Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Turkije. Duitsehland. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Azie. Afrika. Amerika. BINNENLAND. Jaarmarkt te Waalwijk op Donder dag 2 Juli. Geen idealen boven lucht en wolken baat de menschlieid, maar iets wat bereikbaar is, en is men dat nabijdan maar weer de bakens verzet en 't ideaal wat hooger gesteld, maar nimmer zóó, dat de massa mismoedig, onverschillig ervan zal moeten getuigen *Dat kunnen we toch nimmer bereiken en daarom is 't vergeefsche moeite er naar te streven." Met een kleine variant op een gedichtje van den grooten leekedichter zouden we willen zeggen Hoe 't niet moet zijn, dat zeggen ons de heeren, Maar hoe het wel moet zijn, mijn goede liên, De Tijd of d'Eeuwigheid zal 't leeren, Misschien. ja—BM—HI«Wim«IIMI De aanneming van het ontslag van Cecil Rhodes als administrateur en gevolmachtigde, van Alfred Beit, eveneens administrateur en van Rutherford Harris als secretaris van Rhodes door de „Chartered Company", is een voldoening voor de openbare meening in Europa en een geruststelling voor de re geering van de Zuid-Afrikaansche republiek. Twee maanden geleden reeds, gevoelde Cecil Rhodes zich genoopt der «Company» ontslag aan te bieden (zoo was hij zeker de eer aan zich te houden en hij wendde tevens af het zijn superieuren dreigende gevaar, dat zij later gezegd zouden worden te hebben toegegeveu aan de eischen van Transvaal.) Elk der heeren heeft zich geducht gecom promitteerd in het complot tegen Transvaal en wel heeft men nu van Londen uit den volke koud gedaan, dat Rhodes in RhoderV zal blijven om de Company" te helpe*'bij het bestuur van deze landstreek,, cc zijn ondervinding en kennis, doch 'p de vraag of Engelands regeering Rhorès' gelegenheid zal laten proeven van ;n gioot talent te geven er wordt tiTLorden ernstig over ge dacht, geheel conform ain de wenschen en verlangens van president Nruger, direct onder zijn bestuur te nemen dia landstreken, welke tot vóór dezen stonden onder het bestuur Spanje gaat mededingen in den grooten Europeeschen kamp om de hoogste oorlogs- budgetten. Vóói kort nog was het staande leger, de koloniën inbegrepen, 70000 man voor 1896-97 alleen voor Spanje 100000 en voor Cuba en Phillippijnen 200000 man dat is een toeneming met ruim driemaal het oorspronkelijke. Wel moet de opstand op Cuba genoemd worden als een der hoofdfac toren, doch die is minder tijdelijk dan men te Madrid wel zou wenschen De vloot lijdt natuurlijk onder dezen staat van zaken. YVel geett men op 't papier een geweldige zee macht (136 schepen met 16484 man) doch met naam en toenaam duidt men deze ernorme vloot niet aan voor een groot deel bestaan ze nog niet voor een ander niet meer en dan zijn er eenige oorlogsbodems, waarmede men liefst niet voor den dag komt: dat zijn er, die in een verzameling van historische en voorwereldlijke zaken een goed vertoon zouden maken Onderwijl blijft de liberale oppositie ge weldig afgeven op de toegevendheid en zwak heid der regeering tegenover de Vereenigde Staten een taktiekdie van groote han digheid getuigtde openbare meening is tegen elke toegevendheid en zwakheid, eischt krachtig verzet tegen broeder Jonathan's doen. der „Company». Veel kans zich nog i |1S te toonen in al zijn kracht en effectieve arde, heeft Rhodes niet, het ontslag is aansP tornen op aandrang van Chamberlain en ze door de conserva tieve pers wordt niet tkend, dat Rhodes heeft afgedaan en daCAj rekenschap van zijn doen moet komen .-a\izen, zooals elkeen, die onder de wet staaj Weinig nieuws omtr> benarden toe stand der blanke be vei in Rhodesia, maar dat weinige niet onguhstig. Fort Salisbury houdt zich nog, en =ijne bezetting heeft zelfs een met succes bekroonden uittocht gedaan tot ontzet van een bedreigd zendingshuis te Chissiassa. Mn heeft nog voor de 500 man voor 5 maanden leeftocht. Voorts is de patronen-voorraad, dien men meende rat den vijand was in handen ge vallen, \erecht gekomen. Ov^r het lot van fort Charter heeft men gc;n nieuws en maakt men zich ongerust. Wegens den ernstigen toestand op Mada gascar zou de Fransche regeering daar gene raal Archihard, oud-gouverneur van Fransch feoudan, willen heenzenden, onder terugroe ping vau den generaal resident Laroche. De tijd ging voorbij, zonder dat mevrouw Fauvel het bemerkte. Raoul echter zei op eensHet is al zeven ter Die uitroep bracht mevrouw Fauvel plotseling iot de werkelijkheid terug. Zeven uur. Zou men thuis haar lange afwezigheid niet bemerkt hebben? Zal ik u niet weerzien vroeg Raoul toen zij weg ging. Ja, antwoordde zij, dikwijls, eiken dag, morgen. Het was de eerste keer, dat mevrouw Fauvel bemerkte, dat zij niet geheel meester over haar wil was. Hare gedachten liet zij achter in die kamer van het hotel du Louvre, waar zij den zoon van haar vroegeren beminde had gevonden, die den zelfden indruk op haar gemaakt had, als vroeger de vader. En zij mocht er niet over spreken, zij moest er als gewoon uitzien er. doen, alsof er niets gebeurd was. Daar .zij eenige moeite had, onmiddellijk een rijtuig te krijgen, was het over half acht, toen ze in de rue de Provence aankwam, waar men wachtte, om aan tafel te gaan. Toen de heer Fauvel zijn vrouw met die ver traging piaagde, vond ze hem ordinair en onnoo- zel. Zoo veranderen de hartstochten ons plotseling, dat zij hem bijna belachelijk vond, omdat hij haar zoo blindelings vertrouwde. Met kalmte en zonder verlegenheid antwoordde zij op zijn plagerijen. In Raouls tegenwoordigheid had zij zich zoo zalig gevoeld, dat zij niet anders meer wenschte dan hem spoedig weer te zien. Valentine was niet meer dezelfde bezorgde echtgenoolede onvergelijkelijke huismoeder. Nauwelijks-dacht zij aan haar zoons. Zij waren altijd gelukkig geweest, zij hadden een vaderen moeder gehad, en waren rijk, terwijl die andere.... O, wat moest zij ter wille van den vader bij den zoon goedmaken Zij was geheel veranderd. Haar toekomst was nu den volgenden dag: de zestien uren, die haar van een volgend onderhoud scheidden, leken haar een eeuwigheid. Zij dacht aan Gaston en Raoul als aan een persoon. Zij had spijt getrouwd te zijn. Ja, zij wa3 rijk, maar zou gaarne haar weelde afstaan, als zij Raouls armoede met hem had kunnen deelen. Noch haar man, noch haar zoons, zouden ooit De Reichsanzeiger bevat het ontslag van den heer Von Berlepsch als Pruisisch minister vau koophandel en zijne vervanging door den heer Brefeldtot nu toe vice minisfcr van openbare werken. De h/er Von Berlepsch behoudt den titel en rang van minister van staat. Algemcn hecht men aan het heengaan van /lii verdienstelijken en voortvarenden Vf>- Berlepsch de beteekenis, dat het in de jociale politiek der regeering voorhands weer „pas markeeren" zal worden en belangrijke hervormingen op dit gebied voorloopig niet in het plan liggeu. De zes groote Europeeschc mogendheden hebben, naar uit Constantiuopel te Sofia be richt is ontvangen, zich wederom eens met eene gemeenschappelijke nota tot de Porte gericht, waarin voor Creta verlangd wordt de benoeming van een christen-gouverneur, de uitvaardiging eener amnestie, de tenuitvoer legging der beloften vervat in de overeen komst van Halepa en de bijeenroeping eener algemeene vergadering van notabelen. In hoofdzaak werd zulks, naar men zich herinneren zal, verleden week al in het Brit- sche lagerhuis namens de regeering medege deeld, ouder bijvoeging dat de algemeene vergadering van notabelen al bijeengeroepen was. Aangezien evenwel zeer vele van be doelde „notabelen" zich op het oogenblik met de wapenen in e hand in het gebergte ophouden, zal wel menig convocatie-biljet zijn adres niet bereikt hebben. Van eene samenkomst dier vergadering verluidde dan sedert ook niets. Van Maandag wordt uit Canea gemeld, dat Georgi Berovitch prins van Samos, ..ot gouverneur-generaal van Creta benoemd is. Daar 's mans naam nog al christelijk klinkt, is dit mogelijk wel als eene tweede coucessie der Porte aan de mogendheden te beschouwen. Een over Tiflis ontvangen bericht, omtrent eenen aanslag op het leven van den nieuwen Perzischen Schah, ook alweer door een dweper van de secte der Babi's, bleet tot heden onbevestigd en schijnt ongegrond te wezen. bemerken, aan welke hartstochten zij zich over gaf. Zij vreesde niet dat haar gedrag hun iets zou doen vermoeden, meer was zij bang voor haar nichtje. Het scheen haar, dat Madeleine haar verwon derd aangezien had, bij haar tehuiskomst. Zou zij iets vermoeden? Zij had haar de laatste dagen zulke vreemde vragen gedaan. Men moest met haar op zijn hoede zijn. Die vrees veranderde haar genegenheid voor Madeleine in haat. Zij, die altijd zoo goed en lief was, had nu berouw, dat zij zoo moederlijk met het meisje had omgegaan, dat Madeleine nu elke verandering bij haar moest opmerken. Hoe kon zij zich van dat jonge meisje ontdoen, dat zoo slim was haar gedachten op haar gelaat te lezen Met groote vreugde ontdekte zij een middel daartoe. Reeds gedurende twee jaar was er sprake van een huwelijk tusschen Madeleine en den kas sier van het huis, Prosper Bertomy, den bescher meling van den bankier. Mevrouw Fauvel dacht, dat, als zij zich daarmee bemoeide, dat huwelijk spoedig tot stand zou komen. Als Madeleine getrouwd was, zou zij met haar man samen wonen en dan was mevrouw den geheelen dag vrij. Denzelfden avond nog sprak zij met Madeleine over Prosper en met bijzondere behendigheid ontlokte zij haar het laatste woord. Zoo, zoo, jongejuffrouw de geheimzinnige. Maar lieve tante, ik dacht Wat, dat ik het moest raden. Dat heb ik ook gedaan. Ernstig voegde zij er bij Nu, als de zaken zoo zijn, moeten wij nan Prosper vragen of hij plan heeft tot het huwelijk. Zou hij het hebben Hij, tante, o, als hij gedurtd had! Zoo, waarlijk, weet ge dat nichtje Verlegen en blozend boog Madeleine 't hoofd. Mevrouw Fauvel trok haar naar zich toe, en vervolgde Lief kind, wat te vreezen Hebt gij, die anders zoo slim zijt, dan niet gemerkt dat uw geheim al lang het onze is. Zou Prosper bij ons als een familielid ontvangen worden, als uw oom en ik hem niet reeds lang als zoodanig beschouwden Wordt vervolgd. Van Madagaskar komen vage berichten over de ongeregeldheden onder de Howa's. Van andere zijde wordt gemeld dat generaal Oudry den opstandelingen eene verpletterende nederlaag zou hebben toegebracht. Het bericht van Laroche's ontslag als resident-generaal van Madagaskar wordt al weer tegengesproken. Arton is, na pleidooi van zijn verdediger mr. Barboux, door de assizen der Seine wegens verduistering en valschheid in geschrifte ten nadeele van twee dynamietmaatschappijeu gepleegd, tot zes jaren dwangarbeid veroor deeld. Tot het laatste toe hield hij vol zich als een door de omstandigheden vervolgd schepsel voor te stellen, dat nu niets liever verlangde dan de vlek, die op zijn leven rustte, uit te wisschen en voor vrouw en kind den kost te verdienen. zijn ingetrokken en de toebereidselen gestaakt. Het is nog altijd niet duidelijk of een en ander geschiedt wegens de werkstaking dan wel wegens oververmoeienis van het keizerlijk echtpaar. Op het eind der maand Augustus zullen op twintig stoomschepen naar Cuba_g.e.tnjïd;n worden 35,190 infanteristen, 4frcavaleristen, 1280 artilleristen, 1690 /Mitsten, en boven dien verscheidene batajóns vrijwilligers; totaal meer dan 40j00 man. In December zal een .treêtiè bezending van 20,000 man naar Cuba volgen. Prins Ludwig van Beieren heeft te Keil, aan boord van de Hohenzollern een onder houd van een half uur gehad met keizer Wilhelm. Onmiddellijk daarop is de prins naar Munchen teruggekeerd. De Norddeutsche AUgemeine Ztg. zegt dat het incident van Moskou nu als geheel ge sloten beschouwd kan worden. Ook deKöl- nische heeft er een artikelje over in den zelfden geest. De dag waarop 100 jaar geleden keizer Wilhelm I geboren werd 22 Maart 1897 zal met groote praal gevierd worden; o. a. maakt men plannen voor een historischen optocht. Generaal v. Sasse is voorzitter der feestcommissie. METZ. 30 Juni. Volgens de Lothringer Zeitung staat sedert 7 uur hedenavond het tuighuis no 3 te Devant-les-Ponts in brand. Drie kwatier later werden bij een gedeeltelijke ontploffing van hel tuighuis eenige personen gedood en verscheiden zwaar gewond. Daar er een menigte ontplofbare stoften in het magazijn liggen, loopt de omtrek groot gevaar. (Dvant-les-Ponts ligt tegenover Metz, aan den linkeroever van de Moezel Red.) Op r'e Ringstrasse vóór de Univeriteit te Weenen is Zaterdag de beroemde slavist, professor Jagitsch door een dertigtal Slavische studenten en eenige andere kwaadwilligen aangevallen, daar hij in de delegatie de uitdrukking „Bosnische taal," door minister Kallay gebezigd, had goedgekeurd. De on gelukkige professor moest in een tramwagen vluchten. In het tuchthuis te Garsteo, in Opper Oostenrijk, brak Zaterdag een oproer uit Vier boeven waren in keldercellen opgesloten, en hun kameraden, die zich met snijwerk bezighouden, eischten dat ze daaruit bevrijd zouden worden, en dreigden alles in de gevangenis kort en klein te slaan, als 't niet gebeurde. Het verschijnen van twee com pagnieën jagers bedaarde het onweer, voordat er menschen gewond of voorwerpen bescha digd waren. Het schijnt dat de werkstaking te Peters burg nog geenszins uit is. Ten minste er wordt bericht dat slechts op enkele spinnerijen het werk is hervat. Misschien is 't vertrouwen van de werklui in de autoriteiten in den laatsten tijd wat geschokt. Er is aan de werkstaking nog geen eind te zien, zegt men, maar er gebeurt niets bijzonders. Enkele fabrikanten moeten genegen zijn, de eischen van hun werklui in te willigen, maar daar de regeering de zaak aan zich heeft getrokken, kunnen ze niets doen. Over 't algemeen is de openbare meening de werkstakers wel gezind, omdat hun eischen zoo gematigd en billijk en hun gedragingen zoo voorbeeldig zijn. Maar wat vermag tot dusver de openbare meening van Rusland Bovenstaande berichten nemen we over onder voorbehoud. Ze zijn vermoedelijk uit Eugelsche bron. De Russische bladen doen nog steeds alsof de werkstaking ergens in Zuid-Amerika was in plaats van in Petersburg, en kikken er niet van. Een rooverbende, vijftien koppen sterk, heeft op een spoorwegstation tusschen Peters burg en Narwa reizigers aangevallen. De dienstdoende gendarme en de baanwachters dreven ze na een gevecht waarin twee roovers sneuvelden, op de vlucht. Ook de volksfeesten, die ter gelegenheid van den intocht van den czar te Petersburg zouden plaats hebben, zijn met dien intocht afgesteld. Al de voorbereidende maatregelen Een van de roovers die bij Jalowa, in den omtiek van Konstantinopel, onlangs de twee dames wegvoerden, is reeds door de politie gevat. Hij had nog 750 T. ponden bij zich, zijn aandeel in de winst. Bij de jongste zee overstrooming aan de Noord Oostkust van Japan blijken thans niet minder dan 27.000 menschen te zijn omge komen terwijl 8000 ernstig gekwetst werden. Uit Boeloewajo kont het bericht dat men daar geen geloofslaat aan het gerucht dat de „profeet" de^ Matabelen, Mlimo, gedood is. lAarentëgen is een nieuw gerucht opge- ubken Fort Charter zou in handen van den vijand gevallen zijn. Wellicht is hierin echter evenveel waars als in het sensatiebericht dat het leger te Salisbury overrompeld, en de geheele bevolking vermoord was terwijl men het daar nu betrekkelijk rustig schijnt te hebben. Over het algemeen wordt de toestand in Massonaland gunstiger geacht, al zou ook het bericht bevestigd worden dat een paar honderd inlanders, aan den Bieraspoorweg werkzaam, naar de opstandelingen zijn over- geloopen. Ook de Pall Mall wijst op de onbetrouw baarheid der telegrammen uit Rhodesia, ten minste wat de cijfers aangaat: in gelijktijdig ontvangen berichten wordt gesproken van een strijdkracht van 200 en van een afdeeling van 60 man, die onder White tot ontzet van Salisbury zou oprukken. Volgens berichten uit Key West, heeft een Amerikaansch douaneschip de stoombooten „Three friends" en „City of Richmond," in de nabijheid van Recif (Florida) buit gemaakt ee naar Key West gebracht. De stoomers hadden krijgsvoorraad, wapenen en vrijbuiters aan boord. WAALWIJK, l Juli 1896. Onderwijzers Vergadering. In de op Maandag jl. te Eindhoven ge houden vergadering der gewestelijke veree- niging „Noordbrabant" van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap werd de afdeeling „Waalwijk" aangewezen uit haar ledental voor een tijd van drie jaren het Gewestelijk Bestuur te benoemen, zijnde 4 leden, wijl de heer Van Goethem uit Bergenopzoom uit het afgetreden bestuur nog 3 jaar aanblijft. Tentoonstelling van het schoenmakersvak. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben twee groote zilveren medail les, versierd met haar borstbeelden,beschikbaar gesteld voor de Nederlandsche tentoonstelling van het schoenmakersvak (handenarbeid van Nederlandschen oorsprong) te houden te 's Gravenhage in het Casino-gebouw van 18 tot 28 Augustus en uitgaande van de 'sGra- venhaagsche Handelsvereeniging. Deze tentoonstelling telt zes rubrieken Inzending voor patroons, idem voor gezel len, leesten, schoenwerk voor abnormale voe ten, geschiedkundige afdeeling, ter opluiste ring. Daarvoor worden beschikbaar: 1 kleine gouden medaille 2 verguld zilveren medailles; en verder zilveren en bronzen medailles, benevens 4 prijzen a f 50 en 4 prijzen a f25 De commissie ondervindt veel medewerking; onderscheiden aanzienlijke personen hebben ingeteekend voor het waarborgfonds en me dailles toegezegd. Voor de inzendingen van patroons en ter opluistering kan plaatsgeld gevraagd worden. Alle andere inzendingen zijn kosteloos. In de jury, die uit vier vakmannen en een genees kundige zal bestaan, kunnen de inzenders twee vakmannen kiezen. Jubilé Souvenir des Montagnards. De liedertafel Souvenir des Montagnards heeft haar gouden jubeleumfeest Zondag ten einde gebracht. In vereeniging met twaalf liedertafels uit Noord-Brabant werd Zondag middag een groote feestelijke wandeltocht door de stad gemaakt, waarna eene gezame- lijke uitvoering in den tuin der Liedertafel door 475 executanten heeft plaats gehad. Des namiddags zijn door de deelnemen de liedertafels beurtelings twee muzieknom^ mers uitgevoerd, die zeer voldeden. Tot besluit van het festival was er Zondagavond, op het plein der Veldhoven tijdens de muziek der schutterij prachtig vuurwerk ontstoken. Met zeer veel genoegen vernemen wij verder dat Eindhovens Mannekoor" en „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen uitstekend gezongen hebben, en el-

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2