Notaris BINK, Notaris BINK, Spiegelreiniger Simplex L.W. EEN HUIS met VERGU1NIIG Advertentiën, TË HUUR finaal verkoopen: finaal verkoopen De beste a 7\ cent. Kijkjes in de Maasstad. Frederikus Adrianus Jacolius yan der Heijden, op Maandag 4 Mei 1896, te Waalwijk, zal Maandag 11 Mei 1896 Een Huis, Schoenfabriek en Tuin, IS JOS. VAN REE. Th. A. VAN WIJCK. Wel wordt ons vermoeden versterkt, dat de „geheime" expeditie inderdaad naar de Kroeng Rababaai is gegaan, om ook van de Westkust Lampisang te attaqueeren en aldus een gecombineerden aanval te doen op Oemars stelling. Bij het derparrement van koloniën is het volgende telegram van den gouvern. generaal van Nederl. Indie, dd. 28 April ontvangen: Daar Toekoe Oemar niet voldeed aan de sommatie tot teruggave wapens, werd gisteren krachtig vuur geopend op Pakan Badak, Oleh Gli en Lam Pisang. Vijand schoot weinig terug. Een cavalerist licht gewond. Uit dit bericht schijnt te blijken, dat Toekoe Oemar nog in het bezit is der geweren, waarmede zijn krijgers door ons gewapend waren. Daar hij den 29 Maart met 1000 man en 1000 koelies een inval zou doen in Zuid Lamkrah, is het mogelijk, dat die geweren even groot in aantal zijn, en daar er geen koelies geworven kunnen worden zonder voorschot, heeft hij terzelfder tijd wellicht ettelijke zakken rijksdaalders in handen ge kregen, die hem nu maar al te goed van pas kunnen komen. Pakan Badak is de plaats, op 1200 meter zuidwestelijk van onzen post Lam Djamoe, waar vroeger eene groote markt gehouden werd en eeu onzer posten gelegen was. Oleh Gli is nu een passer, 1000 meter zuidelijker op den weg naar Boekit Seboen aangelegd. Ontwerp kieswet. Volgens het ontwerp kieswet van minister Van Houtenzooals het thans is en naar alle gedachten weldra behandeliug zal komen, kan men nag> wie het kiesrecht zullen krijgen. Het eerste vereischte, dat voor allen geldt, is de leeftijd van vijf en twiutigjaar. Kiezer z«jn zijdie over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbe lasting voor eeu bedrag van ten minste één gulden, in de vermogensbelasting, m de be drijfsbelasting of naar een of meer der vijf eeiste grondslagen van het personeel, zooals dit is geregeld bij de wet van l April 1896. Het te dezer zake verschuldigde moet vóór of cp den len Maart voldaan zijn. Wie niet in een rijks-directe belasting is aanklagen, wordt ook kiezer, wanneer hij aan ?en der volgende voorwaarden voldoet lo. Op den 31en Januari sedert den len ■iiugustus van het vorige jaar een zelfde hais of gedeelte van een huis bewoont ditnaar gelang van de klas, waartoe de gemeente behoort, f 1,00 tot f 2,50 per wöik aan huur doet. 2o. Op den 3len Januari sedert den len Jatuari van het vorige jaar bij denzelfden persoon enz. in dienst is en een jaarlijksch intomen heeft, dat, naar gelang van de geneenten varieert tusschen f 550 en f271. Een pnsioen van hetzelfde bedrag staat met het inkomen gelijk, terwijl zij, die èn pensioen èn inkomen hebbenook kiezer worden, wanneer deze twee samengesteld het vereischte bedrag opleveren. Hierbij valt nog op te merken, dat voor hen, die trijc woning of inwoning hebben, dit gerekerd wordt op een bedrag van f25 tot f 125; ilrwijl kost en inwoning gerekend wordt op f\ 75 tot f 35G. 3o. Op dn len Februari sedert een jaar den eigndom met vrije beschikking heeft van tei^ minste f 100 op het grootboek of van ten minste f50 in de rijkspost spaarbank 4o. Met gied gevolg een examen heeft afgelegd,taoodig voor de benoembaarheid tot een anbt, de vervulling van eeu be trekking 4 de uitoefening van een be drijf of beoep. Verwonding. Een schippet uit Waspik, tijdelijk te Pa- pendrecht wookchiig als belast met het toezicht op denhouw van een vaartuig, keerde Zaterdagavond «net het veerbootje van een bezoek aan Dorfr-echt terug, toen hij op den veerdam te Papéidrecht plotseling en zonder dat daartoe de «minste aanleiding bestond, in den rug werd afgevallen door iemand, die hem met een schep voorwerp een diepe snede over het hoofd ïebracht. De man moest dientengevolge in \et zie enhuis te Dordrecht worden opgeuomeii De dader is geblken te zijn zekere V. te Papendrecht bekend als een eerste vechters baas. Toen de rijksjfiitie zich te zijnen huize vervoegde, outkendehij alles en maakte ook geen bezwaar om zijj zakmes te vertoonen. Het bleek nu, dat hij dit zorgvuldig had schoongemaakt en geslepen echter zoo nauwkeurig niet of tyt scherpziend oog der politie ontdekte bloasporen tusschen het lemmet en hecht. Een bruiloft, die |ng heugen zal Bij gelegenheid vailhet vieren van een zilveren bruiloft te GoAchem, werd een der bezoekers door een an<* naar buiten gelokt, onder voorgeven dat hij em moest spreken. Nauwelijks buiten gekomn, kreeg hij onver hoeds van dezen zoodijg een slag in het aangezicht,dat de bovenlip'escheurd is en een tand uit den mond brak.|)0or de politie is procesverbaal opgemaakt. Relletjes in Amsterdam. Het was Zondagavond een-umoerige avond op het Rembranfltplein te Amsterdam. Tegeu 7 uur was een troep joDgeiii oranjeliederen zingend, bij het café van leens spektakel tomen maken. Er werd met stokken gesla gen en met stoelen geworpen kortom een volledige vechtpartij. De politie herstelde de orde. Ten gevolge van dit opstootje bleef het aan de stille zijde van het plein drukker dan gewoonlijk. De politie vond aanleiding van de Utrechtschestraat tor het Torbeckeplein de straat af te zetten. Dit had natuurlijk aan beide zijden groote samenscholing van nieuwsgierigen ten gevolge. Af en toe werd het cordon van agenten opgeheven, doch het bleek onmogelijk de menscben be hoorlijk te verspreiden, daar het café van Reens, dat geheel vol zat, een aantrekkings- punt bleef vormen van veel nieuwsgierigen. Onder de nieuwsgierigen bleken ook kwaad willigen te zijn, die weigerden gehoor te geven aan het bevel der politie door te loo- pen, zoodat ten slotte, na behoorlijke som matie, een charge met de sabel volgde, waarop de menigte in een oogwenk uiteen stoof. Er vielen leelijke klappen met het plat van de sabel en menigeen, die met het standje niets te maken had .wat doen ze er ook bij moest het ontgelden. Eerst tegen halt twaalf, nadat nog eenmaal een charge was gemaakt, werd het weder rusti ger in die buurt. Aanranding In deu nacht van 25 op 26 dezer is de postbode Pieterse, op zijn weg van Pleshil naar Zuidland, volgens zijn opgave,, onder Biert (gemeente Geervliet) aangerand en af gezet. Door een hevige slag tegen het hoofd viel hij bewusteloos in eene sloot en bij het herkrijgen zijner zinnen ontwaarde hij dat zijn horloge en portemonnaie met circa f 100 gestolen was. De postzak met de brieven bleef ongedeerd. Later zijn de ledige portemonnaie en eenig los geld dicht bij de plaats der aanranding teruggevonden. Wraakzucht. Bij den landbouwer G. van Vuuren te Haarlemmermeer heeft men weder de wa termolens in zijn land vernield, en de dui kers tot inlating van water opengezet. Men vermoedt dat dit weder wraakzucht is, om dat genoemde landbouwer nog vreemd werk volk in zijn dienst heeft. Inbraak. Zondag nacht is in de Nederl. Hervormde Kerk te Breukelen ingebroken. Men heeft waarschijnlijk gezocht naar het zilver, dat Zondag bij de bediening van het avondmaal gebruikt, maar daarna door den koster mede naar huis was genomen. Alle kasten in de kerk en de consistoriekamer waien met geweld geopend. Het schijnt dat er niets is meegenomen. Baardwijk 28 April. Met spanning was door velen het concert, Zondagavond door de liedertafel alhier gegeven, te gemoet ge zien, daar de heer Herm. Venverloo, con certzanger te Amsterdam, zijne medewerking zou' verleenen. Door eene hevige verkoudheid verhinderd op het vorige concert de toege zegde nummers te zingen, wilde hij het toeD gemiste heden vergoeden. Dat heeft hij op schitterende wijze gedaan. Hij begon met een paar nummers uit 't Zangspel „Jolandec van Wambach, waaruit hij de Ballade en de Se renade zong. Een paar keurige stukjes zeer moeilijk en zeer schoon. Krachtig, zuiver en helder klonk zijn zang door de doodstille zaal en. telkens steeg het applaus bij de reeks zijner liederen. Vooral was dit 't geval bij „Een lied van bloemen" van Verhulst en bij zijne eigene compositie op 't bekende ge dichtje van de GénestetEgoïsme, welk nummer nog eens door hem gezongen werd, daarmee beantwoordende het daverend ap plaus. In 't „Te Deum« van Verhulst zong hij de de soli. Dit stuk is keurig gezongen (een foutje was er tegeu de maat) eu 't spreekt wel van zelf, dat de heer V. daar in de teuorsoli voor zijne rekening had, waarin hij vooral schoon was in 't „üiguare" tot „Speravimus in te" Ons verslag zou te uitvoerig worden, in dien we dit stuk op den voet volgden, zeker is 't dat 't kunstminnend publiek een ge notvollen avond heeft gehad. De President der liedertafel had recht te zeggen, dat 't hem speet dat 't programma afgewerkt was, om dat we dien avond den heer V. niet meer zouden hooren. Het »Tot Wederzien» hem toegeroepen was de wensch van allen. Het succes van den avond was niet weinig verhoogd door het uitstekende spel van den pianist, den heer H. van Delft te Drunen; hel is voldoende als wij tot zijn lof mogen zeggen, dat de heer V. uitstekend over hem tevreden was, en dat wil wat zeggen, als men Ballade en Serenade van Wambach Een lied van Bloemen van Verhulst en 't Te Deum lauda- mus te accompagneeren heeft. Ook de lie dertafel had haar beste beentje voorgezet. Zij zong zelden zoo goed. De Rots van Hol was uitstekend. Verder past nog een woord van lor aan de zangers van 't duo van F. van der Heijden en van 't Térzett uit die Schöpfung van Haydn en ten slotte aan den komiek, die bevreesd als hij was, dat de lui te ernstig zouden worden met zijn Micke van Oorschot alles weer in 't reine bracht. Deze avond bewijst wat goeds onder leiding van een bekwaam en ijverig directeur, zooal.s deze liedertafel er een heeft, kan uitgewerkt worden. Ka Kees, het spijt me, kerel, maar die hoop moet ik je ontnemen. Hoeveel geld zei ie vrouw dat je trekken zou Wel, een drie of vierhonderd gulden. We nemen er een paar honderd gulden van af om onze meubeltjes wat op te knappen en de rest zetten we uit. - Ja maar beste man, je vrouw rekent niet goed. Dat iieh ik ook al gedacht. Ik heb gezegd, je maakt er op zijn hoogst twee honderd en vijf tig gulden van per jaar. Maar ik wou graag een paar honderd gulden besteden met een huisje te koopen. -- Manhef je slaat de plank mis. Eerstens heb je voor twee honderd en vijftig gulden geen huisje, nergens is er zoo een te koop. En twee- dens maak je van vijf en twintig honderd gulden geen vier en geen drie en zelfs geen twee honderd gulden rente. Naar den gewonen standaard, kan Jb van je geld per jaar ten hoogste vijf en zeven tig gulden trekken Kees viel haast om van 't lachen. 77 Die is S°ed' hé h«. dat zou u wel willen. V ïjf en zeventig gulden. Nee, dat moet je mij niet wijs maken. Een onzer eerste bankiers. ROTTERDAM, 24 April 1896. De staatsloterij heeft hier een menscli gelukkig gemaakt. Dat wil zeggen, gelukkig, nu ja, we zullen zien Hij heeft, vijf en twintig honderd gulden ge trokken, zijnde een tientje van den hoofdprijs in de derde klasse der 351ste staatsloterij. Dat was een gebeurtenis van wat bliefje I \iji en twintig honderd gulden, dat verdient ie anders nog in geen vijfjaren en nou heeft hij 't zóó in 't handje Hij is gek var. plezier, hij weet geen raad met zooveel geld. Ma9r ik moet u eerst vertellen wie hij is. Eiken morgen, precies om half negen, gaat mijn huisbel tweemalen over. Dan komt de meid bin nen: mevrouw, wat is er noodig vandaag? Vraag is of ie spinazie heeftantwoordt meviouw. De meid gaat naar de trap, trekt aan het touw, de deur zweelt naar binnen open en in het deur gat komt een man staan, een kraakzindelijke ke rel met een pilo broek aan en een helder ge- wjtj-schen blauw-linnen kiel. Dat is *hij", onze groenten boer, Kees Dirksen. Hij heet eigenlijk anders, maar ik vind dat u dit niemendal aangaat. Omdat hij f 2500 rijk is, be hoeft niet iedereen zijn naam te wetenKees Dirksen dus. Hoewel altijd opgeruimd, altijd even hartelijk zich wijdend aan zijne groentezaken, was Kees Dirksen toch niet beslist tevreden, hij had ver langens, die zijn nederige staat hem niet vergunde in vervulling te brengen. Weet-je, mijnheer, heeft hij mij wel eens verteld, want ik sta bij hem nog al in den pas, weetje mijnheer, ik zou nou zoo graag het rijden met den wagen aan kant doen, want dat verveelt me een beetje, zie je, ik zou graag thuis blijven in mijn winkeltje en de klanten daar ontvangen. En kan dat dan niet, Kees? Niet al te best mijnheer, want mijn winkel is te ver uit dc buurt, ik moest zoo iets kunnen huren bij den Binnenweg, dat is een goeie stand, weet je, daar is veel loop. Bij mij in de buurt is het te stil voor zoo iets. Maar, ik ben niet rijk genoeg om een kansje in een drukke buurt te durven wagen. Jammer mijnheer, jammer! Ik gun het ie graag, Kees. Dat weet ik mijnheer, maar dat helpt me niet yeel, als n 't me niet kwalijk neemt. Zie je, als mijnheer Mees eens over z'n hart streek en dan zijn hand in zijn brandkas stak, dat zou voor Kees Dirksen een bonne boel zijn I Toen nu verleden week Vrijdag de meid de deur opengetrokken en Kees toegeroepen had, of ie spinazie had, gaf Kees dit zonderlinge antwoord Ik mot dadelijk mijnheer is effetjes spreken. Kan je 't met mevrouw of met mij niet af? vroeg dc meid. Wel neen ik, mijnheer moet ik hebben. Nu mijnheer kwam. Wel Kees, wat is er van je verlangen. Mijnheer, feliciteer me. Waarom Kees, ben je jarig. Gust, kerel, wat kijk je vroolijk. Mijnheer, ik zeg je nog eens, feliciteer me, ik ben den koning te rijk, ik heb vannacht en gisterennacht geen oog toegedaan. Moet ik je daarom feliciteeren Neen, mijnheer, neen; nou raai-er is effetjes. Wat denk je J Ik weet het waarachtig niet, Kees. Zeg het maar ^°u mijnheer, ik heb een tientje gespeeld in de staatsloterij Ja, Kees? En heb je een prijsje getrokken? Een prijs-je, zeg u maar gerust een prijs, een groote dikke vette prijs. Och, wat jammer dat ik geen heel lot heb kunnen nemen. Maar da s voor arme lui niet weggelegdnou meneer, de eerste prijs, de hoogste prijs heb ik getrokken Ik ben nou een rijk man. Ik heb ncu één dui zend en nog eens één duizend en dan nog vijf keer honderd gulden. Wat zeg u daarvan meneer, wat zeg u daarvan Nou dat jc een geluksvogel bent, Kees, een rechte geluksvogel. Niewaar? Ja, me moeder heeft et me wel gezegd. Die zag het wel ankomen, de brave ziel. Rijk ben ik, rijk, rijk, rijk 1 Hé Kees, niet zoo dol. Zóo rijk is dat niet. voor u misschien, zei hij met groote minachting, 't Zou u te min zijn, hé Ben je mal Kees. Ik vind het een aardig sommetje. Zeg u nou maar een som, een dikke sommmm. Elï...wat êa..)e met ftl dat geld doen, Kees? Natuurlijk je winkel op den Binneweg huren? Kees krabde zich achter de ooren. Dat heb ik ook al gedacht, maar het vrouw- mensch wil niet. Ze zegt, als je een paar honderd gulden getrokken had, moest je het doen, maar nou niet. Kees, dat is niet verstandig van je vrouw. Nee misschien niet. Maar kijk eens an, ze zei: kijk is snurk, ja ze zei snurk, omdat ik een prijs uit de loterij had, kijk is snurk, we hebben nou twee duizend vijf honderd gulden. Daar kunnen we een hoop v.m doen. Als je 't uitzet, maak je best drie of vierhonderd gulden rente, en als we op Overschie gaan wonen, kom je er royaal van toe. Dan hoef jij niet meer te werken en ik ook niet, dan kan jij viaschen en ik kan voor de deur zitten en dan hebben we geen ster veling dankie meer te zeggen. Nou meneer, daar heb ik ooren naar, en nou wou ik u eens vragen waar ik dat geld zou uitzetten, wat raai u me. ik ken u, en ik weet dat u me ten beste zal raden. Nou Op mijn woord van eer, Kees, geen cent meer. Ik verzeker het je. Maardat kan niet, dat is afzetterij, dat is gemeen. Neen Keesdat is het niet. Mensdien, die van hun geld in de stad willen leven, moeten formidabel rijk zijn. Een ton is betrekkelijk nog maar een beetje. Maar, maar, wat moet ik dan met mijn f2500 doen? Foei foei meneer, wat is de wereld slecht tegenwoordig, wat moetik dan uitvoeren? Oa jij naar huis, Kees en zeg tegen je vrouw, dat het beste zal wezen, dat je voor een deel van dat geld een grooten winkel huurt voor driejaar en de rest uitzet voor je ouwen dag, of dat je het geld heeleraaal naar de spaarbank brengt en staan laat tot je het noodig hebt. Er was zoo'n diene teleurstelling op Kees' ge laat, dat ik medelijden met hem kreeg. Maar 't is toch een aardig sommetje, Kees, je kunt er blij om wezen, want in elk gevalkan je er een onbezorgde ouwe dag van hebben. Er zijn solide maatschappijen, waar je later een lijf rente kunt koopen voor je geld, groot genoeg om er bescheiden van te leven. Spreek er eens met je vrouw over. Kees betoogde nog heel veel en ging toen heen met de belofte dat hij er met het vrouwmensch over zou spreken. En hij zou me komen vertellen wat zij had gezegd. Maar Kees kwam den volgenden morgen niet en drie morgens daarna niet. De meid nam groente van een anderen man. Op den vijfden morgen kwam Kees. Hij vroeg weer mijnheer te spreken. Ik ging naar beneden. Wat zag de kerel er uit. Slordig, verwaarloosd, smerig. Wat scheelt jou, Kees? Ochdronken geweest, mijnheer. Ik kon het niet helpen. Wat heb je aan geld als je er geen rente van trekt, och ik heb het ervan ge nomen. Maar dat spijt me. Ze zeien allemaal hetzelfde als u. En nou weten we niet wat we doen zullen, mijnheer 1 't Is beroerd. Ik heb gedacht en gedacht en onderweg meer borrels gedronken dan ik verdragen kan. Wat moet ik doen met dat geld mijnheer? In een winkel heb ik geen zin meer, want me vrouw wil niet erg. Ik heb noodzakelijk betoogd, dat uitzetten op de spaarbank het beste zal wezen en ik heb het zoo ver gebracht, dat Kees me beloofd heeft met het geld bij me te komen, dan zouden we 't sa men naar de spaarbank brengen. Hij wist niet hoe hij dat doen moet, met zooveel geld. Maar of hij het doen zal, weei ik niet. Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen, dat is zeker D. r «hei 8 Be Heden overleed tot- onze diepe droef heid onze dierbare Zoon, Broeder en I Behuwdbroeder, De Heer voorzien van de H.H. Sacramenten, in den ouderdom van bijna 34 jaren. A. H. G. YAN DER HEIJ DEN, Echtgenoote en Kinderen. Waalwijk, den 20 April 1896. te Waalwijkzal voor de Erven van Dewed. JAN DIRKS, des avonds 7 ure, ter herberge van C. van DONGEN, te Besoijen, Onder Besoijen, oost de Steeg. Huis, erf en tuin, groot ongev. 7,25 aren, ingezet en gehoogd op f1300. Bouwterreingroot ong. 4,25 aren, op f 250. Idem, groot ong. 4.30 aren, op - 200. Weiland, groot 9,90 aren, op - 190. Wei- en bouwland, groot 70,30 arf^> op- 800. des avonds om 7 ure ter herberge van L. VAN CROMVOIRT, te Baardwijk, te Baardwijk, van P. H. van Beijnen, groot 26.16 aren, ipgezet en gehoogd op f2950. Verkrijgbaar te WAALWIJK bij tagen 1 Mei 1896 te W a a 1 w ij k, nabij de haven, thans be woond door A. G. OOMENS. Te bevragen bij NOTARIS RANT te Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3