Tienden. Notaris RANT, NotarisRANT, HOOIGBAS EN RIET Advertentién, TILBURG. Burgerlijke stand. Handelsberichten. publiek verkoopen publiek verkoopen Openbare Verkooping Dinsdag 30 Juni 1896 in het openbaar verkoopen ONDERTROUWD Mr. P. H. LOEFF MARIE F. STAEL. te Waalwijk, zal voor den heer van Waalwijk en Besoijen De Schoof der Tienden van Waalwijk over den oogst van 1896, te Waalwijk zal ten verzoeke vau Adri- anus Versteijnen en Kinderen te BE- ZOOIEN aldaar Een Huis met 4 woningen, erven en grooten Tuin met Uitweg naar de straatte Bezooien sectie D nos. 160 334, 759, 760, 761, 762, groot samen 2S aren 80 centiaren. In 2 pereeelen en massa. VEILING ter herberge van WILLEM BROKKEN Dinsdag 23 Juni TOESLAG ter herberge van CONST. VAN DONGEN Dinsdag 7 Juli om eenmaal te maaien Het HOOIGRAS en RIET, staande op de uitgestrekte gemeen te-gronden de Hooge en Lage Witzie en het Rouwveld, tusschen den Kievit en den Uitersten Stui ver zooals afgebakend isin 64 pereeelen. De Tel. ontving het volgende telegram Kroeng Gloempaug en Montassik zijn j verbrand. Het Nieuws v. d Dag meldt Excursie XXVI Moekins afgeloopen. Ge- jj sneuveld .sergeant Zeig, ridder M. W. O. Se kl. en 2 minder n, gewond kapt. inf. M. W. Thijssen niet ernstig, en 1G minderen, De enkele dagen geleden medegedeelde veronderstellingen, dat generaal Vetter zou voortrukken naar Anagaloeng en Montassik en een kijkje nemen in de XXVI Moekims, heett zich blijkens de telegrammen van gisteren en heden bewaarheid. De marsch had plaats van onzen post Lampermai in het oostelijk gedeelte der geconcentreerde linie naar den nu geslechten buitenpost Kroeng Gloemuang in de XXVI Moekims, en van Kroeng Gloempang over Senelop naar het vroeger door ons bezette Montassik, aan de overzijde der rivier tegenover Anagaloeng gelegen. Lampasei is een kampong op 1000 meter oostelijk van Mantassik gelegen, waar onze troepen bij het intrekken der buitenposten niet geweest zijn Er is, blijkens de verlie zen die wij leden, bij onzen tocht tegenstand ondervonden. Evenzeer zal die wel onder vonden worden, als onze troepen ook nog doordringen in het noordetlijk deel der XXVI Moekims, voor zooveel dat ligt buiten de vroeger bezette tijdelijke linie. Onder dagte-kening van IS Juni wordt aan de N.R.Cit geseind Onze troepen zijn te Kota Radja terugge keerd, na de streek, wasr zij geweest zijn, in brand gestoken te hebben. Gewond werden de le luitenant der infanterie P. van der Molen en 6 minderen gedood 2 minderen. Uit een op den 16en dezer van den Gou verneur Generaal van Nederlandseh Indie bij het departement van koloniën ontvangen telegrafisch bericht blijkt dat de fuselier H. J. Cieassens, (algemeen stamboek No. 40093) aanvankelijk opgegeven als in Atjeh vermist, vermoedelijk gesneuveld, werkelijk gesneuveld is; zijn lijk is ongeschonden gevonden. Gelukkig ontsnapt. De reizigers per stoomtram van Rozendaal naar Steenbergen zijn Dinsdagavond aan een groot gevaar ontsnapt. Aan het Gastelsche veer hadden baldadigen den wissel verzet, waardoor de tram op verkeerd spoor tegen drie ledige wagens liep. Gelukkig gaf de machinist dadelijk tegenstoom en remde hij met kracht, doch de botsing was nog zeer hevig en de machine werd zwaar beschadigd. Door het dadelijk handelend optreden van den machinist is een groot ongeluk voorkomen, daar bij ontsporing de tram van den hoogen dijk in het water zou gestort zijn. Voor zijn pleizicr uit. Donderdagnamiddag 6 uur begaf zich een net gekleed heer met zijn vrouw en kinderen per stoomboot der reeder ij »de Schie" van Rotterdam naar Overschie, met het doel zich een paar uurtjes te vermaken in den thee tuin „Land en Schiezicht" van den heer v. d. Moor. Even buiten de Heulbrug in de Rotterdamsche Schie gekomen zijnde nam mijnheer plaats op het bovendek, voorbalkon, en kwam weldra in gevoelige aanraking met den giek van een mast van een zeilend schip, dat hem de tanden door de lippen werden geslagen. Hij werd bloedend verwond en daarbij nog achterover in de Schie ge worpen. Wel werd hij spoedig gered, doch met een bebloed gezicht en een nat pak was hij verplicht met vrouw en kinderen huis waarts te keeren. Ken noodlottig ongeluk. In de Diergaardelaan te Rotterdam, is men bezig met het leggen der fundeering voor een telefoontoren waarvoor ook geheid moet worden. Omstreeks 7 uur 's morgens waren zes werklieden bezig de palen van den „mallejan" te nemen. Vijf personen hadden een paal aan het eene eind o; genomen, ter wijl de zesde alleen aan het andere eind stond. Laatstgenoemde had het ongeluk te struikelen en te vallen, waarbij de paal met zijn volle zwaarte op zijn hoofd neerkwam, zoodat de hersenpan verbrijzeld werd en de man onmiddelijk dood was. De verongelukte is genaamd PieterRoozenschoon, wonende op het hofje „Vredenoord" aan de Slaakkade en laat eene weduwe en 6 kinderen na. Nadat dr. Rutgers den dood geconstateerd had, werd het lijk onder politietoezicht naar Croos- wijk overgebracht. Aanslag. Uit Gennep wordt gemeld, dat een huis schilder te Goch zijn knecht met een mes heeft doodgestoken. De knecht had op zijn verjaardag zijn vrienden getracteerd, waaraan ook zijn baas had deelgenomen. Door den drank verhit, kreeg de baas oneenigheid met zijn vrouw, waarin de knecht zich mengde, waarbij de baas zoo driftig werd, dat hij den knecht met een mes in de zijde stak, met het gevolg, dat deze kort daarop een lijk was. Stroopers. Door de marechaussees van Zevenaar zijn in den afgeloopen nacht een viertal visschers uit Woudrichem bekeurd, die strooptochten hielden in den Rijn onder Huissen. Een andere boot, eveneens bemand met vierv.s- schers, ontsprong den dans. Onweer. Toen Woensdag avond om half acht ie Arnhem vrij plotseling de sluizen des hemels geopend werden en het water met verbazende massa's naar beneden stortte, stonden in een oogwenk in verscheidene straten der stad de kelders en onderhuizen blank. De straten waren in beken herschapen, de pleinen in vijvers. De riolen konden zoo snel de geweldige massa water niet verstuwen. Daar waar men bezig is met het leggen van riolen, zooals o. a. hij het stadhuis, veroorzaakte de bui veel schade. Ouder de Linden en ITommelsch weg ver toonden tooneelen als bij vroegere wolkbreu ken. Men had moeite om de kleine kinderen en de varkens te redden. De landerijen daar hebben van verzanding nogal geleden. In tie Catharijnestraat stortten de fonda menten in van een in aanbouw zijnd huis. Tengevolge van den repen werden op de Oosterstoomiramlijn de rails verstopt. Hier en daar geraakten er zware stukken steen in bekneld, terwijl de rails ook van het weg- loopen van het zand te lijden hadden. Een en ander veroorzaakte nabij Mariëndaal een onbruikbaar worden van den weg. Dit had eene belangrijke vertraging in den loop der trams tengevolge. Uit Beek bij Nijmegen schrijft men Woensdagavond ontlastte zicli boven onze bergen een vreselijk onweder, hetwelk meer dan 2 uur aanhield. Onophoudelijk viel er een stroom van water, dat als een snelle vliet van de hoogte kwam afgerold, met zich voerende eene groote massa zand en kiezel; de lagere wandelpaden en wegen, alsook de paden langs den rijweg naar Berg en Dal zijn groolendeels verwoest en weggespoeld Onge lukken zijn er echter niet voorgekomen. De tram, welke 6.50 uur alhier moest aankomen, arriveerde eerst te 10 uur. Te Neede ontlastte zich Donderdagochtend omstreeks half negen een hevig onweer. De bliksem sloeg op de goederenloods van het station en boorde een vrij groot gat in het dak en beschadigde ook het telegraaftoestel op het station een weinig, alles zonder brand te veroorzaken. Een man die met een paard bij het station stond, werd tegen den grond geworpen, doch bekwam geen letsel. Te Renkum sloeg Woensdagavond de blik sem in de woning van H. ten B. Een 15- jarig meisje dat in de woonkamer bij het venster zat, werd door den bliksem getroffen en over het geheele lichaam hoogst ernstig verwond; haar vader, die zich in hetzelfde vertrek bevond, werd aan het linkerbeen ge troffen. Brand is niet ontstaan. Een-groote zeeramp. Er zijn rampen, die men nimmer vergeet, rampen die geschiedden onder zeer bijzondere omstandigheden of die oorzaak waren van den dood van tientallen of honderdtallen menschen. In 't bijzonder geldt dit voor zeerampen voor welke wij, bewoners van een land van handel, immers meer gevoelen dan voor rampen van anderen aard, waarin wij ook niet dadel'jk betrokken zijn. De zeeramp van den 20stcn November 1887 zullen wij niet licht vergeten. Toen is de „W. A. Scholten", kapitein Taat van de NASM, in het kanaal nabij Dover in aanvaring gekomen met de »Rosa Mary" en meer dan honderd passagiers vonden een graf in de golven. De aanvaring van het stoomschip „Elbe« door de „Crathie" ligt ons nog versch in hel geheugen. Zij had plaats op den 30sten Jauuari 1895 en 380 menschen kwamen er bij om. Deze beide zeerampen waren tot heden de grootste, die in het laatste tiental jaren in Europa hebben plaats gehad. Thans is dat tweemaal helaas tot een drie tal geworden. Veel bijzonderheden zijn ons nog niet bekend, de berichten die werden ontvangen, zijn telegrafisch en zeer beknopt, maar toch voldoende om althans dit te kun nen bepalen De „Drummond Castle", een der ijzeren stoomschepen van de Castle Line, directie Donald Currie Co. te Londen, op weg van Kaapstad naar Plymouth schijnt 's nachts nabij Ouessaut op een klip gestooten of in aanvaring met een onbekend schip geweest te zijn, tengevolge waarvan het onmiddelijk is gezonken. Er waren aan boord een equipage van 103 man en 143 passagiers. Drie menschen drijvende op reddinggordels, zijn door vis schers gered, de tweehonderd drie en veertig andere zouden verdronkeu zijn. Nog hoopt men dat velen zich in de booten hebben kunnen redden, maar de hoop is uit den aard der zaak zeer vaag. Reeds zijn zes lijken aangespoeld aan de kust van Ouessant, dat een eiland is nabij Kaap Finistere, vijf mijlen van de landkust met 2368 inwoners, met loodsen en visschers. De kust van dit eiland is slechts op enkele punten toegankelijk en het ligt voor schepen, die even afdwalen uit den koers, zeer ge vaarlijk. Het vermoeden dat het schip gestooten is, heeft dus allen grond. De „Drummond Castle" werd in 1881 te Glasgow gebouwd, zij was 3663 ton groot. Den 28sten Mei vertrok zij van de Tafelbaai, het laatst heeft zij voor Las Palmas gelegen, den 12den dezer. De Fransche sleepboot „Laborieux" is van Brest onmiddelijk naar de plaats des onheils gestoomd. Volgens de berichten, ontvangen van den kapitein, bestaat er zeer weinig hoop dat van de 243 vermisten, 1 gered is. Druucn. 18 Juni. Zondag gaf de Kruis- boogschuiterij ,,'t Nieuw Leven'4 gevestigd bij Martinus van Giersbergen een nationaal con cours. Hieraan namen deel 13 vereenigingen, te zimen 78 schutters tellende. De behaalde p; ij zen in 8 schoten waren als volgt le prijs door de «Geest des tijdsc te Tilburg met 18 L punten. 2e prijs Recht door Zee" te St. Michiel- Gestel met 178 punten. 3e prijs »Nieuw Leven* te Oisterwijk met 171 punten. Rozenprijs „Oefening en Vermaak" te Loon op Zand met 2 rozen. Personeele prijzen in 5 schoten werden behaald als Een regulateurklok door J. Deltoer te Til burg met 26 punten. 2e prijs Een zilver horloge door P. den Otter te Oisterwijk met 26 punten. 3e prijs Een riepehvekker door W. van Boxtel te den Dungen mei 25 punten. 4e prijs f 2,50 door P. den Otter te Ois terwijk met 6 punten zonder nieten in 5 schoten. Eereprijs door A. van Avendonk uit Ois terwijk met 9 punten in 2 schoten. In de beste orde had de prijsverschieting en uitreiking der prijzen plaats en kan met recht worden gezegd dat het concours van ,,'t Nieuw Leven uitmuntend is geslaagd. Dat de vereeniging „'t Nieuw Leven" hetwelk in een korten tijd zulke groote vorderingen ge maakt, steeds in bloei moge toenemen zal wel ieders wensch zijn. Roermond. Nooit gaf het Bisschoppelijk College onzer stad een schooner feest dan wel op den 15 Juni jl. Dit zegt genoeg voor de hooge vereering, welke leeraren en studen ten hun directeur, den ZEw. heer Th. Dirix, toedragen. Uit alles bleek, dat het Zilveren Priesterfeest van den directeur te baat geno men werd, om den man, aan wien 't College zoo innig gehecht is en onschatbaar veel te danken heett, hulde en dank te brengen. Maar vooral de tegenwoordigheid van oud leerlingen en oud-leeraren schonk een eigen aardig cachet aan dezen jubeldag. Een comité, waai in zitting hadden mannen van allen rang en stand, van aile ambt en beroep, van Noord en Oost en Zuid en West des lands, vertegenwoordigde de oud-studenten die sedert de laatste 25 jaren hunne opleiding in het College genoten hadden. Er werd dan ook hij de huldiging van den jubilaris mannentaal gesproken, zooals men zulks van oud studenten verwachten mocht. De president vau het comité, de heer J. Oor van Roermond, gaf in een schoone rede op treffende wijze uiting aan de gevoelens van achting, dankbaarheid en trouw der oud- studenten. Het cadeau der laatsten bestond uit een kostbare verguld zilveren ciborie. De leeraren boden den jubilaris aan zijn, door den heken den kunstschilder H. Windhausen jr. vervaar digd portret en de studenten schonken een heerlijk schoon kasuifel. Maar dat was nog niet alles. Ook de ouders bleven niet achterwege; ïallooze houquetten werden door Roermoiuls families geoffreerd, tallooze telegrafische en briefelijke heilwen- schen gewerden den directeur van heinde en verre. Roermonds katholieke vereenigingen zonden corporaties op de receptie, gehouden na de plechtige hoogmis, „coram Episcopo." Eenige uren na afloop van het feestdiner, waaraan het geheele College met oud-leeraren en het comité der oud-studenten deelnam, begon de feestavond. De eerste musici der kunststad Roermond vei leenden op dit avondfeest hunue mede werking. Onder meer werd een feestcantate gezongen, getiteld „Een strijder Gods," woor den van dr. J. Schrijnen, leeraar van het Bisschoppelijk College en getoonzet door den ZEw. Pater Haagh C. ss. R. Prachtig vuurwerk vormde het slot van dezen onvergetelijkea feestdag. Moge het College, dat rekening houdend met de eischen des tijds en de behoeften der stad Roermond, in de laatste zes jaren niet slechts ijverige priesters, missionarissen en echt katholieke leeken heeft gevormd, maar ook reeds vele zijner studenten met succes heeft voorbereid voor het eindexamen Gym nasium, onder directie van zijn waardigen Directeur, zich steeds vei heugen in het ver trouwen der Katholieken van Nederland. DUSSEN. Van 1 15 Juni. GEBOREN Gerrit z. van J. van Dortmont en E. Kouwenberg Cornells Johannes z. v. C. Schalken en E. van Steijn Petronella Cornelia d. van P. O. van Daalen en S. van Vark Antonia Cornelia Margaretha d. van P. Stael en M. M. van Heeswijk Johanna Petronella d. v. A. Kivits en C. Nieuwenhuizen. OVERLEDEN Arie van Wijngaarden 6 m. Antonia Wijtvliet 64 jaar, wed. Cornelis van der Pluijm Antonie Roubos 28 j. Alida Raams 26 jaar. WAALWIJK, 19 Juni 1896. Beesten weinig aanvoer met onbeduidenden handel, een en ander tengevolge van de drukte van den hooibouw. Kalfkoeien golden f 140.f200.,a f Dito vaarzen f 130.1/5.f Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van 1*4.a f8.50 1 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 189 kg. van fl,06 5 1' 1.35 per kg. Eieren 1 3,— a 4 per 100 stuks. De huidenmarkt is vast gestemd. De voor raad te Antwerpen bedraagt p. m. 18(1.000 stuks. Een betrekkelijk klein cijfer voor dezen tijd van 't jaar. Ook op de groote Europeesche stapelplaatsen is de Stock ber.eden het nor maal cijfer. En noch de looierij, die slechts schoorvoetend en voor onmiddelijke behoefte koopt noch de huidenhandelaars durven eenige belangrijke aankoopen te doen. De leeerprijzen zijn zeer ferm. Prima zwaar f 0,80 af 0 9(1 2e qualiteit t 0.70 a f 0,75 Midden wichten f 0,60 a f 0,75 naar qualiteit en licht zoolleder f0.57V» a f 0.721/3 Schors met veel aanbad zoowel in voorja- rige als nieuwe van f 2.80 tot f 4 per 65 Kg. Vreemde looimiddelen bij weinig handel voortdurend in flauwe stemming. DUSSEN, 18 Juni 1896. Ter botermarkt aangevoerd 118 K.G. Prijs van f0,94 a 1,06; markt gezet op f 1. Eieren f 0.75 de 26 stuks. EN VHerto^enboschlg Juni In het Hotel GEREIS te WAALWIJK, op YRIJDAG 3 Juli 1896 's namiddags 3 uur. beide dezes jaars ora 8 uur des avonds. VAN TE des voormiddags ten ÏO ure, in de herberg //De Kievit", zal het Gemeentebestuur van Tilburg Pachtsom en 10 percent ongeldenbij goede borg stelling, te betalen voor het einde dezes jaars ten kantore van den Gemeente-Ont vanger. Zegt dit verder.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2