Nummer 35. Donderdag 30 April 1896. 19e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Bankiersvrouw. ANTOON TIELEN, Industriëelen Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER- Waalwijk. A Oe Echo val het Zuiden, Waalwyksche en Langstraalscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opma ken van het verslag over 1895. Heeren industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig moge lijk aan den voorzitter in te zenden. Be hamer van koophandel en fabrieken voornoemd. Waalwijk, April 1896. Over de cabinets-crisis in Frankrijk valt nog niets te melden, dat wijst op een gevon den weg ter oplossing. Zaterdag had President Faure een langduig onderhoud met den, tot de Radicale Repu blikeinen behoorenden oud-minister Sarrien. Deze gaf aan den president als zijne meeuing te kennen, dat hij geen andere oplossing zag dan in de vorming van een verzoenings-kabinet met vooruitstrevend pro gram. De heer Faure verzocht toen den heer Sarrien een zoodanig kabinet voor hem te rormeu, waarop deze een dag beraad vroeg. De vrucht van dat beraad en van de daarbij waarschijnlijk ook wel aangewende pogingen is geweest, dat de heer Sarrien voor het mandaat heeft bedankt. Van nog ernstiger beteekenis bijna dan de vraag welke formatie zal Bourgeois c. s. op- volgeu en wat zal haar politiek zijn, is de beweging van de ultra-radicalen in vereeni- ging met de sociaal-democraten tegen Eelix Faure, de president der Republiek. Welke is het doel dezer beweging Is 't een iutiraidatie- taktiek om het hoofd van den Staat te dwingen René Goblet te belasten met een kabinet, dat meer zou zijn naar 't hart der democratische elementen, dan de van geraa- tigheid onverdachte combinatie-Bourgeois of wil men Felix Faure dwingen zijn ontslag te nemen 28 Of wij zullen het maar al te vroeg weten sprak de Clameran, die ongerust geworden was. Op hetzelfde oogenblik, dat die twee zich vol angst terugtrokken, kwam de heer Verduret in het hotel *den Aartsengel" aan. Het sloeg juist drie uur. Prosper zat voor het raam en zag hem van verre aankomen. Hij had van af twaalf uur al met koortsachtig ongeduld zitten wachten, als een beschuldigde op de beslissing van den rechter. Men kan dus begrijpen, met welk een spoed hij den heer Verduret te gemoet liep. Wat weet gij? vroeg hij, wat hebt gij ver nomen, hebt gij Madeleine gezien? Waren Raoul en Clameran op het bal? Maar de heer Verduret had de gewoonte niet op plaatsen te spreken waar men hem kon hooren. Voor alles, antwoordde hij, naar uw kamer en geef mij waterom die wond af te was- schen, die vreeselijk brandt. Hemel, gij zijt gewond Ja, een souvenir van uw vriend Raoul. Maar hij zal te weten komen, wien hij zoo heeft beet gehad. De woede van den heer t erduret was zoo verschrikkelijk, dat Prosper er bang van werd De eerste had intusschen zijn arm verbonden. Zoo, zei hij Nu kunnen wij spreken. Onze vijanden zijn gewaarschuwd, wij moeten hen nu spoedig treffen. De heer Verduret sprak op zoo een beslisten en gebiedenden toon, als Prosper niet van hem gewoon was. Ik heb mij vergist, zei hij, dat kan den beste gebeuren. Ik heb het gevolg voor de oorzaak versleten, ik moet het eerliik bekennen. Toen ik dacht, dat er tusschen Raoul en mevrouw Fauvel een schuldige verhouding bestond, dacht ik aan het begin van de waarheid te zijn. Ik had beter moeten nadenken, het was te natuurlijk. Houdt gij mevrouw Fauvel dan voor on schuldig Geen enkel middel ter bereiking van hun doel wordt door de revolutiemannen onbe proefd gelaten en men is in de keus niet veeleischena. En er zou reeds eenig resultaat te constateeren zijn Felix Faure, die eerst 't meest geneigd was tot een concentratie bewind uit radicalen en gematigden, zou nu geporteerd zijn voor een conciliatie- kabinet een nieuwe naan voor een zuiver radicale formatie Dat is nog wel niet alles gewon nen, maar 't is ook nog maar een begin misschieu overwint men de Faure toegedichte oppositie tegen grondwetsherziening ook nog wel 't zal aan de voorstanders ervan zeker niet liggen 1 Heel zwaar wordt Faure aangerekend zijn houding tegenover den Senaat en tegenover Bourgeois de weigering van de Eerste Ka mer om de Madagascar credieten toetestaan aan de radikale formatie, was zijn werk dus insinueert men en Bourgeois' besluit om terug te treden in verband met de* hou ding van den Senaat, is ook aan Faure te wijten terwijl Bourgeois wilde doorzetten ondanks de heeren van het Hoogerhuis, noopte Faure het radicale bewind tot demissie alles natuurlijk met den schandelijken toeleg om de reactie er weer bovenop te brengen. Dat de revolutiemannen, wier doen de meer gemagtigde republiekeinen verontrust, 't bij woorden niet zullen laten als zij in 't belang der goede zaak» voortzetting van de campagne met nieuwe strijdmiddelen noodig en nuttig achten, is te verwachten: 't is Vrijdag avond begonnen met de betooging inTivoli en lang daarna op straat en zij maken school 't Is of er een herhaling wordt voorbereid van wat er gebeurde in de dagen van Bou- langer glorieuser nagedachtenis, doch zonder BoulangerAls er op 't moment een ondernemend man was met eenigen aanhang en al die qualiteiten, welke een pretendent in Frankrijk hebben moet om eenige kans van slagen te hebben, wie weet Indien Felix Faure niet de noodige energie Neen, maar zij is in een anderen zin schuldig, dan ik dacht. Zij is begonnen, met Raoul al het feld te geven, waarover zij kon beschikken en ater vertrouwde zij hem haar sieraden toe, die hij naar de lombard bracht, tot dat zij eindelijk niets meer bezat en het geld van haar man moest nemen. En zoo was alles opgehelderd Neen, dat was liet niet, dat wist ik en daarom heb ik zeer lichtzinnig gehandeld. Hoe zou ik op die manier Clamerans macht moeten verklaren Clameran is eenvoudig de handlanger van Lagors. O, daar is juist de vergissing. Ik heb ook lang gedacht, dat Raoul alles was, maar de waar heid is, dat hij niets is. Gisteren heeft Clameran in een twist tot zijn vroegeren vriend gezegd en vooral raad ik u aan mij niet tegen te spreken, ik zou u als glas verbrijzelen. Dat is alles. De gefantaseerde Raoul is niet de ziel van mevrouw Fauvel, maar de ziel van Clameran. En boven dien zou onze eerste veronderstelling de gehoor zaamheid van Madeleine verklaren. Zij gehoor zaamt aan de Clameran, maar niet aan Raoul. Prosper wilde tegenspreken, maar de heer Verduret haalde de schouders op. Om Prosper te overtuigen, behoefde hij slechts een woord te zeggen, te vertellen, dat Clameran hem zooeven zijn voorgenomen huwelijk met Madeleine had aangekondigd. Maar hij beging de fout van dit geheim te houden. Daar hij dacht, dit huwelijk nog bijtijds te kunnen verhinderen, wilde hij zijn beschermeling dat verdriet niet aandoen. Clameran alleen, vervolgde hij, beheerscht mevrouw Fauvel. Maar hoe, waardoor heeft hij haar in zijn macht; welk geheimzinnig wapen dwingt haar tot gehoorzaamheid Uit goede bronnen weet ik, dat zij hem eenige maanden geleden na verloop van lange jaren weer heeft ontmoet. En de reputatie van mevrouw Fauvel staat boven alle verdenking. Dus in het verleden moeten wij de oorzaak zoeken van die macht aan den eenen, van die onderworpenheid aan den anderen kant. Wij zullen niets te weten komen, zeide Prosper. Integendeel, wij zullen alles weten, als wij het verleden van de Clameran kennen. Ah, toen heeft om weerstand te bieden aan de cam pagne tegen zijn persoon, indien hij het vrijwillig aanvaarde presidentieele gezag er na aan geeft, dan handelt hij verstandig wat zijn persoon aangaat, dan is zijn doen zelfs te verontschuldigen van een raenschelijk standpunt, doch dan doet hij de kansen op de uitbreking der sociale revolutie aanmerke lijk stijgen en zooals 't is, is 't waarlijk zorgelijk genoeg Bij de discussie over artikel l van Badeni's kieswet in de Oostenrijksche kamer, hebben de Jong-Czechen bij monde van hun leider, dr. Engelverklaard, dat zij voor artikel 1 zouden stemmen en het geheele regeerings- ontwerp aannemenniet om het kabinet- Badeni een bewijs, van vertrouwen te geven, doch om drie millioen kiezers het kiesrecht te bezorgen en den weg voor het algemeen stemrecht te effenen. De antisemieten hebben aan de dagbladen een nota medegedeeld, waarin wordt gezegd dat de keizer een beroep heeft gedaan op de vaderlandsliefde en de loyauteit van dr. Lueger, en hem verzocht heeft niet in te gaan op de herverkiezing tot burgemeester, ten einde aldus het herstel van den normalen toestand mogelijk te maken. Dr. Lueger heeft geantwoord dat hij als vaderlander en trouw onderdaan het verzoek des keizers als een bevel beschouwde en dus ontslag nam. Bin nenkort zal mitsdien een nieuwe verkiezing noodig zijn. Andermaal komt uit Suakiu bericht van cene schitterende overwinning op de Der- wischen, waardoor dezen genoodzaakt geweest zouden zijn het beleg van Kassala op te breken. Minder gunstig nieuws werd overigens te Rome ontvangen uit Erythraea, van majoor Salsa. Negus Menelik wil dezen, als onder handelaar in zijn kamp gekomen Italiaanschen officier niet eer loslaten, voor hij de brieven terug heeft, door hem aan koning Umberto over den vrede geschreven. Terecht wijst ik vau avond den naam van zijn broeder Gaston uitsprak, werd hij doodsbleek en vloog terug of hij een geest zag. En ik heb m'.j toen herinnerd, dat Gaston plot seling gestorven is, terwijl zijn broeder bij hem was. Gij gelooft dus aan een moord Van menschen, die getracht hebben mij te vermoorden, kan ik alles gelooven. Die diefstal is maar een bijzaak. Wat dien betreft, hij is ge makkelijk te verklaren eD als dat alles was, zou ik zeggen: mijn taak is afgeloopen, laten wij naar den rechter van instructie gaan en hem om een bevel van inhechtenisneming verzoeken. Prosper was opgestaan, zijn borst hijgde, zijn oogen gloeiden. Wat, gij weet, is het mogelijk Ja, ik weet, wie den sleutel gegeven heeft, wie het woord gesproken heeft. De sleutel kan die van den heer Fauvel geweest zijn, maar het woord Het woord ongelukkige, hebt gij verraden. Dat weet gij niet meer, niet waar? Gelukkig heeft Nina geheugen voor twee. Herinnert gij u niet dat ge twee dagen voor deD diefstal met Niua, Raoul en nog twee vrienden gesoupeerd hebt Zij beklaagde zich en verweet u, dat gij haar verwaarloosdet. Ja, dat weet ik nog heel goed. Weet ge dan ook, wat ge geantwoord hebt? Prosper aarzelde even en zei toenNeen. Welnu, onvoorzichtige, gij hebt gezegd: ge zijt wel ondankbaar, mij te verwijten dat ik niet aan u denk, want op dit oogenblik bewaakt uw naam de kas van mijn patroon. Prosper maakte een wanhopige beweging. Op eens wist hij dit alles weer. Ja. riep hij, ja, ik herinner het mij nu. Dan begrijpt gij ook zeker het overige? Een van de twee is naar mevrouw Fauvel gegaan en heeft haar gedwongen, den sleutel van haar man af te geven. Op goed geluk af heeft de schurk de knoppen op den naam Gipsy gezet en de 350.000 francs gestolen. En wees maar zeker dat mevrouw Fauvel slechts na hevige bedreigingen heeft toegegeven. Zij was den morgen na den diefstal hall dood en heeft u in haar vreeselijken angst dm-4tU)00 francs gezonden. Maar wie heelt dan gestolen Raoul of de rClameran Welken invloed hebben zij op me- een der bladen op het komische van dezen, aan wat bij de verbreking eener verloving gebruik is herinnerenden eisch van den Afri- kaanschen Vorst. Maar de zaak is er niet minder ernstig om, wijl zij blijk geeft van eene voortdurende vijandelijke stemming. In het Lagerhuis deelde Chamberlain mede Zaterdag een telegrafisch antwoord van Kro ger te hebben ontvangen. Het voornaamste daaruit is dat Kruger vertrouwt, dat Cham berlain ten aanzien van de vraag om een beslissend antwoord de moeilijke positie, waar in hij verkeert, erkennen zal, om welke moei lijkheden het Kruger verstandig voorkomt op dit oogenblik op die heele questie van zijn bezoek maar niet verder iu te gaan, doch de zaak open te laten. Zulks te eer, daar de aanstaande bijeenkomst van den Volksraad zijn tegenwoordigheid te Pretoria gewenscht maakt, althans voor een gedeelte van de zitting. Kruger hoopt dal men door van beide zijden geduld en beleid te toonen tot een vreedzame en bevredigende oplossing van de moeilijkheden komen zal. Onder deze omstandigheden heeft de re- geeriug de uitnoodiging tegen wil en dank ingetrokken en aan Robison geseind, dat zij hem te Londen wenscht te zien, zoodra Bo wer terug is en de staat van zaken in Ma- tabilenland Robison veroorlooft heen te gaan. Men zal met hem confereeren en hij zal instructies ontvangen betreffende de latere onderhandelingen. De geheele briefwisseling zal weldra publiek gemaakt worden. De toestand in Verviers en omstreken wat aangaat de werkstaking van de wevers blijft ongeveer hetzelfde. De directie van de groote fabriek van Simonis heeft de stakers meege deeld, dat ze tot den 4en Mei zal wachten, maar dat op dien dag de fabriek voor een vrouw Fauvel En in hoeverre is Madeleine daarbij betrokken Op al die vragen kan ik nog niet antwoor den, daarom gaan wij ook nog niet naar den rechter. Ik heb nog tien dagen noodig. Als ik nog iets ontdekt heb, kom ik terug en zullen wij den rechter verhalen wat wij weten. Wat, vertrekt gij Binnen een uur ben ik op weg naar Beau- caire. Uit die buurt stamt den heer de Clameran, zoowel als mevrouw Fauvel geb. de la Verberie. Ja, ik ken die familie. Welnu, daar zal ik verder moeten onder zoeken. Noch Raoul. noch de Clamerao zal ons ontsnappen, want de politie bewaakt hen. Maar gij, Prosper, wees voorzichtig. Zweer mij, tijdens mijn afwezigheid niet uit te gaan. Alles wat de heer Verduret vroeg, beloofde Prosper van ganscher harte: Maar hij kon hem toch zoo niet laten weggaan. Zal ik dan niet weten, wie gij zijt en waar aan ik uw machtigen steun te danken heb De ander glimlachte treurig en antwoordde Ik zal het u den avond voor uw bruiloft met Madeleine in bijzijn van Nina verklaren. Eens aan zichzelf overgelaten, voelde Prosper eerst hoe nuttig hem die machtige hulp van den heer Verduret geweest was. Het veld der onderzoekingen van dien ge- heimzinnigen beschermer nagaande, was hij ver wonderd en zelfs verbaasd over de uitgebreidheid zijner onderzoekingen. Wat had die man binnen acht dagen al niet ontdekt en met welk een» nauwkeurigheid, hoewel hij beweerde zich ver gist te hebben. Met welk eene juistheid had hij vermoedens tot zekerheid gemaakt, bewijzen van feiten gevonden en een verhaal weten samen te stellen, dat, al was het niet de zuivere waarheid, toch zoo waarschijnlijk leek, dat er haast niet meer aan te twijfelen viel. Prosper begreep zeer goed, dat hij die vlugheid van begrip van aen heer Verduret niel bezat en hij alleen nooit zoo ver zou gekomen zijn. Even min had hij diens doortastendheid en koelbloe digheid. Hij bezat ook de kunst niet, zich zoo te doen gehoorzamen, over agenten en helpers te kunnen beschikken, zoowel feiten als menschen tot een gemeenschappelijk doel te laten mee werken. Nu hij dien vriend niet meer bij zich had, speet het hem, die nu eens ruwe, dan zachte

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1