ItaïiëT V BUITENLAND." Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Perzie. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. wetsherziening, ongeveer het volgende wordt gezegd: Er zal gestreefd worden naar practische, aanstonds ten uitvoer legbare hervormingen geen theoretische luchtbeelden. Men zal voorts trachten de eenheid te herstellen onder de groote republikeinsche partij. Het kabinet zal streven naar de verwezenlijking der aan hangige ontwerpen tot verbetering van den toestand der werklieden de successie-wet hervormen het stelsel der rechtsti eeksche belastingen verbeteren en een koloniaal leger scheppen. Wat de inkomsten-belasting betreft staat men voor eeue belasting op de in komsten met afdaling dus niet eene op het inkomen op eigen aangifte of aanslag. Na heel wat gepraat aanvaardde Méline eene motie van orde, voorgesteld door Bozé- rian in welke het overwicht wordt erkend van het algemeen stemrecht en de verklaring der regeering wordt goedgekeurd. Deze motie is ten slotte in haar geheel aangenomen met 299 tegen 256 stemmen, waarna de kamer verdaagd is tot den 28en Mei. Nadat de kamer uiteen was gegaan, hebben de socialistische en radicale leden besloten eene groote beweging iu het land tegen den senaat te organiseeren. Wel heeft Groot-Brittannië's minister Josef Cnamberlain van Henry Robinson langs te legrafische» weg bericht ontvangen, dat Paul Kruger in zijn qualiteit van president der Zuidafrikaansche republiek het tegen de vier hoofdaanleggers van den inval in Transvaal gevelde doodvonnis heeft veranderd, 'taan den uitvoerenden raad ler beslissing latende welke straf er voor in de plaats zal komen maar dit doet niets af aau het feit, dat de Boeren 't hebben durven wagen een dergelijke onteerende straf te eischen tegen vier onder danen van „Her most gracious Queen"! En dat feit heeft in geheel Engeland een geweldige verontwaardiging gewekt, zich ui tende in de meest ongemotiveerde aantijgingen aan 't adres van de regeering der republiek in 't algemeen van Kruger in 't bijzonder, waarb j men vergeet dat het vonnis is geveld op grond van de iu Transvaal geldende strafwet en dat de Boeren baas zijn in hun eigen land als de onderdanen van koningin Victoria zich op het grondgebied van de republiek niet schuldig maken aan eenig misdrijf, zullen zij ook niet in aanraking komen met de rechterlijke macht en dus ook niet in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met strafbepalingen, die uit den tijd heet en te zijn Met welk recht heeft Chamberlain den president der Zuidafrikaansche republiek per telegram gesommeerd het vonnis te verande ren en op welken grond kon hij in het En- gelsche parlement verzekeren dat 't tot de tenuitvoerlegging van het vonnis niet zou komen 't Was ongetwijfeld een moreele plicht van de regeering te Pretoria om het vonnis niet ten uitvoer te brengen, 't was een plicht tegenover de geheele beschaafde wereld de meeste volkeren hebben uit hnn strafwetge vingen de doodstraf geschrapt, waar 't gold politieke vergrijpen en men kan, hoe misdadig de toeleg der samenzweerders ook was, toch niet op goede gronden beweren, dut zij zich hebben schuldig gemaakt aan inbreuk op het gemeene recht Deze overwegingen mochten evenwel En gland's minister van koloniën niet bewegen tot het formuleeren van een eisch verzoeken mocht hij, niet onder den vorm van een bedreiging zich richten tot het hoofd van den staat te Pretoria, die juist door dit de be ruchte traditien nog overtreffende doen, zich gerechtigd had kunnen achten om het recht zijn loop te doen hebben, zonder van het gratieprivilegie gebruik te maken. 't Lijkt wel alsof de mannen te Pretoria niet alleen op het oorlogsveld met lof van zich kunnen doen spreken mag men de berichten uit die stad gelooveu, dan is de regeering voornemens al de documenten te publicecren welke in haar bezit zijn en waaruit duidelijk en klaar blijkt de deelne ming van Cecil Rhodes aan de samenzwering, de werkzame rol door de „Chartered Com- pany« in den toeleg gespeeld en de mede schuld van tal van hooge persoonlijkheden in Zuid-Afrika. Dat kan een mooie openbaring worden 't is voor de mannetjes aan de oevers van de Theems allesbehalve prettig en 't moest hen een toontje lager stemmen. Doch bescheidenheid is nu juist geen natio nale deugd der Engelschen en tot schulder kenning komen zij ook niet, tenzij er aanzienlijke voordeelen mee te behalen zijn Te Berlijn loopen de meest tegenstrijdige geruchten over de gespannen verhouding tusschen het ministerie en het militair kabinet des keizers naar aanleiding van de herziening der militaire rechtspraak en de koloniale questie. De rijkskanselier, vorst Hohenlohe, staatssecretaris Von Marschall en de direc teur der koloniale afdeeling, dr. Kayser heb ben zich gistermorgen naar Postdam bege ven om dringende voorstellen te doen aan den inmiddels van de reis teruggekeerden keizer. Er schijnt sprake te zijn van een spoedige versterking der bezettingstroepen in het Zuid-West-Afrikaansche protectoraat. In de Italiaansche Kumer zijn drie groenbroeken over de Afrikaansche aangele genheden rondgedeeld. Het derde be helst de documenten over de vredesonder handelingen en den toestand in Kassala. Er blijkt uit, dat de Italiaansche regeering toe stemde in de vernietiging van hel verdrag van Ucciali op voorwaarde, dat na opheffing van het Italiaansche protectoraat ook het protectoraat van elke andere mogendheid uitgesloten werd. Betrekkelijk Kassala hielden de laatste instructies der regeering aan gene raal Baldissera in, te trachten het garnizoen van Kassala tot in het najaar te handhaven om alsdan verdere besluiten te nemen. Mocht intusscheu een dreigend gevaar de ont ruiming van Kassala noodzakelijk maken, dan stond het generaal Baldiss ra vrij daartoe te besluiten. Cavalotti zal den minister van justitie interpelleeren over de vraag, waarom de stukken der instructie van het proces Caval- lotti Crispi nog niet aan de Kamer zijn voorgelegd. Voorts interpelleert Cavallotti de regeering over het verdwijne van aan zienlijke sommen uit het politietonds en over de omstandigheid, dat documenten uit een groenboek in Parijsche bladen konden ver schijnen, toen het nog niet uitgekomen was. De man, die in December van het vorige jaar den spoorweg ingenieur Freulon in den trein tusschen Lyon en Parijs met een water stoof op het hoofd sloeg om hem te berooven, maar door dezen werd gegrepen en aan de politie overgeleverd, is door de cour d'assises van de Seine tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. PARIJS, 1 Mei. De socialistische Kamer- groep heeft een manifest van buitengewone heftigheid uitgevaardigd, waarin het verraad van eenige afgevaardigden wordt gebrand merkt, die het land aan de reactie hebben overgeleverd. De groep is besloten om alles te beproeven om een vreedzame oplossing van het groote sociale vraagstuk te bereiken en spoort allen aan met haar de in gevaar gebrachte republiek en het bedreigde alge meen stemrecht te beschermen. Mooren uit de omgeving van Melilla hebben een aanval gedaan op Spaansche soldaten en er twee verwond. De gouverneur van Melilla heeft, gesteund door de regeering te Madrid, van Marokkaansche autoriteiten de bestraffing der schuldigen geeischt. De Mooren hebben een inval gedaau op het Spaansche grond gebied en de voorposten aangevallen. In den jongsten Spaansche ministerraad is beraadslaagd over den ernstigen toestand, door de langdurige droogte teweeggebracht. De oogst, voornamelijk het koren, is op vele plaatsen geheel verloren, en de landbouw- arbeiders vinden geen arbeid, zoodat men openbare werken wil doen uitvoeren ter werkverschaffing Valt niet binnen veertien dagen regen, dan is alles verloren en een schade aangericht, die begroot wordt op 900 millioen pesetas. In het paleis van den gouverneur van Cuba te i .avanna heeft een ontploffing aan merkelijke schade aangericht. Een gedeelte van het dak is ingestort, van het plafond en den voorgevel zijn stukken afgevallen en al de glasruiten zijn aan stukken. Een drukker, die aan het bureau van den gouverneur ver bonden was, werd gewond. Men dacht in 't eerst aan een dynamiet- aanslag van de opstandelingen. Maar het is gebleken dat de ontploffing door rioolgassen is veroorzaakt. Uit Boeloewajo wordt gemeld dat de Ma- tabilen weer een aanval gedaan hebben op een wachtpost, even buiten de stad. Er is nu een kanon opgesteld, dat die plaats, waar den vorigen dag reeds koelie's vermoord werden, bestrijkt. Lord Grey is te Maegwe aangekomen. Als de huzaren uit Natal zich bij de overige troepen gevoegd hebbenzullen er 8000 gewapeuden in Rhodesia zijn. Bij Ghaziabad, in Engelsch Indie, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een kist met vuurwerk, in een derde-klasse waggon van een trein geplaatst, ontplofte; de reizigers werden op den weg geslingerd of verbrandden, want daar het seintoestel in het ongereede geraakt was, reed de trein nog twee mijlen door, voordat het ongeluk bespeurd werd. Drie reizigers werden gedood en 11 zwaar gewond; het zijn allen inlanders. Te Micklefieldbij Leeds, heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad. Honderd man ongeveer bevindeu zich nog in de mijn, zonder dat het tot nog toe mogelijk was iets omtrent hun lot te weten te komen: de kabels zijn gebroken. BERLIJN, 1 Mei. De nijverheidstentoon stelling is heden morgen geopend. Nadat de keizer en de keizerin de feestzaal waren bin nengetreden, hield de voorzitter Kuhnemann een toespraak, waarin hij den keizer wees op de voltooiing van het werk, ontstaan als uitvloeisel van het denkbeeld, het 25jarig jubileum van de ontwikkeling der nijverheid in cén vrij Duitschland feestelijk te vieren. Aan Berlijn komt lof toe, daar het als eerste nijverheidscentrum ter wereld dit werk alleen volbracht. De keizer heeft de ontwikkeling en de voltooiing der onderneming in bescher ming genomen en bevorderd. Vol vertrouwen op den keizer, wiens vredespolitiek alle takken van nijverheid doet bloeien en de ontwikkeling ervan waarborgt, brengt Kuhne mann een hoch uit op den keizer. Daverend hoch geroep weerklonk. De architect Fehlisch bedankte den beschermheer der tentoonstelling, prins Friedrich Leopold, en wees er op dat de prins als beschermheer was opgetreden op den verjaardag van keizer Freidrich. Nadat geheimraad Goldberger nog hulde had gebracht aan den eerevoorzttter, minister Berlepsch, voor den steun, aan de onderneming verleend, en aan de stad Berlijn voor het afstaan van het terrein, verklaarde op 's keizers uitnoodiging minister Berlepsch de tentoonstelling voor geopend. Onmiddellijk daarop werden alle machines aan den gang gebracht, en begon het keizerlijk paar de wandeling over net teutoonstellings terrein. De vorst van Bulgarije was bij de feestelijke opening tegenwoordig. Heel Berlijn is in feestdos. Het weer is prachtig. De commissie van onderzoek naar de on regelmatigheden in het beheer van het de partement van binnenlaudsche zaken onder Crispi heeft haar arbeid bijna volbracht. Zij heelt verduistering van fondsen ontdekt in den gezondheidsdienst en op andere posten. Wat er met de gelden, verzameld ten behoeve van de slachtoffers der aardbeving in Calabrie, is geschied, blijkt nog niet. Het schijnt dat de verantwoordelijkheid van het vorige mi nisterie zeer ernstig ;s. De Daily News deelt mede, dat het Vatikaan uit welonderrichte bron heeft ver nomen, dat de czaar ter gelegenheid van zijn kroning vrijheid van godsdienst zou verleenen! De heilige Synode moet zich heftig tegen dit plan verzetten. Te Paterno bij de stad Catania op Sicilië hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De bevolking, die de afschaffing der octrooien eischt, heeft de gebouwtjes van de belasting-ambtenaren verbrand, getracht het stadhuis in de asch te leggen en ver scheidene huizen bestormd, Ten slotte slaagde de politie, bijgestaan door de militaire macht, er in, de rustverstoorders te verspreiden. De Messagiero schrijft deze ongeregeldheden toe aan de kuiperijen der Crispische comité's welke Codronchi willen tegenwerken. Koning Frans Jozef werd bij zijn aankomst te Boedapest door het ministerie aan het prachtig versierde station ontvangen. In open rijtuig reed hij door de teestelijk getooide straten naar het paleis te Boeda, door de menigte met luide eljens begroet. Ingevolge de verklaring van dr. Lueger, dat hij bedankt voor zijn benoeming tot burgemeester van Weenen, is de verkiezing van een nieuwen burgemeester bepaald op 6 Mei. Onder de anti liberale gemeenteraads leden is over het bezetten der verschillende burgemeesters-, onderburgemeester- en andere posten oneenigheid ontstaan. De leden der Duitsche volkspartij, die den door hen voor- gestanen onderburgemeester er niet door kunnen krijgen dreigen met hun uittreden uit de burgerclub. Naar uit Teheran geseind wordt, is er een aanslag op het leven van den Sjach gepleegd. De vorst bekwam een schotwond, waaraan hij na korten tijd bezweken is. De ijlings ontboden geneesheer vau het Duitsche ge zantschap kon slechts den dood constateeren. De moordenaar, een dweper, loste een pistoolschot op den vorst en trof hem nabij het hart. Na in een rijtuig naar het paleis te zijn overgebracht, is de Sjach om 4 uur gestorven. Er heerscht volstrekte orde. De troonop volger zal onverwijld uit Tabriz overkomen. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f 2467.62 terugbetaald f 2460.75. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1229. ■4 WAALWIJK 2 Mei 1896. Jubilé. Morgen is het 25 jaren geleden, dat onze mede-ingezetene, de heer Corns. Oomens, wiskundig adviseur van „Noord-Braband," Maatschappij van verzekering op het leven, gevestigd alhier, in dienst trad van genoemde Maatschappij. Het zal voorzeker op dien dag den geachten jubilaris niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Atjeli. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouv. generaal van Ned. Indie dd. 30 April ontvangen Tjoet Toengkoep en Nja Makam met benden naar VI Moekims om Toekoe Oemar te steunen. Gisterennacht benting van Tjoet bij Toeng- koep door een detachement genomen en vernield. Een fuselier licht gewond. Vijand had zeven dooden. Wij maa ten vijf ge vangenen. Schutterij wet. Reeds is door 86 dienstdoende schutterijeu adhaesie betuigd aan het adres van de officie ren der dd. schutterij te Haarlem, waarin aau de koningin verzocht wordt stappen te doen tot verbetering der schutterijwet. Bijzonder ouderwijs.. Te Oisterwijk zijn twee flinke heerenhuizen met groote tuinen, aan elkander grenzende, aangekocht, om tot een gesticht van geestelijke broeders voor R. K. onderwijs te worden bestemd. Vrijspraak. Het gerechtshof te Arnhem heeft L. J. te Groesbeek die den 24 Maart door de rechtbank werd veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf wegens poging tot mishande ling met voorbedachten rade gepleegd tegen ambtenaren in functie vrijgesproken. Het Hof achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. Inbrekers. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch stonden terecht een zestal Duitschers, die in het begin der maand Februari in verschillende dorpen nabij de Duitsche grenzen vele dief stallen met braak pleegden en de streken door hun nachtelijke strooptochten zeer on veilig maakten. Door het O. M. werd tegen hen eene gevangenisstraf geeischt van resp. 6, 5 en 3 jaren. Verdacht. Uit Amsterdam meldt men Dfw kippeboer, die een oogenblik verdacht werd iets te weten omtrent den moord op den slager Schut gepleegd, is na onderzoek der politie weder op vrije voeten gesteld. Natuurverschijnsel. Woensdagavond omstreeks kwartier voor twaalf uren was te Loosdrecht een prachtig natuurverschijnsel zichtbaar, nl. een vuurbol, die zich boogvormig voortbewoog in de rich ting Noordwest Zuidoost, en vervolgens zich oploste in een straalbundel met heerlijk ge kleurde puuten. Brand. Men meldt uit Lith Donderdagmiddag werd het woonhuis met aanhoorigheden van de we-.l. Hack, te Maren (gem. Alem,) door brand vernield. In dat pand werden niet alleen uitgeoefend de be drijven van tapper, winkelier en bakker, maar er bestond ook eene handboogschutterij, die door den brand zooveel geleden heeft, dat ze vooreerst aldaar niet kan worden gehouden. De geheele inboedel is verbrand, uitge zonderd twee bedden; ook is er geld verbrand of versmolten, eveneens de boeken van winkel en bakkerij. Alles was verznkerd. Aangereden Men schrijft uit Delft Donderdagmiddag ongeveer half twee werd op den Delfischen wegvoor den theetuin „Oversteen," de heer M. H., voorheen agent der Singer Manuf. Company te Delft, door den stoomtram aangereden. Aan het achterhoofd zwaar gewond zijnde, was hij direct buiten kennis. Dr. A. Folmer (van Rijswijk) verleende de eerrté geneeskundige hulp en coustateerde hevige hersenschudding. De heer H., niet helder van geestvermogens zijnde, had langs de stoomtrambaan bloemen geplukt en wilde zich verwijderen toen de tram reeds genaderd was. CAPELLE. Over de maand April. GEBORENCornelia, dochter van Govert Pieter van der Schans en Johanna Pieternella de Rooij. Pieter, zoon van Gijsbert van Dongen en Wilhelmina Genuit. Wouter Jan, z. van Jan Jacobus Pruissers en Maria Pieternella van der Schans. Adriaan, z. van Jacobus le Sage en Johanna Vos. OVERLEDEN: Maria van den Dungen,52jaren, laatst weduwe van Johannes Adrianus van Hooren, vroeger van Cornelis Wagemakers. Anna Huiberdina Verschuren, 70 jaar, weduwe van Johannes Kuijsters. Helena Rosen brand, 9 jaar. HUWELIJKS-AANGIFTECornelis Wagema kers, 26 j. en Pieternella van Haaften, 20 i. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Marijnus van Pelt, 40 j., weduwnaar van Leentje van der Hoeven, en Petronella Boezer, 2'7 jaarte Waspik- Jolmnnes Oomens, 28 j. en An- tonia de Klijn, 21 j. te Waspik. GEIIÜWD: Marinus Wagemakers. 28 j. te Vrij- hoeven-Cappel en Hendrika Wagemakers, 22 jaren. WAALWIJK, 1 Mei. Er was veel aanvoer ter veemarkt, ongeveer 200 stuks waren aan de lijn. Reeds voor de markt werden eenige mooie kalfbeesten verkocht doch naderhand verminderde de kooplust sterk en kon men zelfs tegen de laagste prijzen niet meer ver- koopen. Alleen weivee bleef gezocht.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2