binnenland. Frankrijk. Spanje. Italië. Afrika. maand zal worden gesloten Een andere fabriek moet een soortgelijk besluit hebben genomen. Vorst Ferdinand van Bulgarije is nu te Parijs, waar h'j met de bij de aankomst van een souverein gebruikelijke eerbewijzen werd ontvangen. De president der republiek en mevrouw Faure gaven een gala-diner op het Elysée te zijner eer. Maarschalk Jamagata, de groote veldheer in den Japansch-Chineeschen oorlog, is over Engeland te Parijs aangekomen. Hij gaat met den Japanschen ambassadeur te Parijs prins Foesjimi en een groot gevolg als bui tengewoon gezant naar de kroningsfeesten te Moskou. In de haven van Marseille brak op drie van China gekomen en nu naar Sumatra bestemde schepen de cholera uit. Van de 636 passagiers werden 349 aangetast en over leden 102. Aan den Temps wordt uit officieele bron gemeld dat de Transvaal 't oorlog zuchtig geschrijf der Engelsche pers slechts als een ijdele poging tot bangmakerij be schouwt. De Transvaal voelt zich in staat eiken vijand het hoofd te bieden, doch men verlangt den vredede Transvaal zal om dezen te handhaven zich alle opofferingen getroostendie vereenigbaar zijn met zijn waardigheid en de zorg voor zijn onafhan kelijkheid. De versterking van de garnizoenen in Kaapland en Natal wordt beschouwd als een concessie aan de Engelsche oorlogspartij en als een nuttelooze maatregel, wat betreft Matabeleland deze opstand is vrij ernstig, doch men heeft er 't gewicht van overdreven om de verdienste der onderdrukking te ver- hoogen. Uit Havana wordt gemeld, dat de Span jaarden te land en ter zee de opstandelingen bestookt hebben, die sedert 5 dagen het.fort Josa belegerden. De insurgenten zijn met achterlating van 72 dooden op de vlucht gegaan bijna alle belegerden zijn gewond, er was gebrek aau levensmiddelen, ammunitie en water. Voorts wordt bericht, dat Maceo door de troepen omsingeld is en zich in een zeer kritieke positie bevindt. Generaal Weyler heeft den opstandeling andermaal 20 dagen tijd gegeven om zich te onderwerpen. Advo caat Boizai de secretaris van Maceo, met zijn beide zonen, die zich in een plantage verborgen hadden, twee hooiden en vijf op standelingen hebben zich aangemeld. Het Vatieaan heeft aan de Russische re geering de officieele mededeeling gedaan, dat de nuntius Agliardi als vertegenwoordiger van den Paus de kroningsfeesten te Moskou zal bijwonen. De préséancequaestie is met opgelost maar men heeft een middenweg gevonden, waardoor 's Pausen afgezant toch in staat is gesteld zijn zending te volbrengen. De gemeenteraad van Rome heeft thans met groote meerderheid besloten voor de gesneuvelden in Afrika in de kerk van Ara- Coeli een grooteu lijkdienst te laten houden. Prins Ruspoli, de syndicus van Rome, hield een vaderlandslievende aauspraak en betoog de, dat de gemeenteraad eer moest bewijzen stem niet meer te hooren, die hem moed insprak of hem troostte. Hij gevoelde zich nu zoo eenzaam, dat hij noch handelen noch denken kon en was zoo onbe holpen als een kind, dat alleen gelaten is. Maar hij volgde, toch den raad van den heer Verduret op. Hij bleef in het hotel en vertoonde zich zelfs niet voor het raam. Tweemaal kreeg hij bericht van den heer Ver duret. Den eersten keer schreef hij hem, dat hij zijn vader gesproken en de hand gedrukt had. De tweedemaal kwam de huisknecht van den heer de Clameran, Dubois, uit naam van dengeen, dien hij zijn patroon noemde, hem zeggen dat alles goed ging. Alles ging werkelijk goed, tot dat Prosper, op den negenden dag van zijn vrijwillige gevangen schap den inval kreeg, uit te gaan. Hij had hevige hoofdpijn en de laatste nachten weioig geslapen en meende, dat de irissche lucht hem goed zou doen. Juffrouw Fauverlot, die eenigermate in het geheim van den heer Verduret scheen ingewijd, maakte verschillende tegenwerping, waai aan hij echter geen waarde hechtte. Wat waag ik nu, op dit uur, hier in de buurt, zei hij. Ik zal de kade afwandelen, tot aan de Jardin des Plantes, en daar niemand ont moeten. Maar het ongeluk wilde, dat hij zijn program niet letterlijk opvolgde, en onderweg dorst kreeg, een koffiehuis binnen ging en zich een glas bier liet geven. Terwijl hij met kleine teugen dronk, nam hij een Parijeche courant, le Soleil, op en onder de rubriek laatste berichten, las hij, onder de hand- teekening van Jacques Durand Men deelt ons het voorgenomen huwelijk mee van de nicht van een onzer eerste bankiers, den heer André Fauvel, met een edelman, de heer markies Louis de Clameran. Als er een kanonkogel op Prospers tafeltje was gevallenkon hij niet meer schrikken dan nu. Dat vreeselijke nieuws dat hij daar zoo on verwacht door dien onverschilligen bode van vreugde en verdriet, die zich nieuwsblad noemt, vernam, bewees hem dat mijnheer Verduret gelijk had. Helaas: waarom gaf die overtuiging hem niet tevens vol vertrouwen, dat wil zeggen, moed aan de soldaten, die bij de verdediging der nationale vlag gevallen waren. Nadat het voorstel aangenor-nen was riepen dcclericalen en het publiek: Leve het Katholieke Rome! De anti-clericalen riepen: Leve het Italiaan- sche RomeWeg met het VatieaanEr ontstond een groot lawaai, terwijl het publiek de zaal binnendrong. De carabiniers en politieagenten wilden tusschen beiden komen, doch ontvingen bevel de zaal te verlaten. Over een gevecht van Zaterdagochtend aan de Oemgoeza-rivier bij Boeloewajo worden de volgende bijzonderheden gemeld. De vijaud stormde in een halvemaanvormige colonne vooruit het was een zeer hevig gevecht. De Maxim en de Hotchkiss deden nu go:d hun werk, de eerste vuurde 4000 maal den patronenriem af; het andere kanon schoot 150 maal. Het centrum van den vijand werd door het kreupelhout heen terug gedreven, waarna de goedgezinde inboorlingen de nederlaag van den vijand volmaakten door hem met assagaaien en strijdbijlen aan te vallen. Van de opstandelingen moeten er 500 gesneuveld zijn; aan de zijden der blanken werden twee man gedood, en 5 zwaar gewond, waaronder luitenant Lyons. Een der ge wonden is nog denzelfden dag gestorven. Vijfhonderd Matabilen kwamen tot op een halve mijl van de stad en omsingelden eeu patrouille, waarna zij twee man doodden. Op het dak van een woning werd een Maxim geplaatst om op de opstandelingen te vuren; men kou het gevecht waarnemen te Boeloe wajo. Rhodes is te Enkelboorn aangekomen. Te Hope Fountain Station (een zendings- post) zijn bijna alle gebouwen door de op standelingen verbrand. De helft der blanken te Ginelo ligt ziek aan influenza. Een man is eraan overleden. Uit Mafeking wordt gemeld dat tot Vrijdag 601 man en 28 officieren, met 732 paarden en 9 snelvuurkanonnennaar Boeloewajo vertrokken zijn. Er volgen nog 100 man. Dat de leden van het Hervormings comité" te Johannesburg, die op het oogenblik te Pretoria terechtstaan, allen schuld hebben bekend 't zij dan aan hoogverraad of aan majesteitsschennis heeft eene algemeene veirrassing verwekt. Maar dit doet het nu nzet meer. En met een eenigszins verlegen zwijgen begroet de Britsche pers deze plot selinge wending. Bij het bekeuneu van schuld (to plead guilty), moet men weten, vervalt volgens de wet het verder ondervragen, en door deze manoeuvre hebben de aangeklaagden op het laatste oogenblik de overlegging weten te verhinderen van een aantal voor hen en voor anderen zeer compromitteerende papieren. Met name had en heeft de regeering in handen de meest overstelpende bewijzen voor de medeplichtigheid aan den aanslag door e Chartered Company, bestaande voornamelijk uit chêques en quitantien. De correspondent van The Times te Pre toria zegt niet anders dan dat „dringende redenen, die binnenkort openbaar zullen ge maakt wordende aangeklaagden deden besluiten zich schuldig te verklaren.» Het recht kan nu vlug zijn loop hebben. De straf is voor hoogverraad gevangenisstraf, boete en verbanning. Daarbij bestaat nog de reeds vroeger vermelde afzonderlijke wet voor de goudvelden, die de goederen der veroor deelden verbeurd verklaart. Kan dus het vonnis der rechtbank misschien om af te wachten en niet eigenmachtig te han delen Overstelpt door smart verloor hij zijn kalmte en zag hij Madeleine reeds voor altijd aan dien ellendeling verbonden. Hij dacht, dat mijnheer Verduret te laat zou komen en zonder uitstel moest er een hinderpaal geworpen worden. Hij liet zich pen en inkt geven en vergetend dat er geen positie bestaatdie de lafheid van een anoniemen brief verontschuldigt, schreef hij, zijn hand zooveel mogelijk verdraaiend, het vol gende aan zijn vroegeren patroon. «Mijnheer, Gij hebt uw kassier aan de justitie over geleverd, gij hebt daar goed aan gedaan, daar gij van zijn ontrouw overtuigd waart. Maar als hij die 350,000 francs uit uw kas nam, is hij het dan ook, die de diamanten uwer echtgenoote heeft gestolen, om naar den lombard te brengen, waar deze nu nog zijn? In uw plaats zou ik, daar ik nu gewaarschuwd ben, geen schandaal maken. Ik zou mijn vrouw bewakenen dan zou ik ontdekken dat men voor achterneefjes altijd op zijn hoede moet zijn. Bovendien zou ik, voordat ik het contract van het huwelijk van mejuf frouw Madeleine teekende, eerst eens bij de politie op den edelen markies de Clameian informeeren. Een uwer vrienden.' Toen Prosper dien brief had geschreven, betaalde hij en verliet het koffiehuis en alsof hij bang was dat zijn bekendmaking niet vroeg genoeg zou komen liet hij zich een hoofdbureau aan wijzen en gooide den brief daar in de bus. Tot nu had hij nog niet over de wettigheid van zijn daad nagedacht. Maar toen hij den biief losliet en hem in de bus hoorde vallenoverviel hem op eens een vreeselijke angst. Had hij niet dwaas gehandeld zich zoo te haasten Zou die brief alle plannen van mijnheer Verduret niet omverwerpen? In het hótel gekomen, veranderde zijn angst in bitter berouw. Joseph Dubois was er tijdens zijn afwezigheid geweest, om te zeggen dat hij een telegram van zijn patroon had gekregen die meldde, dat alles klaar was en hij den volgenden avond om negen uur aan het statiou de Lyon zou aankomen. Prosper was wanhopig. Alles ter wereld had zeer streng zijn aan president Kruger worden de meest uitgestrekte voornemens van clementie toegeschreven, door de Britsche pers al bij voorbaat geöscompteerd. Zelts de Times correspondent te Pretoria brengt hulde aan de waardige houding van het Transvaalsch publiek. Toen ruchtbaar werd, dat de gevangenen bekend hadden zegt hij was nergens binnen of buiten het gebouw eenig spoor van demonstratie. Ttou- wens, onpartijdig en zonder hartstocht (tairly and dispassionately) was de vervolging geleid en geen spoor van neiging tot wraakneming (vindictive feeling). Eene manier van zaken behandelen, in een woord, waaraan men in Engeland in ieder opzicht een voorbeeld kan nemen. Of het The Times weerhouden zal van verdere klachten over Transvaalsche wape ningen en van verdere aansporingen tot de regeering om een sterke troepenmacht te zenden naar Zuid Afrika? Het blad is er al aanstonds weder bij om aan te brengen, dat de volksraad van den Oranje Vrijstaat, door het gebeurde in Transvaal met rechtmatig wantrouwen vervuld, overweegt de uitbreiding zijner artillerie en van den ammunitie-voor- raad, benevens den aanbouw van een fort te Bloemfontein. ^DD. SCUTTERIJ. De Kapitein commandant der dd. Schutterij maakt bekenddat de inspectie zal gehou den worden op Maandag 4 Mei Aantreden in groot uniform op het exercitieveld des namiddags om 4 ure. De Kapitein commandant, Pu. TIMMERMANS. WAALWIJK 29 April 1896. Zomerdienst. Op de laatste bladzijde van dit nummer vinden onze lezers de op 1 Mei ingaande zomerdienstregeling op de lijn Zwalmve 's Bosch en daarbij aansluitende lijnen. Aan dacht verdienen de volgende wijzigingen: De eerste gewone trein van Zwaluwe naar s Bosch stopt ook te Zevenbergschen Hoek, Made en Drimmelen, Raamsdonk en Kaats- heuvel-Capelle. De tweede gewone trein in die richting I Mei uit Zwaluwe vertrekkende om 8.27 vroeger 9.05, stopt niet op genoemde plaatsen. Deze trein is te Waalwijk om 9,12 tegelijk met den sneltrein uit 's Bosch om 9.13; aan komst 's Bosch 9.34; aansluiting met Nijmegen en Utrecht-Amsterdam. De eerste gewone trein uit 's Bosch vertrekt een paar minuten vroeger dan thans. De laatste, (vertrek 8 uur) is geen lokaal- trein maar een gewone; de trein van 5.39 uit 's Bosch integendeel weer lokaaltrein. De loop der overige treinen blijft onver anderd. Examen L. 0. Ook mejuffrouw P. Fluyt, van de normaal lessen alhier, heeft verleden week met succes het examen L. O. afgelegd. Averij. Een groot vaartuig, geladen met 100 last graan voor de firma Bruyelle, te Tilburg, dat zonder hinder de haven was binnengeloopen, is, toen 't water afliep, lek gesprongen, zoodat een groot gedeelte der lading nat geworden is. Waarschijnlijk zal dit wel weer aanleiding geven tot een proces. hij willen geven, als die anonieme brief weer in zijn bezit was, hij had wel reden te wanhopen. Op datzelfde oogenblik nam mijnheer Verduret den trein naar Tarascon, een plan overdenkend om zoo voordeelig mogelijk partij van zijn ont-* dekkingen te trekken. Want hij had alles ontdekt. Hetgeen, wat hij reeds wist met een verhaal dat hem een vroegere dienstbode van mejuffrouw de la Verberie, en de verklaringen, die een oude bediende van de Clameran hem gedaan hadden vereenigd met de getuigenissen van Raouls be dienden in Vesinet, die Dubois Fauferlot hem bezorgd had; zich van de noteeringen der politie bedienende, was hij dank zijn talent tot samen voeging en berekening er toe gekomen, het vreese lijke drama, welks bestaan hij verondersteld had, tot in de kleinste bijzonderheden op te sporen. Zoo als hij voorzien had, moest hij ver, ver in_ het verleden de oorzaken zoeken, die tot de misdaad aanleiding hadden gegeven en waarvan Prosper het slachtoffer was geweest. Hier volgt het drama, zooals hij het aan den rechter van instructie beschreven heeft, niet denkende, dat dit verhaal er toe zou dienen, de akte van beschuldiging op te stellen. XII. HET DRAMA. Twee mijlen van Tarascon, op den linkeroever van de Rhone, niet ver van de prachtige tuinen van de heeren Audibert, staat het nog wel ster ke, maar door den tijd zwart geworden, ver waarloosde en vervallen kasteel «de Clameran.' Daar leefden in 1841 de oude markies de Cla meran en zijn twee zonen Gaston en Louis. Die oude markies was, op zijn zachtst gezegd, een zonderling. Hij behoorde tot dat nu bijna ver dwenen geslacht van koppige edellieden, wier horloge op 1789 is blijven staan en die nog in de vorige eeuw leven. Meer aan zijn denkbeelden, dan aan zijn leven gehecht, bleef hij de gebeurtenissen na '89 als een serie beklagenswaardige grappen beschouwen, als belachlijke pogingen van oproerige burgers. Met een der eersten onder het gevolg van den graaf d'Aitois uitgeweken, was hij pas in 1815 in Frankrijk teruggekeerd. Hij had den hemel moeten zegenen, dat hij een 't Begint er wel iets van te krijgen of men oude versleten vaartuigen nog eens een reisje naar onze haven laat doen, in de hoop dat zij daar averij oploopen en men dan de assurantiegelden trekken kan of wel eeu scha devergoeding van de gemeente. Een leek zou meenen, dat een groote oude schuit, zooals de bovenbedoelde, zelfs niet in staat is haar eigen gewicht te dragen als zij buiten 't water is. Een feit is 't, dat de booten en schepen, die geregeld of meermalen de haven bezoeken, nooit averij oploopen. In verband met de haven aangelegenheid vernemen wij, dat het dagelijksch bestuur onzer gemeente zich onledig houdt met het onderzoek ;<naar de mogelijkheid, om eene schutsluis daar te stellen aan het einde onzer haven, zooals onlangs door een schipper is voorgesteld in een ingezonden stuk in ons blad. f Van Gcnd Loos. Gisteren avond is het kantoor van Gend Loos, H. Colignon en Cie., overgebracht naar de nieuwe lokalen in de Stationsstraat. Op slechts zeer enkele plaatsen zal men van die firma zoo'n grootsch en goed ingericht gebouw aantreffen. Wel een bewijs voor de belangrijkheid van het vervoer in onze ge meente. Het helder verlichte kantoor trok gisteren avond zeer de aandacht van tal van belang stellenden en nieuwsgierigen. Tooncclvcrecniging. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Vreugdendal" voor een talrijk publiek hare tweede uitvoering bij den heer H. N. Besier; uitgevoerd werd het wereldberoemd blijspel „Wie is 't", in drie bedrijven, daarna het kluchtspel „Liefhebberij Comedie in de War". Gerust mogen wil verklaren dat ieder toe schouwer niet alleen voldaan was, maar zelfs verbaasd stond hoe een nog zoo jong gezel schap zoo'n zwaar nummer kon opvoeren, zonder tot beduidende aanmerkingen aan leiding te geven. Wij wenschen dan ook den leden dier vereeniging, dat zij met onvermoei- den ijver zullen voortgaan met zich te oefenen opdat zij in de toekomst meer en meer de toegenegenheid van Waalwijks ingezetenen mogen verwerven en dat de groote naam, dien Waalwijk zich heeft verworven op muzi kaal gebied, eens moge worden geëvenaard door dien op 't gebied der Tooneelspeelkunst. Beroep. Aangenomen het beroep naar Sprang door ds. J. Hoek, te Zuidland. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding van het leggen van de sporen en wissels en 't maken van de kunstwerken voor de stoomtramlijn [sHertogenbosch—Heusden, was de hoogste inschrijving die van H. van Rhijn te Naarden voor 81,745, en de laagste die van J. van Noordenne te Utrecht voor 38,900. Atjcli. Hbl. en N. R. Ct. ontvingen gisteren morgen volgend telegr. bericht uit Batavia: Toekoe Oemar heeft het hem gestelde ultimatum niet aangenomen. Lampisang wordt nu gebombardeerd met vijftig stukken. Er volgt uit dat de onderhandelingen, door Oemar voorgesteld, geen resultaat hebben gehad; verklaarbaar omdat generaal Vetter's eischen niet gering zullen zijn geweest, wel licht uitlevering van onzen bondgenoot, slech ting van zijn versterking en oorlogsschatting Of dit bombardement alleen van den Noord oostkant wordt begon -en, is nog niet duidelijk- deel zijner farailiegoederen, hoewel sterk ver minderd, terug vond; maar hij dacht dat hij den gleden God geen dankbaarheid verschuldigd was. 'EersUliad hij moeite gedaan, de een of andere /plaats aan het hof te krijgen. Toen hij echter i zag, dat dit hem niet gelukte, had hij zich op zijn kasteel teruggetrokken, zich luid beklagende en den koning, dien hij aanbad, zelfs verfoeiende, omdat hij hem beschuldigde Jacobijn te zijn ge weest. Van af dien tijd had hij zich in het luie leventje van een landedelman geschikt. Hij bezat ongeveer 15000 francs rente, maar verteerde jaarlijks 25 a 30.000 duizend, zijn ka pitaal aansprekend, terwijl hij beweerde altijd genoeg over te houden, om op een restauratie te wachten, die hem zijn domeinen weer zou terug bezorgen. Zijn voorbeeld volgend, leefden zijn zonen even verkwistend. De jongste, Louis dorstte naar avonturen, was altijd op jacht, bij pretjes in de buurt, dronk en speelde grof; de oudste Gaston, bracht zijn tijd grootendeels met studie door, werkte en las, ontving in het geheim eenige nieuwsbladen, waarvan de naam alleen reeds door zijn vader als godslastering zou be schouwd worden. De oude markies was in zijn egoïstische zorg loosheid de gelukkigste der stervelingen. Hij at goed, dronk nog beter, ging dikwijls op de jacht, werd door de boeren graag gezien, maar door de burgers der bijgelegen plaatsen veracht, daar deze door hem dikwijls bespot werden. Alleen in den zomer, bij erge warmte of als de Noordwesten wind te hard gierde, vond hij de dagen lang, maar dan had hij toch altijd een afwisseling bij de hand, die altijd nieuw voor hem was, hoewel gewoonlijk hetzelfde, doch amusant en onderhoudend. Hij sprak dan kwaad van zijn buurvrouw, de gravin de la Verberie. Deze, het mikpunt van den markies, zooals hij het zelf weinig galant uitdrukte, was eene groote, magere vrouw, hoekig van lichaamsbouw, trotsch van karakter, hooghartig en koud voor hen die zij als haar gelijken beschouwde, hardvochtig tegen haar minderen. Evenals haar buurman was zij met haar man, die bij Lutzen gedood werd, uitgeweken en in 1815 in Frankrijk teruggekeerd. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2