N ummer 46, Zondag 7 Juni 1896. 19°Jaargang Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, A.NTOON TIELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. Rijkspostspaarbank. UITGEVER Waalwijk. UITVOERINGEN. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Laiigstraatsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0.60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden v2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Aan keizer Frans Jozefs troonrede, ter gelegenheid van de ontvangst der Delegatie» gehouden, wordt de erkenning niet onthouden dat het 't meest belangwekkende politieke betoog is, dat in vele jaren door of namens Europeesche vorsten en vorstinnen is uitge sproken. In gunstige afwijking van den regel, heeft de heerscher over Oostenrijk en Hon garije gezegd wat hij meende, met betrekking tot de jongste gebeurtenissen, voornamelijk op het Balkanschiereiland, te moeten zeggen, terwijl in den regel in dergelijke gelegeuheids- speechcs 't geen verzwegen wordt van meer en van grootere beteekenis is dan het gesprokene. In 't bijzonder is opgevallen, dat de keizer koning, die in 1894 de triple-alliantie in 't geheel niet vermeldde in zijn troonrede en er in 1895 slechts ter loops op wees als een „fait accompli*, ditmaal in 't bijzonder uit weidde over het doel eu strekking, en uit drukkelijk betoogde den eerlijken wil tot handhaving van den vrede, waarschijnlijk wel ter weerlegging van alle tegenstrijdige ge ruchten omtrent het bondgenootschap tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië. Het was wel in verband met de gemelde intimiteit tusschen deze rijken, dat de keizer zoo hartelijk en waardeerend sprak over het Italiaansche leger, wat in Italië, blijkens de uitlatingen der groote pers, op hoogen prijs wordt gesteld en daar wordt beschouwd als een bewijs van de goede verstandhouding der verbondenen. De belangrijkheid van het betoog is wel in de eerste plaats het gevolg van den ge leidelijken ommekeer der dingen op het Balkanschiereiland en 'skeizers woorden dien aangaande worden uitgelegd in dezeu zin, dat de vreedzame afwikkeling der zaken en dat de goede internationale relation niet gegarandeerd zouden zijn als ten aanzien van het statusquo in den Balkan de mogend heden, die den toon aangeven in Europa, niet waren één van zin en één van streven. De Agenzia Stefar.ie meldt uit Massowah, dat de overlevenden van de in de omstreken van Adoua uiteengedreven Italianen, in het Italiaansche kamp zijn aangekomen. Plet zijn drie onderofficieren en 11 soldaten die allen gewond zijn, voorts vier ongedeerd gebleven soldaten en een verminkte Ascari. Men verwacht dat de overige, nog in gevangen - schap verkeerende soldaten, binnen enkele dagen zullen terugkeeren. Hetzelfde blad maakt nu eene nota open baar, waarin medegedeeld werd dat het gerucht, als zou di Rudini den koning het ontslag van zijn kabinet aangeboden cn ont binding der kamer tengevolge van het votum van 30 Mei verlangd hebben, geheel onwaar is. Integendeel, de premier heeft tegenover den koning verklaard dat de parlementaire verhoudingen niet verauderd zijn na deze stemming. Nu hebben de Cubaansche opstandelingen bij Sabanilia8 weder een brug in de lucht laten springen. De conducteur werd gewond en verscheidene reizigers gekwetst. De dorpen Puerta, Guira en Jamaica zijn door de op standelingen in brand gestoken. Een andere bende die een aanval deed op Santiago de ,Vega, werd afgeslagen. Maceo bevindt zich te Lomas. Het wassen van de rivieren be- lemmeit de operaties. Terwijl volgens mededeelingeu vanTurk- sche zijde de overgave van Vamos aan de Turksche soldaten, geen enkelen droppel bloed heeft gekost (van een „zeer moorddadig gevecht'4 spraken de berichten uit Eugelsche bron) heeft de regeering van Griekenland het noodig en nuttig geoordeeld bij de Potte te protesteeren tegen de afzending van troepen naar Kreta, wat nogal grappig is; neutraliteit van Griekenland zou wel het meest aanbe velenswaardige zijn In de Daily News komt het bekendeEngelsche parlementslidStevenson een nogal fantastisch relaas doen aangaande de aanstaande tusschenkomst van Rusland in verband met de godsdienstige gezindheid der Cretensers (zij behooren tot de orthodoxe kerk.) Tegelijk zouden het Macedonische en het Armenische vraagstuk worden opgelost De mogendheden hebben ondertusschen de Grieksche regeering aangenaamd 't Kretische comité te dwiogen tot kalmte en matiging, wat niet heel en al overbodig is Keil ontzettende ramp te Moskou. De begrafenis van de slachtoffers der ramp op het Chodinskyveld te Moskou heeft onaf gebroken plaats. Op het Wagankow-kerkhof zijn ruim 500 arbeiders aan het werk om groote kuilen te graven, waarin de lijken der nietherkende verongelukten bij 200 tegelijk worden neergeleg In drie groote barakken liggen nog massa's lijken ter herkenning opgestapeld. De gezich ten der dooden zijn gruwelijk verminkt, uiteengetrapt en de oogen puilen uit hun kassen. In doffe wanhoop staren de betrekkin gen der omgekomenen zwijgend op de aan- eeugekleefde massa bloederige menschenlicha- men, om tot de ontdekking te komen, dat herkenning uit zulk een vormeloozen klomp lijken onmogelijk is. De herkende lijken werden door de familie gewasschen, in een doodsgewaad gehuld en begraven. Op het kerkhof, waar een afschuwelijke atmosfeer hangt, verdringen zich nog steeds massa's menschen, in bedwang gehouden door een sterke politiemacht. Den geheelen nacht door wordt er begraven en groepen halfversufte menschen, die den omvang van hun ongeluk nog niet geheel begrijpen kunnen, hurken neer bij groote houtvuren, die den doodenak- ker verlichten en warmen zich. Het juiste aantal dooden wordt thans op zes en dertighonderd geschat, terwijl ruim 1200 gewonden en gekneusden, waarvan er vele sterven, in de hospitalen zijn opgenomen. De keizer en keizerin bezochten later weder de gewonden in de ziekenhuizen,nadat namens de czarina aan elk hunner een flesch madera was versterkt. De keizer vroeg hun naar de oorzaken der ramp. Na eenige aarzeling weten zij de ramp aan de gebrekkige poli tiemaatregelen, waarbij de keizer weende. Ooggetuigen van de ramp verklaren, dat de gebrekkigheid der politiemaatregelen reeds duidelijk in 't oog viel voor het begin van de eigenlijke kroningsplechtigheid. Toen namelijk de wagen met de heiauten, die de proclama tie der kroning voorlazeu door de straten reed.werden de herauten door het opdringende volk, dat zich in het bezit wilde stellen der op gekleurd papier gedrukte proclamaties, naar beneden gerukt in het gedrang, van hun pruiken beroofd en op den grond ge worpen, terwijl de praalwagen werd verbrij zeld. Het handjevol kozakken, dat den wagen escorteerde, bleek hier volkomen machteloos tegen den geweldigen aandrang. Zoo ging het ook bij de tenten, waar de feestgeschenken en de uit te deelen versnaperingeu geborgen waren. Een massa boeren, uit alle deelen van Rusland saamgestroomd, stonden voor die tenten opeengepakt, met begeerige blik ken het oogenblik vei beidend, waarop de uitdeeling zou beginnen. Op een gegeven oogenblik werden de tenten door de voorste rijen geplunderd, en in de meening, dat de uitdeeling was begonnen, drong het volk op en gebeurde het verschrikkelijk onheil, waar tegen geen menschelijke macht iels kon aanwenden. Van uit de tenten trachtte men den vreeselijken aandrang te bezweren, door de pakjes met de versnaperingen en de me talen herinnerirgsbekers onder het volk te werpen, doch hierdoor verergerde men den toestand slechtsde menschen bukten om de begeerde geschenken op te rapen, werden omgeworpen en vertrapt. Toen de slachting was afgeloopen en het volk zag wat het gedaan had, liep een rilling van schrik door de menigte. Woeste kreten van woede, tegen de politie geuit, werden gehoord, daarna trad een kalme, verslagen berusting in en beschouwde men de ramp als een strafgericht Gods. Eenige uren daarna was het volk weer even opgewekt als altijd en dronk het den vreugdebeker tot den bodem ledig, zonder een oogenblik aan de ramp te denken. Verscheidene Russische en Slavische boeren boden met luid geschreeuw de door hen verworven bekers te koop aan. Bekers, waarvoor zij dertig wersten hadden geloopen, waarvoor zij misschien vijftien maal hun leven hadden gewaagd, werden door hen voor anderhalve» roebel (f.2.40) verschacherd. Anderen aten van de verworven versnape ringen en de angst die zij uitstonden, eer zij deze kleinigheden verkregen, kon hun eetlust volstrekt niet bederven. Een officieel bericht van ernstigen aard komt uit Madagaskar. De regeering heeft van den resident-generaal een telegram ont vangen, inhoudende dat 1500 Fahavolos Andribade hebben aangevallen en verbrand. In de mijnen van Rochebelle in het departement van de Gard is tegevolge van de uitstrooming van koolzuur een gang in - gestort. Slechts acht mijnwerkers ontsnapten; de overigen werden bedolven. Tot heden zijn er zeven werklieden boven gebracht. Een noodlottige aardigheid. Te Rijssèl maakte een 15-jarige knaap met een zijner makkers de weddenschap, dat hij binnen het ha'f uur twintig glazen water zou drinken. Hippolyte Defailly, zoo heette de onvoorzichtige, verzwolg een twaalftal glazen, waarna hij plotseling, ten prooi aan eet: hevige koliek neerviel. Hoewel men hem onmiddellijk hulp verleende, was hij een paar minuten later een lijk. Een ongeluk in de school van Saint Cyr. Aan de militaire school van Saint Cyr heeft dezer dagen een noodlottig ongeval plaats gehad. Gedurende de oefeningen kreeg een der cadetten, de vicomte De la Panoase, een trap van een paard, tengevolge waarvan hij bijna onmiddellijk bezweek. De avondbladen hebben een bericht uit Sjanghai, meldende dat een Duitsch officier, genaamd Krause, uit de provincie Koenau door soldateif, behoorende tot de lijfgarde van den onderkoning van Nankin, is ver moord geworden. Alle Duitsche schepen hebben in last ge kregen om naar Nankin te stevenen. Men gelooft dat deze moord door hooggeplaatste personen is opgestookt, teneinde de Duitsche officieren te nopen den Chineeschen dienst te verlaten. Bliksem locomotieven. In Duitschland worden thans locomotieven met vier cylinders en vliegwielen van twee meter middellijn gebouwd. De nieuwe loco motieven geven aan de treinen een snelheid van ruim 106 kilometer per uur. Deze enorme snelheid overtreft die van den bliksemtrein tusschen Berlijn en Hamburg, die een weg van 286 kilometer in 3 uur aflegt, met ruim 20 kilometer per uur. Leo XIII legt de laatste hand aan een zeer belangrijke encycliek, welke in het laatst van deze maand zal verschijnen, en die tot onderwerp heeft den voorrang der Roomsch Katholieke kerk boveu de Oostersche kerk. Uit Bologna wordt gemeld, dat te Sant Arcangelo talrijke werkloozen hebben getracht bakkerswinkels te plunderen, waarbij het tot een botsing met de gewapende macht kwam, die vele personen in hechtenis nam. Woensdag heeft te Moskou de militaire plechtigheid plaats gehad, bestaande in spie gelgevechten, die uitgevoerd werden door de verschillende regimenten, 's Avonds heeft de adel van Moskou hunne majesteiten een groot bal aangeboden. Een pikante bijzonderheid De hofdames verwachten met ongeduld het einde der feestelijkheden, daar de keizerin haar verboden heeft, zoolang ze duren, in het openbaar te rooken Het mijnplaatsje Cripple Creek in Colorado is den 28 29 April jl. door een geweldigen brand totaal vernietigd. Op den 29 stelde men pogingen in het werk, den door een hevigen wind aangewakkerde» brand te stuiten door een aantal huizen met dynamiet in de lucht te laten vliegen. Deze pogingen bleven niet alleen zonder eenig resultaat, doch had den ook eeu ernstig onheil tengevolge. Door het te vroeg ontploffen van een lading dyna miet, werden namelijk vier personen gedood en 17 zwaar gewond. Van het geheele mijn stadje bleef geen huis gespaard, zoodat de bevolking ter sterkte van eenige duizenden personen in de open lucht kampeeren moest. De wonderen der elcctriciteit. Den 4 Mei jl. is te New York de Elec- ti iciteits tentoonstelling geopend. Gonverneur Morton bracht, door op een knopje te drukken, alle machines van het tentoonstellingsgebouw in wei king; de electrische beweegkracht werd van de Niagara-watervallen langs een ge wonen telegraafdraad naar New-York geleid; over een afstand van 740 kilometer dus. Door den druk op het knopje werden tege- l'jkertijd vier kanonnen langs electrischen weg afgevuurd, en wel een te San Francisco, een te Augusta (Maine) een derde te St. Paul (Minne-sota) en eeu vierde te New-Orleans '(LouisianaDe door den Niagara geleverde kracht diende onder anderen ook, om een groot model der aan den waterval met f 12.500.000 kosten gebouwde electrische installaties, in beweging te brengen. Rondom dit model van de Niagara-electriciteiis- inrichtingen waren groote telefoontoestellen met enorme klanktrechters aangebracht, die met klanktrechtf rs aan de Canadeesche zijde van den Niagara in verbinding staan. Daar door werd het gebulder van den waterval naar New York overgebracht en kon men duidelijk het bruisen, donderen en loeien der vallende watermassa's in de machinezaal der New-Yorksche tentoonstelling hooren. Aan hei postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f 3900,54; terugbetaald f 3136,54. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2244. WAALWIJK. Zondag 7 Juni, 's middags 12 uurzal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Programma AD LIBITUM.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1