Nummer 52. Zondair 28 Juni 1896, voor de abonné's. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Bankiersvrouw. ANTOON TIELEN De nieuwe kieswet FEUILLETON. T3 UITGEVER- Waalwijk. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad bestaat gelegenheid om zich te abonneeren op het Geïllustreerd Zondagsblad tegen den lagen prijs van 30 cent, franco per post Si1/*0*-* per kwartaal. Keurige verhalen met prachtige illustraties komen ia. het Geïllustreerd Zondagsblad voor, benevens rebussen, prijsraadsels, puzzles, schaak- en damrubriek enz. Nu de wet regelende het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigdigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal door den eenen tak der vertegenwoordiging is aangenomen, zullen onze lezers zeker gaarne een beknopt overzicht van het geheel ont vangen, zooals het uit de smeltkroes der langdurige beraadslagingen is te voorschijn getredeu. In eene wet is het kiesrecht voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden geregeld, tenminste wat de kiesbevoegdheid betreft, want het gemeen telijk kiesrecht berust voornamelijk op liet plaatselijk belastingstelsel. Voor de Kamer zal men voortaan hebben belastingkiezers, woningkie zers, loonkiezers, kapitalisten en geëxamineerden. Zij moeten voor of op 15 Mei den leeftijd van vijf-en-twintig jaren bereikt hebben en natuurlijk tot de mannelijke ingezetenen behooren en Neder landers zijn. Onder belastingkiezers verstaat de wet degenen, die hun aanslag over het laatstverloopen jaar in eene of meer der Rijks-directebelastingen voor ot op 1 Maart hebben voldaan, waarbij alleen voor de grondbelasting een minimum van f 1 per jaar vereischt wordt, terwijl wat het Personeel betreft, de belasting op de rijwielen is uit gezonderd. Voor de grondbelasting worden hoofdsom en liijksopcenten bijeengenomen. Bij de belastingkiezers (die voortaan ook wel aangeduid zullen worden als a-kiezers n. 1. die onder lett. a. van art. 1 der wet vallen) geldt de aanslag der vrouw in de Rijksdirecte belastingen voor haren man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Evenals thans gelden aanslagen in de grondbelasting wegens on roerende goederen eener onverdeelde nala tenschap ook voor den mede- eigenaar, al is zijn naam bij den aanslag niet in het kohier vermeld, mits hij niet minder dan f 1 voor zijne portie betale. Nu volgeu de b-kiezers, dat zijn de zoo- danigen, die sub b. van art. 1 in vijf ru brieken zijn verdeeld. Ten eerste de woning- of huurkiezers. Dezen zullen om het kiesrecht te erlangen, tusschen 1 Augustus en 31 Januari niet meer dan éénmaal (en dan nog in dezelfde gemeente) hebben mogen verhuizen en dan, hetzij als hoofden van gezinnen of wel als alleen wonende personen moeten hebben bewoond een huis of een gedeelte van een huis, ten minste van een huurprijs als ver meld is in de tabel bij de wet behoorende en waarin de gemeeuten in negen klassen zijn verdeeld. De huurprijzen verschillen van f 2.50 voor de grootste gemeenten, tot 85 cents in de kleinste, alles per week, Huurkiezers zijn ook personen die, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van teu minste 24 kubieke me ter hebben bewoond gedurende liet straks genoemde tijdsverloop. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs wordt de maand geacht vier weken te hebben, en het De markies scheen die plotselinge verandering niet te willen bemerken. Zonder zijn blik van mevrouw Fauvel af te wenden, zette hij zich neer en begon jaar gerekend op vijftig weken. Dan volgen de zoogenaamde loonkiezers. Dezen zullen minstens gedurende dertien maanden bij een patroon of onderneming of instelling in dienstbetrekking moeten geweest zijn of als inwonende zoons in het bedrijf der ouders werkzaam moeten geweest zijn tegen een vast loon, dat van f 550 tot f 300 afdaalt. Met zulk een loon wordt gelijk gesteld een pensioen, dat men mocht genie ten van een openbare instelling. Wie echter f 550 te zamen geniet van inkomen en pensioen, heeft evenzeer uit dien hoofde aanspraak op het kiesrecht. Hierbij valt nog op te merken ten eerste dat niet afgetrokken behoeft te worden van het vaste week- of maandloon dat gedeelte, hetwelk men wegens ziekte of verwonding gedurende hoogstens twee maanden heeft ingeboetten tweede dat vrije woning of inwoning, vrije kost en inwoning en vrije kost ook mogen meerekenen in het inkomen dat men aangeeft, met dien verstande, dat de waarde van de vrije woning of inwoning wordt gerekend, naar gelang van de klasse der gemeenten, op minstens f 125 voor de grootste en minstens f 37.50 voor de klein ste gemeentende waarde van den vrijen kost en inwoning op f 350 voor de grootste, op f 200 voor de kleinste gemeenten en de waarde van den vrijen kost alléén op f 225 voor de grootste gemeenten en f 162.50 voor de kleinste. Vervolgens heeft men de zoogenaamde bezitkiezers. Wie niet genoeg belasting betalen, wie niet genoeg huur verwonen, wie niet genoeg inkomen genieten, hetzij aan loon alleen of aan loon en pensioen te za men, die kunnen toch nog bezit-kiezers worden Daarvoor is het noodig, dat zij op den len Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste flOO (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50 ingelegd in de Rijkspost spaarbank. Eindelijk de zoogenaamde capaciteiten. Wie aan al de genoemde vereischten niet voldoet, kan nog kiezer worden, waaneer hij heeft voldaan aan de eischen vau bekwaam heid, door of kraclitens de wet gesteld, voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Maar tot het kiesrecht tot samenstelling van de gemeenteraden worden toegelaten zoodanigen, die (behalve ingezetenen eener gemeente zijnde) of in de Rijksbelast,ingrin zijn aangeslagen en dus tot de zoogenaamde A-kiezers beliooren ot in eene plaatselijke directe belasting betalen naar de cijfers van het inkomen, die in genoemde tabel zijn gesteld voor gemeenten of gedeelten van ge meenten. Yoor het overige gelden de andere regelen voor de kiesbevoegdheid ook voor de gemeenteraads -kiezers Bedeelden of onderstand-genietenden zijn uitgesloten. Onder onderstand verstaat de wet benoodigheden verstrekt tot leniging van nood aan behoeftigen. Daar valt bui ten het verschaffen van kosteloos on derwijs. Er binnen valt het verstrekken kosteloos van geneesmiddelen, maar niet het ontvangen van kosteloozen geneeskundigen raad, meer bepaaldelijk in polyklinieken. Voorts zijn, zoolang zij in actieven dienst zijn, geen kiezers de militairen bij zee- en landmacht beneden den rang van officier, die in de kazerne wonen, daaronder begrepen de miliciens en de marine-reservisten maar zijn wèl kiezers zij die den graad van ser geant bekleeden en de ;/met hen gelijk ge stelden "y ook wanneer zij in de kazerne Waalwpsche en Lniiplraatstiie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, geldeu enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 41 Mevrouw Fauvel had zich voorgenomen kalm, ja zelfs koel te blijven. In dien slapeloozen nacht had zij bedacht, hoe zij zich houden, wat zij zeggen zou, maar op het beslissende oogenblik liet haar wilskracht haar in den steek en lievig ontroerd lag zij in haar leuningstoel, niet in staat te denken of iets te zeggen. Clameran boog diep en eerbiedig en bleef toen onbeweeglijk midden in de kamer staan. liet was een man van ongeveer vijftig jaar met grijzende haren en snor, treurig en streng gelaat, die er voornaam uitzag en met waardig heid zijn zwarte kleeren droeg. Mevrouw Fauvel bekeek hem met ontroering, op zijn gelaat de bekende beminde trekken zoekend, en het verwonderde haar, bij dien man op leeftijd niets meer te ontdekken, wat aan den jongeling van vroeger herinnerdeneen hoege naamd niets Daar hij niet sprak, zeide zij eindelijk met zwakke stem Gaston. Hij boog treurig het hoofd en antwoordde Ik ben Gaston niet mevrouw. Mijn broeder is tengevolge van verdriet en ellende bezweken. Ik ben Louis de Clameran. Hoe Het was Gaston niet, die haar geschreven had. O de toon, waarop zij dien naam had uit gesproken, had haar reeds moeten verraden 1 Zij beefde van top tot teen. Wat kon die ander, die broer van haar verlangen, in wien Gaston niet eens zooveel vertrouwen had gesteld, dat hij hem over zijn geheime liefde had gesproken. liet gehikte haar echter, zich te herstellen, zoodat Louis haar ontroering niet bemerkte. Het vreemde van haar positie, de gedachte aan zellbehoud, gaven haar buitengewone kracht. Met een achtelooze beweging wees zij Louis een stoel tegenover haar aan, en sprak op kalmen toonMijnheer, wil wel zoo goed zijn mij het doel van uw komst te willen meedeelen, waarop ik in het geheel niet bedacht was Voor alles, mevrouw moet ik u vragen, of niemand kan hooren, wat wij hier spreken Waarom die vraag Ik geloof toch niet, dat u mij iets te zeggen zult hebben, wat mijn echt genoot of kinderen niet mogen hooren P Louis haalde de schouders op, ongeveer zooals men het over de woorden van een krankzinnige zon doen. Mevrouw, zei hij, sta mij toe, er op aan te dringen, niet voor mij, maar voor u. Spreek zonder vrees, mijnheer, wij zijn hier buiten gehoor. In tegenspraak met die verklaring, schoof de markies zijn stoel vlak naast dien van mevrouw, teneinde heel zachtjes te kunnen spreken, alsof hij bang was, wat hij ging zeggen. Ik zei u reeds mevrouw, dat Gaston dood is. Toen hij zijn einde nabij zag, heeft hij mij opgedragen, zijn laatste wenschen te vervullen. Hij zweeg even en mevrouw Fauvel dacht i,iet'anders, dan dat hij de kostbare schatten van Gaston kwam opeischen maar weldra vervolgde hij Ik zal u niet in herinnering brengen, welke treurige omstandigheden het leven en de toe komst mijns broeders indertijd vernietigden. Hoe gelukkig uw leven ook moge geweest zijn, hebt u toch zeker dien vriend uit uwe jeugd niet kunnen vergeten, die zonder te aarzelen, zijn leven opofferde, waar uwe eer bedreigd werd. Geen spier in mevrouw Fauvids gelaat vertrok, liet was, alsof zij in haar geheugen naging, op welk voorval haar bezoeker zinspeelde. Hebt u liet vergeten, mevrouw, vroeg hij fcherp, dan zal ik duidelijker zijn. Het is al lang, zeer lang geleden, toen uw mijn ongelukkige broeder beminde, en Mijnheer! O, het is onnoodig te ontkennen mevrouw. Gaston, ik herhaal het u nog eens, heeft mij alles toevertrouwd. Zij stond op en veel kalmer schijnend, dan zij was, zei Valentine Ik geloof, mijnheer, dat u vergeet, dat ge tot eene dame spreekt, die nu oud is en man en kinderen heeft. Het is mogelijk, dat uw broeder mij bemind heett, dat is zijn geheim, niet het uwe. Dat ik toen als jong en onervaren meisje een weinig onvoorzichtig ben geweest, behoeft u mij niet te doen herinneren. Hij zelf zou dat niet eens doen. Ik weet na twintig jaren niet alles zoo precies meer. Dus u hebt hem vergelen Geheel. Alles mevrouw, zelfs hoe hij om uwentwil vluchten moest? Mijnheer, waar wilt u op neerkomen? Welnu mevrouw luister. Nadat Gaston met veel moeite ontkomen was, heeft het schip, waarop hij zich begeven had schipbreuk geleden. Hij werd door een Engelsch zeilschip opgeno men en in Londen afgezet. Waarvan hij daar leefde en wat hij daar deed, behoef ik niet haar fijn te verhalen, ik wil u slechts meedeelen, dat hij daar van de opbrengst van het geven van Fransche lessen leefde en dat hij u eenige malen schreef, doch nooit eenig antwoord ontving, zoo dat hij na drie jaar dacht, dat gij hem vergeten hadt en ontrouw waart geworden. Hij kreeg een zware zenuwziekte; de dochter zijner hospita verpleegde hem, en kort en goed, het eind was, dat de twee vrouwen hem zeiden, dat hij beloofd had, de dochter te zullen trouwen, wat hij uit onverschilligheid over zijn verder leven deed, want, nadat hij u verloren had, kon het hem niet meer schelen wat er gebeurde, mevrouw, zoodat hij een stap deed, waarover hij zijn geheel volgend leven berouw had. Hij trouwde dan dat meisje en van af zijn huwelijksdag leefde hij in onmin met haar. Hij verliet in het geheim de ech;elijke woning, en scheepte zich in naar Amerika. Kort daarop kreeg zij een zoontje, doch stierf bij zijn geboorte en haar ontaarde moeder besteedde dat kind voor een prik bij een timmer man en stierf zelf kort daarna. Voor twee maanden kwam mijn broeder na lang ronddwalen weer naar Londen terug en ontmoette in een herberg een jongen man, Raoul de Clameran genaamd, dien hij spoedig als zijn zoon herkende. Toen voelde hij hevige gewetens bezwaren, zijn vrouw ooit verlaten te hebben, en wilde gaarne goedmaken wat hij misdreven had; maar, mevrouw, de Claraerans zijn arm. Gaston stierf op een slecht bed in een hospitaal en ik heb slechts een pensioen van 1200 francs om van te leven. Wat moest er dus van dien jongen man wordendie zijn moeder nooit kende, "feAssswmen vader had en een ellendig leven aston was ten einde raad, tot dat hij fSEWfig hoorde, wat er van u geworden was en op zijn sterfbed heb ik hem moeten beloven, uwen bijstand voor den jongen man in te roepen. Hij zei: Valentine is rijk en zal de gedachte niet kunnen verdragen, dat een kind van mij arm is en zelfs gebrek lijdt, ik kan dus gerust sterven. Mevrouw Fauvel was opgestaan en sprak: U zult moeten toestemmen, mijnheer, dat ik u wel geduldig heb aangehoord. Louis antwoordde niet en zij vervolgde: Ik wil u wel zeggen dat mijnheer Gaston de Clameran mij eens zeer vertrouwde. Om u daarvan een bewijs te geven, zal ik u de siera den uwer moeder overhandigen, die uw broeder mij voor zijn vertrek in bewaring gaf. Al sprekende had zij de zijden beurs uit eene lade genomen en hield haar Lonis voor. Ziehier den schat, mijnheer de markies, zei zij, ik vind liet zeer vreemd dat uw broeder dien nooit opgeëischt heeft. Als Louis minder in slaat was geweest, zichzelf te beheerschen had hij zijn verbazing moeten toonen. Nu zei hij slechts droogjes Hij had mij opgedragen daar niet over te spreken Zonder te antwoorden strekte zij hare hand naar de schelkoord uit. Mijnheer u zult wel toestemmen, dat ik dit onderhoud afbreek, dat ik u alleen heb toe gestaan, om u die kostbaarheden terug te geven. Zoo teruggewezen, durfde Louis niet verder aandringen. Ja, mevrouw, zei hij, ik zal mij verwijderen. Ik moet u alleen nog mededeelen, dat mijn broeder zeide: Als Valentine alles vergeten heeft, als zij weigert iets voor mijn kind te doen, beveel ik u haar er toe te dwingen, door haar te dreigen en mevrouw dat heb ik gezworen, dat zal ik doen, als u weigert zal ik het aan uw echtge noot vragen. Eindelijk was mevrouw Fauvel alleen, zij was vrij en kon nadenken. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1