Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Turkije. Dene Italië. BINNENLAND. Donderdag 16 Apiil jaarmarkt te Waalwijk en botermijn. De botermijn zal van af dien da tum aanvangen ten 9 ure. °°2* liberalen zijn veroverd: hun candidatenlijst jj Sermoneta en aan di Rudini zijn portret ge- pan *.1 1_ 1 1 i II i i J 1 heeft een volstrekte meerderheid behaald van 227 stemmen. De socialistische leidsman Beerblock is te Gent door de correciioneele rechtbank veroordeeld tot 10 maanden gevangenis, we gens ophitsing tot gewelddaden tegen een fabriekwerkster, die tijdeus de laatste werk staking in de vlasfabriek de andere aanspoorde om het werk te hervatten. De fabrieksmeisjes, die een begin van uitvoering aan de ophit sing hadden gegeven, zijn voorwaardelijk veroordeeld tot straffen van 15 dagen tot twee maanden gevangenis. Door le Jour is gemeld „De heer Bourgeois heeft op de quai Orsay een onderhoud ge had met Munir Bey, den Turkschen gezant. Frankrijk en de Porte zijn 't eens, meeneu we, of zullen 't weldra eens zijn over de regeling der Egyptische qaestie." Het proces door de Fransche houders der Egyptische schuldobligatien ingesteld te gen de commissarissen, die gestemd hebben voor het gebruik van het reservefonds, dat heden te Cairo zou aanvangen voor het ge mengd gerechtshof, is 14 dagen uitgesteld. Naar aanleiding van de zaak der aan verschillende personen van het hof gezonden anonieme brieven heeft te Postdam een duel plaats gehad tusschen den ceremoniemeester baron on Kotze en den heer Schrader. Deze laatste werd zwaar gewond naar het stedelijk ziekenhuis te Postdam overgebracht en is aan de gevolgen overleden. Er wordt critiek geoefend op de gra tie, die tot nog toe door den Keizer aan duelleerders, die door het gerecht waren ver oordeeld, placht te worden verleend, en op het gedwongen duel onder de officieren. Onderwijl wedijveren de aanzienlijkste per sonen, onder andereu de hofkringen, in het schonken. Bülow, Eulenburg en eenige per sonen uit 's Keizers omgeving ontvingen Italiaansche ordeteekenen. Op het St. Markusplein te Venetie was Zondagavond een ontzaglijke menigte op de been er werd eene serenade gebracht aan de koninklijke en keizerlijke gasten, die een paar malen op het balkon van het paleis moesten verschijnen en door de bevolking hartelijk werd toegejucht. Een plasregen stoor de echter de feestelijkheid. Toen de Keizer met zijn gevólg naar de Hohenzollern terug keerde, vergezelde koning Humbert hen tot aan het strand. De Keizer en de Keizerin vertrokken om twintig minuten over zessen naar Weenen. De vorstelijke personen namen uiterst harte lijk atscheid. In een dorp in het Hongaarsche komitaat Arad werden in den laatsten tijd herhaalde lijk op klaarlichten dag moorden gepleegd, zoowel op den openbaren weg als in herber gen. De politie kon de schuldigen niet op sporen, en het parket vroeg om hulp van de gewapende macht. In het dorp werd een gendarme-post opgericht, maar onmiddellijk daarna werd een rijke boer onder de oogen van zijn voerman vlak bij den post vermoord, en een dag later werd een jongmensch in een danszaal om hals gebracht. Nog 22 gendarmes worden naar de plaats gezonden en pakten vier rijke boeren, die volgens hun bekentenis sedert vijf jaar ette lijke moorden hadden bedreven. De com mandant van de gendarmes eu de gemeen- lenotaris krijgen sedert de aanhouding van het viertal dagelijks brieven, waarin hun meegedeeld wordt dat zij ten doode zijn opgeschreven. Een groep van twintig duizend gewa pende Armeniërs, die zich op Cyprus hebben betuigen van deelneming bj de lamilie van I verzameld, wordt verdacht een landing te Hf» twpp 1 willen beproeven in het vilajet Adana. Dit de twee duelleerders. Frh. v. Schrader was 48 jaar oud, en in 1874 gehuw^Vptt een dochter van graaf de Vllers, kann% i. b. d. van Konmg Wil lem III, st^c^ JBj ,T' jfbuygsche zaken. Hiy lauij -bn die, zegt men, zijn v. moeten beloven, elleeren. ed heeft te du- bericht heeft te Konstantinopel eenige onge rustheid verwekt en de Turksche regeering heeft het noodig geoordeeld eenige vaartui gen uit te zenden om te kruisen in de wa teren, die Cyprus van het vastland scheiden. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat bij de laatste door Koerden en Turken te Kil- lig in 't Vilajet Aleppo aangerichte slachtin gen, 135 Grieksche en 4 Katholieke Arme niërs en een katholiek priester vermoord zijn. Ook werden zeven winkels geplunderd. Na de aankomst van troepen is de rust Op de Jade, tusschen Hooksiel en Ho- - rumersiel, zijn Vrijdagochtend de torpedo- I weer hersteld, booten en S 46 en S 48 tegen elkaar geloopen. I In den Turkschen ministerraad is be- Eerstgenoemde boot, die achter de andere I raadslaagd over een dringend voorstel van voer, heeft deze terwijl ze draaide met den Schakir Pacha om krachtig op te treden in ram zoo ongelukkig getroffen dat het schot de Koerdische gewesten Dersim en Hakkiari tusschen de machinekamer en het tnsschen- en daardoor de pacificatie van die gewesten dek vernield werd en beide kamers vol liepen, te voltooient Er werd toi het houden van De boot zonk zeer spoedig, en vijf van de j een expeditie besloten, manschappen verdronken, terwijl verscheidene zwaar gewond werden door het stooten tegen de boot in het ruwe weer; de torpedoboot S 46 is zwaar hesehadigd. Maandagmiddag gaf keizer Wilhelm aan boord van de Hohenzollern een lunch ter eere van de aanzienlijke personen die te Venetie bijeengekomen zijn. De keizer heeft het grootkruis van den Rooden Adelaar verleend aan den hertog di al plaats nemen, het liclit is ontstoken en dear- tisten kleeden zich. Hij zweeg, en met een beleedigende volmaakt heid voor de koperen instrumenten en de Turksche trom deed hij het spektakel van de kwakzalvers op de kermissen na. Toen begon hij weer: Maar Dames en Heeren, gij zult zeggen, als men in die zaal dat stuk gaat spelen, wat doet gij dan hier Wat ik hier doen wil, Mijne hee ren, is u een voorproef geven der opwinding, gevoeligheid, bewogenheid; hartkloppingen en andere gewaarwordingen, die u met den matigen prijs van 50 centimes kunt betalen voor tien stuivers I Ziet gij dat prachtige schilderij Wel nu, dat stelt de acht vreeselijkste tooneelen uit het drama voor. Ha, ik zie zie het, gij siddert reeds. Maar dat is nog niets. Dat prachtige schilderij geeft geen beter idee van de voorstel ling dan een droppel een idéé van de zee geeft. Mijn schilderij, dat is het voorportaal, zooals de reuk die onze neus prikkelt, als wij voorbij de restaurants wandelen. Kent gij dien hansworst? vroeg een enorme Turk aan een melankolieken clown. Neen, maar hij speelt uitstekend. O, prachtig, maar waar zou hij heen willen Wat hij wilde, was bovenal de aandacht van mevrouw Fauvel op zich vestigen, die, nadat Ra oul en Madeleine zich verwijderd hadden, in een dien en zeer droevig gepeins verzonken zat. Het gelukte hem. Het geluid van die schelle stem had haar weer tot de werkelijkheid terug geroepen, zij beefde even en keeli rond, 3lsof men haar gewekt had, toen boog zij zich naar den kant van den hansworst en luisterde. Deze vervolgde in*usschen. Dus, mijne heeren, wij zijn in China. De eerste van mijn acht teekeningen, hier links boven en hij wees er met de punt .van zijn stokje naar stelt den beroemden mandarijn Li-Tó voor, te midden zijner familie; die mooie jonge dame, die zijn schouder steunt, is niemand an ders dan zijn echtgenoote en de kinderen, die op het tapijt spelen, zijn de vruchten van dit hu welijk. Mijne heeren, ademt gij de zuivere lucht niet in, die van dit schilderij stroomt. Want mevrouw Li-To is de deugdzaamste der vrouwen, die haar man en hare kinderen verafgoodt. Daar zij deugdzaam is, is zij gelukkig, want zoo als Confucius zoo goed zegt: de deugd geeft WAALWIJK, 15 April 1896. Gasfabriek. De gascommissie, welker voorzitter het den hmui nail ■■n'i ti ii^i i.i 1 -i-T-rnr«Ti- meer genot dan de ondeugd. Mevrouw Fauvel was onwillekeurig nader ge komen en zelfs van haar stoel opgestaan, om beter te kunnen luisteren. Ziet gij iets van dat alles op het doek, vroeg de melankolieke clown aan zijn buurman. Weineen, en gij? De zaak is, dat het banier, dat in het volle licht was, evenmin dat, als iets anders voorstelde. Nadat de hansworst een trommelslag liad na gedaan, ging hij weer voort Tweede tooneel. Herkent gij die oude da me, die daar voor den spiegel zit en zich in wanhoop de haren uittrekt, vooral de witte? Neen welnu 1 Het is toch de mooie vrouw van den mandarijn van het eerste schilderij. Ik zie tianen in uwe oogen, dames en heeren. Ja, weent, want evenmin als schoon, is zij nog deugdzaam en met haar deugd is haar geluk verdwenen. Ja, dat is een treurige geschiedenis. Eens op een dag heeft zij ergens in Peking een mooien jongen ontmoet, schoon als een engel, en dien bemint de ongelukkige vrouw, dien be mint zij. Hij sprak die laatste woorden zoo treurig mogelijk, met een droevig gelaat, en terwijl hij zoo sprak, had hij een kleine wending gemaakt. Hij stond nu bijna vlak over mevrouw Fauvel en verloor haar gezicht geen oogenblik uit het Gij zijt verwonderd, heeren, vervolgde hij, maar ik niet. De groote Bilboquet, onze meester heeft ons geleerd, dat het hart geen ouderdom kent en dat op ruines de mooiste anjelieren bloeien. De ongelukkige, zij is vijftig jaar en bemint een jongeling! Van daar dat hartver scheurend tooneel dat gij hier ziet. Nu, zei een kok in het wit gekleed, die den avond had doorgebracht met zonder succes menu's op te noemen, ik dacht dat hij aardiger zou zijn. Maar binnen in de zaal, zei de hansworst, daar moet men de verrassende gevolgen van haar ondeugd zien. Tusschenbeide dringt er een lichtstraal tot haar zieke hersenen door en haar berouw en angst zou den hardvochtigstcn man verteederen. Komt binnen en voor tien stuivers kunt,gij hooren snikken, zooals u in het Odéon zelïö in de goede dagen niet gehoord hebt. Want zij beseft het belachelijke, de dwaasheid, barer liefde, zij bekent zichzelf, dat zij een leden in den regel niet moeilijk maakt door hen dikwijls ter vergadering op te roepen, is nu binnen een vijftal dagen reeds tweemaal bijeengekomen. Men leidt hieruit af dat er ernstige zaken te behandelen zijn eu in ver band daarmede loopen er allerhande geruch ten, welke wij beter achten vooralsnog niet mede te deelen. Nu, als er iets niet in den haak is, zal 't niemand verwonderen. Trouwen met hindernissen. Heden ochtend op den gewonen tijd ver voegde zich, vergezeld van familie en getuigen, ten raadhuize alhier een paartjeom door den huwelijksband te worden vereenigd. 't Bleek echter dat de met die huwelijksvol trekking belaste personeu niet present waren. Men liep naar een der ambtenaren van den B. St., die was op reis; naar den secre taris, die kwam eenigen tijd daarna; toen er nu eindelijk ook een der ambtenaren van den B. St. verscheen konden de wettelijke formaliteiten plaats hebben. Na afloop spoedde men zich naar de kerk, waar men tegen het einde der Mis aankwam en de kerkelijke plechtigheid nog voortgang kon hebben. Onder de gewone kijkers wekte die trouw partij met hindernissen veel hilariteit. Oefening en Vermaak. Aanstaanden Zondag geeft de Liedertafel Oefening en Vermaak haar laatste concert van 't seizoen. Op het programma komen een achttal prachtige nummers voor o. a. „Gottes is der Orient" van Lizt. Een druk bezoek kan niet uitblijven. Cecilia. De matiné, verleden Zondag door de her leefde Zangvereeniging Cecilia gegeven, was tamelijk goed bezocht; maar had het aan tal toehoorders grooter kunnen zijn, het ge halte maakte alles goed. Et werd zeer netjes gezongen, vooral voor eene eerste uitvoering, en als men zoo dopr- gaat, zal Cecilia weldra weder eene eervolle plaats onder de Waalwijksche muziekgezel schappen innemen. Atjeh. Aan het Nieuws werd Maandag uit Batavia geseind, dat onze posten Biloel en Lamkoen- jit geslecht zijn, waarbij 12 minderen gewond werden. Ook dit slechten ging dus weer met verzet van den vijand gepaard, evenals de openbjke verkenning op Vrijdag jl. toen één inlandsch militair sneuvelde, een officier van gezondheid 2e kl. (P. E. Coster) en 9 minderen werden gewond. Pokken. Te 's Hertogenbosch is Vrijdag jl. weer een geval van pokken voorgekomen met doodelijken afloop. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat deze ziekte aldaar wel heel wat minder heerschende is dan eenige weken geleden, maar toch nog volstrekt niet is geweken. Ouweder. Maandagnamiddag woedde boven Maas tricht een onweder, vergezeld van een hagel slag, zooals die zelden in den zomer wordt waargenomen. Er vielen hagelsteenen ter dikte van een duivenei. Ongeluk bij Delfzijl. Op de Eems is Zaterdagmiddag de ijzeren tjalk Alida, schipper Kroeze, van Delfzijl met steenkolen naar Nieuwe Schans, tijdeus den Noordwesten storm nabij de landpunt van Reide gezonken. Al de opvarenden man, vrouw en 8 kinderenwaarvan het oudste fantoom najaagt, zij weet maar al te goed, dat hij, zoo jong, haar niet kan beminnen, baar, een oude vrouw, die te vergeefs poogt, haar verflen ste schoonheid te behouden. Zij gevoelt, dat de woorden, die hij haar toefluistert, gelogen zijn en begrijpt, dat hij den een of anderen dag ver dwenen zal zijn. Hoewel al die opsnijderij oogenschijnlijk tot den hem omringenden kring gericht was," hield hij zijn oogen vuortdurend op mevrouw Fauvel gevestigd. Half in haar stoel teruggedoken, bleef zij schijnbaar rustig zitten, haar oogen behielden hun glans, zij poogde zelfs te glimlachen. Zou ik mij vergist hebben, vroeg de heer Verduret zich ongerust af, en riep uit volle borst tooneel no. 3. De oude dame heeft haar geweten gesust. Zij heeft tot zichzelf gezegd, dat bij gebrek aan lielde eigenbelang den jeugdigen 'beminde aan haar zou binden. En met dat doel heeft zij hem onder een valschen naam bij alle voorname mandarijnen in de hoofdstad der hemelsche zo nen voorgesteld; en, omdat hij een goed figuur moet maken, berooft zij zich ter wille van hem van alles, wat zij bezit: armbanden, ringen, kettingen, paarlen en diamanten, alles, alles. De deugniet brengt al die sieraden naar de bank van leening in de Tien-Tcistraat en weigert op den koop toe, haar de briefjes daarvan ter hand te stellen. Nu kon de hansworst tevreden ziju. Sinds eenige oogenblikken gaf mevrouw Fauvel reeds teekenen, dat zij zich niet wel gevoelde, wat hem niet ontgaan was. Eens had zij gepro beerd op te staan, en zich te verwijderen, maar had er de kracht niet toe en moest in haar stoel blijven zitten, gedwongen verder te luisteren. Dames cn heeren, vervolgde de spreker, de volste schatkisten geraken eens leeg en daar kwam een dag dat zij niets meer kon geven. Toeu vatte de schurk het plan op, zich van den marmereq knoop van den mandarijn Li To meester te maken, dat prachtig kleiuood van onovertroffen waarde, het teeken zijner waardig heid dat in een steenen kistje bewaard en naclit en dag door drie soldaten bewaakt wordt. O, de vrouw van den mandarijn verzette zich er lang tegen. Zij begreep, dat'de onschuldige soldaten veroordeeld en gekruisigd zouden worden ongeveer 16 jaar was zijn hierbij ver dronken. De ramp, welke waarschijnlijk plotseling geschied is, blijkt door niemand opgemerkt geworden to zijn. Trouwens hulp°was in den onmiddellijken omtrek niet aanwezig. Naar men ons meldt, had de schipper de noodigste voorzorgsmaatregelen vergeten en was hij des morgens, bij vrij harden wind met zijn diep geladen scheepje met open niiken en zonder boot weggezeild. Aan boord van de sleepboot Alert, welke het eerst naar de plaats van het ongeuk stoomde, bemerkte men, dat het lijk van den schipper m^t een touw om het middel aan den mast gebonden was. Waarschijnlijk heeft de ongelukkige zich in den mast willen op- hijschen. De andere lijken zullen vermoede lijk in de kajuit gevonden worden. Men zal trachten het schip te lichten. Bedolven. Te Sambeek (Noord-Brabant) is de 50- jarige W. H. Maessen, die aan den steenoven gewerkt had, des avonds niet teruggekeerd. Bij onderzoek vond men zijn lijk bedolven onder eene massa steenen. Te water. Men meldt uit 's Gravendeel Tusschen 10 en 11 uur zijn Zondagavond de andbouwers S. Q. en J. Swoonachtig te Wieldrecht en huiswaarts keerende van Dordrechtaan het 's Gravendee'.sche veer met paard en rijtuig te water geraakt. Bqiden hebben zich nog kunnen redden, maar het paard en rijtuig ziju verloren en vermoedelijk door den stroom medegevoerd. Een jongen, die voor de galg opgroeit. Op het geroep van „Houdt den dief" is door een politieagent te Amsterdam gegrepen en naar het politiebureau gebracht een 16- jange jongen, die ten nadeele van zijn vader eene portefeuille had ontvreemd inhoudende een bankbiljet van f200 en een van f40. Die zal een leelijke pijp rooken Te Heerenveen is gevankelijk binnenge bracht een handelsreiziger uit Haarlem, die op een eenzamen weg een meisje heeft aan gerand. De door hem bedreven feiten zijn van zeer ernstigen aard. Hij moet het door hem aangerande meisje half geworgd hebben en den volgenden dag op een anderen een zamen weg een ander meisje op soortgelijke wijze hebben aangerand. De verdachte, eer, man van 35 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen, heett vroeger reeds 2 jaar gevangenisstraf ondergaan. Een verkooping zonder kooplustigen! Dezer dagen werd te Oeffeit (Limburg) eene publieke verkooping gehouden van een buitenplaatsdie om hare ligging midden tusschen uitgestrekte mastbosschen een aan genaam, gezond verblijf aanbiedt. De eigenaar uit St. Agatha verscheen met den notaris op de verzamelplaats in café B., de getuigen kwamen opdagen en onbegrijpelijk genoeg alle levende zielen in den omtrek schitterden door afwezigheid; op het bepaalde uur nam de verkoop een aanvang onder eerbiedige stilte, de notaris had zijn plicht gedaan, de heeren keerden overrichterzake huiswaarts. En men had nog wel een extra ton bier - gedeponeerd om de kooplustigen te onthalen! Dit laatste hebben de landbouwers zeker niet geweten Verzet. Een metselaar, die te Rotterdam op de Kruiskade woont trachtte om halt twee Maandag namiddag op de Korte Hoogstraat zooals dat in Peking de gewoonte is en die ee- dachte hield haar terug. Maar de andere smeekte zoo vurig, dat nu gij begrijpt mij, de mar meren knoop werd gestolen. Het 4e tooneel stelt ons het schuldige paar voor, dat op de teenen de trap afsluipt, ziet hun angst, ziet1 Hij hield op. Drie of vier personen uit zijn toehoorders hadden bemerkt dat mevrouw Fauvel op het punt was flauw te vallen en snelden toe om haar te helpen. Men drong hevig tegen den hansworst op. Hii zag om en ontwaarde de even bleeke, als drei gende gezichten van den lieer de Clameran en Raoul de Lagors. -- Wat verlangt u heeren vroeg hij zoo be leefd mogelijk. J U te spreken, antwoordden beiden. Tot uw dienst, en hij volgde hen naar de andere zijde der veranda, naar een deur die on een balkon uitkomt. F Daar dacht niemand er aan hen te bespieden dan die persoon met den Venetiaanschen mantel' dien de heer Verduret zoo nederig gegroet en dien hij graaf genoemd had. De menuet was uit, de twee orkesten namen een half uur rust en de menigte verliet de ve randa, die een oogenblik te klein scheer, geweest te zijn al de nieuwsgierigen te bergen Zelfs de plotselinge ongesteldheid van mevrouw Fauvel was met bemerkt en die het bemerkt en tevens gezien hadden, dat zij dadelijk beter was schreven het aan de warmte toe. Men had den' he-r Fauvel gewaarschuwd; hij was komen toe snellen, doch toen hij zijn vrouw rustig met Made.eire vond praten, was hij weer naar ziin speeltafeltje gegaan. Daar Raoul niet zoo veel meester over zich zelf was, had de heer de Clameran het woord genomen Ten eerste mijnheer zou ik uw adres willen weten, begon hij op ruwen toon. Maar de hansworst had zich voorgenomen alles als een grap van een bal masqué op te' vatten, zoolang men de puntjes niet op i's zou zetter. Hij antwoordde dan ook in den geest en den toon van het kostuum. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2