Italië. BINNENLAND. Burgerlijke stand. UITVOERINGEN. den tóestand der >Uitlanders" in Transvaal verkeerd is ingelicht over den staat van zaken. Natuurlijk is in de Zuidafrikaausche republiek alles lang niet zooals 't wezen moest en misschien ook wezen kon, maar dat erkent Paut Kruger toch zelf en dat geeft immers nog niet het recht tot revolutie-ver tooningen 't kan alles immers gevonden worden langs grondwettigen weg. De belas tingen zijn in den Transvaal werkelijk zeer hoog, doch niet hooger dan elders in Zuid Afrika en wat nu de uitbreiding van het stemrecht betreft een groot deel der U.tlanders zou het niet verdienen en de overigen zouden het niet begeeren. indien er aan verbonden was de verplichte naturalisatie. Er dreigt opnieuw een groote strijd tusschen patroons en werklieden aan schjüeps werven in Engeland. Het geschil is gerezen aan de Tees, in het Noordoosten van En geland, en betreft de uitlegging van eene bepaling in een onlangs gesloten overeen komst. Eenige dagen geleden staakte een gedeelte van het werkvolk den arbeid. Het patroc-isverbond van Noordoostelijk Engeland heeft nu aan 25 pet. van de werklieden op alle werven in dat gebied over veertien dagen gedaan geven. Is dan de werkstaking niet geëindigd dan zou telkens over eene week een ander vierde deel gedaan krijgen. Te Hartlepool hebben toen onmiddellijk alle werklui het werk gestaakt, Men gelooft nie:, dat de patroons aan de Clyde en in Ierland zich bij de beweging zullen aansluiten. Alle gevangenen die zich in Makalle be vonden zijn vrijgelaten en ras Mangasja heeft belooid binnen zes dagen alle gevangenen in Tigre de vrijheid terug te geven. Baldissera vet zoekt om nog acht bataljons en eenige batterijen bergartillerie naar huis te mogen zenden. De hitte doet zich hevig gevoelen er begint gebrek te komen aan water. DRUNEN. Matinée, te geven door de Harmonie „De Eendracht" van Drunen, op Maandag 18 Mei des voormiddags ten 10 ure, ten huize van den heer C. G. van Huiten. Zie programma's. WAALWIJK, 16 Mei 1896. Iets voor lieercn schoenfabrikanten. Van de uitgevers van den „Moniteur de la Cordonnerie" te Parijs, ontvingen wij een exemplaar van het „Album de Chaussures", eene door dat vakblad uitgegeven verzameling van de nieuwste en meest gewilde modellen dames heeren- en kinderschoenen. Verder bevat het tal van aanwijzingen en gegevens, voor den fabrikant van 't hoogste belang. Onze uitgever stelt belanghebbenden gaarne in de gelegenheid om het werk ten zijnen kantore in te zien en i,s ook in staat gesteld het te leveren aan hen, die zulks mochten verlangen. Collecte. Met schriftelijke toestemming van den EdelAchtb. heer burgemeester dezer gemeente, werd in den loop dezer week door een paar looiersknechts van den heer Jansen, alhier, een collecte gehouden ten behoeve van een ouden, blind geworden collega, ten einde het dezen mogelijk te maken zich onder behan deling van een oogarts te stellen. De inzameling bracht f 22.— op. Recht door zee. Het gezelschap Koninklijke doelen Recht door zee" thans gevestigd in den nieuw aan- gelegden tuin van den heer H. C. Appels b j het station alhier, zal zijn hononaire leden bij gunstig weder, Zondag na Pinksteren een concert aanbieden, te geven door onze zoo gunstig bekende harmonie l'Espérance. Wij twijfelen geenszins of dit concert zal met een druk bezoek vereerd worden. Immers, waar deze harmonie optreedt weten wij dat wij iets goeds op muzikaal gebied verwachten mogen, en zijn speciaal voor dit concert door den directeur de mooiste|nummers van l'Es pérance op het programma gezet. Ook de sierlijk aangelegde tuin zal er niet weinig toe bijdragen, dat het Waalwijksche publiek, zoo mede de vreemdelingen, bij voorkeur daar hun ontspanning zullen zoeken. Het concert vangt aan om 6 uur en daar vreemdelingen kunnen geintroduceerd worden, is het te denken dat velen van zulk een gunstige gelegenheid zullen profiteeren, daar na afloop van het concert nog in beide richtingen een trein vertrekt en de tuin zich tegen over het station bevindt. Posterijen. D® briefomslagen met zegelafdruk van 1273 en van 5 cent, klein langwerpig model, die tegenwoordig aan de posterijen verkrijgbaar zijn, worden vervangen, gelijk men weet, door dergelijke omslagen van vierkant model. De ze laatste zijn nu ingevoerd tegen betaling van Va cent Per stuk boven de waarde van den postzegel. Echter blijven de kleine en veloppen voorloopig nog in gebruik tegen betaling van een Va cent v00r de twee stuks boven de waarde van het zegel. Dit geschiedt zeker om van den voorraad af te komen. In het verkeer met de Zuidafrikaansche Republiek (Transvaal), deu Oranje-Vrijstaat en Britsch Bechuanaland zijn thans pakketten tot een gewicht van 5 kilogrammen ter ver zending toegelaten. Hetin Nederland te heffen port wegens de pakketten van een gewicht van 3 4 kilogr. en van 4—5 kilogr. is wat de pak kelten voor de ZuidAfrikaansche Republiek betreft, alleen bij verzending over Engeland, vastgesteld op f 4,37» en t 5,12° Werkstaking te Rotterdam. l)e N. R. Crt. maakt zich terecht ernstig ongerust over het verloop van de werkstaking. De quaestie zegt ze is toch niet alleen van belang voor de direct belanghebbenden, maar voorde geheele gemeente.Eene beweging, van zoo algemeenen aard als de tegenwoordi ge, kan op de welvaart van Rotterdam grooten invloed hebben. Vooral waar deze algemeene werkstaking zoo spoedig omt na die, welke kort geleden bij de firma Müller en Co. plaats had, bestaat er vrees, dat de Rotter damsche haven in het buitenland den naam zal krijgen niet genoeg zekerheid aan te bieden 001 eene regelmatige goede bediening, en dat men zijne blikken naar elders, naar concureerende havens wendt. Dit gevaar wijst ook op de zware verant woordelijkheid van hen wie zij ook zijn mogen die middelijk of onmiddelijk tot den tegenwoordigen treurigen toestand aan leiding gaven. Wij zullen 't gelooven als wij liet zien. Men bericht uit Bedum, dat daar twee ingezetenen druk bezig zijn met het constru- eeren eener vliegmachiue, ingericht voor 2 personen, waarmede zij denken binnenkort klaar te zijn, 0111 met eene snelheid van een kilometer per minuut, het luchtruim te doorklieven, en daardoor alle sportmannen, met velo's, harddravers en op schaatsen verre achter zich te laten Watersnood. Ook in Zeeland wordt het gebrek aan drinkwater met den dag nijpender. De meeste regenbakken zijn ledig en op vele plaatsen moet men zich met putwater behelpen. Teruggevonden. Anderhalf jaar geleden woonde te Witten ia Wesifalen een gezin, bestaande ui: man, vrouw en vijf kinderen. Eensklaps verdween de vrouw, alle nasporingen waren tevergeets en men vermoedde dat zij door een nood lottig toeval overleden was. Dezer dagen echter ging de man met zijne kinderen naar de voorjaarskermis te Dusseldorp. Voor eene schouwburgtent gekomen, waar het gezelschap der tent op het theater kunsten vertoonde, zagen de kinderen eensklaps hunne moeder. Deze nam, toen zij ontdekt was, de vlucht naar de kleedkamer, waar zij op aanwijzing van haren echtgenoot met veel moeite door de politie werd gearresteerd. De Amsterdammers. 't Was hedenochtend negen aur en niet druk op den Dam te Amsterdam Op de geasphalteerde vlakte om het monument dren telde een jongmensch. Uiterlijke kenteekenen lichte pantalon, zwart colbertjasje, gedeukte flambard, glad gezicht, omdat hij nog niet den leeftijd had om het mannelijk uiterlijk te hebben. In de linkerhand een blad papier, dat na der bleek een boekje te zijn, in de rechter hand een potlood zonder punt. De jonge man drentelde erg langzaam, telkens bleef hij staannu tuurde hij eenige oogenblikken ernstig naar het paleis, dan weder wendde hij den blik even ernstig naar de Groote Club; straks drentelt hij weder verder om weder stil te staan en als iets hoogst merk waardigs het Commandantshuis van boven tot onder op te nemen. Twee metselaarsjongens komen langs hem, zien hem kijken naar het Commandantshuis en kijken er ook naar, elkander vragende „Zie jij wat?" „Neen, niks«, Ik ook niet." Wat zou die snoeshaan willen „Weet ik 'tzeker een meter." „Wel neen ja, een van de telephoon.* Onderwijl is de jonge man met het boekje en het potlood weer verder gedrenteld en blijft nu staan, strak den blik gericht op de Nieuwe Kerk. De metselaarsjongen vlak naast hem, ook turende op de kerk, en kort daarna staan er twintig, dertig auderen mee te turen en van alle zijden komen menschen aangeloopcn om te zien wat daar te doen is. De jonge man bekijkt zijn potlood en ziet dat het zonder punt is. Hij haalt een mesje uit zijn zak en opent het. Een moeder met een kind aan de hand, trekt dit haastig terug en fluistert een naast haar staande vrouw toe „La' we wat op zij gaan, je kan nooit weten wat rare vent 't is." De jonge man slijpt een puntje aan zijn potlood, steekt doodbedaard het mesje weer in den zak en tuurt weer naar de kerk, en al meer menschen loopeu toe en turen mee. De jonge man neemt dan het teekenboek voor zich en begint eenige krabbels te ma ken. >Jen", roept een vrouw; hij gaat je uit- leekenen. Sta toch stil i' »Maar „Jeu" wil niet uitgeteekend worden en staat niet stil. De jonge teekenaar werkt kalm door, de meuigte Verdringt zich om hem en hangt hein bijna over zijn schetsboek. Van de zijde der Kalverstraat komt een agent,^kalm, dood bedaard. „Dooi loopen menschen blijft daar nou niet staan, der is immers niets te zien. Laat die meneer nou stil teekenen" De menigie gaat schoorvoetend uiteen de jonge man ^drentelt kalm den Nieuwendijk op, een paar jongens, die niets beters te doen hebben, gaan mede. Uit is 't Zoo ontstaan te Amsterdam volksverzamelingen. Amsterdammers zijn niet nieuwsgierig. (Hbl.) De gevaren van het stroopen. Nabij 'slleer Arendskerke (Zeeland) waren gisternacht de twee broeders F, aan het stroopen in een der polders. Door een onge luk ging het geweer af, waardoor een der broeders het volle schot in den rug kreeg. Hij werd zwaar gewond weggedragen en zijn toestand is zeer gevaarlijk. Ongeluk te Uillegersberg. Donderdag morgen heeft op den Bergschen Plas een hoogst treurig ongeluk plaats gehad. Vier jongelui uit Schiedam, die zich in een open landauer naar den „Jardin de I'laisance" van den heer Freericks hadden begeven, huur den omstreeks 10 uur een roeiboot, waarmede zij een roeitochtje op den plas oudernamen. Nabij de Strekkade gekomen, bemerkten zij een roeiboot, waarin vier jonge dames zaten. Zij roeiden er heen en nabij de boot trachtten zij over te stappen. Doordien zij zich te veel aan een zijde bevonden, kantelde hun boot om en alle vier geraakten te water. Op hun hulpgeroep snelden twee visschers, G. Molle en een zekere Mercey uit Rotterdam, te hulp. Dezen slaagden er in, twee der drenkelingen te redden, doch de beide andere jongelieden de 29jarige schilder A. M. Hoogendam en de 21jarige M. Tuijl, waren in de diepte verdwenen en werden eerst eenigen tijd later opgehaald. Op last van den burgemeester, den heer Lefèvre de Montigny, die zich terstond naar de plaats des onheils begaf, werden beide lijken naar het drenkelingenhuisje overgebracht waar dr. Velderman den dood constateerde. De vier dames in de boot, die 't onheil zagen gebeuren, waren zoodanig door den schrik bevangen, dat ook zij, evenals de beide ge redden, zorg behoefden. De lijken der verongelukte jongelieden zijn Donderdagavond en Vrijdagmorgen naar de respectievelijke woningen te Schiedam over gebracht. Nieuwe muntbiljetten Naar de Haagsche Ct. verneemt, zijn de nieuwe muntbiljetten genoegzaam gereed. Vermoedelijk zal dan wel een algemeene iutrekking van de onbruikbaar geblekene volgen. En naar het blad vei trouwt, zal alsdan, om overwegingen van billijkheid, voor ditmaal wel eens de maatregel worden toegepast om voor elke twee halve een nieuw heel biljet te geven. Een fabrikant van geweven goederen moet onlangs aan den minister een model hebben aangeboden van een uit linnen in kleuren geweven muntbiljet. Behalve andere voordeelen, had dit ook de aanbevelenswaardige eigenschap, niet te wor den nagemaakt; want het weefgetouw, voor de vervaardiging noodig, kost alleen circa f 50.000. Die linnen muntjes waren zoo dun als papier en zeer mooi. Maar op het denkbeeld is toch niet ingegaan, vermoedelijk omdat ze te zwaar waren. Brand. Uit Tilburg wordt gemeld Waarschijnlijk tengevolge van vuur uit de locomotief ontstond Donderdagnamiddag een hevige brand in de nabij den spoorweg ge legen mastbosschen van de jacht van den heer V. Bogaerts te Tilburg. Met vereende krachten slaagde men er in het vuur meester te worden, nadat de bosschen over eene ruimte van 10 tot 12 HA. door de vlammen vernield zijn. De jacht is gelegen aan den Bredaschen weg. Sprang. Donderdag middag j.l. gaf de Zangvereeniging „de Harpe Zions" alhier eene uitvoering, die vrij goed bezocht werd en goed geslaagd mag heeten. Met genoegen konden wij constateeren dat deze Vereeniging, dank zij de uitstekende leiding van haren bekwamen directeur, den heer A. C. v. d. H. groote vorderingen maakt. Bijna alle koren, solo, enz. werden verdienstelijk ten gehoore gebracht. Ook de voordrachten, die bij af- wisseliug gehouden werden, hadden een wel verdiend succes. Moge de jeugdige Vereeniging in haar ijvervol streven volharden en ons spoedig weer eenige genotvolle uren schenken. Capelle, 14 Mei. Ouder gewoonte was Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) het schoollokaal in de Heistraat het tooneel van een uitvoering van het mannenkoor „Oefening kweekt kunst", waarbij het dameskoor „Ons Genoegen" zijn vereerende medewerking verleende. Ten gehoore gebracht werden eenige mannenkoren, twee driestemmige da meskoren, een paar stukken voor gemengd koor, een duo voor tenor en sopraan, eenige solo's voor vrouwenstemmen; verder droegen een paar heeren uit Oosterhout een aantal komische scènes voor. Het best voldeden de stukken voor gemengd koor; ook de mannenkoren werden goed ge zongen vooral het Soldaten Gesang" van A. Berlijn ging con amore. Wat de drie stemmige dameskoren betreft, daarin viel met verleden jaar vergeleken, een groote verbe ter ng waar te nemen. De heer Van Beek schrijft blijkbaar „Excelsior» in zijn vaandel. Een beetje meer vuur zou echter niet mis plaatst zijn. Het duo voldeed Ons naar om standigheden vrij wel. Solonummer vijf van het programma, „Schel toch wat zacht- kens" lied voor sopraan, moest dunkt mij, wat harder aangescheld worden, dan was het beter uitgekomen. Een woord van lof mag ook zeker niet onthouden worden aan de dames, die op ge voelvolle wijze hebben voorgedragen „Kin dervreugd en Kinderleed" en „Zacht ontsliep de lieve Kleine», beide solo's met koor. Kortom, alle damessolisten beschikken over prachtige alt- en sopraan stemmen. Wij hopen dan ook van harte, haar nog vele malen te mogen hooren. Komische scènes gaven een aangename afwisseling. Ten slotte een woord van dank aan den heer directeur Frans de Cortie voor het zeer gevarieerd programma. In de spoorsloot alhier is door den heer Van Dongen in de fuik een vreemdsoortige visch gevangen. Het dier vertegenwoordigt eene lengte van 87 cM„ heeft bezijden den kop aan weerszijde zes gaatjes en een er op. Zijn bek is voorzien van scherpe tanden en het verhemelte is gelijk aan dat van eene koe. Verscheidene personen hebben hem in oogenschouw genomen, maar weten hem niet thuis te wijzen. Echter door den heer De Jong veearts alhier is het dier medegenomen om hem te conserveeren? ?(op sterk water) en hem nader te beschouwen ter ontdekking van den werkehjken naam. Heusden, 13 Mei. Van de verschi lende werken in en om Heusden kunnen wij me- dedeelen, dat de voorafgaande werkzaamheden tot het leggen der rails voor den stoomtram Heusden's Bosch een aanvang hebben ge nomen, en wel met het machinaal boren der biels en het verbreeden der eerste brug van hier op Oudheusden. Naar men zegt zal de tram in de maand Augustus voor het publiek geopend worden. Men zegt eveneens dat bij het werk van de groote brug het verzakte landhoofd zal worden verwijderd en door een nieuw ver vangen; alsook dat de draaibrug van Aalburg op Nederhemert tegen het einde van Juli voor het verkeer zal geopend worden. Mocht dit laatste werkelijkheid zijn dan zal dat het vervoer van hooi zeer ten goede komen en zal de pont van Bern op Herpt nu niet dag en nacht behoeven te werken, evenals in den hooitijd gedurende de laatste jaren plaats had. De door den gemeenteraad in zijne vergadering van 19 Maart jl. vastgestelde verordening, houdende wijziging der Alge meene Politie - verordening der gemeente betreffende het sluitingsuur voor herbergen en andere dergelijke, voor het publiek open staande gebouwen, werd door heeren gede puteerde staten aan H. M. de koningin ter vernietiging voorgedragen. Volgens een inge komen bericht blijkt echter, dat geeue redenen ter vernietiging aanwezig waren. Woiulrickem 13 Mei. Donderdag 21 Mei а.s. zal alhier vergaderen het onderwijzers gezelschap in het Arr. Heusden; ingeleid zullen worden de volgende onderwerpen 1. Kinderlectuur, door den heer Weeda. 2. Wordt her peil van ontwikkeling te platten lande lager Zoo ja, wat is daarvan de reden? door den heer H. Bos. 3. Waarover? Ja, waarover! door den lieer L. M. M. de Vlam. 4. De straatjeugd, door den heer A. de Koek. 5. Belangstelling der ouders in onderwijs door deu heer C. v. d. Wiel. Pestalozzi en aanschouwelijk onderwijs door den heer H. Binsbergen. 7. De stikstofvoeding der planten, door den heer B. Hengeveld. Dusscn 14 Mei Hedenmorgen omstreeks vijf uur vertoonde zich alhier op de straat een zekere J. W. d. G., geheel ontkleed rondwandelende. De ongelukkigedie blijkbaar krankzinnig was, kwam uit Meeuwen en is geloopen tot den Nieuwendijk (gem. Almkerk) alwaar hij zich neervleide voor den kerkdrempeltoen de menschen hem zagen, hebben ze hem de noodige kleederen aangetrokken; vervolgens is hij wederom overgebracht naar zijne woning. De afstand van Meeuwen naar den Nieuwendijk is on geveer twee uren. CAPELLE. Van 115 Mei. GEBOREN Johanna, dochter van Jan van Beek en Hendrina van Oversteeg. Antje Helena Willemina, d. van Arie Leendert Sneep en Oeertruida Cornelia Uijthoven. Hendrika Mariad. van Cornel is van Tiloorgh en Jenneke de Bruijn. Cornelis, zoon van Antonius Verwijmeren en Adriana van den Wijn gaart. HUWELIJKS-AANGIFTENLeendert Marinus Verduijn, 23 jaar en Wilhel nina Maijers 24 j. Sebastiaan Gouda, 33 j. en Dirkje Anna Vos, 21 j. Johannes Wagemakers, 29 j. en Johanna Maria Driessen, 21 j. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN: Pieter Ver duijn, 28 j. en Janeke Rosenbrand, 19 j. te '8 Gravenmoer. Bareud van Campen. 29 j. en Maria Boezer, 34 j. te Wasnik Jan Adriaan de Bruijn, 28 j. en Catharina Jo-

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2