Notaris BINK, Notaris BINK, EEN HUIS met VERGUNNIIG SlGillI-MtZIt Van Gool-Van dei Schoot, Jos. van Use, Spiegels meten zonderornament, ijzeren en hooien Ledikanten. Advertentiéii, TE HUUR Nieuw! Nieuw V 00 H T V R IJ, WAALWIJK, Meubelen, Staatkundig overzicht. teytiai uL ■mmmm publiek verkoopen finaal verkoopen: piek fijne 3 cents sigaar SCHILDERIJEN enz. TAriJTS.ir, Karpetten en Matten KINDERWAGENS Bedden en Matrassen UITVOERINGEN. 1 Frcderikus Adrianus Jacobus van der Heijden, te Waalwijkzal Maandag 27 April '1896 bij INZET en 11 Mei 1896 bij TOESLAG, Een Huis met Schoenfabriek, Eil Tuin en Bouwland op Maandag 4 Mei 1896, van 100 stuks ad f 3.00. blijft zich beleefdelijk aanbevelen tot het leveren van Verder alle soorten in alle SOORTEN en PRIJZEN, worden tot in de fijnste soorten ge leverd. Hospitaal Linnen le qualiteit. Stalen tapijten worden op zicht ge zonden. door de gemeente aan de westzijde voor gezaraelijke rekening.» De heer Verbunt „en het onderhoud en b; heer dan Als 't onderhoud moet komen ten laste der gemeente dan ben ik er bepaald tegen." De voorzitter„hieromtrent zou men een bepaling kunnen maken.» De heer Gragtmans „ik stel voor te be palen dat het onderhoud ook zal zijn voor gezamenlijke rekening." De heer Timmermans Wz.„behoudens goedkeuring van het Bestuur, zal ik zijn voor gemeenschappelijk onderhoud. De voorzitter„ik zal dan, als de leden van het dag. best. er niets tegen hebben, het voorstel aldus maken Uitvoering van de rioleering aan de westzijde door de gemeente voor gezamelijke rekening, onderhoud even eens voor gezamelijke rekening en beheer aan de gemeente." Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. De voorzitter „Van middag heb ik bij mij gehad een ingenieur van den waterstaat om te komen spreken over een aanlegplaats in het Zuide--kanaal. Hij heeft mij gezegd dat die niet anders kon worden daargesteld dan door een uitgraving binnenwaarts, de kosten te betalen door de gemeente. Wel is men bereid de haven te Dror.gelen uit te diepen, waarmede, naar zijne mecning, Waal wijk geholpen was, vooral als de nieuwe pont er is. Ik wensch nu van den raad te vernemen hoe hij er over denkt." De heer Verbunt„ik zou voorstellen deze zaak aan te houden. Door uitdieping der haven te Drongelen zijn wij niet gebaat, zelfs als er een goede pont is. Voor bedoelde uitgraving zün de kosten veel te groot. Als we toestemming konden krijgen voor een gewone laadbrug, dan kon het." De voorzitter „dit mag juist niet. De heer Mombers; „laat ons eerst nog eens vragen om de schutsluis; hebben we die dan is een ladingplaats onnoodig.» De voorzitter: »als de raad genegen is een tantième te betalen in de kosten, dan zijn we klaar. Een zestig duizend gulden zouden voldoende zijn. Iets anders is 't dat het dagelijksch bestuur nog eens aanklopt omtrent een middenweg. Nog iemand het woord De heer Van Schijndel»ik mijnheer de voorzitter." De heer Van Sch ndel (lezende) Bij de behandeling der begrooting over het loopend jaar is door den raad met al- gemeene stemmen besloten, dat de standplaat sen met Kermis in het openbaar zouden verpacht worden dit besluit was een gevolg van een vroeger, op voorstel van den heer Gragtmans genomen. Uit de verschillende besprekingen over deze aangelegenheid is genoegzaam gebleken het doel, dat de raad er mede beoogde, namelijkhet verhoogen van de geldelijke opbrengst, waarop men meende te mogen rekenen, afgaande op den uitslag van ver pachtingen elders gehouden. 't Schijnt mij echter onvermijdelijk, dat dit doel gemist wordt, als van de deelneming worden uitgesloten juist die inrichtingen, welke in den regel het meeste geld voor een stand plaats over hebben, en dit is hier toch het geval, naar algemeen verzekerd wordt. Ik zou dit ten zeerste betreuren in 't gel delijke belang der gemeente, die eenige meer dere inkomst goed kan gebruiken, getuige alweer de verhoogde uitgaaf voor de gasfa briek. Men moge nu al zeggen, dat die gesloten draaimolens, (we zullen het kind maar bij zijn naam noemen) uit een zedelijkheids oogpunt moeten geweerd worden, maar als men zich hierin gelijk wil blijven, kan men alles wel uitsluiten. Ik heb verschillende malen met vrouw erf^ kinderen dergelijke inrichtingen bezocht, doch heb tegen de zeden nooit iets bijzonders gezien. Wel bestaat mijns inziens zulk gevaar in andere inrichtingen, bijvoorbeeld in poffertjes kramen, die wel is waar van voren open zijn, maar waarvan de verschillende afdee- lingen door gordijnen kunnen worden onttrok ken aan de oogen van soms lastige kijkers. In vroegere jaren, (vele leden zullen zich dit nog wel herinneren) hebben wij een zelfden veldtocht beleefd tegen de open draaimolens, die thans in genade schijnen te worden aan genomen. Ik voor mij vind, dat deze veel meer aanstoot kunr.en geven, daar tal van kinderen er aanhoudend rondom staan en alles alkijken wat daar geschiedt. In de helder verlichte en vaak met spie gels behangen groote inrichtingen, voortdurend bezccht door een talrijk, en zoo als vroeger gebleken is, in hoofdzaak deftig publiek, zal ieder wel zijn eigen eer en fatsoen ophouden. Daarbij, zulk een gelegenheid trekt vele bezoekers uit naburige gemeenten en die zijn (de Waalwijkers hebben het bij verschil lende gelegenheden ondervonden) niet karig op hun geld, als zij zich amuseeren zeer velen van onze gemeentenareu trekken van hen dan ook groote voordeelen. Is er niets bijzonders op de kermis, dan komen er niet alleen geen bezoekers van buiten, maar gaan daarentegen ook de Waal wijkers op reis en verteren hun geld buiten de gemeente; wij zien dit reeds jaren geschie den in een naburige plaats, waar de kermis zoo goed als doodgedrukt is. Of nu daardoor de zedelijkheid zoo erg gebaat ivordt, zou ik durven betwijfelen in alle geval is 't zeker, dat door uitsluiting van de gesloten draaimolens de financien der ge meente geschaad worden. Ik weet wel. dat de raad daarvoor niet verantwoordelijk is, en er ook niets tegen doen kan, maar toch heb ik gemeend als raadslid verplicht te ziju tegen die benadeeling optekomen. Ik wil daarom dan ook het hoofd der gemeente wel in overweging geven de zaak vóór in plaats van tegen te werken." De Voorzitter„van wien is die brief De heer Van Schijndel: „dat zijn mijn za ken. Het is geen brief. Ieder vogeltje zingt zooals 't gebekt is, en ik ben niet welbespraakt genoeg om al hetgeen ik meende te moeten zeggen zoo maar voor de vuist uit te bren gen. Daarom heb ik 't op schrift gesteld en voorgelezen, dit is mijn recht. De voorzitter De regeling van de kermis rust op het Dag. bestuur, dat heeft de op roeping gedaan en de insehrijvings biljetten verzonden. Wat aangaat de gesloten draaimolens, die zijn geweigerd. Niemand meer 't wo:>rd? Pof. Nog een der heeren vraagt het woord, maar te laatde hamerslag was, zij het dan ook bijzonder vlug gevallen en daarmede de vergadering gesloten. De reeds lang voorziene crisis in Frank rijk is eindelijk gekomen. De Senaat kwam Dinsdag weer bijeen en nam toen aanstonds het door de Regeerir.g aangevraagde crediet voor Madagascar in behandeling. Namens de meerderheid verklaarde toen Senator Pemole jurist van naam dat men bereid is het crediet :e bewilligen, maar alleen wanneer men te doen heeft met een Ministerie, dat de wetten eerbiedigt, niet aan een, dat men reeds driewerf van zijn wantrouwen verzekerde. Minister-President Bourgeois kwam tegen dit gezegde in verzet. Het staat niet aan den senaat, zeide hij, over de regeering een vonnis uit te spreken. Dat recht behoort aan het geheele parlement. Eene kleine tegemoetkoming dus reeds waar de senaat vroeger geheel door dit ministerie geCfifaceerd was. Bourgeois besloot met den senaat uit te noodigen de inuerlijke verdeeldheden te verge ten ter wille van de soldaten, die Frankrijks vlag daar buiten hebben doen eeren. Maar zoo verstond de senaat het niet, en hij heeft zich door dergelijke sentimentalitei- ten van zijnen vroegeren beleediger niet laten vangen. Met 171 tegen 90 stemmen vereenigde hij zich met eene door Demöle voorgestelde motie, waarbij het in behandeling nemen dei crediet-aanvrage wordt uitgesteld, en verdaag de zich vervolgens tot Donderdag. Evenals na het vorig veroordeelend votum van deu senaat vergaderde nu ook weer de ministerraad en vergaderde zeer langdurig. Staande de zitting meldde zich eene deputatie van radicale afgevaardigden en senatoren aan, om aan het kabinet eene verzekering van vertrouwen te brengen, met den wensch, dat het zou aanblijven op welke betuiging Bourgeois een dankbaarmaar ontwijkend antwoord gaf. Over het algemeen schijnen de zaken in dien ministerraad lang niet zoo uit de hoogte behandeld te zijn als in den vorigen, en het einde is geweest wat in de volgende „nota" van het agentschap Havas wordt bekend gemaakt: Tegenover de weigering van den senaat, om het crediet voor Madagascar toe te staan, acht het ministerie het niet langer mogelijk, zich met de leiding der zaken te blijven belasten. Maar van oordeel, dat het niet kon aftreden bij ontstentenis der kamer besloot het de bijeenroeping daarvan te vra gen, om haar de redenen van haar besluit mede te deelen. „Be heer Bourgeois deed hiervan mede- deeling aan president Faure, en deze nam er acte van, waarna de heer Bourgeois zich naar den kamer-president Brisson begaf I die de kamer tegen Donderdag 23 April per telegraaf bijeenriep. In die vergadering heelt Bourgeois eene ministerieele verklaring voorgelezen. Na dat zij de verschillende meerderheden die in de kamer de politiek der regeering hebben bekrachtigd heeft in herinnering gebracht zegt de verklaring verderWij hebben ge meend, den president der republiek ons ontslag niet te kunnen aanbieden zonder u de va derlandslievende beweegredenen van ons besluit te hebben medegedeeld. Het aangeven van de algemeene richting der politiek be hoort aan de kamer, die rechtstreeks uit het algemeen stemrecht voortspruit. Wij wijzen de beschuldiging, dat het kabinet inconstitu tioneel gehandeld heett, af. Plet komt niet den senaat alleen toe, de constitutie uit te leggen. Dat recht behoort aan de nationale vergadering. Wij laten nu het bewind varen, omdat wij geen onregelmatigheid willen be gaan. Wij hopen dat de meerderheid door onzen aftocht niet ontmoedigd zal worden. Wij hebben ons best gedaan om ons program uit te voeren. Het land zal zijn souvereiu oordeel vellen. Dadelijk na het voorlezen der verklaring verlaten de ministers de- zaal onder toejui chingen van de rechterzijde en een deel van het centrum. De uiterste linkerzijde roept „Conspuez le Sénat I'4 en „A bas le Sénat!» Langen tijd bliifc de kamer in opschudding. De ministers begeven zich inmiddels naar het F.Iysée. Terwijl het nog stormt in de kamer stelt de afgevaardigde Louis Ricard uit naam der vooruitstrevende linkerzijde eene motie voor, waarin het overwicht van de kamer boven den senaat bevestigd en haar besluit om op den weg der democratische hervormingen voort te gaan gehandhaafd wordt. Drievoudige bravo's van de linkerzijde. Heftige tusschenroepen uit het centrum. Na heel wat lawaai en het verwerpen van verschillende andere moties werd de motie Ricard in haar geheel aangenomen met 258 tegen 0 stemmen. President Faure heeft het ontslag van het ministerie aangenomen. Zijn taak is lang niet gemakkelijk. De expeditietroepen voor Soedan zijn nu, behoudens enkele uitzonderingen, te Wadi Haifa aangekomen. Het zijn 10 bataljons infanterie, 7 escadrons cavalerie, een kameel korps van G00 man en artillerie. Volgens berichten uit Massaua zet generaal Bald;ssera zijn krijgstoerustingen voort. Hij is voornemens, langzaam vooruit te rukken en wegen aan te leggen ten dienste der pro viandeering. Tweeduizend tonnen water zijn uit Massaua naar het kamp gezonden; weldra worden er ook kanonnen heen gebracht om de stukken, door den Negus buitgemaakt, 1? vervangen. De Italiaansche genie brengt een groot aan tal bruggen en pontons in gereedheid; naar men vermoedt om bij de bezetting van hel zuiden van Eritrea, ook tijdens het regen seizoen, dienst te doen. Te Rome is in den ministerraad over Afrika beraadslaagd. Het kabinet besloot een groen boek met de stukken betreffende de vredes onderhandelingen uit te geven. Daarenboven zal de regeering het aan de beslissing van generaal Baldissera overlaten, of zij opnieuw troepen naar Afrika zal zenden. Uit Boeloewajo wordt gemeld dat de op standelingen het voornemen schijnen te heb ben, het zendingsstation te Hoopfontein te vernielen, Carnegie is er met eenige man schappen heen gegaan om het te verdedigen. De inlandsche vrouwen en kinderen, die bij het station wonen en het daar aanwezige vee zijn door de Matabilen naar de Matoppo- bergen gedreven. Een gewapende afdeeling, bestaande uit 155 man, met 96 paarden en 20 wagens, is uit Charter naar Gwelo vertrokken. Ten aanzien van de vet sterkingen uit Natal is nu bepaald dat 20 officieren, 450 man van het 7e huzaren regiment, benevens bereden infanterie en 500 paarden den 1 Mei uit Durban zullen vertrekken om over East Lou don naar Rhodesia te gaan. WAALWIJK. Zondag 26 April, 'smiddags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoije i, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Verlassen. Koschat. 2. Gottes ist der Orient. Lizt. 3. Looft den Heer. De Vliegh. Op Zondag 26 Aprildes middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Turnlied, marsch. Venverloo. 2. Dichter und Bauer, ouverture. Suppé. 3. Theresen-Walzer. Faust. 4. Fantaisie Dramatique sur les Huguenots. Meijerbeer. Groote uitvoering, op Zondag 26 April, des nam. 7 uur, te geven door de tooneel- vereeniging Vreugdendal, met medewerking van eenige heeren dilettanten der harmonie, in de zaal van den heer Besier, Stationsstraat. (Zie programma's.) BAARDWIJK. Concert, op Zondag 26 April, 's avonds half acht, te geven door de liedertafel Tot Bloei der Toonkunst, met medewerking van den heer Herman Venverloo, in de zaal van den heer L. van Cromvoirt. (Zie programma's.) Vervolg Nieuwsberichten in het Bijvoegsel. H Heden overleed tot onze diepe droef- ■heid onze dierbare Zoon, Broeder en S Behuwdbroeder, De Heer 0 voorzien van de H.H. Sacramenten, in 9 den ouderdom van bijna 34 jaren. A. H. G. VAN DER HEIJ DEN, Echtgenoote en Kinderen. Waalwijk, den 20 April 1896. Voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming, ons betoond tijdens de ziekte en bij het overlijden van ons kindje, betui gen wij onzen oprechten dank. C. VAN DER HEIJ DEN-Wakkers. Waalwijk, April '96. telkens des avonds om 7 ureter herberge van L. van Cromvoirt, te BAARDWIJK fete BAARDWIJK, Hoog- groot 26.16 aren, eigendom van P. II. VAN BEIJNEN. te Waalwijkzal voor de Erven van Dewed. JAN DIRKS, des avonds 7 ure, ter herberge van C. van DONGEN, te Besoijen, Onder Besoijen, oost de Steeg. Huis, erf en tuingroot ongev. 7,25 aren, ingezet en gehoogd op f 1300. Bouwterreingroot eng. 4,25 aren, op f 250. Idem, groot ong. 4.30 aren, op - 200. Weiland, groot 9,90 aren, op - 190. Wei- en bouwland, groot 70,30 aren, op 800. tagen 1 Mei 1896 te Waal w ij k, nabij de haven, thans be- wooud door A G. OOMENS. Te bevragen bij NOTARIS RANT te Waalwijk. t Nieuw is de verpakking van het merk verpakt in sierlijke hermetisch gesloten flesschen Vochtvrij is vrij van alle invloeden van buitenis en blijft droog zelfs in den kelder Vochtvrij is geurig en pittig en wordt Heeren Rookers teu zeerste aanbevolen. Nog in voorraad diverse merken van af f 10 tot f 100 pr. mille. Aanbevelend

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2