Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. DuitsAïilrwxl- berekening falen. Dat maakt, dat slimme lieden vaak een zoo beperkten kijk op de dingen hebben, zij hebben geen tijd en ge legenheid overgehouden, om het oog flink in het rond te doen gaan, en hun ge dachten waren zoo in beslag genomen door het ontwerpen hier en het verijdelen ginds van kleine strekendat grootsche be schouwingen, die tot nobele daden leiden, geen toegang meer vinden. Men vindt dat zoowel bij individuen als bij volken. Geen slimmer natie, zegt men, dan de Chineezen wie door hen niet wil worden beetgenomen, moet zeer vroeg opstaan. Doch daarbij ook, hoe klein zijn die menschen in al hun op vattingen, hoe beperkt hun horizou met betrekkingen tot het zedelijk ideaalHet grootste volk der wereld is door zijn aan geboren en door cultuur verhoogde slimheid ton, beneden den rang van het kleinste af gedaald. l)at wij van nature afkeerig zijn van „list", blijkt uit^allerlei dingen. Om een „slim ventje" kunnen wij lachen, maar we gaan liefst niet met hem om dat is een soort van zelfbehoud hij mocht ons eens tot het mikpunt van zijn „handigheden" kiezen. De moraal van dit alles is niet ver te zoeken. Wien veel is gegeven, die heeft ook niet weinig te verantwoorden. Een helder hoofd en scherpe blik zijn kostelijke gaven wee hem die ze misbruikt om zijn broeder te benadeelen Er zijn vele wegen om vooruit te komen, en het kost altijd inspanning, één dezer bewandelen maar er is slechts een rechte, plimheid verschaft menige ze gepraal, maar zelden het welbehagelijk ge voel eener v^enlijke overwinning, over welke men jzonüer schaamte kan hooren spreken dlauweren die zij verwerft zijn van di&a aard, dat men ze liefst zorg vuldig we/gst°pt als het oog van een eerlijk man er «pp yalt. In den strijd, dien wij allen te voerejn hebben, passen sleclits wapeneu, welke Wij in het voile licht durv?n vertoo- nen, en bet moeten wel erg kleide zielen zijn, die geen hooger levensroeping kennen dan elkander nu en dan „een vlieg af te van gen". Tot zulk laag bedrijf leent zich geen flink karakter. Bij een bedekte lucht en onder kleine regenbuitjes heeft Zaterdag in den namiddag te Frouard plaats gehad de samenkomst tusschen den president der Fransche republiek en de keizerin-weduwe van Rusland, wat wel niet in verband kan worden gebracht met bijzondere overeenkomsten tusschen de beide groote staten in het Oosten en Westen, die te zamen en in vereeuiging vormen een pendant tot het drievoudig verbond tusschen Duitschland, Italië en Oostenrijk, doch dat toch door de deftige Köln. Ztg. belangwekkend genoeg wordt geacht om er een artikeltje aan te wijden, 't Was dan ook wel iets meer dan een burgerlijke beleefdheid zoo'n reis van het hoofd van den staat in eigen persoon vergezeld nog wel van twee generaals om te gaan begroeten de moeder van een regeerend vorst, is werkelijk buitengewoon, kan gelden als het summum vau voorkomendheid. Nu is Maria Feodorowna voor Frankrijks presi dent wel iets meer dan de moeder van een regeerend vorst zij is de invloedrijke raadgeefster van een trouw bondgenoot Wat er tusschen den president der republiek en de keizerin-weduwe verhandeld is gedu rende de tien minuten, dat zij alleen waren tusschen Frouard en Pont Mousson (later stelde Felix Faure de generaals Tournier en Boisdeffre voor) is niet te zeggen, in de Fransche bladen gewaagt men natuurlijk van een „grondige bespreking der vraagstukken van den dag", doch ook zonder een dergelijke goocheltoer voor mogelijk en waarschijnlijk te houden, kan men de begroeting rangschik ken ouder de beleefdheden met een politieken achtergrond. Om half elf Zaterdagmiddag van Parijs vertrokken, kwam Felix Faure des namiddags om kwart over vier te Frouard aan eeu kwartier voor den. trein met de keizerin weduwe. Onmiddellijk na aankomst had de begroeting plaats tusschen groovvorst Michael en den president met gevolg, en in den trein bracht Felix Faure de keizerin-weduwe zijn hulde. Nog geen tien minuten bleef de trein te Frouard en onderweg vonden de verschil lende voorstellingen plaats en hadden Felix Faure en de keizerin-weduwe gelegenheid zonder getuigen te spreken, waarna de thee werd gebruikt in den eetvvaggon. 't Was bij deze gelegenheid dat Felix Faure de decoratie van het Legioen van eer toekende aan de heeren Dubreuil en Haunenstein uit het gevolg der keizerin. Officieus heet 't, dat er alleen gesproken is over het verblijf van de keizerin en haar kinderen in Frankrijks zuidelijk deel en over den gunstigen invloe van het klimaat, welke lezing bij uitzondering wel eens de eenige juiste zou kunnen zijn Hoewel men te Rome zeker niet verwacht had heden of morgen reeds den vrede met Abessinie afgekoudigd te zien, komt het be richt „de oorlog duurt voort" toch wel al te zeer als een verrassing. Menelik, die te Sjoa is gearriveerd, schijnt niet gezind in te gaan op de voorstellen van Italië, als zijnde deze te veel eischend en generaal Baldissera neemt tegenover de rasen Mangascha en Aloula niet de houding aan van iemand, die gena debewijzen vraagt. Hij heeft aangedrongen op de vrijlating van alle Italiaansche gevan genen onder bedreiging met verwoesting van de geheele landstreek en hij gaf tot gisteren t:jd. Nu kan 't zijn, dat de heeren op 't allerlaatst de wijste partij hebben gekozen (zij tellen met de troepen van Sebath en Agos 10000 man, de Italianen 15000 man) doch volgens de berichten van Zondagmorgen was er nog geen zekerheid, en volhardt Manga scha bij zijn plan om de gevangen niet uit te leveren zoolang er nog éen Italiaan in Tigre is, dan loopt 't zeker mis. Nn is men te Rome wel weer aan 't oreeren over den eerbied en de vrees voor de Itali aansche driekleur, doch Mangascha kan Bal dissera nog heel wat moeielijkheden geven Baratieri heeft er te üebra Allet de on dervinding van opgedaan Ondertusschen zijn Engeland en Iti." -aan 't>onderhandelen over den afstand van as- sala (dat voorloopig wel niet zal worrten verontrust door de derwisjen) aan Egypte waarbij Italië een rnooien slag zon doen Egypte zou namelijk moeten betalen voor den afstand niet alleen, doch tevens aan Italië moeten vergoeden alle onkostengemaakt voor de bezetting en nog te maken voor de ontruiming. Dan zou Egypte de stad moeten bewaren voor de Engelschen als dezen zou u liever in een afgrond zien vallen, dan u zijn vrouw te laten worden. Zoo uitte de haat der gravin zich op dezelfde wijze als die van den markies de Clameran. Maar, hernam zij met een wreedheid, waar toe zij alleen in staat was Uw beminde is vertrokken en zooals men mij zeide, is de oude markies dood. God is recht vaardig. Wij zijn gewroken. De woorden van Saint-Jean zij kunnen blij zijn op la Verberie schoten Valentine oogen- blikkelijk te binnen. De oogen der gravin straalden van genot. Het was voor het ongelukkige meisjes de ge nadeslag. Sedert een half uur moest zij een boven- menschelijke kracht inspannen, om zich tegen die wreede beleediging staande te houden, maar nu verlieten de krachten haar. Zij werd doods bleek, sloot de oogen, strekte de armen uit om een steun te zoeken, en viel neer, terwijl zij zich aan den hoek van een latafel stootte, waardoor zij een wond aan het hoofd kreeg. Met droge oogen zag de gravin haar dochter aan haar voeten liggen. Haar ijdelheid bloedde, haar moederliefde werd niet bewogen. Zij be hoorde tot die menschen, wier toorn en haat hen zoo vervult, dat er voor geen ander gevoel meer Elaats is. Toen zij zag dat Valentine zich niet ewoog, en de bedienden, die in de gangen bij het vernemen van haar dreigende stem hadden staan beven, kwamen aangeloopen, zei zij Draag de juffrouw naar haar kamer, sluit de deur af en breng mij den sleutel. De gravin nam zich toen voor, Valentine een tijd lang op te 9luiten en haar te verhinderen uit te gaan. Want zij had een vreeselijke angst voor de wereld. Op het platteland mist men de kieachheid der stedelingen; daar stelt men een eer er in de schuldigen te beleedigen, maar toch redeneerde mevrouw de la Verberie verkeerd want het is nog beter een schandaal te laten losbarsten, dan den laster zijn sluiperigen gang te laten gaan. Al hare plannen zouden echter in duigen vallen. Weldra kwamen de dienstboden haar zeggen, dat Valentine bijgekomen was, maar dat zij hun in het geheel niet wel geleek. De gravin antwoordde, dat het gemaaktheid was, maar op aandringen van Mihonne besloot zij haar naar dochter te gaan en daar moest zij de werkelijkheid wel inzien, want Valentine ver keerde in gevaar. Zij toonae geen aandoening, maar zond naar/ Tarascon om dokter Raget te haler., die toen het) orakel der streek w.is, dezelfde die 's nachts btf den markies de Clameran geroepen was. Hij bef hoorde tot die menschen, wier herinnering lang na hun dood nog voortleeft. Verstandig en edel zijnde, offerde hij zijn leven aan xijr. beroep op. Hij was rijk en liet zich nooit voor zijn diensten betalen. Nacht en dag ontmoette men hem in zijn met een grijze merrie bespannen rijtuig, waarin altijd bouillon en \fijn voor de armen was. Hij was toen ongeveer vijftig jaar, een kleine man, met kaal hoofd, levendig oog en zeer geestig. Hij was een aangenaam, dpge- wekt prater en buitengewoon goedhartig. De bode vond hem en bracht hem naar het kasteel. Toen hij Valentine zag, fronste hij zijn wenk brauwen; beurtelings de dochter en de moeder gadeslaande, wierp de dokter zulke doordringende blikken op de oude dame, dat zij voelde dat ze een kleur kreeg. Dat meisje is ernstig ziek, zeide hij eindelijk. Eu toen mevrouw de la Verberie niet antwoord de, hernam hijIk zou wel even alleen met haar wenschen te zijn. De dokter had door zijn naam en karakter veel invloed op de gravin, zoodat deze niet durfde tegenspreken. Zij verliet de kamer, niet zonder zichtbaren tegenzin en wachtte in het naastbij- gelegen vertrek den dokter af. Na een half uur, dat haar wel een eeuw toescheen, kwam deze. Welnu vroeg de gravin. Mevrouw, antwoordde hij treurig, uw doch ter is ernstig ziek, zij schijnt hoogst zenuwachtig te zijn en heeft hevige koorts. Ik wil u een goe den raad geven haar toestand is ernstig, maar niet bepaald onrustbarend. Zij moet met zachtheid behandeld worden, dar. zullen we, hoop ik, de Vnor|ja sjyy>r1ig onder de knie hebben. alaar dokter, zei zij, zijn bedekte aanwijzing voelendeen hem niet willende toonen, dat zij wei nig liefde voor hare dochter voelde, verzeker mij ten minste, dat er geen gevaar is. Neen mevrouw, antwoordde hij, op licht spottenden toon, de hoofdzaak is behoefte aan geestelijke rust en die moet u haar verschaffen. Soedan in hun macht hebben, zou ICassala ook spoedig aan John Huil komen 't Moet er met Crispi als politicus nu wel treurig bijstaan: eenige hem toegedane bladen stellen koning Humbert vei autwoordelijk voor de campagne in Afrika! Het moet den Spanjaarden on Cuba zeer slecht gaan. De opstand heeft zich thans over alle provinciën uitgebreid. Het gerucht loopt, dat Spanje naar aanleiding van de houding der Vereenigde Staten een nota tot de mogendheden zal richten. Intusschen zijn de Spaansche troepen tot defensief optreden veroordeeld. De commissie uit de Spaansche Cortes, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de afgevaardigden, had besloten de geloofsbrieven der Cubaansche gedeputeerden te onderzoeken doch de liberalen hebben zich daartegen verzet en verklaard de kamer te zullen verlaten, indien in het rapport de Cubaansche verkiezingen onwettig werden verklaard. De commissie heett toen haar rapport ingetrokken. Een kostelijk staatje van kalme ironie is weer het jongste, van president Kj.uger te Londen ontvangen telegram, waarin verklaard wordt, »dat de regeering met genoegen kennis heeft genomen van de verzekering, dat een gestreng onderzoek zal worden ingesteld naar" de daden der Chartered Company ei» van hare directeuren, en dat zij met belangstelling den loop van dit onderzoek zal volgen." En meteen laat de Transvaalsche regeering dan weer een bundelije cijfer depêches vliegen, gelijk zij, met sleutel en al, in het op het slagveld opgeraapt valies van Dr. Jamesou zijn gevonden. Het zijn er nu eenige, waaruit blijkt, dat reeds in October 1895 met de toebereidselen tot den aanslag een aanvang werd gemaakt en dat Jameson herhaaldelijk tot spoedige uitvoering aanspoorde, uit vrees dat anders de zaak zou uitlekken. Het hervorm! ngs"- comité evenwel bleef weifelen en weifelen en schrikte, naar men weet, op het laatste oogenblik voor dadelijkheden terug. Vooral sensatie evenwel maakt een facsimile van een plattegrondje van Pretoria, met een belegerings- en bombardeerings-plan er bij! Toch vervolgt men in de Transvaal, waar de tegenpartij zoo jammerlijk te kort schiet, zelf met kalmen tred den aangewezen plicht- weg. Ten opzichte der veroordeelde „her vormers" werd door den uitvoerenden raad besloten het verbannings-vonnis (voor drie jaren) te handhaven. Thans wordt overwogen in hoeverre de opgelegde gevangenisstraffen en geldboeten kunnen worden verminderd. \axM**Kt«s Uit goede bron wordt gemeld, dat de ge mengde rechtbank te Alexandria het inzake de Egyptische schuldkas geheel eens is met Frankrijk en in dien zin uitspraak zal doen. De Egyptische regeering zal waarschijnlijk vooraf por 1 nrt pvna'vaan de kas OuUtrekken. kosten der Soedan-expeditie wöivign thans op 31/s millioen pond sterling geschat. Een Parijsche correspondent schreef ednige weken geleden over den diefstal van de regimentskas met fr. 30,000 uil het kabinet van den kolonel in de kazerne rue de Baby- bne te Parijs. De ijzeren kist is thans terug gevonden, met de geheele som er in. Een Eenige zachte, bemoedigende woorden van u zullen meer uitwerken, dan al mijn voorschriften. Maar weet wel, dat iedere opwinding, iedere aan doening noodlottig kan zijn. Het is waar, zei de gravin huichelachtig, dat ik mij op het eerste oogenblik, toen lk het ge beurde vernam, door mijn drift liet meesleepen. Maar nu is dat eerste oogenblik voorbij, mevrouw, en staat het aan u, uw dochter te redden, zei mijnheer Raget streng; ik zal morgen terugkomen. Toen hij vertrokken was, voelde zij pas hoe scherp hij geweest was. Die brutale man, riep zij uit, mij zoo de les te durven lezen, een vrouw van mijn stand! Maar zij voelde toch, dat zij zijn raad moest opvolgen en voorloopig haar illusies opgeven. Geen weelde meer in het vooruitzicht, geen millionair tot schoonzoon, geen rijtuigen, mooie japonnen en feesten, waar men hoog kan spelenZij zou arm sterven, zooals zij geleefd had, veroordeeld een vervelend leven te leiden, dat nu nog langdradiger zou worden, omdat zij niet meer op de toekomst kon hopen. En het was Valentine, die daar schuld aan had. Bij die gedachte voelde zij een haat tegen haar dochter opkomen, die slechts door den tijd kon onderdrukt worden. Zij zou haar kind dat zij nu haatte, dood willen zien. Maar de blik van den dokter schoot haar te binnen; zij bedwong zich en toen zij bij Valen tine kwam, glimlachte zij zelfs en sprak haar eenige vriendelijke woorden toe, waarna zij haar aan de zorg van de trouwe Mihonne overliet. Arme Valentine! Zij gevoelde zich zoo zwak, alsof ze langzaam wegstierf. Toch leed zij niet meer zoo erg, op groote crisissen, hetzij lichamelijk of geestelijk, volgt altijd een verdooving, waarin men ongevoelig voor smart is. Toen zij weer kon nadenken, zei zij tot zichzelf: Ik moet afwachten of mama mij nu vergeven kan. Gedurende hare ziekte was hare grootste onge rustheid Gaston. Was het liem wel of niet gelukt, zich in te schepen Toch herstelde zij betrekkelijk spoedig maar, hoewel de dokter haar sedert twee dagen toege staan had op te staan, mocht zij toch niet uit gaan, om bij den ouden schipper inlichtingen omtrent Gaston te gaan vragen. Gelukkig was de man even slim als trouw. Wordt vervolgd. sappeur, Marchand, is in den nacht van 2 op 3 Mei in het kabinet doorgedrongen, heeft heel alleen de fcist eruit gesleept en die verstopt in een nauw gangetje van een halven meter hoog, tusschen het beschot van de wapenzaal en het onderste uiteinde van het afbellend dak. Hij hoopte dat de diefstal eerst Maandag 4 Mei ontdekt zou worden en hij dus Zondag gelegenheid zou hebben het geld weg te halen. Maar reeds Zondag morgen vroeg bemerkte een officier dat de kist verdwenen was en werd de heele kazerne aan een gestreng toezicht onderworpen. Na weken lang zoeken heelt nu een soldaat, die in het gangetje gekropen is, aan het eind daarvan de kist gevonden. Bij Marchand had men reeds vroeger breekwerktuigen ont dekt. Hij h'eeft bekend en verklaard geen medeplichtigen te hebben. De openbare onderwijzers in Spanje kiijgen hun traktement maar niet uitbetaald. Er is wel weder een nieuw Regeeringsbesluit uit gevaardigd, waarbij de geregelde betaling van hun traktementen wordt gelast, maar zij hebben daarom hun geld nog niet. Aan het eind van het tweede kwartaal van het schooljaar 1895—96 hadden de gemeenten nog 8,116/353'-pesetas aan onder wijzerstrakte- niebiéh" te betalen, van wcike 6 milioen al verschuldigd waren vóór 1 Juli 1895. Het ergst is het in dit opzichr gesteld met de provincie Malaga. Daar hebben de ge meenten nog 1,178,000 pesetas schuld aan onderwijzerstraktementen. In andere provin ciën, als Barcelona, Biscaye, Guipuzcoa en Leton, hebben de onderwijzers geeu achter stallige traktementsgelde i te vorderen. In de haven van Huil heeft Vrijdag een ongeluk groote schade aangericht. De deuren van een nog onvoltooid havenbassin zijn bij het opkomen van den vloed bezweken en het water uit een aangrenzend bassin daar binnengestroomd. Verscheidene schepen wer den meegesleept door den geweldigen water stroom; twee daarvan zonken een visschers- vaartuig werd verbrijzeld en twee andere bekwamen zware averij. De schade bedraagt 2,500,000 fr. Geen mensch bekwam letsel bij het ongeluk. Daily News heeft weder een onrustbarend telegram uit Constantinopel, volgens hetwelk ettelijke honderden Armeniërs daar zouden zijn gevat en nog meer inhechtenisnemingen op til zouden wezen. Vele aangehouden Armeniërs worden het binuenland in gestuurd. De ambassadeurs hebben een vertoog aan de Porte gericht, uit vrees voor een nieuwe paniek, want de Armeniërs in de hoofdstad beginnen weer een schuilplaats te zoeken in de kerken. Van Turksche zijde zelve omtrent deze zaak geen nieuws. Alleen de tegenspraak, dat te Constantinopel cholera-gevallen en te Biredijk in Armenie nieuwe moordtooneelen zouden zijn voorgekomen. In Egypte duurt de vlucht wegens de ge vreesde ziekte voort, zoodat men het aan de zaken bespeuren kan. Alle scholen zijn ge sloten. Bij kèflzerlijk bemit is de Keizerin vair Rusland bèuoUmcdtot chef van het 2e regiment garde-dragonders, dat voortaan zal heeten „tweede regiment garde - dragonders Keizerin Alexandra van Rusland. De Pruisische ceremoniemeester Von ICotze is nu, wegens het tweegevecht, waarin hij ceremoniemeester Von Schrader dood schoot, door de militaire Rechtbank tot, twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het maximum van rle straf zou vijt jaar zijn ge weest. Het vonnis vereischt nu nog 'skeizers bekrachtiging. In het vermaarde Residenz-Schloss te Wtlrzburg, het oude verblijf der Vorst-bissc'nop- j pen van VVürsburg, en waar de tegenwoordige j Prins-Regent Luitpold is geboren, heeft een brand gewoed, welke bij het uitbreken groo te ontsteltenis wekte, maar betrekkelijk goed is afgeloopen. Het dak van het 167 meter lange en 89 meter breede paleis heeft voor vier vijfden in brand gestaan, maar de bogen van vuurvast materiaal, waarmee de reeksen prachtige ver trekken overwelfd zijn, hebben den vlammen weerstand geboden, en zoo is het fraaie ge bouw met zijne kunstschatten gespaard ge bleven. Men vreest echter, dat het water er heel wat schade h'eeft aangericht. Het Residentieslot is tusschen 1720 en 1744 gebouwd door Balthasar Neumann, naar het model van het Paleis te Versailles. Er zijn fresco-schilderingen vau Tiepolo, prachtige gobelins, enz. Reeds vroeger, kort na de voltooiing heeft het paleis een vuurproef doorstaan. Toen is ook het dak afgebrand. Maar het bevatte in dien tijd nog niet zooveel schoons en kostbaars als nu. Vermoedelijk ontstond de brand ten gevolge van het uitbranden van de haarden door schoorsteenvegers. Er is onderzoek ingesteld. öedert twee dagen is de jongste zoem van minister Bötticher, referendaris te Rhetiins- berg, veidwenen. Hij had Woensdag 1/1. een roeitochtje gemaakt met een ontvar.iger der belastingen en men vermoedt, d»t,t beiden

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2