umraer 50. Zondag 21 Juni 1896. 19°Jaargang. voof de abonné's. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Azie. BINNENLAND. •*\T UITGEVER: Waalwijk. Zij die ziek voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. UITVOERING EN visa» Wulvljksrk ra Langstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentie» 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad bestaat gelegenheid om zich te abonneeren op het Geïllustreerd Zondagsblad tegen den lagen prijs van 30 centfranco per post S71/» ct. per kwartaal. Keurige verhalen met prachtige illustraties komen in het Geïllustreerd Zondagsblad voor, benevens rebussenprijsraadselspuzzles, schaak- en damrubriek enz. Bij het Britsche ministerie van koloniën moet bericht ontvangen wezen maar men schijnt er daar nog niet recht voor te willen uitkomen van een inval van Venezuelanen in Britsch Guyana. De Matabelen blijken door Rhodes' tegen woordigheid ook nog niet ganschelijk be dwongen te wezen. Tusschen Untali en Salis bury heeft het opperhoofd Makoni den Oden 1.1. zijne mede-hoofden samengeroepen, om eeneu opstand te beramen, waarin alle hoof den, op vier na, zouden hebben toegestemd. Geruchten loopen weer van onderscheidene moorden, op alleenwonende blanken gepleegd, alsof wij nog niet genoeg hadden van die gruwelijke vei halen der laatste tijden omtrent vondsten van overblijfselen en van schedels met lange blonde haren, die geheele tragediën in zich sluiten. Ware het land niet van zijne natuurlijke bescherming beroofd door het bezigen van Jameson's troep tot den inval in Transvaal, dan ware dat alles nimmer geschied De Esercito meldt, dat koning Humbert van Italië een decreet zal onderteekenen waarbij de oorlogstoestand in Erythraea voor geëindigd wordt verklaard. De Opinione spreekt beslist een bericht uit Londen aan de Tribune tegen, dat de Italianen in het laatst van September Kassala ontruimen en aan de Engelsch-Egyptische troepen overlaten zouden; alsmede dat de Engelschen het ge schut en den krijgsvoorraad, die zich nog te Kassala bevinden tegen een nader vast te stellen prijs zouden koopen. In een nota van de Agenzia'Slefani worden alle geruchten omtrent tneeningverschil tusschen de regeering en generaal Baldissera voor ongegrond verklaard. Alle maatregelen in Erythraea, zooals die ten aanzien van het terugzenden der troepen naar Italië en het spoedig beëindigen van den oorlog, zijn bo vendien op voorstel van Baldissera genomen. Aan Baldissera. is verlof verleendzoowel met het oog op ziju gezondheid, als met het doel om hem gelegenheid te geven met de regeeriug over de aangelegenheden der kolonie te beraadslagen. Volgens particuliere telegrammen uit Asmara moet het vonnis in het proces tegen generaal Baratieri een passage behelzen waarin gezegd wordtdat het plotselinge besluit van Baratieri, om op 29 Februari den vijand aan te vallen, zich ook laat verklaren uit de niet altijd beleidvol gegeven aanspo ringen der regeering om de afwachtende houding te laten varen. Opnieuw is men in de Oostenrijksche De legatie bij de begrooting van buitenlandsche zaken weer eens aan 't praten gekomen over de triple-alliantie; Goluchowski meende, dat hij van zijn kant nu genoeg had verteld, hij liet den jong-Czech Kramarz en den antise miet Gessmann doodbedaard ageeren tegen de triple-alliantie, als zijnde het bondgenoot schap met Duitschland en Italië geenszins in t belang van Oostenrijk. Namens de Duitsch- nationalen sprak graaf Wurmbrand ten gunste van het Drievoudig Verbond en namens de Polen Von Zaleski, waarna volgde de aanne ming van de begrooting van buitenlandsche zaken, met algemeene stemmen. Turkije' sultan heeft bij keizerlijke iradé de verantwoordelijkheid voor alles wat er op Kreta reeds geschied is en er eventueel nog gebeuren kan, gesteld aan de zijde van de Christenen, die hij aanmaant tot onderwerping, waartegenover hij belooft de eischen der Kreteusers in overweging te nemen, voor zoover die strooken met zijn suzereiniteits- rechten. Het Kretensische hoofdcomité van zijn kant doet een beroep op de groote mogendheden voor onmiddellijke hulp om een algeraeenen uittocht der christenen mo gelijk te maken, waarbij gesproken wordt van gevaar voor aller leven door honger en moord. Voor 't moment schijnt het hoofddoel der mogendheden eer te zijn voorkoming van ernstiger dingen (de tusschenkomst van Grie kenland bijvoorbeeld) dan verbetering van het bestaande. Anders dan te Moskou, waar omstreeks den tijd van den keizer-intocht door de la gere klassen der bevolking niets dan oud- Russische hartelijkheid en oud Russische volgzaamheid werd aan den dag gelegd, anders dan te Moskau neemt men te St. Petersburg, nu het tijdstip van den keizerlijken intocht aldaar nadertonder de arbeiders bedenkelijke teekenen van ontevredenheid waar. Van een aantal eerste fabriek-etablissemen- ten hebben de werklieden, meer loon eischend, den arbeid gestaakt. Reeds een paar dagen voor de kroning is dat begonnen; maar sedert heeft de strike-beweging zich uitgebreid. Eerst hechtte men daaraan weinig waarde, maar nu wordt men langzamerhand gewaar, dat zij zorgvuldig is voorbereid en op uitstekende wijze georganiseerd. De politie legde beslag op manifesten en oproepingen, in het Rus sisch van wege zekere „vereeniging tot be scherming der belangen van de arbeidende bevolking" uitgegeven, waaruit duidelijk van eene dergelijke algemeene beweging tnet het doel van loonsverhooging bleek. Ondanks alle pogingen om de beweging te beperken, heelt deze zich verleden week nog sterker uitgebreid, en feitelijk staat al sedert Zaterdag aan de metste groote St. Peters- burger fabrieken de arbeid stil. Tot nu toe is de houding der arbeiders voorbeeldig rustig. Hooger dagloon trouwens is alles wat zij verlangen, met en benevens nog eenige andere lotsverbeteringen vooral wat betreft de sanitaire inrichting der werk plaatsen. Om evenwel mogelijke onrust-stokerijen tegen te gaan, besloot de overheid en het is te hopen dat de echt Russische maatregel het beoogde goed zal uitwerken in plaats van het ook zeer wel mogelijke kwaad in de arbeiderswijken kleine garnizoenen te leggen van troepen, gendarmes, politie agenten ja zelfs van brandweermannen, en hieraan zijn nu laatstelijk nog kozakken patrouilles toege voegd. Voorloopig dus besluit de uit St. Petersburg ontvangen mededeelingbestaat geen grond er voor om zich ernstig bevreesd te maken en in de wijken waar geen arbeiders wonen, is van de geheele beweging dan ook niets te bemerken. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat zij be staat. Men zal natuurlijk alles doen ook, om haar aan het oog van den czar te onttrekken; maar gesteld al dat men daarin slaagt, de spontane feestelijke intochts-geest, als die te Moskau zich geopenbaard heeft, zal bij de St. Pelersburgsche feestelijkheden wel ver te zoeken wezen. Tenzij de patroons en dit was mogelijk nog wel de beste wegvrijheid mochten vinden aan het verlangen hunner arbeiders gevolg te geven Bij de Belgische kamer is een regeerings- ontwerp ingediend tot wijziging der bestaande alcoholrechten, met het doel aldus de neiging tot misbruik daarvan te bestrijden. Van brandewijn van 50 graad op fust zal voortaan een recht van 3 franken per graad en een van 150 franken per hectoliter wor den geheven. Likeuren op flesch worden belast met 300 franken per hectoliter. Op verzoek van den minister is 't ontwerp spoedyereischend verklaard en aan eene commissie verzonden. Deze heeft zooveel spoed achter het werk gezet, dat zij reeds een uur later met haar rapport terugkwam en daarvan voorlezing deed, onder teekenen van ontevredenheid der linkerzijde, die blijkbaar zulk een spoed wat overdreven achtte. Nadat tusschen rechterzijde en linkerzijde nog een stormachtig debat had plaats gevon den, wanneer men tenminste die ontstuimige wisseling van uitroepen, waarbij de president herhaaldelijk de sprekers van links tot de orde riep, een debat raag noemen, is de regeerings voordracht goedgekeurd. De verslaggevers van de beraadslagin gen in Belgische kamer vinden, dat zes uur des namiddags een behoorlijke tijd is om te gaan dineeren. Op dat uur verlieten zij daarom verleden Dinsdag de vergaderzaal. De leden bleven nog wat napraten; maar inziende, dat niets van hetgeen zij zeiden dan in de dagbla den zou komen, besloten zij Woensdag toen de pers weder om zes uren haar „ho" op die wijze had uitgesproken, ook maar te eindigen. Het Journal de Bruxelles heeft nu uit Londen een telegram ontvangen, volgens het welk de Britsche regeering te Boma in beroep gekomen is van het vonnis waarbij Lothaire werd vrijgesproken. De Italiaansche officier, die te Nizza onder verdenking van spionneering is aangehouden bevindt zich nog steeds in arrest. Het on derzoek wordt ijverig voortgezet en er zijn officieren van den generalen staf naar Saint Martin gezonden om den gids van den kapitein in verhoor te nemen. Deze ontkent te hebben willen spionneeren. De luitenant S. van het 27e Duitsche infanterie regiment, te Metz in garnizoen, is gedeserteerd en te Novéant in burgerkleeding over de Frausche grens gegaan, omdat hem de machtiging is onthouden met een jonge dame van Fransche afkomst in het huwelijk te treden. Het jonge meisje woont thans met haar moeder in Tunis en de gedeserteerde luitenant denkt er nu ook heen te gaan. Te Parijs is weder een geheimzinnige moord gepleegd op eene oude dame. De 82 jarige barones de Valley, die men voor een zeer rijke gierigaardster en een woekeraarster hield, is vermoord gevonden in hare zeer vuile kamers Rue de Peuthièvre. Zij woonde daar geheel alleen en ontving niemand bij zich dan mannen van verdacht uiterlijk. Men vermoedt dat een 17jarige knaap, die da gelijks boodschappen voor haar deed, en twee mannen, die men haar woning zag binuen- gaan, schuldig zijn aan de misdaad. De vermoorde was eene dochter van den minister Monbel, die onder Karei X aan het bewind was. De markies Morés is vermoord te El Ouotie, op 150 kilometer afstands van de grens van Tunis. Ook zijn bedienden zijn, op vier na, vermoord door de Touaregs die hen als geleide waren medegeven. Over deze moorden wordt uit Tunis aan den Temps geseind, dat een te groot ver trouwen in de Touaregs hem en den zijnen ten ongeluk is geweest. Op de Tripolitaausche grens zou hij zijn uit Tunis medegenomen bedekking hebben vervangen door een escorte van Touaregs, die zelf de Morés daartoe hadden overgehaald, en deze woestijnroovers zijn het die den moord hebben gepleegd. Op Cuba zou Maximo Gomez met 5000 man de troepenmacht van generaal Castillano bij Camagnay hebben aangevallen, maar na een gevecht van 42 uren met een verlies van 500 man teruggeslagen zijn. De Spanjaarden zouden slechts vier dooden, allen officieren, en 34 gekwetsten, onder welke 2 officieren, gehad hebben. Uit Havana wordt gemeld, dat de Span jaarden bij het vervolgen der opstandelingen een fabriek, toebehoorende aan een Frausch- man, zijn binnengedrongen en 14 werklieden gedood hebben, ofschoon de meersterknecht de Fransche vlag had ontplooid. Generaal Weyler heeft een onderzoek ingesteld. Het proces Jameson komt niet voor 20 Juli voor het Britsche hooggerechtshof, waar aan nu definitief de behandeling is opge dragen. Op den Kyfhiiuserberg, waar de Duitsche keizer Barbarossa heet te sluimeren, werd dezer dagen een gedenkteeken voor keizer Wilhelm I onthuld. Uit Japan komt bericht, dat eene ootzet- tende aardbeving, van een vloedgolf vergezeld, in de Noordelijke provincie groot onheil heeft teweeggebracht. Nagenoeg de geheele stad Komaiski is rerwoest en duizend menschen zijn daarbij omgekomen. In 20 uren werden niet minder dan 125 aardbevingsschokken gevoeld. M. WAALWIJK. Zondag 21 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel cOcfening en Vermaak» van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum, worden uitgevoerd: Programma AD LIBITUM. WAALWIJK, 20 Juni 1896. Kieswet. De kieswet is gisteren door de tweede kamer aangenomen met 56 tegen 43 stemmen. Atjeh. De N.R.Ct. ontving het volgende telegram gedateerd 17 Juni. Onze troepen gingen gisteren tot Lampasei. Zij ondervonden weinig weerstand en leden geen verliezen. Een later telegram van den correspondent te Batavia luidt Van regeeringswege wordt medegedeeld, dat de tocht gisteren tot Kroeng Gloempang werd uitgestrekt. Gewond werden de kapitein der infanterie M. W. Thijssen en 12 minderen, gedood 4 minderen. Heden is de tocht tot XXVI Moekims uitgestrekt.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1