh. De gemeenschap met de door den vijand omsingelde zuidelijke posten Biloel en Lamkoenjit is hersteld. II. Bij het herstellen der gemeenschap met de posten Biloel en Lamkoenjet onder vond de colonne Stemfoort heftigen tegen stand. Kapitein Geluk gesneuveld. De 1ste luitenant-adjudant Hoekstein en de le luiten. Ten Seldam zijn gewond, voorts 25 minderen gedood of gewond. Generaal Vetter brak bij een val van het paard ziju sleutelbeen. Hij blijft in Atjeh. Hbl. en N. R. Ct. ontvingen volgend tele gram Onze posten Biloel en Lamkoenjit zijn door onze troepen ontzet. Kapitein Geluk en 9 minderen sneuvelden.De le luitenant adjudant J. H. Hoekstein en de Je luitenant R. Ten Seldam en 28 minderen werden gewond. Generaal Vetter is van zijn paard gevallen gekneusd, doch kan zijn dienst blijven waar nemen. Een detachement van 600 man mariniers is aangewezen om zoo noodig naar Indie te worden ingescheept. De heer K. F. H. van Langen, die tot tijdelijk gouverneur van Atjeh is benoemd, ter vervanging van generaal Deykerhoff, moet uitstekend zijn met alles wat Atjeh betreft. Onder meer maakte hij zich ook verdienstelijk door de studiën van de taal der Atjehers. Capclle, 10 April. Door de Rederijkers kamers „Vriendentrouw" is j. 1. Woensdag opgevoerd „Twee vreemdelingen in de stad", kluchtspel in twee bedrijven en „De wed strijd voor uiterlijke welsprekendheid", blijspel in een bedrijf. Ook op deze uitvoering kan de kamer met tevredenheid terugzien. Er werd, zonder onderscheid, goed gespeeld. Een zeer gezellig bal besloot dezen prettigen avond. ROTTERDAM, 9 April 1896. De laatste berichten uit Atjeh hebben ook in de Maasstad indruk gemaakt, het spreekt van zelf. In de eerste koopstad des lands, met zijn licht te influenceeren beurstoestar.denmoet zooiets meer gevoeld worden dan elders. Verder leven er in de Maasstad een aantal oud-officieren van ons Indische leger, voor wie elk bericht uit de Oost een heerlijkheid is. En zulke berichten als dat van het verraad van den Toekoe Djohan.... Oud-Indische officieren hebben een eigenaardig heid gemeen „een sterke ontevredenheid'. Zij beklagen zich altijd over achteruitzetting in den dienst, over hun niet genoeg gewaardeerde be kwaamheden over nepotisme, over willekeur zelfs enz. enz. 't Is heusch waarover het algemeen heb ik dat bij oud-Indische officieren gevonden. Natuur lijk zou ik mij niet gaarne partij willen stellen, ik mag en kan dergelijke zuiver-militaire bijzon derheden niet beoordeelen. Een bericht als dat van den verradelijken bond genoot, valt als olie in vuur. Zeker, we hebben het al gezegd, roept het koor van oud-offi.-icron, wij hebben er tegen ge waarschuwd toen 11r:i lijd was. Vertrouw de kerels niet, hebben wij geroepen, schiet ze liever neer, ver delg ze, maar neem ze niet aan als bondgenooten. Maar jawel, liet gouvernement weet altijd alles beter, liet gouvernement heeft de wijsheid in pacht. Wij hebben liet ook ondervonden.... (volgt het relaas van hun miskenning). En nu zitten ze met de gebakken peeren Toch aarzelen die. heeren niet hun raadgevingen te doen liooren. Een aantal dagbladen hebben immers reeds artikelen ontvangen van oud-luite nants, oud-kapiteins, net is wel zelfopofferend vaderlandslievend van die heeren I 't Moet gezegd worden. En zonder eenigen. twijfel zouden zij, als de nood aan den man kwam, hun krachten het ondankbare vaderland ter beschikking stellen. Lombok heeft het immers getoond. Dan is er nog een eigenaardigheid; een groote eerbied voor generaal Van der Heijden. Alle oud-officieren, die ik gesproken heb meenden stellig dat generaal Van der Heijden de zaak wel in het reine zou brengen. Die heeft indertijd de boel al voor eeri deel in het reine gebracht, maar het gouvernement, enfin - generaal Deykerhof is een brave knappe man, maar veel te zwaarlijvig om een commando te roeren. Hij kan niet. alleen te paard komen. Dat Vetter gelukkig slagen zal, wordt bijna niet betwijfeld, Vetter is de ^rechte man op de rechte plaats', dat heeft hij op Lombok getoond. Welke uitspraak ik geheel voor reke ning van de betrokken personen laat. Ik weet heel goed dat dergelijke Atjehsche bijzonderheden feitelijk niet in een brief uit de Maasstad belmoren, maar ik deel ze mede, eerstens omdat ze dat waard zijn, tweedens omdat ze een inleiding vormen, tot de zaak waarop ik eigenlijk komen wilde. De Atjehtroebelen van het oogenblik hebben een consequentie in niet zoo dadelijk geziene richting, liet zal noodig zijn dat een aantal troepen uit Nederland naar onze Oost gezonden wordende aanwerving van troepen, indertijd voor Lombok zoo kraehtig aangevangen en voort gezet, maar daarna weer gestaakt, zal thans op nieuw beginnen moeten. De regeering zal onge twijfeld weer liooge premies gaan uitloven voor de uanwerving bij het Nederl.-Indische leger en het geelt nu wel een duidelijk teeken van de armoedige omstandigheden, waarin zeer velen in de Maasstad leven, dat nu onmiddellijk het aantal candidaten om koloniaal te worden zeer aanzien lijk is geworden. In het bureau voor militaire zaken en schutterij komen ze met tientallen tegelijk zich aanmelden, jongens en mannen om de verhoogde premie te verdienen met den verkoop van hun persoon. Daar zijn hoofden bij van gezinnen, die thuis een vrouw hebben en twee, drie kinderen en die hier niets verdienen kunnen. Het handgeld zal de vrouw gelegenheid geven een zaakje over te nemen of iets anders te doen. Daarom komen zij brengen de schriftelijke toestemming van hun vrouw of wel hun vrouw zelf mee. Die mannen offeren zich hier feitelijk op. Jongens doen dat ook wel voor een oude moe der of een gebrekkigen vadermaar toch niet yecl. De hooge premie heeft op hun besluit meer invloed uitgeoefend dan de liefde voor het be dreigde vaderland. Trouwens, ik geloof toch niet <iat het Indische leger zijn beste krachten uit de spes patriae van onze groote steden krijgt.Die zullen wel komen uit het leger. De onderofficieren korporaals en minderen, die zich hier voor de Oost komen aangeven, zijn in den regel jonge krachtige mannen, die graag vooruit willen ko men in de wereld van het militarisme en dat zijn natuurlijk je besie krijgers. Heel veel vrije wil is er bij deze Rotterdamsche candidaten niet. De omstandigheden dwingen hen. 't Zijn meest werkeloozen, die zich aangeven en dat zijn er betrekkelijk veel. Ik was in de gelegenheid velen van de zulken te zien komen op deze plaats, sommigen; brutaal- vastbesloten, anderen weifelend, sommigen lachend en vroolijkanderen stil en droevig, sommigen alleen of met een paar kameraden bij zich, an deren met hun vrouw of met eer. van hun kin deren bij zich. Veel onverschilligheid, veel treu righeid. Want er gaat uit Rotterdam naar de Oost een wonderlijke groep. Doramen en knappen, onop gevoeder) en lui van educatie, kwaden en goeden, raenschen met een verleden en mcnschen die alleen ongelukkig zijn. Terwijl ik op het bureau was, kwam zich aan melden een.... jong advocaat, zoon van een onzer beste lamiliën. Dit jongmensch was indertijd een van ae knappe koppen aan de Leidsche academie geweesthij had gepromoveerd op een kranig proefschrift, maar nauwelijks in de stad gevestigd was hij veranderd. Er kwam weinig of geen praktijk, en in zijn teleurstelling misschien deed hij dingen, die niet bepaald gerekend mogen wor den oorbaar te zijn voor een mensch, dat behoort tot fatsoenlijke huize. Het zou indiscreet zijn dieper in het verhaal van zijn niet-slagen door te dringen, genoeg, hij heelt thans *geteekend". Wat hier in het leven mislukt, leekent. De ,Oost' is dikwijls het laatste bedrijf van heel wat levensdrama's. Onze Willem van Zuijlen is een te algemeen bekend man in ons land, dan dat een geregelde- kroniekschrij\er uit de Maasstad zou mogen ver geten melding te maken van het overlijden der mama van den grooten acteur, mevrouw Van Zuijlen. Ieder, die geregeld schouwburgbezoeker was kende haar als moeder Van Zuijlen. Moeder Van Zuijlen was populair in Rotterdam. Zij was een klein, gebogen vrouwtjemet heldere levendige oogen, altijd even vroolijk, altijd even levendig. De roem van haar zoon was voor haar het mooiste, dat haar leven haar gegevën heeft. Willem was haar alles, haar afgod. Wat Willem deed was mooi cn goed. In haar liefde voor Willem was iets heel moois, iets heel eerbiedwaardigs. Zij had een massa vrienden en zij had op straat aldoor maar werk links en rechts te groeten en links en rechts opmerkingen te maken. Allerlei vragen had zij te beantwoorden, want moeder Van Zuijlen wist van tooneelzaken alles en moe der Van Zuijlen was dus de vraagbaak, die nooit het antwoord schuldig behoefde te blijven. Wie haar persoonlijk gekend heeft, weet nog te meer hoe groot de adoratie voor Willem was. Altijd met even groote belangstelling volgde zij alles wat Willem betrof. Als er een rol thuis kwam, was zij er dadelijk bij, om te zien hoeveel bladzijden die roi groot wasin welk tooneel Willem opkwam of Willem groote stukken te zeggen had en daarnaar rekende zij de waarde van die rol. Op een grauwen Aprildag is zij begraven. Enkele vrienden waren op het kerkhof, onder hen Jan Linse, de bekende teekenaar. Zwijgend en droevig stonden zij, Willem het dichtst bij het

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2