HOOIGRAS. NOTARIS iflllMOOP. Advertentiën, Het HOOIGRAS van Notaris LOEFF, HOOILANDEN: BINNENLAND, Burgerlijke stand. Handelsberichten. publiek verpachten publiek verpachten GEBOREN: Johannes Gerardus Adrianus Vrijgdag 12 Juni 1896, II. A. C. Onder Waalwijk Onder Besoijen: te Drunen, zal Woensdag 10 Juni 1896, 80 hectaren onder Baardwijk, Donderdag 11 Juni 1896, 30 heet. onder Waalwijk en Besoijen, Maandag 15 Juni 1896, 's middags 12 ure, bij A. Mulders te BAARDWIJK 25 perceelen in den Overlaat, Rijksgedeelte. WAALWIJK, 6 Juni 1396. Politic verordening Waalwijk. Den 2 Juni jl. heeft plaats gehad de af kondiging van de door den raad der gemeen te Waalwijk, in zijne vergadering van 21 Mei 1896 vastgestelde verordening, hou dende wijziging der plaatselijke politiever ordening der gemeente Waalwijk van 7 Augustus 1895. Deze verordening is dus reeds in werking getreden. Den inhoud deelden wij reeds mede in ons verslag der raadszitting van 21 Mei. Verpachting Maasmond. Ditslag der verpachting van gronden langs den Nieuwen-Mansmondvak Hagoort Doeversche loswalden 5 Juni 1896 te Waalwijk gehouden door den ontvanger der registratie en domeinen aldaar, ten overstaan van notaris A. J. Bant 76,31,60 hectaren winterbed in 60 per- ceclen voor het geheelc seizon 1896 14732. Opbrengst 1895 f3592. 13,34,20 hectaren winterbed in 13 perceelen om eenmaal te hooien f 690. Opbrengst in 1895 voor het ge— heele seizoen f 8u8. 1,33,65 hectare binnendijks ver spreide gronden ten Zuiden van den Zuiderdijk in 6 perceelen, voor het geheele seizoen 1896 f 78. Opbrengst 1895 f55. De weg langs den Noorderdijk van Hagoort naar Drongelen groot 1,80 hectare in een perceelvoor het ge heele seizoen 1896 f 52. In 1895 niet verpacht. De jacht f 9. Opbrengst 1895 f 18. Totaal f 5561. Evenals in 1895 is alleen bij afslag ver pacht zonder uitloving van strijkgeld of beding van onraad. Datniettegenstaande de eerste snede veel minder hooi zal opleveren dan in 1895, de opbrengst nu belangrijk hooger is, moet vooral worden toegeschreven aan de stijging der hooipiijzen in de laatste dagen. Atjeh Aan het Nieuws wordt uit Batavia ge seind 2000 man troepen trokken naar Belang Kala, onderweg Impagar tuchtigende. Andere colonnes trokken gisterenavond naar Lamtengah. De marine debarkeerde 400 manteLam- baroe. Generaal Vetter schijnt dus het tuchti- gingswerk ten zuidwesten en ten zuiden van Olehleh voortezetten. Belang Kala, waarheen 2000 manschap pen uitrukten, ligt ongeveer een uur gaans ten Zuiden van Larabaroe, waar de marine 400 man aan land zette, daarvan gescheiden door een inham van de zee, een moeras achtig terrein, een strook land met klap perboom en begroeid en uitgestrekte sawahs (rijstvelden), alles gelegen in de kuststreek van de VI Moekims, Toekoe Oemar's terrein en westelijk van Oleh-leh. Lampagar, een kleine vijandelijke kampong, dat door de onze getuchtigd werd, ligt na bij Lambaroedaarvan door gemelde zee- inham gescheiden. Bij het departement vun koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië ontvangen het volgende van Donder dag gedagteekende telegram betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh uOpruiming van vijandelijke versterkingen benoorden Beradin eergisteren ongestoord beëindigd. Kieswet. De Tweede Kamer heeft het amendement van de heeren de Beaufort, Kolkman en Viruly Verbrugge op artikel 7 van het kiesrecht-ontwerp (houdende regeling van het kiesrecht voor de gemeenteraden) met 53 tegen 33 stemmen verworpen. Evenzoo werd verworpen het amendement van den heer Pyttersen op hetzelfde artikel, met 54 tegen 35 steramen. Het amendement van de heeren Borgesius, Cremer, Drucker, Lely en Bink was door de voorstellers ingetrokken. Artikel 7 van het regseringsontwerg werd ten slotte onverandord aangenomen met 45 tegen 44 stemmen. Vrijdag is de kamer gevorderd tot art. 26. Onwcder. //Woensdag is te Baardwijk de polderwach- tcr Broks door den bliksem getroffen en gedood./' Woensdagavond tegen 7 uur sloeg de bliksem in den tuin van den kastelein W. Brak te Waalwijk. Vier personen zaten daar aan een tafeltjedrie kwamen met den schrik vrij, doch de vierde, de kastelein, werd op de plaats gedood." Aldus lezen wij in verschillende cou ranten. Gelukkig voor liet slachtoffer van deze slechts één geheel vormende ramp is de zaak onjuist en overdreven voorgesteld. Wout Brok slaat gedurende de zomer maanden zijne welbekende veldtentwaarin vergunningop in den .Buitenpolder van Waalwijk. Die tent wordt uit den aard der zaak druk bezocht door allen, die >n den Polder landerijen hebben liggenpachters van hooi- en weilanden enz. Woensdag gedurende het onweer bevon den zich in de gelagkamer behalve den kastelein 3 personen. De bliksem sloeg op een zoogenaamden windvanger, verbrijzelde een vijftal ruiten, liet twee der aanwezigen ongedeerdsloeg den derden de pet van het hoofd en trof Wout Brok. Zijn pet was geheel verkoold evenals zijn heind aan de voorzijdebroek en kousen waren aan flar den aan jas en vest slechts een klein gaatje merkbaar De voorzijde van zijn lichaam was erg gebrand. Door den schok schoof hij langs de leuning van zijn stoel op een anderen en daarna op den grondwaar hij voor dood bleef "liggen. Gelukkig was dit niet het geval en kwam hij na eenigen tijd weer bij, hevig pijn lijdende. Donderdag is hij naar 't gasthuis alhier vervoerd. Brok heeft uitgebreide brandwonden op borst en buik en de achterzijde van 't rech terbeen. Donderdfxg had hij hevige pijn in de armen en vrij zware koorts. Gisteren was zijn toestand veel beter. Volgens inlichtingen ons welwillend ver strekt door dr. Sweens die hem behandelt, was de patient ook heden ochtend veel be ter zoodat alles een spoedig algeheel her stel mag doen verwachten. De bliksem is verder op verschillende plaatsen in de buurt in den grond geslagen zonder schade te veroorzaken, als in den Buitenpolder van Baardwijk, in den Over laat enz. Te Boxtel werden twee woningen door den bliksem getroffen. Op beide plaatsen kwam hij door den schoorsteen binnen, doch terwijl hij in het eene huis door een open- stamde deur verdweensloeg hij in het andere een gat in den zdder waardoor hij een uitweg vond. Brand werd niet veroor zaakt. Te Beesd sloeg de bliksem in het huis van raej. de J., dat spoedig in volle vlam stond. Ook het aangrenzend huis werd door het vuur aangetast. Het gemeentehuis liep gevaar. Alles werd gered en bij den bur gemeester bezorgd. Het gebouw bleef be houden. Boven Geldermalsen barstte een- hevig onweder los, gepaard met geweldigen regen en hagel de hagelsteenen waren zoo groot als knikkers. Veld- en tuingewassen en niet minder de glasruiten hadden het hard te verantwoordenen hier en daar werd heel wat verwoesting aangericht. Van on gelukken hebben we niets vernomen. Door het onweder is eene koe van P. V te Diuteloordin de weide door den blik sem getroffen en gedood. Te Bhenen sloeg de bliksem in den Ach- t.erbergschen molen, die spoedig geheel in de asch lag. Het verbrande was verzekerd. Tilburg, 1 Juni. Op de Looiersbeurs van heden was weinig handel. Het seizoen om in te werken is te ver gevorderd en vele looiers hebben hunne inkoopen al gedaan. In leer is de markt onzeker. Zwaar zoolleer, hoewel weinig voorhanden, is wel gezocht maar men is niet genegen eene hooge markt in stand te houden. Licht leer gaat beter weg. Voor liet zware werd 821/3 a 90 cent, voor lichte 80 a 85 ct. per */2 Kg. besteed. In overleer was alleen de vraag naar zeer licht zwart eu grauw. Eindhoven. 2 Juni. De Looiersbeurs was heden druk bezocht, de handel echter stil. Niettegenstaande de huidenprijzen stijgende zijn hebbe i lederverbruikers nog geen lust tot koopen en nemen nog steeds een afwachtende houding aan. Daar de voorraad leder gering is kan stijging der prijzen niet uitblijven. De prijzen zijn als volgt: zwaar 821/s ct. bijsoor ten 55 a 70 ct., grauw overleer f 0.65 a 1.20 per 1/2 Kg., zwart zonder vraag. Schors zon der vaste prijzen doch zeer laag. Drongelen, 5 Juni. De lang verwachte stoompont voor het veer alhier is gearriveerd. Het vaartuig ziet er flink en solide uit. Het is iugericht met dubbel stoomvermogen, zoo dat er of bij defectie of bij ketelwasscherij of schoonmakerij geen vertraging behoeft plaats te hebben. De afmetingen, vooral wat de lengte betreft, zijn aanzienlijk grooter dan die der thans in werking zijnde pont. Het geheel doet zien, dat er naar gestreefd is soliditeit en gemak met aan- of afrid van rijtuigen gepaard te doen gaan en ruimte is er genoeg. De tijd van in werking treden is nog niet bepaald, aangezien nog enkele proeftochtjes moeten gedaan worden in bijzijn der bevoeg de autoriteiteu. Naar alle waarschijnlijkheid zal de in dienst stelling Zondag a. sdat is 7 dezer plaats hebben. j Is dit niet merkwaardig voor zoo'n jj nietig plaatsje als 't onze In het gemeente- 3 publicatieboid staat aangeplakt Woensdag 10 Juni verpachting van hooigras I te Drongelen bij P. Nieuwkoop, des voor middags 10 uur: le De heer Bol! in zijne hoedanigheid als Burgemeester voor de gemeente Drongelen. 2e Notaris Rant voor den heer J. Uythoven. 3e Notaris Rietra voor de erven van Horssen. 4e Notaris van den Mortel voor de zoo genaamde „Elanden. 5e Notaris Boll voor de zoogenaamde „Maaskampen" van den heer Meijlink. En dat niet alleen op denzeltden dag, maar wat het mooiste is op 't zelfde uur. Als de lui nu maar geen ruzie krijgen wie eerst be ginnen zal. Doch H. PI. notarissen zijn nog al inschik kelijk, als de boeren maar veel geld uitloven enbetalen, J Bussen, 3 Juni. Heden herdacht de WEerw. heer H. C. Baekers, pastoor der parochie van O. L. V. Geboorte alhier, in stilte binnen kerk en pastorie den dag, waarop ZEw. het H. Priesterschap ontving. Niettegenstaande de ZEw. Jubilaris ver zocht had van alle uiterlijk vertoon verschoond te mogen blijven, beijverde zich iedereen, reeds in den vroegen morgenstond het na tionaal dundoek te ontplooien. Ten zeven ure las de ZEw. Jubilaris de H. Mis tot dank aan God voor de gunsten hem in dit vierendeel eeuw geschonken. De kinderen uit de bijzondere school der Eerw. Zusters van Liefde zongen voor den ZEw. Jubilaris een in vier stemmen gezet lied, dat, voor kinderen van dien leeftijd buitengewoon goed van stapel liep; de ZEw. Jubilaris bedankte hen dan ook in lieve be woordingen en liet huo des namiddags bij de Eerw. Zusters op spelen, broodjes, cho colade enz. onthalen. Donderdag 4 Juni werden door 't zangkoor der kerk een paar stukken uitgevoerd, waarvan een (of beide) vervaardigd door den WEI. heer L. M. M. deVlam, directeur van het koor. Schrijver vermeent, ter voltooiing van zijn bericht, niet beter te kunnen doen dau hier, als ook ziju» meening uitdrukkende, af te schrijven de laatste zes regels van 't feestlied, luidende „Geef, God, wat wij ootmoedig vragen „Laat eens den Gouden Jubel dagen „Voor Hem, wien Ge ons hebt toevertrouwd! „Verhoor die bee van onze zielen. „Wanneer wij in den tempel knielen, „Door Baekers U ter eer gebouwd De hooibouw heeft hier en in de om streken een aanvang genomen. Reeds ver schillende perceelen hier en daar zijn afge maaid. Als een natuurlijk gevolg van de aanhoudende droogte oudervindt men nu, dat men zich, behoudens enkele gunstige uitzon deringen, zal moeten tevreden stellen met een licht sneetje. Menig landbouwer, die meende genoeg hooigras aan zich zeiven te hebben, zal nu genoodzaakt zijn bij te pachten. Zoowel 't een als 't ander zal voor den boer niet gunstig werken op den prijs van 't hooi. DRüNEN. Maand Mei. GEBOREN Gerdina, d. van Norbertus Mimpen en Cornelia Boelen. Cornelia, d. van Christiaan Trommelen en Antonia Tim- mers. Maria Cornelia, d. van Johannes Franeiscus Aerts en Heudrika van de Wiel. Mina, d. van Cornelis van Veldhoven en Dora van Veldhoven. Andries, z. van Johannes Vissers en Wouterino van den Hoven. Hendrina, d. van Lambertus Bruurmijn en Johanna Verreijt. Johannes Adrianus, z. van Wouter Kruif en Pieter- nella Bogers.Uenricus Wilhelmus, z. van Johannes Cornelis Verhagen en Francisca de Beer. Cornelis Adrianus, z. van Ilen- drikus Johannes van Woerd en Anna van Diem. GEHUWD: Gijsbertus de Hardt,32j. met Henrica Cales, 34 j. Hermanus Pelders,33 j. met Johanna Catharina van Rooij, 28 j. Antonie van Huiten, 32 j. met Maria van Kuik, 30 j. Gijsbert Klerx, 38 j. met Anna Maria van Wel, 28 j. Johannes Klerks, 34 j. met Elisabeth van Bladel, 34 j. Hendrikus van Bladel, 26 j. met Anna Maria de Kruijf, 28 j, OVERLEDENPetronella van Loon, weduwe van Cornelis Pijnenburg, 66 j. Johannes Brokke, echtgenoot van Hendrika Gertruda Dekkers, eerder van Wilhelraiua de Beer. CAPELLE. Van 15-31 Mei. GEBOREN: Bertus, z. van Pieter Nicolaas Tref fers en Adriana van der Leij. Adriaan Pieter, z. van Cornelis van Tilborgh en Maria van Campen. Marijnus, z. van Adrianus Johannes Roomer en Martina Tactor Hendrika Johanna d. van Cor nelis Schneider en Anna Maria Schilders Magrita d. van Adriaan van Kampen en Magrita Kerst Elisabeth Philippina d. van Peter Uijthoven en Adriana YVilhel- mina Koens. OVERLEDEN: Izak van Iersel 47 jaren weduw naar van Elisabeth Mouthaan Elisabeth Vos 49 jaren. HUWELIJKS AANGIFTE Johannes Kuijsters 36 jaar en Piternella Verschuren 30 jaar. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN Johannes Wa- gemakers, 29 j. en Johanna Maria Driessen 21 jaar Adriaan de Jong 36 jaar en Wilhelmina Roosenbrand 24 j. Waspik. GEHUWD: Leendert Marinus Verduijn 23 jaar en Wilhelmina Maijers 24 j. Sebastiaan Gouda 33 jaar en Dirkje Anna Vos 21 jaar DRONGELEN. Van 1 Mei tot 1 Juni. GEBOREN Johannes Gijsbertus z. van G. van de Nieuwegiessen en E. van Bergeijk Hen drina d. v. M. Kamerman en J. VV.de Wind Aleidus Jacobus z. van C. Plaatsmanen A. C. Bremer. GETROUWD: Willem Wijnbelt jm. 30 jaar met Andrika Smits jd. 29 j. Willem Adriaan Burghout 23 jaar met Maria Cornelia de Ilann 23 jaar. WAALWIJK, '3 Juni 1896. De jaarmarkt werd druk bezocht. Vooral waren veel liefhebbers voor gras te pachten, doch wegens de hooge vorderingen der eigenaars en het in uitzicht zijnde klein beschot, tengevolge van de langdurige droogte, werd er nog weinig of niets uit de hand verpacht. Men wil liever de eerste publieke verpachting afwachten. De buitenpolder alhier, waar men aanhoudend kan vloeien, belooft intusschen een tamelijk goed beschot. In hoornvee flinken aanvoer bij ferraen handel. Kalfkoeien golden f 150.f215.a f Dito vaarzen 1140.195.f Jonge varkens aangevoerd 180 stuks, ver kocht van 1*5.75 a f 13.f Weilammeren aangevoerd ongeveer 90 stuk9 f 4.a 6,75 verkocht. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 279 kg. van f0,72 f 0.86 per kg. Eieren 1 3,25 a 4 per 100 stuks. De zaken in huiden blijven geanimeerd en de prijzen vast met neiging tot hooger. Leder meer gevraagd. Er is weinig voor raad. De schoenfabrieken werken thans druk door. Sedert een paar weken zijn er veel commissies opgekomen. Maar de prijzen zijn nog altijd te laag naar evenredigheid der grondstoffen. In schors is de handel, in af wachting van het nieuwe gewin dat buiten gewoon mooi droog binnen komt, nog weinig beteekenend. De prijzen zullen waarschijnlijk varieeren van f3.25 tot f4.-— naar qualiteii, gehakt, vrij stroom per 65 KG. Vreemde looimiddelen met veel aanbod zeer flauw gestemd. DUSSEN 3 Juni 1896. Ter "botermarkt aangevoerd 214 K.G. Prijs van f0,70 a 0,81; markt gezet op f 0.76. Eieren f 0.70 de 26 stuks. ZOON VAN LOUIS J. F. VERWIEL EN ADRIANA J. M. VERWIEL-Van Loon. Bezooien24 Mei 1896. 's middags 12 ure, in het Hotel Ver wiel te WAALWIJKzal gevestigd te CAPELLE, 2 38 80 iu de Koeweide, geuaamd 20 hont, in 2 perceelen a. de 9 hont laatst huurder Jolis. Klijn. b. de II hont dezelfde. 3 73 60 de Kade in Sprangsloot, laatst huurder Gerrit Vos. 2 58 40 het 41e stuk over de Oude Straat, laatst huurder Lammert de Rooij. 2 12 50 over de Oude Straat van A. Dek kers laatst huurder Corns. Uithoven. o.a. de navolgende voorin. 9 urein de Veldtent te BAARD WIJK van de Vrouwe van Baardwijkde R. C. Kerk en de Armen van Baardwijk, de Fara. Loeff en anderen. voorm. 10 urein het Hotel Ver wiel te WAALWIJK van de Familie Dalleu Mej. Van der San- den den Heer Van Dortmond en anderen.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2