Tienden. Notaris RANT, H001GRAS EN RIET De Nederlanden "bïnn enland! Advertentiën, TILBURG. Buitenlandsch Nieuws. Ingezonden stukken. Handelsberichten. publiek verkoopen Openbare Verkooping Dinsdag 30 Juni 1896 in het openhaar verkoopen ONDERTROUWD FRANS RATH en WILHELMINA VAN WELL. SWijk 1896. De Schoof der Tienden van Waalwijk over den oogst van 1896, om eenmaal te maaien Het HOOIGRAS en RIET, staande op de uitgestrekte gemeen te-gronden de Hooge en Lage Witzie en het Rouw veld, tusschen den Kievit en den Uitersten Stui ver zooals afgebakend isin 64 perceelen. V erzekeringbank moet worden aangeboden, didaat. gesteld dan moet eene wonen (waarbij vooral gedacht is aan de adjudanten-onderofficier), doch een en ander voor zoover zij aan art. I der wet de kies bevoegdheid kunnen ontleenen, dus voor zoover zij mochten vallen onder de A. tot B. kiezers. Er zal voortaan zijn een verkiezingsdag en een stemdag. De eerste is bestemd voor de inlevering van eene voordracht van can- didaten, die op straffe der gevangenis of boete door minstens 40 bevoegde kiezers Is er geen can- nieuwe ver- uitgeschreven worden. Is er geen tegen-candidaat,dan is dc alleéu voorge- dragene wettig benoemd. De kiezer krijgt uiterlijk 3 dagen voor den stemdag zijne oproepingskaart, die dc namen der gestelde candidaten bevat, waarvan ook publieke be kendmaking plaats heelt en op den stemdag ontvangt bij in het stembureau zijn stem biljet waarop mede de namen der Candida- ten zijn vermeld. Voor die namen is een zwart ruitje met een witte stip in 't midden die met een in bet bureau aanwezig potlood wordt zwart gemaakt, als men wil aanwijzen wie men stemt. Die stemming heeft plaats voor een afgeschoten lessenaar, waartoe slechts een kiezer tegelijk wordt toegelaten. Daarop komt het z. g. couloirstelsel neer. De thans gedecreteerde manier van stemmeu begint voor de Kamerverkiezing pas 15 Mei 1897 voor de Provinciale Sta ten en de Gemeenteraden moet daaromtrent nog nader beslist worden krachtens de aan hangige wetten. Terwijl voortaan elk lid der Kamer in een afzonderlijk district zal worden gekozen,heeft de minister aan de kamer nu reeds voorgesteld ook voor de Stiten- Provinciaal en voor de Gemeenteraden het stelsel van candidaatstelling in te voeren en tevens om de districten te splitsen. Zoolang de nieuwe wet op het Personeel niet is inge. oerd, d. w. z. waarschijnlijk over het jaar 1897, zullen ook de in het oude Personeel aangeslagenen dus ook die remissie genieten voor 1/2 of 2/3 der belas ting maar onder voorwaarde dat die allen hunne belasting over het laatstverloopen dienstjaar betaald hebben. De berichten uit Rhodesia (om nog niet te spieken van de geruchten), luiden r.u werkelijk zeer onrustbarend. Er wordt nog geen melding gemaakt van aanvallen op groote schaal, door de opstandelingen onder nomen, maar verscheidene blanken in Mas- jonaland zijn weer vermoord of worden ver mist. Te Marandella (Moluudella?), dat verwoest werd, zijn de zes personen die de plaats verdedigden gedood te Headlands werden de Masjona's echter teruggeslagen. Burnham moet een van de „profeten» der Matoppobergen gedood hebben. Uit Soeakin wordt gemeld dat de Der wisjen dagelijks versterkingen zenden naar Dongola. De. Chalief heft schatting van alle stammen in den omtrek, ten einde de kosten te dekken. Een cholerageval heeft zich voorgedaan te Soeakin. Op het Engelsche oorlogschip Blake heeft, niet ver van Land's End. een ontploffing plaats gehad, waarbij een stoker gedood en vijf andere mannen gewond werden. De behandeling der zaak Arton voor het hof van assises der Seine is Donderdag aangevangen. In de motiveering van de uitspraak in het geding tegen den advocaat Friedmann te Berlijn wordt gezegd dat het gerechtshof üiet overtuigd kon zijn dat het geval Berger niet als het leenen van geld opgevat kon worden. De voorzitter vroeg nog of het openbaar ministerie niet meende dat volgens het volkenrecht aan iemand, die onvrijwillig zijn asyl prijsgeeft, tijd moet gelaten worden om zich weer in asyl te begeven het O. M. verklaarde bij deze quaestie geen belang te hebben. Het gerechtshof besloot toen, Fried mann op vrije voeten te stellen en hem tot 27 dezer tijd te geven Duilschland te verlaten. Donderdagop den 37en verjaardag van den slag bij San Martino is te Milaan het standbeeld onthuld voor Victor Emmanuel. De koning was voor de plechtigheid uit Monza overgekomen. Ook de koningin en andere leden der koninklijke familie, de ministers en vele senatoren en afgevaardigden waren te genwoordig. Vorst Nikita van Montenegro brengt te Belgrado een bezoek aan den koning van Servie. Uit Madrid komt nu het bericht dat in verschillende kringen het voornemen gekoes terd wordt om een betooging van sympathie met Frankrijk te houden, waaraan alle sena- toreu en afgevaardigden zouden meedoen. Ook te Ferrol is het Fransche eskader met veel geestdrift ontvangen. Donderdag hebben de gezanten gemeen schappelijk aan de Porte den vriendelijken raad gegeven om de maatregelen, waarvan men het herstel der orde op Kreta verwa:ht, in te voeren. LIJST VAN BÏUEVRNgeadresseerd aan on bekenden Verzonden gedurende de le helft van Juni Van Waalwijk Gebr. Eiuhaus, 's Hertogenbosch. Van Bezooien J. Frietman, Amsterdam. WAALWIJK, 27 Juni 1896. Mishandeling. Zondagavond circa lU/g uur zijn eenige werkende leden van de harmonie l'Espérance te Waalwijk, welke vereeniging een concert had gegeven in den tuin bij den heer Thelen, door eenige opgeschoten deugnieten te Oos terhout mishandeld. Onder dat soort jongelieden zijn vele in dividuen, die er in den laatsten tijd steeds op uit zijn hun vechtlust bot te vieren en er zich op toeleggen den vreedzamen naam o zer gemeente bij den vreemdeling in diskrediet te brengen. Het is te hopen dat aan hun brutalen overmoed eens voor goed paal en perk worde gesteld. Kruisjaseoucours. Aan het Zondag 28 Juni te houden Kruisjas- concours bij den heer A. Wijdemans, café te Kaatsheuvelzullen ook drie gezelschappen uit onze gemeente deelnemen. Onze beste wenschen vergezellen hen. Postquitaiitieii. Uit de nieuwe regelingen, ingevoerd voor het innen van gelden per post zal veel onge rief voor het publiek, en veel nadeel voor de post voortspruiten. Speciaal hebben wij hier op het oog de bepaling aangaande het formaat dat de post- quitantien moeten hebben. In de eerste plaats is de tijd, gedurende welken quitanlien in diverse afmetingen nog zullen worden aan genomen (31 December a. s.) te kort, daar er zonder twijfel vele firma's zijn, die voor veel langeren tijd quitantien in voorraad hebben. Waarom niet als overgangsdag den len Mei e. k. vastgesteld; tevens met het oog op de vele verhuizingen, die gewoonlijk plaats htbben, en waarvan dikwijls het laten maken van nieuw drukwerk het gevolg is Verder zullen vele buitenlandsche firma's, die nu en dan quitantien van kleine bedra gen aan hare agenten ter incasso overzenden, zich wel niet storen aan eene, ten opzichte van het formaat in Holland geldende be paling. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat vele firma's voortaan langs anderen weg quitantien zullen laten incasseeren, hetgeen de nieuwe regeling toch zeker niet bedoelt, 't Is te hopen dat alsnog een nader besluit hier veranderiug moge brengen. Zulke willekeurige den handel belemme rend, de administratie bemoeilijkende bepa lingen zijn tot niets nut. Geridderd. De heeren P. II. A. Scheefhals piesident en F. E. Becx, vice president der Tilburgsche zouavenbroederschap Fidei et Virtuti zijn benoemd tot Ridder in de Orde van den H. Sylvester. Dokter. Naar aan de Tijd uit Rome wordt gemeld, werd aan het Collegium Minervitanum S. Thomae tot doctor theologiae bevorderd de Eerw. heer Martinus de Wit, van Waspik. Landbouw M latschappij Het hoofdbestuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van landbouw heeft het wen- schelijk geoordeeld de meening te vernémen van de verschillende afdeelingen der maat schappij over de quaestie van vrijhandel of protectie met het oog op de belangen van den landbouw. Het heeft daarom de vol gende vragen rondgezonden lo. Wil men in uwe afdeeling het vrij handel stelsel gehandhaafd zien of 2o. Acht men in uwe afdeeling het in voeren van beschermende rechten voor den landbouw noodzakelijken zoo ja in alge- meenen zin of voor bepaalde, alsdan daarbij aan te duiden, producten Door hetzelfde hoofdbestuur zal op 1 Juli een buitengewone vergadering gehouden wor den, om te beraadslagen, wat de maatschappij te doen staat met het oog op de beweging in deze provincie ten gunste van een Boe renbond. (N. R. Ct.) Groot salaris. In de „Gemeentestem" vindt men een advertentie, waarbij ter secrelarie van Mar- kelo een ambtenaar gevraagd wordt «volkomen op de hoogte van administratie", op eene jaarwedde van t 150. Vrijspraak. In de zaak contra Notaris W. A. Coolen te Helvoirt en M. van Tulder te Tilburg is Donderdagmorgen door het hof te 's Herlo- genbosch arrest gewezen. Het hof is van oordeeldat het faillissement nog loopende was verder acht het het rechtsgeldig bewijs van kwade trouw niet bewezen noch de iu de aanklacht ten laste gelegde feiten ver nietigt mitsdien het veroordeelend vonnis der arrondissements-rechtbank te Breda en spreekt beide beklaagden vrij. Beccdigd onderzoek. Op last van den auditeur-militair in het le milita:r arrondissement te 's Gravenhage is door den garnizoenscommandant te Vlis - singen een beCedigd onderzoek geopend om trent het mishandelen van soldaten, aan de strengere krijgstucht onderworpen bij het algemeen depot van discipline, waarvan on langs in de dagbladen is melding gemaakt. Een aantal getuigen, tot de hoogere rangen en mindere graden behoorende, is reeds op geroepen. Er bestaan bij het depot oude traditien omtrent het sluiten in boeien, die bij andere garnizoenen onbekend schijnen te zijn. Capelle Deze week onstond er brand in het huis bewoond, door den schoenmaker J. Spiering in de Heistraat. Door het spoedig en fiink optreden der buren en aanwezige rietdekkers beperkte zich den brand tot een klein gedeelte van het huis. Brutale dieven. Tusschen Zaterdag- en Zondagnacht heb ben eenige dieven in een vijfttal tuinen in kom der Gemeente de aardbeien worteltjes en andere groenten ontvreemd. De brutali teit dezer dieven liep zelfs zoo ver, dat toen de heer M. H. vleeschhouwer alhier zich op het geblaf van zijner, hond, naar buiten begaf, begroet werd met een regen van keisteenen en de woorden „Kom niet hier want dan gooien wij jou dood" 't Is te wenschen, dat de politie toch eenmaal deze daders mocht opsporen, want zooals hier een ieder bekend is, is dit de eerste maal niet dat hier zqo iels gebeurt. Dussen 24 Juni. Deze week had de heer A.v.T. het ongeluk eene portefeuille te ver liezen met een briefje van f 100, welke te vergeefs door hem gezocht werd. 's Anderendaags werd zij gevonden door II. van Bommel, klompenmaker, welke eer lijke vinder ze aan den rechtmatigen eigenaar terugbezorgde, waarvoor hij een flinke beloo ning moet hebben ontvangen. Tilburg 24 Juni. Er bestaat thans alle vooruitzicht, dat onze gemeente door een nieuw vervoermiddel zal verbonden worden met twee nijvere naburige gemeenten. Het vaste plan bestaat immers om concessie aan te vragen voor een stoomtramweg van Til burg (vanaf de Veldhoven door de Hasselt) naar Dongen en voor een dergelijken tram weg van Tilburg naar Goirle. Ook zou de firma Duyse Co. van plan zijn concessie aan te vragen voor een tram van Tilburg naar Dongen en verder van Dongen naar Waalwijk, De aanvragen om muntgasmeters blij - ven toenemen. Thans zijn er circa 250 ge plaatst. directeur den heer Jos. Mahieualle eer 'ii aandeed. X. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Oosterhout 22 Juni 1896. Mijnheer de Redacteur Gisterenavond ongeveer halt twaalf ure werden wij bewoners van den Leijser.hoek in onze rust gestoord door een vreeselijk spektakel en rumoer en bleek het dat leden van de Waalwijksche harmonie geducht wer den afgerost en geslagen. Hoewel wij wilden trachten de mishandel- deu te ontzetten, durfden wij dat niet, bang dat de woede der aanvallers zich alsdan tegen ons zou keeren en dat het nog al raak was, bleek wel hieruit, dat een lid der harmonie van Waalwijk ondersteund moest worden weggeleid. Politie was er natuurlijk niet te zien, doch dit is in zekeren zin niet kwalijk te nemen als men weet dat de beide agenten geduren de den avond in den tuin van den heer Thelen dienst hebben gedaan en zij misschien nu op een ander punt der gemeente voor de veiligheid zorgden. Wel echter is het schande, dat in zulk eene groote gemeente als Oosterhout des Zondagsavonds, wanneer het in den regel altijd rumoerig is, slechts twee agenten in dienst zijn. Het is niet te vergen dat die twee meuschen overal te gelijk kunnen zijn. Waarom b. v. des Zondagsavonds de nacht- politie niet in dienst gesteld of menschen benoemd, flinke kerels, vrij van sterken drank, die alleen op Zon- en feestdagen dienst deden. Zooals het nu dikwijls gebeurt is het voor ons hier angstig te wonen en worden wij dikwijls in onze rust gestoord, vooral omdat het door de concerten hier Zondagsavonds zeer woelig is. Als er Zondagsavonds maar wat mare- chausées rondliepen, zou het misschien ook al helpen. Twee bewoners van den Leijsenhoek. Waalwijk27 Juni 1896. Mijnheer de Redacteur De harmonie St. Crispijn gaf verleden Zon dag haar aangekondigd concert. Dank zij het goede weer slaagde het in alle opzichten, en werd door een talrijk publiekbijgewoonó. De uitvoering liet ook niets te wenschen over. Niet minder dan acht ouvertures, finale of fantaisieön werden uitgevoerd; alle stukken mochten welverdiend applaus verwerven. Ook Blondinette" polka voor piston solo, uitgevoerd door den heer Jacobus Pen, werd zeer toegejuicht. In een woord: 't was een concert, dat zeer in den smaak viel en den WAALWIJK, 26 Juni 1896. Wegens de drukte van den hooibouw was in hoM-nvee weinig aanvoer en weinig handel. Kalfkoeien golden f 135.f185.a f Dito vaarzen f 120.165.f Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van f4.50 a f8.f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 387 kg., van f0,98 a f 1.09 per kg. Eieren 12,50 a 3.50 per 100 stuks. In ruwe huiden is de markt vast gestemd maar er gaat niet veel om. Ondanks de ver meerderende aanvoer en ruime voorraad houdt de eerste hand de prijzen zeer vast. In zwaar leder prima qualiteit 38/42 h.K. bestaat bijna geen voorraad. De prijzen varieeren naar qualiteit van f 0.75 tot f 0.85 a f 0.90. Vooral worden de wichten van 3f/33 h.K. gezocht tegen f 0 75 a f 0.80. In licht leder bestaat veel behoefte zoowel in prima als seconda zwaar tegen f 0 63 a f 0.70. De handel in schors is thans zeer levendig. Eerste qualiteit Graafschap is voor het grootste door schorshandelaars en leerlooiers opgekocht en dus voor het meerendeel in vaste handen overgegaan. De prijzen stellen zich f 3.25 a f 3.75, voor Veluwer en audere bijkomende soorten en voor Graafschapper schors f 3.75 af 4.10 per 65 K.G. vrij stroom. Niet zoo geanimeerd is de handel in vreemde looimiddelen. Bij veel aanbod gaan de prijzen langzaam achteruit. DUSSEN, 25 Juni 1896. Ter botermarkt aangevoerd 135 K.G. Prijs van fö,98 a, 1,08; markt gezet op 1' 1.04. Eieren f 0.75 de 26 stuks. Huwelijksvoltrekking 14 Juli a. s. te Waalwijkzal voor deo heer van Waalwijk en Besoijen In het Hotel GERRIS te WAALWIJK, op VRIJDAG 3 Juli 1896 's namiddags 3 uur. VAN TE des voormiddags ten 10 ure, in de herberg „De Kievit', zal het Gemeentebestuur van Tilburg Pachtsom en 10 percent ongelden, bij goede borg stelling, te betalen voor het einde dezes jaars ten kantore van den Gemeente-Ont vanger. Zegt dit verder. Maatschappij van Levensverzekering gevestigd te ROTTERDAM.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2