Nummer 32. Zondag 19 April 1896. 19'Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. UITGEVER- ■Waalwijk. V De Echo van het Zuiden, Wulwijksiir ra Langslraalscli» («arut, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonncmentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Terwijl Frankrijks premier in zijn qualiteit van minister van buitenlandsche zaken opnieuw gezegd wordt met de samenroeping van een Europeesch congres ter definitieve regeling van het Egyptische vraagstuk, reeds een heel eind op streek te zijn (zelfs zou John Buil dag en datum der algeheele ont ruiming van het land der Farao's worden voorgeschreven!) komt de radicale formatie - Bourgeois in verband met de binnenlandsche politiek, in steeds moeielijker positie. Wat er van dat congres in wording waar is en wat gefantaseerd is moeielijk juist omlijnd weer te geven: dat Rusland 't eens is met Frankrijk, is niet alleen mogelijk, maar zelfs heel waarschijnlijk; dat Duitschland en Oostenrijk zoo maar dadelijk te vinden zouden zijn voor een congres, is minder aannemelijk en dan is die verplichting van Engeland om zoo maar voetstoots integaan op de door de mogendheden gestelde eischen, uit vrees voor een volkomen isolement, ook nader verwant aan de verdichting dan aan de werkelijkheid. Ter staving van het beweren releveert men Hohenlohe's bezoek aan de Seinestadde rijkskanselier zou aan het plannetje niet vreemd zijn en er wel mee instemmen ook en dan heeft een redacteur van de Événement een onderhoud gehad met des kanseliers tandarts, waaruit nu wel niet blijkt, dat ern stiger dingen dan des kanseliers kauwwerk- tuigen hem naar de Seine-boorden hebben doen trekken, doch waaruit toch valt opte- makendat hij even goed te Berlijn had kunnen blijven: 't zou niet voor de eerste maal geweest zijndat de Amerikaansche tandarts, die zoozeer begunstigd wordt dooi den rijkskanseliervoor een consult naar Berlijn wordt geroepen. Als dat nu moet dienen tot staving van het beweren, dat Von Hohenlohe te Parijs Bourgeois geziengesproken en met hem onderhandeld heelt, dan is dat toch al een heel zwakke bewijsvoeringHohenlohe had even geschikt te Berlijn kunnen blijven; dat hij nu een reisje heeft gekozen boven het permanente samenzijn met zijn huisgoden kan immers alleen pleiten voor des kanseliers gemoedsstemming, hij kan j'>ng van hart zijn, ook al is hij oud van jaren Het radicaal-socialistische bewind van Frank rijk heeft geen reden te verlangen naar de hervatting der parlementaire beraadslagingen: veel ernstiger is de nederlaag, door de re geering geleden in de algemeene raden, dan die, welke de senaat haar heeft doen onder gaan. De groote meerderheid dezer raden heelt het wetsvoorstel voor de invoering van een inkomstenbelasting beslist verworpen: van de 25 departementen is er slechts in twee zonder voorbehoud ingestemd met het regee- ringsplan,terwijl een paar andere in beginsel de belasting aannamen, met verwerping evenwel van Doumers' aangifte en schatting. Zelfs in den algemeenen raad van Sarthe is Cavaignac, de eigenlijke vader der hervorming, er niet in geslaagd een gunstig votum uittelokken. Tusschen de begrootingscommissie en de regeering schijnt 't ook allesbehalve vriend schappelijk toe te gaan de president der commissie George Cochery, heelt zich schrif telijk beklaagd over het antwoord, door den minister van binnenl. zaken gegeven op zijn (Cochery's) protest tegen de onjuiste voor stelling van het verloop eener zitting, door de begrootingscommissie gehouden. Cochery slaat spijkers met koppen, hij. handhaaft zijn niet weerlegde aanklacht van „een misdrijf, waaraan geen enkel republikeinsch bewind zich tot 29 Maart 1896 had schuldig gemaakt. Zoo heel ongelooflijk klinkt 't, in verband met een en ander niet, dat het kabinet- Bourgeois zeltmoord-idéén heeft eu alleen overlegt welken dood het zal kiezen 't moet natuurlijk zoo mooi mogelijk zijn. Daar om zou een der getrouwste aanhangers der regeering na de samenkomst der kamer, een interpellatie doen over de algemeene politiek en van de motie, die dan zou worden aan genomen, zou het kabinet zijn verdere hou ding doen afhangen. Sagasta, de leider der liberalen in Spanje, schijnt van plan de koe bij de horens te vatten doch eerst moeten zijn politieke vrienden buiten gevaar zijn. Hij wil onmid dellijk na de samenkomst der kamer voor- stelleu de verkiezing te Madrid ongeldig te verklaren en otn zelfs den schijn van solida riteit af te wenden, hebben de drie gekozen liberalen besloten hun ontslag aan te bieden, onmiddellijk na de installatie der nieuwe afgevaardigden, 't Schijnt dat de regeering geen half werk wil doen steunende op haar meerderheid van 318 conservatieven tegenover 10 carlisten, 11 onafhankelijken, 87 liberalen, 5 conservatieve dissidenten en 3 republikei nen, meent zij zich niets te behoeven te ontzeggen er is nu beslag gelegd op de eigendommen en de meubels van markies De Cabrinnana(die de knoeierijen in de gemeente administratie van Madrid aan de kaak stelde) ter dekking van de van hem geöischte cautie en zelfs van de mogelijkheid op een arrestatie spreekt men Een lief land, dat heerlijke Spanje, waar de citroenen groeien Langzaam maar zeker rukt generaal Bal- dissera aan op Adigrat om het te ontzetten, welke marsch door het gebrek aan water en het ongezonde klimaat, heel wat bezwaren heeft. Menelik schijnt nu zijn geduld te hebben uitgeputzeker meenende te zijn van de aanneming zijner vredevoorstellen, had hij de op 3000 te stellen gevangen Italianen tot dusver in de provincie Wag gehouden, zuid waarts van Adoua, om ze altijd bij de hand te hebben. Nu zijn voorstellen evenwel zijn afgewezen, heeft hij zijn levenden buit doen wegvoeren naar de vesting Tarao in Djama, 700 kil. van Massowah af en hij maakt zich gereed na het regenseizoen met alle kracht optetreden. 't Wordt al mooier niet de conferenties tusschen de keizers en koningen, niet de samensprekingen tusschen ministers en ge zanten, worden nu als maatstaf genomen bij de beooi deeling van de beteekenis uit een politiek oogpunt, van een rondreis, door een der toongevende vorsten ondernomen, maar de qualiteit en de quantiteit der uitgegeven decoraties. Dan kan in verband met het bezoek van keizer Wilhelm van Duitschland, eerst aan koning Humbert van Italië, daarna aan keizer Frans Josef van Oostenrijk, de vrede van Europa gegarandeerd worden ge acht 't was te Venetie al een malsch regentje, te Ween en was 't een lormeele stortbui! De Zwarte Adelaar werd Goluchowski door keizer Wilhelm aan tafel overgereikt tusschen twee gerechten door en keizer Josef, zich niet willende laten bluffen, schonk Hohenlohe het Gulden Vlies. De mindere ordeteekeuen werden bij dozijnen te gelijk rondgestrooid en kroonprins Wilhelm van Duitschland werd luitenant van een huzaren-regimentprins Eitel Friedrich van een infanterie-regiment, terwijl het militaire vertoon Woensdagmorgen heel wel geslaagd moet zijn alles uitslui tend in 't belang van den vrede, naar men zegt. Hoe langer hoe bedenkelijker beginnen de tijdingen te luiden omtrent den opstand in Matabele-land. De gouverneur der Kaap kolonie, sir Hercules Robinson, erkent in zijn jongste telegraphisch bericht aan minister Chamberlain met zooveel woorden, dat de opstandelingen, welker aantal niet juist is op te gevenop het oogenbÜk meester zijn van het geheelede hoofdstad Buluwayo omringende land. Vooral in het Noorden moeten de Matabeles, die men nagenoeg geheel verdelgd achttezeer talrijk wezen. De toestand der dus ingesloten blanke bevolking van Buluwayowelke de haar toegedachte hulp eerst over eenige weken bereiken kan, is dus zoo kritiek mogelijk, en menigeen zal er spijt van hebben, dat de aangeboden Transvaalsche hulp niet werd aanvaard. De heer Rutherford, Kaapsch agent der De Beer's and Chartered Companiesis wegens het onwettig verzenden van wapenen uit Kaapstad naar Kimberley, door de recht bank in eerstgenoemde stad tot 70 pond sterling boete veroordeeld. De officieele uitslag der verkiezing te Meche- len is, dat de liberale lijst voor de mandaten van acht jaar heeft gezegevierd met een meerderheid van 348 stemmen, en dat voor de lijst van vier jaar de liberalen een meer derheid behaald hebben van 325 stemmen. De liberalen hebben 80 stemmen meer beko men dan bij de verkiezing op 17 November, welke door de bestendige deputatie was van onwaarde verklaard. Uit Tongkin komt het bericht van de in neming van Lungmen, op 27 Februari. De eigenlijke krijgskundige operatien zijn nu als geëindigd te beschouwen. Nadat kort achter elkaar de kerk en het hospitaal St. Sauveur te Rijssel en de wolververij van Motte te Roubaix afgebrand waren, heeft in laatstgenoemde stad opnieuw een hevige brand gewoedde groote weverij van Fondre-Leman is een prooi der vlam men geworden. De schade wordt op 400,000 frs. geraamd. Zes honderd werklieden zijn tijdelijk zonder werk. Ter afwisseling komt uit Cuba ook eens een bericht van een overwinning, door de opstandelingen onder Maceo behaald, die een heel bataljon in den val lokten bij Ze- chuzo. De regeeringstroepen werden eindelijk ontzet door een andere aldeeling, die vervol gens Maceo tot den terugtocht dwong. Tegen generaal Eschavaria is een vervolging inge steld, wegens gebrek aan beleid bij deze gebeurtenissen. Dat het zenden van Engelsche troepen naar Zuid-Afrika niet alleen als een maatregel tegen de Matabilen bedoeld wordt, maar be stemd is om de garnizoenen aan de Kaap en in Natal duurzaam te versterken, wordt door de Times onomwonden te verstaan gegeven. Frankrijk's nieuwe vestiging in Ma dagaskar, het optreden van Duitschland in de Transvaalsche quaestie, het openhouden vau den weg naar Indié om de Kaap, dat zijn alle argumenten, die voor de Times zwaarder wegen, dan de vrees van Engelsche bladen in Zuid-Alrika, dat de rassenhaat er door geprikkeld zal worden. Intusschen is de positie vau sir H. Robison, die nog een paar dagen geleden hulp ilit het moederland af wees, niet aangenamer geworden. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur heeft te Postdam in de kleine kapel van het oude kerkhof de begrafenisplechtigheid van den ceremoniemeester Von Schrader plaats gehad. De baar was opgesteld te midden van een bont bloemenkleed van rozen, hyacinten, vi ooltjes en meiklokjes. Op het kerkhof te Postdam waren een groot aantal vooruame heeren en dames van de aristocratie ver- eenigd. De hofprediker Wendlandt hield de lijkrede, waarin hij de verkeerde begrippen omtrent eer en de standsvooroordeelen brand merkte. Verschillende bladen, waaronder de lo- kal Anzeiger en 't Berlijner Tageblatt spreken het bericht tegen, dat er een duel op handen is tusschen den zoon van den overleden Irh. Von Schrader en den heer Von Kotze. Keizerin Frederik heeft de famillie Von Schrader een telegram van rouwbeklag ge zonden, doch de keizer, die zich alle bijzon derheden van het duel en van den toestand van frhr. Von Schrader heelt laten berichten, heeft tot heden toe niets van zich doen hooren. Er loopen geruchten van een overwinning der Italianen bij Adigrat. Zelfs zou Ras Mangasja gedood en Ras Aloela gevangen genomen zijn. Wat daarvan is, valt nog niet uit te makenhet ministerie te Rome geelt op alle vragen ontwijkende antwoorden, maar de familie van generaal Mazza moet een telegram ontvangen hebben van dezen inhoud: Wij zijn als overwinnaars Adigrat binnenge trokken. Een bericht, door de Tribuna uit Massaua ontvangen, houdt in dat de Derwis jen bij Tukruf een groote hoeveelheid levens middelen bijeenbrengen, waaruit men opmaakt dat zij eeu geruimen tijd in den omtrek denken te blijven, misschien zelfs tot na het regenseizoen. Gewonde Italiaansche soldaten vertelden dat de Derwisjen overhaast terug trokken naar Osobri, waar z j na een marsch van 15 uren aankwamen. Dc Duitsehe Keizer te Weenen. 't Kan wezen, dat de feestelijkheden te Weenen ter gelegenheid vau het bezoek van keizer Wilhelm met lamiïie, een meer mili tair karakter dragen dan te Venetie, doch overigens zal 't niet veel anders zijn dan een variatie op hetzelfde thema. De keizer van Duitschland trad op als generaal der Oostenrijk-Hongaarsche cavalarie, Oosten rijks heerscher als Pruisisch veldmaarschalk en zoo aangedaan deden zij, samen in één rijtuig, na allervriendelijkste begroetingen, hun entrée in den Hofburg, gevolgd door een rijtuig met keizeriD Augusta Victoria, aartsherogin Josepha, zuster van den Oosten- rijkschtn keizer en de beide Duitsehe prin sen. Het weder wordt gezegd koel te zijn ge weest,doch niet onaangenaam en de menschen, die dicht saamgepakt langs den weg stonden, moeten heel warm gestemd zijn geweest en de gasten zoowel als de gastheer zeer hoog hebben laten leven, 't Was een heel mooie vertooning met voorrijders, zij-rijders en la keien en de stoet moet een aanmerkelijke lengte hebben gehad ook, als men ten minste in aanmerking neemt, dat alle aartshertogen en aartshertoginnen naar Weenen waren ge- requireerd en elk dezer hooggeborenen zijn of haar gevolg had meegebracht. 'Ging er bij de ontvangst ten paleize na tuurlijk weer heel ceremonieel toe, daar waren heel wat voorname menschen bijeen eu alras had keizer Wilhelm Badeni, den premier van Oostenrijk, ontdekt en met dezen zoowel als met diens collega van Hongarije, baron Ban- fly, sprak hij eenige woorden. Bij den gezant van Duitschland, graaf Eulenburg, werd ge luncht door de hooge bezoekers samen met den rijkskanselier, wat voor dien gezant, die heel erg in de kast is bij den keizer, een zeldzame eer is. Na den disch ontving de keizer Von Hohenlohe en na den middag Banffy en Badeni, waarna heel ceremonieel gediueerd werd in den Hofburg. Nog was 't hiermee niet uit een opera-voorstelling vereenigde de genoodigden en terwijl de kei zerin met de jonge prinsen Dinsdagavond reeds is vertrokken naar Berlijn, bleef de keizer nog een daagje.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1